Ter Neuzensche Con rant Tweede Blad Binnenland Feuilleton Landbouwberichten Buitenland De man van Nergenshuizen Gemengde Berichten Maandag 8 April 1935 No. 9283 ONZE HAVENS EN DE DEVALUATIE VAN DEN BEUGISCHEN FRANC. DE TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIe HANGENDE VRAAGSTUKKEN. ,,Ik zalik zal U een cheque geven; U VAN De heeren S. R, de Miranda, E. Bookman, Bern. C. Pramke en S. Mok, s.-d. leden van den gemeenteraad van Amsterdam, hebben het volgende voorstel ingediend: De raad noodigt B. en W. uit, ten spoedigste met de regeering en met bet gemeentebestuur van Rotterdam in overleg te treden, ten einde door gezamenlijk beraad op korten termijn te komen tot maatregelen, welke de door de devaluatie van den Belgischen franc verstoor- de verhoudingen tusschen de Nederlandsche havens en die van Antwerpen herstellen. UITVOER VAN BOTER NAAR DE VEREEN. STATEN. Naar de N. R. Crt. vemeemt is de boter- positie in ons land in de laatste weken eenigs- zins verbeterd, vooral tengevolge van het feit, dat enkele exporteurs zich veel moeite hebben gegeven belangrijke quanta boter naar Ame- rika te verkoopen. In de laatste weken zijn 12 A 15.000 vaten boter naar Amerika verzon- den (elk vat is 50 K.G.) Naar verwacht mag worden, zal er in de naaste toekomst nog meer boter naar Amerika gaan. De afzet van Nederlandsche boter in de Ver- eenigde Staten trekt des te zeer de aandacht, omdat onze export daarheen in de laatste jaren niets te beteekenen had. In 1920 werd er nog een behoorlijke hoeveelheid verkocht, doch geleidelijk werd dit minder en na 1927 stond de uiitvoer van Nederlandsche boter naar Amerika practisoh stop. GEEN SPRAKE VAN EEN LEENING AD 8 MILLIARD FRANCS AAN FRANKRIJK. Naar aanleiding van een berioht in enkele bladen, waarbij de indruk wordt gewekt, dat bij de huidige Nederlandsch-Fransche bespre kingen over de handelsbetrekkingen tevens wordt onderhandeld over een Nederlandsche leening van 3 milliard Fransche francs aan Frankrrjk voor de uitvoering van een aantal openbare werken, vememen wij van de best ingelichte zijde, dat bedoeld bericht elken fei- telijken grondslag mist. (H. Crt.) VERBOD VAN EXECUTIE OOK VOOR B1NNEN SCHEPEN Van de zijde van de schippersbonden is er indertrjd bij de regeering op aangedrongen een verbod van executie van Rijn- en binnensche- pen wegens hypotheekschulden uit te vaar- digen. Nu er voor den landbouw een dergelijke regeling is voorgesteld heeft een der schip- persorganisaties het vroeger gedane verzoek Als antwoord heeft het departement van Economische Zaken inlichtingen gevraagd over executoriale verkoopingen van binnen- schepen in ons land. DE BELANGEN VAN DE VISSCHERIJ. Het Tweede Kamerlid Vos heeft den minis ters van oeconomische zaken en van buiten- landsche zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het be- vreemding heeft verwekt, dat bij de handels- verdragen, die den laatsten tijd gesloten zijn. de belangen der visscherij maar weinig of niet zijn beihartigd? Kan de minister vrgheid vinden mede te deelen, welke de redenen zijn, die er toe heb ben geleid, dat voor de visscherij geen voor- deelen zijn bedongen? Is de minister bereid te overwegen voortaan aan de delegaties, aan wie de voorbereiding van handelsverdragen is opgedragen, een des- kundige voor de visscherij toe te voegen? EERSTE KLASSE RIJTUIGEN KOMEN TERUG. De Ned. Spoorwegen hebben, bij wijze van proef, op enkele lijnen de eerste klasse in de treinen doen vervallen. Naar ,,De Tijd" ver- neemt, is deze proef niet geslaagd en reeds heeft men er toe moeten besluiten in enkele treinen de eerste klas weder terug te bren- gen. Ingaande 15 Mei worden ze oak op alle trajecten weer ingevoerd. DE M.ACHINALE ARBEID IN DE SIGARENINDUSTRIE. Vrijdagochtend heeft op het departement van financien een bespreking plaats gehad tusschen de ministers Oud. Slotemaker de Bruine en Steenberghe met een deputatie uit het comite tot beperking van de machinalen arbeid in de sigaren-industrie. De voorzitter van het comite, het Tweede Kamerlid Van der Putt, overhandigde hierbij aan de ministers de voorloopige lijst van adhaesiebetuigers, waarop voorkwamen de namen van 192 fabri- kanten met 14.000 arbeiders, 25 gemeenten en tal van organisaties. Met betrekking tot deze conferentie werd ons van regeeringszjjde medegedeeld, dat het comite zijn standpunt in den breede uiteen heeft gezet, terwijl door de ministers op verschillende punten nog 64) (Nadruk verboden.) (Vervolg.) nadere inlichtingen werden ingewonnen. De regeering zal het geheele