Sport Landbouwberichten Gemesiqde Berichten TER NEUZEN, 13 MEI 1935. ALLE GOEDE WIT1KELS ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. BRESKENS. VOETBAL. RECHTSZAKEN. AANVANG ZOMERTIJD. Wij herinneren onze lezers er aan, dat de Zomertijd a.s. Woensdag 15 Mei in werking treetli, zoo dat men zijn klok Dinsdagavond 6en our vooruit moet zetten. OMLLECTE KONINGIN EMMAMONUMENT De opbrengst ten bate van een Zeeuwsch Koningin Emma-monument, Zaterdag albier gehouden, beeft opgebracbt 42,82. GEMEENTERAADSVERKIEZING. (Door de antirev. kiesvereeniging te Ter Neuzen zijn voor de op morgen te houden ver- kiezing voor den gemeenteraad candidaat ge- steld de heeren: J. den Hamer (aftr.), P. J. van Strien, J. A. Meertens, Mr. G. Ticbelman, D. J. van den Berg en W. Oostdijk. De gisteren door de R.K. kiesvereeniging geihouden proefstemming had tot uitslag dat de definitieve candidatenlrjst is als volgt: J. Duurmck, Ter Neuzen; A. J. de Krijger, Sluis kil; A. C. van Pamelen, Ter Neuzen; O. Stock man, Sluiskil; A. Reuneker, Ter Neuzen, J. Ejggermont, Sluiskil. Naar wij vememen zal voor het aftre- denri lid de heer H. J. Colsen, die niet door de R. K. Kiesvereeniging opnieuw zal wor- <t^n gecandideerd, door een groep kiezers een afzmoderlijke lijst worden ingediend. Door de Staatkundig Geref. kiesvereeni ging zijn gecandideerd de heeren P. van Cad- sand (aftr.); G. Klaassen, A. Dekker Fz., J. van Langevelde, J. Verhelst. OUR. BESTUBENBONDEN IN ZEELAND. Zaterdag werd te Goes de door het Chr. Nat. Vakverbond uitgeschreven vergadering gehoudem met de afgevaardigden van de Chr. Besturenbonden en der Studieclubs, welke van oeze vakoentrale uitgaat. Alle besturenbonden in Zeeland waren door twee of meer afge vaardigden vertegenwoordigd. Voor het C. N. V.. waren aanwezig de heeren Schipper en Vermeulen. Eerstgenoemde hield een refcraat over ,,De arbeid in de Studieclubs". Hie; uit bleek dat over heel ons land 95 studieclubs zijn opge- richt en dat in Zeeland in alle plaatsen waar wn Chr. Besturenbond bestaat oak studie clubs zijn, behalve drie. Nuttig werk wordt hjgf verricht om vooral onze jonge menschen sociale scholing bij te brengen. Op deze inleiding volgde een drukke ge- •dachteniwisseling, waarin vooral de vraag naar eenvoudiger onderwerpen naar voren kwam. Door den heer Vermeulen werd gerefereerd over: „Het crisisweik van ons verbond". Spr. atond dankbaar stil bij de oollecte die gehou- den werd onder het motto: ,,Jong Holland anakt naar werk". Hij wees op het belangrijk bedxag dat de georganiseerden ieder jaar zelf weer opnieuw bijeenbrengen, ter voorziening in werkloosheid. Meer dan 900 gemeenten heb ben een gesubsidieerde werkverschaffing, ■waar 58000 werkloozen tijdelijk te werk wor den gesteld. Van het werkfonds van 60 mil- Boen gulden is 25 pet. nu besteed. Het ver- bond heeft door middel van de contactcom- osijssi-e veel nuttig werk mogen doen en het buopt. in de toekomst ook voor onze jeugdige werkloozen paraat te blijven. Over dit on- derwerp werd breed gediscussieerd. Vooral de werkAampen namen bierin een voomame plaats in. Zeeland levert ook wat betreft het oiganteeeren van dergelijke kampen voor onze j^xnge menschen, zulk een moeilijke plaats in, vanwege de geographische ligging dezer pro- vincie. Het C. N. V. zal echter alles in het werk stellen om ook onze jonge Zeeuwen in dezen te doen deelen. ESnkele vragen die door den C. B. B. van Tea- Neuzen waren ingediend, werden beant- woord, terwijl ze tevens tot een algemeene be- spreking aanleiding gaven. I>e vergadering die onder leiding stond van aer, heer Vermeulen, werd door den heer Schipper met dankgebed gesloten. VEBKIEZING GEDEP. STATEN. De in het Prot. Zuiden geopperde gedachte, dat nu de A.