Gemengde Berichten - i m. Marktberichten IN GEZONDEN STUKKEN. D. H. d. W., oud 51 j., leurder, wonende te i Lamswaarde, alsvoren te Graauw op 13 Juni 1934. Eisch 40 boete. Uitspraak. 25 boete of j 10 dagen heehtenis. L. O.. oud 24 j., arbeider, wonende te Schoon- dijke, alsvoren te IJzendijke op 3 Juni 1934. Eiscli 40 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen heehtenis. J. M. v. O., oud 27 j., slager, wonende te De Clinge (B.), alsvoren te Hulst op 4 Juni 1934. Eiscli 50 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen heehtenis. F. S., oud 44 j., arbeider, wonende te Sint- Jansteen, alsvoren te S'int Jansteen op 15 Juli 1934. Eisch 40 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen heehtenis. A. v. D., oud 46 j., en A. Bogaert, oud 39 j., arbeiders, beiden wonende te Hulst, als voren, ieder op 4 Augustus 1934 te Clinge. Eisch ieder /30 boete. Uitspraak ieder 25 boete of 10 dagen heehtenis. F. A. F., oud 19 j., fruithandelaar, metselaar, wonende te De Clinge (B.), alsvoren te Clinge op 26 Juli 1934. Eisch 30 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen heehtenis. A. v. R., oud 35 j., arbeider, wonende te Koewacht, alsvoren te Koewacht op 11 Juli 1934. Eisch 40 boete. Uitspraak /30 boete of 10 dagen heehtenis. P. F. d. G., oud 28 j., werkman, wonende te Moerbeke (B.), alsvoren te Koewacht op 11 Juli 1934. Eisch 40 boete. Uitspraak 30 boete of 10 dagen heehtenis. R. v. H., oud 21 j., werkman, wonende te Moerbeke (B.), alsvoren te Koewacht op 11 Juli 1934. Eisch 20 boete. Uitspraak 20 boete of 10 dagen heehtenis. J. F. v. d. K., oud 27 j., leurder, wonende te Clinge, alsvoren op 25 Juli 1934 te Hulst. Eisch 50 boete. Uitspraak 30 boete of 10 dagen heehtenis. Mr. Lambooy, verdachte's raadsman, vroeg vrijspraak. A. L. v. K., oud 50 j., metselaar te Koe wacht, alsvoren te Koewacht op 9 Sept. 1934. Eisch 50 boete. Uitspraak 40 boete of 20 dagen heehtenis. A. L. v. K., voomoemd, alsvoren op 31 Augustus 1934 te Zuiddorpe. Eisch 50 boete. Uitspraak 30 boete of 10 dagen heehtenis 25 boete of 10 dagen heehtenis. A. J. d. C., oud 20 j., werkman, wonende te Aardenburg, alsvoren op 8 Juli 1934 te Aar- denburg. Eisch 40 boete. Uitspraak 25 boete ol 10 dagen heehtenis. A. J. F. d. G., oud 23 j., werkman, wonende te Oostburg, alsvoren te Aardenburg op 8 Juli 1934. Eisch 20 boete. Uitspraak 20 boete of 10 dagen heehtenis. J. F. B., oud 38 j., kolenhandelaar, wonende te Hulst, wegens alsvoren te Hulst op 15 Juli 1934. Eisch 40 boete. Uitspraak /29 boete of 10 dagen heehtenis. C. B„ oud 19 j., voddengaarder, wonende te De Clinge (B.), wegens alsvoren te Clinge op 10 Juli 1934. Eisch 40 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen heehtenis. G. R., oud 24 j., grondwerker te De Clinge (B.), alsvoren te Graauw op 28 Aug. 1934. Eisch 30 boete. Uitspraak /25 boete of 10 dagen heehtenis. M. M. J. d. P., oud 41 j., zonder beroep, wonende te Waterlandkerkje, alsvoren te Wa- terlandkerkje op 3 Juli 1934. Eisch 30 boete. Uitspraak /20 boete of 10 dagen heehtenis. M. M. J. d. P., voomoemd, alsvoren te Wa terlandkerkje op 29 Juli 1934. Eisch 30 boete. Uitspraak 30 boete of 10 dagen heehtenis. P. d. V., oud 26 j., Stekene (B.), alsvoren te Koewacht op 14 Juni 1934. Eisch 30 boete. Uitspraak 29 boete of 10 dagen heehtenis. ,S. F. L., oud 38 j., zonder beroep, wonende te Vlissingen, alsvoren te Biervliet op 8 Juli 1934. Eisch 10 boete. Uitspraak 10 boete of 5 dagen heehtenis. F. X. d. S., oud 38 j., werkman te Kiel- drecht, alsvoren te Graauw op 8 Juni 1934. Eisch 35 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen heehtenis. A. J. d. C., oud 20 j., werkman te Aarden burg, overtreding van de Rijwielbelastingwet, te Aardenburg op 8 Juli 1935. Eisch 5 boete of 2 dagen heehtenis. Uit spraak 5 boete of 2 dagen heehtenis. A. B., oud 20 j., werkman, wonende te Sas van Gent, alsvoren te Sas van Gent