Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Feuilleton-vertellingen Buitenland Maandag 13 Mei 1935 No. 9297 BRABANTSCHE BRIEVEN. VAN EEN TAART VOOR DE KONINGIN. E>e Ned. Banketbakkersbond heeft Donder- dag ter gelegenheid van den Moederdag op Zondag a.s. aan de Koningin als ,,landsmoeder" een „moedertaart" aangeboden op Het Boo. Een deputatie, bestaande uit den beer W. Berkboff, voorzitter van de Ned. Banketbak- kersvereeniging, en de bestuursleden van de Moederdagcommissie, bood deze taart aan, welke geescorteerd weed door vier banket- bakkerszoons in kokscostuum. Een van de vier, de jeugdige Anton van der Zande, ver- geaelde de deputatie naar het paleis waar het gezelschap werd ontvangen door den adju- dant van H. M. de Koningin, den beer De Jonge van der Halen, die namens de Koningin de taart in ontvangst nam. De taart, welke H. M. werd aangeboden, bad een doorsnede van circa 30 c.M. en een hoogte van 12 c.M. en bestond voomamelijk uit amandelen. Hierop was veTwerkt een roode roos met twee knoppen, geflankeerd door groene bladeren, een en ander bestaande uit marsepain. Met cursieve letters waren de woorden „Voor Moeder" er op verwerkt. Het geheel vormde een speoifiek Hollandsch pro duct. Een opdrackt welke de taart vergezelde droeg het opschrift „Aan H. M. de Koningin- landsmoeder". DR. POSTHUMA OVER DEN NOOD VAN DEZEN TIJD.. Donderdag is te Leeuwarden de landdag gehouden van de ,,Jongerein", bond van ver- eenigingen van landbouw-jongeren in Fries- land. Oud-minister Dr. F. E. Posthuma beeft daarop een rede uitgesproken, getiteld: Boe- renstrijd in dezen tijd. Spr. begon met er op te wijzen, dat de wereld een groote chaos is. Op politiek, op staatkundig, op oeconomisch op moreel, op etbiscb en op religieus gebied, wankelt alles! Natuurlijk ondervindt ook de boer in zijn be- staan daarvan de gevolgpn. De boer is geen koning op zijn erf. Allerlei goed bedoelde maatregelen worden genomen om van den boerenstand nog te redden wat mogelijk is, doch al die maatregelen maken hem ook steeds onvrijer. Kan dat steunen blijven doorgaan? Zal het mogelijk blijven om langs directen en indirec- ten weg den landbouw in Nederland met f 200.000.000 per jaar te blijven steunen? Het antwoord op deze vraag luidt: Bit zal met kunnen! Als de werkloosheid een omvang blijft behouden, als thans bet geval is, met de consequentie van een steun die ongeveer ook 200.000.000 per jaar bedraagt, dan zal ook deze steun niet volgehouden kunnen worden. Ons nationaal inkomen is van 1930 tot en met 1934 met 1127.000.000 gedaald, en be- droeg in '34 3157.000.000. 't Zal niet lang meer mogelijk zijn 'n bedrag van f 400.000.000 per jaar voor steun aan landbouw en werk loosheid uit te geven. Het is fout uit te gaan van betgeen eens was en te trachten dit verleden weder te be- reiken, althans te benaderen. Men dient uit te gaan van den toestand, zooals die thans is en zich af te vragen: Kan ik dien verbeteren. Het buitenland heeft gemaakt dat uitvoer van onze land- en tuinibouwproducten tegen kxmende prijzen niet meer kan geschieden Voor onzen verderen export is een muur ge bouwd. Ten aanzien van onze land- en tuinibouw producten beerscht in „de groote pers" deze redeneering: Het buitenland wil onze produc- ten niet meer, welnu dan moeten wij de pro- ductie inkrimpen. De groote vraag die beantwoord moet wor den luidt echter anders, n.l.: Hoe maken wij onzen cultuurgrond het meest rendabel Spr. wil zijn meening op dit gebied illu- streeren aan de zuivelproductie. Wij hadden en hebben nog een schitterende melkopbrengst in Nederland. Het geheele apparaat is eerste klas. Alles moet er op ge- richt zijn dit apparaat in stand te houden. Zoolang wij in couranten een pleidooi kun nen vinden voor de vermindering van de melk- productie en in hetzelfde nummer een verslag van Anton Jurgens' Vereenigde Fabrieken N.V,. aankonidigende dat het dividend 8 pet. is, het vorige jaar 7% pet.; van Van den Bergh's Fabrieken N.V. aankondigende dat het dividend 