BLACK ;fST nnv Boy gam tnieuute pakje pruim tabak im wm De ramp van ds „Leeuwerik" Prima van smaak Sievig in dc mond Wordt niet glad Lang houdbaar Sport TER NEUZEN, 10 APRIL 1935. AXEL. vzMm m mli Deskundigen roemen deze tabak als Geen gebruiker van pruimtabak verzuime met dit nieuwe pakje kennb te maken. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. VOETBAL. RECHTSZAKEN. {Dc groote bladen bevatten tal van mede- deelingen over bet onderzoek dat is ingesteld naar de ramp aan de ,,Beeuwerik" overkomen. Uiteenioopende gissingen worden gemaakt. Men neemt aan, dat het vliegtuig in voile vlucfat met de aarde in aanraking is gekomen. Uit mededeelingen van een ooggetuige blijkt, dat het vliegtuig geruimen tijd in de omge- vtng waar het neerkwam in een sneeuwstorm heeft rondgevlogen. Met de kennis die hij van bet terrain bezat een dal omgeven door gevaarlijke heuvels dacht hijdat loopt nooit goed af en kort daarop hoorde hij dan ook een vreeselijken slag, gevolgd door ontploffingen. Hij spoedde zich naar de plaats der ramp, om zoo mogelijk hulp te bieden, doch zag toen al een vuurzuil opstijgen. Het vliegtuig stond in brand. Men verdiept zich in gissingen over de oor- zaak, waarom Soer zoo laag vloog. De moge- lijkheid van ijsvorming op de vleugels wordt aangenomen. De omgeving der ramp schijnt voor het vliegwezen gevaarlijk te zijn. Andere vliegeniers hebben daar ook minder goede ervaringen opgedaan. Het Hbld. heeft een onderhoud gehad met Iwan Smirnoff, die commandant is geweest van de Pelikaan bij de zoo roemrijke snelle retourvlucht naar Batavia in Deceimber '33. Smirnoff, die in die acht of negen dagen van spannende werkzaamheid altijd tezamen heeft gezeten met Soer, met dezen „braven goeien Piet", zooals hij zegt, spreekt zich over het ongeluk niet, of alleen maar in vage bewoor- dingen uit. Maar wat hij zegt, is toch wel heel mar- kant. 't Is een antiwoord op een onuitgespro- ken vraag. Och, man, wij vliegers van de K. L. M. wij denken, wij kunnen alles! Wij vliegen door beesten-weer, door mist, door sneeuw. Wij vliegen en denken maar: 't gaat wel. Kijk en dat denken wij nu wel, maar 't is niet waar! Onze kleine kennis is waarlijk niet toereikend om alle geheimenissen van de natuur te doorgronden. Daar is eenvoudig niet tegen te vechten. Maar 't is verschrik- kelijk! En dat kan je overal treffen, net zoo goed boven zee bijvoorbeeld als daar boven Sauerland. Zou het misschien rjsafzetting geweest kunnen zijn? Kan, kan. Ja natuurlijk kan het. Maar •weten! We ten zullen wij 't eigeniyk nooit wat het precies geweest is, nu ze alle- maal dood zijn! Er wordt zooveel gezegd van waarom heeft hij niet hooger gevlogen of wat deed hij daar Smirnoff onderbreekt ons abrupt, valt dan uit: - Wat dit gedaan of dat gedaan. Weet lk niet. Kan ik niet weten. Kan niemand weten. Piet Soer wis heel goed wat ie deed. Altijd. Er zal heusch wel een reden geweest zijn om zoo te vliegen als hij deed. Achtema wordt altijd te veel gepraat! Kijk eens hier. De Leeuwerik was een prima toestel, de motoren waren onberispelijk, Soer was een prachtvliegerwaarachtig het zijn daar omstandigheden geweest, waar de beste van ons waarschijnlrjk machteloos tegenover zou hebben gestaan Moet je vandaag nog? ja, vanavond den dienst op Donden. Zoo is het. Het verkeer eischt deze men- schen op in z'n regelmatigen gang: daar is geen stagnatie. Zoowel hij de K. L. M. als hij de getroffen families der manschappen en passagiers zijn, begrijpelijk, tal van bewijzen van deelneming ontvangen. Het stoffelijk overschot der omgekomenen 5s naar Nederland overgebracht. De ter aar- de-bestelling