Buitenland Gemengde Berichten de sterkte van de lu chtmacht TER NEUZEN, 10 MEI 1935. GROENENDIJK. KKCHTSZAKEN. feet systeem van maatregelen, hetwelk zich langzamerhand heeft omtwikke'ld, op den duur zal teiden. Zij betwijfelden of hier wel van een systeem kan word-en gesproken; men geeft voor incidenteele klachten incidenteele midde len. Als er hier of -daar iets dreigt om te val- len, wordt er gestut, maar er is geen lijn in d-e economische politiek van het kabinet. Nu alle steunmaatregelen uit het Landbouw- crisisfonds moeten worden bekostigd, en dus van een eenheid uitgaan, is er naar de mee- ning van deze leden te meer reden er op aan te dringen, dat de geheele steunp-olitiek worde herzien, los van de regelingen, welke hebben gegolden bij de respectieve ondersteuning van verschillende bedrijfstakken. De maatregelen, door de regeering genomen ter voorkoming van executie van landelijke eigendommen gaven aanl aiding tot breed- voerige beschouwingen. tM-et onts teltenis hadden verscheidene leden kennis genomen van de wijze, waarop de re geering heeft gemeend een regeling te moe ten treffen, teneinde zoogenaamde onredelijke executies van landelijk eigendom te' voor- komen. De regeering beseffe wel, zoo betoogden deze leden, dat het Kon. besluit groote ont- xoer'mg heeft gewekt bij hen, die geld plegen te beleggen onder hypothecair verband; im- mers, het is maar een stap om naast lande lijke eigendommen ook gebouwde eigendom men in bescherming te nemen. De geldgevers zullen hun gelden terugnemen, althans geen nieuwe kapitalen beschikbaar stellen, nu zij in hun recht van executie worden beperkt en daardoor achtergesteld bij gawone schuld- eisehers, die wel kunnen executeeren. Ook zal rentestijging hiervan het gevolg zijn, tot schade van de eigenaren, die meer nadeel zul len ondervinden dan bescherming. NEDERL. ONDERZEEROOTEN NAAR BRUSSEL. Hr. Ms. onderzeebooten O XV en O VIII zullen een officieel bezoek aan Brussel bren- gen. De groepscommandant tevens com man- dant van Hr. Ms. O XV is de Untenant ter zee der eerste klasse J-hr. E. J. van Holth-e, terwijl Hr. Ms. O VIII onder bevel staat van luitenant ter zee der eerste klasse J. Beckering— Vinckers. Voor dit bezoek is het volgende xeisplan vastgestel-d: 14 Mei vertrek van Wil- lemsoord, 16 Mei aankomst te Brussel, 22 Mei vertrek van Brussel, 23 Mei aankomst te Wil- lemsoord. van een gehuwde vrouw, die zich herhaalde- lijk beleed-igend over Hitler had uitgelaten, waarin haar man aanleiding had gevonden een verzoek tot echtscheiding tegen haar in te dienen. Het rijksgerechtshof heeft thans te kennen gegeven dat een dergelijk misdrijf inderdaad een reden tot echtscheiding kan zijn wanneer de gevoelens van, den echtge- noot door de uitlatingen van de vrouw emstig worden beleedigd. DE DANK VAN DEN BRITSCHEN KONING De Koning heeft Woensdagmorgen bij een receptie in de groote vergulde zaal van het paleis van St. James zijn dank gebracht, voor alle gelukwenschen, die hem uit alle deelen der wereld ter gelegenheid van zijn jubileum bereikt hebben. Onder de aanwezigen bevon- den zich de vreemde gezanten, de vertegen- woordigers van de dominions met inbegrip van hun eerste ministers. De gelukwenschen van de gezanten werden aangeboden door den gezant van Brazilie als deken van het diplomatieke corps; MacDonald sprak namens de ministers van het geheele rijk. De Koning heeft in een korte toespraak hartelijk gedankt en is daama begeleid door de Koningin en den hertog van Gloucester in een •open auto naar het Buckingham Paleis terug- gereden. Een enorme menschenmenigte, die reeds vroeg op de been was geweest, heeft den Koning nieuwe ovaties gebracht. Op een bericht van eenigen tijd geleden dat de Duitsche luchtvloot reeds over de driedui- zend militaire vliegtu-igen bezit en dat dit cijfer tot pp tienduizend gebracht zou worden, heeft de Berlijnsche correspondent van de News Chronicle zich met Goe: g in v-erbin- ding gesteld en van dezen thans antwoord ontvangen. Het cijfer drieduizend noemt Goering onjuist, zooals men in gezaghebbende Britsche