Buitenland ZAAMSLAG. TER NEUZEN, 8 MEI 1935. AXEL. NIEMEIJERs DUBBEL STER uckte aeumas H Rdp ljjons. THEODORUS NIEMEIJER - GRONINGEN. (Ing. Med.) Jwoden met de werkgevers in het sleepvaart- fcedrijf op Belgie. Namens het hoofdbestuur van den C.B.i. jjjeJci de heer J. Ratte een inleiding, waarin hij de huldige moorddadige concurrentie schetste. ,Hs deelde mede, dat het hoofdbestuur van den CJB.T. bereid is op reeele wijze bedrijfsorde- T,\-nv te bevorderen, mits daar voor de mede- werking van de werkgevers wordt verkregen. Daar de opkomst op deze eerste vergadering niet beantwoordde aan de verwachtingen, zal de C.B.T. schriftelijk aan alle werkgevers een uiteenzetting geven van den toestand en van de middelen, die tot verbetering kunnen lei- den. Voorop moet z..i. staan ordening in het bedtrijf om daarna de loon- en arbeidsvoor- waarden op gezonde basis te kunnen brengen. Op deze ineiding volgde een zakeijke dis- cvtssie, waarbij instemming met het streven van den Oentralen Bond werd betuigd. STR1ENGE STRAFFEN OP PRIJSOPDRIJVING IN BELGIE. Door de Belgische regeering zijn strenge maatregelen genomen tegen een onnoodige ■verhooging der prijzen van eetwaren en an dere goederen. In de staatscourant is een koninklijk besluit verschenen, waarbij boeten em straffen kunnen worden opgelegd aan overtreders van wat mag gelden als normale •werkoopsvoorwaarden bij een bepaalde situa- tie op de markt en bepaalde bedrijfskosten bij toandel en Industrie. Er is voorzien in boeten van 100 tot 100.000 franc3, alsmede in gevan- genisstraffen van acht dagen tot een jaar. Emeneens is verboden bepaalde goederen aan te wijzen door den minister van Economische Zaken, aan de circulatie te onttrekken. De noodige controle mag worden uitgeoefend door ambtenaren van de rechterlijke macht en door agemten, die daartoe door den koning anpi gemachtigd. Zij mogen proces-verbaal opmaken en in magazijnen en plaatsen, waar de goederen worden vervaardigd vertoeven van. 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds of ■op andere uren, waarin instellingen voor het publiek zijn opengesteld. lijke stoet in het gezicht. Eerst die van de Prinsen en de Prinses, voor zoover zij gehuwd zijn met hun gezin. Ook zij werden aigemeen toegejuicht. De geestdrift steeg echter ten top, toen de koets van het Koninklijk Paar naderde. De pracht der vele uniformen, die voorafgingen en volgden, wedijverde met die der galarijtui- gen. De Koning en de Koningin waren blijk- baar zeer getroffen door de overweldigende betuigingen van geestdrift en aanhankelijk- heid, waarinede zij werden begroet, welke een logenstraffing was van de traditioneele bewe- ringen omtrent de koele gereserveerdheid van den Brit. Reeds den geheelen ochtend hadden vele kerkklokken geluid, doch toen het Konings- paar te 11 uur Buckingham-paleis verliet tot de aankomst bij de St. Pauls Kathedraal luid- den alle klokken in Londen. De plechtigheid In de St. Pauls. knuppel van rubber het laatste woord heeft. De dictatuur kan niet de ideale oplossing voor de constructieve vraagstukken onzer politiek zijn. Zij is er nog nergens in geslaagd, de openbare moraal te verheffen tenzij men het bespiedingsstelsel als zoodanig wil be- schouwen. En evenmin heeft zij nog eenig land de stabiliteit van bewind kunnen ver- schaffen, die het voordeel moest vormen van de dictatuur op het parlementarisme. Onder- wonderen. Juist op die partij is de felste cri- tiek uitgeoefend, onder voor de oppositie gun- stige omstandigheden. Door de crisis en de maatregelen die in verband daarmede door de Regeering zijn uitgevaardigd, worden velen getroffen, hetgeen in ruime mate aanleiding gesft tct klachten en ontevredenheid. De libe- ralen hebben evenwel de crisis niet veroor- zaakt. Hij erkent, waren ze aan de Regee ring gewqest, dan zou de crisis evenzeer heer- linge tegenstellingen tusschen de hoogste be- I schen. Maar nu doet zich de omstandigheia windvoerders, zegepraal van nu eens de eene, dan de andere richting, een rouleeringsstelsel op de ministerposten gelijk Italie ons vertoont, spasmodisch