is bepaald op morgen. In Brillon hebben de Duitsche autoriteiten «n de bevolking op treffende wijze van hun medeleven met de ramp blijk gegeven. Daar is gistenmorgen een rouwdienst voor de slachtoffers gehouden, welke echter geen ker- kelrjk karakter had, wegens het verschil van toelijdenis der slachtoffers. Toch werden de klokken van alle kerken geluid. EXAMEN GEMEENTE-ADMINISTRATE In de commissie voor het afnemen van het exam en voor kennis van de gemeente-admini- nistratie, uitgaande vanwege de Nederland- sche Vereeniglng voor gemeentebelangen, heb ben uit de provincie Zeeland zitting de ge- meente-secretarissen, de heeren F. Bisschop te Vlissingen, Dr. J. C. Ramaker te Breskens en B. I. Zonnevijlle te Ter Neuzen. MPEOMA SNELAPPARATEN. Voor het diploma systeem snelapparaten slaagden de dames S. de Feijter en J. de Feij- ter Wd., beiden te Hoek, leerlinigen van mej. Marg. Mattel^ alhier. GOED AFGELOOPEN. iMaandagmorgen waren de heer en mevr. Van der Veen, na te Bussum een familiebe- zoek te hebben gebracht, op den terugweg naar Ter Neuzen. Zij hadden te Oosterbeek nog een familielid thuis gebracht en reden op den weg tusschen Nijmegen en Wychen. Mevr. Van der Veen chauffeerde, toen, door den he- vigen zijwind, op den gladden weg, de auto begon te slippen en tweemaal over den kop duikelde, waama zij, met de wielen naar be- neden, in de naast den weg liggende sloot te- recbt kwam. Behoudens een vernield dak, was de auto wenig beschadigd, de portieren kon- den zonder bezwaar worden geopend en de heer Van der Veen kon in het water der sloot uitstappen en zijn vrouw uit de auto en op den vasten wal helpen. Het echtpaar was er, wonder boven wonder, alleen met wat builen en schrammen afgekomen. Met een passee rende auto kon men terugkeeren naar Nijme gen, waar maatregelen werden getroffen om de auto uit de sloot te laten halen en daarna met een andere auto de tbuisreis tot Breda voort te zetten, waar de heer en mevr. Van der Veen door een vriend met zijn auto werden afgehaald. Naar wij vememen maken zij het goed, alleen zijn de gevolgen van de tuimeling met de auto thans wat meer voelbaar. AANRIJDING. dstermiddag had op den hoek van de Ha- venstraatNoordstraat een aanrijding plaats tusschen een motorrijwiel, komende uit de Havenstraat, bestuurd door den heer L. van Sluiskil, en de auto van dokter Van Breda Vriesman, die de Noordstraat in Noordwaart- sche richting bereed. Het geval beperkte zich tot eenige schade aan de bumpers van de auto. Door den inspecteur van politic is van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Meeusen, die met een woord van welkom opende. Nadat door de arbeiderszangvereeniging ,,-Ons Ideaal" enkele strijdl'iederen waren ge- zongen. verkreeg de spreker van den avond, de heer W. Drop, lid der Tweede Kamer, het woord. Deze wees er op, dat in de propagandaver- gaderingen, die in den afgeloopen winter zijn gekotnen, geleidelijk een climax is gekomen, die zich culmineert in de te voeren actie voor de verkiezingen voor de Prov. Staten. Deze staan thans meer dan vroeger in het teeken der belangstelling. De Staten vergaderen slechts een paar maal per jaar, bemoeien zich in hoofdzaak met polder- en waterschapsbe- langen, verbetering van wegen en hier in Zeeland met de stoombootdiensten over de Schelde. Er is nu echter een nieuw element naar voren gekomen, een element dat ook vroeger wel bestond, doch toen niet zoo tot uiting kwam. De leden der provinciale sta ten kiezen ook de leden van het Gedeputeerd college, en dit houdt toezicht op het beheer der gemeenten. Dit toezicht heeft in den laat- sten tijd veel scherper vorm