Ifeil. Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Buitenland Maandag 6 Mai 1935 No. 9294 EEN KONING ALBERT-MUSEUM TE BRUGGE. Opening der nieuwe Persil-school te Amsterdam i Film-zaal in de nieuwe Persil-ScKool te Amsterdam VAN DE MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Het comitd tot beperking van de mechani- satie in de sigarenindustrie heeft aan de Ministers van Economische Zaken, Sociale Zaken en Financien, in verband met de om- standigheid, dat de regeering nog steeds geen standpunt heeft ingenomen, het volgende tele- gram verzonden Betreuren het uitblijven van een beslissing inzake de mechanisatie. Door machinate pro- ductie neemt de werkgelegenheid af. Dage- lijks stijgt het werkloozental. De laatste week weer toegenomen met plus minus 1000. Hiertegenover staat geen enkel volks- of landsbelang. Wij bieden arbeid aan. Kan de regeering betere vooruitzichten bieden? Wij dringen aan op spoedig ingrijpen. Tientallen ondernemers, waaronder zeer voomame, wach- ten met machinale inrichting op een beslis sing. Wij kunnen nu echter niet langer wachten. Toestand onhoudbaar. een andere zaak op Nederlandsch grondgebied I moest zijn, werd hij aangehouden en voor den 1 rechter-commissaris geleid. Daar bevestigde hij, volgens het soc-dem. blad, de verklaringen van den reeds in verhoor genomen Haarlem- mer.en erkende het aandeel, dat hij in deze affaire heeft gehad. Het soc.-dem. blad blijkt op grond van een en ander van meening, dat de schuld der Duit- sche autoriteiten analoog aan het bekende geval-Jacob hiermede afdoende is ge- bleken. STAKING in DE MIJNEN UITGESTELD. Zaterdagnamiddag heeft de regeering een onderhoud gehad met de mijndirecties en de vertegenwoordigers der vakorganisaties, zulks op verzoek der regeering. Naar wij vememen is het resultaat van deze conference, dat de staking in ieder geval is opgeschort tot 28 Mei. Van deze periode zul- len de wederzijdsche partijen gebruik maken nadere voorstellen der regeering te toetsen op de mogelijkheid van aanvaarding. STAKING IN DE VENEN. Nu de verveners te Bargercompascum blij- ven weigeren, om aan de veenarbeiders een bespreking toe te staan over het besluit van het contract voor de veenbedrijven, hebben de veenarbeiders in dit rayon besloten heden (Maandag 6 Mei) de staking af te kondigen. Het zelfde besluit is genomen door de veen arbeiders te Roswinkel, waar de staking ook heden zal ingaan. Het betreft hier ongeveer 350 arbeiders: 200 bij de staking te Roswin kel en 150 bij die te Bargercompascum. Te Bargercompascum wordt voor de groote fabrieksturf niet gestaakt, omdat er voor die turfsoort in 1934 een contract is afgesloten, dat in 1935 niet is opgezegd. DE NOOD DER TUINDERS. Bij de behandeling der begrooting 1935 van het Landbouwcrisisfdnds in de Tweede Kamer heeft het Tweede Kamerlid ds. G. H. Kersten emstige klachten geuit over den nood der tuinders. Toen den heer Kersten bij interruptie ge- vraagd werd om namen te noemen, deelde hij j mede, bereid te zijn de namen van de per- j sonen, die hij zelf bezocht had, aan den minis ter van Economische Zaken te noemen De heer Kersten heeft vervolgens aan den minis ter overgelegd een achttiental verklaringen van tuinders. Naar wij vernemen heeft de minister thans aan ds. Kersten medegedeeld, dat voor zooveel zijn klachten bepaalde concrete beweringen inhielden, deze niet door de overgelegde ver klaringen zijn gestaafd. Voorts heeft een onderzoek, dat is ingesteld