Ter Neuzensche Courant Het geheim van de 1 wijzeiplaten Tweede Blad Feuilleton Binnenland Buitenland Maandag 15 April 1935 No. 9286 i VAN van een valuta-compensatie in den vorm van voering van vestigingseischen, waaraan de van een vami-a y ondememer in wmkel- en ambachtsbedrijf een restitutie op de door haar geheven herven- en kadegelden en gevorderde huur voor kade- terreinen, evenredig aan de waardeverminde- ring van den Belga. Deze kwestie kan ook van beteekenis zijn voor de haven van Ter Neuzen. heeft te voldoen. Het zal zich verzetten tegen het streven naar invoering van een spertijd I (vestigingsverbod). De resolutie sprak voorts over de bevordering van reeele concurrentie- DE FLORA TE HEEMSTEDE. De derde tentoonstelling geopend. Met Paschen bloeiende tulpen en hyacinthen. Vrijdag is in het bloemenpaleis te Heem- stede de Flora 3 officieel geopend. Deze ten- stanidsbedriif, grootwin'kelbedrfjf en verbruiks mnoeratie met vermiidins" van wederzijdscbe HET PALEISCARRILLON SPEELT OP DE protectionistiSche maatregelen en gelijkstel- W.xcr ,1, iva TV. JJ.ng op belasting-gebied van het middenstands- bedrijf met concurreerende bedrijfsvormen. methoden met betrekking tot het m^den- toonstelli is gpeCiaal gewijd aan de Bos- (TmntTinn'irjilhpd'mf PTi veT*brniks~ koopsche en Gentsche cultures. In de eerste rotonde hebben de Belgische Overigens is het wel typeerend, dat men in Belgie, wat deze reclame-campagne betreft, het Amerikaansche voorbeeld schijnt te vol- gen. Dit kan erop wijzen, dat ook in, andere opzichten de Belgische oeconomische politick in de naaste toekomst op die der Vereenigde Staten geinspireerd zal zijn. GEDENKTEEKEN VOOR KONINGIN EMMA. H. M. de Koningin heeft Zaterdagochtend om kwart over 10 een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van ingezonden ontwerpen voor een gedenkteeken van H.M. de Koningin- Moeder, welke in de Ridderzaal gehouden wordt. Op het bordes werd de Koningin ont- vangen door de leden van het comite, de hee- ren De Coster, Van der Heijden en Van der Wijck. De Koningin was vergezeld van haar particulier-secretaris Sixma Baron van Heem- stra, van haar hofdame freule Schimmelpen- ninck en haar adju'dant jhr. de Jonge van El- lemeet. De Koningin vertoefde ongeveer 3 kwartier in de ridderzaal en nam met groote belangstelling de inzendingen in oogenschouw daarbij voorgelicht door den heer De Coster. Bijzondere belangstelling toonde H.M. voor de drie ontwerpen, welke door de jury bekroond waren en waarvoor H.M. geruimen tijd ver toefde. Tegenover de heer De Coster betuigde H.M. hare groote ingenomenheid met deze expositie en uitte haar waardeering voor het feit dat zoovele kunstenaars zich moeite ge- geven hadden de nagedachtenis van haar moeder te eeren. Bij het vertrek sprak H.M. nog enkele oogenblikken met enkele voorma- lige leden van het huispersoneel van wijlen Koningin Emma, die zooals bekend als sup- poosten tijdens de tentoonstelling fungeeren. 'Het Vorstelijk bezoek trok zeer de aandacht van het publiek dat zich in de ridderzaal be- vond en ook daar buiten. Bij het verlaten van de tentoonstelling deden de leden van het co- mite H.M. uitgeleide. DE SLUIS BIJ TER NEUZEN. Aangekondigd wordt, dat in de Belgische Kamerzitting van heden (Maandag) de libe rate afgevaardigde Marien bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken, de regeering zal interpelleeren over de vraag, op welke gronden de Nederlandsche regeering weigert te voldoen aan de verplichtingen, die j voor haar voortvloeien uit het verdrag van - 1895 dat o.a. den bouw van een nieuwe sluis te Ter Neuzen behelst. In dezelfde zitting zullen ook de verschillende interpellaties over 1 de regeling van de kwestie der goudclausule g worden gehouden. ROTTERDAM EN DE DEVALUATIE IN BELGIE. De N. R. Crt. meldt: Zooals dezer dagen is gemeld, heeft te Rot terdam op 5 April 1.1. ten