gekregen en niet zelden hebben gemeentebesturen besluiten moeten nemen tegen hun overtuiging in, op aandrang van een gedeputeerd college. De sa- menstelling van een gedeputeerd college is dus van groote beteekenis, nj. of daarvan menschen deelmaken, die een open oog heb ben voor de nooden der gemeenten. Niet al leen ten opzichte van steunuitkeeringen, doch ook ten aanzien van werkverschaffing, kan er een stuwende kracht van uitgaan. Is dus de keuze van leden der prov. staten gewichtig, in verband met de samenstelling van het gedeputeerd college, zij is dit ook ten aanzien van die der leden van de Eerste Kamer, die eveneens door de Prov. Staten wor den gekozen. Hij wees op versehillende geval- len, waarin de Eerste Kamer wetsontwerpen, door de Tweede Kamer aangenomen, ver- wierp. Het is ook van groot belang, invloed uit te oefenen op de keuze der leden van de Eerste Kamer. Daarom acht hij de actie der N. S. B. bij deze stemming, goed gezien. Verondersteld, dat zij de meerderheid verwierf, kon zij ook ledem der Eerste Kamer benoemen in haar geest, waardoor zij meester zou zijn van den top van het staatkundig bestel van Nederland. Spr. besprak vervolgens de tegenwoordige politieke constellatie, wees er op, dat van wege de burgerlijke partijen tegenwoordig weinig propaganda wordt gevoerd, doch dat de S. D. A. P. daartegenover een breed front stelt. Hij wees op den groei der arbeidersbe- weging. Er is voor de arbeiders van de an dere partijen niet veel te verwachten. De re- sultaten, welke ten opzichte van de sociale voorziening zijn bereikt, zjjn te danken aan den invloed der mannem van links. En dan verkrijgt men nog slechts langzaam resultaat. De tegenwoordige crisis vertoont 2 uitein- den. Eenerzijds is er overproductie, anderzijds is er gebrek, door een tekort aan koopkracht. De S. D. A. P. heeft voorzien, dat het kapita- listisch stelsel zou vastloopen. De crisis is intemationaal. Zij dient inter- nationaal te worden opgelost. De N. S. B. kan hier geen uitkomst bieden. Zij predikt den cor- poratieven staat, doch erkent niet te weten, hoe die staat er uit zal zien. De N. S. B. wii een andere staatsinrichting, doch weet daar- voor geen schema aan te geven. Evenmin als de minister-president, de heer Colijn, verwacht de S. D. A. P. iets van in- voerrechten. Spreker is ook tegen devaluatie, daar dit moet leiden tot vermindering van de koopkracht en deze juist moet worden ver- sterkt. Het is verstandig, zich niet in dit avontuur te wagen. De S. D. A. P. streeft naar verbooging van het levenspeil, en moet alleen daarom reeds tegenstandster van de valuatie zijn. Zij is het niet met Dr. Colijn eens, dat naar een lager levenspeil moet wor den gestreefd. Zij is het niet eens met de aan- passingspolitiek der regeering, daar in haar program geen plaats is voor versteviging der koopkracht. Evenmin is sprekers partij het eens met den minister-president omtrent de ordening van het bedrijfsleven, welke deze als slavemlj be- schouwt. Hij critiseerde het beheer -van minister Slotemaker de Bruine, ten opzichte van de steunuitkeeringen, hetgeen geen kwestie is van kwartjes of dubbeltjes, noch een van toe- slagbon, doch van het behoud der volkskracht. De S. D. A. P. wenscht de middelen daar- voor te vinden uit een extraheffing van de vermogens, die toch nog atijd 65.000 per aangeslagene bedragen. 