ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN No. 9296 VRIJDAG 10 MEI 1935 75e Jaargang Binneniand Buitenland Predikbeurten Sport TWEEDE BLAD TEGEN ZIJN WIL OVER DE GRENS GEZET? TER NEUZEN, 10 MEI 1935. ZAAMSLAG. AXEL. SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. VOETBAL. MmmKmOBBSOM JBT*trTmi?A. NSCHE CO U RANT HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter voldoening aan het be- paalde in het laatste lid van artikel 6 der Hinderwet ter openbare kennis, dat ter ge- i meentesecretarie van Axel ter inzage is neder- gelegd een verzoek met bijlagen van de COM- PAGNIE NEERLANDAISE DE L'AZOTE te Axel (Sluiskil) om vergunning tot het bouwen van een inrichting tot het onttrekken van zwavel aan met zwavel verzadigde zuiverings- aarde op peroeel, kadastraal bekend in sectie A no. 1148. Op Dinsdag 21 Mei a.s. des namiddags drie uur zal op het gemeentehuis aldaar gelegen- heid bestaan om bezwaren tegen de inwilli- ging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te liehten. Zowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, ter Secretarie der gemeente Axel, kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij. die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den bovenbepaalden dag voor het ge- meentebestuur zijn verschenen teneinde hunne bezwaren mondeling toe te liehten. Ter Neuzen, 10 Mei 1935. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. A. J. DEES, Wnd. Secretaris. Devaluatie is geen definitief redmiddel; het brengt een oogenblik verlichting, maar neemt de oorzaken van het kwaad niet weg, zoodat verdere devaluatie spoedig onder de oogen ge- zien moet worden in een atmosfeer, die steeds slechter wordt. Devaluatie is een onrecht, be- gaan aan spaarders, loontrekkers en gepen- sionneerden. De heer Hermans heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Minister kennis genomen van een artikel in ,,Het Volk" van Zaterdag 4 Mei, ochtendblad, eerste bladizijde, vierde kolom, waaruit blijkt: a. dat op Donderdag daaraan voorafgaan- de, een Joodsche jonge man, afkomstig uit Duitschland en in het bezit van tien mark, in een cafe gelegen aan den straatweg Dorp Dos serOverdinkel om logies vroeg; b. dat de cafdhouder geen gelegenheid daartoe had en dat eenige bezoekers bereid waren den Duitscher te vergezellen naar Dos ser, waar wel logeergelegenheid te vinden was; c. dat, toen deze menschen op weg waren, twee rijksveldwachters het gezelschap aanhiel- den, den Duitscher bevalen zijn handen om- hoog te houden en hem fouilleerden; d. dat bij de fouilleering niets verdachts op hem werd bevonden; dat hij ook naam en be roep heeft opgegeven en tevens den rijksveld wachters heeft medegedeeld, dat hem in Duitschland gevangenisstraf te wachten stond, omdat hij twee jaar geleden kritiek op de machthebbers in Duitschland zou hebben uit- geoefend; e. dat de rijksv'eldwachters hem, niettegen- staande hij smeekte niet teruggebracht te worden, hetgeen door de omstanders duidelijk is vemomen, toch naar de Duitsche grens heb ben gebracht en hem aldaar bevolen hebben, volgens eigen getuigenis, terug te gaan en te zorgen, dat hij niet weer in Nederland kwam; f. dat weliswaar de rijksveldwachters ont- kennen, dat de Duitscher gewaagd zou heb ben van de straf, die hem in Duitschland stond te wachten, maar dat daartegenover versehillende personen, die bij het geval tegen- woordig waren, pertinent verklaren, dat hij ook tegenover de politiemannen mededeeling had gedaan van het lot, dat hij had ondergaan en van het lot dat hem wachtte? 2. Zoo ja, is de Minister dan niet van meening, dat bedoelde rijksveldwachters eerst advies of instructies bij den burgemeester, bij den grens-commissaris te Enschede of bij an- dere autoriteiten hadden moeten inwinnen? 