kringen ook onmiddellijk zal erken- nen, omdat men thans daar de sterkte van de Duitsche luchtvloot kent. Goering wil-de niet het preciese getal vlieg- tuigen noemen, maar wil zeggen,, dat het on- geveer een derde van het genoemde is. Het berioht, dat er nog zevenduizend bij zouden tomen noemde Goering belachelijk, zoowel op zichzelf als omdat er juist onderhandelingen over 'n luchtvlootconventie te beginnen staan. Als Duitschland veilighsad krijgt binnen het leader van zulk een conventie dan is er heele- maal geen noodza-ak, om met bouwen voort te gaan. 3>e vraag of Duitschland zijn luchtvloot kan beperken liangt heelemaal af van de mate, waarin Frankrijk en Rusland berejd zijn om haar te beperken. Daar Rusland drieduizend en Frankrijk tweeduizend vliegtuigen voor de eerste gevechtslinie heeft zullen zij heel wat moeten schrappen wanneer Duitschland een toestand van veiligheid bereiken wil zonder zijn eigen luchtvloot nog uit te breiden. Goering verklaarde vender dat er geen bui- tenlamdsch vliegtuig in de Duitsche vloot is. De in de Ver. Staten en Groot-Brittannie ge- kochte machines zijn enkel voor experimen- teele dce-leinden gebruikt. Het verhaal dat er al tweehonderd zastig vliegvelden in Duitsch land zouden zijn waarvan honderd unsluiten* militaire, is volgens Goering een gissing en verre van de waarheld. Ook is het niet alleen onjuist maar stom om te beweren, dat deze vliegvelden aan de grens te vinden zouden zijn. HONGER-DEMONSTRATIES IN ILLINOIS. Te Springfield, de hoofdstad van den staa- Illinois, komt heden de Wetgevende Vergade ring bijeen, ten einde te beraadslagen over middelen, om aan de ellende, die in deze staat .heerscht, een einde te maken. Slaagt zij er niet in, een oplossing te vin den dan zullen 700.000 inwoners van Illinois emstig met hongersnood hebben te kampen. Naar men weet, hebben de autoriteiten van den staat alle bureaux van maatschappelijk hulpbetoon moeten Sluiten, wegens het ont- .breken van gelden voor steunuitkeering; aan de werkloozen. De Wetgevende Vergadering van Illinois had namelijk geweigerd, een bedrag van drie millioen dollar per maand in de fede rate steunkassen te storten, waarop de regee ring te Washington gelastte, voortaan de 12 millioen dollar per maand in te houden, die tot dusver door de federate schatkist aan de werk loozen van Illinois werden uitgekeerd. 'Gedurende korten tijd gelukte het nog, de werkloozen door openbare liefdadigheid voor den ergsten nood te behoeden, doch ook deze middelen zijn intussohen uitgeput, zoodat men zich genoodzaakt heeft gezien, water- en broodrantsoenen voor de werkloozen en hun gezinnen in te voeren. In het Zuidelijk deel van Illinois heerscht reeds hongersnood. Een enorme menigte tot wanhoop gedreven menschen is naar Springfield gestroomd, waar zij voor het Capitool „hongerdemonstraties op touw zetten. Men vreest dan ook, dat het tot bloedige botsingen zal komen. BELEEDIGING VAN HITLER KAN REDEN TOT ECHTSCHEIDING ZIJN. Het rijksgerechthof te Leipzig heeft dezer -tagen uitspraak gedaan in een beroepszaak ONS NATUURSCHOON is niet groot en in de stad missen wij zelfs het meest bescheiden plantsoentje, al heeft men met genoegen kunnen constateeren dat rondom het Parkeerterrein door den aanplant van laag struikgewas, waartusschen jonge boompjes zijn geplant, de gemeente-architect dit staasgedeelte eenigermate heeft weten te verfraaien, en op te vroolijken. In het nieuwe gedeelte van onze stad, is men in dit opzicht wat beter toebedeeld, ter- wijl wij met genoegen konden constateeren dat bij de uitbreidingsplannen meer aan den aanleg van plantsoentjes heeft gedacht. Het blijft echter te betreuren, dat men des- tijds bij hetslechten van de zuidelijke ves- tingwallen de gelegenheid niet heeft aange- grepen om, evenals de gemeenten Alkmaar en Bergen op Zoom dit hebben gedaan, van de vrij gekomen terreinen een volkspark te maken, want de ouderen zullen zich nog wel goed herinneren welk een mooi natuurschoon deze dubbele wallenrij bood. Thans rest ons als laatste overblijfsel van de ..vesting" nog de