beleid, die kunnen wij nergens beter waamemen dan in de landen, die het geluk hebben, dictatoriaal te worden gere- geerd. Alleen Rusland schijnt het na vele voor, dat hoewel reeds tal van jaren over ons land een rechts ministerie het bewind voert en ook de tegenwoordige regeering in over- groote meerderheid uit rechtsche menschen bestaat, nog steeds critiek wordt uitgeoefend op den liberalen geest, waarvan de regeerings- maatregelen blijk geven. Hoewel dus de ge- jaren zoover te hebben gebracht, dat de die- j heele regeering, met al de burgerlijke partijen tatuur tenminste haar eigen strakke vormen j <he haar steunen, voor de maatregelen aan gevonden heeft, en een werkelijk stelsel. Over de benijdenswaardigheid van dit resultaat zul len wij maar zwijgen. Ook dit stelsel echter Zoowei voor als in de St. Pauls kon men kan met «zer€I\ dwang, met terreur s en met soms verrassende menschenoffers in genieten van een schitterend schouwspel.- Voor de St. Pauls was een eerewacht betrokken door de Honourable Artillery Company, het oudste regiment van het Britsche leger, in scharlaken uniformen met hooge helmen, ver- sierd met pluimen van zwanenveeren. Onmid- dellijk voor de ingang stonden de Yeomen van de Koninklijke Lijfwacht in hun unifor men in Tudor-stijl van scharlaken en goud, met platte, zwart fluweelen baretten en lange, met goud versierde hellebaarden. In de deur- opening wachten de Bisschop van Londen, met een groot aantal leden van de hofhouding, alien gekleed in verschillende kleurige gewa- de rijen der hoogsten, worden gehandhaafd. De dictatuur moge haar grove fouten too- nen waar zij wordt toegepast, onprettig is zij ook in liquidatie. Zij is een ziekte, die overal complicaties veroorzaakt bij haar overtrek- ken. De toestand in Spanje was niet idyllisch, toen koning Alfons Prima de Rivera tot dic tator verhief. 'Het middel bleek niet deugde- lijk. De gevolgen ervan zijn een genezmgs- proces, dat vooralsnog erger lijkt dan de oor- spronkelijke kwaal zelf. Dictatuur en anar chic liggen nu eenmaal heel dicht naast el- kaar. Misschien is nog de beste verdediging sprakelijk zijn, worden ze geschoven op het debet der liberalen alleen. Zeker, er wordt ook critiek uitgeoefend op regeeringsmaai- regelen, b.v. op die uitgaande van het departe- meht van Economische Zaken, op maatregelen getroffen door den vroegeren minister Ver- schuur, in zake de varkens en runderen, maat regelen bevestigd door zijn opvolger, Minister Van Steenberghe. In een groote vergadering te Utrecht werd o.m. door een middenstander uit de omgeving hoog van den toren geblazen tegen die regeeringsmaatregelen en de be trokken bewindsmannen. Maar als het een maal verkiezing is, bemerkt men van de oppo sitie van die zijde tegen de regeeringsmaat regelen niet veel, dan wordt de partij gestemd. Bij de liberalen, die zich niet door religie verwant gevoelen, is die toestand anders. Die den en uniformen, Voor het koor stelde zich de stoet op rondom den Aartsbisschop van jjet ongeluk dat men heeft, maar men gruwt voor de dictatuur tegenover de openbare i j^jezers gevoelen zich meer vrij en geven van meening, als zij eenmaal bestaat: Men kent Ki«u hot, HET JUBILEUM VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Maandag werd in het Britsche rijk het USt-jarig regeeringsjubileum van Koning George met buitengewonen luister, pracht en praa) gevierd. Hij wordt, met zijn gemalin, door zijn volk buitengewoon geeerd en bemind. Toen hij den 1 Juni 1911 werd gekroond, tot Kanmg van Oroot Brittanje en Ierland, was lh§ reeds 46 jaar. 