3. Is de Minister verder niet van meening, dat de handeling van deze rijksveldwachters streng most worden afgekeurd en is de Minis ter bereid maatregelen te treffen, dat iets dergelij.ks niet meer kan gebeuren BEPERKING DER SUIKERNIJVERHEID. iDe capaciteit der Nederlandsche suiker- nijverheid is ook ten gevolge van de vele hin- derpalen, die de verkoop in het buitenland ont- moet, te groot gebleksn. De Oentrale Suiker Mij. ziet zich daarom genoopt, haar bedrijf aan de gewijzigde omstandigheden aan te pas- sen en belangen in Engeland, Polen en Belgie volledig te liquideeren. Herwaardeering van activa maakt een af- scihrijving op het gewone kapitaal noodiig van 60 terwijl 10 in contanten wordt terug- betaald. De preferente aandeelen worden in- getrokken en een vergoeding toegekend van 3000 per aandeel aan de houders, die de des- betreffende voorstellen reeds goedkeurden. In het boekjaar 1933/1934 heeft de mij. on- gunstiger gewerkt, zoodat zij op haar exploi- tatie een verlies leed van f 192.228 (v. j. winst 1.084.482). Op het sterk verkleinde kapitaal zal de uitkesring van een dividend mogelijk zijn. EXAMEN TECHNISCH AMBTENAAR R. W. Geslaagd voor het examen technisch ambte- naar Rijkswaterstaat de heeren J. H. Kramer te Axel, W. J. M. Nieuwelink Mz. te Berkel (Z.-H.), en H. Scheele te Sluiskil. VOOR HET MONUMENT VAN WIJDEN H. M. KONINGIN-MOEDER. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, heeft zich een comity gevormd, met het doel gelden in te zamelen voor een te Middelburg op te richten monument voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder, dat daarvoor den steun heeft erlangd van de Zeeuwsche burge- meesters. Te Ter Neuzen heeft de burgemeester de medewerking der Padvinders verkregen, om voor bovengenoemd doel een inzameling te houden, ^relke, zooals uit de advertentie in het vorig nummer blijkt, za! gehouden worden op morgen, Zaterdag 11 Mei. Men hoopt, dat ieder voor het stichten van een eenvoudig gedenkteeken ter herinnering aan de zoo sympathieke vorstin, de ingezete- nen gaarne iets zullen bijdragen. JAARWEDDEN VAN BURGEMEESTERS. j Ged. Staten van Zeeland hebben bepaald dat voor de hieronder met namen genoemde fnnc- j tionarissen de door hen doorgebrachte dienst- trjd als wethouder medetelt voor de toeken- ning van periodieke verhoogingenW. P. Verplanke, burgemeester van Biervliet; C. Gast, burgemeester van Brouwershaven; A. J. Dhont, burgemeester van St. Kruis; J. W. van 't Hoff, burgemeester en secretaris van St. Baurens; F. J. D. M. Dhooge, burgemeester van Philippine; A. I. Deenhouts, burgemeester van Retranchement en W. D. Klos, burgemees ter van Scherpenisse. DE FRANSCHE FRANC. Waarom men niet moet devalueeren. Men meldt uit Parijs: Hier volgt een vertaling van de motie van de vergadering der Fransche Kamers van Koophandel, die op heldere wijze uiteenzet, waarom men niet moet devalueeren: De Kamers verwerpen devaluatie op de volgende gronden: De voorstanders willen prijsverihooging van de groothandelsprijzen zonder stijging van den levensstandaard of van de salarissen. Maar die hoop is slechts een veronderstelling, ge- baseerd op eenzijdige verklaringen op onnauw- keurige of voorbarige vergelijkingen met wat in andere landen is geschled. De voorstanders houden geen rekening met de heftige reactie van het publish, dat thans op de hoogite is van wat devaluatie beteekemt. De voorstanders van devaluatie erkennen thans zelf, dat zulks den export niet bevorderen kan. NATION ALE RECLASSEERINGSDAG. Wat is reclasseeren? Reclasseeren, het woord zegt het zelf, dat is iemand terugbrengen in de maatschappelijke klasse, waarin hij thuishoort en waar hij, tengevolge van zijn onjuiste en strafbare ge- dragingen, was uitgestooten. Reclasseeren, dat is dus die menschen, die door het plegen van een misdrijf met den strafreehter