-R. partij door het gebeurde te ZSerikzee een Statenzetel verloor, de Chr.- Historischen recht hebben op twee zetels in bet college van Gedeputeerden, blijkt in Ona nist. kring niet oniverdeelde instemming te winderi. En het jongste nummer van het Prot. Zui den sehrijft althans de heer Adri van Leeuwen te Wolphaartsdijk o.m.: Laat deze uitslag, die ons door een fout van een andere, nastaande partij, een zetel meer bracht, er toch zeker niet toe voeren, Aat we nu maar meer zetels, meer vertegen- woordigers willen hebben. Ate dat onze kracht is, dan wordt bet tijd, dat we opdoeken. Laat zoo breed mogeljjk maken van bet college van Ged. Staten voorop staan, en dit natuur- IHk hand aan hand met bekwaamheid voor deze functie. En als men zich dan rekenschap geeft van het feit, dat er nog een partij te, die 500 stemmen meer behaalde dan de onze, dan geloof ik niet, dat het samenstellen van voor- noemd college voor onze Statenfractie moei- Igkheden zal opleveren. BIJKSPOSTSPAABBAN K. Aan, 't postkantoor alhier werd gedurende de maand April 1935 op spaarbankboekjes inge- legd S 34.764,14 en terugbetaald 66.941,23, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 32.177,09. Er werden 9 nieuwe boekjes uitgegeven. GEVONDEN VOOBWEBPEN. 'De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Een paar voetbalschoenen, Tijmannenwacht, Westsluis. Werplijn, P. F. de Bakker, Nieuwediiep- straat 106. iHeerenrijwiel, wacht middensluis Padvindersmes, G. Klaassen, Noordstr. 93. Ceintuur, J. Riemens, Kazemestraat 13. Zilveren oorbel, F. Bakker, Tramstraat 23. Portemonnaie met inhoud, bureau van politie. Idem, L. Willemse, Sluispolder P 65a. Idem, J. Stouthamer, Kazemestraat 23. Gouden Kettinkje, P. Millenaar, Arsenaal- atraat 2. Mantelbandj A. Michielsen, Klaassenstr. 6. Rijwielbelas'tingmerk, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5. Rijwielpedaal, L. Schalk, Noordstraat 52. Sigaren-aansteker, C. Dees, Tramstraat 9. EXAMENS FBANSCH, DUITSCH. De Minister van Onderwijs, Kimsten en Wetenschappen heeft benoemd in de commis- sie voor de Fransche taal (voor de af te nemen examens in 1935) tot lid en ondervoorzitter S. A. Leopold, oud-leeraar R.H.B.S., vroeger te Goes, thans te Oosterbeek; tot leden o.m. A. J. Borggreve, leeraar aan de Gem. H. B. S. te Haarlem, vroeger te Middelburg; Dr. H. de Noo, directeur der R. H. B. S. te Vlissingen; in de commissie voor de Hoogduitsche taal: tot lid o.m. A. Petermeijer, leeraar aan het Gymnasium en de R.H.B.S. te Middelburg; tot plaatsverv. lid o.m. Dr. F. C. A. Philips, leeraar aan de R.H.B.S. te Oostburg. DE VEBLAGING VAN HUREN VAN WONINGWETWONINGEN. Bij drculaire van 7 December 1934 heeft de Minister van Sociale Zaken de gemeentebestu- ren medegedeeld, dat de regeering, ter berei- king van de nooaige verlaging van de huren van Woningwetwoningen, den totalen looptijd van de voorschotten, door het rijk verleend, wilde verlengen van 50 tot 75 jaren. Nader is gebleken, dat hiertegen in de kring der ge- meentebesturen zelf overwegend toezwaar is gerezen. Dit heeft aanleiding gegeven tot nadere overweging van deze maatregel, welke geleid heeft tot terugneming daarvan. De Minister van Sociale Zaken deelt thans mede, dat voormelde circulaire, wat betreft de ver- lenging van de looptijd der voorschotten, als vervallen moet worden beschouwd. Om tocb de noodige hunrverlagingen te be- reiken, voor zoover men daartoe nog niet dooT de verlaging van de rente op 4 pet. is kunnen komen, is de regeering in den regel beredd, de jaarlijkscbe bijdragen te verhoogen of een nieuwe bijdrage toe te kennen, waarbij de ge- meente i/3 van de verhooging of de nieuwe bijdrage moet voegen. Deze bijzondere ver hooging of bijzondere bijdrage zal ieder jaar