ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAB VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vrouwenhanden PUROL No. 9285 VRIJDAG 12 APRIL 1935 75® Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD Btir^emasster en Wetliouders van TER NEUZEN TER NEUZEN, 12 APRIL 1935. N EUZENSCHE CO U RANT doen te weten, dat door de raad dier gemeente in zjjn vergadering van 13 Maart 1935 is vast- geeteld de volgende verordening: VERORDENING tot afwijking van bepa- lingen der Winkelsluitingswet 1930 (Staatsblad 460) voor de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. In afwijking van bet bepaalde in artikel 2 sub a, h en c der Winkelsluitingswet 1930 S. 460, geldt bet bepaalde in artikel 2, 3 en 4 dezer verordening. Artikel 2. De bepaling van artikel 2 sub b der Winkel sluitingswet 1930 S. 460 vindt geen toepassing gedurende het tijdvak, waarvoor kraobtens bet bepaalde bij de wet van 23 Maart 1918 (Staatsblad no. 165), gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Staatsblad no. 130), de wette- lijke tijd met 66n uur is vervroegd. Geduren de genoemd tijdvak zal het echter verboden zijn op de eerste vijf werkdagen der week een winkel voor bet publiek geopend te houden nb 9 uur des namiddags en v66r 5 uur des voor- middags. Artikel 3. Het bepaalde in artikel 4, lid 1, sub d der Winkelsluitingswet 1930 S. 460, vindt overeen- komstige toepassing ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaksarti- kelen ten verkoop in voorraad zijn. Artikel 4. In afwijking van het bepaalde in artikel 2 sub b en c der Winkelsluitingswet 1930 S. 460 mogen kramen en dergelijke verkoopgelegen- heden waar uitsluitend patates frites verkocht worden op werkdagen voor bet publiek ge opend zijn tot 11,30 uur des namiddags. Artikel 5. Deze verordening treedt in working op den dag, volgende op haar afkondiging. Ter Neuzen, 13 Maart 1935. De Gemeenteraad van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Zdjnde deze verordening bij Koninklijk Be- sluit van 2 April 1935 no. 21 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort, 12 April 1935. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. teur als volgt weer: „Evenals de vorige re- geering is ook het tegenwoordige kabinet be- j reid, met Nederland de tusschen beide landen I hangende geschillen to regelen. Deze rsgeling moet gegrond zijn op de wederzijdsobe geest van billijljheid om op alle gebied de tegenwoor- j dige geschillen te doen verdwijnen, teneinde in de ruimste mate de hartelijke versttandbou- ding tusschen beide volken te bevorderen.' j ,,De quaestie van Ter Neuzen, die deel uit- maakt van bet geheele complex der te regelen quaesties, zal, naar wij hopen, bij de a.s. on- derhandelingen eveneens baar oplossing vin- den. De Belgische regeering heeft herhaalde- lijk gevraagd een nieuwe sluis te Ter Neuzen te bouwen, zooals werd voorzien in het ver- drag van 1895. Zij heeft aangeboden in ruil daarvoor aan de haven van Ter Neuzen de door Nederland gevraagde gunsttarieven te verleenen. Deze kwestie kon tot dusver echter nog niet opgelost worden, daar de Nederlandsche regeering meende baar te moeten samenkop- pelen met zekere quaesties, die behooren tot bet domein van de herziening van de verdragen van 1839." Onze eommissie kan slechts uiting geven aan de hoop, aldus besluit de rapporteur dit gedeelte van zijn verslag, dat zonder verwijl j en in den geest van wederzijdsch