Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Woensdag 10 April 1935 No. 9284 GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN Vergadering van Dinsdag 26 Maart 1935, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, Adr. Hamelink, I. de Feijter, P. J. van Ben- degem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kam- pan, A. P. de Ruijter, F. Dieleman, henevens de secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer J. de Feijter. (De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het amhtsgehed. 1. iNotulen. Met algemeene stemmen worden vastge- steid de notnlen der vergaderingen van 11 en 15 December 1934; de vaststelling van de notnlen der vergadering van 5 Februari 1935 wordt aangehouden, daar deze nog niet in druk zijn verschenen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. Een missive van den Commi'ssaris der Koningin in Zeeland, d.d. 6 Maart 1935, waar- bij deze d'oet toekomen een van het bewijs der koninklijke goedkeuring voorzien raadsbe sluit van 4 December 1934, tot vaststelling der verordening tot heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs, welke goedkeuring geldt tot 1 Januari 1937. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 5 Februari 1935, tot verkoop van bouwgrond aan P. A. van Hoeve, voorzien van het bewijs der goedkeu ring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving c. Drie raadsbesluiten van 5 Februari 1935, tot verschuiving van het aflossingsjaar van geldleeningen, voorzien van het bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 15 Februari 1935, waarbij overeenkomstig art. 198 der Gemeentewet de ontvangst wordt bericht van een afschrift der in de raadszitting yan 5 Februari 1.1. vastge- stelde verordening tot wijziging der algemeene politieverordening. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een missieve van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 15 Februari 1935, waarbij, overeenkcm'stig art. 198 der Gemeentewet, de ontvangst wordt bericht van een afschrift van de door den raad in zijn vergadering op 5 Februari 1.1. vastgestelde verordening op de wocnwagens. Aangenomen voor kennisgeving. f. Bericht van J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, Iz. de Feijter en J. de Kraker, dat zij de benoeiming tot lid der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. g. Bericht van J. M. Oggel, A. E. C. Kruysse en A. P. Esselbrugge, dat zij de be- noeming tot lid van het hoofd-, tevens cen- traal-stembureau voor de verkiezing van leden van den gehieenteraad, aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. h. iVerslag van den Agent der Arbeids- bemiddeling. Uit dat verslag blijkt, dat de commissie van toezicht werd gevormd door den burge- meestier, als lid-voorzitter; leden-werkgevers A. van 't 'Hoff, Jos. Michielsen en J. K. de Putter; en de ledem-werknehiersP. C. Man gold, J. F. Tieleman en P. Huijssen. Deze commissie heeft eenmaal vergaderd. Uit den bij het verslag behoorenden staat blijkt, dat zich als werkloos hebben aange- meld 47 vlasbewerkers, 34 grondwerkers, 260 landarbeiders, 2866 fabrieksarbeiders, 37 bouw-' vakarbeiders, 3 bankwerkers, 2 kontoorbe- dienden en 6 textielarbeidsters. Daarvan werden geplaatst in de gemeente; 18 vlasbewerkers, 20 grondwerkers, 140 land arbeiders, 2639 fabrieksarbeiders, 17 bouw- vakarbeiders, 4 textielarbeidsters, terwijl el ders werden geplaatst 46 fabrieksarbeiders. Er kwamen binnen aanvragen voor: 18 vlas bewerkers, 20 grondwerkers, 140 landarbei ders, 2685 fabrieksarbeiders, 4 textielarbeid sters, 17 bouwvakarbeiders, aan welke aan vragen van werkgevers alle werd voldaan. In de toelichting cp deze cijfers schrijft de agent, de heer A. de Vi'sser, dat daaruit blijkt, dat de werkloosheid in de gemeente nog is toegenomen. Verschillende reden kunnen hiervoor genoemd worden. De onverdeeld gunstige weersgesteldheid over 1934 had ten- gevolge, dat met minder arbeidskracht kon worden volstaan, am tijdig gereed te zijn met de verschillende bedrijfswerkzaamheden, zoo- dat de kans am tijdelijk eenig werk te beko- men, vo-or