naar de bedoelde achttien gevallen tot resul taat gehad, dat die gevallen geenszins norma- tief zijn gebleken, dat steeds bijzondere om- standigheden waren aan te wijzen, waaraan de nood in de betreffende bedrijven moest worden toegeschreven. Qngetwijfeld zullen in elke branche vele tientallen te vinden zijn, die in emstige moei- lijkheden verkeeren. Hoe droevig die gevallen op zich zelf mogen zijn, zij kunnen niet maat- gevend zijn voor de mate, waarin steun kan en moet worden verleend. De minister komt dan ook tot de conclusie, dat ds. Kersten in gebreke is gebleven, zijn in de Tweede Kamer gedane beweringen als bovenbedoeld behoorlijk te staven. WAAjKT TEIGEN BOSCH- EN HEIDEBRAND. van het staatsboschbeheer Te Brugge zal een .museum der erkentelijk- heid", aan hetwelk koning Albert's naam wordt verbonden, dit jaar nog in het leven worden geroepen. Het initiatief van deze on- dememing gaat uit van een groepeering van oud-strijdersvereenigingen, bij welke groepee ring het Verbond van Vlaamsche oud-strijders, dat pacifistisch gezind is, zicih echter niet heeft aangesloten. In dit museum wil men talrijke herinneringen aan de Duitsche be- zetting te Brugge en de oorlogsgebeurtenissen in de Vlaamsche kuststreek bijeenbrengen. Het zal teekeningen, pamfletten, affiches, wapen- schilden, vlaggen en vaandels, Duitsche pro- clamaties tot de bevolking van deze streek gericht, enz. bevatten. Een speciale afdeelmg zal gewijd zijn aan den zeer gehaten Duitschen commandant von Butler en alles wat met diens bewindvoering te Brugge en omstreken verband heeft gehouden. Boven den ingang van het museum zal het devies geschilderd worden: „Vrede door recht en plicht". OM GEEN „KEUKEN-VLAAMSCH" TE SPREKEN Naar aanleiding van het gepubliceerde be- richt, dat de Koning en de Koningin der Bel- gen hun kinderen prinses Charlotte en prins Boudewijn te Noordwijk zullen doen verblijven, o.a. met het oog op het goed leeren van de Nederlandsche taal, schrijft het „Handelsblad van Antwerpen": ,,Wat een les voor den Belgischen adel, dat onze vorsten, willen zij hunne kinderen in eene hun passende omgeving de Nederlandsche taal grondig laten aanleeren, verplicht zijn, ze naar Nederland te zenden. Adel en volk spreken in Nederland dezelf- de taal, en dat is de oorzaak, waarom de taal beschaafd is gebleven. In Belgie was de Nederlandsche taal de taal van de „sujets", van de armen, de taal die men verwaarloosde, en die, destijds, zelfs veracht werd, tot in de pensionaten toe. Vandaag is nu de Koning verplicht, om zijne kinderen door omgang met kinderen onze taal goed aan te leeren, naar Nederland te gaan, willen ze geen ,,keuken-Vlaamsch leeren. Wat het vorstenpaar onmogelijk in 't eigen land kon vinden, is het gaan zoeken in Neder- J land. De Koningskinderen spreken onze taal en 't is om hunne kennis te volmaken, dat zij nu maanden lang met kinderen zullen omgaan, die uitsluitend Nederlandsch spreken". WERKLOOZEN IN ILLINOIS KRIJGEN GEEN UITKEERING. De werkloozen te Chicago vonden vorige week alle federale stempellokalen gesloten en door de politie bewaakt. Ook de tempel- lokalen van den staat Illinois waren gesloten, zoodat in totaal ca. een millioen werkloozen geen uitkeering kreeg. Dit is het gevolg van de weigering van den leider van het bonds-ondersteuningsbureau, Hopkins, opnieuw bondsmiddelen voor onder- steuning aan werkloozen ter beschikking van Illinois te stellen. De betaling van gelden voor i