7% pet. is, het vorige jaar 7 pet.; van de Hollandsche Vereeniging tot Exploi table van Mangarinefabrieken H.O.V.E.M.A. aankondigende dat het dividend 8 pet. is, het vorige jaar 7% pet, dan noemt spr. dat een schande voor het zuivelbereidende Nederland. Sinds jaar en dag worden de bij uitstek zuivelbereidende provincies Friesland en Noord-Holland in de Eerste Kamer der Staten- Generaal vertegenwoordigd door een marga- rinefabrikant. In Duitsohland zou men zeg- gen: Nur die aUergrossten Kalber, wahlen Xhre Metzger selber! De melkproductie moet langs den meest natuurlijken weg, dus met onthouding van nagenoeg alle krachtvoeder teruggebracht worden en niet door middel van afslachting Krachtvoeder moet worden ingevoerd. Men zette dien invoer stop. Er moet gelegenheid bestaan de producten die wij dan nog krijgen in Nederland te verbruiken. De vetbehoefte in Nederland is ongeveer 170.000.000 K.G.; de boterproductie ongeveer 90.000.000 KG. en de vetproductie van dierlijk vet, varkens- en rundveevet, ongeveer 30.000.000 K.G. Er is dus niet het minste bezwaar om deze hoeveelheden door het Neder- landsche volk te laten verbruiken, terwijl er dan daarnaast nog ruimte is voor 50.000.000 K.G. goedkoop vet al of niet in den vorm van margarine maar meer ook niet. maar ook als wij de voorwaarden om te kun nen laten werken, vergemakkelijken. Voor de eerste mogelijkheid moe'ten wij de koopkracht in het binnenland kunnen v'er- grooten en den afzet naar 't buitenland be- vorderen. Welken weg wij ook inslaan om gelegenheid voor werken te openen, als eerste middel zal daartoe moeten dienen: het verminderen van de lasten, die thans op het bedrijf rusten. En deze vermindering zal weder in de eerste plaats moeten zijn, vermindering van be- lasting. Het thans ingediende „zeventig millioenen plan" is zeker een duiciolijkc aanwijzing. dat de regeering een emstige paging wil doen, om tot vermindering van lasten te komen. De tekorten bij staat en gemeenten moet men niet wegwerken door al maar zwaardere lasten op de bedrijven te leggen. Wij moeten trachten, meer inkomen te ver- krijgen. Uit welke bronnen Wij zien aan den eenen kant duizenden boe- ren en arbeiders, die nauwelijks we ten, hoe den rnond open te houden; aan den anderen kant tienduizendtallen die, om een paar uren naar een voetbalmatoh, een wielerwedstrijd of iets dergelijks te gaan kijken, met het groot- ste gemak ieder eenige guldens uitgeven. Er is niets tegen, hier eens flink belasting te heffen. Er is nog een groot object, waarbij ook niet veel administratie en controle noodig is, nl. de radio. Bij de behandeling van de vraag, wie beslis- sen in al deze, den staataburger rakende, maat- schappelijke vraagstukken, zeide spr., de Kamers der Staten-Generaal voor beslissingen in deze ongeschikt te achten. Waren de Kamers der Staten-Generaal oor- spronkelijk bedoeld als politieke lichamen, het zijn nu ongetwijfeld deelen van de regeering, die meer oeconomisch dan politiek geschoold dienen te zijn. De samenstelling der Kamers waarborgt geen beoordeeling van de aan de orde komende vraagstukken door oeconomisch geschoold en. Wij zullen moeten ophouden met onze oeco- nomische vraagstukken door de politieke lichamen te laten behandelen, aldus spr. Een emstige poging moet worden gedaan, om lichamen te krijgen, aangewezen door het geheele bedrijfsleven. Spr. zou deze vertegenwoordiging willen op- bouwen op de provincies en op de bedrijven. In iedere provincie zou spr. een soort raad willen maken, voor de helft samengesteld uit werkgevers en voor de andere helft uit werk-. nemers. De verschillende bedrijven zou spr. er in vertegenwoordigd wenschen te zien in verhouding tot het aantal werkgevers in ieder bedrijf en bij de werknemers naar denzelfden maatstaf. Boven de elf provinciale lichamen zou dan een nationaal lichaam moeten staan. Niemand zou het stemrecht voor dergelijke lichamen mogen hebben, wamieer hij of zrj niet gedurende een zeker aantal jaren en dit aantal niet te