1 zou f 100 mil- lioen opleveren. Noch de minister van Onderwijs, Marchant, die naast 363 openbare scholen slechts 38 bij- zondere scholen sloot, heeft zijn toezegging tot bezuiniging- van 15 millioen gestand ge daan, als de minister van Oorlog, wiens be dragen door een deel daarvan op Kolonien te zetten, integendeel zijn gestegen. Spreker is er niet bang voor, dat, indien de heer Mussert bij de stembus successen zal behalen, dit zal zijn ten koste der arbeiders- partij, doch dat zal dan alleen een gevolg zijn van de afbrokkellng der burgerlijke partijen. Hij bestreed scherp de methodes van de N. S. B., waartegenover hij de openbaarheid van den arbeid der S. D. A. P. stelde. Hij zette nog de perspectieven van sociali- satie uiteen en wekte op, ter stembus te ko- men om te stemmen op de lijst der S. D. A. P. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. slag, 2e pr. Jan Marsilje, Ter Neuzen. Vetge- meste kalveren: le pr. H. J. Colsen, Sluiskil, 2e pr. A. J. Kras v-nd., eerv. verm. Gebr. Ver- straten. ZEEAREND GESCHOTEN IN HET ZWIN. Tusschen Cadizand en den zeedijk van Knoc- ke werd door een jachtopziener aldaar een zeearend geschoten in het Zwin. Het dier storbte eerst naar beneden, toen het door vijf kogels getroffen was. Het geschoten dier is een prachtexemplaar en heeft dan ook veel bekijks gebad. De vleu- gelbreedte bedroeg bijna 15 decimeters. DISCONTO DER NEDERL. BANK ANDERMAAL VERHOOGD. Ten einde de uitzetting van oredietgeving als gevolg van de abnormale goud- en credietbe- weging der afgeloopen week tegen te gaan, heeft de Nederl-andsche Bank met ingang van 10 April haar tarieven andermaal met een vol procent veihoogd. De rentestandaard is daardoor geworden: wissel disconto 4%, promessendisconto, belee- ning van effecten, heleening van goederen en voorschotten in rekening-courant 5 procent. „Volksondervvijs". Dat na het aan ,,De Kleermaker en de Kabouters" bij de eerste opvoering ten deel gevallen eclatante succes ook de reprise ervan een ,,schlagier" zou worden, stond reeds dagen tevoren als een paal boven water. En zoo hebben gisteravond opnieuw een 350-tal toe- sobouwers kunnen genieten van het oog- bekorende en harten beroerende tooneelspel, het mede om zijn kinderlijke eenvoud zoo hoogstaande scheppingswerk van het nieuwe hoofd onzer openbare school. Nu waren het echter niet alleen leden van ,,Volksonderwijs" en ouders van de schoolgaande „spes patriae", neen, thans zagen wij verscheidene tientallen buitenstaanders van andere richting, bij wie de gunstige roep diepen weerklank bleek te hebben gevonden. En ook zij waren getuige van het frissche spel van kleur en leven, van jeugd en jolijt, bij zang en dans! En ook zij hoorden de wijze en uiterst paedagogische les sen, doorweven in de ganscbe dialoog! En waar een zoo bont, en als het ware heterogeen publiek van samenstelling, zoo spontaan ge- noot en applaudiseerde en 66n was in waar- deerend gevoel voor het mooie spel dat ge- bodien werd, daar kan men spreken van een herhaald, een dubbel succes. En zoo gaf deze avond een getuigenis van e6nheid, saamhoo- righeid en verdraagzaamheid waarvan de openbare school een levend symbool wil zijn. De heer A. J. Schieman opende met een hartelijk woord van welkom en na een opwek- king om „Volksonderwijs" steeds krachtiger te helpen steunen, volgde de heropvoering die in 6en onzer vorige nummers reeds uitvoerig werd besproken. En laten wij niet in her- haling tredend, bier onmiddellijk op doen vol- gen dat bet geheel als het ware nog vlotter van stapel liep. De jongens en meisjes zonder dat men van uit- of afgespeeld kon spreken komen er steeds beter in en de vertolking van de zwaarste hoof droll en af, tot die van het ni-etigste kabouterrolletje toe lieten niets te wenschen over, 't Was zoo net of zij het gewoon werden. Het succes was dan ook weer enorm en na ieder bedrijf werden de jeugdige executanten