op 21 April 1934. Eisch 5 boete of 2 dagen heehtenis. Uit spraak 5 boete of 2 dagen heehtenis. INBREKERS A AN HET WERK. Te AJmelo en omgeving is op drie plaat- sen ingebroken. Bij de familie Schreuder wis- ten de dieven een bedrag van circa /2100 te bemachtigen, dat zij stalen uit een geldkistje en een kast. Bij den landbouwer Reuker werd tijdens afwezigheid der bewoners, het geheele huis onderstboven gehaald, waarbij een be drag van 20 werd ontvreemd. Men vermoedt, dat dezelfde inbrekers, die een bezoek hebben gebracht aan de R.K. pas- torie te Bomerbroek bij Almelo, waar zij eenige rolletjes geld uit de keuken stalen, beide inbraken hebben gepleegd. De politie heeft de zaak in handen. „OOWBOY-CLUB" IN LIMBURG OP STROOiFTOCHT. Den laatsten tijd werden er in verschillen- de plaatsen in de mijnstreek in Limburg kleine diefstallen gepleegd, hoofdzakel(jk bij winke- liers, waarvan men de daders niet te pakken kon krijgen. Thans is men er in geslaagd twee daders te pakken te krijgen. Bij den slager B. aan de Stationsstraat te Beek was inge broken en men slaagde er in, den indringer, den 14jarigen G., te achterhalen. Bij zijn ver- hoor gaf hij een valschen naam op, naar later bleek. Daar hij weer in vrrjbeid gesteld was, ging men op zoek, en vond hem. Toen bleek, dat hij G. heette. Men kon ook een medeplich- tige, den 14jarigen F., te pakken krijgen. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het is gebleken, dat zij deel uitmaken van een club jongens, genaamd de „Cowboy-club" die geregeld op strooptochten uitgingen. Zij zou- den hiertoe gekomen zijn door beinvloeding van films, welke zij gezien hadden. Zij zijn onder politiegeleide naar het ouderlijk huis teruggebracht. VRACHTAUTO GESTOLEN. Op den Sloterweg te Amsterdam is een vrachtauto gestolen, Het voertuig werd onbe- heerd te Hillegom teruggevonden. Alle ben zine was opgebruikt. OORLOG TEGEN DE HONDEN EN DE KATTEN IN HET GOOI. Men schrijft uit het Gooi aan de N. R. Crt.: Er is op de heide, in de bosschen en in de villawijken tusschen Naarden en Huizen een strijd gaande. Niet tusschen, doch tegen hon- den en katten. Er zijn de laatste viertien da gen twintig honden en veertien katten neer- geschoten of vergiftigd; de daders zijn niet gevonden. Men veronderstelt, dat stroopers zich op deze manier van medestroopers heb ben ontdaan, doch er zijn ook aanwijzingen, dat leden van de Huizer Jachtclub, die hier terreinen voor hazenjacht en konijnenvangst hebben gepacht, van deze zaak meer weten. Eenige eigenaars van gronden hebben trou- wens verleden jaar reeds de pacht opgezegd, omdat zij de leden, die men geen jagers in den traditioneelen zin kan noemen, omdat zij ook andere jachtgebmiken niet in acht nemen ervan verdachten zich aan honden- en katten- jacht schuldig te maken. Anderzijds dienit erkend, dat eigenaars van katten, ervoor dienen te waken, dat deze z.g. huisdieren hun oerinstincten kunnen uit- leven. Uitgemoorde vogelnesten spreken een droevige klacht ten opzichte van de katten; doodgebeten kippen en lammeren worden als bewijsmateriaal tegen de honden aangevoerd. Er zijn zelfs jachtverhalen in omloop, waar- in honden konijnen vangen en doodbijten en samen met de poezen, die zij tot jachtgezellen hebben, opeten. Het bestuur van de afd. Gooiland der Ned. ver. tot bescherming van dieren, zag zich in een lastig parket, toen een der leden op de jaarlijksche vergadering te Bussum om be- middelend optreden verzocht. Voor wie moet men partij kiezen? Voor de honden en katten of voor de vogels, konijnen en eekhooms? De zaak nam een sensationeele wending, toen een lid-politie-agent als zijn meening onthulde, dat de jachtopzieners die zeggen, dat zij op hon den schieten om de eekhooms te beschermen, zelfs op eekhooms schieten om hun velletje machtig te worden. Ook zou hij het niet zoo vreemd vinden, als het gerucht waar blijkt te zijn, dat de jachtopziener van de