klein nemen in een be- paald bedrijf als werkgever of werknemer werkzaam zal zijn geweest. de staatsmacht de duistere en niet-duistere invloeden van het groote, industrieele kapi- taal onmiddelijk en voorgoed had kunnen over- winn&n. Reeds het gedecantraliseerde in de staatsinrichting van de Vereenigde Staten maakte dit moeilijk. In tal van steden en sta ten is de positie van die invloeden goed ver- schanst, achter een ondoordringbaar net van bolwerken en bolwerkjes, gelegen in de bu reaux van alle vertakkingen der overheid. Met dezen tegenstand heeft Roosevelt het moeilijk gehad, en heeft hij het nog moeilijk. Maar hij strijdt hier tegen vijanden, die hij toch telkens weer met zijn onstuimige aan- vallen kon terugdringen. De stuwkracht bij die aanvallen was voor een niet gering ge- deelte Roosevelt's populariteit. Hij had, niet enkel door zijn persoomlijk prestige, maar ook door een meesterlijke demagogie, de groote menigte weten te winnen, zooals nog weinig presidenten voor hem. Men kan daarom de berichten begrijpen, die van schrik te Was hington gewaagden, gewekt door het verbond van Senator Long uit Louisiana met pater Coughlir. De twee voorspoedigste demago- gen vereenigden zich tegen den president, twee lieden die bij de overtroeving van diens, aan verantwoordelijkheid gebonden radicalis- me, zich geen enkele onverantwoordelijk radi cals belofte hoefden te ontzeggen. Roosevelt was tot aan de grenzen van het mogelijke ge- gaan. Wat hem onmogelijk is, maakt het voor een stoute demagogie gemakkelijk, hem voor te stellen als de gevangene van de kraeh- ten, waartegen hij dan toch reeds het tevoren haast ondenkbare heeft bereikt. Maar het is niet alleen de demagogie, die Roosevelt heeft te duchten. Tegenstand van voorloopig oppermachtige kracht en tevens van groot moreel prestige vindt hij in den Hoo- gen Raad der Vereenigde Staten, die het recbt heeft, over het grondwettig geoorloofde van de wetgeving van het Congres te oordee- len. De Raad kan besluiten van het Oongres als buiten de bevoegdheid van regeering en parlement liggende, verklaren. Daartegen is slechts het middel van de grondwetsherzie- ning. Maar een wijziging der grondwet heeft in Amerika, omdat staat voor staat daaraan zijn sanctie moet verleenen, zooveel voeten in de aarde, en eischt zoo verschrikkelijk veel tijd, dat Roosevelt er, voor zijn strrjd in deze periode, geen wil van kan hebben. Dezer dagen heeft de Amerikaansche Hooge Raad, met de keinst mogelijke meerderheid, wederom een van die uitspraken gedaan, die het heele gebouw van Roosevelt's sociale en industrieele politiek aan het wankelen bren- gen. Die uitspraak ontzegde de wetgeving het recht om, zooals zij had gedaan, de spoor- wegmaatschappijen een pensioenregeling voor hrm personeel op te leggen. Principieel is die beslissing zoo belangrijk, dat zrj een uitgangs- punt biedt voor een aanval op de heele N. R. A. AANSLAG VAN NIEUWE AUTO'S IN DE PERSONEELE BELASTING. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land schrijft het volgende: Het spreekt wel vanzelf, dat de verkoops- prijzen van geimporteerde automobielen in ons land in het algemeen hooger en zelfs vrrj veel hooger moeten zijn dan de verkoopsprij- zen van dezelfde automobielen in het land van herkomst. Bij de beoordeeling hiervan moet rekening worden gehouden met alle extra kos- ten en risico's, waarmede de importeur hier te maken heeft en met het feit, dat de omzet hier veel geringer is dan ginds, waardoor eens- deels de 'bedrijfskosten van den importeur hier per automobiel hooger zijn en anderdeels ginds de verkooper met een kleinere winst kan volstaan om zich een behoorliik bestaan te verzekeren. Het is echter een bekend feit, dat een groot deel van de hier te lande geimporteerde auto mobielen in de betrekkelijke catalogi nog be langrijk hooger zijn genoteerd dan de aldus berekende bedragen. Deze laatste verhooging van de prijzen heeft een bijzondere bestemming. Zij geeft den handelaren de gelegenheid, om voor