terug voor het voetlicht geroepen. Het ap- plaus groeide uit tot een ovatie en het moet den auteur, den heer Buma, opnieuw tot vol- doening hebben gestrekt zijn werk op deze wijze tot uiting te zien gebracht en door zijn nieuwe medeburgers ta worden gewaardeerd. In finantieel opzicht slaagde de avond door het talrijke bezoek eveneens prachtig en wat wel de kroon op het werk zette was de in- schrijving op dezen avond van het 150ste lid, zoodat in 3 maanden tijds de afde-eling Axel van „Volksonderwijs" een 60-tal leden heeft gewonnen en thans in Zeeuwsch-Vlaanderen de numeriek sterkste afdeeling is geworden. De dames Wiechmann zorgden voor piano- muziek en begelei-dden de zangnummers op voortreffelijke wijze. ,Volksonderwijs" mag weer terug zien op een avond van hoogstaand genot die niet licht zal vergeten worden. Opening Bazar Crisis-Comite. j Ten zooveelsten male is de een paar hon- derd vierkante meters oppervlakte beslaande ruimte van het inwendige der Herv. Zondags- school omgetooverd in een met zorg en smaak ingeriehte bazar, die op sommige punten over- .i 161 S. D. A. P. Maandag j.l. hield de afdeeling der S. D. A. P. albier een propagandavergadering in het „Concert- en Bioscoopgebouw", die druk bezocht was. Bij ontstentenis van den voor- zitter, fungeerde als zoodanig de heer J. DIE PAASOH-VEEMARKT. Heden werd alhier -de door den Zeeuwsch- Vlaamschen slagersbond georganiseerde Paasch-veemarkt gehouden. De aanvoer was grooter dan het vorig jaar en beliep ongeveer 150 dieren, zijnde rundvee, varkens en scha- pen. Er viel voor kemners te genieten. Er wa ren prachtdieren aangevoerd. iHet was voor de tentoonstelling van het vee wel jammer, dat de plaats die daarvoor ditmaal was toegewezen, een deel der Ha venstraat en Walstraat, zich minder daartoe leent, er was te weinig ruimte. Daardoor kon men geen goed overzicht van het vee verkrij- gen, terwijl er bij de druk-te ook veel te wei nig gelegenheid is voor het publiek ofri zich te verplaatsen. In verband met het late tijdstip waarop de jury den arbeid beeindigd had, kan de lijst der bekroninigen niet volledig in dit nummer worden opgenomen en zullen wij haar in ons volgend blad in haar geheel plaatsen. Categoric vetvee: Kampioen vetvee: J. van Esbroeck, Sluis kil. Vette schotten: le pr. fa E. A. IJsebaert, Ter Neuzen, 2e pr. P. M. Geelhoedt, Zaamslag. Dikbillen: le pr. C. Verschelling, Ter Neuzen, 2e pr. Gebr. Verstraten, Axel. Vette koeien: le pr. A. J. Kras, Sas van Gent, 2e pr. H. J. Colsen, Sluiskil. Vaarzen met 4 of meer tan- den: le pr. fa E. A. IJsebaert vnd., 2e pr. Gebr. Verstraten vnd. Vaarzen met 2 tanden: le pr. fa IJsebaert vnd., 2e pr. Jan Verstra ten, Axel. Vaarzen zonder tanden: le pr. K. van Tatenbove, Ter Neuzen, 2e pr. M. de Putter Zaamslag. Ossen met 4 of meer tan den: le pr. fa LJsebaert, 2e pr. G. S. Blankert, Axel. Ossen met 2 tanden: le pr. Gebr. van Es, Ter Neuzen. Ossen zonder tanden: le pr. J. v. d. Eekhout, Ter Neuzen. Stieren met 2 of "meer tanden: le pr. P. M. Geelhoedt, Zaam- eenkomst bezit met een expositie van produc- ten van huisvlijt etc, maar over het geheel ge- nomen meer lijkt op een soort Vlaamsche ker mis, waar men zijn hart eens flink kan op- halen door een fiksche worp op de ,,ski hall game", dan wel door Eenige welgemikte seho- ten op de schijf beslag leggen op e<5n van de talrijke fraaie prijzen. De grabbelton ontbreekt zooals van ouds niet, zoomin als de „puut van Jan van Gies", de sjoelbak, het trekspel, rad van avontuur enz. Kortom men kan zijn hart hier ophalen en de noodige dubbeltjes op uiterst aantgename wijze ten hate van het edele doel