Westelijke bemanteling en hebben, wij daar ons ,,park", dat weliswaar geen grootsche aanplantingen te aanschouwen geeft doch door haar aardige zitjes met uit- zicht op de Schelde toch een geliefkoosde wandeling biedt. In den loop der tijden heeft de Meidoom zich welig vermenigvuldigt en zal straks door haar mooie bloemenpracht en heerlijke geur menig natuurliefhebber en wan- delaar doen genieten. Helaas doet zich het feit voor, dat er ieder voorjaar jongeren zijn, die na het bezoeken van den eenigen wandelweg die wij bezitten, met takken beladen huiswaarts keeren, doch wij zouden alien die de natuur beminnen, nevens het „spaar de vogels" willen verzoeken „spaar de natuur". Bovendien de Meidoom, die in de vrije natuur zoo heerlijk ruikt en het oog boeit, doet het in de huiskamer heele maal niet en na (ten dag verhuist zij naar de vuilnisbelt. Nog enkele dagen en de Meidoom zal in alle pracht te genieten zijn, laat de natuur aan alien dit genot zoo lang mogelijk schen- ken. RK. LANDBOUWWINTERSCHOOL TE HULST. Bij de op 6 Mei gehouden overgangs- en eindexamens aan de R.K. Landbouwwmter- school te Hulst werd het einddiploma in alphabetische volgorde verleend aan: Als. Bogaert te Walsoorden; Alf. Bonte te Koewacht; Gabr. Ferket te N.-Namen; Sal. de Feijter Jzn. te Axel; Aug. Haverbeke te IJzendijkeJos. Heijens te Boschkapelle; Rent5 Martinet te St. Jansteen; Theo Stallaert te Hontenisse; Hon. de Waele te Koewacht; Fr. van Wolfelaer te Boschkapelle. Van de lste naar de 2e cursus werden be- vorderd C. van der Aa te N.-Namen; B. Bleijenberg te St. Jansteen; Felix Burm te Hulst; Als. Borm te Boschkapelle; J. Burm te N.-Namen; Fr. de Caluwd te Westdorpe; Fr. Cammaert te St. Jansteen; Omer Cleiren te Clinge; Dan. Dekker te Axel; Andr. van Essen te Lams- waarde; Alf. Fassaert te Schuddebeurs; Jan van Hoeve te Axel; Sal. van Hoeve te Axel; Ed. de Maat te Ossenisse; Leon de Moor te Axel; Alb. Schuurman te St. Jansteen; Em. de Schepper te Stoppeldijk; Alf. Stallaert te Lamswaarde; Jos. Verbist te Boschkapelle; Fr. Vereecken te Stoppeldijk; Gijsb. de Waal te Ossenisse; Eug. van Wesemael te N.- Namen; Jac. de Zwart te Boschkapelle. Een leerling werd afgewezen, terwijl een wegens ziekte de overgangsexamens niet kon meemaken. LUXOR-THEATER. De Wandelende Jood. De Wandelende Jood is een van de groote werken die Veidt in Engeland gemaakt heeft, een van de groote werken dezer bijkans plot- seling ontstane en buitengewoon belangwek- kende Engelsche klankfilmindustrie. Men ziet den Wandelenden Jood het sce nario volgt een treurspel van E. Temple Thur ston in vier phasen van zijn gevloek be- staan. Het drama opent te Jerusalem, waar hij, als rijk koopman Jezus om genezing voor zijn vrouw smeekt en waar hij in wrok over het antwoord Christus op den gang naar Golgotha in het gelaat spuwt: de daad die zijn vonnis met zich sleept en waardoor hij zal blijven leven, wachtend totdat Christus tot hem wederkeert. De beteekenis van dat woord openbaart zich dra: wanneer hij huiswaarts keert, vindt hij zijn vrouw gestorven en de poging die hij doet om zichzelf het leven te benemen mislukt. Het mes waarmee hij zich doorsteken wil, breekt af, en hij beseft, waar- toe hij door zijn daad gedoemd is De tweede phase speelt in 1150. De Jood is thans een geheimzinnig ridder, een vechter zonder vrees en een verleider. Nog is zijn haat verschrikkelijk: nog spot hij en hij treedt het kruis met voeten, doch reeds openbaren zich de eerste teekenen van wroeging en van af- schrik voor zijn daad. De kreet van een me- laatsche waarschuwt hem: „onrein"... en hij betast de eigen lippen en het eigen hart De inkeer vordert steeds. Hij is in 't derde deel een koopman in Sicilie. De dood ontneemt hem daar een jongen zoon zijn vrouw bekeert zich tot het Christendom. Zijn pijn wordt im- mer duldeloozer en zijn eenzaamheid al groo- ter. Schoon hij het nog waagt den monnik te verjagen uit zijn Joodsche huis, wordt zijn verlangen en zijn liefde immer christelijker. Om hem in de laatste phase te verlossen. Als arts in het Sevilla van 1560 is hij een