Huizer- Jachtclub, de dader is van de aanslagen op honden en katten. De betrokken opziener heeft hem reeds gesommeerd om dit waar te ma ken en tegen een ander, die hem deze beschul- diging toevoegde, proces-verbaal doen oprna- ken. De villabewoners tusschen Huizen en Naar den hebben zich inmiddels tot een comitd vereenigd en met de burgemeesters van beide gmeenten gconfereerd, die een grondig onder- zoek hebben toegezegd. Het bestuur van Die- renbescherming en de rentmeester van het Gooische reservaat, op welks terreinen honden en katten eveneens schade onder den wild- stand aanricbten, zijn ook doende maatregelen te beramen, die tot herstel van den vrede in de natuur kunnen leiden. NOODLOTTIGE BRAND TE MONNEKENDAM. Te Monnikendam heeft een felle brand ge- woed in een perceel aan het Zarken, bewoond door de gebroeders J. en T. Scherpenhuizen, bejaarde lieden van dmstreeks zeventigjarigen leeftijd. De heer J. S. was, toen de brand ont- stond, alleen thuis, terwijl zijn broer naar de kerk was. Een jongetje, dat aan den overkant woont, zag plotseling vlammen in het kleine steenen huisje. Hij snelde onmiddellijk naar binnen om den ouden man, die blind was, te waarschuwen. Hij nam den man mee naar buiten en ging vervolgens de brandweer alar- meeren. Intusschen is J. S. zijn brandende woning weer binnengegaan, waarschijnlijk om zijn geld en andere dingen van waarde in veiligheid te stellen. Dit werd hem evenwel noodlottig, want het vuur greep z66 snel om zich been, dat den man de weg naar de straat werd afgesneden. De vrijwillige brandweer, die weldra met de motorspuit aanwezig was en met vier stralen water gaf, slaagde er niet in, den man te bevrijden, zoodat hij is omge- komen. Later heeft men het nagenoeg geheel verkoolde lijk geborgen. De woning brandde uit. Vermoedelijk is het vuur in een zijkamer, waar een kachel staat, ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. De omliggen- de huisjes hebben geen gevaar opgeloopen. Van een pand aan de overzijde werd de gevel geblakerd, terwijl de ruiten door de hitte zijn gesprongen. KNAAP DOODGEREDEN. Dp het Mosplein te Amsterdam-Noord heeft een verschrikkelijk ongeval plaats gehad, waarbij een jongen werd overreden en gedood. Op den hoek van het Mosplein en de Van der Pekstraat atopte een bus van lijn B voor het uitlaten van passagiers. Daarachter kwam een bus van lijn L, die doorreed. Een jongen van omstreeks twaalfjarigen leeftijd, die voor de stilstaande bus van lijn B omliep en de straat overstak, werd plotseling door de an dere bus gegrepen. Ben der wielen ging hem over het hoofd, met het gevolg, dat de dood terstond intrad. Het stoffeiijk overschot is naar het Binnen- gasthuis gebracht. De bestuurder verklaarde, dat de jongen z66 onverwacht voor zijn wa- gen was gekomen, dat stoppen niet meer mo- gelijk bleek. DOOR AUTO GEDOOD. Te Leeuwarden is de 56jarige typograaf Joma, die juist op de fiets passeerde, aange- reden door een achterult rijdende auto. De heer Joma werd zwaar gewond in een der ziekenhuizen opgenomen, waar hij aan de ge- volgen van de bekomen verwondingen is over- leden. JONGEN VERDRONKEN. Te Alkmaar werd de 7jarige Henk Zand- voort vermist. Daar vermoed werd dat hij te water was gevallen, heeft de politie in de nabij de woning gelegen grachten gedregd. Den volgenden dag heeft de vader het ljjkje van den jongen in de sloot achter het Cen- traal ziekenhuis gevonden. VERDUISTERING. Verdacht van verduistering van f 450 ten nadeele van een in zijn dienst geweest zijnden controleur, is in het huis van bewaring te Roermond opgesloten de 34jarige M. v. B., di- recteur van een nachtveiligheidsdienst te Helta ond. EEN JEUGDIG BOEFJE. De gemeente-politie te Winschoten heeft den 15jarigen loopjongen W. H. aangehouden, die tal van oplichterijen op zijn geweten heeft. De jongen, meldt de N. R. Crt., die na zijn schooltijd reeds bij vijftien patroons werkzaam is