steunuitkeeringen zal door de federale regee ring eerst worden hervat wanneer Illinois zich bereid verklaart 3 millioen dollar per maand voor de uitkeering aan de werkloozen bij te passen, voor welke uitkeering in het geheel 14 j millioen dollar noodig zijn. De gouvemeur van Illinois heeft zich onmiddellijk met Washing ton in verbinding gesteld en om voortzetting der steunuitkeering verzocht. Inmiddels is aan alle particuliere liefdadigheidsinstellin- gen verzocht te helpen, omdat men vreest, dat het anders tot onlusten zal komen. Bo- vendien verwacht men, dat het parlement van den staat Illinois onmiddellijk een speciale belastingwet zal behandelen, die het beschik- baar stellen van middelen voor de verdere uit keering van werkloozensteun mogelijk zal maken. regime te compromitteeren, maar ook een aanwijzing te gsven, op welke manier de regeering ten val kon worden gebracht. inuer- daad hebben nu bepaalde gewetenlooze elemen- ten de laatste dagen getracht, tegoed bij ban- ken en spaarbanken weg te halen en dit te verwisselen tegen zloty en andere valuta's. Door dit landverrraderlijke handelen scheen de Dantziger gulden, ondahks de sede.rt langen tijd door het geheele Duitsche volk gebrachte offers, tenslotte werkelijk in gevaar te komen, temeer daar bescherming door invoering van dwingende staatsdeviezenvoorschriften we- gens de geldende verdragen niet mogelijk was. Oin deze voor het bestaan van Dantzig buiten- gewoon gevaarlijke ontwikkeling tegen te gaan, heeft de Dantziger regeering Woens- dag tot een wetswijziging besloten en is, het voorbeeld van Engeland, Scandinavie, Amerika, Belgie en Polen volgend, tot een nieuwe waardeering van den gulden op vaste goudbasis overgegaan. Wanneer gewetenlooze speculanten trachten, op kosten van de fat- soenlijke bevolking in de zloty, te speculeeren, dan zal de regeering als antwoord en dan op kosten van de speculanten de belangen van de gemeenschap beschermen. Door deze maatregelen zal zij verhinderen, dat voortaan ten laste van de fatsoenlijke wer- kende bevolking nog verder met den Dantziger gulden wordt gespeculeerd. Er bestaat daar- om niet alleen geen aanleiding voor de Dant ziger bevolking om haar kalmte te verliezen, doch integendeel kan zij verzekerd zijn, dat daarmee weer een gezonde en dragelijke toe- stand wordt geschapen. De senaat zou nog in den loop van Woensdag en de komende dagen alle maat regelen treffen, welke hij tot handhaving van een geregeld zakenverkeer noodig acht, Voor- zoover door dit besluit sociale moeilijkheden ontstaan, zal de senaat alles doen om deze uit den weg te ruimen. Tot zoover de oproep aan de bevolking. Volgens een ander D.N.B.-bericht is de senaat Donderdagavond in zitting bijeenge- komen. Hier Zouden belangrijke besluiten over de in verband met de devalutie van den Dantziger gulden noodige maatregelen worden genomen. De oproep van den senaat aan de bevolking zou nog in den loop van den nacht aangeplakt worden. Donderdag werden te Dantzig drie groote massa-vergaderingen ge houden ter voorlichting van de bevolking over de maatregelen van den senaat. Havas meldt uit Warschau: Volgens particuliere inlichtingen uit Dant zig zal de devaluatie van den Dantziger gul den, welke Woensdag van kracht werd, 42 pet. bedragen. De dekking is beneden het wettelijke minimum gedaald. Het besluit zou gisteravond zijn genomen na een bijeenkomst van de leiders der nazi's en na talrijke tele- fonische gesprekken met Berlijn. De