complex van vraag- stukken, welke hiermede verband houden, bestudeeren zondcr echter hieraan eenige toe- zegging te verbinden. Van de zijde van het comitd deelde men nog mede, dat in dit onder- houd herhaaldelijk is aangedrongen op een spoedige beslissing en dat de conferentie een bevredigend verloop had. DISTRIBUTIE VAN PEKELHARING. De minister van binnenlandsche zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeentebestu- ren betreffende de distributie van pekelharing. In deze circulaire deelt de minister mede, dat de Nederlandsche Visscherij Centrale zich voorstelt, de distributie van pekelharing door bemiddeling van gemeentebesturen zou kun nen geschieden. De regeling zou ongeveer als volgt kunnen plaats hebben. Ieder gemeentebestuur geeft aan de Visscherij Centrale op hoeveel harin- gen voor de distributie benoodigd zullen zijn. Opgegeven moet worden, waar en op welken dag men de haringen wenscht te ontvangen. Het is de bedoeling die bestellingen te doen plaats hebben op bestelbonnen, welke vanwege de Nederlandsche Visscherij Centrale zullen worden toegezonden. De verzendjng geschiedt dan aan het gemeentebestuur of aan een door het gemeentebestuur op te geven adres doch niet rechtstreeks aan particulieren welke eventueel bij de distributie worden ingescha- keld. De verkoop moet geschieden tegen betaling van 0,10 per 8 haringen, terwijl per gezin 8 haringen per week beschikbaar worden ge steld. Verkoop van de haringen mag uitslui- tend geschieden tegen inlevering van door of vanwege het gemeentebestuur afgegeven bon- nen, waaruit blijkt, dat de aanbieder recht heeft op het koopen daarvan. Degene, door wien de verkoop plaats vindt, zal op zijn beurt de bonnen in moeten leveren aan een nader aan te geven instantie, omdat zal kunnen wor den nagegaan, dat niet meer haringen zijn verkocht dan bonnen afgegeven zijn. Van de opbrengst der haringen kan door het gemeentebestuur 20 pet. worden behouden in- dien de venters worden ingeschakeld en 10 van den verkoopprijs indien de venters bij den verkoop niet worden ingeschakeld. In verband met een minder juist bericht in het Hand, over een gedachtenwisseling in Brussel tusschen den Nederlandschen gezant aldaar en hooge Belgische ambtenaren, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat vrij kort geleden in Brussel tusschen Nederlandsche en Belgische autoriteiten besprekingen hebben plaats gevonden met geen ander streven, dan het plegen van overleg over de agenda van mogelijke onderhandelingen tusschen de beide regeeringen. Zooals is medegedeeld wordt er tusschen beide regeeringen wel voortdurend voeling gehouden, doah dat van bepaalde on derhandelingen geen sprake is. De besprekingen hebben een volkomen aan- genaam verloop en er is dan ook niet de mlnste reden om te meenen, dat zich hierbij eenige moeilijkheid zou hebben voorgedaan. Dit lag trouwens al in het karakter van de samenkomst, waarbij men uiteraard niet in de materie zelf trad van de punten, die eventueel op de agenda zouden komen, doch alleen over en weer kenbaar maakte wat men mieende, dat het program van eventueele onderhandelingen zou moeten uitmaken. Thans wordt van Nederlandsche zijde afge- wacht, welke onderwerpen van Belgische zijde ter plaatsing op de agenda zullen worden voorgesteld. DE BEPALINGEN INZAKE EXECUTIE VAN LANDELIJKE EIGENDOMMEN. Ten overstaan van notaris M. G. Bom uit Lieden is Donderdag te Delft in afsiag ver kocht de bouwmanswoning Johannesburg aan den Abtswoudschen weg te Schipluiden in de onmiddellijke nabijheid van Delft ter groorie van 24.49.24 H.A. De boer, die op het oogen blik op Johannesburg zijn bedrijf uitoefent, had een request ingediend in verband met de nieuwe crisisbepalingen inzake executie van landelijke eigendommen, waarop echter op den datum van de veiling nog geen beslissing was afgekomen. Er werd bepaald, dat bij een gunstige be slissing op het request de eventueele kooper, indien hij dit wenschte, ontslagen zou worden van het door hem gedane bod. Vermoedelijk heeft deze beperkende be- paling tengevolge gehad, dat de verkoop on der voorwaarde de adspirant-koopers heeft afgeschrikt, want zjj bleven weg, waardoor de boerderij werd aangekocht door de spaar- bank te wier behoove de verkoop geschledde en wel voor 40.100 gulden, terwijl de boerderij voor 29.750 was ingezet. Het bedrag waar- voor de boerderij thans is aangekocht, is nog niet voldoende om de hypotheek te dekken. Dit is de eerste veiling waarbij de eigenaar zich heeft beroepen op de bepalingen van de jongste crisismaatregel