geweest, kocht meermalen, buiten mede- weten van zijn laatsten werkgever, op ?ijn naam doozen sigaretten en wist ook bij enkele firma's wisselgeld voor zijn patroon los te krijgen, dat dan later wel terugbetaald zou worden. Wegens deze ongeoorloofde manipu- laties kreeg de jongen zijn ontslag. Vrees om zijn ouders het zooveelste ontslag te moeten meedeelen, deed hem de ouderlijke woning verlaten. Toen hij niet terugkeerde, verzocht de commissaris van politie te Winschoten per radio zijn opsporing, doch nog dienzelfden dag keerde de jongen, die al dien tijd bij fa milie in Zuidbroek was geweest, uit eigen be- weging terug. Hij werd onmiddellijk door de politie aangehouden, die proces-verbaal tegen hem heeft opgemaakt. WERVELSTORMEN RIOHTEN GROOT ONHEIL AAN. De Zuidelijke Staten van Amerika zijn ge- teisterd door wervelstormen, welke talrijke slachtoffers hebben geeischt. In den staat Mississippi werden 14 men- schen gedood en meer dan 100 gewond. In Louisiana, Texas, Alabama en Florida zijn 34 personen gedood en honderden gewond. In de stad Gloster in den staat Mississippi werden 160 gebouwen, waaronder drie kerken, ver- nield. In Louisiana sloeg een woonschuit om en vonden tien personen den dood in de golven. In het Westen en Midden werd in Missouri en Illinois door sneeuw en regenbuien groote schade aangericht. Duizenden in het getrof- fen gebied zijn dakloos. GOUDZOEKERS IN SNEEUWSTORM OMErEKOMEN. Uit Vancouver wordt getaeld, dat een jager, die levensmiddelen zou brengen naar een kamp met zeven goudzoekers, nabij de Cari boo, 75 mijl ten Noordwesten van de Bridge River, in Britsch Columbia, ontdekte, dat het geheele kamp bedolven was door een lawine. Deze is waarschijnlijk tijdens de hevige stor- men in Januari j.l. naar beneden gekomen en heeft het kamp met de zeven goudzoekers onder de sneeuwmassa begraven. VLIEG-ONGELUK. Tengevolge van snelheidsverlies is bij Tou louse een sportvliegtuig omlaag gestort. De beide menschen in het vliegtuig kwataen om het leven. KERKGEBOUW DOOR BRAND VERNIELD. In het West-Vlaamsche dorp Oost-Roose- beke, dat tijdens den wereldoorlog geheel met den grond was gelijk gemaakt, maar na den wapenstilstand werd herbouwd, is het fraaie nieuwe kerkgebouw door brand vemield. Niets kon worden gered. Uit het eerste onderzoek zou blijken, dat de oorzaak aan kwradwillig- heid moet worden toegeschreven. TREINREIZIGERS ONTVOERD. Ohineesche opstandelingen hebben bij Sjan- haikwan een trein aangehouden en verschil- lende passagiers ontvoerd, terwijl zes man van de treinbewaking werden gedood. Japan- sche troepen trachten de roovers op te sporen. DE STRIJD TEGEN HET BANDIETISME. Te Moskou zijn drie bandieten ter dood ver- oordeeld, die zich in gezelschap van een vier- den bandiet onder het mom van officieele partrjVertegenwoordigers toegang tot de wo ning van een communiste hadden verschaft en haar vervolgens vermoordden. De vierde bandiet werd tijdens de arrestatie neergescho- ten. Ook twee bandieten, die eenige malen spoorwegconducteurs hadden overvallen, wer den ter dood veroordeeld. De vijf vonnissen zijn reeds voltrokken. In een voorstad van Moskou, Rataenskoje, zijn eenige jongelieden gearresteerd, die op 28 Maart j.l. een lokaaltrein hadden aange houden en de passagiers onder bedreiging met revolvers en handgranaten hadden geplun- derd. De mannen hadden uniformen van de Gepeoe aangetrokken. De negen gearresteer- de personen worden er van beschuldigd wel twintig treinen te hebben geplunderd. MOOR I) UIT BIJGELOOF. Uit Kanton wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat zestien spoorwegarbeiders zijn vermoord en 43 ontvoerd door bijgeloovig landvolk in de nabijheid van Laijang, in het Zuidwestelijk deel van Hoenan. Onder de dor- pelingen werd het gerucht verbredd, dat de spoorwegarbeiders, die bezig waren met dem aanleg van 'n vak in den spoorweg van Kan ton naar Hankon, vreedzame