'Hij was de tweede zoon van Koning Eduard VII, doch zijn oudere broer. de Kroonprins Albert Victor, overleed in Januari 1892. ,De Kroonprins was verloofd met Prinses Victoria Maria, dochter van den Hertog van Tteck. Een jaar na den dood van zijn broer, irroeg Prins George de vroegere verloofde van zijn broeder ten huwelijk. Zij stemde daarin toe en 6 Juli 1893 is het huwelijk gesloten. "Uit het huwelijk van dit vorstenpaar zijn 5 kin de re ii gesproten, n.l. de Prins van Wales CEfiward), de Hertog van York, (Albert), de Hertog van Gloucester (Henry), de Her tog van Kent (George), en Prinses Mary, die met Viscount Lascelles is gehuwd. De Kroon prins en de Hertog van Gloucester zijn nog ■ongehuwd. "s Konings populariteit is vooral toegeno- men tijdens den oorlog, die 3 jaar na zijn taoonsbestijging uitbrak. De wijze waarop hij toen zijn regeering steunde, deed vergeten, dat het Britsche Koningshuis feitelijk van Duitsche afkomst is. Zijn houding heeft toen desa band tusschen vorst en volk ten zeerste versterkt, hetgeen ook ten zeerste uitkwam tijdens de zware ziekte waardoor hij werd ge troffen, en hoe de bevolking toen met de vor- stelijke familie meeleefde. Voor de feestviering waren uitgebreide maatregelen getroffen en vele voorbereidin- gen noodig. De laatste dagen van de vorige week was de drukte in Lcnden reeds groot, door de velen die naar de versieringen kwa- mem kijken. Ook de kathedraal van St. Paul tiart reeds veler bezoek gehad, doch deze werd Zaterdag gesloten in verband met het houden eener generale repetitie voor de juhileum- pjecbtigheid. Xcmdag was de drukte onheschrijfelijk. Het rijverkeer had toen, wegens de enorme massa sienteraars geen gelegenheid zich te doen gel- ften. De trottoirs looden voor hen geen vol- doende ruimte en men moest zich over den rijpweg verspreiden. Velen wkren getooid met roizetten en zwaaiden met vlaggetjes. Hier en daar barstte de menigte in geestdrift los. Het was. onder de guirlandes der straatversienn- gem, een groote familiepartij. De hotels te Londen waren Zondag tot de laatste plants bezet, doch duizenden gaven er de voorkeur aan, reeds des nachts een goede plaats te bezetten om den volgenden dag de stoet te kunnen zien. De stad bood trouwens ®en prachtig aanzien, door de fraaie illumi- n&ties. Voor 10 uur kreeg de wacbtende menigte reeds de eerste galastoet te zien, het was die van den Speaker van het Lager Huis, met ge- mte De Speaker was gezeten in de merk- waardige oude koets, die naar de St. Pauls Kathedraal trok. De koets, wegende 2 ton, is van. zwaar eikenhout vervaardigd en varmoe- delijk een product van oud-Vlaamsche hout- ssaijkunst. Daarna vertrok de stoet der Mmis- terHPresident van het Buckingham paleis. In het eerste rijtuig was gezeten de Britsche serete minister Ramsay MacDonald. Ook ar- riveerden verschillende leden der Koninklijke familie, die niet in den stoet zouden mee- rgd®11. J Jiangs een andere zijde kwam de stoet van ■den Lord Mayor van Londen, die bij een offi- eaeel bezoek van den Koning aan de City een tejzondere ceremonie heeft te vervullen, n.l. bet aanbieden van het eerezwaard. De koning raakt dat zwaard aan en geeft het dan den Lord Mayor terug. Kort na diens aankomst kwam de Konink- Canterbury, die den Koning en de Koningin naar hun plaatsen zou leidien. In totaal waren ongeveer twee duizend per- sonen in de kathedraal verzameld, o.a. de leden van het diplomatieke korps, de leden van het kabinet en van de beide Huizen van j het Parlement, de hooge gasten uit de Domi nions, en tallooze personen uit het openbare leven, uit de kringen van handel, wetenschap, kunst, marine en leger. Toen de komst van den Koning en de Konin gin werd aangekondigd rezen alle aanwezigen van hun zetel op. Door den Aartsbisschop van Canterbury en den Bisschop van Londen werden de vorstelijke personen naar him plaatsen geleid, waarna de dienst aanving. Toen het ,,God save the King", waarmee de aanwezigen den jubilaris ontvingen, was ver- storven, zong het koor twee Psalmen, waarna gedeelten uit het Oude en Nieuwe Testament werden voorgelezen. Hierna hield de Aartsbisschop van Canter bury de feestrede, waarin hij den Koning dankte voor alles, wat hij in zijn 25-jarig regeeringsperiode voor het volk had gedaan en de zegen des hemels afsmeekte voor het ver- dere geluk van den monarch en zijn gezin. Eenigc Psalmen en gebeden besloten het eerste gedeelte van de plechtigheid, waarna de Aartsbisschop van Canterbury, de Bisschop van Londen, de Deken en de Kanunniken van de kathedraal zich naar het Hoogaltaar be- gaven, waar het