mm p i V/////§ m ii<# Dam- en Schaakrubriek m H HI «1 SCHAKEN. DAMMEN. 1 of niet te hebben. Indien de prijzen hooger gesteld worden, loopt men de kans, dat men kianten, en ook de winst, weer verliest. De beer SEGHERS merkt op, dat de Voot- zitter wel zegt, dat de prijs van bet kachelgas al van 8 op 5 cent is gebracbt, docb hij kan niet inzien, waarom men thans de prijzfen hiervoor niet zou verhoogen. Naar zijn mee- ning is een gaskacbel weelde. De VOORZITTER antwoordt, dat men in bet verleden andere omstandigbeden heeft beleefd. Ten tijde dat de prijs van het gas 13, 14, 15 cent was, stond het kachelgas 8 cent, en is toen ook gelijk verlaagd. Nu stel- len Burgemeester en Wetbouders voor, dit met cent te verlagen. De heer SEGHERS deelt mede, bet groote verscbil niet te kunnen inzien. Hij is van meening, dat iemand die een gaskacbel heeft, hem niet zal opruimen, omdat de prijs hooger is. De VOORZITTER deelt mede, dat dit komt omdat de beer Seghers zelf geen gaskacbel heeft. Indien men den prijs van het kachel gas nog gaat verhoogen, zullen er verschil- lende menschen zijn, die gaan veranderen, die kianten is bet bedrijf dan kwijt. Het is van belang, deze kianten te houden! De heer SEGHERS is van meening, dat dit een verscbil van gedaohte is. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wetbouders besloten. 8. Wijziging van begrootingen. Burgemeester en Wetbouders stellen voor. te wijzigen: a. de gemeentebegrooting voor den dienst 1934, als volgt: Gewone dienst. onder de inkomsten te verhoogen de vol- gende post en: terugontvangst van kosten van verstrating enz. ten beboeve van bedrijven en de gemeente 70; inkomsten in verband met den verkoop van goedkoope margarine f 1147idem vleesch in blik /4090; uitkeering van bet bedrijf wegens kosten van verzekering enz. 233,99; kosten verzekering enz. f 433,49totale ver- hooging der inkomsten 5974,48. onder de uitgaven te vermeerderen de vol- gende posten: achterstallige uitgaven van vorige dienst- jar«n 330; jaarwedde van den burgemeester f 16; idem van den secretaris 16; jaarwedde van de ambtenaren en bedienden ter secretarie enz. f 125; sohrijf- en bureaubehoeften 175; onderboud en schoonhouden van het gebouw of vertrek bestemd voor de vergaderingen van den raad enz. f 100; aankoop en onderboud van meubelen voor die gebouwen of vertrek- ken 25; abonnement op Staatsblad, Provin- r-inal blad etc. f 65; aanplakken en omroepen 12; plaatsen van advertentien f 35; kosten kadaster enz. j 4; bezoldiging ambtenaar van den burgerlijken stand f 10; belooning van de veldwachters 80; onderhoud van de brand- bluscbmiddelen 60; kosten verzekering enz. beambten der politie /40; kosten van verze- i kering tegen brandscbade f 10; rente van geld- leeningen 55; jaarwedde afslager visch 1 jaarwedde van bet personeel enz. van open- bare werken f 140; onderboud van straten en pieinen 100; kosten van den gemeente reini- ging f 375; kosten ter zake van verzekering enz 40; verstratingen enz. ten behoeve van de bedrijven en van derden /70; grondlasten 110; onderboud en administratie van bezit- tingen niet voor den publieken dienst bestemd f 60; vergoeding of teruggave van betaalde pacbt van uit de buur genomen perceelen tuingrond S 20; advertentiekosten f 25; kos ten onderzoek van ijollicitanten en vergoeding reiskosten 