I «t«ll Ter Neuzensche Courant N Ne. 13 •\pa*«l 1935 vim1""""1 ®a 111 /"mn'i Vrijdag 12 April 1935 No. 9285 VIERDE BLAD Uilgavc van tie Winliclicrs^crccniging ff3er Ncuzcn KKmop Koo pi nic! in liel JBuilcnlantl GULDENS, uitgegeven voor het verbruik, zijn golden uit- gezet op hooge maatschap- pelijke rente ten bate der geheele menschheid. er vrede* IEDER burger die het doen kan, is gehouden zijn normaal kwantum goederen voor het noodige levensonderhoud, onbeperkt te blijven ver bruiken. A. VAN DEN BRUELE. DE GULDEN, bij den Winkelier in Nederland besteedt, blijft er niet liggen. Hij wordt direct weer gebruikt, gaat aan 'trollen en komt mis- schien reeds morgen of overmorgen terecht in den zak van dezen die hem uitgaf e I I I V A-N H.I K M De winkeliers en neringdoenden in heel ons gewest, hebben met de devaluatie van den franc een zware klap gekregen. We mogen gerust de dingen bij den waren naam noemen en er onze voile aandacht aan schenken. Wanneer bet water tot aan den mond staat, boeft er heusoh niet veel meer bij om te ver- drinken. En het lijkt ons gewenscht in ons manifest te wijzen op den geweldigen wantoestand die weer ijverig gaat opbloeien: Nameljjk de trek naar bet buitenland am daar inkoopen te doen. Het gaat bier niet om een speciaal Ter Neuzensch belang docb om de belangen van beel ons gewest! ,,Ter Neuzen Klimop" wil eerst van al de os bij de hoomen nemen en de propaganda inzetten. ROOPT NIET IN HET BUITENLAND! Men zegt wel dat er contingenteering is en dus niets meer mag ingevoerd worden. Doch wanneer bet smokkelen breedere vor- men aanneemt, schiet bet oog der douane veeltijds te kort. Langs wettelijken weg is bet euvel niet te verhinderen. We moeten er traehten in te slagen door overtuiging en zedelijk begrip de bevolking er van te door- dringen van het maatschappeljjk misdrijf. Dat gebeurt wanneer men de grens oversteekt om met goedkoope franken zioh het noodige te gaan aansohaffen. De massa moet verant- woordelijkheidsgevoel bijgebracht worden, zij moet bartgrondig overtuigd worden van den economisohcn moord die ze belpt voltrekken. KOOPT NIET IN HET BUITENLAND! Wij weten bet: Men trekt er been zonder verder nadenken en koopt. De menscb zoekt van nature zijn voordeel. En wanneer men dan het kwantum goederen heeft binnen- gesmokkeld en thuis gekomen, rekent men uit wat men verdiend heeft en boft dat bet nu tocb z66 goedkoop is in Belgie. Wij gunnen de menscben van over de grens alle goeds; doch wanneer de concurrentie een moord gelijkt, hebben wij het recht ons daar- tegen te verdedigen. En wanneer wij bet uitscbreeuwen, koopt niet in Belgie, dan geldt deze uitroep voor alle burgers tot welken rang of stand ze ook mogen behooren. Hij geldt voor arbeiders, boeren, ambtena- ren, bedienden, winkeliers, neririgdoenden, herbergiers, handelarenIn't kort voor a! dezen die leven in de Nederlandscbe gemeen- scbap met als munteenheid de Nederlandscbe gulden. KOOPT NIET IN HET BUITENLAND! Omdat bet voordeel dat ge er mee bereikt, een valsch, onwaarachtig voordeel is. Omdat dat voordeel berust op immoreelen grondslag. Omdat een ieder die leeft in de Nederland- sche gemeenscbap den beiligen plicht beef*, deze gemeenscbap te steunen en haar niet door roekeloos, onbezonnen inkoopen naar de maan te helpen. Met geen enkel betoog is het koopen in het buitenland goed te praten. De steuntrekkenden. Zou het niet hemel- tergend zijn met steungelden, opgebracht