stadhuiize een bij- eenkomst plants gevonden van den burge- meester met eenige vertegenwoordigers uit de kringen van handel en scheepvaart ter be- spreking van den toestand, die voor de Rot- terdamsche haven is ontstaan tengevolge van den val van den Belga. Bij deze bespreking bleek het eenparig oor- deel, dat deze toestand zeer ernstig is, dat de gemeente en de bedrijven niet in staat zullen zijn om zich met eigen middelen te weer te stellen en dat onder de gegeven omstandig- heden een krachtig beroep op de regeering om steun gewettigd is. Uitvoering gevende aan de genomen beslui- ten, heeft de burgemeester, vergezeld van de vertegenwoordigers van de Kamer van Koop- handel, van de Rotterdamsche bankiersver- eeniging, van de Scheepvaartvereeniging „Zuid" en van de Vereeniging van Rotter damsche cargadoors, mede namens de ver- eenigingen van Rotterdamsche expediteurs en van Rotterdamsche stuwadoors, op 11 April in een audientie bij den minister van econo- mische zaken met klem invoering op zoo kort mogelijken termijn bepleit van de volgende WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Op de Nederlandsche afdeeling van de we- I reldtentoonstelling te Brussel is een toren ge- i bouwd. Van dezen toren uit wilde men caril- lonspel laten klinken, Nederlandsche volks- liederen en liederen van Valerius. De toren is echter carrillonloos. De K.R.O. heeft er ech- I ter het volgende op gevonden. De beiaardier van het Koninklijk Paleis, de heer J. Vincent, is aangezocht, twintig liederen te spelen op het carrillon van den paleistoren te Amster dam. Deze liederen worden op gramofoonpla- ten opgenomen en worden daarna in den toren te Brussel met een opgestelden versterker ten gehoore gebracht. Ook de slag van 12 uur met het voorspel wordt door den K.R.O. opgenomen. HET VLIEGTUIG PELIKAAN HEEFT PECH. Aneta meldt uit Bandoeng aan de N. R. Crt.: De middelste motor van het vliegtuig Pe- likaan, dat zich thans te Calcutta bevindt, is defect en zal moeten worden vervangen. Zon- dagochtend om zes uur vertrekt de Oehoe, onder gezagvoerder Blaak, met de nieuwen motor via Batavia en Singapore naar Cal cutta, waar hij niet voor Maandag zal aan- kotmen. De Oehoe zal de post en de passagiers over- „VOLKSONDERWIJS" VRAAGT VERLENGING VAN DEN LEERPLIOHTIGEN LEEFTIJD. Het hoofdbestuur van de vereeniging Volks- onderwijs heeft zich met een adres tot de re geering en Staten Generaal gewend waarin zij wijst op de door de alg. vergadering van deze vereeniging, op 3 en 4 Nov. van het vorig jaar gehouden, kenbaar gemaakte op- dracht aan het hoofdbestuur, al datgene te doen, wat er toe sal kunnsa t^jdra^en, den leerplichtigen leeftijd met een jaar te ver- lengen. Het hoofdbestuur merkt daarbij op, dat de invoering van leerplicht voor de lagere school tot minstens 14 jaar, in de kringen van ,,Volksonderwijs" steeds als een wensch heeft geleefd en is blijven leven. In de memorie van toelichting voert zij de gronden aan waarop de verlenging van den leerplicht berust. Zij acbt een jaar langer on- derwijs voor die kinderen, die na de lagere school geen onderwijs meer ontvangen van de grootste beteekenis. Beter en langer onderwijs is een maatschappelijk, een volksbelang. Ook economische argumenten pleiten voor verlen- ging, meent het hoofdbestuur, daar de werk- j loosheid zal verminderen, terwijl de kloof tusschen arbeidsiwet en leerplichtwet ver- nemen en doorvliegen naar Nederland, terwijl dwijnt Het aantal werkzoekende onderwijzers J ""L "f°"~ en wachtgelders vermindert, terwijl bestaan- de schoolruimte de invoering vergemakkelijkt. de Pelikaan, na het aanbrengen van den nieu wen motor, naar Bandoeng terugkeert. De IJsvogel, welke Vrijdagmiddag onder ge zagvoerder Viruly te Bandoeng arriveerde, zal reeds Woensdag 17 April terugkeeren, in plaats van 24 April. HET VERVOER VAN KINDEREN PER TREIN. Naar gemeld wordt hebben