besteden. Niettegenstaande de min der gunstige tijd twijfelen wij dan ook niet, of ook deze bazar zal weer slagen en by het einde een flink batig saldo afwerpen. De dub beltjes moeten hier rollen Wat een keur van dalmes-handwerken, tee- keningen en alle rial aardige andere produc- ten van huisvlijt ziet men in de groote zaal uitgestaldEn dan de theeschenkerij van de firma E. C. Oggel en Zoon, die tot een zitje dringt en uitnoodigt en waar men U de kwa- liteit zoo voortreffelijke „treksels" zal servee- ren. Deze van ouds bekende en zoozeer gere- nommeerde firma heeft een juisten kijk op de zaak getoond om de door haar in den handel gebrachte producten ten bate van het wel- slagen van deze bazar te stellen. En voor- waar, er is ook geen betere reclame voor de smakelijke en keurige Axelsche thee en kof- fie, waardoor deze firma zulk een degelijke reputatie heeft verworven. En zoo had hedenmiddag de officieele ope ning plaats in tegenwoordigheid van tal van vooraanstaanden uit onze gemeente, waarvan verscheidenen met hunne dames. Tot deze alien richtte zich Burgemeester Blok met de volgende rede: Dames en heeren, Het is mij een buitengewoon groot genoe- gen U alien, namens de bazarcommissie van het Crisis-Comite een hartelijk welkom toe te roepen in deze zaal. Het verheugt my ten zeerste dat er z-oo- velen zijn gekomen om de opening van deze bazar bij te wonen, en daarmede met de daad van hunne belangstelling blijk geven. Nog steeds blijkt het, dat het Crisds-Comit<§ in Axel niet gemist kan worden, omdat nog steeds velen aankloppsn om geholpen te wor den, die door de tijdsomstandigheden in moei- lijkheden zijn geraakt. Het Crisis-Comite is bereid, deze menschen te helpen en goed te helpen, indien zij maar over de noodige middelen beschikt. Nu dat deze middelen vrijwel uitgeput zijn, heeft zij gemeend een beroep te mogen doen op diegenen, die nog wel iets kunnen missen, en heeft dan ook besloten een bazar te houden Mevrouw v. d. Zwan heeft zich bereid ver- klaart deze bazar te openen. Mevrouw v. d. Zwan mag ik U dan verzoeken over te gaan om deze bazar te openen. Mevrouw Van der Zwan sprak daarop als volgt: Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heeren. De Burgemeester verzocht mij deze bazar te willen openen. Dankbaar maak ik van deze gelegenheid gebruik om U iets mee te deelen over het doel van de bazar en de werkwijze van het Crisis-Comite. In 1931 werd, door den nood der tijden ge- drongen, het Crisis-Oomit6 hier te Axel opge- richt, om tegemoet te komen aan diegenen, die door de crisis het meest getroffen waren. Dit eomit6 bestond uit twee deelen, n.l. deel A om den kleinen middenstand te helpen en deel B, dat tot taak had den steun der werk- loozen te verzorgen.. In het begin gaf het Nationaal Crisis-GomitS geldelijken steun, zoowel voor A als voor B. In 1933 echter kon dit voor den middenstand niet langer meer gedaan worden, wel ver- strekt men nog goederen in natura, zooals kolen en kunstmest. Er is in 1933 toen een bazar gehouden met hetzelfde doel als deze: om het nu niet meer geschonken geld op deze wijze toch bij elkaar te krijgen en de onder-steuning niet te moeten bekrimpen. Daar de nood van den midden stand nog steeds blijft klemmen, en het geld op de vorige bazar verkregen opgebruikt is, meenen we weer een dringend beroep op TJ te mogen doen om ook deze bazar wesr te steunen. Sedert 1931 is door het Crisis-ComitS A on geveer 10.000 uitgegeven. Dit wordt niet gegeven als geld, maar als goederen in natura. Verstrekt werden: bedden, ledikanten, deke-ns, kolen, schoenen, kousen en ondergoed, kunst mest, spek, koffie, thee, melk