goed begrip de rag el big van deze vraagstukken opnieuw zal worden aangevat, daar zij, indien een re- geling uitblijft, slechts een schadelijken in- vloed op de goede verstandbouding tusschen de beide landen kan uitoefenen." Onder het hoofdstuk Buitenlandsche Handel Kohler maakt hij op, dat het volgend jaarweer een sarnenzijn met de kinderen, zal plaats heb- ben, hetgeen ongetwijfeld voor de ouders een voldcening zal zijn. Uit de verdere besprekingen blijkt, dat men het op hoogen prijs zal stellen dat ook indien hiertoe eenige aanleiding bestaat eens kinde ren uit de lagere klassen voor het voetlicht treden. Wellicht dat men een aardig program- ma'tje zou kunnen samen stellen en konden de ouders ook eens de vorderingen van de kleine- ren aansehouwen. De belangstelling voor den Ouderavond is groot en hij is overtuigd dat zoo'n avond beslist een succes zal worden. De regeling hiervan kan gerust aan het hoofd en het verder onderwijzend personeel worden overgelaten. Vervolgens werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. De heer Kohler geeft hiema een overzicht van den cursus 19341935, en stipte o.m. aan, dat deze cursus zich gekenmerkt heeft door het bijzonder groot aantal verzuimen wegens ziekte, voornameljjk de bof, waardoor men twee, ja zelfs driemaal meer ziekendagen had dan in een normaal jaar. De nieuwe spel ling deed met 1 September haar intrede en de kinderen hebben zich daaraan bijzonder vlug aangepast. Daar het aantal kinderen per on- derwijskracht is opgevoerd, moest door aan- vulling van kinderen van school C het aantal leerkrachten op peil worden gehouden, doch de taak der onderwijzers werd door de groote klassen aanmerkelijk verzwaard. In de plaats van mevrouw Hasse Eijke kwam als onderwijzereS mej. Stins. Ten slotte deelde spreker nog mede, dat het aan- t ijlv vvv Uvvltlv kj^/1 VlVUl llvg XxXV-\Xwy C4C4.L livv CVH J - maakt de rapporteur met voldoemng me ing inschrijvingen voor nieuwe leerlingen dit irorolacx iran den J. van het feit, dat naar uit een verslag van den Belgischen gezant te 's Gravenhage is ge- bleken, de Nederlandsche regeering vooralsnog niet voomemens schijnt te zijn prohibitieve rechten te innen op den invoer van klompen. DE SLACHTOFFERS VAN DE LEEUWERIK-RAMP. Nadat Woensdag te Amsterdam onder groote belangstelling zoowel van rijks- en gemeentelijke autoriteiten de ter aarde bestel- ling van het stoffelijk overschot heeft plaats gehad van den zoon van burgemeester De Vlugt, werden gisteren op Zorgvliet te Am sterdam de vijf leden der bemanning, even eens onder zeer groote belangstelling van autoriteiten, betrokkenen bij het vliegwezen en verdere belangstellenden, ten grave ge- dragen. Onder de tegenwoordigen waren ook de burgemeester van Amsterdam, de heer De Vlugt, met twee zoons. Het zevende slachtoffer der ramp, de heer Briel, is ook onder groote belangstelling be- graven op de Bieberg bij Ginneken. REEDS 20 MILLIOEN BESTEED. Verschenen is het derde drie-maandelijksche verslag van het werkfonids 1934 60 millioen- plan). Daaruit blijkt, dat thans f 20 millioen besteed is: voor rrjkswerken f 12 mlllioen, voor gemeentelijke en provinciate werken ruim 6 millioen en voor industrieele projecten bijna f 2 millioen. LASTIGE ANTI-FASCISTISGHE EMIGRANTEN. Men meldt uit Amsterdam: In het huis van bewaring te dezer stede zijn de 21 aldaar opgesloten anti-fascistische Dultsche emigranten, waarschijnlijk als pro