de losse arbeiders nog geringer was, dan anders in de zomermaanden het geval was, het was dan ook reeds midden in den zomer, eer de laatste lanidarbeiders geplaatst waren. Voor de bouwvakken was de toestand nog ongunstiger, doordien er waren die het ge- heele jaar tevergeefs naar werk uitzagen en geen plaatsing vonden. En nog grooter werkloosheid heerschte er onder die groep arbeiders, die nog als fabrieks arbeiders georganiseerd zijn, en voor wie geenerlei kans was, dat zij nog als zoodanig te werk gesteid worden. Zelfs in het drukkc van den oogst konden deze niet geplaatst worden, zoodat er midden in den zomer nog geregeld ruim 100 werkloozen stand en inge- schreven. In totaal werden 65.349 werklooze dagen genoteerd, hetgeen, vergeleken bij het vorig jaar, nog een staging met ruim 9000 be- teekent. De werkgevers die van de arbeidsbeurs ge- bruik maakten, hadden meestal maar enkele arbeiders noodig, en dan voor enkele dagen, hoogstens enkele weken. Alleen de stikstof- fabriek de 1'Azote te Siuiskil, was ook nu wear de groote afnemer. Door den agent werd 2639 maal een oproep voor de fabriek afgegeven; het vorig jaar was het 2265 maal, dat een oproep werd uitge- reikt. Aangezien de werkperioden vaak zeer kort zijn, voor de losse fabriekarbeiders, zal het totaal aantal dagen dat aan de fabriek gewerkt is door de losse arbeider, niet hooger geweest zijn dan het vorige jaar. Vervolgens werd bij het sorteeren van aard- appelen of ajuin vijfmaal 4 man gevraagd. Voorts vonden 5 1 6 man enkele maanden werk met het delven van watergangen voor de polders; tweemaal 4 man bij het kabel- verleggen voor het electrisch net. Vervolgefas viermaal 5 personen voor enkele dagen bij de dorscbmachine, terwijl er nog enkele werk loozen eenige maanden werk vonden b:j d;e verbreeding van den provincialen weg naar Ter Neuzen. Door den directeur der distrdctsiarbeictsbeurs te Ter Neuzen werden geregeld aanvragen om dienstpersoneel doorgegeven, hetgeen meer- malen het plaatsen van een dienstknecht of dienstmeid tengevolge had. In de maand Februari zond de Directeur de scbriftelijke aanvraag van de directie van den Wieringermeerpolder in, waarbij werden opgeroepen: 10 zeer bekwame tractor-chauf feurs, 25 arbeiders die zeer goed met de koren- maaimachine (zelfbinder) konden omgaan en 50 zeer bekwame 1 andbouwersknechten Waar genoemd aantal aanvragen voor het geheele land gering moest worden geacht, was er nog al wat correspondentie noodig, in over- leg met den landbouwbemiddelaar, den heer Melse, te Middelhurg, doch wij hadden de vol- doening, uit de gegadigden een tweetal te kunnen plaatsen, waarvan er een vodr den winter is teruggekeerd, en de andere tot zijn groote voldoening nog steeds in de Wierin- germeerpoldsr werkzaam is. Onderhandelingen om in 1935 weer rets voor de Axelsche gegadigden te kunnen deem, voor meerdere plaatsingen in den Wieringermeer- polder, zijn reeds begonnen. Uit een en ander kan blijken, dat de enkele kansen idle zich voordoen om werkloozen elder3 te plaatsen, ook worden aangegrepen. Vanwege de Compagnie Neerlandaise de 1'Azote werden de 2639 arbeiders meestal ge vraagd voor het lossen of laden van sehepen. Bij verschillende werkgevers werd de aan- daoht op het orgaan der openbare arbeidsbe- miiddeling gevestigid, zoodat voor het dor- schen met de machine en het sorteeren van aardappels meermalen door de arbeidsheurs werd bemidde'ld. Voorts werd door het be- stuur van een polder met bijslag van de ge meente een zestal werkloozen genomen, voor het uitgraven en reinigen der watergangen. Getracht werd, om ook de uitvoerders van openbare werken te bewegen het zoeken van werkvolk niet bij voorkeur op te dragen aan diverse personen die zoo voor de hand komen, hetgeen begrijpelijkerwijs tot eenzijdige sa- menstelling van de werkploegen aanleiding geeft. Uit den staat van uitkeeringen aan werk loozen blijkt, dat is uitbetaald: in de maand Januari 7889,30, Februari 14271,15; Maart 2108,35, April 954,05, Mei 274,55, Juni 386,75, Juli 2312,70, Augustus 2829,85, September f 1867,95, October f 501,30, Novem ber f 614,40, December 4249,35, totaal f 28.249,70. Over de verschillende organisaties verdeelid werd van d-it bedrag uitgekeerd aan werk looze leden van: Ned. Ohr. Bouwvakarbeiders 1468,15, R.K. Bouwvakarbeiders 188,70, Ned. Vereeniging van Fabr.ieksarteiders 8449,10, Ned. Bond van Chr. Fabrieksarbei ders f 7192,70, Ned. R.K. Fabrieksarbeiders 2586,30, Ned. bond van Arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf 971Centrale Bond Van Transportaibeiders 73, Ned. R.K. Land- arbeidersbond 1207,30, Ned. Chr. Landarbei- dersb. 