door Nederlandscbe belastingbetalers, dezelfde las- tenbetalers in 't gezicht te spuwen en de cen- ten, waar zooveel zorgen en zweet aan kleven, te gaan verbruiken in Belgie, op deze wijze zelf vernietigend de bron vanwaar de steun ontspringt?... De arbeiders. Allioht zou men geneigd zijn te zeggenWaar de strijd voor 't leven zoo zwaar is, is het redelijk dat men zoo voor- deelig mogelijk tracbt in te koopen. Wij vragen: Op grond van wat betaalt men het loon (het Nederlandscbe loon) aan den arbeider? Op grond dat bij in Nederland aan zijn verbruik moet voldoen. Doet bij dit niet en baalt zijn verbruiksartikelen in het buiten land, dan ook zou hij rechtvaardigheids- halve met een Belgiscb loon van enkele goedkoope franken moeten tevreden zijn. Ambtenaren. Hun salaris wordt door de Nederlandscbe regeering uitbetaald, op grond dat zij in Nederland moeten kunnen leven. Gaan zij nu bun levensbehoeften aan gene zijde van de grens koopen, dan laten zij ijskoud hunne medeburgers in de prutsen zitten. Als de maand om is, moest zoo iemand den moed hebben te zeggen: ,,Ik stel me nu ook tevreden met een Belgiscb safaris!" De herbergier. Zijn bedrijf staat in Nederland. Hij verkoopt in Nederlandsche prjjzen aan Nederlandscbe klanten. Maar wanneer bet er op aankomt zijn verbruik te dekken, koopt bij in Belgie. Als zulke men- schen bet hart op de rechte plaats dragen, zullen ze ook maar een frank vragen voor een glaasje bier. De winkelier. Hij zit met zijn winkel vol goederen. Doch juist de goederen die hij niet verkoopt, baalt hij weg over de grenzen: bij zijn buurman was het te duurIn Belgie, met die goedkoope franken, heeft bij zoo en zooveel bespaard. Doch de prijzen in zijn winkel blijven even vroolijk in guldens, want men moet tocb zijn zaak op peil bouden. Maar ten slotte loopen op bun beurt al zijn klanten naar Belgie en koopen daar zijn artikelen. En ze geven er geen zier om dat de man ten slotte radeloos in zijn haar zit te krauwen. Hij gaf er zelf de eerste aanleiding toe. De boeren. De Nederlandsche regeering heeft heel wat voor de boeren gedaan. Jaar na jaar worden zooveel millioenen uitgekeerd aan steun. Maar dan met die steungelden die een sociale hulp zrjn voor bet bedrijf de Nederlandsche winkelier voorbij loopen, omdat die man zijn goederen durft te ver- koopen in dezelfde munt die bij van de re geering gratis ontving, dat gelijkt op bruta- Liteit. De bediende. Hij zit op kantoor of werkt in winkel of magazijn. De patroon denkt er niet aan hem in franken te betalen. Want de patroon denkt - en terecht dat hij met guldens zijn levensbehoeften moet koopen. Heeft hij zrjn loon ontvangen, dan meent bij de vrijheid te hebben dit, waar ook, te mogen besteden. Immers bij is geheel vrij, aan geen menscb verplicht, dus bij is meester over zijn geld. Op grond der twintigeeuwsche vrijheid, stapt hij met hooge borst de grens over en koopt er die artikelen die naast zijn deur op- gestapeld zitten en op wier verkoop de fabri- kant met smart zit te wachten om de Nederlandsche arbeiders opnieuw aan 't werk te zetten en het raderwerk der maatschappij in gang te houden. Doch genoeg. We meenen biermede vol- doende aangetoond te hebben dat het een sociale misdaad is buiten Nederland te koopen. KOOPT NIET IN HET BUITENLAND! Men spreekt veel van solidariteit, van ge- meenschapszin. Welnu, in naam dier solidari teit moeten wij den strijd aanbinden over