test tegen de overbrenging van zeven van hen naar het intemeeringskamp Fort Horvswijk, in hongerstaking gegaan. Naar gemeld wordt zijn ook de Dinsdag j.l. naar Fort Honswijk overgebrachte Duitschers als protest tegen hun interneering, een hon gerstaking begonnen. VERHOUDING NEDERLAND EN BELGIe. De kwestie van de sluizen te Ter Neuzen. In het verslag van den rapporteur van de Belgische Kamer-commissie voor Buitenland sche Zaken, wordt een ruime plaats ingeno- men door de bespreking van de Nederlandsch- Belgische quaesties. ..Telkens als de gebeurtenissen der Euro- peesohe politiek de atmosfeer laden met on- rust en spanning", aldus de rapporteur, ,,ge- voelen en beseffen wij beter en dit over en weer de noodzakelijkheid van een toenade- ring tusschen onze beide landen, die immers alleen reeds door hun geografische ligging op elkander zijn aangewezen. Toen in 1848 de meeste Europeesche staten op hun grondves- ten wankelden, zeide Koning Willem II tot den Belgischen gezant te 's Gravenhage: „in de crisis, die wij doormaken, beschouw ik Belgie als mijn schutsmuur en gij moet Nederland evenzoo beschouwen. Aldus vereenigd zijn wij in staat den grootsten weerstand te bieden." Deze opvatting komt eveneens tot uiting als onder het bewind van Napoleon ni imperia- listische neigingen de vrees voor complicates wekken. In 1933 betoogt de Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. De Graeff in de Staten-Generaal, dat naarmate de spanning in de internationale betrekkingen toeneemt, het wenschelijker wordt, de quaes tie, die de kleine staten in het Westen en het Noorden van Europa verdeelen, tot. een duide- lijike en afdoende oplossing te brengen." Dat de Belgische neutraliteit van 1839 zoo wel ten opzichte van Nederland als van de amdere landen voor goed van het tapijt is, daarover behoeft naar de meening van den rapporteur geen woord meer verloren te wor den. Het is een voldongen feit en het heeft geen zin er langer over na te praten. „Tot de quaesties, die nog op een regeling wachten, beihooren in de eerste plaats die van onze ter- ritoriale wateren en van onze waterwegen en meer in het bijzonder het statuut en het regime van de Schelde alsmede de rechtstreek- sche waterweg Bath-Hollandsdh Diep, door Nederland in 1867 gesloten en vervangen door den minder zekeren, minder goeden en minder gemakkelijken weg van het kanaal Hansweert Wemeldinge." In de Kamercommissie is de vraag gesteld: ,,Hoever zijn de politieke en economische on- derhandelingen met Nederland gevorderd? Zal de quaestie van de sluizen te Ter Neuzen nog lang blijven sleepen?" Het antwoord op de vraag geeft de rappor- jaar groot is en het aantal van de twee laat- ste jaren te samen zelfs overtreft. Uit de vergadering zelve kwamen stemmen op tegen de verhooging van het aantal leer lingen per klas, voor welk aantal de lokalen te klein waren. Met dit euvel hebben evenwel alle scholen te kampen en moet men zich bij de hieromtrent van Regeeringswege voorge- schreven voorschriften neerleggen. In de vacature ontstaan door* het aftreden van den heer Van de Sande werd tot lid der oudercommissie benoemd mevrouw Brons. Hiema sloot de voorzitter deze zeer geani- meerde ouderavond en werd in de verschillen- de lokalen het werk der leerlingen bezichtigd onder leiding der onderwijskrachten. AMBACHTSSCHOOL VOOR TER NEUZEN EN OMSTREKEN. DUITSCHE PREDIKANTEN IN OONCENTR ATIE-KAMPEN In weerwil van het