de Ned. Spoor- j wegen de volgende bepalingen inzake kinder- vervoer ingevoerd: Twee tezamen reizende kinderen beneden 10 jaar mogen reizen op een vacantiekaart (wel- j ke met Paschen, Pinksteren en van 1 Juli t/m 15 September worden uitgegeven) en op ddn 8-daagsche abonnementskaart (welke dage- j lijks verkrijgbhar zijn). Bovendien is de leef- FABRICAGE VAN ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. Op 9 dezer heeft de secretaris-generaal van het departement van economische zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, de door den minister in- gestelde commissie voor een onderzoek om- trent d^ mogelijkheid van de fabricage van alcohol uit sui'keibieten geinstalleerd. In zijn installatie-rede heeft mr. van Rhijn er op ge- wezen, dat het probleem, oau de comnussie zal bezig houden, zijn oorzaak vindt in de moeilijkheden, die de landbouw ondervindt. De teelt van hakvruchten is n.l. aanmerkelijk ingekrompen, terwijl diverse omstandigheden tijdsgrens van kinderen, reizende op de be- j juist deze cultuur voor den landbouw zoo be kende „uitstapjes-biljetten" voor kinderen, 1 langrijk doen zijn. welke tot nu toe was beneden 18 jaar, ver- j hoogd tot beneden 20 jaar. KOLENTOESLAG STOPGEZET. De minister van Sociale Zaken heeft op een desbetreffende vraag van het gemeentebestuur van Amsterdam als zrjn beslissing doen ken- nen, dat vanaf heden de kolentoeslag aan de ondersteunden niet meer mag worden ver- strekt. MOEILIJKHEDEN IN DEN RADIORAAD. In den boezem van den Radioraad hebben zich volgens den parlementsverslaggever van Het Volk moeilijkheden voor gedaan, die er- toe hebben geleid, dat de secretaris van dien raad, de heer E. P. Weber met verlof gezon- den is. De waameming van het secretariaat is opgedragen aan het lid, mr. B. de Gaay Fortman. De heer Weber zal, als het blad wel is in- gelicht, niet in zijn functie terugkeeren. Zijn herplaatsing bij de Posterijen, waar hij vroe- ger werkzaam was, is waarschijnlijk. De hoofdoorzaak van de gerezen moeilijk heden zou gelegen zijn in een artikel van des heeren Weber's hand over den radio-omroep in ons land, welk artikel is gepubliceerd in het Haagsch Maandblad. PENSIONNEERING VAN GEDEPUTEERDEN. In het binnenkort te verwachten cumulatie- mrtrti?Ske verleening van een restitutie j ontwerp za! - naar De Tel. verneemt - door op de rijksloodsgelden, zoodat deze komen op het tegenwoordige Belgische peil, waarbij de bereidheid wordt uitgesproken tot verhooging, indien en zoodra ook Belgie tot gelijken maat- regel wil overgaan; b. tijdelijke invoering van Rijnvaartpre- mies voor over Nederlandsche havens ge- trahsporteerde goederen, van gelijken omvang en voor dezelfde goederencategorieen, als waarvoor de Belgische regeering thans pre mies verleent ten bate van de Belgische havens, waarbij de bereidheid wordt uitge sproken tot intrekking van den maatregel, zoodra en voor zoover de Belgische regeering bereid is de Rijnvaartpremies af te schaffen; c. het beschikbaar stellen van middelen aan de gehieente Rotterdam tot het geven de regeering o.a. worden voorgesteld niet alleen de pensionneering van wethouders, doch ook die van Gedeputeerde Staten in den ver- Behalve bmtrent eenige kwesties van land- bouwkundigen aard zal de commissie zich een oordeel moeten vormen omtrent de kosten van spiritusfabricage, alsmede omtrent de betee kenis, die eventueele uitvoering van het pro ject voor den benzine-import, overzeesche scheepvaart, verbruikers van motorbrandstof- fen, enz. zou kunnen hebben. Voor de rijks- middelen heeft de kwestie beteekenis in ver- band met de opbrengst van den benzine-ac- oijns, terwijl ook de Indische suikercultuur bij dit vraagstuk ge'interesseerd zou kimnen zijn, voor zoover een eventueele aanmoediging van de verwerking van bieten tot alcohol aanlei- ding zou kunnen zijn voor een vermindering van de bietsuikerproductie, welke