in aanraking waren gekomen. helpen om op wsinig opvallende wijze weer terug te keeren in de vrije maatscihappij en voor hen den overghng van gevangenschap naar vrijheid voor te bereiden. Reclasseeren is dus een daad van naasten- liefde, waarvan ieder, tot welke gezindte hij ook behoort en welke politieke meening hij ook is toegedaan, overtuigd moet zijn en die daarom ons aller steun en sympathie verdient. In Nederland zijn er niet minder dan 22 grootere of kleinere vereenigingen en genoot- schappen, die zich het lot van deze menschen aantrekken. Deze 22 versehillende vereeni gingen, die uiteraard in deze tijden, door ver- mindering van subsidies en contributies, met finantieele moeilijkheden hebben te kampen, hebben de handen in elkaar geslagen en ter versterking van himne middelen een Nationale Reelasseeringsdag georganiseerd, die ook in Hontenisse zal worden gehouden en wel in Kloosterzande, Walsoorden enz. en in Dams- waarde, Kuitaart, Terhole. Wil alien meehelpen om deze nationale collecte te doen slagen en koopt op deze dagen een bloempje ten bate van de Reclasseering in Nederland SLAGERS-GARNEER-CURSUS EN TENTOONSTELLING. Wij hebben indertijd melding gemaakt van den aanvang van den cursus in garneeren voor slagers, ingericht door den Zeeuwsch-Vlaam- schen slagersbond. Woensdag ontvingen wij van den voorzitter, den heer H. J. Colsen, de uitnoodiging tot het bijwonen van een open- bare les, die aan het eind van den cursus werd gegeven, in de slagerij van de Firma Gebr. Usebaert. Onder leiding van den heer Hiemstra, leeraar aan de Nederlandsche slagersvakschool te Utrecht, waren een 15-tal leerlingen aan 't werk. Uit al hetgeen we daar zagen kregen we de voile overtuiging, dat, zooals de heer Hiemstra het uitdrukte „uit een proza'isch stukje vleesch iets moois te maken is". Zooals reeds bij de opening van den cursus werd meegedeeld, bestond het voomemen, na afloop een tentoonstelling van werkstukken te houden. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal die de volgende week Woensdag plgats hebben, in het „Concert- gebouw". Uit hetgeen wij zagen, hebben wij aanlei- ding de lezers op te weaken, die tentoonstel ling te bezoeken, zij zal dit ongetwijfeld over- waard zijn. Men schrijft ons daaromtrent nog van des- kundige zijde, dat vooral geldt voor de huis- moeders: Het zal wel de moeite waard zijn, te gaan zien, wat hier gepresteerd wordt op het ge- bied van vleesch versieren. Door toepassing van heel eenvoudige middelen wordt van een doodgewoon stukje vleesch iets gemaakt, wat het schoonheidsgevoel aangenaam kan treffen. Bij een bezoek aan dezen cursus was het aardig om te zien, hoe vol animo de leerlingen aan het werk waren. De een versierde een ossenhaas met dunne reepjes spek en gehakt- balletjes, een ander legde een bloemenversie- ring op een fricandeau, een derde maakte een aardige gehaktschotel van varkens- en runder gehakt en zoo deed ieder z'n best iets moois te maksn. Juist voor de huisvrouw is deze tentbonstel- ling een prachtig middel om een beter begrip te krijgen, hoe men iets aanlokkelijk maken kan door er een versiering op aan te brengen. Wis stelt er geen prijs op, dat een gerecht, waaraan veel zorg en tijd besteed is, ook z6<5- danig op tafel komt, dat man en kinderen zeggen: „Wat ziet dat er lekker uit!" Er wordt dan met veel meer smaak gegeten dan wanncer het er maar heel gsweon had ultgc- zien. En juist die lof geaft de kookster vol doening van haar werk. Op deze tentoonstelling krijgt u een massa nieuwe ideeen voor het versieren van vleesch- schotels. Daat dus ieder die maar even tijd heeft een kijkje komen nemen in het „Concert- gebouw". DE VERKIEZING VAN GED. STATEN. Wij lezen in het R.K. Dagblad van Zeeland: De verkiezing van leden van Ged. Staten zal op 2 Juli a.s. pjaats