40; subsidie aan of ten behoeve van bijzondere bewaarscbolen 500; kosten ter zake verzekering enz. f 1; uitgaven in ver band met de beschikbaarstelling van goed koope margarine f 1096; idem vleesch in blik j 3967werkverschaffing aan werkloozen f 175; steun aan crisiswerkloozen 425; pre- mien en andere kosten van markten J 10kos ten districtsarbeidsbeurs en van arbeidsbe- middeling /20; uitkeering aan het rijk van bet aandeel in de kwade posten wegens directe belastingen 250; aandeel voor bet rijk in het verlofsrecht f 10; kosten terzake verzekering enz. 233,99; rente wegens door bet bedrijf tijdelijk gestorte gelden /60; uitkeering aan de kringgemeenten w. winst 433,49; totale vermeerdering der uitgaven 9220,48; onder de uitgaven te verminderen de vol- gende posten: presentiegelden van de leden van den raac 110; druk- en bindwerk 150; verlicbtmg en Een en ander over Interferentie. V.). A. II. b. Interferentie door stukken met dezelfde beweging. Deze manoeuvre laat minder variatie toe. Er kan n.l. slechts sprake zijn van inter ferentie van twee torens, men heeft den ^aterale-interferentie'of (en) van looper en dame (de dame in functie van looper, omdat er maar edn looper is van een bepaalde kleur, d.w.z. een looper op de witte diagonaal of op de zwarte) men spr-eekt hier van ,,diagonale- interferentie". Deze interferenties kunnen ecbter slechts drie- of meerzetting uitgebeeld worden. Vol- ledigheidshalve zullen we ecbter toch met een paar voorbeelden een en ander duidelijk maken. De interferentie door stukken met dezelfde beweging noemt menPlanchutta-lnterferen- tie, naar J. Planchutta welke in 1858 voor het eerst dit thema vertoonde. Nu deed zich de eigenaardigheid voor dat op bet interferentieveld eerst een wit stuk geofferd werd! Feitelijk interfereerde dit witte stuk dan beide zwarte stukken en had men eigenlijk gemengde interferentie. Later werd het thema verbeterd, waardoor het weer /uiver zwart werd! Daarover straks meer. Probleem H. verwarming 160; reis- en vePblijf kostcn f 115; contributie aan de Ver. van Nederl. Gemeen- ten en Provinciale afdeeling /20; overige kos ten van den burgerlijken stand 10; kosten geneeskundige behandeling en keuring van eo on /30; kosten officieele ontvangsten /50; kosten officieel raadsverslag 90; kos ten vergaderingen enz. 90; onderhoud der lantaams en verdere verlichtingskosten f 245 onderhoud van het gemeente slachthuis 1 onderhoud van wegen en voetpaden 90; idem pompen en riolen f 5; idem klokken enz. 25; kosten algemeene begraafplaats en kosten van begraving 100; overige kosten /75; kosten van de leggers enz. van wegen en voetpaden 100; kosten van de beerruiming 350; ver- liohtimg, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen /65; bijdrage in de kosten voor de R. H. B. S. enz. 250; subsidie aan Ambachtsbelang'S 150; subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur f 611subsidie aan werkloozenkassen /260; kosten bureaubehoef ten arbeidsbemiddeling f 20; onvoorziene uit gaven 74; totale vermindering der uitgaven f 3246; Kapitaaldienst. onder de inkomsten te verhoogen de vol gende posten: storting door het bedrijf wegens toevoegmg aan de reserve 3573,38; storting aan het gas- bedrijf wegens afschrijving verlies Ter Neu- zen 452,11; totale verhooging der inkomsten f 4025,49; onder