devaluatie zal den Dantziger gulden brengen op het peil van de zloty. (Dit be- richt is inmiddels, naar Reuter meldt, officieel bevestigd.) Demonstrate-zaal in de nieuwe Persil-School te Amsterdairv meer uit twee groote Precies een jaar na de opening van de Per- silfabrieken te Jutphaas is Donderdag 2 Mei te Amsterdam, de Persil-school geope g vestigd aan het Kleine Gartmanplantsoen bij het Leidsche Plein. Een groot aantal dames en heeren had van de uitnoodiging om deze opening bij te wo- nen gebruik gemaakt, zoodat de ruime de- monstratiezaal geheel gevuld was. Precies te 3 uur heette de heer E. Oster- mann directeur van E. Ostermann Co. s Handel Mij. N.V., de aanwezigen welkom. Daama nam de wethouder v. h. Onderwrjs te Amsterdam, de heer Dr. I. H. J. Vos, het woord. A Nadat de wethouder de apparaten voor de waschdemonstraties in werking had geste onder de tonen van het volkslied, zette mevr. Van Gelderen, leidster der school, het doel der demonstraties uiteen. Vervolgens begaf men zich naar de film- zaal, waar het gezelschap aan keurig gedekte tafels plaats nam en onder het genot van ver- versehingen, verschillende films, o.a. op het bedrrjf betrekking hebbende, kreeg te aan- schouwen. Deze films werden toegelicht door den heer J. Stomphorst, die mede met de lei- ding der werkzaamheden in de Persil-school belast is. t Aan het slot heeft de heer Ostermann den aanwezigen dank gebracht en de hoop uitge- sproken, dat de Persil-school ten voile aan haar doel zal beantwoorden, tot nut van de Amsterdamsche huisvrouwen. bestaat onder waa-van de vcorste de eigenlijke dejiinnad!*- tie-zaal is. In het midden daarvan de groote waschketels opgesteld en daaronitoB bevinden zich amphitheatersgewijs rsmaife- lijke fauteuils, zoodat van iedere zitpi*aJr.s waschdemonstraties uitstekend kunna* war den gevolgd. Aan verlichting. ventilafe ed far de uiterste zorg besteed, zooals trotrarer™ de inrichting van de school den fijnea en het modeme inzicht van den affib verraadt. Langs de wanden zijn sieriijke vttrf- nes opgesteld, waarin de verschillende ten, welke in de Persilfabrieken te d worden vervaardigd, op smaakvolle wigp® den tentoongesteld. Achter de demonstratiezaai bevasdi nch een zeer ruime bioscoopzaal, welke dioor aankleeding een uiterst gezelligen maakt. Hier kunnen de bezoekstens smaakvol gedekte tafels geheel thsus en onder het genot van ververschingeat. in de eigen keuken van de school wondaR ge- reed gemaakt, kennis maken met -«nsge in- structieve films, welke in aansIuiGng c® waschdemonstratie de huisvrouwei op de hoogte brengen. De inrichting van deze filmzaal is, 4s»s« ka* het anders, geheel op modeme leest gesdaaefd- De cabine geheel volgens de gebrufk^pce overheidsvoorschriften gebouwd. hemsS twae van de nieuwste projectietoestellen voor gs- luidsfilms; en de weergave kan wfjj uebbeii dat terdege kunnen constateeren de toet* De directeur schijft: Het gevaar voor bosch- en heidebranden is dit voorjaar, met uitzondering van een korte periode in de maand Maart, nog niet groot genoeg geweest. Door het schrale weer van de afgeloopen week is hierin echter verande- ring gekomen. De heide is immers nog dor en het buntgras is nog niet ontloken. Vooral deze gewassen zijn in het vroege voorjaar reeds na een korte periode van droogte, ja, soms zelfs na een paar uren, uiterst gemak- kelijk ontvlambaar. Het fraaie voorjaarsweer is voor velen een gezochte gelegenheid om naar buiten te gaan, ten