gepaard zou gaan met een grootere afneming van Indische rietsuiker. De heer van Rhijn heeft voorts gewezen op een zeer moeilijke zijde van het onderzoek, n.l. het feit, dat men voor de beoordeeling van een toekomstproject niet mag uitgaan van de duurzaamheid van den huidigen eeo- nomischen toestand, een punt, dat hier spe- ciaal van belang is, daar eventueel het risico van een belegging van kapitaal van mogelijk eenige tientallen millioenen guldens zou moe ten worden aanvaard. Bij de uitvoering van haar taak zal de commissie de voorlichting van deskundigen niet kunnen ontberen. De minister heeft ech ter aan de commissie zelve overgelaten, met welke deskundigen zij zich in verbinding zal stellen. Nadat de heer van Rhijn nog tegenover voorzitter en leden van de commissie de er- kentelijkheid van den minister had uitgespro ken voor him bereidwilligheid, om zich met de omschreven taak te belasten, heeft hij de Azalea-kweekers hun producten tentoonge- steld. Er zijn talrijke varieteiten van bijzon dere grootte en prachtige vormen. De opstel- ling is met zorg geschied en vol afwisseling. Er zijn schitterende kleurencombinaties, die in de practijk uitstekend voldoen, ook al zou I men tevoren met eenige tegenkanting de kleu rencombinaties vemomen hebben. Kunstige waaiers van ongewoon groote soorten azalea's voltooien het geheel. In de tweede rotonde zijn nieuwe soorten narcissen ter keuring opgesteld. De bloemen zijn ieder voor zich een nadere studie waard. Uiteraard moest door de keuring aan de op- stelling de noodige vrijheid worden ontnomen. doch dit neemt niet weg, dat het geheel een goeden kijk geeft op de ontwikkeling van de narcissen cultuur. Op den achtergrond prijken cineraria's en Amaryli. De Boskoopsche kweekers hebben beslag gelegd op het groote vak tusschen de beide rotondes, waar de prachtige rhododendrons in hun voorjaarstinten de bezoekers in bewonde- ring brengen. Voorts zijn hier opgesteld mag nolia's, seringen, rozen, meidooms en winter- harde carnelia's. Deze expositie geeft een ge- trouw beeld van de veelzijdige Boskoopsche cultuur. Vooral op het gebied van rozen, se ringen en potplanten geeft de Flora 3 inzen dingen te zien, waar de bezoekers niet spoedig op uitgekeken zullen zijn. Jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek heeft Vrij- dagmorgen deze tentoonstelling officieel ge opend. Hij wees daarbij op de moeilijkheden, waarin ook de Boskoopsche kweekers zrjn ge- komen. Hij prees hun ondememingsgeest, wel ke in deze schitterende expositie tot uiting komt. Ook de deelname van de Belgische kweekers stelde spreker op hoogen prrjs. De genoodigden maakten na afloop van het officieele gedeelte een rondgang door het ge- bouw. De tulpen spoedig in bloei. Op het permanente tentoonstellingsterrein zijn de crocussen en de sneeuwklokjes voor een deel van het terrein verdwenen, doch dui- zenden narcissen hebben hun plaats ingeno- men en wanneer het weer iets zachter wil worden, zullen spoedig ook de tulpen zich bij de narcissen scharen. De tulpen staan vol in knop. Voor de Paaschdagen belooft de buiten- tentoonstelling heel wat, want men mag wel zoo goed als zeker aannemen, dat die dagen de tulpen voor een belangrijk deel tot bloei zijn gekomen. Ook de hyacinthen passen aan j in het raam der expositie. Reeds zijn de vroe- ge soorten in bloei, doch andere soorten wach- ten tot den tijd van den tulpenbloei. Het bezoek overtreft de verwachting. i Ondanks de ongunstige weersgesteldheid i van de laatste dagen overtreft het bezoek aan die Flora aller verwachtingen. Na de Flora I bleek het totale bezoek een derde meer geweest te zijn dan in 1925 en na afloop der Flora n was dit percentage reeds meer dan 50 pet. Dit is een bewijs, dat het groot- deel der bezoekers werkelijk interesse VERLENGING VAN DEN MILITAIREN DEENSTTIJD IN BELGIE? In de vorige week gehouden