bewoners hadden gedood als .offers voor de geesten". De dorpe- lingen vielen een jonk aan, waarin achttien mannen werden getransporteerd naar kar- weien aan bruggen. Slechts twee arbeiders ontsnapten; de anderen werden doodgeslagen of verdronken. Later werden nog twee boo- ten aangevallen en werden 23 arbeiders weg- gevoerd. Sedertdien zijn vier belhamels ge arresteerd, doch het lot der 43 ontvoerde ar beiders is onbekend. DE ESKIMO-NEGER. Op het Herschel-eiland, niet ver van de kust van Alaska stierf een neger Afafala ge naamd, die 30 jaar lang als Eskimo onder de Eskimo's geleefd heeft en wiens vrouw een Eskimosche was. In 1900 maakte een neger- troep een toumee door de Vereenigde Staten. Ook Afafala was onder hen, de onderneming mislukte, de impressario van de troep ver- dween met medeneming van de kas. Afafala nam te San Francisco dienst op een schip, dat naar Afrika voer. Tijdens de vaart be- merkte hij echter, dat de kapitein hem bedro- gen had. Het schip was een walvischvaarder en voer naar Alaska. Afafala schikte zich al heel gauiw in zijn lot en werd walvischvanger. Toen vestigde hij zich op een der eilanden van Alaska, waar hij zich, ofschoon het kli- maat werkelijk niet Afrikaansch was, zeer wel gevoelde. Hij nam alle levensgewoonten van de Eskimo's over en alleen de zwarte huidkleur onderscheidde hem van deze Noor- derlingen. EEN VONDST TE JERICHO. Prof. Garstang, hoofd van Sir Charles Marston's archaeologische expeditie, welke juist voor dit seizoen haar opgravingen op de plek van het oude Jericho heeft gestaakt, heeft, naar de Daily Tel. meldt, het hoofd van een religieus beld, van ongebakken klei en beschilderd, gevonden. Het is 20% c.M. hoog. Schelpen stellen de oogen voor. Het fragment is onder een 6.4D meter diepe laag van puin uit het vroege bronzen tijdperk gevonden, daarin trof men stukken aarde- werk aan, dat gelijkenis vertoont met Thes- salisch aaidewerk uit het neolithisch tijdperk. Onder dit aardewerk zijn huisvloeren gevon den, bepleisterd, rood gekleurd en gepolijst; de muren schijnen op dezelfde wijze behandeld te zijn. De bewerkte steenen, btj deze vloeren liggend, zijn van het type uit het late stee nen tijdperk in Palestine. De overblijfselen van deze vroegste vestiging vormen een laag van 5% meter hoogte, die zich ver onder de historische stad uitstrekt. EEN AARDIG STAALTJE VAN BUREAUCRATIE. Een typisch staaltje van bureaucratic heeft Brook, de Engelsche vlieger, die dezer dagen het record voor de solovlucht van Australie naar Engeland heeft verbeterd, meegedeeld, bij een ontvangst door den burgemeester en den gemeenteraad van zijn woonplaats Har rogate. Brook vertelde, dat hij 7 brieven bij zich had gehad van de burgemeesters van Melbourne en Sydney en een vijftal Austra- lische luchtvaartvereenigingen voor den bur gemeester, maar dat de commiezen hem die hadden afgendmen, omdat hij niet het recht had brievenmalen te vervoeren. Hij wist dus niet, of de brieven nog wel ooit hun bestem- ming zouden bereiken. Zij waren niet van postzegels voorzien. Brook kon niet nalaten zich schamper over deze bureaucratie uit te laten, die hij een beleediging acht aan het adres van de Australische luchtvaart. Omtrent het lot van de brieven weten de Engelsche bladen mee te deelen, dat zij op- gezonden zijn naar het hoofdkantoor te Bon- den. Het is niet de eerste keer, dat brieven bij vliegers in beslag genomen zijn. Zulks geschiedt op last van den postmeester-gene- raal. EEN RACE-AUTO RIJDT OP HET P1BLIEK IN. De jaarlijksche hellingwedstrijd van Cha teau Thierry is geeindigd met een treurig on geval. Twee uur 's middags werd Zondag het vertreksein gegeven aan den eersten concur rent op een renwagen. De hellingweg was eenigszins glad geworden tengevolge van den regen; nochtans scheen alles normaal te gaan. Zelfs gelukte het den renner Benoist het re cord van de proef te verbeteren. Na Benoist kwam de