einde te genieten van de vele mooie plek- ken, die vooral onze boschrijke streken bieden. Men zij in bosch en heide toch voorzichtig met vuur! Jaarlijks wordt een belangrijke oppervlakte door de vlammen verwoest. Veel natuurschoon is daardoor in den loop der jaren reeds verloren gegaan. Een achteloos weggeworpen lucifer of een eindje sigaret zijn vaak de kleine oorzaken van een niet te stuiten brand. Bedenkt voorts, dat in vele gemeenten verordeningen bestaan, waarbij het rooken in bosch en heide en, zelfs op de paden die daardoor leiden, gedurende het brandgevaarlijke jaargetijde is verboden. iHelpt alien mede, bosch- en heidebranden te voorkomen! MENSCHENROOF. Eenige dagen geleden hebben we gemeld, dat het lid der Tweede Kamer, mr. G. A. j Boon aan de regeering vragen gesteld heeft, naar aanleiding van de berichten omtrent de ontvoering van zekeren Gutzeit, een ge- vluchte Duitscher, te 'Hengelo woonachtig, j over de Duitsche grens) waama G.'s arresta- j tie door de Duitsche politie is gevolgd. Deze j ontvoering zou zijn voorbereid en geregeld door de Duitsche politie, die daartoe gebruik j zou hebben gemaakt van de medewerking van een Nederlander, te Haarlem woonachtig, met j wien zij reeds vroeger in relatie had gestaan. Over dit geval bevat thans ,,Het Volk" een zeer uitvoerig relaas, waarin o.a. wordt j medegedeeld, dat de Duitsche Kriminal-be- ambte Kruschwitz, die in Enschede de auto j gehuurd moet hebben, waarmede Gutzeit over de grens zou worden gebracht, een volledige bekentenis zou hebben afgelegd voor den rechter-commissaris te Almelo. Aanvanke- lijk had K. geweigerd, voor dezen te verschij- nen, daar hij van zijn chefs het verbod had ontvangen iets over de zaak uit te laten, aan- gezien hiermede dienstbelangen waren ge- moeid. Toen de man echter kort daarop voor LEY'S TIEN GEBODEN. Ley, de leider van het Duitsche arbeids- front, heeft naar aanleiding van den 1-Meidag tien voorschriften voor de arbeiders uitge- vaardigd. Bij de Wodanisten en de andere modeme heidenen in Duitschland zal hij waar- schijnlijk niet al te veel bewondering vinden voor de analogie met de Tien Geboden van het Oude Testament. In verscheiden Duitsche bla- den wordt dan ook reeds van ,,De Tien Ge boden van dr. Ley" gesproken. De gelijkvor- migheid begint reeds met het eerste gebod. Dit luidt: Wij groeten den Fuhrer des ochtends en danken hem des avonds er voor, dat hij ons opnieuw een levenswil en hoop heeft ge- schonken. De geboden luiden verder: 2. Wij willen wedrjveren, den volksgenoo- ten links en rechts goed te doen en een goed kameraad te zijn, omdat wij waardige en eer- lijke socialisten zijn; 3. Wij willen nooit meer van de gemeen schap eischen dan van ieder enkeling van ons geeischt wordt, aan de gemeenschap te geven; 4. De strijd zal de inhoud van ons leven zijn, omdat wij weten dat de hemel slechts aan hem de vrijheid schenkt, die bereid is, het laatste er voor op te offeren; 5. Alle werkers zijn 64n en de prestatie al leen onderscheidt den een van den ander; 6. De eer van de natie zij onze persoon- lijke eer; van het geluk en de welvaart van de natie hangt ons persoonlijk geluk en onze persoonlijke welvaart af; 7. Wie iets presteert, mag eischen; 8. Een rechtvaardige belangenvertegen- woordiging is rechtvaardig. Echter houden onze persoonlijke belangen daar op, waar het belang van de gemeenschap begint; 9. Men mag nooit uit elkaar vechten, maar men moet steeds naar elkaar toevechten. 