hebben. Bij velen zal ongetwijfeld de vraag naar oren korhen of er, gezien den uitslag der verkiezingen, wijziging in de samenstelling van het college valt te verwachten. Tot nu toe bestaat het college uit twee Katholieken, twee anti-revolutionai- ren, den christelijk-historische, 1 liberaal en bovendien nog 1 staatk. gereformeerde als buitengewoon lid. De stembus viel nu echter zoo uit, dat de anti-revolutionairen 6en zetel verloren aan de christelijk-historischen. Eerst- genoemde partij behaalde wel meer stemmen dan laatstbedoelde, doch doordat zij verzuimd had de Zierikzeesche lijst te verbinden, gingen ruim 2000 stemmen voor haar verloren. Offi- cieel verloren de katholieken ook een zetel, doch de heer Kalle staat zoo dicht bij de R.K. Staatspartij, waar hij trouwens ook altijd lid van was, dat feitelQk de katholieken onver- zwakt in de Statenzaal, dus met acht leden, terpgkeeren. Daar de andere rechtsche groepen hier het- zelfde over denken (men beschouwt den heer Kalle daar als een met voorkeurstemmen ge- kozen katholiek) is er geen reden om aan ons een zetel in Ged. Staten te ontnemen. Ten aanzien van de verdeeling der overige rechtsche zetels was men aanvanke-lijk die meening toegedaan, dat de Ghr. Hist., in aan- merking nemend het Zierikzeesche incident, dat de A. R. zoo dupeerde, genoegen zouden blijven nemen met een zetel. Al dra bleek echter uit een stukje in het „Protest. Zuiden" dat men een andere meening was toegedaan. Nu het geval er eenmaal zoo ligt, dat men <56n zetel in de Staten meer kreeg dan de A. R., wil men ook in de rechten die daaraan ver- bonden zijn, treden. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de Chr. Hist fractie minder strak aan haar recht vast- houden, indien niet een A. R. lid van Ged. Staten, n.l. de heer v. d. Futte, vrijwillig had bedankt voor Gedeputeerde. Nu er daardoor toch een vacature in het college ontstaat, meent de C. H. fractie met te meer reden voor haar recht te kunnen op- komen. Wanneer de voorteekenen niet bedriegen, zullen er in de volgende Statenzitting twee Ghr. Hist, tot leden van Gedep. Staten wor den gekozen. Een eigenaardig geval is het nog met den eenigen aan de linkerzijde toegewezen zetel. Deze werd tot heden bezet door een liberaal. Ook bij de verkiezingen is de Vrijheidsbond- sche fractie weer geslonken, zoodat momen- teel de S.D.A.P. de sterkste fractie is ter linkerzijde en formeel haar den zetel van Gedeputeerde toekomt. Uit het oog mag evenwel niet verloren worden, 'dat de twee leden tellende Vrijz. Dem fractie politiek dichter bij den Vrijheidsbond staat dan de S.D.A.P. en met de twee nat. soc. is dit zeker het geval. Percentsgewijze is daarom stout gesproken het liberalis- me sterker vertegenwoordigd dan het Marxis- tische. En daar zal ter rechterzijde ook wel geen groote geestdrift aanwezig zijn om den liberaal te vervangen door een socialist, mee- nen wij te mogen vermoeden, dat de verkiezing van den heer Van Bommel van Vloten wel verzekerd is. Vlak na de verkiezing waren enkele libe- ralen daar niet zoo gerust op. Te Goes heeft de Vrijheidsbond er tenminste nog aan gedacht om voor den heer Van Vloten weer een plaats in te ruimen op de candidatenlijst voor den gemeenteraad. Het is er evenwel niet van gekomen. RSEMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 28 April tot en met 4 Mei kwamen in onze provincie voor 4 gevallen van roodvonk te Vlissingen. Opbrengst collecte. De collecte voor „Jong Holland zoekt naar werk" alhier, had een bevredigend en dank- baar resultaat, daar deze een opbrengst ver- toonde van 119. Candidaatstelling gemeenteraad. Van vrijzinnige zijde zijn alhier voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing candidaat gesteld de heeren: C. de Jonge, M. Florussen, P. de Blaeij en J. Boeije. Vcrdwijning