vergadering van de Kamercommissie voor militaire aan- gelegenheden is de mogelijke verlenging van den militairen diensttijd ter sprake gekomffli. Volgens de Vingtieme Si^cle heeft de minis ter van oorlog gezegd, dat het onmogelijk was te zeggen, dat de omstandigheden het niet noodzakelijk zouden maken wijzigingen in het bestaande militaire statuut aan te brengen. Het vraagstuk wordt ernstig bestudeerd, maar het is niet waarschijnlijk dat de regeering er aan denkt onmiddellijk maatregelen te nemn. DE GOUDCLAUSULE IN BELGIE. Zooals verwacht werd, heeft de Belgische regeering de goudclausule thans door middel van een Koninklijk besluit buiten werking ge- steld. Ook die clausules, welke hetzelfde be- oogen als de goudcausule, maar waarbij de schuld behalve in francs ook nog in een an dere valuta werd vastgesteld, zijn buiten wer king gesteld. Door de bepaling dat dit Koninklijk besiuit niets verandert aan de verplichtingen, (fie door het rijk, de kolonien, de provincies en de gemeenten zijn aangegaan, worden de buiten landsche schuldeischers grootendeels be- schermd tegen dit willekeurig ingrijpen in be staande overeenkomsten. Immers de leenin- gen, die in het buitenland werden geplaatst, zrjn grootendeels door publiekrechtelijke licha- men aangegaan. Al is het bedrag betrekkelijk gering, toch werden ook in het buitenland wel leeningen in francs ten laste van particuliere maat- schappijen ondergebracht, welke leeningen door een goudclausule werden „besehermd". De bezitters van deze obligation zullen het voile nadeel van de devaluatie van den franc lijden. PRIJZEN IN BELGIe STIJGEN ONDANKS DEN REMMENDEN INVLOED VAN DE REGEERING. De Brusselsche correspondent van de Tele- graaf meldt, dat ondanks den remmenden in- vloed der regeering niet kan worden ontkend, dat in sommige gevallen de prijzen langzaam in andere gevallen vrij snel stijgen. De prijs van bloem is over het algemeen met 20 francs gestegen, waardoor de prgs van brood van Maandag a.s. af met 15 zal moe ten worden verhoogd. Nu heeft de regeering aan de vertegenwoordigers der bakkerijen de mogelijkheid in uitzicht gesteld, dat de fiscale lasten met 7 a 8 worden verlaagd. Inmiddels wordt er in enkele bladen op ge wezen, dat de verklaringen van kranten of officieele mededeelingen, betreffende de kwes tie der prijzen, niet altjjd overeenstemmen met de werkelijkheid. In het Laatste Nieiiws'" werd er op gewezen, dat wat bijvoorbeeld electrische benoodigdheden betreft, de navoi- gende verhoogingen zijn aangekondigd: in- landsche producten 10 a 15 glaswerk en kronen 30 De Belgische glasfabrieken ate aeei aer oezoeKers w«-«uu» I kondigen een verhooging aan van 20 de voor de Flora betoont en met mtsluitend bij wijze van uitstapje de reis naar Heemstede maakt. De belangstelling is, zoowel uit bui ten- als binnenland, grooter dan ooit. volge tegen te gaan. Zijn wij wel ingelicht, commissie als zoodanig geinstalleerd. dan is het de bedoeling om in plaats van pen- sioen een afloopend wachtgeld toe te kennen echter van niet langer dan drie jaren. DE TOEKOMSTIGE MIDDENSTANDS- POLITIEK. In de te 's Gravenhage gehouden bondsraad van den Koninklijke Nederlandsche Midden- standSbond werd een resolutie aangenomen, betreffende de toekomstige middenstandspo- litiek. Het hoofdbestuur zal streven naar het verwezenlijken op korten termijn van de in- De voorzitter van de commissie, prof. mr. D. van Blom, heeft in zijn antwoord mede namens de leden van de commissie erkente- lijkheid betuigd voor het blijkens 's ministers keuze in hen gestelde vertrouwen. Prof, van Blom wees er op, dat de commissie ervan doordrongen is, dat haar een zeer moeilijk en diepgaand probleem is voorgelegd. De com- i missie zal trachten, met bekwaJmen spoed tot een rapport te komen, odk al zal zij er tegen waken, door overhaasting de waarde van haar advies in gevaar te brengen. DE BELGISCHE