de uitgaven te verhoogen de volgen- de posten: uitkeering van de gemeente ter bijvoegmg aan de reserve 3573,38; uitkeering van de gemeente ter afschrijving verlies Ter Neuzen f 452,11; totale verhooging der uitgaven f 4025,49. b. de begrooting voor het gasbedrijf, dienst 1934: door onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: jaarwedden f 58,35, kantoor- behoeften 0,24, uitkeering aan de gemeente, ingevolge de pensioenwet f 223,99, omzebbelas- ting f 1828,58, uitkeering aan de gemeente wegens winst 4025,49, samen f 6136,65; te verminderen de postengrondstoff en voor gasfabricage f 2215,91, loonen 1134,67, on derhoud 1935,65, machinekamerbehoeften 216,84, uitkeering aan de gemeente wegens rente en kapitaalschuld 142,19, afschrijvingen 81,80, samen 6136,65; van den kapitaaldienst te verhoogen de posten der ontvangstenreserve per 1 Januari 1934 f 18.484,16V2, uitkeering van de gemeente ter toevoeging aan de reserve f 3573,38, uit keering aan de gemeente ter afschrijving op verlies Ter Neuzen 452,11, nadeelig saldo f 1729,43% onder de uitgaven te verhoogen de posten: uitbreidingen 318,50, reserve op 31 Decem ber 1934 f 22.057,54V2; en te verminderen den post voordeelig saldo met 16.300,83. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. c. de begrooting van het Vleeschkeurings- bedrijf voor 1934: door eenige posten der ontvangsten te ver hoogen met 370,56 en den post rente van uitgezet kasgeld te verminderen met 2 cent; onder de uitgaven te verhoogen de posten jaarwedden f 0,50, aanscbaffing instrumenten laboratorium 117,82, uitkeering aan de ge meente voor pensioensbijdragen f 0,08, uitkee ring winstsaldo aan de gemeente Axel 433,49; te verminderen de posten uitgaven der vorigen dienst betreffende f 49,29, aanschaf- fing drukwerken en kantoorbehoeften 19,04, porit en kleine uitgaven 7,19, aanscbaffing oorringen 37,30, kosten controle financieele administratie 10, kosten wegens verzekering f 14,30, onvoorziene uitgaven 44,23; onder den kapitaaldienst te verhoogen den post der ontvangsten reserve op 1 Januari 1934 f 163,64 en dien der uitgaven reserve op 31 December 1934 over te brengen naar den volgenden dienst f 163,64. staan van f 2, en aan A. Geelhoedt te Hein- kenszand, voorheen te Koewacht, op zijn aan- slag voor schoolgeld ontheffing te verleenen tot een bedrag van 1,60. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 11. Omvraag. a. De heer C. HAMELINK stelt Burge meester en Wetbouders de volgende vragen: Ten le: Kunnen Burgemeester en Wethou- ders mededeelen, hoeveel arbeiders(sters) er reeds van steun zijn uitgesloten van de Rijks- steunregeling, als gevolg van de Ministerieele bepaling dat een zekere tijdsduur in het af- geloopen jaar, voorafgaande aan de datum van steunaanvrage, m loondienst in bet vrije bedrijf moet zijn gewerkt, alvorens voor steun in aanmerking te komen? Ten 2e: Zoo Burgemeester en Wetbouders over zoodanige gegevens niet beschikken, zijn zij dan bereid daamaar ten spoedigste een on derzoek in te stellen en het resultaat daarvan den Raad mede te deelen? Ten 3e: Indien er eenige van deze arbeiders zouden zijn, achten Burgemeester en Wetbou ders het dan niet wenschelijk, deze arbeiders niet meer naar het Burgerlijk Armbestuur te verwijzen, maar hiervoor een afzonderlijk orgaan te schepper., dat