voor 1 Maart opnieuw moeten worden vast- gesteld. Gedenkteeken voor wijlen H.M. de Koningin-Moeder. Blijkenis achterstaande advertentie wordt in deze gemeente een bedrage van de ingezetenen gevraagd voor het bekende doel: de oprich- ting van een gedenkteeken voor wijlen H.M. de Koningin-Moeder en voor de stichting van een herdenkingsfonds tot steun aan on- en minvermogende tuberculoseleiders. Rundveekeuring. Donderdag werd de gebruikelijke Provin- ciale Fokveekeuring onder groote belangstel- ling van fokkers en liefhebbers op de voor dit doel evenals vorige jaren belangeloos afge- stane weide van den beer Jac. de Klerk alhier gehouden. Uit den aanvoer van een 70tal dieren bleek wel dat Zaamslag de meest geschiktste plaats is voor deze Meikeuring. De kwaliteit der aangevoerde dieren was over het algemeen zeer voldoende. Dit blijkt wel uit het feit, dat er van de 28 aangevoerde melkkoeien er 13 meer dan 80 pun ten verkregen. Van de stieren der vereenigingen Zaamslag en Hoek, die met afstammelingen werden verboont, verklaarde de heer Zwagerman, dat Hoek een goede collectie afstammelingen van haar stier toonde, en dat de afstammelin gen van Prins III, dewelke zelf 83 punten ver- kreeg, de beste waren der tot nu toe ver- toonde. De uitslag der keuring was als volgt: Oudere stieren: 1. Prins ELI van Stierenver- eeniglng Zaamslag 83 p.; 2. Hercules, van Stierenvereeniging Hoek 80 p. Jongere stie ren waren van mindere kwaliteit. Koeien (tenmaal gekalfid: Stiena, eig. S. van Hoeve, burg, van Zaamslag, 82 p.; Mina, eig. Krijn Dieleman te Hoek, 79 p.; Gerardina, eig. Kinderen de Jonge te Zaamslag, 78.5 p.; Linda, eig. Abr. de Krakar te Zaamslag, 77.5 p.; Nora, eig. L. v. d. Wege te Axel, 76.5 p. Koeien tweemaal gekalfd: Bertha, eig. Kinderen de Jonge t-e Zaamslag, 83 p.; Keetje, eig. A. van Es te Axel, 80 p.; Anna, eig. L. I v. d. Wege te Axel, 79 p.; Neeltje, eig. A. van i Es te Axel, 79 p. i Koeien driemaal gekalfd: Sjoerd IV, eig. P. A. P. Dieleman te Zaamslag, 80 p.; Ran- tina, eig. A. van Es te Axel, 79,5 p.; Emma, eig. Jac. de Feijter te Boschkapelle, 79 p.; 1 Pietje, eig. Karel de Koeijer Az. te Zaamslag, 76 p.; Bles, eig. Jac. de Feijter te Boschkapelle, i 75,8 p. Koeien viermaal gekalfd: Sjoerd III, eig. P. A. P. Dieleman te Zaamslag, 83 p.; Bertha, eig. Bug. de Moor te Zaamslag, 82 p., Marie, eig C Buijze te Zaamslag, 80.5 p.; Aaitje, eig. A van Es te Axel, 79.5 p.; Nora, eig. G. Weijns te Axel, 79 p.; Lena, eig. Bug. de Moor te Zaamslag, 76 p. Koeien meermalen gekalfd: Sara, eig. Com. de Feijter te Boschkapelle, 86 p.; Emma, eig. Krijn Dieleman te Hoek, 84 p.; Lina, eig. Maarten van Fraaijenihove te Axel, 83 p.; Marie eig. J. A. Maris te Zaamslag, 81 p., Emma. eig. C. de Feijter te Boschkapelle, 80,5 p.; Griet, eig. Abr. de Kraker te Zaam slag, 80 p.; Sjoerd I, eig. P. A. P. Dieleman te Zaamslag, 79 p.; Sjoerd II, eig. P. A. P. Dieleman te Zaamslag, 78,5 p. Kalfvaarzen: 1. Vaars van Karel de Koeijer Az te Zaamslag; 2. Vaars van Corn, de Feij ter te Boschkapelle; 3. Vaars van Com. de Feijter te Boschkapelle. Stieren met 10 afstammelingen: 1. Pnns IH van Stierenvereeniging te Zaamslag. Stier met de beste afstammelingen van Zee- land; 2. Hercules van Stierenvereeniging te Hoek. De Marathonloop voor een raadszetel. De vierjarige wedren met als einddoel: een zetel achter de groene tafel op het stadhuis, is weer begonnen. Men zou deze t elk ens terugkeerende ge- beurtenis, die evenals de Olympische spelen om de vier jaar plaats vindt, gevoeglijk met den naam: Marathonloop kunnen bestempel-en. Het geldt evenwel in dit geval niet een af- stand van 42 kilometer in den kortst moge- lijken tijd af te leggen, om als eerste het eind- punt te bereiken en den mededinger