de gansche lrjn. „Van d'Ee tot Hontenisse, Van Hulst tot aan Cadzand wat U wilt. Wanneer de handelwijze van bet volk aanleiding wordt door ahnormale toe- standen dat men bet economische leven in bet eigen vaderland vemietigt, dan moeten de getroffenen zich daar scbrap tegenover stellen. Wanneer het inwendige van ons lichame- lijk gestel door 'n booze kwaal is aangetast, dan moeten wij zelf tot operatie besluiten. Er zit een inwendige kwaal in ons maat- scbappelijk handelen. Weg er mee! KOOPT NIET IN HET BUITENLAND! Al de guldens in Nederland verdiend of ge kregen, moeten in Nederland blijven, in Neder land worden omgezet en opgebruikt. We moe ten de moed hebben ons eigen maatschappelijk leven te dragen, de een voor den andere, staande en werkende te samen. Hij, die de goede Hollandsehe guldens over de grenzen brengt en zijn nooddruft in bet buitenland dekt, gelijkt den vaandelvluchtige, die in 't heetst van den strijd zijn makkers in den steek laat: Het is een sociale deserteur! Mocbten velen onze stem hooren en begrij- pen en mocbt ieder Zeeuwsch-Vlaming uit economische moraliteit bet voomemen maken, hoe goedkoop dan ook, zich nooit in bet bui tenland eenig goed aan te schaffen. KOOPT IN EIGEN LAND! Er is echter reeds kentering te bespeuren, want de periode van kunstmatige lage deva- luatieprijzen is thans door de oogenblikkelijk daarop gevolgde verhooging van de artikelen reeds zoo goed als voorbij en zal binnen enkele dagen bet Nederlandsch product wederom lager zijn dan bet Belgiscbe, zooals dit ook den laatsten tijd het geval was. Alles wat kunstmatig is boudt geen stand en men vemeemt reeds nu van belangrijk ver- boogde prijzen, een verhooging zelfs die uit- gaat boven de wetttelijke daling van bet bui- tenlandscb betaalmiddel. Voeg bierbij dat bet Nederlandsch product verre in kwaliteit uitsteekt, zoo zal men er- varen dat inderdaad de leuze „koopt in eigen land" tevens beteekent een geldelijk voordeel voor de koopers. Wij zien dus in bet buitenland een voort- durende strjging van de artikelen, veelal nog gepaard gaande met kwaliteitsvermindering. Het is daarom dat de Winkeliersvereeniging „Klimop" met voile overtuiging de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen toeroept: Koopt uw goed in eigen laiwj Het houdt uw huisgezin in stand! De politiek in Europa is in de laatste maanden op onrustbarende wijze tot het kook- punt gestegen. Een geweldige onzekerheid heeft landen en volkeren aangegrepen en deze onrust en onzekerbeid heeft grievend haar terugslag gebad op heel ons eoonomdscb leven. Niemand meer dan de middenstand gevoelt zoo direct de gevolgen van alarmeerende be- ricbten. Moest men onder de bevolking een enquete instellen met de vraag, wie nog gelooft dat er geen oorlog komt, haast over de gansche lijn, als 66n man, zou men bekennen: „Er komt beslist oorlog!" Het is haast iets fataals geworden in den geest der menscben: Volgens de overgroote meerderheid kan het niet meer anders; het moet en zal binnen korten tijd gebeuren. Dat onder dergelijke vooruitzicbten het met mogelijk is een betere economische toestand te veroveren. zal wel voor ieder duidelijk zijn. Tot in de kleinste bijzonderheden brengt ons de pers de verschillende stadiums der hooge politiek. We worden op de hoogte gehoudeu van de minste bedrijvigheid der diplomaten; de verborgenste denkbeelden der regeerders worden aan de heele wereld blootgelegd. En klein