Te Deum Laudamus werd gezongen. Terwijl alle aanwezigen knielden gaf de Aartsbisschop van Canterbury zijn zegen. De dienst werd besloten met het eerste en het derde couplet van het „God save the King", dat door alien werd meegezongen. De Aartsbisschop werd na afloop van de plechtig heid naar den Zuidelijken koorvleugel geleid, terwijl de Koning en de Koningin met hun talrijk gevolg de kathedraal door den Weste- lijken uitgang verlieten. De geheele plechtigheid werd niet alleen in schier alle deelen van het Britsche Rijk en van de wereld uitigezonden, maar boven- dien was zij buiten de St. Pauls te volgen door de dichte drommen wachtenden, dank' zij de op vele plaatsen opgestelde luidsprekers. Het volkslied aan het slot van de plechtigheid werd overal meegezongen en plantte zich voort langs de geheele route, die de koninklijke stoet op den tooht terug naar Buckingham Palace zou volgen. De terugtocht naar Buckingham Palace. voor het ongeluk, dat bij het verdwijnen kan losbarsten. Deze tocht terug is een ware triomftocht geworden en overtrol in geestdrift van het publiek zoo mogelijk nog den eersten tocht naar de St. Pauls. Ditmaal werd van de City uit het breede Theems Embankment gevolgd, waar de menschen in dichte hagen stonden opgesteld en waar eenige opstoppingen dreig- den te ontstaan toen duizenden, die den stoet op weg naar de St. Pauls op het Strand of in Fleet Street hadden zien passeeren zich naar 't Embankment spoedden, om daar den terug tocht te kunnen zien. Het laatste gedeelte daarvan was misschien wel het mooist. De fraaie Mall, waarlangs de weg van Trafalgar- Square, dat zwart van de menschen zag, naar Buckingham Palace leidde, was versierd met bogen en bloemenpoorten over den weg. Langs de kanten waren de -staantribunes opgesteld, waarop honderden een plaats hadden gevon den. Bloemen, vlaggen, wimpels en kleurige doeken gaven de Mall een sprookjesachtig aanzien en het gejuich der menigte plantte zich voort tot voor Buckingham Palace en bleef nog aanhouden toen het Koninklijk Paar reeds lang weer het paleis had betreden. Feestweek in het Britsche Rijk. Het eerste officieele gedeelte van het Zil- veren Jubileumfeest was hlermee ten einde, doch de feestweek is pas geopend en de vele particuliere en minder officieele feestelijkheden beginnen pas. De hotels en restaurants hebben bijna zonder uitzondering feesten en gala- diners georganiseerd, en in het geheele land werden Maandagavond jubileum-bals en gala- soirees gehouden. DE NAWEEeN DER DICTATUUR. Er zijn schrijft de N. R. Crt. vele voor- beelden, die bewijzen dat men in den tegen- woordigen tijd heel gemakkelijk aan een dic tatuur kan komen, zelfs met medewerking van een groot gedeelte van het publiek, dat er dan later onder gebukt gaat. Het voor- beeld van de schapen, die bij brand, in rade- loosheid met open oogen in het vuur loopen, schijnt ook huiten het dierenrijk besmettelijk Maar het is niet goed onder een dictatuur. Dat leert ons reeds het eenvoudige feit, dat geen van de dictaturen, zelfs niet de Russi- sche, die nu haar vierde lustrum nadert, ter- reur, felle binnenlandsche spionnage, onder- drukking van zelfs maar de bescheidenste zelfstandige critiek, kan ontberen. Wij heb ben in ons land in de zestiende eeuw de inqui- sitie in haar bitterste vormen gekend. Toch hebben de nieuwe denkbeelden zich kunnen ontplooien. Het verklikkingsstelsel der inqui- sitie, en haar volmaakte onverdraagzaamheid tegenover iedere afwijkende meening waren nog los genoeg, om hagepreeken en niet- oogendienerig schrijven van de groote geesten van die periode mogelijk te maken. Wij ken- nen landen, waar de terreur, die over de geesten ligt, veel straffer nog wordt uitge oefend dan in het tijdperk der inquisitie in de Nederlanden, en waar zelfs in theologisch debat tusschen politiek gelijkgezinden de Dat de terugweg van de dictatuur naar een normalen politieken toestand verschrikkelijk moeilijk en onverkwikkelijk is, Zuid-Slavie en Bulgarije kunnen ervan meespreken! Tsaar Boris heeft nu, tenminste voorloopig, zijn eigen gezag kunnen