ge- bruikte automobielen, welke zij van clienten moeten inruilen, bedragen te bieden, welke soms ver boven de reeele handelswaarde daar van gaan, of wel om, indien geen gebruikte auto voor inruil beschikbaar is, een korting op den officieelen prijs te verleenen. Ofschoon de kooper op deze wijze in feite niet meer betaalt dan de reeele waarde van de auto, wordt toch door den dienst der be- lastingen bij de berekening van de waarde van de auto voor de Personeele belasting uit- gegaan van den officieelen catalogusprijs en niet van de reeele waarde van de auto, zelfs niet wanneer in. werkelijkheid niet meer dan die reeele waarde betaald Is. Waar in de wet op de personeele belasting wordt gezegd, dat als basis voor den aanslag moet worden aangenomen ,,de waarde" van het motorrijtuig, welk begrip nader wordt omschreven als „de som die gerekend wordt te kimnen worden bedongen bij verkoop on- der normale omstandigheden ter plaatse daar toe geschikt", is het duidelijk, dat de meeste nieuwe auto's thans veel hooger worden aan- geslagen in de personeele belasting dan over- een is te brengen met geest en letter der wet. De A.N.W.B. heeft zich daarom tot den minister van Financien gewend, met het ver- zoek, te willen bevorderen, dat voortaan als grondslag voor de berekening van de waarde van nieuw aangeschafte automobielen zal worden uitgegaan van de reeele waarde daar van instede van, zooals tot heden geschiedt, van den catalogusprijs. DE MOGENDHEDEN RICHTEN EEN BETOOG TOT MUSSOLINI. De Britsche en Fransche regeeringen over- wegen, naar de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meldt, gemeenschappelijk te Rome stappen te doen naar aanleiding van de voorbereidingen, die Italie voor een oorlog tegen Abessynie treft. Beide regeeringen zijn hieromtrent met elkaar in diplomatiek over- leg getreden. De stappen zullen vermoedelijk hierop neer- komen, „dat aan de Italiaansche regeering in overweging wordt gegeven, de vele emstige gevolgen van een agressief optreden zorgvul- dig onder de oogen te zien". Beide regeeringen zouden Mussolini te ken- nen willen geven, dat zij de totstandkoming van een toestand zouden willen voorkomen, die onvermijdelijk zou moeten voeren tot een veroordeeling van Italie door den Volken- bondsraad, wanneer deze heden over acht dagen bijeenkomt. De Fransche regeering hecht er bijzondere waarde aan indien men den Volkensbondsraad van de instelling van een Italiaansche-Abes- synische verzoeningscommissie in kennis zal kunnen stellen,. Zou dit niet het geval zijn, dan zal Abessynie ongetwijfeld een beroep doen op artikel 15 van het Volkenbondspact, dat voorziet in de regeling van geschillen, die niet aan een arbitragecommissie zijn voorge- legd. Het Italiaansche standpunt, dat deze aan- gelegenheid slechts Italie betreft, wordt, vol- gens de Daily Telegraph, te Louden en Parijs niet gedeeld. WERKLOOZEN-BETOOGIN GEN. Een honderdtal werklooze betoogers dron- gen naar Reuter uit Sydney (Nieuw Schot- land meldt) het stadhuis binnen en eischten verhooging der steungelden. De bereden politie wist de menigte te ver- spreidden. Drie leiders werden gearresteerd. Uit St. John (Nieuw Foundland) meldt Reuter Werklooze betoogers, die een inval in het stadhuis hadden gedaan, wegens de weigering van de autoriteiten om hen leden te laten be- noemen in de werkverschaffingscommissie, verspreidden zich in de stad, waar zij zich te buiten gingen aan het verbrijzelen van eta- lage-ruiten. De geheele voorraad schoenen, die in de eta- lage van een der winkels lag, werd over de straat verspreid; nog laat in den avond trok de politie met vrachtauto's door de stad, waar een groote menigte van op relletjes beluste menschen op de been was. Twee leiders wer den gearresteerd. De werkloozen eischten on- middellijke tewerkstelling van alle arbeiders. De weigering van de regeering om de depu tatie der werkloozen te ontvangen leidde tot het op touw zetten van een groote betooging en de daarop volgende optocht met