renner Cataneo op een 1500 cc Bu- gatti aan de beurt. Even voordat deze het parcours had afgelegd, remde hij op eenige tientallen meters van den top der helling uit alle macht. Zijn wagen vloog uit de baan, eerst in de menschenmassa links van den weg en daarna in de rij omstanders rechts, waar- na het vehikel tegen een boom versplinterd werd. Een tragisch geschreeuw deed het erg- ste vermoeden. Vele omstanders bleken em- stig gewond te zijn. Een drietal onder hen overleed nog voor dat zij getransporteerd konden worden. Het waren een zeer jong meisje, een jongen van ongeveer 16 jaar en een vrouw. De renner Cataneo kwam er met den schrik vanaf. Vein vier van zijn slacht offers moesten onmiddellijk beide beenen wor den geamputeerd. Men vreesde voor het leven van verschillen- de onder de ongelukkigen. Onmiddellijk heeft de politie door deskundigen hierin bijgestaan, een onderzoek geopend. Naar Reuter later meldde, was het aantal dooden reeds tot zeven gestegen. AUTO-ONGELUK IN SNEEUWSTORM. D.N.B. meldt uit Neurenberg: Een auto, die zangers uit Berlijn naar een concert alhier zou vervoeren, is tusschen Hof en Baryeuth in een sneeuwstorm geraakt. Op sommige plaatsen lag de sneeuw een halve M. hoog, zoodat de straatweg volkomen onover- zichtelijk was. Bij het dorpje Munchberg reed de auto in een sloot naast den weg en botste ook nog tegen een boom. De chauffeur en 3 Berlijnsche zangers werden zwaar gewond en moesten naar een ziekenhuis vervoerd wor den. VLIEGTUIG TIJDENS SNEEUWSTORM NEERGESTORT. Te Kelshall is het lijk gevonden van den farmer Grover uit Carlton in Cambridgeshire, die in zijn eigen sportvliegtuig 'n tocht had gemaakt. Het vliegtuig was in een sneeuw storm terechtgekomen en op den grond ge- ploft, op een eenzame plek. Een boer, op wiens land het ongeluk gebeurde, vond het lijk van den ongelukkigen vlieger. De heer Grover, die ongeveer 30 jaar en ongehuwd was, maakte dikwijls van zijn vliegtuig gebruik voor han- delsdoeleinden. Hij was te Cambridge opge- stegen en landde te Reading. Hij steeg weer op met het doel nog voor den avond in Cam bridge terug te keeren. VIJF EEUWEN BIERBROUWERIJ. Naar de Times schrijft is het dit jaar vijf eeuwen geleden, dat de bierbrouwerij uit mout en hop voor het eerst op schaal van betee- kenis in Engeland werd ingevoerd. Ale is veel ouder en hop werd ook wel voor 1435 bij de bierbrouwerij in Engeland gebruikt, maar in uiterst kleine hoeveelheden. In 1436 gaf Hendrik VI een besluit uit nopens de bieibrouwerij, waarin gezegd werd, dat alle bierbrouwers hun bedrijf als tot dus- ver konden blijven uitoefenen, ondanks de kwaadwillige pogingen om lieden, afkomstig uit Holland en Zeeland en anderen, die bier brouwdem daar in te belemmeren, op grond, dat deze drank giftig en ondrinkbaar zou zijn, terwijl het een gezonde drank was, vooral in den zomer. Uit de archieven van het brou- wersgenootschap blijkt; dat er in 1436 reeds bierbrouwers waren te Londen. In 1437 kreeg het genootschap zijn eerste chartre, waar schijnlijk ten deele uit erkentelijkheid voor de hulp door de brouwers verleend, bij de ver- dediging van Calais, het jaar te voren. Pas in het begin van de zestiende eeuw, zijn de ale en de bierindustrie tot een geworden. Voordien kwamen er herhaaldelijk processen voor tegen brouwers, die hop gebruikt had den bij de bereiding van ale. Dank zij de overgang van ale tot bier heeft zich in En geland een zeer belangrjjke hopindustrie ont- wikkeld. Dat het bierverbruik in Engeland van beteekenis is, blijkt ook uit de opbrengst van de accijnzen, die zooals wij onlangs heb ben meegedeeld, het vorig jaar 53.884.400 pond heeft bedragen. NIEUWE ONTDEKKINGEN IN BABYLONIe. Omtrent de Joodsche opgravingen, die het Oriental Institute van de Universiteit Chicago sinds verscheidene jaren in Iraq ondemeemt, heeft prof. Frankfort, bij zijn terugkeer in ons land aan het Bureau Vas Diaz o.m. het