5620,50, Alg. Ned. Bouwvakarbeiders f 504,95. Aangenomen voor kennisgeving. i. Verslag van het Accountantskantoor Moret De Jong over de controle van de rekenplichtige ambtenaren der gemeente en van het gasbedrijf over 1934. Daaruit blflkt, dat door het gasbedrijf der gemeente Axel in 1934 geproduceerd werden 846.839 M3. gas (in 1933 693.214 M3.) waar- voor zijn gebruikt 2.235.252 K.G. kolen (2.280.000) zoodat de gasproiductie per 1000 K.G. kolen bedroeg 289 M3. (304,04). De aflevering was als volgt: licht- en kook- gas 199.632 M3. (203.141), verwarmingsgas 30 023 (30.008), industriegos 31.387 (34.571), muntgas 274.888 M3. (284.600), straatver- lichting 45223 M3. (48.931), eigen gebnr.k 32.145 M3. (35.575), gasverlies 33.332 M3., (56.388). De kostprijs van het gas per 1000 M3., afge- leverd aan den verbruiker bedr.oegen f 75,94 (/74,181/2), de opbrenigst der bijproducten 17,28 19,36%blijft alzoo 58,66 (f 54,83). Met inbegrip der distributiekosten was de kostprijs van 1000 M3. in Axel 98,56 91,64y2), en in de gemeente Ter Neuzen 124,90 124,50). De distributierekening wijst voor Axel een winstsaldo aan van 4760,47 (6531,52), voor Ter Neuzen 452,11 (189,54). De tusschen geplaatste cijfers betreffen den vorigen idienst, ter vergelijking. Qmtrent de administratie van den gemeente- ontvanger blijkt daaruit, dat op i en 8 Maart, 18 en 25 Juli, 15 en 22 October en 26 Novem ber 1934 de administratie is geoontroleerd, waarbij resp. op 1 Maart, 25 J'Uli, 15 October en 26 November kasopneming beeft plaats gehad. Daarbij werd steeds alles in orde bevonden. De administratie is overeenkomstig de voor- schriften bijgehouden. Omtrent de administratie van het Vleesch- keuringsbedrijf wordt medegsdeeld, dat de controle met gelijktijdige kasopneming is ge- schied op 20 September 1934. Ook hier zijn geen verschillen geoonstateerd en is de admi nistratie in orde bevonden. Evenzoo luidt he rapport omtrent de administratie van bet Burgerlijk Armbestuur waar kasopnemingen wenden verricht op 6 Maart en 21 September 1934 en omtrent de ontvangsten van leges- gelden ter secretarie, waar 25 October 19o4 de kas werd opgenomen, die in overeenstem- ming werden bevonden met de bygshouden registers, en welke ontvangsten overeen komstig de voorschriften regelmatig aan het eind van elk kwartaal aan den gemeente- ontvanger waren afge dragen. Aangenomen voor kennisgeving. j. Verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, over 1934, luidende als volgt: De commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente heeft hierbij de eer haar gewcne jaarlijksch rapport aan te bieden. Zij hield in 1934 7 vergaderingen, waarbij rapporten werden uitge'bracht en be- sproken van de bezochte scbolen in de ge meente. Deze rapporten waren zonder uit- zondering gunstig. (Het bleek daarbij, dat het peil van het onderwijs goed mag worden ge noemd. Met ijver en nauwgezetheid wordt aan de verschillende scholen gewerkt. Ten opzichte van de onderlinge samenwerking, be- reikten de commissie geenerlei klachten. De toestand der gebouwen en leefmiddelen was zeer bevredigend. Eenmaal werd van advies gediend, betreffende het schrappen van leer- vakken op het leerplan der openbare school. In de Novembervergadering nam de heer D. van Houte, die lamgen tijd als secretaris de commissie heeft gediend, afscheid wegens vertrek. De commissie was vertegenwoor- digd bij zijn afscheid van de school. Het doet de commissie genoegen, dit gun stig rapport te kunnen aanbieden. Aangenomen voor kennisgeving. k. Proces-veribaal van de op 11 Maart 1935 ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming der boeken en kas, waar bij is gebleken, dat het batig slot der rdke- ning over 1933 bedraagt, blijkens de ingele- verde rekening van den gewonen dienst f 12.401,15, van den kapitaaldienst 6.309,91, dat de inkoimsten van den dienst 1934 tot op datum hebben bedragen 261.043,44 en die over den dienst 1935 11.990,45, te zamen 291.744,95; dat de uitgaven over den dienst 1934 tot op datum hebben bedragen f 271231,28, en die over den dienst 1935 22.737,25, te zamen 293.968,53, zoodat in kas moest zijn f 2223,58, hetgeen overeenkomt met het totaal der in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van het bestuur der har monic .Concordia", dat daarin beleefd mede- deelt, dat bet lokaal in de openbare school, door haar in gebruik als repetielokaal, is ont- ruimd. Voor de bereidwilligheid, een lokaai te harer besehikking te stellen, voor den lan- gen tijd dat de vereeniging dakloos was, be- tuigt het bestuur har'telijk dank. Aangenomen voor kennisgeving. in. Een schrijven van den Minister van Economische Zaken, waarbij deze in overwe- ging geeft, om de verordening tot afwijking van bepalingen der Winkelsluitingswet 1S30 (S'tbl. 460), zooals deze is gewijzigd bij de wet van 27 Juli 1934 (S'tbl. 450), voor de ge meente Axel, welke 11 December 1934 laat- stelijk is gewij'zigd, te wijzigen en opnieuw vast te stellen, aangezien het blijkens bericht van zijn ambtgenoet van Binnenlandsche Zaken, om technische reden niet mogelijk zal zijn, het wetsoirtwerp tot invoering van den Midden-Europeeschen tijd, indien dit door de Eerste Kamer zou worden aangenomen, nog dit jaar in werking te doen treden. Burgemeester en Wethouders geven in over- weging, aangezien deze wijziging van geheel administratieven aard is, de verordening dien- overeeokom'stig te wijzigen en opnieuw vast te stellen, als volgt: De raad der gemeente Axel; overwegende, dat in deze gemeente de ge- woonte bestaat, tijdens den duur van den zoo- genaaimden zomertijd niettemin zooveel moge lijk te handalen, alsof gold de tijdregeling naar den middelbaren zonnetijfl van Amsterdam; dat deze bijzondere cmstandigheid afwijking van bepaLingen der Winkelsluitingswet 1830 (Stbl. no. 460) zooals deze is gewijzigd bij de wet van 27 Juli 1934 (iStbl. no. 450) gswenscht maakt: b e s 1 u i t vast te stellen de volgende verordening: VERORDENING tot afwijkmg van bepalin gen der Winkelsluitingswet 1930 (Stbl. 460) zooals deze is gewijzigd bij de wet van 27 Juli 1934 (Stbl. 450) voor de ge meente Axel. Art. 1. In afwijking van het bepaalde in artikel 2, onder b en c der Winkelsluitingswet 1930 (Staatsblad no. 460), gewijzigd bij de wet van 27 Juli 1934 (Stbl. no. 450) geldt het bepaalde in artikel 2 dezer verordening. Art. 2. Gedurende het tijdvak, dat de wet.- telijke tijd met een uur is vervroegd, is het verboden -een winkel voor het publiek geopend te hebben: a. op de eerste 5 werkdiagen der week vdor 5 uur de3 vcormiddags en na 9 uur des namiddags; b. op Zaterdag v66r 5 uur des voormiddags en na 10.30 des namiddags. Art. 3. Deze verordening treedt in werking met den derden dag na dien harer afkondiging. Als dan vervalt de verordening tot afwijking van bepalingen der Winkelsluitingswet 193C (Stbl. no. 460), vastgesteld den 3 Mei 1932; en deze verordening vast te stellen met in- trekking der desbetreffende beslviiten van 25 September en 11 December 1935. De heer VAN KAMPEN deelt meds, in dit agendapunt aanleiding te vinden, te vragen, of in den boezem van het college de Zondags- sluiting wellicht een punt van bespreking heeft uitgemaakt. De VOOR.ZITTER antwoordt, dat ten tijde dat de verordening op de winikelsluiting tot stand kwam door Burgemeester en Wethou ders hierover is gesproken. Burgemeester en Wethouders hadden de bevoegdheid. een be- paald besiuit van den raad uit te lokken, ten- einde algeheele Zondagssluiting te verkrijgen. Bij de daaromtrent gehouden besprekingen lew am toentertijd echter vast te staan, dat het in verband met de zoozeer gemengde bevol- king in de gemeente niet wensohelijk voor- kwam, voor te stellen, aigebeele Zondags sluiting voor te stellen. De heer VAN KAMPEN meent, uit dit ant- woord te moeten concludeeren, dat Burgemees ter en Wethouders bet in verfcand met de ge mengde bevolking niet wenschelijk achten, absolute Zondagssluiting toe te pnssen. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Van Kampen hem hier lets wil laten zeggen waarover in Burgemeester en Wethouders niet is gesproken. Hij raadt den heer Van Kampen aan, af te wachten. Ten tijde dat er over gesproken is, meenden Burgemeester en Wethouders echter, het zoover niet te moe ten laten komen. De heer VAN KAMPEN vraagt, of dan ver- wacht mag worden, dat er omtrent deze z an een voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aanhangig gemaaict. De VOORZITTER kan den heer Van Kam pen toezeggen, deze zaak in een volgende ver gadering van Burgemeester en Wethouders ter sprake te zullen brengen. De heer OGGEL zegt toe, dat deze zaak onderzocht zal worden. Hij gelooft echter niet diat, Indian voor een gemeente als Axel to- absolute Zondagssluiting zou worden besloten, dit besludt goedgekeurd zou worden. De VOORZITTER stamt toe, dat het de vraag zou zijn, of de Minister een dergelijk besiuit zou sanctionneeren. De heer VAN KAMPEN deelt mede, een voorstel van Burgemeester en Wethouders te zullen af wachten. De heer I. DE FEIJTER merkt op, dat ab solute Zondagssluiting toch mogelijk is inge- vol'ge art. 4, 3e hid en art. 8, 2e lid. der win kelsluitingswet. n. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 15 Februari 1935, waarbij zij terugzenden de in de vorige vergadering vastgestelde verordening op het zwemmen en baden, waaromtrent zij opmerken: Blijkens art. 8 der hiernevens vermelde ver ordening, wordt tegen elke overtreaing' van een der bepalingen dier verordening sti-af be- dreigd in den vorm van hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoog- ste f 300. Aan de hand van hunne circulaire van 14 Januari 1932, no. 261, 3e afdeeling, achten zij de overneming van de strafbepaling van art. 195 der Gemeentewet niet juist. Zij verzoeken daarom te willen bevorderen, dat gemeld artikel door den raad worde ge wijzigd, en daama de verordening weer in haar geheel opnieuw vast te stellen. Burgemeester en Wethouders stellen thins voor, in art. 8 te bepalen: Elke overtreding van eenige bepaling dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste 25. De VOORZITTER licht toe, dat ds straf- bepalingen waartegen door Gedeputeerde Sta ten beswaar wordt gemaakt, naar de meening van dat college bijzonder ziwaar waren. Naar hij meent, is er wel niemand, die tegen de voorgestelde wijziging bezwaren heeft. Met algemeene stemmen wordt overeenkom stig het voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten. De heer VERSOHELLING merkt op, d.at men dus in het vervolg zal mceten zwemmen in de waschkuip. o. Gedeputeerde Staten verzoeken, rnet verwijzing naar den inhoud van het Provin- ciaal blad no. 54, bij schrijven dd. 8 Maart 1935, te willen bevorderen, dat het daarbij teruggeizonden raadsbesluit betreffende ver- huning der onderwijzerswoning in dien zin wordt gewij'zigd, dat de jaarlijksche verhuur van de onderwijzei-swoning wordt losgemaakt van een beding voor stilzwijgemde verleniging na afloop van den huurtermijn. De beslissing op het raadsbesluit van 5 Februari 1.1. hebben zij in verband hiermede veraaagd. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit raadsbesluit zoodanig te wijzigan, dat be- doelde woning tolkens voor een jaar wordt verhuurd, met inachtneming van een opzeg- gingstermijn van drie maanden, welke huur wordt geacht te zijn ingegaan met 1 Februari 1935. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. p. Naar aanleiding der ter goedkeuring ingezonden verordening op de invoidering van gelden voor standplaatsen van woonwagens geven Gedeputeerde Staten van Zeeland hij schrijven d.d. 8 Februari 1.1. te kennen, dat bedenking ontmoet, de wij'ze waarop in de verordening tot uitdrukking is gebracht, dat het de bedoeling is, om de inning van de gel den voor het hebben van een standplaats met een woonwagen aan anderen dan den ge meente-ontvanger op te dragen. :Het is naar hun meening niet toelaatbaar, dat de inning van standplaatsgelden aan den veldwachter, als zoodanig, wordt opgedragen. Beter schijnt het daarom, in de verordening op te nemen een bepaling, dat de inning ge- schiedt door een door Burgemeester en Wet houders aamgewesen ambtenaar. Mitsdien verzoeken zij te bevorderen, dat in plaats van het bepaalde in artikel 2 der verordening op de invordering wordt gelezen: 1. De inning van de gelden voor het heb ben van een standplaats met een woonwagen geschiedt tegen kwitantie, door een of meer daartoe door Burgemeester en Wethouders aangewezen ambtenaren. 2. De in het eerste lid van dit artikel be- doel'de ambtenaren storten de door hen cnt- vangen gelden uiterlijk op den tweedsn werk- dag na dien waarop de ontvangst beefit plaats gehad, bij den gemeente-ontvanger. 3. De gemeente-ontvanger geeft van elke storting een bewijs af. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de bepaling in de verordening aldus te wij zigen. De heer VERSOHiELLING vraagt, of het tevens niet mogelijk is, de betreffende veror dening te wijizigen. Het blijkt, dat het aantal woonwagenbewoners in de gemeente niet ach- teruit gaat, doch integendeel vooruit. Van week tot wee'k verblijven in de gemeente 6, 7 of 8 wagens. Hij is van meening, dat, indien men het recht hooger stellen zou, men wel licht minder wocnwagens zou hebben. De woonwagenbewoners vinden het hier klaar- blijkelijk zeer goed. Ze hebben de besehik king over een stal, water eiiz. En ook schijnt de gelegenhei'd om aalmoezen te krijgen, nogai gunstig. Indien het bedrag hooger1 zou ge steid worden, bestond de mogelijkheid, dat er enkele van deze gasten verdwenen. Thans ontmoet men van den morgen tot den avond woonwagenbewoners in de gemeente, en men is er thans meer mee achteruit dan vooruit. De VOORZITTER moet opmerken, dat de verordening nog niet in werking is, zoodat het kwalij'k opgaat, reeds een oordeel erover te vellen. Indien mocht blijken, dat het te hef- fen recht zeer goe'dkoop zou zijn, kan men altijd de verordening wijzigen. Burgemeester en Wethouders vragen zich echter af, of het wel mogelijk zal zijn, de geMen binnen te krij gen. Mocht het noo'dig blijken, dat een ver- arJdering moet plaats grijpen, dan kan de verordening worden gewijzigd, doch men gaat een verordening, die weliswaar is vastgesteld, doch nog nie't goedgekeurd, toch niet zonder meer wijzigen. De heer VEiRSOHELLING deelt mede, ervan overtuigd te zijn, dat de toestand zooals die thans is, onhoudbaar is, en zoo niet mag voortbestaan. Verm'Oedelijk zullen de gasten wel verdvvijnen, indien een hooger bedrag ge- hevan wordt. De VOORZITTER merkt op, dat indien bij de toepassing der verordening Burgemees ter en Wethouders mocht blijken, dat wijzi ging noodig is, dit college met daartoe strek- kende voorstellen hij den raad zal komen. Thans echter aeht hij wijziging nog niet nood- zakelijk. De heer DIELiEMAN is van meening, dat niet het terrein, doch de burgerij de groote aantrekkingskracht vomit. Het schijnt, dat het hier voor hen aardig goed is, en zij aar- dig wat binnenhalen. De heer VERSOHELLING merkt op, dat niettegenstaan.de dat, het terrein goed geacht mag worden. Vergeleken (met andere plaat sen" is het hier een prachtterrein.. Als men ziet naar Ter Neuzen, is het verschil wel groot, de menschen moeten daar maar langs den dijk kampeeren. Hij is van meening, dat er in geheel Zeeuw"sch-Vlaajnderen niet zoo'n goed terrein voor de woonwagenbewoners is. De VOORZITTER voert hiertegen aan, dat het terrein in orde is gebracht, en aan zekere eischen beantwoordt. Voor dien tijd kwamen er klachten, dat het er een bende en een rom- mel was. Daarin is voorzien, en zijn voor het gebruik van het terrein bepalingen in het leven geroepen. Mocht blijken, dat hot hier of daar nog hokt, dan kan men nog altijd optreden, en zal ook het college van Burgemeester en Wethouders met andere voorstellen komen. De heer VERSOHELLING: Neen, mynheer de Voorzitter, het vvoonwagenkamp moest