geweld- daden. Tegelijkertijd ontmoet Roosevelt opnieuw een hevige moeilijkheid van den anderen kant. De kwestie van den „bonus" voor de oud- gedlenden is een dankbaar gegeven voor elk Oongreslidi dat de regeering overtroeven wil. Wie dat probeert, kan altijd rekenen op de vreeze voor de veteranen, waarin zeer vele afgevaardigden leven. Het Huis van Afge- vaardigden staat steeds gereed, als het voor de belangen van de veteranen wordt opgeroe- pen. Veteranenpensioen dat is in Amerika steeds een vruchtbare uier van de staatskas als melkkoe geweest. Nog is er een groepje personen, die een pensioen trekken op grond van den oorlog van 1812. Dat zijn natuurlijk niet de oudstrijders zelf, maar een zestal weduwen, die als jonge meisjes, terwille van dat pensioen, meer dan tachtigjarige oudstrij ders hadden gehuwd. Het is bekend, dat alle oudstrijders sedert 1919 een bijzonder recht hadden op hospitaalverpleging op kosten van den staat. Roosevelt heeft geprobeerd, dat tot het redelijke te beperken, maar het Con gres heeft dat ten deele ongedaan gemaakt. Kwalen van oud-strijders geven hun nieuwe aanspraken, aangezien niet zij moeten aan- toonen, dat die een gevolg zijn van hun dienst- tijd, maar omgekeerd, de staat, dat dit niet het geval is. Enz. Wij hebben vroeger al eens daarover geschreven. Het groote twistpunt is de .bonus". Dit is de vergoeding voor hetgeen z(j, die in den oor log (of oorlogen) zijn geweest, aan soldi) min der getrokken hebben dan zij thuis hadden kunnen verdienen. yDit is een soort premie- vrije gemengde - levensverzekering. In 1945 moeten de bedragen, vermeerderd met inte rest op interest, worden uitbetaald. Bij over- lijden van de gerechtigde echter, ontvangen zijn betrekkingen onmiddellijk het bedrag, waarop hij recht had gekregen. Steeds hebben de veteranen en hun voor- vechters getracht, geld daarop los te krijgen. In 1920 reeds heeft het Huis van Afgevaardig den een voorstel van dien aard aangenomen. Dat is toen blijven liggen bij den Senaat. In 1922 namen beide 'Huizen een dergelijk be- sluit aan. Harding heeft toen zijn veto uit gesproken. Daarop is de Senaat bijgedraaid. Ulvehhout, 7 Mei 1935. Menier, De Mei bloeit en blossemt, geurt deur den buiten, flonkert op den witten zonneval in 'n overdaad van schoonheid, die 'k mee gin woorden aan kan duien. Den wingerd, die heel den winter as 'n groot, dor spin- nerag teugen mij- nen achtergevel zat aangekleefd, is uitgesprongen mee duuzenden vurige bottels, die in de zon as vlammekes te flitsen staan. 'k Hoef veur de Mei nie ver te gaan. Waant heel heur schoonheid, heuren koninklijken praal lee gespreid over mijnen erft, die een blommenhofke gelijk is. Trots rijst den ouwen knoestigen notele^r temidden van dat blom- menhoveke en 't is, of ie mee de daansende sohaduwkes van zijnen fderen bladerkruin elk blomke, elk knopke, elk bolsterke zaehtjes aanraakt, zaehtjes streelt, as 'nen ouwen, wij zen mensch, die plazier hee in 't jonge, blos- semende leven, dat er spult laanks zijnen voet Nog is zijn kollesale blad nie volgroeid. Maar schoonder daarom is ie, nou 't hemelsch blaauw-peerelmoer schemert deur zijnen groe nen kroon. Uit den rodondendrum onder ons raam, is den rossen bloei opgeklouterd in sui- keren schuim. En wa verderop achter de stallekes, daar i blossemt de aardbei, of er duuzenden witte kapellekes zijn nesrgestreken op 't donkere die huilie vleugeltjes bladgroen. Kapellekes trillen op 't Oostenwindeke, dat over d' eerde In 1924, werd vastgesteld, dat de veteranen asemt. Welke is de Nederland? toekomst van Gedurende den oorlog heeft een buitenge- wone kapitaalsvemietiging plaats gevonden. Niet alleen in de oorlogvoerende landen, doch ook in de neutrale landen. Na den oorlog deed ieder land zijn best dit kapitaalverlies weder in te halen en het scheen alsof sommige lan den daarin ook zouden slagen. Als een geheel genomen ging de wereld er niet slecht uitzien, doch toen spoedig een crisis volgde, na eenige jaren verscherpt tot den