den ate prijs bestemden iauwerkrans te betwisten, zoo- ate zulks in de wereld der sportmenschen het gebruik is, doch om een gunstige liefst de eerste plaats, op de candidatenlijst voor den gemeenteraad te verwerven. lets, wat met sport uitstaande heeft, zit er niet in. Het is een kwestie van volksgunst en populariteit. Bij de voriige gelegenheid waren er niet min der dan vijf ploegen, die aan den poli'tieken Marathonloop deelnamen. Ditmaal zal het er wel een minder zijn. Van de toenmalige deelnemers zullen er diit- maal verschillende niet meer aan den start deelnemen. Sommigen van de oude garde zijn evenwel nog fit genoeg om zich nog eens met hun concurrenten te meten; de jaren en de loop der gebeurtenissen schijnt nog geen na- deeligen invloed op hun uithoudingsvermogen te hebben uitgeoefend. Tegelijk met deze, verschijnen ook nieuwe sterren aan de start! ijn. Het gaat in de politieke wereld precies als op sportgebied; men komt, men gaat, wie niet meer meekan, valt af, de kracbtigste spieren hebben de meeste kans, want ook in de poli- tiek moeten het vaak de ouderen voor de jon- geren afleggen; ofschoon, zooals reeds gezegd volksgunst en populariteit op dit terrein meestal nog een voorname rol spelen. We meenden te vememen, dat er ditmaal in plaats van 5, slechts 4 lijsten zouden uit- komen. Vernomen toch wordt, dat wefthouder Tak, die vier jaar geleden met den Zandstraatschen favoriet, den heer Kaas op een afzonderlijke ljjst uitkwam, ditmaal niet van de partij za> zijn. Welke beweegredenen dezen vertegenwoor- diger ook genoopt hebben om zich uit de ge meente zaken terug te trekken, laten wij on- aangeroerd. Maar toch willen we gaarne de getuigenis afleggen, dat hij gedurende den tijd van zijn lidmaatsehap van den raad en ate wethouder van publieke werken, blijken heeft gegeven van degelijkheid en ate actief werker stond aangeschreven. Op technisch gebied was hij steeds een com- petente kracht in ons stedelrjk parlement. Zijn collega Kaas, vertegenwoordiger en pleitbezorger van de Zandstraat, komt thans uit op de lijst der Vrije Kiezers, waarvan wethouder Marquinie lijstaanvoerder is. Als verdere candidaten komen dan op die- zelfde lijst voor de heeren L. de Meijer, Jos. Reniqne, C. Kaas, J. Vermoet en Adr. Stout hamer. De Katholieke lijst moet nog samengesteld worden. Ook daarop zal voor ditmaal een markante figuur ontbreken, n.l. de heer Verschaffel. Met dezen Nestor in den gemeentelijken raad, gaat een man van gezag op commer- cieel gebied been. Hij was de vooruitziende. de voorzichtige geest, die gaarne en met recht de clausules behoudens onvoorziene omstan- digheden: onder gewoon voorbehoud en derge lijke hanteerde, waar het gold de gemeente voor stroppen om den financdeelen nek te be- hoeden. Bovendien verstond hij de kunst nu en dan een note gaie, een vroolijke noot in de vaak droge en langdurige debatten te brengen. kortom, hij was een man van zaken en tocb geen Droogstoppel. Zulke mannen mist men slechits noode in een lichaam, waar zoo groote belangen op het spel staan. Gelukkig zal zijn evenknie in den raad, we meenen tenminste te mogen hopen, dat de heer Neeteson, wien we op het oog hebben, zich dezen keer ook weer disponibel zal stellen, de traditie van den heer Verschaffel kunnen voortzebten. Omtrent zijn terugkeer in den raad maken we ons geen kopzorgen. We twijfelen er dan ook niet aan of de loop der gebeurtenissen zal ons wat onze voorspelling betreft, in het gelijk stellen. Rest ons nog ate slot dezer beschouwmg de vierde en laatste groep, die der S.D.A.P., waarvan de heer De Leux als voorman zal op- treden. Na hem wordt de naam genoemd van den heer J. Schroder en de vrouwelijke can didate Rika van Ham—Dierinck, benevens nog