ECONOMISCHE POLITIEK. Volgens berichten uit Belgie zal de regee ring overgaan tot het invoeren van een em- bleem van samenwerking met de regeering. Men schijnt hiervoor den Belgischen leeuw te willen kiezen, evenals men in Amerika voor dit doel een adelaar gekozen heeft. Dat men in de Vereenigde Staten hiermede tenslotte weinig succes heeft gehad, schijnt niet veel indruk op de Belgen te maken. Zoowel de blauiwe adelaar in Amerika als de leeuw in Belgie hebben ten doel economisch I noodzakelijke prijs- en loonsveranderingen tegen te houden door een beroep op den ge- j meenschapszin van de bevolking te doen. j Heeft men op dit punt in Amerika niet veel s bereikt, in Belgie zullen de resultaten waar- schijnlijk nog veel geringer zijn. Een groot land als de Vereenigde Staten oefent invloed j op de wereldprijzen. Wanneer, in goud her- t leid, de prijzen in Amerika door de devalua- tie dalen, zal daarvan een, prijsdrukkende in vloed op de wereldmarkten uitgaan. Van een j prijsdaling in Belgie kan evenwel een derge- lijke werking niet worden verwacht. En het lijkt daarom waarschijnlijk dat de actie met den Belgischen leeuw nog minder effect zal sorteeren dan de reclame voor den blauwen adelaar dit heeft gedaan. een der geheimzinnige verhalen van AGATHA CHRISTIE. (Nadruk verboden.) 2) (Vervolg.) Lady Coote keek naar de klok. Het was nu twintig minuten v66r twaalf. Opeens kreeg ze een opwelling van menschelijk meegevoel. „Het is erg vervelend voor jou, Tredwell, dat je af moet ruimen en dan om een uur de lunch weer klaar moet hebben." „Ik ben de manieren van jonge heeren ge- wocn, mevrouw". Het verwijt was waardig maar onmisken- baar. Aldus zou een kerkvorst, een Turk of een ongeloovige terechtwijzen. die zonder het te weten en te goeder trouw een ongepastheid begaan had. Lady Coote bloosde voor de twee- j de maal dien morgen. Maar er kwam een welkome onderbreking. 1 De deur ging open en een ernstige jonge man met een bril op, stak zijn hoofd naar binnen.' I ,.0 bent a hier lady Coote. Sir Oswald heeft om u gevraagd." „0, ik zal direct naar hem toegaan, mijn- heer Bateman." I.acy Coote snelde weg. Ruber.t Bateman, sir Oswald's particuliere 1 secretaris ging langs de andere zijde de kamer j uit, door de glazen deu», waarin Jimmy The- siger rog beminnelijk stond te luieren. „Goeien morgen, Pongo", zei Jimmy. „Ik j moet die vervelende meisjes aangenaam bezig houden. Ga je mee?" Bateman schudde met het hoofd van neen, j en snelde het terras langs en weer naar bin nen door de bibliotheekdeur. Jimmy grinnikte vermaakt over dien aftocht. Hij en Bateman verliest zijn valschen snor en laat den thee- waren samen oo school geweest, toen was pot vallen. Lady Coote wordt hysterisch en Bateman nog maar eer. ernstige jongen met valt flauw in Bill's armen, daar Bill het een bril op geweest en had den bijnaam Pongo zwaarst gebouwd is. Sir Oswald zegt -Ha!" gekregen, niemand wist waarom. en staal gaat 18 omihoog. Pongo drukt zijn Pongo, bedacht Jimmy, was nu zoowat de zelfde ezel als toen. De woorden: ,,Life isear- nest, life is real" hadden wel speciaal voor hem geschreven kunnen zijn. Jimmy geeuwde en kuierde langzaam naar den vijver. Met haar gedrieen waren daar de meisjes het gewone soort, twee met donkere opgeknipte kopjes en een met een blond op- geknipt kopje. De eene, die het meest giechel- de hectte (dat dacht hij tenminste) Helen, en de tweede heette Nancy, en de derde werd om de een of andere reden aangesproken als Socks. Bij nen waren zijn twee vriemden Bill Eversleigh en Ronny Devereux, die beiden een louter decoratieve positie bekleedden aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Hallo", zei Nancy (of misschien was het Helen). ,,Het is Jimmy. Waar is... hoe heet hij ook weer?" „Je wilt toch zeker niet zeggen", zei Bill Eversleigh, ,,dat Gerry Wade nog niet op is? Daar moet iets aan