tegenwoordigen toe stand, was het wel voor ieder duidelijk, dat. wij met 'n verarmde wereld te doen hadden. Hoe krijgen wij Nederland weer gezond? Willen wij Nederland beter maken, dan moe ten wij vermijden, wat op den duur tot nog meer werkloosheid zou kunnen leiden. Dus werkgelegenheid scheppcn. Dit is mogelijk, als we in staat zijn meer te produceeren, door- dat de gelegenheid bestaat, meer af te zetten, ROOSEVELT HEEFT HET MOEILIJK. Men kan niet zeggen schrijft de N. R. Crt. dat het president Roosevelt gemakke lijk wordt gemaakt, zijn, speciaal voor Ame rika in zooveel opzichten revolutionaire poli tiek voort te zetten. Daarover moet men zich eigenlijk minder verbazen dan over hetgeen hij de zijnen totnogtoe heeft kunnen opdrin- gen. Als een storm zijn, zijn besluiten over het land gegaan. Velen hebben daarvoor het hoofd gebogen, omdat zij voor het oogenblik in geen andere houding heil zagen, maar ver- wachtend nog eens betere kansen te krijgen tot verweer. Een omwenteling heeft Roose velt vooral gebracht in de sociale politiek van zijn land. Zij heeft echter geenszins zoo diep in de praktijk van het industrieele leven kunnen doordringen, dat de oude toestand, en vooral de oude begrippen, daardoor afdoende over- wonnen werden. Zij leek daarin, op alle revo- luties. Er is veel openbaar verzet geweest, dat de regeering niet altijd heeft kunnen on- derdrukken. Maar van veel grooter beteeke- nis nog was de latende tegenstand, die bij ge legenheid van groote arbeidsconflicten aan den dag is gekomen. Zooals gezegd, dit alles was in een land als Amerika niet verrassend. Verrassend slechts zou het zijn geweest, als met 1926 te beginnen, 87 zouden kunnen op- nemen op iedere 1000, die hen in 1945 toe- kwam. Met het jaar zou dit bedrag hooger worden. In 1931 bracht het Congres ait be drag ineens op de helft van de toekomstige vordering. Hoover sprak zijn veto uit, maar Weer nestelt 'n mearel-koppeltje in de Mei roos teugen m'n stalleke. Och, wa ploeteren die veugeltjes aan huilie huiske! Daar kan 'k nou wel 'nen heelen Zondag- middag bij ziitten koekelosren, mijn eigen zit- het Congres handhaafde zijn besluit met de ten verkneuteren bij dieen overleg en bij dieen vereischte meerderheid. Daar de rente op j werklust van zo'n koppeltje wier huwelijk deze leeningen slechts 3% pet. bedroeg, wer den groote bedragen opgenomen. Nu heeft de Senaat met 55 tegen 33 stem- men een besluit van het Huis van Afgevaar digden goedgekeurd, volgens hetwelk de schat- kist voor 2200 millioen nieuwe bankbiljetten moet uitgeven, om de aanspraken, die in 1945 zouden vervallen, thans ineens te voldoen. Met een „halIo-tje" is de wet erdoor gegaan. De pret was georganiseerd door Senator Long uit Louisiana, dictator van zijn staat, aspirant dictator voor de heele republiek, kampioen- agitator in den koddigen stijl. Roosevelt zal daartegen zijn veto moeten uitbrengen. Men, geeft hem dan nog een goede kans het pleit te winnen. Wel was er nu de, voor omverwerping van het veto noodige twee- derde meerderheid in den Senaat. Maar, zoo als gezegd, het ging op zijn ..Long's", en men toont graag zijn belangstelling voor de vete ranen. De overwinnaars, die in het Huis van Afgevaardigden niets te vreezen hebben, trachten reeds tijd te winnen, omdat zij be- seffen, als het ernst wordt, hun laatsten man in den Senaat te moeten kunnen mobiliseeren. CUBAANSCHE REVOLUTIONAIRE LEIDER (GEDOOD. De oud-minister van oorlog, Antonio Gui- teras, de leider van de jongste revolutie, en zeven zijner volgelingen zijn vorige week neer- geschoten. Guiteras had zich met 20 vrienden ver- schanst in de vesting Morillo, van waar hij zich met een jacht, dat in de haven van Matanzas lag, naar Mexico wilde begeven. Het fort werd echter door zestig soldaten omsingeld en er cntstond een hevig vuurge- vecht, toen, Guiteras wilde vluchten. De sol daten drongen ten slotte het fort binnen en dwongen de overlevenden zich over te geven. Men gelooft, dat door dit succes der regee- ringstroepen aan de revolutionnairen een zware slag is toegebracht. toch ok, om zoo te zeggen, deur den hemel gesloten wier. Waant ok hierbij is 't wondere, 't volmokte Bestier duidelijk te onderscheien. En 't veurbeeld van ijver, van werklust van samenwerking veural, van malkaar verstaan, i ollee, da's 'n veurbeeld veur den grooten mensch! 