weldoener geworden: een wijs en teeder man, die leven en genezing brengt en lafenis. Zijn goedheid is het die hem daar ten onder gaan doet: de hulp die hij verleent komt de Inqui- sitie verdacht voor. Een jonge vrouw die hij tot inkeer heeft gebracht en die een liefde voor hem opvat als het eens Maria Magdalena voelde, een Jood die onderdak van hem gekre- gen heeft, verraden hem: de eerste in haar open liefde en de andere om het geld. Men brengt hem voor zijn rechters en hij tart hen; de veroordeeling tot den brandstapel volgt. Doch bij het voltrekken van het vonnis ge- beurt een wonder. De hemel verduistert zich als de vlammen oplaaien en spoedig dooft het vuur dat hem omgaf: Ahasverus staat onge- deerd aan 't kruis. Dan daalt een lichtstraal uit den hemel en in den glans daarvan heft hij het hoofd, wetend dat nu zijn zonde is ge- boet, en geeft den geest. De film is Veidt. Uit wat er achter hem en om hem staat behoudt men goede souvenirs emstig werk der andere acteurs, aan knappe, zij het dan wellicht wat schoolsche of niet bijster suggestieve daden van den regis- seur, aan zeer verzorgde ensceneering en soms imposante, levende beweging van de massa's. Doch dat alles vult de prachtige creatie van de meesterlijke hoofdfiguur slechts aan en reteveert er slechts den indruk van: den ontroerden, onvergetelijken indruk die men uit Veidt's kunst opvangt. De secretaresse van mijnheer. Een pakkende Ufa-film brengt Luxor deze week onder bovenstaanden titel: een film, die van het begin tot het einde boeit. Wij zullen, om de belangstelling niet te dooven, niet den inhoud verraden, doch slechts constateeren, dat de actrices en acteurs uitnemend spel leveren in dit stuk, waarin het licht der waar- heid triomfeert over den nacht van verden- king, waarin de heldin van dit filmwerk werd gedompeld. Wij kunnen een gang naar Luxor ten zeer- ste aanbevelen. VLIEGTUIGENFABRIEK „DE SCHELDE". De vliegtuigconstructeur Th. E. Slot, be- kend door het ontwerpen van de Pander-Post- jager is thans gedetacheerd bij de Kon. Mij, „De Schelde" te Vlissingen, die den vliegtuig- bouw ter hand heeft genomen. Een verslaggever van de „Tel". heeft een bezoek aan deze fabrieksgebouwen gebracht, waarvan hij oja. vertelt: Terwijl aan de voorbereiding van de vlieg- tuigfabriek werd gewerkt, is in afwachting, een kleinere editie van de Postjager op stapel gezet. Dat is de S. 12, bestemd voor den hesr de Geus van den Heuvel, van de Amsterdam- sche Aeroclub. Gesterkt door ervaring opgedaan met de Postjager zijn alle fouten hier natuurlijk ver- meden. De constructeur kon voortbouwen op de ervaring, welke hij miste toen hij dit geheel nieuwe type destijds op stapel zette. Het heeft precies denzelfden vorm, laagdekker. Maar daar het kleiner is, kon met een motor wor den volstaan, een Gypsy motor van 130 P.K., die het vliegtuig, dat plaats biedt aan vier personen een snelhedd geeft van 215 kilometer met een actie-radius van 1000 kilometer. Eigenlijk is het de ideate luchttaxi. De vaste, ingebouwde zetels zijn zeer comfortabel. Alle passagiers hebben een ruim uitzicht. Het bevat een groot instrumentenbord en radio, terwijl er vele technische nieuwigheden in zijn verwerkt. Zoo heeft het luchtremmen en wiel- remmen, de wielen zijn geheel in stroomlijn. Het is een houtconstructie, waarbij de staart demontabel is gemaakt en niet de vleugels (zooals bij de Douglas). De prijs van deze machine is thans nog pl.m f 8000, doch wanneer men daarvan een groote serie in bestelling krijgt, is het mogelijk den prijs aanmerkelijk te verlagen. Binnen twee weken hoopt men het vlieg tuig zoover gereed te hebben, dat het naar het vliegveld van Vlissingen kan worden vervoerd. Het ligt in het voomemen dit Postjagertype in verschillende afmetingen te gaan bouwen. De „Schelde-musch". En dan heeft de heer Slot zich tot taak ge steld mede te werken aan de oplossing van de vraag naar een goedkoop en goed vliegtuig voor iedereen. Dat wordt de ,,Schelde-Musch", een metalen tweedekkertje, dat compleet en vliegklaar geleverd wordt voor 1500. Het is een