op de groote plaat staan. De heer VAN BENDEGEM is van meaning, dat het aantal wcon/wagenbswoners dat deze gemeente taezoekt, niet daalt, doordat zy moe ten betalen, als zij in Belgie komen, Daarom komt men er hier niet van af. Indien zij niet betalen, komen zij niet binnen, wellicht was het voor ons land ook gewenscht, eon derge- lijke regeling te treffen. De heer A. HAMELINK merkt op, dat, in dien de woonwagenbewoners niet betalen, zij maar moeten opruimen. Spreker moet ook be talen hetgeen hem opgelegd wordt. Met algemiaene stemmen wordt de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde wijziging vastgesteld. q. Voorwaarden voor den bouw van een woning aan den Nieuwendijk. Burgemeester en Wethouders deslen mede, dat zij, naar aanleiding van de vragen en mededeelingen van den heer Verschelling over het stellen van voorwaarden bij het bouwen van woningen aan den Nieuwendijk, een on- derzoek hebben doen instellen, en dat is inge komen het onderstaande rapport: RAPPORT van G. Griep, gemeente-veld- wachter, Naar aanleiding van een door het raadslid A. Verschelling in de op 5 Februari 1935 ge houden openbare vergadering van den raad dezer gemeente gedane mededeelingen, als zou de gemeente-opzichter D. van den Berg op ,,slinksche" wijze een door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente verle-ende bouw- vergunning hebben te'ruggrvraagd, waama door hem (gemeente-opzichter) een voor- waarde in die bouwvergunning zou zijn bij- gevoagd, welke meded-eeling bij op 8 Februari 1935 in de hal van het gemeentehuis alhier, tegen den gemeente-secretaris en den 2en commies ter secretarie J. A. Smidt her- haald-e heb ik, Comelis Griep, veldwachter der gemeente Axel, op last van den heer Bur gemeester dezer gemeente, een onderzoek in- gesteld. Aangezien blijkens de door het raads lid Verschelling gedane mededeeling, het teru'gvragen van een verleende bouwvergun- ning zou zijn geschied, ten aanzien van iemand die aan den Nieuwen Dijk alhier een woning heeft laten bouwen, heb ik ondermeer ge- hcord,: Pieter Haak wonende aan den Nieuwen Dijk I 86e alhier, die mij desgevraagd het volgen de verklaarde: „In de maand April 1932 heb ik den aan- nemer A. van Sabhen opdracht gegeven, de woning voor mij te bouwen die ik thans be- woon. Van Sabben heeft daarvoor, namens mij, aan het college van Burgemeester en Wet houders alhier vergunning gevraagd en ver- kregen. Einde April of begin Mei 1932 deelde Van Sabben mij mede, dat de bouwvergunning was verleend en hij met het bouwen kon be- ginn-en. Eenige dagen nadian kwam Van Sab ben bij mij, met de mededeeling dat de ver leende bouwvergunning, die bij hem was be- zorgd door den gemeente-opzichter Van den Berg, was teruggevraagd, en dat daarop was bijgeschreven, dat de sloot voor de te bouwen woning moest worden gerioleerd, hetgeen ik toen heb gadaan. Tegen deze voorwaarde had ik eigenlijk geen bezwaar, omdat ik anders over die sloot een hruggetje had moeten leg- gen, hetgeen mij evenveel geld zou hebben ge- kost en minder geriafelijk voor mij zou zijn geweest. Nadien heeft Van Sabben de bouw vergunning aan mij afgegeven." De hiervoren vermelde, door P. Haak afge- legde verklaring, werd bevestigd door zyn huis- en echtgenoote P. J. Oppeneer. Ik, rapporteur, heb daarna de aan P. Haak voornoemd, onder dagteekening van 10 Mei 1932, onder rnumner 94, door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente verleende bouwvergunning, vergeleken met het in het archief dezer gemeente, ten name van meer- genoemden P. Haak gestelde en onder gelijke dagteekening en nummer berustend ex-emplaar der bouwvergunning. Hierbij bleek mij, dat op beide exemplaren achter het wcord: ,,Opmerkingen" met inkt was geschreven: ,,Dat een rioleering gelegd wordt met buizen van 50 c.M." Te oordeelen naar het handschrift waren bedoelde woorden geschreven door den 2en commies ter secre tarie J. A. de Smidt. Ik hoorde daama Aamout van Sabben, aannemer, wonende aan de Kaaiwal A 20, al hier, die mij desgevraagd het volgende ver klaarde: „Omstreeks Mei 1932 heb ik voor Pieter Haak, aan den Nieuwen