't Avond, as den zwaren arbeid gedaan is, 'n huiske opbouwen valt ok veur 'n veugel- tje nie mee, ok, al is zijnen eigendom dan nie l te rinneweeren deur 'n Overheid van ,,Econo- i ministers", maar 't avond, as den zwaren j arbeid gedaan is, dan vliegt t manneke op de schouw van m'n huis en gaat van daar zitten roepen, zitten tuuten, zitten zingen, zoo schoon, da z'n rollekes koud loopen over den rug van 't popke, da mee 'n schuin kopke trotsch te lusteren z,it, veur heuren gemaal-op-mijn- schouw. Laat, heel laat echoot zijnen verliefden roep deur den avond. En pas as de sterren feller glaanzen gaan aan den diep-purperen hemel, as 't nachtwindeke komt aangeklepperd deur de poppelieren, begint zijnen roep onzekerder te worren, om eindelijk te versterven in den killen veurjaarsnacht, die de bloeiende kleuren- 1 weareld omsluit, as den bolster 't blommeke. sie Zoo weet ge nou, amico, hoe 't op deuzen moment weer gesteld is, op mijnen erft. 'En geren vertel ik oe nog iets van den akker, van de velden, van de bosschen, waar in de Mei regeert met louter schoonheid. Van de Mark, die in blaanke Mei-pracht schervelt onder den gouwen zonneval en... waarin ik van de week 'n stuk rimmeltiek heb wegge- spoeld. Van m'n lijf geplodderd! Ge zult misschien zeggen: ,,da's sjuust ver- keerd, Dre", waant da zee T.rui ok, al hee ze 't dan verteld mee eenigszins aandere woor den. ,,Eigenwijzen gek, stuk onverstaand, waar zitten oew harsens? Ja, man, as Trui bezurgd wordt, zrjt ge nog nie gelukkig! Maar ge ziet: 't komt op 't zelf- ste terneer, as wa gij docht. Wa zal 'k daar op zeggen As 'nen mensch mee't een of aander kwaal- tje zit opgescheept, dan krijgt ie elken dag minstens tien middeltjes, die 'm van z'n kwaal ,,beslist", „hapseluut" zee onz:n bakker, „tien teugen den' zee den Blaauwe, ..posetief gedee- zedeerd" zee den Burgemeester, „vast as huis" zee Jaan den Champetter, afhelpen.. Alleen den dokter is nie zoo zeker van z'n. zaak, maardie hee ok 'nen ceel middelen veur oe, waar ge nie van geneest. Den eene drinkt petroleum teugen rimmel tiek. Den aandere schraanst raauwen jam of 't appeltjes zijn. Nommer drie moddert. In z.g. modderbarien. Nommer vier bemosterdt z'n eigen weer. Nommer vijf smeert z'n eigen in mee vuilig- heid da ge 'm 'n haalf uur ver adn ruukt komen. Maar op de heele weareld is er niemaaud, die ooit genezen is van rimmeltiek, mee al deus middeltjes. D'n eene zegt „Dre, jenever!" En da zee-Lie op 'n manier, zoo smakelgk, da getrek in 'n borreltje krijgt. En da ge haast meelijen mee hum krijgt, dat hq gin rimmeltiekexcuus heeMaar den aandere bezweert„jenever?" Deugt nie!" En oewen smaak is weer heelegaar over. Zoo ben 'k dan gaan zwemmen deuze week. Aan 'n proper lichaam is nog niemaand over- leden, dus -! Hoewelik heb brave, st«u- vige boeren gekend, die diep in de tachtig ztjn geworren en ok meer dan tachtig jaren uooit huilie voeten, lot staan „de rest" gewassehiak hadden. 't Leek wel, of zulke kearels over huilie vel nog 'n laag schubben hadden ge- kweekt, waar gin enkele ziekte deurhenen kost komen. Die tiepen waren waterproof*", om zoo te zeggen. Maar genogt daarover. Van de week, as ik 's morgans vroeg in Jen akker kwam, dan brak den dag open, amico, ollee, hij brak deur tot in oew zieiemeirt. 