meer met den aard der gevallen strookt? Ten 4e: Wanneer Burgemeester en Wet bouders op vraag III bevestigend zouden ant- woorden, zijn zij dan bereid naar de mogelijk- heid en de werking van zoo'n orgaan met spoed een onderzoek in te stellen en hiervan den Raad mededeeling te doen? De VOORZITTER zegt toe, hierop in een volgende vergadering te zullen antwoorden. b. De heer SEGHERS deelt mede, dat het ongeveer een jaar geleden is, dat gesproken is over de leegstaande woningen in de Juliana- vierde deel leeg, en werd destijds erover ge sproken, de garantie te verlagen. Hij kan zich niet herinneren daarover iets gehoord te hebben. De VOORZITTER antwoordt, dat zulks dan aan de aandacht van den heer Seghers zal zijn ontsnapt. Burgemeester en Wetbou ders hebben zich in verbinding gesteld met de Vereeniging voor Volkshuisvesting, en ten antwoord gekregcn, dat de betreffende bepa ling in de statuten vastlag, onder goedkeu- ring van den Minister, en dat de Vereeniging niet bereid was, dit garantiebedrag te ver minderen. De betreffende garantie wordt gevraagd, om verhaal op de huurders te hebben. Het komt voor, dat er dingen stuk zijn, als zij de woningen verlaten, en dan heeft men iets van hen in handen. De heer SEGHERS deelt mede, dat argu ment te begrijpen. De VOORZITTER zegt verder, dat de Minister verlaging van de hudshuren wenscht. Misschien kan binnen zeer korten tijd een ver laging worden ingevoerd. Deze verlaging is te bereiken door een verlaging van den rente- voet en een verlenging van den looptijd van de annuiteit. Wellicht zou het een oplossing zijn, indien de hunen naar beneden konden. De heer OGGEL merkt op, dat daarmede bet bezwaar van die f 25 garantie niet ver- dwenen is. De heer SEGHERS is van meening, dat men dan veel zal moeten verlagen, anders zal het niet baten. De tijden worden slechter, niet iedereen kan over die f 25 voor garantie be schikken. Naar zijn meening, zal dit blijken een struikelblok te zijn. De VOORZITTER deelt mede, een en ander te zullen bespreken in Burgemeester en Wet- houders, wellicht kan men zich hierover met de vereeniging voor Volkshuisvesting in ver binding stellen. 9. Vaststelling dienst 1935. kohier hondenbelasting, Met algemeene stemmen wordt het kohier der hondenbelasting voor den dienst 1935 vastgesteld op f 171. 10. Afschrijving van belasting. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek stellen Burgemeester en Wetbouders voor aan Adr. Dieleman van zijn aanslag wegens belas ting op de honden een afschrijving toe te 1. Pb7 dreigt Tblf en Th7t- 1Tab7: 2. Tblf, Tbl: waarop wit speelt 3. Tb7t. 1. Tbb72. Tb7t enz. Probleem J. O. Wurzburg. c. De heer SEGHERS deelt mede, in de vorige vergadering een vraag te hebben ge steld omtrent een lichtpunt te Kijkuit. Dit is blijkbaar verkeerd opgevat, en beschouwd als een verzoek om een nieuwe lantaren te plaat sen, terwijl de bedoeling was, een lantaren te verplaatsen. De VOORZITTER deelt mede, dat het zijn bedoeling is, dezer dagen met een ambtenaar der P.Z.E.M. ter plaatse de zaak te gaan be- kijken. Deze zaak heeft de voile aandacht van Burgemeester en Wetbouders. De heer SEGHERS herhaalt, dat zijn vraag bedoelde, verplaatsing van een lichtpunt, waardoor men een andere verdeeling kreeg, hetgeen de verlichting naar zijn meening ten goede zou komen. d. De