enkele andere namen. die als aanvulling moe ten beschouwd worden. Wanneer de loop der gebeurtenissen dezelf- de zal zijn ate bij de vorige gelegenheid, za! met de laatstgenoemde de eerste vrouw haar intrede in onzen stedelijken raad doen. De vrouwen zullen dan niet meer over ach- terstelling bij de mannen behoeven te mop- peren. De heer P. M. van Luijk aliiier is benoemd tot agent van den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Sdhelde. ver zij niet op het Stadion zelve aanwezig waren, wel door de AVRO-omroep den strijd hebben gevolgd door het ooggetuige-verslag i van den heer Hollander. IHet is een mooie en spannende strijd ge- weest, die door de Oranjeploeg verdiend is ge- wennen, doch de voorsprong was niet groot genoeg om zich in de pauze veilig te achten, temeer daar de straffe wind toen in het voor- deel van het Belgische elftal kwam. In de eerste helft scoorde Smit, nadat Paauwe hem den bal had toegespeeld en dit bleef door het zich in de verdediging terug- trekken van de half-linie nadat er ongeveer 20 minuten was gespeeld, ook het eenige doelpunt. Het was te zien dat de Belgische aanvoerder de achterstand zoo klein mogelijk wilde houden tot voor hen het voordeel van den wind kwam. In de tweede helft zag men dan ook een fel opdringen der Belgische voorhoede en half linie, doch hun spel was te doorzichtig, te kort en niet snei genoeg, waardoor de verdedigers zich telkena goed konden opstellen, al moet gezegd worden dat er toch. nog kansen ge noeg zijn overgebleven, maar zoowel de Bel- gen als de Nederlanders konden zeggen dat elk schot nog geen eendvogel was! Biaine werd, zooals wij in onze korte be- spreking van Vrijdag j.l. reeds schreven, uit- stekend beschaduwd en kreeg geen gelegen heid om zijn talenten te toonen, zijn spel zal daarom wel een teleurstelling voor velen zijn geweest. Ook Bakhuijs had schijnbaar een bijzondere bewaking, hetgeen wel bewijst dat men beide spelers vreesde, doch als Paverick bij een felle aanval van Belgie zich te ver van Bak- hujjs heeft opgesteld, krijgt deze den bal, Pa verick snelt toe en Bakhuijs maakt een schijn- beweging alsof bet ieder hem voorbij zal gaan, passeert daarop zeer handig den Belgischen back en komt aileen voor den doelverdediger te staan, doch het schot van Bakhuijs is niet te houden en den voorsprong is 02 gewor- den. Door dezen voorsprong schijnt het of de Nederlandsche voorhoede nog soepeler gaat spelen en men bemerkt thans uit welk een kwaliteits-spelers deze bestaat. In den stand komt echter geen verandering meer en zoo heeft het Oranje-elftal een van haar beste wedstrijden te zien gegeven. BOTER 32 CENTS PER KILO. Een laagterecord over 100 jaar. De toch al zoo lage en bij menschenheuge- nis nooit bereikte boterprijs (exportprijs) van 34 ct. is niettemin niet te handhaven gebleken: de Leeuwarder commissienoteering is Vrijdag vastgesteld op 32 cent per kilo. In het standaardwerk „Leerboek der Zui- velbereiding" van den zoo juist ontslapen heer H. B. Hylkema vindt men een opgave van het jaargemiddelde der hoogste boterprijzen te Leeuwarden van het jaar 1831 af. Daaruit blijkt, dat de noteering van precies een eeuw geleden 1835 tot dusver (1933 en 1934 niet meegerekend) bet laagterecord was, n.l. 68 cents, dat is dus nog ruim bet dubbele der noteering van heden! Tusschen 1853 en 1914 is de boterprijs nooit lager geweest dan tusschen 1 en 1,40. Zelfs in de groote crisis tegen het elude der vorige eeuw kwam de goede boter nooit onder 1 per kilo. In de laatste jaren v66r den oorlog (19081914) schommelde Leeuwarden tus schen 1,30 en S 1,40. Na den oorlog (1922— 1929 toen de markt weer wat was „bedaard' na prijzen van 3 en meernoteerde Leeu warden tusschen 2,10 en 2,40, dus 7 maal zoo hoog als thans. De prijs van 0,32 steekt daar wel scherp hij af. Gezien de noteeringen der afgeloopen 4% maand is het vrijwel ondenkbaar, zegt het Hbld., dat de gemiddelde jaarnoteering van 1935 boven 40 cents zal uitgaan. BELGIe—NEDEBLAND. 