gedaan worden." ,,Als hij niet oppast zal hij het den een of anderen dag heelemaal zonder ontbijt moeten stellen", zei Ronny Devereux, ,,en bemerken dat het lunch- of twee-tijd is, als hij naar be neden komt gerold." „Het is schande", zei het meisje, dat Socks heette. „Omdat het lady Coote zoo hindert. Ze gaat hoe langer hoe meer lijken op een kip, die haar ei niet kwijt kan. Het is te erg." Laten we hem uit het bed trekken", stelde Bill voor. ,,Kom mee. Jimmy." „0 laten we subtieler zijn", zei het meisje 1 dat Socks heette. Subtiel was een woord waar ze nogal voor- keur voor had. Ze gebruikte het heel dikwijls. j „Ik ben niet subtiel", zei Jimmy. „Ik weet j niet hoe ik dat moet aanleggen." Laten we met zijn alien morgen iets uit- halen", stelde Ronny vrij graag voor. „Weet je, we zullen hem om zeven uur op laten staan. Het huishouden op stelten. Tredwell emotie uit door zijn bril op den grond te wer- pen en er op te stampen." ,,Je kent Gerry niet", zei Jimmy. „I'k geloof wel dat een massa koud water hem misschien wakker zou kunnen maken, dat wil zeggen als het oordeelkundig gegooid werd. Maar hij zou zich slechts omdraaien en weer gaan slapen." ,,0, we moeten iets subtielers vinden dan koud water", zei Socks. „Nu, wat dan?" vroeg Ronny kortaf. Niemand had een antwoord klaar. ,,We moesten toch iets er op vinden", zei Bill. „Wie heeft er goede hersens?" „Pongo", zei Jimmy. „En hier is hij, haastig voorbijsnellend als gewoonlijk. Pongo heeft altijd goeie hersens gehad. Dat is van zijn jeugd af zijn ongeluk geweest. Laten we Pongo eraan zetten." Mijnheer Bateman luisterde geduldig naar een eenigszins onsamenhangende uiteenzet- ting. Zijn houding was die van een vogel op het punt om weg te vliegen. Zonder tijd te verliezen gaf hij zijn oplossing van het geval. „Ik zou een wekker voorstellen", zei hij vlug. „I'k gebruik er zelf altijd een, omdat ik bang ben me te verslapen. Ik heb namelijk ondervonden, dat zelfs mijn morgenthee die geruischloos binnen gebracht wordt, soms niet in staat is me te doen ontwaken." Hij snelde weg. „Een wekker?" Ronny schudde het hoofd. ,,Edn wekker? Er zouden er een dozijm noo- dig zijn om Gerrv Wade in zijn slaap te hin- deren." Nou en waarom niet?" Bill was opgewonden en meende het. „Ik weet het. Ik heb het gevonden. Laten we allemaal naar Market Basing gaan en elk een wekker koopen." Ze lachten en discuteerden. Bill en Ronny gingen weg om auto's te bemachtigen. Jimmy werd weggezonden om te spionneeren in de buurt van de eetkamer. Hij kwam heel gauw terug. ,,Hij is er, hoor. Hij haalt zijn verloren tijd in, geroosterd brood en marmelade verslinden- de. Hoe kunnen we beletten, dat hij met ons meegaat?" Ze besloten naar lady Coote te gaan en haar j te zeggen, dat ze hem bezig houden moest. Jimmy en Nancy namen die taak op zich. j Lady Coote was verbijsterd en bang. ,,Een grap? Je zult toch wel voorzichtig zijn, jongelui. Ik bedoel: je zult de meubels j toch niet stuk maken of ze vemielen of met j te veel water gooien? Jullie weet dat we de volgende week weer uit het huis moeten. Ik j zou niet graag hebben, dat lord Caterham j vond, dat Bill, die was teruggekeerd van de garage viel haar geruststellemd in de rede. „Maak u daar niet bezorgd over, lady Coote. i Ik ben heel goed bevriend met Bundle Brent lord Caterham3 dochter en die staat j nergens voor stil, absoluut nergens voor. Dat j kunt u van me aannemen. En bovendien zul len we niets beschadigen. Dit is een heel rustig gevalletje." „Heel subtiel", zei het meisje dat Socks heette. Lady Coote ging met een droevige uitdruk- king op haar gelaat het terras langs, toen Gerald Wade uit de eetkamer kwam. Jimmy Thesinger was een blonde engelachtige jon- geling. En al wat men kan zeggen van Gerald Wade was dat zijn gebrek aan gelaatsuitdruk- king Jimmy's gelaat, door het contrast, een heel intelligent voorkomen