natuurschoon. Wederom is een gedeelte der boomen, staan- de langs den weg van Othene naar Reuzen- hoek, die in de warme zomermaanden veel schaduw bieden aan de talrijk passeerende wielrijders en automobilisten, ten offer geval len aan het vemietigende werk der houthak- kers. Thans rest op dezen drukken verkeers- weg maar den prachtige, rijk beschaduwde laan meer, die, naar wij hopen, om der wille van het natuurschoon behouden moge blijven. De Raadsverkiezingen. De definitieve volgorde op de groslijst der Staatkundig Gereformeerde Partij is door de kiesvereeniging als volgt vastgesteld: 1. Iz. de Feijter Wz., 2. P. Verstraten (Beoostenblij), 3. M. de Visser, 4. P. A. Butler. In totaal zullen bij de a.s. raadsverkiezingen een zevental lijsten worden ingediend, die met uitzondering van de liberale lijst reeds alle in ons blad gepublieeerd werden. Op deze laatste zullen voorkomen de heeren A. P. Butler, A. P. Essslbrugge, A. van Sabben en A. J. van Hoeve Pz. Op de heer Van \t Hoff wordt nog 'steeds aandrang uitgeoefend om als lijstaan- voerder op te treden, doch deze heeft nog niet beslist. De kleine Festivals. In een geeombineerde bestuursvergadering der muziekvereenigingen van Zaamslag, Axel en Hoek te Zaamslag gehouden, zijn als data's der jaarlijksche kleine festivals vastgesteld: 29 Juni a.s. te Hoek, 20 Juli te Zaamslag en 24 Augustus te Axel. Zooals gewoonlijk vallen deze datums op Zaterdagen. HET CENTRUM. Quo Vadis? De roman Quo Vadis? van den Poolschen schrijver Sienkiewicz werd reeds terstond na haar verschijning een meesterwerk ge- noemd en is spoedig daarop in alle beschaafde talen vertaald en uitgegeven, zoodat de schrij ver in eens beroemd werd. Geen wonder dat ook de film zich van dat werk meester maakte en menzag geen bezwaar in de enorme kosten die de verfilming daarvan mede- brengen. Toen de eerste film verscheen, want dit werk is vele malen opnieuw verfilmd en telkens werd zij verbeterd door de nieuwere vindingen waardoor nog 'grootere mogelijk- heden werden geschapen, stond men verbluft en na het aanschouwen daarvan achtte men de grens van het mogelijke genaderd te zijn. Doch na de periode van de z.g. „stomme film" kwam de „geluidsfilm" en het moet geen ver- wondering baren dat ook nu weldra Quo Vadis een nieuwere bewerking onderging. Wie kent niet de geschiedenis uit de eerste dagen' der Christenen toen het machtige Ro- meinsche Keizerrijk aan het toppunt van haar macht en praal was? Toen Petrus met de eerste Christengemeente samenkwam in de onderaardsche gangen van Rome en de Koningsdochter Dygia, die als gijzelaarster naar Rome was vervoerd, door den Romein- schen veldheer Vinitius wordt begeerd, doch steeds door Ursus wordt beschermd. Hoe Vinitius tot het Christendom wordt bekeerd en daama Lygia zal beschermen als Keizer Nero in zijn grootmoedswaanzin Rome in brand steekt en daarvan de Christenen de schuld geeft en deze op de vreeselijkste wijze zal bestraffen. Petrus vlucht uit Rome doch op de Via Appia ontmoet hij den Heiland en vraagt Hem: Quo Vadis, Domeni? Op het antwoord keert Petrus naar Rome terug om zijn opdracht te vervullen. In het reuzencir- cus laat Nero thans de hongerige leeuwen los op de biddende Christenen. Nero meent door deze vervolgingen het volk, dat oproerig begint te worden, te kunnen be- vredigen, doch als Chilonides, die tegenover de woedende menigte die Nero de schuld van den brand gaf, hem den raad heeft gegeven hiervan de Christenen te beschuldigen, bij het aanschouwen van al dat leed berouw krijgt en openlijk Nero als den brandstichter aan- wijst, wordt hij door een vergiftigde pijl door Nero gedood. Als ten slotte Ursus den stier moet bekampen waarop Dydia gebonden is en deze ook weet te overwinnen, roept de menigte om genade, doch Nero weigert. Vinitius