tenpersoons vliegtuig. Als motor doet dienst een Sarolea- of Dou- glasmotor van de motorfiets van 12 tot 20 P.K., waardoor men een snelheid kan ontwik- kelen van 120 kilometer. Men zal er drie uur mee kunnen vliegen zonder bij te tanken, ter wijl de kosten begroot zijn op p.m. f 5 per uur. Aanvankelijk zal een vliegtuig van dit type geheel Worden gereed gemaakt. En eerst als het geheel af is, zal het op de markt worden gebracht. Afgewacht moet worden hoe het publiek er op reageert. Later zal men waar- schijnlijk een grooter model op stapel zetten, waarbij een passagier kan worden meege- nomen. Het is geen vliegtuig, waar men direct Indie-reizen mee zal kunnen ondememen, doch het wordt een sportmachine, bestemd voor hen, die in hun eigen vliegtuig de sensatie van vlie gen willen beleven en korte tochten op hun program hebben. Het is de eerste stap van het zweefvliegtuig naar het motorvliegtuig. Zoo zal het bijvoor- heeld zeer geschikt zijn om zich tot op 600 meter hoogte te trekken, daama den motor af te zetten en naar hartelust te gaan zweven De behandeling wordt zoo eenvoudig, dat iedere amateur met eenige routine er veilig mee kan vliegen en zweven. En verder zijn er groote plannen in voor bereiding. Zoo "wordt er ernstig gedacht aan een groote verkeersmachine genre Douglas met twee of vier motoren, geschikt voor 36 tot 40 passagiers. Op aanvraag van binnen- en buitenland is men bezig met het ontwerpen van verschillende militaire machines, w.o. van een jager, die een snelheid kan ontwikkelen van 450 kilometer. Deze machines- worden een combinatie van hout en metaal. En tens-lotte denkt men zich te gaan toeleg- gen op den bouw van watervliegtuigen. Niet alleen voor de militaire luchtvaart, ook voor de civiele luchtvaart verwacht men voor het watervliegtuig een groote toekomst. R.H.B.S. TE OOSTBURG. Bij Kon. besluit is aan Dr. F. C. A. Philips op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S. alhier. RAAD VAN BEROEP. Bij Kon. besluit zijn benoemd voor het tijd- vak van 1 Mei 1935 tot en met 30 April 1941, ibij den Raad van Beroep te Middelburg tot lid voorzitter Mr. H. F. Lantsheer te Oostkapelle en tot plaatsvervangend lid en plaatsvervan- gend voorzitter Mr. Dr. R. W. graaf van Lyn- den te Koudeksrke en Mr. W. M. G. Jolles. president der arr Rechtbank te Middelburg. DE MOSSELEXPORT. Men schrijft uit Ierseke aan de Midd. Crt.: Binnen enkele weken zullen we te hooren krijgen, wat de regeering beslist heeft over de mosselexport naar het buitenland. Begin Juni toch begint het nieuwe seizoen, om met de week drukker te worden. Speciaal naar Belgie en Noord-Frankrijk zal dan de mossel- verzending plaats hebben. Voor Parijs en Z.- Frankrijk wordt het einde Augustus. Zal de regeering (die zich tot heden in zulk geheimzinnig waas hulde) het aandurven om alles te centraliseeren en de regeling der ex port nu eens in goede banen leiden? Het is een zeer m-oeilijk terrein dat zij betreedu De belangen van Bruinisse, Ierseke en Philippine gaan menigmaal regelrecht tegen elkander in. W-enscht de een algemeene vrijheid, een ander wenscht cen.tralisatie, behalve voor zijn eigen afzetgebied, terwijl een derde weer algeheele centralisatie wil, met dien verstande, dat een verkoopkantoor voor Zeeland alle binnenko- mende orders behandelt en daardoor een mach- tig lichaam wordt, dat de prijzen regelt en de verzending der mosselen percentsgewijs verdeelt. Een kantoor voor Zeeland of iedere plaats van beteekenis in de mosselkweekers- bransche een zelfstandig kantoor? Aldus zijn de meeningen verdeeld. Nu heeft de regeering een commissie KREUNDE VAN PIJN. Styfheid en spierpijn nu verdvienen. „Jarenlang heb ik geleden. Vaak heb ik ge- kermd van pijn in mijn spieien en ik was soms zoo stijf, dat ik mij niet bukken kon. Ook had ik veel last van constipatie. Slapen kOn ik meermalen niet van pijn en eetlust of opgeruimdheid bestonden vo-or mij niet. Ik heb nu een vol jaar Uw Kruschen Salts ge bruikt en heb nergens meer last van. Omdat ik nu volkomen ervan overtuigd ben, dat Kru schen Salts het eenige goede