herstellen. Maar een basis voor de toekomst heeft hij nog niet ge vonden. Er komt een grondwet, die het volk zal worden voorgelegd. Zal men te Sofia het vraagstuk kunnen oplossen, dat men nog ner gens met bedenksels heeft aangekund? De dictatuur zelf bleek reeds een vergissing, want de dictatoriale regeeringen, koninklijk, of mili- tair anti-koninklijk, bestreden elkaar met staatsgrepen, en brachten het land vooral niet den vrede, waaraan het zoozeer behoefte had. Tragisch is het zoeken naar den terugweg in Zuid-Slavie. Koning Alexander heeft de dictatuur ingevoerd, met het vooropgezette plan, dat hij dit nieuwe huismiddel der poli- tieke simplicistiek slechts tijdelijk zou toepas- sen, en met de goede bedoeling het voor de consolidatie van zijn slecht samengroeiend nieuw rijk te gebruiken. Hij heeft zijn vergis- sing ingezien, en hij wilde terug. Een vleug i van eenheid heeft hij slechts kunnen hewer- ken met zijn dood. Daarna is het weer mis gegaan. Het land is op zijn minst zoo verdeeld, de verbittering, de onderdrukte gisting zijn er op zijn minst zoo erg, als toen hij zijn experi ment ondemam. Alexander wilde terug en de erfgenamen van zijn gezag beseften, dat het niet anders kon De moeilrjkheid is echter steeds weer, hoe den terugweg te vinden. Nu heeft men verkiezingen gehouden, die de regeering een groote meerderheid hebben ver- schaft. Uit een correspondentie uit den Bal kan blijkt hoe verward de toestand is en hoe- weinig waarde men de verkiezing moet toe- kennen voor de peiling van de ware stemming van het volk. Deze verkiezing kon, volgens die uiteenzetting slechts tot gevolg hebben, dat de ontevredenheid nog brandender werd. De be- schouwingen waren somber, maar zij stellen de dingen slechts gematigd ongunstig voor, als men ze vergelijkt met hetgeen de corres pondent van de Times aan zijn blad schreef. Ons trof vooral het tafereel van hulpeloosheid dat zich in zijn uiteenzetting afteekende. De onderdrukking der pai cijen heeft alles ont- wricht. De regeering zelf kon, bij het stelsel der verkiezingen, bij het willekeurig gedoe met de lijsten, hij de openbaarheid van de stemming, bij de navolging van de Roemeen- sche methode om een meerderheid op te bla- zen, zeker zijn van de overwinning. Maar wat heeft zij eraan? De regeering heeft geen partij, haar lijst van candidaten is, parlemen- tair beschouwd, een verzameling los zond, zonder eenigen anderen band dan de verwach- tingen die de regeering omtrent ieder van haar candidaten, meer of minder terecht, koestert. Men maakt de oppositie in een land van erup- tief politiek karakter niet onschuldiger, als men haar lijsten ten deele onwettig verklaart, als men haar leiders het spreken verbiedt, als men de hladen belet, heschouwingen van de oppositioneele partijen, ook voor zoover deze geduld worden, op te nemen. Een candidaat der oppositie is in Se-rvie, zelfs wanneer hij in het parlement gekozen wordt, niet zoo gevaar- lijk als wanneer hij, in de dagen van den ver- kiezingsstrijd, in de gevangenis wordt gehou den. Politieke doeleinden heeft de oppositie temauwernood kunnen verkondigen, maar wel slaagde zij erin bekend te maken, dat de re geering zeker de plaatselijke resultaten zal vervalschen, als deze haar niet behagen. Dat Jeftitsj er last toe zou geven, lijkt ondenk- baar. Maar hij heeft zeker bedenkelrjke werk- tuigen. Ook hij is het slachtoffer van de ge volgen der dictatuur, die in troebele dictato riale practijken bestaan. De oppositie in Zuid-Slavie beweert nu, 90 pet. der bevolking achter zich te hebben. Dit kan schromelijke overdrijving zijn, maar nie- mand zal op grond van den uitslag der ver kiezingen, het tegendeel kunnen bewijzen. In ieder geval zullen velen in het land zelf ge- neigd zijn het te gelooven. (Dit is zeker, van de schoone eensgezmdheid die koning Alexander ten koste van zijn leven een oogenblik heeft kunnen bewerken, is wei- nig meer over. Deze verkiezingsveldtocht alleen al heeft er heel wat van weggevaagd. him ongenoegen blijk, door hun vaandel in den steek te laten. Hij verwacht in deze nader