feit, dat onlangs de duur van den termijn, gedurende welken iemand tot „Schutzhaft" kan worden veroor- deeld, beperkt is, vertoeven, naar de „Times"- correspondent te Berlijn vemeemt, de gearre- steerde Duitsche predikanten reeds ongeveer veertien dagen in ooncentratiekampen. Him haar is afgeschoren, zoo werd den correspon dent meegedeeld, zij moeten gevangenisklee- ding dragen en dwangarbeid verrichten. [Het heeft de aandacht getrokken, dat de arrestaties hebben plants gehad in die stre- ken van Duitschland, waar de meest extre- mistische nazi-leiders het bewind voeren. Bremen, waar thans weer twee ouderlingen gearresteerd zijn (een hunner is een vooraan- staand leider der belijdeniskerk), is het ge bied van Rover, bekend om zijn verklaring, dat de Bijbel minderwaardige lectuur is en dat de Japanners een groot volk zijn geble- ven omdat zij weigerden Christenen te wor den. Voorts hebben arrestaties van predikan ten plaats gehad in Franken, het district van Julius Streicher, alsmede in Hessen en Sak- sen, waar de weinig minder radicale nazi- leiders Sprenger en Mutschmann den toon aangeven. AANSLAGEN NAAR INKOMEN EN VERMOGEN. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat, ter voorkoming van kosten van vervol- ging eind dezer maand de aanslagen der belas- tingen naar Inkomen en Vermogen, welke ge- dagteekend zijn v66r 1 December 1934 geheel moeten zijn voldaan. ONGEVAL. Tijdens de drukte op de markt stond een groep menschen te luisteren naar de muziek en de mededeelingen die door den luidspreker, bevestigd aan de lichtpaal nabij Dr. Stevens, werden verstrekt door het bestuur van de Paaschveemarkt. Juist toen de op dit drukke punt gestation- neerde verkeersagent het teeken van doorgang van het verkeer had gegeven, trad uit de me- nigte de ongeveer 50jarige J. A. Stoffels, die door een langzaam rijdende auto van de ga rage Vitesse werd aangereden. Hij werd bij Dr. Stevens binnengebracht, alwaar bleek dat slechts een enkel was bezeerd, zoodat het ongeval nog goed afldep. De chauffeur trof in deze geen schuld. OUDERAVOND SOHOOL A. Donderdag had in het lokaal der zevende klasse de jaarlijksehe ouderavond, die zeer druk bezocht was, plaats. Het hoofd der school, de heer Kohler, heette alien hartelijk welkom en deelde mede, dat thans wat was afgeweken van den gebruikelijken gang van zaken, daar door de gewijzigde indeeling der klassen het niet goed doenlijk was om de kin deren der 6e en 7e klasse gezamenlijk hier te vereenigen. Volgend jaar zal dit weer wel het geval zijn en kan men weder voor den Ouder avond gebruik maken van het oorspronkelijk gymnastieklokaal der ULO.-school. Bovendien uit de opkomst van de ouders blijkt wel, dat een gewoon lokaal onvoldoende is, want nu moeten enkelen zich tevreden stellen met een staanplaatsje. De voorzitter der oudercommissie, Dr. Van Pienbroe'k, thans het woord verkrijgende, sluit zich hierbij aan. Uit de woorden van den heer Hedennamiddag vereenigde zich in de tim- merzjaal van bovenger.oemde inrichting het bestuur met directeur, leeraren, leerlingen en genoodigden, ter gelegenheid van het tijdstip j waarop aan de leerlingen die daarvoor in aan- merking kwamen, het diploma zou worden uitgereikf, en de bevorderingen zouden wor- den meegedeeld. De voorzitter, de heer J. Huizinga, burge- meester, opende de bijaenkomst met een woord 1 van welkom, en wijdde vervolgens eenige woorden aan de beteekenis van