en groot en jong en, oud en rijp en groen gaat er op fantaseeren, en, won der! een ieder komt zoo wat tot dezelfde slotsom: „Het wordt binnenkort oorlog!" De overmatige scbrik van den gruwel, is bier voornamelijk de vader der gedacbte. Doch we willen er eens duidelijk op wijzen hoe handel en nering, industrie, economie, geldwezen, bebeerscbt en :gefolterd wordt; ja, hoe haast de heele samenleving en vooral de handeldrrjvende middenstand geworgd en plat- gedrukt wordt door dat grimmige fatale denkbeeld: „Het wordt weldra oorlog!" We zijn van meening dat het hoog tijd wordt dat de bakens eens verzet worden en dat er kalmeerend gewerkt wordt op den geest der benauwde menschheid. Dit hoofdzakelijk in het voordeel van middenstander en arbeider. Waarom stelt de groote wereldpers, die zoo moet het rondgedragen worden door de Zeeuw- sche winden, over de vlakke polders; moet het gehamerd worden en gegrifd in de ziel van ieder Zeeuwsoh-Vlaming: KOOPT NIET IN HET BUITENLAND! In deze smartvolle tijden erkennen wij die vrijheid niet die U toelaat met uw geld te doen belust is op sensatie en conflicten, niet eens de groote vraag: Wie zal de oorlog beginnen Welk land zal het eerste ultimatum sturen? Gewis, voor het grootste deel der massa, staat het als vanzelfsprekend vast, dat dit door Duitsohland zal geschieden. Immers Duitschland bewapent zich en dit is om zoo haast insgelijk weer in „ein frolichen Krieg losz zu schfagen". Zoo wordt er demonisch geleeraard in de meeste Europeesche landen. Ik zeg demo nisch", omdat juist bierdoor de geweldige bewapeningsfurie der andere staten wordt voorbijgekeken. Maarom oorlog te voeren moeten er uitzichten zijn dat men den oorlog wint. Om oorlog te voeren moet men belangrijke territoriale voordeelen kunnen bereiken. Welnu, geen enkel van beiden voor Duitsch land. Hitler is staatsman genoeg om te weten dat er absoluut geen uitzacht bestaat dat Duitsohland de oorlog zou winnen. Zelfs niet vereenigd zijnde met Oostenrijk. FrankrijkEngelandItalieBelgie, richten hunne oorlogsmonden met duizenden op Ger- maniaen om den kring der omsingeling geheel te sluiten, doet men een knievaf voor die vroegere akelige, vieze Bolsjewieken uit Rusland. Neen, er is niet de minste kans dat Duitschland, in de gegeven omstandigheden een oorlog zou winnen, zelf al bewapent het zich tot den laatsten man. Dit weet Hitler ook drommels goed. En juist daarom zal hij zich wel wachten aan dien wereld van vijanden den oorlog te ver- klaren. Op territoriaal gebied is er evenmin uitzicht voor Duitschland. De beste brokken van de aarde zijn verdeeld. De overwinnende mogendheden hebben feestelijk gekaveld en gedeeld en hebben alles bezet zoo in Afrika als in Azie. De hegemonie in de wereld be rust nog voor 'n halve eeuw in de handen van het Angel-Saksische ras. Wat zou Hitler in dergelijke omstandig heden met een oorlog bereiken? Het zou beteekenen de totale ruine van Duitschland, de totale uitroei'ing van den Germaanschen stam waarvan de echte loot volgens Hitlers meening nog maar pas geplant werd; het zou beteekenen de vernie- tiging van bet derde rijk, de herhaling nog in veel grooter mate, van de mi sere van 1918 Het zou beteekenen de vaf van Hitler zelf, veel grooter en veel dieper dan ooit Napoleon gevallen is. Bestaat nu de mogelijkheid dat ooit een staatsman wetens en willens zoo zijn land, zijn "volk, ja zich-zelf ten afgronde zou voeren? Daarenboven, welke