middel is, geef ik U uit dankbaarheid het recht dit schrijven te publiceeren. Omdat ik weet wat lijden is, raad ik een ieder dringend aan ook Kruschen Salts te gaan gebruiken." Mej. D. d. H. te O. Stijfheid en rheumatische aandoeningen ont- staan door onvoldoend werken tie afvoerorga- nen. Dit verklaart waarom de rheumatiek- lij-der zoo dikwijls, bewust of onbewust, last heeft van constipatie. ^Cruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachti- ger werking; de afvalstoffen en overtollig urinezuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijfheid verdwijnen. De ,,dagelijk- sche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor constipatie, rheumatiek en U frisch en ,,fit" houden. Stralende gezondheid voor e6n cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en dragisten a f 0,90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. Adv. advies uit den mosselbond van Zeeland en de ,,Phimios" te Philippine tot adviseerend lichaam aangesteld, maar naar verluidt moet de eensgezindheid daar ook niet groot zijn; en wat wellicht het droevigste is: de regeering trekt zich van die adviezen in 't geheel niets of zeer weinig aan en gaat in overleg met heeren adviseurs-regeeringsambtenaren haar eigen gang: De mosselproductie voor Zeeland alleen wordt op 450 tot 500.000 tonnen geschat, wat toch een aardig bedrag inbrengt. Samenwer- king (met terzijdestelling van de kleine plaat- selijke belangetjes) is dringend gewenscht. Er is nergens in Europa een terrein dat zich zoo leent voor deze cultuur als Zeeland. De Fran- sche mosselen zijn minderwaardig, wat grootte en kwaliteit der visch aangaat en bovendien is daar nergens voldoende voorraad. Menschelijkerwijs gesproken beheerscht Zeeland de markt voor Belgie en Frankrijk. Ieder jaar ontsluiten zich meer afzetgebie- den, voor een bij uitstek populair en goedkoop volksv-oedsel. Dat dan ook alle handen ineen- geslagen mochten worden, om dit doel te be reiken. Kenners van de afzetgebieden in Frankrijk beweren, dat als het afzetgebied stelselmatig wordt bearbeid, geheel Zeeland niet voldoende mosselen kan leveren om dat alles te voor- zien. Er is dringend behoefte aan een goede regeling, niet op papier als in het laatste sei zoen, maar een ferml practisch plan met vol doende controle, dat is de gezonde eisch. DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Het had er, na de samenkomst, welke een commissie uit Ged. Staten van Zeeland met den Commissaris der Koningin en den hoofd- ingenieur van den Provincialen Waterstaat met de gemeente- en polderbesturen op Noord- Beveland heeft gehouden, alien schijn van, dat de brugplannen in een vergevorderd stadium waren gekomen. De beslissing was nu aan de ingelandenver- gaderingen der polders. De gemeentebesturen hadden reeds gunstige toezegging gedaan. Hoe was men, met algemeen goedvinden, in de gecomibineerde vergadering tot elkaar ge komen Gedurende 20 jaar zouden de gemeen ten en de polders elk totaal f 2500 per jaar in de exploitatiekosten bijdragen. De bijdra- gen der polders waren verdeeld in 4 kl,ass-en, n.l. 45, 40, 35 en 30 cent per H.A. per jaar, be- rekend naar den afstand tot de brug. Zooals reeds is gemeld, wordt de totale bouwsom der brug geraamd op f 1.100.000. In het midden der brug zou een beweegbaar gedeelte komen, dat dag en nacht bediend wordt. De brug zou 5 M. breed worden, met aan beide zijden een pad van 1.25 M. breedte. Het verschil van de onderzijde der brug en het hoogwaterpe-il zou 7 M. zijn. Het rijk zou voor zijn rekening nemen den oprit aan den Zuid-Bevelandschen kant. Vol-gens gemaakte berekeningen zou er ge durende de eerste jaren een jaarlij-ksch exploi- tatie-tekort zijn van pl.m. 10.000. Hierin zou de P-rovincie voor de helft bijdragen. De an dere helft zou door het eiland moeten worden opge-bracht. Van 1936 af zou begonnen wor den de jaarlijksche winst op hot veer Wol- phaartsdijkKortgene van pl.m. f 12.000 in het brugfonds te storten. Met dit alles konden de Noord-Bevelandsche gemeente- en polderbesturen accoord gaan, De polderbesturen