een zwenking ten goede, want, wanneer de liberale gedachten z66 sterk doorwerken, dat zij, ofschoon de liberalen in tientallen jaren niet aan de regeering waren, toch nog toi richtsnoer voor het staatsbeleid dienen, pleit dat z. i. voor dat beginsel. Indien spr. de opgesomde omstandigheden in aanmerking neemt kon de liberale partij over den uitslag in Zeeland, vooral den plaat- selij'ken uitslag, tevreden zijn. Bij de nu volgende candidaatstelling voor de a.s. raadsverkiezing werd medegedeeld, dat van het aftredend lid, den heer M. de Jonge, bericht was ingekomen, dat hij meende zich met het oog op zijn gevorderden leeftijd, niet meer voor een nieuwe zittingsperiode beschik- baar te moeten stellen. Op de definitieve candidatenlijst werden ge- plaatst de heeren L. J. Geelhoedt (aftr.), C. A. Verlinde (aftr.), N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, P. Risseeuw (Sluiskil), G. A. Hamelink, A. de Vrieze, J. A. Donze en J. van der Pe(jl. Ten slotte volgde nog een geanimeerde be- spreking over de verkiezing voor leden van den gem-eenteraad, waaruit bleek, dat deze van bijzondere beteekenis moet worden geacht. Er werd geconstateerd, dat thans reeds meer dan 30 jaren de gemeente in een gematigd vrijzinnigen geest is bestuurd, hetgeen ten slotte niet heeft nagelaten vruchten af te werpen voor den middenstand, door den trek naar de gemeente die daarvan het gevolg is. Indien de uitslag der aanstaande verkiezing in dat opzicht verandering zou te weeg bren gen is te vreezen dat dit ook in economisch opzicht nadeelige gevolgen met zich zou bren gen, waarom werd opgewekt tot algemeene propaganda bij de stemming. GOED AFGELOOPEN. J.l. Maandag kreeg het vierjarig dochtertje van den heer A. spelenderwijs een olienootje in de luchtpijp. De ontboden geneesheer achtte onmiddellijke overbrenging naar Goes gewenscht, alwaar de kleine onder behandeling werd gesteld van Dr. Mazzola. Deze slaagde erin nog denzelfden avond het nootje te ver- wijderen, waarmede het gevaar voor verstik- king was geweken. Het komt nogal eens voor dat kleine kinde- ran zich verslikken bij het gebruik van pinda's, en het loopt niet steeds zoo goed af als in het onderhavige geval. Een woord van waar- sehuwing moge dus hier zeer zeker op zijn plaats zijn. Men zij gewaarschuwd. VEREENIGING VOOR PROTESTANTSCHE KERKMUZIEK. De Vereeniging voor Protestantsche Kerk- muziek werd 24 Jan. j.l. opgericht te Den Haag en mocht zich direct in een groeiende belangstelling verheugen. De Vereeniging streeft er naar, de kerkbe- sturen op te wekken hun leden in de gelegen heid te stellen deze gewijde muziek in aan- sluiting op de kerkdiensten te hooren, te meer waar vele dezer werken, vooral die van Bach, met de speciale bedoeling om als deel van de liturgie te gelden, geschreven zijn. Een be- zwaar is echter, dat het ons land veelal ont- breekt aan behoorlijk geschoolde kerkkoren, de goede uitzonderingen daargelaten. Zij is thans begonnen met de uitgave van verschillende werken in kleine partituurtjes, zooals dat in Engeland en Duitschland reeds lang gebruikelijk is. Bovendien is de vereeniging, waarbij ook het kerkkoor van de Ned. Herv. Kerk alhier is aangesloten, begonnen met de oprichting van afdeelingskerkkoren van geschoolde zange- ressen en zangers in verschillende steden van ons land, welke koren alle kerkgenootschap- pen van de stad ten dienste zullen staan. F.F.N OVERPLAATSING. De heer Werner, controleur hij de crisis- landbouwcentrale te Breskens, is overge- plaatst naar Breda. LUXOR-THEATER. De Wandelende Jood. Een Engelsche filmondememing heeft het machtige treurspel van E. Temple Thurston „The Wandering Jew", een Christus-legende geheeten, op het celluloid vastgelegd. Voor de rol van de Ahasverusfiguur engageerde zij den Duitschen acteur Conrad Veidt. De film bestaat uit vier "phasen. De eerste in Jeruza- lem ten tijde van Ohristus' kruisiging, de tweede in 1150 tijdens den eersten kruistocht te Tarente, de derde in 1290 in Palermo, de vierde in 1560 te Sevilla. De Jood, die overal rust en vrede zoekt, moet telkens