ambities zou Hitler nu nog meer koesteren? Is het schildertje niet gestegen tot een der voomaamste persoonlijk- heden van de heele wereld. Het aureool dat hij zich rond zijn hoofd heeft weten te ver- werven, kan alleen stijgen in schittering door in zijn land den vrede te bewaren, door in vrede met de nabuurstaten zijn eigen macht te bevestigen. Dat de verdeeling der aarde, zooals die thans is, eeuwigdurend zal blijven, gelooven we niet; doch te gelooven dat de revanche van Duitschland voor de deur staat, lijkt me idioot. Zoo'n idee kan alleen opkomen in het brein van een beklagenswaardig Fransefc vaderlander, wiens rust nog elken dag ver- stoord wordt door het pinhelmspook van 1914. Als Frankrijk zelf niet tot den aanval over- gaat en ultimatums stuurt; als de overwin nende mogendheden onder elkaar geen mot krijgen; als de landhonger van Italie ons geen rampzafige parten speelt, komt er geen oor log in de naaste toekomst. Men houde zich toch zooveel mogelijk kabn. De grootste bedreiging voor den vrede is een wereld van ongelijke bewapening, is eert, Europa waar een der sterkste rassen tot min- derwaardigheid wordt veroordeeld. Deze toestand te willen bestenddgen zou de grootste font zijn die de diplomaten in de twintigste eeuw zouden bedrijven. Nu gaat Duitschland als gelijkwaardige natie naar den Volkenbond terug en eerst nu kunnen er werkelij-k gezonde plannen gemaakt worden voor Europa. Nu eerst herkrijgt de Volkenbond zijn voile- reeele kracht, smeedt Europa dichter te- samen, kan nu beginnen aan die groote taak die hem voor de naaste toekomst is weg- gelegd: Het vormen der vereenigde staten van Europa! En als we dan over eenigen tijd te doen- krijgen want de strijd blijft in de wereld met een tweede Volkenbond (de Aziatische) dan eerst zal de Europeesche Volkenbond uit grooten nood te samen staan en de groote vraagstukken die Europa verdeelen, zullen hun beslag krijgen, alleen door het gevoel van saamhoorigheid tegenover het gele ras. Laten wij, ten bate van heel onze nood- lijdende maatschappij, z66 onze propaganda voeren. De menschheid zal tot rust komen en wij krijgen direct gezondere verhoudingen in de maatschappij. De brjzonderste volkslagen der gemeen- schap: de middenstander, de arbeider, de han delaren, de nijveraar en fabrikant, zullen er onnoemelijk bij gebaat zijn. Met de kwestie van oorlog of vrede zal heel de sociale crisis niet opgelost zijn. Daar is nog veel meer voor noodig. Doch wanneer wij elken dag hooren scher- men met het gruwelijk oorlogsspook en met haar alles vernielende gevolgen, dan storten. wij ons met deze theorie voor immer in een afgrond waar geen van ons behouden wordt Moed en vertrouwen! Nog heersoht er vrede! Nog spuwen de kanonnen geen bloed, geen dood, geen vernielingZe zwijgen nog We gelooven dat ze zullen blijven zwijgen. De diplomaten van Europa zijn in ieder geval nog menscben en de schromelijke verantwoorde- lijkheid die ze te dragen hebben, kunnen ze, als satanskinderen, toch niet neergooien aan de voeten der donkere hellemachten. Nog heerscht er vrede! Nog bestaat er een Volkenbond! Voor Volkenbond en vrede!Dat is onze leus; dat is onze strijdkreet in deze donkere dagen. Voor Volkenbond en vrede moet kalmte brengen, rust en vertrouwen. Het moet, boven alles uit, de kreet zijn van den noodlijdenden middenstand. Daar alleen ligt ons heal!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 9