Dijk, alhier, een nieu- we woning gebouwd. De daarvoor vereischte vergunning heb ik, namens P. Haak, aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente aangsvraagd en verkregen. Deze bouwver gunning is bij mij wanneer w-eet ik niet meer precies - bezorgd. Blijkens het door mij gehouden kasboek, heb ik op 14 Mei 1932 deze bouwvergunning aan P. Haak afgegeven, en daarvoor van hem 20 cent ontvangen. Ik kan mij niet meer herinneren, dat de bouw vergunning toen teruggevraagd is, om daarop nog een voorwaarde betreffende het rioleereh van de sloot bij te voegen. Voor zoover ik mij kan herinneren, stond de voorwaarde dat de sloot moest worden gerioleerd, van het begin af in de bauwvergunning. In ieder geval kan ik mij niet herinneren, dat deze terugge vraagd is". J. A. de Smidt, 2e commies ter secretarie alhder, door mij gehoord, verklaarde mij des gevraagd het volgende: ,,Ik ben belast, met de behandeling van de door Burgemeester en Wethouders dezer ge meente verleende bouwvergunningien. De voorwaarden, waaronder een bouwvergunning eventueel wordt verleend, worden door mij met inkt geschreven, acbter het op de bouw- veigunningen getypte woord: ,,Opm-erkingen". Zijn er geen voorwaarden gesteld, dan wordt door mij achter „Opmerkingen" geschreven: „Geene". De bouwvergunning is altijd ge- dagteekend op den dag waarop Burgemeester en Wethouders deze verleenen. De bouwver gunning van P. Haak heb ik daarom niet eer- der dan op 11 of 12 Mei 1932 geschreven. Bovendien moet een bouwvergunning voordat deze aan belanghebbende wordt uitgereikt, eerst door den heer Burgemeester en den Secretaris worden geteekend. Zeer waar- schijnlijk is bedoelde bouwvergunning niet eerder dan op 12 of 13 Mei 1932 aan Van Sabben uitgereikt". Ik, rapporteur, heb daama de hierboven bedoelde ten name van Pieter Haak gestelde bouwvergunning, vertoond aan J. A. de Smidt voornoemd, waarbij deze verklaarde, dat de op die vergunningen voorkomende woorden ,,Dat een rioleering gelegd wordt met buizen van 50 c.M.", door hem waren geschreven. Bedoelde bouwvergunningen (zoowel het exemplaar dat in het archief der gemeente berust, als dat hetweik P. Haak in zijn bezit heeft), heb ik, rapporteur, nauw- keurig bekeken. Daarbij is mij echter niet kunnen blijken, dat in die vergunning was geradeerd of op eenige andere wijze veranderingen waren aangebracht. In het bijzonder heb ik er op gelet in verband met de verklaring van J. A. de Smidt of achter het woord „Opmerkingen" misschien het woord ,,Geene" had gestaan en dit op eenigeriei wijze was weggewerkt. Ik kon echter niets waarnem-en, dat in die richting wees. Naar mijn meening zijn er, in bedoelde bouwvergunning, dan ook geen veranderingen aangebracht. Ik, rapporteur, heb voorts inzage genomen van het bij de teekening en bouwvergunning, op de woning van P. Haak voornoemd be trek king hebbende, door den gemeente-opzichter Van den Berg onderteekende rapport, gedag- teekend 21 April 1932, welk rapport berust in het archief dezer gemeente. Na lezing van dit aan Burgemeester en Wet houders dezer gemeente gericht rapport bleek mij, dat de gemeente-opzichter er de aandacht op vestigt, dat het gewenscht zou zyn, dat de sloot voor de door P. Haak te bouwen wo ning werd gerioleerd. Vervolgens hoorde ik het raadslid A. Ver schelling, die my desgevraagd bet volgende verklaarde: ,,Toen ik, in de op 5 Februari 1935 gehouden openbare vergaderingen van de raad dezer ("gemeente, en eenige dagen nadien, in een ge- sprek met den gemeente-secretaris, heb ge sproken over het op slinksche wijze terug- vragen van een bouwvergunning, door den gemeente-opzichter Van den Berg, heb ik daarbij het oog op de in 1932 aan Pieter Haak, wonende aan den Nieuwen Dijk alhier, ver leende bouwvergunning. P. Haak heeft mij nameiijk medegedeeld, dat de aan hem ver leende bouwvergunning, betrekking hebbende op de woning die hij thans bewoont, destijds teruggevraagd is door den gemeente-opzichter Van den Berg, en dat deze er toen de bepaling heeft bijgevoegd, dat de voor de te bouwen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5