stelt zich aan het hoofd van het gamizoen en loopt naar den veldheer Galba over, die in opstand is tegen Nero en zich als Keizer wil doen uit- roepen. Nero moet thans vluchten en hoe hij den dood vindt is wel voldoende bekend. Voor de Christenen breekt er thans een bete- ren tijd aan en Petrus kan het huwelijk inze- genen van Dydia en Venicitius. De Woestijnwind. Na het meesterwerk ,,Quo Vadis?", dat twee uur in beslag neemt, volgt nog de film „Wdestijnwind", die de geschiedenis weer- geeft van een Fransch koopman, die te mid den van de Arabieren leeft, en daar zijn huwelijksgeluk ziet verwoest. Bij al het leed heeft hij nog te strijden tegen zijn vijand Marzouk, hoofd van een Mohabitische stam, wiens oneerlijke praktijken hij heeft uitge- roeid. De zoon, van Marzouk, Mourad, tracht zijn vader van zijn wraak af te doen zien, doch als dit niet gelukt, zal Mourad den koopman Baurencey beschermen. Na 20 jaar komt de dochter van Baurencey, die in Parijs haar op- voeding genoot, terug tot haar vader en ont staat er sympathie tussehen haar en Mourad. Hij besluit daarop met zijn dochter naar Frankrijk terug te keeren, doch de woestijn wind doet alle plannen teniet en wanneer de elementen tot bedaren zijn gekomen, ziet Bau rencey zijn roeping voor zich, dat is het ge- luk van zijn dochter boven alles te stellen. De Fietsratel. Er is een nieuwe uitvinding gedaan, wel niet ten bate der menschheid, neen, juist anders om, een uitvinding, die spot met elke anti-lawaai-beweging. Een toestelletje, dat aan de fiets bevestigd, het geknetter van den motor nabootst heeft bij de fietsende jeugd zijn intrede gedaan. De jongens noemen het een motor, maar dit is maar bij wijze van analogic. De overeenkomst van beide soort geluiden heeft hen gebracht om het ding zoo te noemen. Beter ware echter het apparaat den naam van fietsratel te geven. De overeenkomst meit het geluid van dit vroeger zoo in trek zijnde kinderspeel- goed is treffend genoeg om het aldus te noe men. De fiets maakt maar weinig leven. Het gesnor der banden is het eenige opmerkelijk geluid, waardoor hij zijn aanwezigheid ver- raadt. Vandaar dat de wetgever het noodig geoor- deeld heeft, voor te schrijven, dat ieder exem- plaar van een klinkende bel moet voorzien zijn om den voetganger op den openbaren weg van zijn aankomst kond te doen. Maar de sensatie van snorrende banden en rinkelende bellen is onze fietsende jeugd blijk- baar niet sterk genoeg. Er moest meer prikkeling komen in de fietserij. De motor heeft al lang op de ren- nende snelvoeters zijn machtigen invloed doen gelden. Edoch, een motor, een kleintje zelfs, valt niet binnen het bereik van de meesten. Daarom heeft er een naar een benaderde nabootsing van dit apparaat gestreefd. Zijn zinnend vernuft heeft hem den papieren motor doen uitvinden. j Eerst was de uitvinding nog erg primitief In gebukte houding werd een stuk karton tegen de spaken van voor- of achterwiel aan- gedrukt. Het geluid was er. Doch de toepassing van i het ding liet nog te wenschen over, j Zooals het met alle uitvindingen gaat wor- j den de primitieven door anderen al spoedig verbeterd. Ook dat is gebeurd. Wis weet, heeft deze snakerij geen ver- strekkende gevolgen. Staat het gebruik van de bel, misschien ap het spel. Wie zal het zeggen. Met dit al is het in de straten en op de wegen niet rustiger geworden. Elk oogenblik meent de wandeiaar, de voet ganger, het zijn er helaas nog maar weinig, achter den rug een motorfiets te hooren aan- komen. Voorzichtigheilshalve doet hij een paar passen rechts, om na een oogenblik tot de ontdekking te komen, dat het slechts een ge- camoufleerde motor is, die hem voorbij schiet. Heb je al, of heb je nog geen motor? is de eerste vraag, die men tot elkander richt, fog de eerste ontmoeting, voor mein naar iets