0—2. De Brusselaars zullen wel verbaasd hebben gestaan over de invasie van de Hollanders Zondag j.l. ter gelegenheid van den landen- wedstrijd naar hun stad getrokken, want al is men in Belgie's hoofdstad voor geen klein ge- ruchtje vervaard zoo maar in eens 60.000 be- zoekers, waaronder een 20.000 Nederlanders, te ontvangen komt toch niet elken dag voor, en zij zullen thans met nog meer klem de stelling gaan verdedigen dat die voetbalwed- strijd niet te Antwerpen maar in de hoofdstad dient gespeeld te worden, daar het Heysel- stadion aileen in staat is die overweldigende massa te herbergen. Voor Antwerpen zal het thans hoogstens tijd worden dat de plannen van den bouw van een nieuw stadion krachtig worden uitgewerkt, want anders zou men wel eens te laat kunnen zijn en wat een schade dit zou beteekenen kon men thans te Brussel aanschouw^i. Trouwens de Antwerpenaren weten dit zelf evengoed en daarom zal men er op kunnen rekenen dat dit jaar de beslissing wel zal vallen. Het Heysel-stadion was geheel uitverkocht, hetgeen nog bij geen enkelen landenwedstrijd was geschied en zij die na den uur kwamen vonden de loketten voor den kaartenverkoop gesloten, waarop de straatverkoop een aan- vang maakte. Dat het aantal Nederlandsche bezoekers enorm was, kon men goed merken toen Nederland de leiding nam en toen de Oranjetruien de overwinning in de tweede helft bezegelden. Over den wedstrijd zelve behoeven wij niet uitvoerig te zijn want wel een ieder die iets voor deze voetbalsport gevoelt zal voor zoo- NIET IEDEBEEN MAG STAATSLOTEN VEBKOOPEN. Voor den Amsterdamschen kantonrechter had zich Woensdag de houder van een loterij kantoor in de Frans Halsstraat te Amsterdam te verantwoorden. Den man was ten laste gelegd, dat hij, zonder daartoe bevoegd te zijn, zijn bedrijf van het verkoopen van loten, al thans van gedeelten van loten van de Neder landsche staatsloterrj had gemaakt, Een kapper, die wel als wederverkooper was aangeweaen, had de loten in de etalage van verdachite's winkel gezien. Hij had zich hierop gewend tot een collectrice, die met een andere collectrice een onderzoek had inge- steld. Zij hadden bij verdachte een twintigje gekocht voor 4, terwijl de vastgestelde prijs f 3,60 bedraagt. Verdachte gaf een uitleg van het geval: Vroeger heb ik nooit staatsloten verkocht, maar op zekeren dag kreeg ik opdracht van een bona-fide loterijclub 25 heele staatsloten voor haar te koopen. Onmiddellijk heb ik mij met eenige oollecteurs in verbinding ge steld, doch kreeg nul op het request: de loten werden mij niet toegezegd. Op den dag van de uitgifte ben ik per auto langs de verschillende kantoren van de col- lecteurs. gereden en er in geslaagd negen loten te krijgen. De club echter wilde er niet min der dan 25 aanvaarden. Ik bleef dus met mijn loten zitten, zoodat ik ze bij gedeelten trachtte te verkoopen. Verdachte zeide, dat hij niet van plan was, ooit weer staatsloten te verkoopen. De twee collectrices en de kapper werden ate getuigen gehoord. De kantonrechter veroordeelde den man, conform den eisch van het O.M. tot f 10 boete subsidiair drie dagen hechtenis. BIGGENMEBKER VOOR DE RECHTBANK. Wegens geknoei met biggenmerken het verkoopen daarvan aan landbouwers, die geen recht op deze merken hadden stond Adr. v. d. V. uit Nieuweveen, die als biggenmerker van de Landbouw Crisis Organisatie een voor- raad had, dien hij naar gelang van het ge bruik moest verantwoorden, Vrijdag voor de Haagsche rechtbank terecht. Hij had