10. Weest onder elkander waarachtig en eerlijk. Verbant uit uw rijen arglistigheid en verraad. DE DANTZIGER GULDEN. Devaluatie. Het D.N.B. meldt uit Dantzig: De senaat van de vrije stad Dantzig heefl den volgenden door den president van der senaat en alle senatoren onderteekenden op roep aan de bevolking van Dantzig gericht' Sedert weken en maanden hebben bepaalde elementen geruchten verspreid, dat de Dant ziger gulden in gevaar zou zijn. Met deze methoden hoopte men niet alleen het nat.-soc DE FRANSCH-RUSSISCHE OVEREENKOMST. Klio, de muze der geschiedenis, is schrijft de N. R. Crt. de vindingrijkste, en heel vaak ook de oolijkste onder het negental zusteren. Men moet deze, nu welhaast bejaarde dame vooral in het oog houden, als er een trek over haar gezicht glijdt, die verraadt dat zij aan een bizarre associatie, een van haar lievelings- bezigheden, denkt. Dat is in deze dagen weer eens het geval. Te Parijs hebben, na raadsel- achtig gerekte onderhandelingen, Pierre La val, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, en Potemkin, de ambassadeur van de Sowjetunie, een verdrag van wederzijdschen bijstand tusschen hun landen geparafeerd. Wat ons nu weer argwanend stemt tegenover Klio is de persoon van den Russischen onder- handelaar: Potemkin. Hadden de Russen nu werkelijk niemand anderd daarvoor kunnen vinden, dan juist den drager van een zoo omi- neusen naam? Duitschland zou toch nooit op de gedachte komen, als het werkelijk mee ging doen aan een oostelijk pact, of als het zijn aandeel wilde nemen in de Donau-confe- rentie, een man af te vaardigen, die b.v. kapi- tein Voigt von Kopeninck zou heeten? Ware er i em and van dien naam in Duitschland, hij had reeds lang naamsverandering moeten aan- vragen. In Rusland echter laat men, zonder blikken of blozen, een zoo precair verdrag door een mijnheer Potemkin tot stand bren gen. Ieder, die iets van geschiedenis weet, zal nu bekropen worden door de verdenking, dat dit verdrag slechts een coulisse is, en ook door lust, er achter te kijken, of daar misschien heelemaal niets zich bevindt, dan wel of duistere dingen daar verborgen zijn. Men kent de geschiedenis, waardoor de naam van Grigorij Alexandrowitsj Potemkin, gunste- ling en gewezen minnaar van Katherina II van Rusland, spreekwoordelijk is geworden. Hij had de Krim bij Rusland gebracht, daar steden en havens gesticht. In 1787 bracht de keizerin een bezoek aan haar nieuwe winge- west. Potemkin wilde haar toen een voorstel- ling geven van een welstand der bevolking. die er niet was; noch de bevolking, noch de wel stand. Van heinde en verre werden moezjiks met dwang erheen gebracht. Zooals het ge- bruikelijk is bij dergelijke deportaties in het groot. bovenal in Rusland, kwamen tiendui- zenden daarbij om het leven. Maar Potemkin s plan slaagde. De keizerin reed door streken met inderhaast bij wijze Van coulisse op- getrokken en onbewoonde dorpen, waar een ,,gelukkige" bevolking haar dankbaar toe- juichte. In werkelijkheid was er vrijwel niets. Door deze grootscheepsche oplichteTij van zijn gebiedster heeft Potemkin het begrip Potem- kiniade even onsterfelijk gemaakt, als later de befaamde schoenmaker Voigt het begrip Kopenickiade. De Russen hebben echter nooit vrees gehad voor dezen naam. Men weet dat b.v. uit den matrozenopstand in de Zwarte Zee in 1905, die van een kruiser Potemkin uitging. Nu weer Potemkin! Bijgeloovig zijn de Russen niet. Maar wij kennen Klio, die