zouden in de polderverga- deringen -deze voorstellen verdedigen. Nu hebben evenwel eenige dagen geleden Ged. Staten een brief gericht aan de genoemde besturen, waarin wordt medegedeeld, dat na de 20 jaren de gemeente- en polderbesturen aansprakelijk worden gesteld voor de jaar lijksche tekorten en voor de bouwsom. Het is te begrijpen, dat sommi-ge polderbe sturen zich niet ongel-imiteerd wilden bin-den en, hoewel sterk voor een brug geporteerd en desnoods den termijn van 20 jaren wel tot 40 jaren willende verlengd zien, nu tegen hebben gestemd. Enkele anderen b.e.sloten echter reeds om onvoorwaardelijk de gest-elde condi- tie te aanvaarden. Het is de vraag of het billijk is, dat Ged. Staten, de geheele bouwsom met de jaarlijk sche exploitatie-tekorten die vermoedelijk wel mee zullen vallen, daar het verkeer zal toenemen laten drukken op het betrekkelijk kleine eiland. De gedurende de laatste jaren verkregen wins-ten op het veer van pl.m. f 12.000 per jaar kwamen toch ook niet aan het -eiland ten goede. Bovendien beteekent de uitvoering van het werk werkverruiming. Een groot deel van het werk zal door niet-eilandibewoners worden uit- gevoerd. Hetgeen die personen, die nu werk- loos zijn, aan steun ontvahgen, wordt straks verloond en er is veel voor te zeggen, dat dit steun "bedrag door het rijk wordt vergoed. De provincie zal dan minder behoeven te lee- nen en de exploitatiekosten worden d-an van- zelf minder. De meest-e polders vergaderen deze maand en men is benieuwd hoe de ednd-uitslag zal wezen. Het is te hopen, dat to met het oog op de werkverschaffin-g to tot opheffing van het eiland uit zijn isolement, een gunstige beslis sing kan worden genomen, zoodat spoedig met de uitvoering k-an worden begonnen. Minder aangenaam. Toen de Zeereerw. heer Pastoor S. van Engelen zich bij zijn familie alhier bevond ten einde een H. Mis van dankbaarheid op te dra- gen bij gelegenheid van het 40-jarig huwelgks- jubileum d-ier familie, werd hij plotseling on- wel. De ontboden geneesheer achtte onmid dellijk opcxatief ingrij-pen nocdzakelrjk. De patient, die thans in het ziekenhuis alhier ver- toeft, maakt het naar omstandigheden vrij gord. KRUISDORP. Op hoi. Toen de landbouwer N. alhier zich met een egge, waarvoor twee paarden gespannen, naar het land begaf, schr-okken de -dieren en sloe- gen op hoi, dwars door den tuin van den landbouwer L., waarbij ze over twee heggen sprongen, recht op het woonhuis van S. aan. De zoon deh huizes, die het gevaar zag asun- komen, spoedde zich naar buiten en wist de beesten tot stilstand te brengen. De dieren hadden ernstige v-eiwondingen opgeloopen. MISHANDELING VAN N. S. B.-ERS. De rechtbank te Almelo heeft Dinsdag zes personen aldaar, in verband met mishandeling van oolporteerende N. S. B.-ers, ieder tot een gevangenisstraf van 14 dagen veroordeeld. De eisch was f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis en ton maand gevangenisstraf voor- waardelijk. DOOR EEN HOLLEND PAARD GEDOOD. Nabij het kruispunt De Poort te Wouden- berg zijn de 75jarige G. de B. die in een inva- lidewagentje reed, en de naast hem loopende 69jarige landbouwer G. R., die met manden eieren naar de markt ging, door een op hoi geslagen paard met wagen onderste boven ge- red-en, De heer de B. k-reeg zulke ernstige ver- wondingen dat hij kort daarop aan de gevol- gen is overleden; de heer R. kreeg een sche- d-elbreuk en brak een pols. Hij is in emstigen toestand naar het ziekenhuis te Utrecht over- gebracht. EEN BRANDSTICHTENDE GLASSCHERF. Te Den Haag werd de brandweer gealar- meerd voor een brand in de boerderij van den heer P. Lengbeek, gelegen aan den Bezuiden- houtschen weg. Het vuur bleek vrij hevig te woeden in een opslagplaats van hooi. Binnen het half uur was de brandweer het vuur meester. De oorzaak van den brand is te wijten aan een glasscherf welke als brandglas heeft ge- fungeerd. ZES KINDEREN MET MOEITE GERED. In het woonhuis van den vrachtrrjder P. A., wonende op de grens Telmond-Stiphout, brak des morgens vroeg brand uit. Toen de bewo- ners wakker werden door 't