heer VAN BENDEGEM dringt erop aan, dat de personen, welke in lossen dienst de witte dame dan geeft hij zjjn andere schootslijn vrij waardoor het mat mogelijk wordt. zjjn bij de gemeente, van tijd tot tijd zullen worden afgewisseld. Het frappeert hem, dat 1 persoon steeds maar aan het werk blijft. Deze week was deze bezig met het plaatsen van palen, dat kan nu toch iedereen. Hij wli emstig aanraden, bij indienstneming van loss? arbeiders in gemeentedienst de noodige afwis- seling te betrachten. De VOORZITTER deelt mede, dit in Bur gemeester en Wethouders te zullen bespreken e. De heer VAN BENDEGEM constateert, dat er momenteel een massa gemopperd wordt over het ingestelde eenrichtingsverkeer. De vaste venters dienden van de bepalingen hier- yan vrijgesteld te worden. De VOORZITTER deelt mede, hierop zeer kort te kunnen antwoorden. Deze aangelegen- heid wordt in de eerstvolgende vergadering van Burgemeester en Wethouders definitief geregeld. De heer VAN BENDEGEM vraagt, of dan de menschen zelf een verzoek om vrijstelling bij Burgemeester en Wethouders moeten in- dienen. De VOORZITTER antwoordt, dat zulks waarsohijnlijk al is gebeurd. Er is ingekomen een adres van de vereeniging van groenten- handelaren, en ook zijn van verschillende be- langhebbenden zelf verzoeken ingekomen. f. De heer I. DE FEIJTER deelt mede, ge- zien te hebben, dat de verkeersborden in de Prins Hendrikstraat zijn verplaatst. Naar zijne meening staan deze thans niet goed. De VOORZITTER deelt mede, dat deze zijn verplaatst naar aanleiding van gegronde klacihten van bewoners. De heer I. DE FEIJTER vindt, dat het tot moeilijkheden aanleiding geven kan, dat be- paald is, dat wagens slechts een kwartier voor een woning mogen geparkeerd worden. De VOORZITTER merkt op, dat, indien er aanleiding tot moeilijkheden ontstaat, zulks, indien de verordening een a twee maanden loopt, en er ondervinding mede opgedaan is, blijken zal. Zijn er dan gegronde klachten, dan kan men naar aanleiding daarvan de ver ordening wijzigen. g. De heer I. DE FEIJTER is van meening, dat men de palen in de Weststraat dan ook zou dienen om te keeren. De VOORZITTER deelt mede, dit te zullen bekijken. Vandaar zijn nog niet die klachten ingekomen, die men in de Prins Hendrikstraat vernam. h. De heer I. DE FEIJTER deelt mede, te hebben opgemerkt, dat in de Wilhelminastraat nog geen palen zijn geplaatst. De heer VAN BENDEGEM vraagt, nog niet genoeg staan. De heer I. DE FEIJTER is van meening dat er nog wel enkele bij kunnen. De VOORZITTER deelt mede, dat hij, al vorens daarop antwoord te geven, eerst de betreffende verordening zou moeten nazien. i. De heer I. DE FEIJTER deelt mede, te hebben geconstateerd, dat voor het Hotel Lozanne en bij Verhulst geen borden zijn ge plaatst. Naar zijn meening zou daar toch een bord dienen te staan, er kunnen er nog wel een beetje bij. De VOORZITTER merkt op, dat een bord is geplaatst voor het cafe van de wed. Gilijamse. De heer I. DE FEIJTER meent, dat ze op de door hem genoemde plaatsen toch ook noodig zouden zijn. De VOORZITTER merkt op, dat de ver- keersregeling thans eerst in wording is. Hij verzoekt, de critiek nog wat te sparen. De heer I. DE FEIJTER deelt mede, geen critiek uit te oefenen. Hij vindt integendeel die palen wel een mooi zicht. De heer 't GILDE: Als er