al- tijd iets bedoeld, en zijn dus argwanend. Is het verdrag wat het naar buiten lijkt? Het ziet er op zich zelf .behoorlijk, en niet verdacht uit. Het eenige, wat ons op andere gedachten zou kunnen brengen, zijn de moei lijkheden die er nog geweest zijn nadat het reeds in orde heette. Een uitgestelde reis van Laval, een plotseling vertrek van Litwinof naar Moskou, een onheilspellend communique van de Tass, eenige onverwachte Russische vriendelijikheden aan het adres van Duitsch land. „Tant de bruit" voor deze ommelet? Wij kunnen ons voorstellen, ofschoon de ge dachte voor ieder met politiek begrip onge- rijmd was, dat geruchten opgedoken zijn als zouden wenschen van Rusland tenopzichte van het Verre Oosten aanleiding gegeven hebben tot de onmiskenibare wrijving. Velen hebben van den beginne af de draagwijdte van het- geen tusschen Parijs en Moskou werd nage- streefd, overschat. De partijen hebben steeds beweerd, dat zij niet buiten het boekje van het handvest van den Volkenbond zouden gaan. Als wij nu alle verdenkingen, die wij hierboven met den naam Potemkin verbonden, terzijde schuiven, en bekijken wat ons wordt voorgelegd, dat moeten wij erkennen dat dit inderdaad niet is geschied. Inrichting van de nieuwe Persil- school te Amsterdam. De Persil-school, in wezen een propaganda- instituut, gaat door haar beteekenis daar ver boven uit In deze inrichting toch wordt den huisvrouwen op duidelij'ke en practische wijze getoond, hoe eenvoudig en gemakkelijk en vooral ook hoe snel en goed, de modeme waschmethode werkt. De school is er dan ook heelemaal op ingericht de huisvrouw in te lichten omtrent de juiste behandeling van de gezins- en fijne wasch. En dat kan in deze school op uiterst aantrekkelijke wijze geschie- den, dank zij het feit, dat de directie van E. Ostermann Go's Handel Mij. N.V., zich v66r alles tot taak heeft gesteld het de bezoeksters zoo aangenaam mogelijk te maken. De school der vergelijking met die van de gewoaa cooptheaters in alle opzichten doorstaaist Wij kunnen ons voorstellen, dat iesfere f vrouiw in dit milieu en op zoo gasfrrrge- als zulks geschiedt, gaarne eer. UeaMfe. s*I brengen aan deze Persil-school. De. gasarrj- heid strekt zich zelfs zoover uit. iafc iiwfier, die een aanvrage richt tot de directie de school, kosteloos een uitnoodiging MMCsMgt •Het zal ons niets verwonderen, .vanseaer *e .lessen" uiterst druk bezocht zullen wwrfiea.. Want zoo aantrekkelijk als dit schooSKHsaeir in het ons in onze jeugd niet gemaakt. 8r zal voor de huisvrouwen zeker een rashst om nu met vreugde nog eens naar de ..scsmflS- banken" terug te keeren, vooral nu litttt makkelijke fauteuils zijn geworden. Er is een fundamenteel verschil tusschen het verdrag van Locarno en de nieuwe over- eenkomst. De mogendheden, die aan het ver drag van Locarno deelnamen, schiepen nieuw recht. Zij vulden het statuut van Geneve aan, waar dit voor hun doeleinden te kort schoot. lrjke vriendsohap. Zoodra er gevaar dreigi" Europa zullen zij met elkaar in contact wat men zal moeten opvatten als de vwhSk- reiding van een gemeenschappelijk optresdezt Gendve. Ten opzichte van alle venlene tas.