'Nen waaier van puur goud wier daar open- gevouwen. D'n Oosterkim brokkelde kapat in kleurenbonken, die daar wegdreven in vJoIet- tig goud, in gruunen kristal, en peerlmoeren glaans, drijvende in de wemeling van gloeiend zonnegoud, om klein te worren amico, me tig bij deus staal van de Godddijke Schepping. Hooger begost de zonneschijf te rijzen uit de blaankere en blaankere kimlijn, die as witzul- veren montuur 't end van de weareld foon- toerde. De madelievekes wieren wakker, bij 't rijzen van de zon. De blommekes klokten heur kelkes open om toch maar niks te missen van den dagop- gaank. En d'eerste zonnepieken raakten de blommekes aan. De weareld veraanderde. Wier wakker bij bietjes. Schaduwkes trokken over de velden, die enkele minuten gelejen nog strak en graanw „levenloos" d'r eigen strekten onder den grrjs- pfe6rlen hemel. 'k Had laangen tijd daar stilgestaan en kouw trok laangs m'n beenen. Ik voelde da, as d'eerste zonnewermte over m'n haasndem kroelde. De zon kwam werm op. Da beloofde r vol-zomerschen dag. Den eerste veugel floot. 'Nen leeuwerik klapte zingend naar de 'Nen tweeden veugel floot. En plotseling „hagelde" den veugeltjeszaatng uit 't gebomte over mijn hoofd; den miuwos dag was geboren in 'n verglejen pracht, bk»m- kes en veugeltjes waren wakker, den daanw glom en „leefde" as veugelenoogskens in t jong gewas. Den smeuigen eerde van den vetten akker klonterde en koekte, lijk sneeuw da doen kan. zochtjes aan m'n klompen. Hij rook naar *t veur jaar, maalsch en hartig! Veur m'n p lazier klaauwde-n-ik in dieen zwarten grond, grond van m'n eigen, grond waar m'n vader al z'n zweet en z'n krachten in gelaten had. Grond, dien 'k al zestig jaren ken mee al z'n hebbeEjjk- hedens, z'n wonders, z'n gaven, z'n zurgen. Grond waar ik zoo geren in ploeter, die "k g&ren aan m'n haanden haangen voel, ik grfe^t in woelen kan. Grond, waarin, i veur ik zoo dikkels m'n eersten Vaderons op- zee, 's mergens as den dag z'n eerste hcht er op strooide. Grond, zoo dikkels gezegend deur Orezen Schepper mee rijke vrucht, mee overdatfigen oogst, grond die 'n stuk van m'n zielement is! Giond waarin ok m'n Geloof opgroeide- Groeide mee de vruchten waar wij altij om vragen En toen toen ben 'k 'n roei nuuwe eerpels gaan wegschoffelen. 'k Ben mee mijnen rug naar de zon gaan staan, naar den kaant waar mijnen Scliepper sjuust weer 'nen dag geschapen had in onzeg- bare schoonheid. Waar Hij de zon had laten opgaan veur mijnien akker ok, veur mijn vroeh- ten die 'k verkregen had. Ik hen daar .mee mijnen rug naar toe gaan staan, as ik "n roei of wa van m'n nuuwe patatjes verschoffelde, vemietigde, van den wortel scheurde uit dteen kustelijken, zwarten, gullen feerde! Waant den inspecteur Zusenzoo was gewiest, had ge- meten en me gewaarschouwdGewaarscboowd veur 'n rechterlijk vonnis, as ikdie goele vrucht nie verinneweerde! 'k Had 'n paar roei te veul gezet. Amico, da's zwaren arbeid. 't Zweet p^ferlde over m'n haanden. Gutste van mijnen bol. 't Is zwaren arbeid, ja. waant hij is zoo besehamend! As ik 'nen jongen kearel was van dertig jaren omtrent, sterk genogt om 'n stier bij k"n horens te vatten en teugen d'eerde te smafcteera waar is dieen tijd toch gebleven? as ik dan op 'nen goeien dag 'n heerschap op mijncir hof had ontmoet, dat me vertellen kwam -da 'k een roei eerpels vernielen moest, en lan ders op de bon geslingerd wier As me da dertig jaren gelejen gebeurd wasnou, dan was er geslingerd", maai op gin bon, amico! En nouw versitade gij me zekers wel. Maar vandaag, na zooveul jaren training isr ongerijmdhedens, vandaag, al is 't dan mee 'n bloedend haart, maarge vemielt 4e- zelfste vruchten, waar ge God om gebejen bad. Gevergooit 'n verhoord gehed, waant inspecteur Zusenzoo komt straks nog 's verom, om te zien of ge oewen staatsplidi3t, God's zegen vertrappen, netjes nagekomen zijt Genogt! Na dieen zwaren arbeid ben 'k de Mark ingedoken. Da kwaaie zweet moest er afge- spoeld worren. Trud zee toen, afijn da, weet ge al. Misschien had ze gelijk. Misschien ok nie: Ik weet 't nie. Maar zwemmen, spoelen moest ik. Wellichit snapte gij 't nou beter dan True, amico. Den akker, de velden, de bosschen, zc schieten er op over deuzen keer. En 'k heb er nie heelegaar spijt van Veul groeten van Trui en as altij gin borke minder van oewen toet a voe DRe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5