dit oogenblik, nu weer een aantal jongens, na voltooide studie en het bewijs daarvan in,.hun bezit, in j de maatsehappij zouden kunnen treden. De tijiden zijn daarvoor zorgelijk en het is niet meer zoo, dat de gediplomeerden reeds ver- j zekerd waren van een plaats, voor ze de school verlieten. Maar toch is het voor hen die hier hun kennis hebben opgedaan een voorrecht, j dat ze daarvoor de gelegenheid hebben, om dat hun dit voor het verkrijgen van werk een voorrang schept. Hij beval de inrichting in hun herinnering aan en gafook namens direc teur eri leeraren te kennen, dat, indien zij voor hun verder leven nog raad en voorliehting, i hun vak betreffende, noodig mochten hebben, zij steeds kunnen aankloppen en niet te ver- j geefs een beroep op de inrichting zullen doen. Vervolgens werd overgegaan tot het over- handigen van de diploma's aan de daartoe gerechtigden volgens onderstaande lijst: Timmerlieden. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: F. J. de Witte van Zuiddorpe, W. C. Renique en V. L. Vemaeve van Sas van Gent; W. van Everdingen van Westdorpe; I. J. Lam bert en J. de Jonge van Ter Neuzen; G. P. E. Tieleman en A. de. Ruijter van Axel; C. Hof- man en J. H. I. Houg van Zaamslag. yjporwaardelijk over: Ph. J. van Hulle, E. j Sarneel, A. de Jong en W. van Rijssel van I Sas van Gent; M. Comelissen en J. J. van de Velde van Axel. Niet bevorderd 1. Van de 2e naar de 3e klasse: R. Ch. L. j Claeijssens, G. Voerman en G. Neijt van Sas van Gent; F. Leunis, G. Verlinde en J. Pijpe- j link van Ter Neuzen; J. C. van Doeselaar, W. Goossen en J. Herrebout van Axel; J. Klaas- j sen en C. Hamelink van Zaamslag.; J. M. W. Nieuwelink van Hoek; J.T A. Feij van Ter Neuzen. Voorwaardelijk over: C. P. Kaan van Ter Neuzen. 3e klasse. Allen gediplomeerd. F. L. Diele- man, K. de Quelerij, L. Schouten, A. F. d'Hont, J. Vercouteren, P. Meeusen, J. Harte, H. Volk, J. F. Schoonakker en J. A. Verdoom van Ter Neuzen; E. G. Heijnsdijk, C. J. v. d, Broecke en J .Allaart van Axel. Machinebankwerkers. Van de le naar de 2e klasse: J. J. Oostdijk van Sas van Gent; H. Hoomaert, L B. Wijffels, L. J. de Lege, J. Koster, J. A. Wisse, J, Hamelink en C. Dubbeldam van Ter Neuzen; A. C. v. d. Velde en L. Dees van Axel; J. J. van Drongelen en P. B. Lantsheer van Hoek; E. F. Haers van Philippine; H. de Jonge van Hoek. Niet bevorderd 3. Van de 2e naar de 3e klasse: Th. A. M Vonk en P. van Dijke van Sas van Gent; C. A. Kaan, C. L. v. d. Hooft, Jac. J. Willemsen, K. F. v. d. Bulck, L. Allaart, G. Tolhoek en H. J. de Bruin van Ter Neuzen; A. F. Rinn van Axel; A. C. de Koeijer van Zaamslag; A. du Pujj van Biervliet. Niet bevorderd 4. 3e klasse. Allen gediplomeerd: G. G. Ver- hoosel van Westdorpe; W. A. Slock en J. Meeusen van Sas van Gent; J. van Hermon van Hoek; A. van Meurs en J. Mangold van Axel; W. de Lege, H. de Vriendt, J. P. Ver- biezen en J. P. de Zeeuw van Ter Neuzen; L. J. Verberkmoes, J. IJsebaert,! J. C. Willem sen en C. A. de Witte van Zaamslag. Electriciens. Van de le naar de 2e klasse: J. P. J. Verguijsse van Westdorpe; M. F. H. van Bastelaere, E. A. Dhooghe .en A. L. de CaluwS van Sas van -Gent; W. A. de Bruijne, P. Dieleman en J. de Danschutter van Axel; I. J. de Ruijsscher van Zaamslag; H. M. Meeu sen van Hoek; A. F. v. d. Veire van Biervliet; A. A. G. Hoek, A. Tacq en W. Cortvriendt van Ter Neuzen. Niet bevorderd 1. Van de 2e naar de 3e klasse: E. F. Vell-e- man van Axel; A. Riemens en J. Jansen van Ter Neuzen; L. F. Houg en A. C. Risseeuw van Zaamslag; M. J. Vereecken en J. Ch. Lam- mens van Sas van Gent; Jac. J. Jansen van j Hontenisse. 