vol- gende meegedeeld; Er zijn ook dit jaar weer belangrijke resul- taten bereikt, die men echter eerst op het 19e Internationale Orientalisten Congres, dat in de herfst in Rome bqeen zal komen, wil be- kend maken. Op de Allard Pierson Stichting werden echter toch reeds eenige inlichtingen verstrekt. De drieledige expeditie, die van begin No vember tot midden Maart met een Europeesch- Amerikaansche staf van 17 leden en een arbei- derscorps van 1100 inlanders in het veld ge weest is, heeft op den voomaamsten ruinen- heuvel, Tell Asmar, het oorspronkelijke peil bereikt, waarop de eerste bewoners zich ge- vestigd hadden, toen dit gedeelte van de vlakte van Euphraat en Tigris bewoonbaar werd. Dit peil ligt 25 meter beneden het tegenwoor- dige oppervlak van het land; door heel deze diepte werden overblijfselen van woonplaatsen gevonden, waartusschen potten, werktuigen, zegels en half-pictographische tabletten lagen, die een inzicht in de opeenvolgende stadia der beschaving geven. De Abu-tempel, waarin verleden winter de opzienbarende groep van heel den is gevonden, bleek reeds gedurende vele voorafgaande eeuwen in gebruik te zijn gebleven; niet minder dan 24 bouwperioden werden onderzocht. De inrichting van het heiligdom was reeds in de oudste lagen van het type, dat tot het ednde toe gehandhaafd bleef. Beeldjes van klei. die de moedergodin afbeelden, en in diepste lagen zijn gevonden. gelijken op vondsten uit het 300 K.M. zuidelijker gelegen Ur en beves- tigen opnieuw den indruk, dat reeds in de oudste tijden een homogene beschaving in Babylonie heerschte. In Khafaje werden gelijktijdige lagen onder zocht, om de algemeene geldigheid der in Tell Asmar behaalde resultaten te toetsen. Maar bovendien werden hier te midden der huis- en tempelru'ines graven ontdekt, waarin de doo den met opgetrokken knieen en voor't gezicht gedrukte handen begTaven waren, omringd door vaatwerk, werktuigen, en toilet-artikelen en rijk versierd met kralen en amuletten. Een nadere studie van dit uitgebreide mate- riaal belooft een belangrijke verrijiking van onze kennis van de chronologie van het 4de millennium v66r onze jaartelling. Bovendien werd voor het eerst een in de nabijheid gelegen ruinen, Ischtschali genaamd. onderzocht. Hier werden de overblijfselen van een stad van ongeveer 2000 v. Chr. ontdekt, zoo compact gebouwd en betrekkelijk goed bewaard, dat prof. Frankfort hoopt, die, al- thans wat de topografie betreft, volledig te leeren kennen. Een stuk van den met torens versterkten stadsmuur werd ontdekt en daar in een der stadspoorten, waar vandaan een straat lejdde tot een rechthoekig gebouwen- complex, waarin drie tempels, om open hoven gegroepeerd, gevonden werden. Dit complex alleen beslaat een oppervlakte van 120 maal 80 meters. Beschreven tichelsteenen onthul- den, dat de tempels gebouwd waren door koningen van Eshnoenna (Tell Asmar). Een der tempels was aan Ischtar gewijd. Hier kon voor het eerst het 'oewijs geleverd wor den, dat in Babylonische tempels soms oeroude voorwerpen in gebruik bleven. Vanuit het heiligdom der godin leidde een deur in een soort sacristy, waar op leemen banken, die langs de wanden liepen, de sieraden van het godenbeeld bewaard werden. Hieronder bevonden zioh kralen, halskettin- gen en zegels, die ten minste 700 jaar ouder waren dan het gebouw, waarin zij gevonden zijn. Ook andere waardevolle voorwerpen, zooals rijk met beeldhouwwerk versierde vazen en bronzen lampen in den vorm van leeuwen, zijn hier gevonden. In Assyrie werd het onderzoek van Sargons residentie (722705 v. Chr.) bij Khorsabad voortgezet. Een aantal groote gebouwen waren tezamen met's konings paleis door een muur omgeven en vormden zoo een citadel. Daarin bevond zich ook het paleis van den grootvizier, dat met fraai gebeeldhouwde en met opsehriften voorziene marmeren drem- pels versierd was. De belangrijkste vondsten bestondem hier uit ongeevenaard