opnieuw ont- dekken, dat hij opgejaagd wordt. Vooral in de vierde phase zijn de ondervragingen door de inquisitie en de terechtstelling buitenge woon aangrijpend, zuiver en hoogstaand spel geworden. Deze film houdt de aandacht vast, nog lang na de vertooning. Een feit is, dat dit werk een breed, episch karakter heeft, waarin het voortdurend merkbare streven naar stylee- ring lenig gehouden is door een vooral niet overdadige toepassing van het naturalistisch detail. Stijl kan men aan den bouw van het scenario zeer zeker niet ontzeggen. Die stijl komt ook tot uiting in den dialoog, welke zeer sober is. Het tempo, in den beginne wat traag, weet de overwinning te behalen. Dat men de figuur van Christus in het ge- heel niet ziet, en zijn woorden niet hoort, maar te lezen krijgt, is een blijk, dat de regis- seur zijn kunnen ook hier niet heeft overschat. Ook dit past in den strengen stijl, waarbinnen iedere episode met enkele versregels begint en in de volgende overgaat in een symbolische voorstelling van water en zand. Het hoeft dus nauwelijks gezegd, dat ook van den Wan- delenden Jood geen oppervlakkige gelijkenis genomen is. In alle vier de episodes is een ka rakter uitgebouwd, dat in zijn doen geenszins zonder adel is. En Conradt Veidt bleek de in- nerlijke kracht te hebben, om zijn uitbeelding op deze tegenpool te kunnen steunen. Hij geeft inderdaad den man, die uit eigen kracht tegen zijn lot in opstand komt en tenslotte in eigen kracht over het lot zegeviert, nadat de eigenwillige gretigheid in toegewijdheid aan anderer lot is opgegaan. De sc&ne van het doodsbed van Judith, in de eerste episode, is een zuiver voorbeeld van de zelfbeheersching, waarin hij deze heele rol vertolkt heeft. Als hij tenslotte voor zijn rechters staat, is zijn grootheid niet geringer. D'aartegenover is in Jood en Christen een voorstelling van velerlei ondeugd, waarin de Wandelende Jood de eeuwige rechtvaardiging vindt van zijn opstand en ommegang tot aan de uiteindelijke Irkenning van het inzicht: alle menschen zijn Christenen, alle menschen zijn Joden. Ten onrechte zou men deze film afgaande op deze tegenstellingen, op sommige oogenblikken anti-Joodseh of anti-Katholiek kunnen noemen. Want in den Wandelenden Jood wil zij juist de innerlijke waarheid over vooze vormen laten zegevieren. Redenen, waarom stammen, die teruggevallen zijn tot menschenroof en een middeleeuwsch, donker anti-semitisme deze grandioze film, waarin een tragische, legendarische figuur herscha- pen wordt, verboden hebben. STERRIT. Naar we vememen ligt het in de bedoeling van de motorclub ..Zeeuwsch-VLaanderen" om iter gelegenheid van de jaardag van H. M. de Koningin, op 31 Augustus a.s., in samenwer- king met de Vereeniging voor Vreemdelingen- verkeer, feesten te organiseeren. O.m. is in voorbereiding het organiseeren van een sterrit voor deelnemers uit het geheele land en daai buiten. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN IN ZEEUWSCH-VLA ANDEREN De kwestie der samenvoeging van de vier mncnumren gemeenten Ossenisse, Hengstdljk en Bosc^" veldwachter J. van Westenbrugge. kapelle is opnieuw actueel geworden, doordat de Raad van State opnieuw de commissies ui*- Gevonden voorwerpen. In deze gemeente is als gevonden aange- geveneen rijwielbelastingmerk, een Lips' sleutel, terwijl verder nog is opgevangen een kanarievogel. Inlichtingen te bekomen bij den gemeente- DE ONTVOERING VAN JACOB. Het Zwitsersche ministerie van buitenland- sche zaken heeft aan de Zwitsersche pers me degedeeld dat het Duitsche departement van buitenlandsche zaken de nota van 4 Mei aan den Zwitserschen gezant te Bern heeft ont- vangen en dat de Duitsche regeering zich ver- eenigt met het Zwitsersche voorstel om de zaak-Jacob door een arbitrage-procedure te regelen. De Zwitsersche en Duitsche regee ring zullen thans overleg plegen over de for- muleering van een arbitragecompromis en over de keuze van de drie gemeenschappelijk te benoemen scheidsrechters. LIBERALE KIESVEREENIGING „DE VRIJHEID". In de Maandag gehouden algemeene ver gadering van bovengenoemde