en eieren. Het spreekt van zelf, dat steeds veel meer aan- gevraagd wordt dan er beschikbaar is, (dit is jaarlijks 800 a 1000), zoodat velen teleur- gesteld moeten worden. Dit is mede een oor- zaak om van U gaven te vragen. Er wordt dezen tijd zooveel van U gevraagd, maar daar we tocb weten, hoe vele medebuirgers het heel moeilijk hebben en we hen op deze manier kunnen helpen, meenden we het toch weer te moeten doen. Tot heden werden onze verwachtinigen dan ook niet beschaamd. Onze rondgang bracht f 320 op; dit is mede met de vele giften in natura een prachtig resultaat. Zooveel te meer, daar dit geld voor het grootste gedeelte bijeen is gebracht door zeer vele kleine gif ten van kwartjes en dubbeltjes. Ook kwam fraaie handenarbeid bimnen, als handwerken in overvloed, houtsnijwerk en teekenwerk; kinderen (zelfs een van 7 jaar) hebben aan de bazar op deze manier hun steentje bijge- dragen. Ook stelden zich zeer velen beschik baar om te verkoopen, te bedienen, poffer- tjes te bakken of zich op andere wijze ver- dienstelijk te maken. Hieruit blijkt, dat met den nood ook stijgt de offervaardigheid en ieder, die nog wat te missen heeft, of gaven of werkkracht, dit ook gaame over heeft voor de minder goed bedeelden. Maar wil deze bazar aan zijn doel beant- woorden, dan zal ook nu nog ieder zijn klei- ner of grooter aandeel moeten brengen en iets van deze tafels mee naar huis moeten dragen, zoodat Vrijdagavond niets meer over is van alles wat U hier ziet uitgestald. Verder hopen we dat ook een druk gebruik zal worden ge maakt van de velerlei attracties! Zelfs de „Puut van Jan van Gies" ontbreekt niet. Ge zien echter het hoopvolle begin, twijfel ik niet of ieder zal meewerken en koopen, denkende vele kleintjes maken 6en groote en in de toe- komst zullen hierdoor weer vele menschen ge holpen kunnen worden. Met den wensch, dat de bazar een groot succes moge worden, ver klaar ik deze voor geopend. Wel zijn de tijden ook ditmaal niet gunstig en wordt de feeststemming eenigszins over- schaduwd door de zwaren druk, dien zy op aller gemoederen doen gelden, dit zal de be volking toch geenszins weerhouden, om uiting te geven aan hun gevoelens van vreuigde, die alien bezielen, nu het H. M. de Koningdn be- haagd heeft, een rasechten Zeeuwsch-Vlaming tot het hooge ambt te benoemen. Nu wij toch over zware tyden aan het sdhrijven zijn, gaan onze gedachten twintig jaar terug, toen Sas van Gent onder nog andere drukkende omstandigheden opmaakte on eenzelfde feestelijk welkom toe te roepen aan een nieuw hoofd der gemeente. Het was in het gruwelijke oorlogsjaar 1915, toen langs alle zijden van den helderen Augus- tushemel het gedonder der kanonnen door de lucht weergalmde en duizenden ongelukkigen Sas van Gent herschapen hadden in een over- bevolkte plaats, die met groote moeite aan al deze van eigen grond verjaagden een onder- komen moest verschaffen. Destijds werd ondanks deze droevige om standigheden voor een oogenblik al dat leed op den achtergrond gedrongen. We zijn overtuigd, dat men thans ondanks de sombere vooruitzichten niet minder aan die gevoelens van hooggestemde vreugde zal uiting geven. Door de heeren A. de Feijter, D. Dees, C. H. H. Wisse en A. Dees is te kennen gegeven dat zij geen nieuwe candidatuur van den raad zullen aannemem, terwijl nog meer zittende leden emstig in overweging nemen om dit voorbeeld te volgen. De volksmond wijst hiervoor nog 2 h 3 zittende leden aan. Inhuldiging Burgemeester. Maandag vergaderde in gesloten comity de gemeenteraad tenainde te bespreken de wyze, waarop onze nieuwe burgemeester Mr. De Kerf zal ge'installeerd