o.a. eigenmachtig 28 merken voor 75 cent per stuk verkocht aan een landbouwer en merken aan- gebracbt op biggen, waarvoor ze niet bestemd waren, zoomede val&che handteekeningen ge plaatst. De officier van Justitie eischte ze maanden gevangenisstraf tegen verdachte, die beweer- de tot de gepleegde handelingen gerechtigd te zijn, hetgeen echter niet het geval was, ter wijl uit het getuigenverhoor het ongeoorloofde van die handelingen kwam vast te staan. Verdachte voerde tot zijn verdediging aan, dat hij de merken had verkocht niet uit winst- bejag, doch om de betrokken landbouwers te helpen. Het zetten van valsche handteekenin gen beschouwde hij in dit verband ate een maatregel om tijd te winnen, daar hij anders daarvoor speciaal hij de betrokken boeren terug zou hebben moeten komen. Uitspraak over 14 dagen. EEN DROEVIG ONGELUK. Op het tractiespoor in de werkplaats der Ned. Spoorwegen te Vlissingen heeft Vrijdag- middag een emstig ongeluk plaats gehad. De locomotiefpoetser J. W. v. N., wonende te Oost- en West Souburg, is daar beklemd ge- raakt tusschen twee buffers. De man werd in hoogst ernstigen toestand overgebracht naar het St. Josephziekenhuis, alwaar hij des avonds is overleden. De man was 42 jaar oud en laat een vrouw en 3 kinderen achter. DE DIEFSTAL IN DE ST. BAAFSKERK TE GENT OPGEHELDERD. Een paneel zoek gebleven. De corr. der N. R. Crt. te Brussel meldt: In het avondblad van Zaterdag, hebben wij nog het bericht kunnen opnemen, dat de dader van den diefstal van een der zijluiken van het beroemde schilderij het lam Gods in de St. Baafskerk te Gent, in den nacht van 10 op 11 April 1934, door de justitie geldentifi- ceerd is. De man was echter reeds eenigen tijd geleden gestorven. Omtrent dit opzienbarend feit deed de pro- cureur des konings te Gent, mr. De Heem, de volgende bekendmaking: Ondergeteekemde, procureur des konings te Gent, brengt ter ken- nis van het ppbliek, dat de dader van den diefstal van het schilderij het lam Gods, een polytiek van de gebroeders van Eyck, welke diefstal gepleegd werd In de St. Baafskerk in den nacht van 10 op 11 April 1934 geldentifi- oeerd is geworden. Hij is onlangs overleden en was van Belgische nationaliteit. Het ont- vreemde paneel, dat uit twee op elkaar gelegen schilderijen, op eikenhout geschilderd, bestaat, stelt voor aan de voorkant wat men overeen- gekomen is te noemen de rechtschapen rech- ters en op den achterkaat de ibeeltenis van den H. Johannes de Dooper. Dit laatste ge- deelte is weergevonden en reeds aan de St. Baafskerk terug gegeven. Jammer ge noeg is echter het paneel, dat de rechtschapen rechters voorstelt zoek gebleven en heeft de dief zijn geheim in het graf meegenomen. Dit paneel moet nu teruggevonden worden, opdat het ontsterfelijke kunstwerk van de gebroe ders van Eyck volledig zal kunnen worden hersteld. Het geheele land is hierbij betrok ken en iedereen heeft tot plicht het geredht bij zijn opzoekingen te helpen. Uit naam van de voogden van St. Baafkerk is ondergetee- kende gemachtigd te verklaren, dat een pre mie van 25.000 francs is uitgeloofd aan hem, die aan het gerecht of aan een van de geeste- lijken van voomoemde kerk inlichtingen zal verstrekken, welke tot de ontdekking van het vermiste paneel kunnen leiden. Het parket is er van overtuigd, dat het paneel niet is ver- nietigd en moet worden opgespoord in Belgie en meer speciaal te Gent en omstreken". Nadere bijzondheden. Een der medewerkers van de Brusselsche courant Het Laatste Nieuws, die zich onmid- dellijk ter plaatse begaf, vemam omtrent deze zaak nog het volgende: Men weet dat alle pogingen om den dader van den diefstal te ontdekken vruchteloos waren gebleven. Men had reeds, zoowel te Gent in het bisdom, ate bij het gerecht, alle