vereeniging, besprak de secretaris, de heer J. van der Peijl, den afloop der gehouden Statenverkiezing. De Vrijheidsbond heeft daarbij de zwaarste verliezen geleden. Dit moet echter niet ver- de ingezetenen geraadpleegd wil zien in ver band met het in te dienen wetsontwerp voor de samenvoeging. Daardoor zal de verkiezing voor de zooge- naamde dubhele raden of commissies uit de ingezetenen opnieuw moeten plaats hebben in de vier gemeenten, binnen de zes weken na 26 April j.l. Met inaehtneming van de be- roepstermijnen zal zoo spoedig mogelijk tot deze verkiezingen worden overgegaan. RING „ZEELAND" VAN CHRISTIELIJKE ZANfGVEREENIGINGEN Het 21ste Zangersfeest tevens Concours der Christelijke Zangvereenigingen aangesloten bij den Ring „Zeeland" (afdeeling van den Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereeni- gingen in Nederland), zal gehouden worden op Donderdag 30 Mei (Hemelvaartsdagin den kersenboomgaard van de familie Polderman te Kruiningen. Van de 40 aangesloten vereenigingen zullen er 33 deel nemen, met een gezamenlijk leden- aantal van 1250, 'verdeeld over 5 afdeelingen. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zal vertegen- woordigd zijn met de vereenigingen Excel sior" en Ter Neuzensch Chr. Mannenkoor van Ter Neuzen en ,,Zingt den Heere een nieuw lied" van Zaamslag. DE WERKLOOSHEID IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Men schrijft uit Uzemdijke aan de VI. Crt. Na den val van den Belgischen franc is het voor de anbeiders in Zeeuwsch-Vlaanderen allertreurigst geworden. Thans komen de Belgische werklieden in heele peletons de grens over om voor 20 francs, dit is 1 (zegge 6en guldente komen werken bij de door de regeering gesteunde landbouwers, terwijl de Zeeuwsche landarbeiders dit met leede oogen kunnen aanzien of ook voor20 francs per dag mogen komen werken. Is de nood voor de landbouwers dan z66 hoog gestagen dat ze hun eigen arbeiders geen 2 meer kunnen betalen? Zoo ja, dan wordt het ook hoog tijd dat ze op marktdagen op hun verteer beginnen te bezuinigen. Het is te ho pen, dat de bevoegde autoritei- ten een einde aan dezen treurigen toestand zullen maken. Teraardebestelling. Hedenmiddag werd onder groote belangstel ling het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. A. Wisse teraarde besteld. De overledene bereikte den leeftijd van 75 jaren en was eeniige jaren lid van den gemeen- leraad voor de Christelijk-Historische Unie. Tal van jaren bekleedde hij de functie van ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Mede door zijn vriendelijken omgang was hij in alle kringen een graag geziene en beminde per- soonlijkheid. waardoor hij aller achting genoot. Auto in de sloot. Hedenmorgen geraakte de auto van der, heer P. J. R. Damste te Kloosterzande, die op weg was naar Oostburg met een lading boter bij het passeeren door de kom in de Tei Neu- zensche straat even voor de hofstede van den heer Kr. de Kraker Kzn. alhier, tengevolgc van een defect aan de stuurinrichting in de sloot. Naar wij vememen kwamen geen per- soonlijke ongelukken voor en liep een en ander met geringe schade af. De auto is inmiddels op het droge gebracht en door een kraan- wagen naar Ter Neuzen gesleept. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door inklimming door dieven een bezoek ge bracht in de onbewoond staande woning van de wed. J. de Feijter—Nijssen in den Aan- en Genderdijkepolder. Aangezien voormelde vrouw thans in het ziekenhuis te Ter Neuzen wordt verpleegd, kon niet worden vastgesteld of er lets ver- mist wordt. Een meevallertje. Gisteravond werd de Firma D. J. Oggel, grossier alhier, opgebeid door de directie del Jamfabriek „De Betuwe" te Tiel en mededee- ling gedaan dat de hoofdprijs der jampuzzle gewonnen was door mej. Henriette Sele, echt- genoote van David Overdulve, wonemde te Axel-Sassing, met verzoek als vertegenwoor- diger dezer fabriek, dit aan de gelukkige winster mee te deelen. Dat dit in de woning blijdschap bracht, waar het een werkmansgezin betrof, is te begrijpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2