geschrei van een kind, stand een groot deel van het woonhuis in lichter laaie. De zes kinderen konden met moeite worden gered. Huis en inboedel gingen geheel ver- loren. De schade wordt gedeeltelijk door ver- zekering gedekt. JENEVERSMOKKELAARS. Te Schiedam heeft de politie een goeden slag geslagen door zekeren K. te arresteeren, dien zij verdacht van in den laatsten tijd ge- pleegde jeneverdiefstallen. Ook thans had deze man een vaatje en een bemande flesch bij zich, tezamen bevattend ongeveer 60 liter jenever, die gestolen bleek te zijn b(j de firma H. J. en welke hij met nog een tweetal andere personen in een auto vervoerde. Toen de po litie en rijksambtenaren, die eenig vermoeden hadden, al speurend de auto op den Buiten- havenweg zagen naderen, gaven zij een stop- teeken, maar de chauffeur bleek niet van plan, daaraan gevolg te geven en reed in voile vaart op hen die hem wilden aanhouden, in. De politie-beambten grepen onmiddellijk him dienstrevolvers en 1-osten een kleine 20 scho- ten, waarmee zij de banden lek schoten, zoo dat d-e auto moest stoppen. De verdachte K. is gegrepen en naar het hoofdbureau van po litie -overgebracht. Twee medeplichtigen wis- ten te ontkomen. De jenever is in beslag ge nomen. Toen de heer J. kennis gaf van de in- braak, was de diefstal reeds achterhaald en ton der daders opgesloten. DUIZEND LEVENDE KROKODILLEN. Het bekende Ouwehand's Dierenpark te Rhenen zal deze maand worden verrijkt met een even zeldzame als omvangrijke attractie, zooals er in ons land nog nimmer is te zien geweest. Er wordt n.l. een tentoonstelling ingericht van niet minder den 1000 levende krokodil- len. De dieren zijn thans van Amerika op weg naar ons land en zuuen omstreeks 18 k 19 Mei te Rhenen aankomen. In het park treft men omvangrijke voor be- reidselen voor de ontvangst en de huisvesting een uitgebreid terrein wordt in een ,,tropisch woud" veranderd. Vijvers die onderling zijn verbonden en het idee geven van een kronke- lende rivier, met aan beide kan-ten een breed strand, worden gegraven. Zij worden omzoomd met palmen en andere tropische gewassen, die het geheel geheel met een weelderigen plantengroei zullen omringen. 'Het water der vijvers wordt door een speciaal aangelegde centrale verwarmin-g doorloopend op een be- paalden warmtegraad, 22 gr. C. gehouden. Van achter een stevige omrastering zal met deze verzameling monsters, vele van 4 tot 5 meter lang, in hun gedragingen kunnen waar- nemen. Vooral de voedering, die telkens ge- weldige hoeveelheden vleesch vordert, levert een belangwekkend schouwspel op. Enkele jaren geleden, is te Berlijn een derge- lijke tentoonstelling te zien geweest en daar- na was het de Jardin d-es Plantes te Parijs waar een even groot aantal dezer dieren werd bijeen,gebracht. Voorts is Ouwehand's Dierenpark nog met tal van groote roofdieren uitgebreid. VAN MENSCHENROOF VERDACHT. Men herinnert zich het geval van den Duit- schen, te Hengelo woonachtigen,, beeldhouwer Gutzeit, die in Februari van dit jaar per auto over de Duitsche grens ontvoerd werd, aan welk geval een Duitsch ,,Kriminal"-beambte en een te Haarlem wonende Nederlander, met wien de Duitsche politie reeds vroeger rela- ties had onder-houden, hun medewerking ver- leenden. De v-orige week hebben wij gemeld, dat die „Kriminal"-beambte voor den rechter- commissaris te Almelo zijn aandeel in deze affaire heeft erkend, terwijl ook de Haarlem- mer door den rechterlijken ambtenaar in ver- hoor genomen was en een bekentems had af- gelegd. De Haarlemmer, die voor zijn bemoeiingen een beloon-ing van de Duitsche autoriteiten had -ontvangen, zal, naar het Handelsblad thans verneemt, zich op 21 Mei a.s. terzake van menschenroof voor de rechtbank te Al melo moeten verantwoorden. MEISJE DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagmorgen is op den onbewaakten overweg bij Brummen door den trein, die om tien uur zes minuten uit Amhem vertrekt, een meisje van twee jaar overreden. Het kind dat op de spoorbaan speelde werd op slag gedood.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2