hoop opgegeven en iedereen was het er mede eens, dat men aangewezen bleef op de moge- lijkheid dat de dader zelf van zich zou laten hooren. Dit was niet slecht gezien. Enkele weken na den diefstal werd dan ook op het bisdom te Gent een brief ontvangen, die on- geteekend was en waarin gezegd werd, dat hij die de brief schreef in het bezit was van het dubbele paneel en dat hij beredd was het terug te geven op voorwaarde, dat hem een aanzien- lijk bedrag uitbetaald werd als premie. Een tweede conditie was dat de bisschoppelijke ovenheid er het gerecht buiten moest laten, want dat indien hij er iets van gewaar werd, dat het gerecht op de hoogte was hjj ommd- dellijk alles zou vemietigen. Dit verwekte, zooals men begrijpen kan, ont- roering in het bisdom. Men had hierdoor ten minste zekerheid, indien men niet met een oplichter of 'n grappenmaker te doen had, oat het ontbrekend paneel van het kostbare veel- luik nog bestond en niet was vernietigd. Het was een belangrijk punt. Het andere was zekerheid te krijgen dat men met geen op lichter te doen had en dat men verder het paneel opnieuw kon bemaehtigen. Moest men er het gerecht buiten laten? Natuurlijk niet. De procureur des konings te Gent werd op de hoogte gebracht. Na overleg en in groot geheim is aldus een briefwisseling ontstaan tusschen de bisschoppelijke overheid en den dief. Langs den weg van een kleine adverten tie in een Brusselsch blad werd getracht te verkrijgen, dat de briefschrijver zou bewijzen, dat hij wel degelijk in het bezit was van de paneelen, alvorens te onderhandelen over den prijs voor de teruggave. Op zekeren dag werd te Gent opnieuw een ongeteekende brief ontvangen, waar ook nog een biljet was gevoegd en wel het bewijs, dat een voorwerp in depot was gegeven in de be- waarplaats voor reisgoederen in het Noorder station te Brussel. Kanunnik v. d. Ghijn van de St. Baafskerk begaf zich in gezelschap van den commissaris van Gentsche recherche, waarbij zich te Brussel nog een vertegen woordiger voegde van het Brusselsche gerecht, naar de aangegeven plaats en inderdaad het paneel dat Johannes den Dooper voorstelde werd ontdekt, zooals men destijds heeft ge- meld. Het werd naar het gerechtshof over gebracht en van daar per auto naar Gent. Men begrijpt, waarom over deze zaak, toen dit zich voondeed, is gezwegen. Het ging er nu om te beletten dat het andere paneel verloren zou gaan, maar het gerecht heeft geen geluk gehad met zijn nasporingen. Van den dader werd niets meer gehoord. Hij was vermoede- lijk bang geworden, dat het gerecht hem te pakken zou krijgen. Nu heeft hij zijn geheim mee in het graf genomen zonder dat wij weten, waar het tweede paneel zich bevindt. In aansluiting bij dit alles kan ook nog worden gemeld, dat het reeds in de laatste dagen van April 1934 was, dat het achtersie paneel met Johannes den Dooper werd terug gevonden. Wij hebben toen het bericht ge geven maar het werd zoowel door het gerecht ate door de geestelrjkheid van de, St. Baafs kerk gelogenstraft. Men begrijpt thans am welke redenen. Het paneel werd in het geheim naar het paleis van den bisschop van Gent overgebracht waar het tot dusver is gebleven. EEN SCHRANDER PAARD? Op de Aelbrachtskade te Rotterdam 1s een groentenzaak en op den Beukelsdijk is er ook een. Of tusschen de beide eigenaars een sterke concurentienijd bestaat, weten wij niet, maar als dat zoo is, dan heeft het paard van den eerste Vrijdag zijn baas een pootje willen hel pen. Het dier was reeds uitgespannen, toen het er opeens van door ging. Via den Beukels- weg holde het regelrecht naar den Beukels dijk, waar het pardoes op den winkel van den concurrent afrende. Voor dien winkel stond

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2