3e klasse. Allen gediplomeerd: J. J. Oost- dijk, R. F. Bastelaere en J. Vale van Sas van Gent; J. ten Haken, A. J. Nieuwelink, M. C. A. Cortvriendt, H. van Grembergen, M. Nijs- sen en A. Dobbeleir van Ter Neuzen); E. C. Fermont van Axel; W. J. Houtzager en J. C. Hamelink van Zaamslag. Automonteurs. Van de le naar de 2e klasse: M. Thomas van Westdorpe; P. Schieman en F. P. de Jonge van Axel; A. J. Mechielsen van Zaamslag; D. P. van Cadzand van Hoek. Niet bevorderd 2. Van de 2e naar de 3e klasse: J. A. de Zeeuw en J. van Luik van Ter Neuzen; P. Pladdet van Zaamslag. 3e klasse. Gediplomeerd: B. v. d. Beek van i Zaamslag. Schiiders. Van de le naar de 2e klasse: R. C. Neijt van Sas van Gent; M. Romeijnsen en W. Loof van Ter Neuzen; C. Vinke van Axel. Van de 2e naar de 3e klasse: R. Th. M Houtepen van Sas van Gent; L. J. Koster van Ter Neuzen; J. J. de Jonge, H. P. I. de Jonge van Zaamslag; F. Kiel van Hoek. 3e klasse. Gediplomeerd: I. W. de Jonge van Axel. Daarna werd door den voorzitter geopend de tentoonstelling van werkstukken, teekeningen, prijzen der te houden verloting enz. In de verschillende zalen der school bleek heel wat te zien. Voor vaklieden is het de moeite waard een kijkje te nemen naar den steeds uitbreidenden inven- taris der inrichting, voor wat betreft de mechanische werktuigen. Maar ook het ten- toongestelde, de werkstukken op gebied van timmeren, metaalbewerking en schilderen, zijn zeer interessant, zoo mede de diverse teeke ningen, waarvan een uitgebreide collectie te zien is. Deze geven blijk van goed en vrucht- baar onderwijs. Ook de collectie prijzen der verloting is de moeite waard en zal voorzeker uitlokken tot het koopen der nog beschikbare loten. Hedenavond is de tentoonstelling voor het publiek geopend van 7 tot 9 uur en ook nog Zaterdagmiddag van 25 en van 68 uur. blijven ondanks alle huishoudeii)ke arbeid gaaf, zacht en blank door (Ingez. Med.) van Ter Neuzen en in de West- en Oostbuiten- haven te Ter Neuzen gegund aan den beer A. Bos Pzn. te Dordrecht voor f 0,25 per M3. opgeruimde baggerspecie uit het kanaal en f 0,07 l/2 per M3 uit de havens. MEER AARDAPPELEN NAAR BELGIe. Het departement van Landbouw te Brussel heeft medegedeeld dat invoervergunningen voor aardappelen in Belgie tijdelijk in onbe- grensden omvang ter beschikking van de im- porteurs worden gesteld. Men heeft hierbjj klaarblijkelrjk te doen met een maatregel, om door ruimeren invoer de prijzen der aard appelen laag te houden. DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. Woensdagmorgen hebben de Cotmmissaris der Koningin en drie leden van Ged. Staten van Zeeland met den hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat de gemeenten op Noord-Beveland bezocbt om met de gemeente- besturen besprekingen te houden over den aanleg van een brug over de Zandkreek. Des middags werd te Kortgene een vergade ring gehouden met alle polderbesturen van Noord-Beveland. Van het eiland wordt, ter tegemoetkoming in de exploitatiekosten, gedurende 20 jaar, jaarlijks een bedrag van 5000 gevraagd. Er bestaat groote kans, dat als gevolg van de ge houden besprekingen, het plan zal kunnen worden uitgevoerd. Naar vemomen wordt is door Ged. Staten reeds besloten de jaarlijksehe netto-winst op met Kortgeensche Veer van pl.m. f 12.000 te reserveeren voor eventueelen brugbouw. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 31 Maart tot en met 6 April kwamen in onze provincie voor 3 gevallen van roodvonk, n.l. 2 te Goes en 1 te Colijns- 1 plaat en 2 gevallen van diphtherie, n.l. 1 te Stavenisse en 1 te IJzendijke. DE PAASOHVEETENTOONSTELLING Hieronder doen wij volgen van de bekroningen bij de Woensdag j.l. alhier gehouden Paaschveetentoonstelling: t Catagorie Vetvee: Kampioen VetveeJ. van Esbroeck, Sluis- kil. Vette schotten: le pr. fa E. A. IJsebaert, Ter Neuzen; 2e pr. P. M. Geelhoedt, Zaam slag; eerv. verm, dezelfde. Dikbillenle pr. C. Yerschelling, Ter Neu- i zen; 2e pr. Gebr. Verstraten, Axel. Vette koeienle pr. -A. J. Kras, Sas van Gent; 2e pr. H. Colsen, Sluiskil. Vaarzen met 4 of meer tanden: le pr. fa IJsebaert vnd.; 2e prij. Gebr. Verstraten vnd. Vaarzen met 2 tanden: le pr. fa IJsebaert vnd.; 2e pr. Jan Verstraten, Axel; eerv. verm. J. B. Gijsel, Sas van Gent. Vaarzen zonder tanden: le pr. K. van Ta- tenhove, Ter Neuzen; 2e pr. M. de Putter, j Zaamslag. Ossen met 4 of meer tanden: le pr. fa IJse baert vnd.; 2e pr. G. S. Blankert, Axel; eerv. j verm. C. Verschelling vnd. Ossen met 2 tanden: le pr. Gebr. van Es, j Ter Neuzen. Ossen zonder tanden: 2e pr. J. v. d. Eeck- hout, Ter Neuzen. Stieren met 2 of meer tanden: le pr. P. M. Geelhoedt vnd.; 2e pr. Jan Marsilje, Ter Neu- j j zen. Vetgemeste kalveren: le pr. H. J. Colsen vnd.; 2e pr. A. J. Kras vnd.; eerv. verm. Gebr. Verstraten vnd. Catagorie Fokvee Kampioen Fokvee: H. Picavet, Hulst. Koeien, meer dan 2 maal gekalfd: le pr. Kr. Dieleman, Hoek; 2e pr. G. Weijns, Spui-Axel; eerv. verm. C. Wolfert, Ter Neuzen. Koeien niet meer dan 2 maal gekalfdle pr. Kr. Dieleman vnd.; 2e pr. A. van Es, Axel; eerv. verm_ A. de Kraker, Zaalmslag. Kalfvaareen: le pr. H. Wouters, Ter Neu- zen; 2e pr. J. van Hoeve, Zaamslag. i Fokrunderen: le pr. 'H. Wouters vnd.; 2e pr. C. Wolfert vnd.; eerv. verm, dezelfde. i Springstieren met 2 of meer tanden: le pr. Stierenver. Hoek; 2e pr. J. TollenaarDees, Hoek. Stieren zonder tanden: le pr. J. de Zeeuw, Boschkapelle. Catagorie Varkens: Vette varkens: le pr. P. Geelhoedt vnd.; 2e pr. A. J. Kras vnd.; eerv. verm. L. de Bruijne, Zaamslag. j Vleeschvarkensle pr. P. de Theije, Ter Neuzen; 2e pr. Gebr. Verstraten vnd.; eerv. verm. G. S. Blankert vnd. Fijne vette zeugen: le pr. P. Geelhoedt vnd. S chap en I le pr. Jac. van Drongelen, Ter Neuzen; 2e pr. Jan Marsilje, vnd. RIJKSLANDBOUWCONSULENT VOOR ZEELAND. i Naar men meldt is binnenkort de benoe- ming te verwachten van ir. B. Bosma, rijks- tuinbouwconsulent te Zwolle, tot Rijkstuin- bouwoonsulent voor Zeeland, zulks in- plaats van den tot inspecteur van den tuin- bouwvoorlichtinigsdienst benoemden heer A. W. van de Plassche. RIJKSPOSTSPAARBANK. j In den loop der maand Maart 1935 werd aan het postkantoor alhier op spaarbank- boekjes ingelegd f 33.116,46 en terugbetaald f 41.858,86, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 8742,40. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 11 RIJKSWATERSTAAT. De Rijkswaterstaat heeft het haggerwerk in het Nederlandsch gedeelte van het kanaal ZEEUWSOH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg heeft de secre taris, mr. A. Meerkamp van Embden, het den volledigen uitslag Jaarveralag over 1934/35 uitgebracht, waaraan 6 wrj het volgende ontleenen: De Conservatriee van de ouderwetsche Kamer en der Zeeuwsche Kleederdrachten meldt, dat zij door de welwillendheid van het bestuur in staat is gesteld een pop te koopen voor het Hulstersche costuum, dat een paar jaar geleden door freule Collot d'Escury uit Kloosterzande is geschonken. De Hulstersche boerin is een zeer welkome aanwinst voor de nieuwe boerekamer. De verzameling werd door schenking en aankoop uitgebreid. Na de mededeeling van het jaarverslag be- sprak de secretaris de middeleeuwsche docu- menten, kortgeleden gevonden hij de herstel- ling van een muur in het gedeelte van de Mid- del'burgsche Abdij, in gebruik bij den ccmmis- saris der Koningin in Zeeland. De spreker ontving de gevonden stukken als rijksarchivaris door bemiddeling yan den rijksgebouwendienst. Zij waren door de goede zorgen der heeren Quarles van Ufford aan vernietiging ontkomen. Om de beteekenis der vondst te kunnen doen begrijpen begon de secretaris met eenige feiten uit de gesehiede- nis in herinnering te brengen. Hij schetste den strijd van Jacoba van Beieren met haar oolm Jan van Beieren en haar neef Philips van Bourgondie. De consepta, voorzichtig verborgen in een muurspleet der Abdijen zijn blijkbaar vergeten en verspreiden thans na meer dan vijf eeuwen nieuw licht over het scbisima-tijdvak. Vervolgens werd mededeeling gedaan van. de aanwinsten sedert de vorige vergadering. De voomaamste aanwinsten waren een offi- ciersuniform der voormalige Middelburgsehe Schutterij, een Cadzandsch jakje uit het begin der 19e eeuw, een spinnaolen, een draaimolen., een scheermolen en een spoelwiel met toebe- hooren, in gebruik geweest bij de familie Dor- maar te Middelburg, een kruikje, z.g. baard- mannetje, gevonden bij graafwerk voor de fundeering der electrische centrale van de Kon. Mij. ,,De Schelde" te Vlissingen; over- blijfselen van ijzerbewerking en vermoedelijke ijzerwinning, gevonden in de duinen van W.- Schouwen; bewerkte en onbewerkte natuur- steen, scherven van Romeinsche terra sigil- lata, witte amphoren en dakpannen, Karo- lingsche scherf met ongelegde banden en in- druksels, alles gevonden bij Westkapelle; een gemummifieerde kat, ongeveer 70 jaar gele den gevonden bij de herstelling van een schoorsteen te Middelburg, een antieke gla- zen flescb, gevonden te Borssele en twee an tieke distilleerapparaten van metaai en van aardewerk. De vergadering koos in plaats van den heer ir. jhr. J. L. Boreel tot hestuurslid den heer ir. J. P. Walland. Tot lid benoemde de vergadering o.m. de heer J. A. Everaard, geschiedkundige te St. Jansteen. BRAND TE ARNEMUTDEN. Onder de gemeente Amemuiden heeft gis- terenmiddag een vrij groote brand gewoed n.l. in da ongeveer 60 M. lange schuur op de hofstede aan den Rijksweg SloeMiddelburg, eigendom van den heer BurgerTrimpe te Kloetinge en verpacht aan den heer Steendijk. De geheele schuur is een prooi der vlammen geworden en wat nog aan muren restte is om- ver geduwd. Rappe en behulpzame handen hebben in het begin al het vee en ook de paarden uit def schuur geihaald en in een weide gebracht, zoodat geen levende wezens in de vlammen zijn gebleven. Als oorzaak van den brand moat aangeno- men worden het springen van een vlam uit een motor, waarmede men in de schuur aan het hooipersen was. Spoedig deelde de vlam zich aan het hooi en ander geschikt vuurvoed- sel mede.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5