worden. Wij vememen daaromtrent het volgende: Maandag 15 April a.s. zal de burgemeester omstreeks 2 uur n.m. feestelijk aan het stad- huis ontvangen worden. Er zal een buitengewone raadszittiag plaats hebben, waarin de nieuwe functionaris plech- tig zal geinstalleerd worden. Door de schoolkindieren, in de omgeving van het stadhuis opgesteld, worden toepasse- lijke liederen ter verwelkoming uitgevoerd. De muziek, het gezelschap ,,De Vereenigde Vrienden" neemt eveneens aandeel aan dezen feestelijken welkomstgroet. Na de raadszitting worden de ingezetenen en alien, die daarop prijs stellen, in de gele genheid gesteld met den burgemeester kennis te maken. Zij, die van deze gelegenheid wenschen ge bruik te maken, kunnen van dat verlangen blijk geven door het teekenen op een audien- tieiy'st. Na aftoop dezer ceremonie volgt een tochtje door de gemeente en na terugkeer op het stad huis zullen raadsleden en genoodigden met den burgemeester aanzitten aan een banket in de rardrzaal. Van de weersgesteldiheid zal het afhangen welke andere feestelijkheden er nog zullen plaats hebben. Laten we hopen, dat Moeder Natuur zich gunstig gestemd moge toonen teneinde ons in staat te stellen den nieuwen burgervader op waardige wijze te kunnen huldigen. PROGBAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbal Bond. Kampioenschap van Nederland. DWtSAjax. Afdeeling IV. 2e klasse A. TemeuzenDOSKO. VlissingenZeelandia. From.-comp. 3e klasse. AllianceGoes. 3e klasse A. OranjeHulst. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B. BKVVTern. Boys. Com BoysTemeuzen 3. Hulst 2—Axel 3. POEITIERECHTER TE >11 I>I> ELBURG. Zitting van Dinsdag 9 April 1935. De volgende belastingzaken werden be- handeld: C. I., oud 26 j., landarbeider, wonende te Koewacbt, feit gepLeegd te Koewacht- op 4 Augustus 1934, weigering van visdtatie. Eisch f 25 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. L. v. L., oud 24 j., slager, wonende te Sel- zaete, weigering van visitatie te Westdorpe op 4 Juli 1934. Eisch 25 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. C. B., oud 40 j., olieman, wonende te Vlissingen, wegens alsvoren te Vlissingen op 13 Juii 1934. Eisch 25 boete. Uitspraak 15 boete of 5 dagen hechtenis. Mr. Kuipers achtte het tenlaste gelegde niet bewezen en vroeg vry- spracak. I. C. v. C., huisvrouw van A. d. L., oud 43 j., wonende te Koewacht alsvoren te Koewach. op 28 Juni 1934. Eisch f 25 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. Th. d. C., oud 47 j., werkman te Aardenburg, weigering van visitatie op 8 Juli 1934 te Aar denburg. Eisch 25 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. B., oud 20 j., veldarbeider, wonende te Sas van Gent, verboden invoer van suiker en weigering van visitatie te Sas van Gent op 21 April 1934. Eisch 40 boete en /40 boete. Uitspraak 2 X 25 boete of 10 dagen hechtenis. P. J. S., oud 32 j., vrachtrijder, wonende te Axel, verboden invoer van suiker en weigering van visitatie te Sint Jansteen op 25 Juni 1934. Eiscb 50 en 100 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis en f 40 boete of 20 dagen hechtenis. Mr. Dieleman vroeg vrijspraak. R. F. v. D., oud 21 j., metselaar, wonende te Kieldreoht, verboden invoer van suiker te Graauw op 8 Juni 1934. Eiscb 35 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. T. v. H., oud 34 j., klompenmaker, wonende te Hulst, alsvoren te Graauw op 3 Juli 1934. Eisch 30 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. E. M. v. D., oud 48 j., werkman, wonende te Hulst, alsvoren te Hulst op 28 Juli 1934. Eisch 30 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2