volledige resten van de wandversiering, bestaande uit kleurig beschilderd plasterwerk, waarin boven friezen van mythologische dieren en demonen een 3% M. hooge figuur van den koning ver- schijnt, staande in aanbidding voor een goden beeld. Prof. Frankfort zal v6or het begin van het Orientalistencongres in Rome een lezing over deze ontdekkingen houden voor de Vereeniging van Vrienden van het Allard Pierson Museum. Vereeniging van handelaren in granen, zaden, peulvruchten en voederartikelen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ter Neuzen, 10 April 1935. Tarwe regeeringsprijs; Rogge 77,50; 5f 5,50; Zomergerst 55,75; Haver f 5,50—/ 5,75. Groene Erwten 910Bruine Boonen /ll11,75; Duiveboonen 67,50; Paar- deboonen 66,25. Blauwmaanzaad niet aangevoerd; Karwij- zaad id.; Geelmosterdzaad id.; Kanariezaad id.; Lijnzaad 55,75. (Buiten verantwoordelijkhedd der Redactie.) WAARSOHUWING EN AANKONDIGENG Op onderscheiden plaatsen in onze Provin- cie hoopt in de eerstvolgende dagen voor het zgn. Russische Zendingsgenootschap Pastor Fetler lezingen te houden en gelden in te za- melen voor de noodlijdende Christenen in Rusland. We zien ons evenwel genoopt om de bevol- king van Zeeland te waarschuwen. Men oordeele zelf. Prof. Dr. F. W. Grosheide, voorheen voor- zitter van het Com. van aanbeveling, schrijft; ,,Ik zie mij genoodzaakt af te treden als lid van het Com. van Inlichtingen v. h. Russisch Zendingsgenootschap, omdat door de werkers van dit genootschap feitelijk een Evangelisa- tiearbeid in Nederland is opgezet." Dr. Krop in „Geloof en Vrijheid": „De har- ten van ons geloovig Nederlandsch publiek staan open voor hun lijdende geloofsgenooten in Sowjet-Rusland. Daarop mag niet gespecu- leerd om voor andere doeleinden geld los te krijgen. Ds. Hoekendijk in de Bussemsche Courant: ,,Wanneer ik spreek van onverantwoordeljjk handelen, dan meen en zeg ik niet „oneerlijk" handelen, doch dan denk ik aan het koopen van een pand van 61900 en het maken van plannen om er nog drie te koopen te Amster dam. Ik vraag mij af, of het verantwoorde- lijk is, waar men de nood van Rusland in schrille kleuren schildert om geld bij elkaar te krijgen!" Nog 66n getuigenis. Volksblad 7 Jan. '35: ,,Een der merkwaardigste gedeelten van hun rapport gewaagt er van, hoe plotseling uit- kwarn, dat Fetler in Riga een eigen drukkerjj bezat, waar hij alle drukwerken voor zijn genootschap liet drukken. ,,Directeur" Fetler zond aan Pastor" Fetler gepeperde rekenin- gen en Pastor" Fetler betaalde met het geld, dat voor zgn Ruslandarbeid was bijeen ge bracht!!" (Oommentaar toch wel overbodig.) Nu de aankondiging. Het Com. „De Zeeuwsche Beker" zal een tweede actie beginnen en zal daartoe zeer gaame lezingen met of zonder lichtbeelden geven. Laten de plaatseljjke comitd's vergaderingen beleggen, zoo zal het Prov. Com. zorgen voor sprekers. Bekendheid met den soheienden nood in Rusland en kennis van het gevaar van het Bolsjewisme is voor een welslagen nood- zakelijk. Voorts richte men zich, zoowel voor de „waarschuwing" als voor de „aankondiging" tot den ondergeteekende. A. KONING, Secr.-Penningm. van St. Laurens. „De Zeeuwsche Beker". SCHEEPVAARTBEWEGING. Voor Ter Neuzen: 9 April. Eng. s.s. THE BARON, 385, piekijzer, Millom. Van Ter Neuzen: 9 April. Eng. s.s. DALE- WOOD, 1561, ledig, Grangemouth. Voor Gent: 8 April. Deensch s.s. RAGN- HILD, 678, koien, Gdynia; Eng. s.s. MOOR- FOOT, 1974, kolen, Blyth. 9 April. Noorsch s.s. SKARV, 472, pek- kolen, Grangemouth. Van Gent: 8 April. Duitsch s.s. SPECHT, 355, ijzer, Antwerpen; Deensch s.s. RAGN- HILD, 678, ledig, IJmuiden; Nederl. m.s. IRIS, 112, ledig, Antwerpen. 9 April. Nederl. m.s. ZWALUW, 112, stukg., Londen; Eng. s.s. DON, 429, stukg., Antwer pen; Estl. s.s. RAY, 521, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. MIRUPANU, 1616, ledig, Antwerpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3