geen staan, is het niet goed, staan er wel, dan deugt het ook niet. j. De heer VERSCHELLING vraagt, of er reeds een rooilijn is vastgesteld op den Buth- diik Hrj vraagt zulks in verband met net plan van de P. Z. E. M. een transformator- huisje te plaatsen. Hij verzoekt, er rekening mede te houden, dat hem is medegedeeld dat, indien deze te kort bij het trottoir werd ge- of er De VOORZITTER deelt mede, dat het in de bedoeling ligt, het transformatorhuisje te plaatsen in het verlengde van de marechaus- seekazeme. Burgemeester en Wethouders zul len trachten, daar een goeden toestand te scheppen. k. De heer VERSCHELLING merkt op, dat op de verkeersregeling verschillende aan- merkingen zijn gemaakt, en er is aangeraden te wachten tot deze in werking is, en de leem- ten en onjuistheden kunnen geconstateerd worden. Hij wenscht de aandacht te vestigen op een omstandigheid, die voor het verkeer van groot gevaar kan zijn. Hij verzoekt te overwegen, of het geen aanbeveling zou ver- dienen, de Nieuwstraat inplaats van zoo- als thans berrjdbaar te maken via de Noordstraat. De VOORZITTER antwoordt, dat omtrent deze aangelegenheid ook door bewoners der Nieuwstraat, onder welke Dr. Bom, is ge- reclameerd. Deze zaak is onderzocht, door ambtenaar van het Departement van Waterstaat, en deze heeft Burgemeester en Wethouders in het gelijk gesteld. Hij kan den heer Verschelling hetzelfde zeggen, als aan andere heeren gezegd: indien de regeling een a 2 maanden van kracht is. kan men alles nog eens bekijken, en wat blijkt verkeerd be zijn, veranderen. 1. De heer VERSCHELLING deelt mede, nog een opmerking te hebben omtrent de plaats van het bord in de Nieuwstraat. Hij heeft geconstateerd, dat dit een heel eind in de Nieuwstraat staat. Naar zrjn meening zou het practischer zijn, indien dit werd geplaatst op het trottoir voor de woning van Dekker Vermeulen. Thans komt het voor, dat de men schen al een eind de Nieuwstraat in zijn, al vorens het bord te zien staan. Dan moeten zij achteruitrijden, om weer terug te kunnen gaan. Indien het voor de woning van Dekker Vermeulen stond, liep het beter in het oog. De VOORZITTER antwoordt, dat het plaat sen van borden bezwaren heeft. Een winke- lier ziet deze niet gaame voor zijn etalage. Er moet wel eens kunst- en vliegwerk bij ge- bruikt worden. De heer VERSCHELLING wijst er op, dat de bewuste paal thans toch ook voor een dtalage staat, nl. die van Wolfert. De VOORZITTER merkt op, dat dit nog juist niet het geval is. De plaatsing van de paal is geschied in overleg met den bewoners der straat. m. De heer DIELEMAN vraagt, hoe ge- handeld moet worden met het rapport betref fende rioleering van den Nieuwendijk. De heer VERSCHELLING: De heer Diele man komt met zijn potje als de pap op is. De heer DIELEMANIk kom, als het mijn tijd is. De VOORZITTER antwoordt, dat met dit rapport niets gebeuren moet, daaraan is geen behoefte. De heer Verschelling is uitgenoo- digd, de juistheid van zijn beweringen vast te leggen in een rapport. n. De heer DIELEMAN merkt op, dat de geplaatste borden naar zijn meening voor het publiek niet zoo gevaarlijk zijn, als een groote hengst, welke jongstleden Zaterdag op de markt tentoongesteld werd. Deze stond mid den tusschen het publiek, en naar zijn mee ning is dit een gevaarlijk werk. Vorig jaar stonden er