verleende. „Morgen. lady Coote", zei Gerald Wade. „Waar zijn al de anderen?" „Die zijn alle naar Market Basing", zei lady Coote. „Waarvoor?" ,,Een grap", zei lady Coote met haar diepe, melancholieke stem. „Het is nogal vroeg voor grappen", zei mijnheer Wade. ,,Het is niet zoo heel vroeg meer", zei lady Coote met nadruk. ,,Ik vrees, dat ik een beetje laat beneden was", zei mijnheer Wade met innemende op- rechtheid. „Het is raar, maar waar ik ook logeer, ik ben altijd het laatst beneden." ,,Erg raar", zei lady Coote. „Ik weet niet hoe het komt", zei mijnheer Wade nadenkend. „Ik kan er heusch niet achter komen." prijzen der Europeesche radiolampen zullen waarschijnlijk met 25 worden verhoogd, die der Amerikaansche met 30 Draad, kabels, schakels en buizen gaan met 7Yz tot 15 omhoog. Electrische motoren kosten reeds van 15 tot 20 meer, terwijl nog dage- lijks nieuwe prijsverhoogingen worden mede- gedeeld. In de omgeving van Ostende zijn de bak- steenen, die voor de devaluatie 105 francs kostten, enkele dagen later tegen 115 en thans tegen 155 francs verhandeld. De -Standaard" wijst er voorts op, dat op de Antwerpsche beurs niet alleen de detafl- prijzen onmiddellijk den weerslag van de waardevermindering van den franc ondervon den, doch vooral in de groothandelsprijzen een snelle stijging werd waargenomen, wat duide- lijk blijkt uit enkele cijfers van de Antwerp sche beurs. AMERIKA'S ..NEUTRALITEIT" IN GEVAL VAN EEN EUROPEESCHEN OORLOG. Senator Pope, een der voorstanders van Amerika's toetreding tot den Volkenbond, heeft voor de vereeniging voor den Volken bond te New-York een rede gehouden. waar in hij zeide, dat de Vereenigde Staten niet de minste hoop mogen koesteren, buiten een Europeeschen oorlog te kunnen blijven. ,,De moeilijkheid", aidus Pope, is dat het Amerikaansche volk geen strikte neutraiiteit wil aannemen. Indien de Vereenigde Staten alle verplichtingen op zich zouden willeB nemen, om de neutraiiteit in oorlogstijd te doen golden, zou het noodig zijn, dat wij ver- „Waarom sta je dan niet eenvoudig op", stelde lady Coote voor. „0", zei mijnheer Wade, tamelijk onaange naam verrast om de eenvoud van die oplos sing. Ernstig vervolgde lady Coote het ge- sprek. „Ik heb sir Oswald dikwijls hooren zeggen, dat er niets een jongeman meer vooruit betpt dan stipte gewoonten." „0, dat weet ik", zei mijnheer Wade. „Efc die heb ik ook als ik in de staid ben. Ik be- doel, dat ik om elf uur op dat gezellige minis terie van Buitenlandsche Zaken moet zijn. H moet niet denken, dat ik altijd zoo'n luierik ben lady Coote. Wat hebt u toch vreeseiijk aardige bloemen in die lage border. Ik weet niet meer hoe ze heetten, waar we hebben %s thuis ook, die lila dingetjes. Mijn zuster is verschrikkelijk dol op den tuin." Lady Coote werd onmiddellijk afgeleid. Ze was te zeer vervuld van haar grieven. „Wat hebt u voor tuinlieden?" „0, maar e6n. Ik vind het een oude. eigen- aardige kerel. Hij weet niet veel, maar hp doet wat je zegt. En dat is al veel, is het niet?" Lady Coote beaamde dit met zulk een diep gevoel in haar stem, dat het zonder twijfei voor haar van onsohatbare waarde zou ge weest zijn, als ze een melodramatisc'he ge weest was. Ze begonnen een gesprek over de J ongerechtigheden van tuinlieden. Onderwijl ging het de expeditie goed. Ze hadden het voornaamste magazijn van Market Basing bestormd en de plotselinge vraag naar wekkers verbijsterde den eigenaar ten zeerste. „Ik wou, dat Bundle- hier was", mompelde Bill. ,.Jij kent haar toch Jimmy? O, jij zom haar aardig vinden. Zij is een vreeseiijk aar- dig meisje een echte vroolijke meid en bovendien: ze heeft een goed verstand. Jij kent haar toch Ronny." Ronny schudde het hoofd. ,,Ken je Bundle niet? In welken achter- hesk heb jij dan toch gezeten? Ze is er een. van het echte soort." (Wordt vervolgd. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5