- palingen van het handvest, voorzoover e® up Het mechanisme van Geneve was voor die internationale conflicten betrekking doeleinden nog te langzaam. De deelnemers kenden elkaar het recht toe, tegenover elkaar, op de beslissing van den Volkenbondsraad spreekt men samenwerking af. Als dit alles is, kan uit een oogpnjtnt. wma Volkenbondsrecht, zelfs de meest ortt«ao»K vooruit te loopen, door onmiddellijk een actie aanhanger van het stelsel van Geneve' van hulp te beginnen, als een van de deel nemers door een ander deelnemer zou worden aangevallen. Die actie zou in den trant van de latere Duitsche „noodverordeningen", die zoo gevaarlijk gebleken zijn, ondemomen wor den. Het besluit ertoe moest achteraf door het parlement in dit geval den Volken bondsraad alsnog worden goedgekeurd. Kwam deze tot een tegenovergestelde beslis sing, dan moest ook de actie worden gestaakt. (Laat ons het hopen!) Met dit verdrag echter is het anders. Het schept geen nieuw recht, maar is slechts een overeenkomst om tot het uiterste, ten voor- deele van de deelnemers, van het bestaande recht gebruik te maken. De beraadslaging van den Volkenibondsraad gaat vooraf. Aan de besluiten daarvan hebben de deelnemers zich te onderwerpen. Nu is het echter zeer wel mogeljjk, dat er geen besluit tot stand komt. Immers 6en lid van den Raad, buiten de onmiddellijk betrokkenen, hoeft zich slechts te verzetten, en de Raad is tot een beslissing niet bevoegd. Dan treedt artikel XV, lid 7 van het handvest in kracht: „In het geval dat de Raad er niet in slaagt zijn rapport door al zijn leden, buiten de bij het geschil betrok- ken partijen, te doen aanvaarden, behouden de leden van den Bond zich het recht voor te handelen zooals zij het noodig vinden, voor de handhaving van recht en justitie. Rusland en Frankrijk hebben nu afgesproken, dat zij van dat recht onmiddellijk gebruik zullen maker, om elkaar te helpen. Dat beteekent heel veel, en is voor heide landen een aanzienlijke ver- sterking van de beteekenis van het statuut van Gen&ve. Maar het blijft binnen de perken ervan. Verder is het een verdrag van daadwerke- bezwaar maken tegen de Fransch-Russz»niie overeenkomst. Het is een verdrag van t-Tfessi- sehap, dat voor beide partijen de facuSSarSnwe bepalingen tot bijstand van artikelen XVI het pact van Geneve ten opzichte van bindend maakt, uitgebreid met de mosslp- heden, die art. XV, 7 opent, en dat vmmri tta&t voor beide maohtige deelnemers de zekerssead schept, dat zij van elkaar geen onaangeEEaaase verrassingen van diplomatieken of mUitaiPen aard te vreezen hebben. Beide partijen behouden de vrijheid, oofr iw andere richting verplichtingen van beasdfuar- ming tegen agressie aan te gaan. VVj zij daardoor echter in een conflict betrvjj zouden raken, Frankrijk b.v. door zijn verrjrmd met Polen of met de Kleine Entente of R®m- land ter bescherming van Litauen dan cs as. andere deelnemer in dit verdrag niet gehousfeE, hulp te verleenen. De bindende verplitdbefciag' tot bijstand tegen een aanvaller, die dit vot- drag schept, is slechts van kracht, indie®. der beide partijen rechtstreeks, op eigen groad!- gebied, wordt aangevallen. BELEEDIGING VAN DEN PAU&. In Vaticaansche kringen verwacht men esn officieel protest van Paus Pius XI dt Duitsche Rijksregeering wegens de nustmt- deling, die een groep jonge Duitsche katlidSe- ken, die van een bedevaart naar Rome terag;- keerden in Duitschland van de zijde der zouden hebben ondergaan. De H. Stoel is meening, d'at een dergelijke mishandeling alleen een schending is van de gewetenswrij- heid die door het concordaat tusschen fees Vaticaan en het Duitsche Rijk wordt gewzisr- borgd, doch dat het tevens een persocraiSgloe beleediging van den Paus is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5