anders zal informeeren. Degenen, die er nog geen hebben, zijn slechts weinig, maar de meesten vinden het met e6n nog niet genoeg. Om elkander de Joef af te steken, brengen zij een tweede op Iran karretje aan. De waschknijpers, waarmee z§ het kartonnetje bevestigen, zijn irnmers goed- koop en binnen ieders bereik. Er wordt verteld, dat de uitvinder van de ratel begonnen is met een propagandatodrt door de versehillende gemeenten van Z_- Vlaanderen. Als het overal zoo fel inslaat als hier kun nen de inwoners van menige rustige gemeente er nog pleizier van beleven. Misschien heeft de schatkist er later nog voordeel van. Want als maar een derde deel van al de in Nederland gebruikt wordende fietsen van zoo'n lawaaierig toestelletje voor zien worden, zou de fiscus daarin al weer een gunstig object van belastingheffing gevonden hebben. Het vinden van objecten is toch al aoo moeilijk. Maar dan denk ik, dat de lawaaa- motor gauw tot het verleden zou behooren ZONDAG 12 MEI 1935. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Dr. B. I. Cazemier. SBUISKIB. 9.30 u., leesdienst; 2 u., de heer H. J. Plaggemars. AXEL. 9.30 u., Ds. Hermanides, van Hulst; 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u., Ds. Van Oeveren, van Axel; 2 u., Ds. A. Vrijlandt, van Biervliet. ZAAMSLAG. 9 u., de heer Plaggemars. van Sluiskil; 2 u., Ds. G. van Dis. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Akersloot van Houter Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. W. X. Smidt, van Waddinxveen. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst AXE1L. 9 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H-H. Dienst; 2.30 u., Lof. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 10 Mei 1935 De volgende vonnissen werden uitgesproken M. A. B., oud 35 j., particulier verpleegster., wonende te Knocke (Belgie), gedetineerd, foe- klaagd van oplichting, is vrijgesproken. P. d. M., oud 44 j., koopman, wonende te Koewacht, is wegens overtreding in trek king rijbewijs, veroordeeld tot 1 maand gevange nisstraf voorw., proeftijd 1 jaar en f 25 boete of 10 dagen hechtenis. C. A. C., oud 27 j., jachtopziener, wonende. i te Aardenburg, beklaagd van het dooden va» eens anders hond, is ontslagen van rechtsver- volging. BELGIe—NEDERLAND. Met moeite is dan het Stadion te Brusae#, ondanks de groote attractie van de WereM- tentoonstelling, die als reclame-middel voor het bezoek gretig dienst deed, zoo goed als uitverkocht gekomen al zijn er nog kaarfcem te koop. Zooals steeds het g;val is zijn er altijd menschen, die tot den voorlaatsten dag eerst hun besluit nemen en deze zullen dan ook een prooi der opkoopers zijn, maar het enthotuisiasme van dezen landenwed|Ttrijd is lang zoo groot niet, althans in Zeeuwscb- Vlaanderen, als vroegere jaren. Wij vermoe den wel dat dit haar oorzaak vindt dat de wedstrijd thans te Brussel in plaats van te Antwerpen wordt gespeeld, en zonder twijfei zal de Belgische Voetbalbond andere jarec aan Antwerpen wel haar oude reehten her- geven, daar de enorme stroom van Nederlanei anders wel eens weg zou kunnen blijven en zou een halfbezet Stadion te Brussel geem entourage zijn voor de meest spannende Ian- denwedstrijd, die telken jure als het hoogte- punt van het seizoen wordt beschouwd. De Wereldtentoonstelling heeft dit jaar aas Antwerpen eenige zeer goede dagen ontnomeu. maar in 1936 zullen de ,,Sinjoren" de ,,OHan- ders" dubbel welkom heeten. Wij weten nu dat R. Braine van zijn clufo verlof heeft gekregen om in het Belgiscb elftal uit te komen en zal hij Zaterdag, direct na het spelen van den wedstrijd van zijn he^- poepsclub, van Praag per vliegtuig naar Ber- lijn reizen, daama per trein naar Keulen, alwaar een speciaal Belgisch vliegtuig gereed

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5