soms 3 a 4. Hij bepleit verande- ring hierin. De VOORZITTER merkt op, dat het heel moeilijk is. Hij wil zoo mogelijk gaarne de be- langen van de gemeentenaren bevorderen, en het is van belang, zoo soepel mogelijk te zijn. De heer DIELEMAN merkt op, dat, indien dit dier eenige honderden meters verder de straat in werd geplaatst, dit bezwaar onder- vangen zou zijn. De VOORZITTER zegt toe, hiemaar eens te zullen kijken. o. De heer VAN KAMPEN wenscht ook een kleinigheid te zeggen omtrent de ver keersborden. Hij had bij voorbaat heel wat critiek verwacht, doch dat is hem wel mee- gevallen. Indien men al thans de „groote de maatet 'dit het*uitzicht voor het verkeer zou I men" hoorde, was wel meer critiek te ver. T*r rVh t PT7 P"P"W belemmeren. D. J. Densmore. c d e f Mat in drie zetten. a b c d e f g Mat in drie zetten. Probleem H geeft ons een voorbeeld van de Planchutta-interferentie met offer op het interferen tie-veld. Het paard offert zich op b7 en om beurten worden de torens, die daar eLkaar interferee- ren, weggelokt. Zoo als gezegd is er op deze wij.ze een zwak „gemengd tintje" aan het thema. Eerst in 1909 werd het thema verbeterd door de beroemde componist Wurzburg, welke het thema zonder offer op het interferentie veld, met een schitterend economisch pro bleem uitbeeldde. Het klassieke probleem zullen we in het kort even bespreken. Probleem J. geeft die stelling weer. Het interferentie-veld der beide zwarte torens is d4. Na. 1. Pe5 dreigt er 2. Db2 waardoor een doodelijke dame-paard batterij geformeerd zou zijn, waarbij het batterijstuk met dubbel-schaak zou kunnen aftrekken, benevens mat. Alleen de twee thematisohe varianten zijn aangegeven. Na 1Pb5 volgt 2. Dc6f enz.) Na de sleutelzet kunnen de torens om beur ten op d4 spelen, waarop volgt resp. 2. Dd5 of 2. De4. Men lette er op hoe de witte dame steeds een schootslijn van een der zwarte torens verspert zoodat het paard op e5 mat dreigt te geven! Slaat een der zwarte torens De oplossing is dus als volgt: 1. 1. 1. 1. Pe5 dreigt 2. Tcd4. 2. Tdd4. 2. Pb5. 2. 3. Pg4:t 3. Pd7f Db2 Dd5 Td5: De4 Te4: Dc6t enz. Wanneer in een driezet wit bij-den tweeden zet geen schaak geeft spreekt men van een „stille zet". In een driezet altijd een verdienste! Men onderscheidt verder nog: Holzhausen-Planchutta en Brunner-Plan- chutta beiden genoemd naar de componisten die een variatie in het thema voor het 5ferst brachten. Het ondersoheid is dit: Wurzburg gaf wecjerkeerige interferentie te zien van de beide torens (dus wederkeerige laterale int. Hoizhausen bracht de interferentie van een stuk door een soortgelijk stuk in meerzettige problem en. Brunner de Planchutta-Novotny-interferen- tie. (Over Novotny aanstonds meer.) (Wordt vervolgd.) J. B. VERDONK. De VOORZITTER deelt mede, dat deze kwestie in de eerstvolgende vergadering van Burgemeester en Wethouders zal worden be- handeld. De heer VERSCHELLING raadt aan, met zijn wenk bij het vaststellen van de rooilijn rekening te houden. De VOORZITTER is van meening, dat aeze reeds vastgesteld is. De heer VERSCHELLING wyst erop, dat het van belang is, dat op dat punt het uit- zicht niet wordt belemmerd. 23X34 14—19 10—14 7—12 21—26 1117 17—22 ker. 12X21 18X27 19X28 1—7 7—12 26X37 12—18 14—19 15—20 18—23 20—24 CCCLXXXI. Uit de Internationale Correspondentie-com- petitie (I.C.C.) van de „Haagsche Post", de- mi-finale, groep I. Wit: Mantel, R'dam. Zwart: K. 18—23 23X32 20—25 14—20 20—24 25X14 19—23 14X23 Bekend openingsspel, waarin voor geen der partijen voordeel te behalen is. 9. 37—32 10—14 10. 4641 17—21 ;Om op 3126 voort te zetten met 2127. 11. 41—37 12—18 12. 3127 510 Met 2328 bereikt zwart niets, bijv. 2328 (wit 32X12); 21X41 (36—31!) en de stand blijft gelijk. 13. 34—29 14. 40X29 15. 5044 16. 33—28 17. 3833 18. 4440 19. 42—38 Vermoedelijk is 1721 20. 28X17 21. 27—22 Natuurlijk! Na 4742 krijgen. 21. 22. 2923 23. 33X31 24. 32—28 25. 37—32 26. 32X41 27. 41—37 28. 36—31 29. 39—33 30. 38—32 Op wit 31—26 volgt met schijfwinst. 31. 31—27 De inleiding tot een held, die in veleriei vom reeds behandeld werd. 32. 40—34 33. 43—38 34. 4943?? Zie diagram. ZWART 1 2 8—12 21—26 2—7 wachten geweest. Het heeft hem verheugd, dat de leden van den raad op een zakelijker standpunt gestaan hebben. Een opmerking moet hem echter van, het hart, en wel dit. Indien er naar gestreefd geworden was, aan de gemeentegebouwen eenerzijds en indien mo gelijk, aan de gebouwen der particulieren de borden te bevestigen, was hem dit, ook voor het stadsschoon, beter voorgekomen. Dan was men al die palen kwijt geweest. De VOORZITTER merkt op, dat hierin toch ook een moeilijkheid schuilt. Burgemeester en Wethouders hebben wel de bevoegdheid, deze borden aan de huizen te doen aanbren- gen, doch dan heeft men het bezwaar, dat ze niet zoo in het oog loopen, als wanneer zij op palen in de straat staan. De heer VAN KAMPEN was van meening, dat het toch aanbeveling had verdiend, de borden aan de woningen te plaatsen. De schoonheid zou er niet zoozeer door aange- rand worden. De heer OGGEL merkt op, dat de borden dan waarschijnlijk niet in het oog zouden loopen. De heer VAN KAMPEN blijft erbvj, dat het aanbeveling zou verdiend hebben. De heer OGGEL herhaalt, dat bij plaatsing op palen, de bor-den meer in het oog vallen. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. Inplaats van 4943 had wit 3430 moeten spelen. Zwart past nu een bekend type-zetje toe, dat schijfwinst oplevert. 34. 35. 33X24 36. 28X17 (meerslag) 37. 43X34 24—29 19X39 7—11 11X33 6—11 11—16 1. 32—28 2." 33—29 3. 37X28 4. 39—33 5. 44—39 6. 29X20 7. 41—37 8. 28X19 De eindstand is voor zwart gewonnen. 38. 4742 1621 39. 35—30 40. 4540 Wit gaf op. Met 4843 kan wit schijf 33 wel terugwm- nen, maar 21—27 en 16X27 met doorbraak naar dam is niet te voorkoknen. Zie bijv. 48 43 (zwart 21—27); 32X21 (16X27); 43—38 (27—31); 38X29 (31—37); 42X31 (26X37); 2923 (3741), waama zwart spoedig wint. Langer stand hield wit 41. 4237, gevolgd door 3024, 4035 enz. WIT Het volgende zeer leerzame eindspel is voorgekomen in de partij tussen de heren W. Boogaard te Middelburg met wit en J. A. v. Dixhoom te Zaamslag met zwart, kampioens- wedstrijd van de Zeeuwse Dambond 1935. Zwart; 2 schijven op 23 en 27. Dam op 5. Wit: 3 schijven op 15, 24 en 40. Wit is aan zet, maar zwart wint!! Gaarne ontvangen we v66r 20 April a.s. de volledige varianten van dit eindspel. In een der varianten kan zwart zelfs op twee ma- nieren winnen. Hoe Onder de goede oplossers wordt een jaar- abonnement op ,,Het Damspel" verloot. Voor de oplossing zie de rubriek van 26 April.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3