inzake executie van landelijke eigendommen. worden behandeld. Na aanbrenging van even tueele detailwjjzigingen is indiening bij de Tweede Kamer waarschijniijk spoedig te ver- waoiiceii. v ji'n.oiiie.il viij. - -t daar op politieke vergaderingen uitgesproken verwachting worden geacht, dat de regeering voornemens zou zijn deze indiening opzette- lijk te vertragen tot na de verkiezingen voor de Prov. Staten op 16, 17 en 26 dezer. RUSSISCHE ONDERWIJZERS VIER MAANDEN ZONDER SALARIS. Uit Moskou: Een groep Sowjet-onderwijzers heeft zich bij den volksoommissaris voor kunst en onderwijs beklaagd over het feit, dat zij sedert verscheidene maanden geen sa- larissen meer uitbetaald hadden gekregen. Er werd een onderzoek ingesteld waaruit bleek, dat in enkele streken van de Sowjet- Unie meer dan 400 onderwijzers gedurende vier maanden geen salaris had ontvangen, ter wijl ongeveer 200 onderwijzers sedert drie maanden geen salaris meer uitbetaald hadden gekregen. De regeering heeft opdracht ge geven de loonen binnsn veertien dagen uit te betalen en heeft maatregelen genomen tegen de ambtenaren van de Staatsbank, die voor het gepleegde verzuim verantwoordelijk zijn. door VICTOR BRIDGES. stituut voor Plantenveredcling opgenomen geelvleezige rassen: Bevelander, Noordeling, Souvenir, West-Brabander, Populair, Furore, Triumi, Record, Ro'bijn, Unicum, Muntinga 17, Konsprages, Gruno, Nationaal, Bato, Alpha, Atlas, Bonus, Erdgold, Preussen, Al berta en Juli en de witvleezige rassen: Albion, Helena, Concurrent, Parnassia, Majestic, Great Scott, Arran Crest en Arran Pilot. Bij aanschaffing van nieuw pootgoed geve men nauwkeurig acht op de rasechtheid. Het te velde goedgekeurd pootgoed, voorzien van certificaat en plombc van de N. A. K. geeft bijzondere waarborgen van echtheid. Bij aan schaffing van niet te velde gekeurd pootgoed trachte men op andere wijze de noodige zekerheid te verkrijgen, in elk geval opdat dit van zuivere cultures afkomstig is. Ik wendde mij tot Mercia. „Wees niet bang, lieveling", zed ik ,,er zal geen bloed meer vloeien." Zij glimlachte even. „Ik ben niet bang", antwoorde zij. „Met zulke menschen vecht men niet. Hij is een lafaard en een verrader. Hij verkocht Prado aan den ,,Bond" en hij wilde jou vermoorden toen je op Ashton logeerde." ,,Ik weet het, Mercia", zei ik somber. „Over deze twee punten wil ik hem even on- derhouden." Ik liep de steenen trap op en toen ik mijn hand op den drukker van de bel had, wachtte ik een oogenblik. ,,Sapperloot, Billy", zsi ik. ,,Ik geloof, dat Maurice werkelijk overtuigd is, dat hij uni- verseel erfgenaam van Prado is." „Dat doet hij zeker", grinnikte Billy. Ik gaf den drukker een flinken duw... een oogenblik later ging de deur open en ik zag HET BEZUINIGINGSONTWERP. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Raad van State het groote aanpassingsontwerp thans behandeld en teruggezonden aan de re geering. In verband met de door den Raad van State gemaakte opmerkingen zal het ont- werp thans nogmaals in den Ministerraad op de vloermat het aardige kamermeisje staan. Een zachte uitroep van verrassing en blijd- schap en oogen schitterend van verlichting. „G, mijnheer", riep zjj blij. ,,Is U toch terug gekomentoch terug gekomen!" ..Natuurlijk" zei ik. „Ik heb het toch ge- zegd, toen ik wegging en ik spreek dikwijls de waarheid." Zij glimlachte en stapte achteruit, om plaats voor ons te maken, toen wij naar de hal liepen. „Waar is mijnheer Furnivall?" vroeg ik. Zjj opende de deur van de hal. „Mijnheer Furnivall is."begon zij en toen bleef zij steken, want daar aan den voet van de trap stond Maurice zelf en keek mij aan met een uitdrukking van verbazing, haat en vTees, die ik nooit zal vergeten. Hij moet zeker een plotselinge ingeving ge had hebben, om te ontvluchten, want ik zag hem een beweging maken, of hij zich wilde omdraaien en de trap opgaan. Ik vermoed, dat hij op 't zelfde oogenblik het nuttelooze ervan inzag, want met zichtbare inspanning hernam hij zijn tegenwoordigheid van geest en kwam ons met een slecbt nagebootst air van waardigiheid tegemoet. ,,Ik zou gedacht hebben, dat dit de laatste plaats was, waarheen uw onbeschaamdheid U zou voereii", sprak hij. Ik keek hem een minuut lang met een diep- zinnig glimlachje aan. ,,Beste. Maurice", zei ik eindelijk, „als je maar een beetje meer moed had, dan zou je JAARVERSLAG DER ZEEUWSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. Op 4 April j.l. werd in de Prins van Oranje te Goes, onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken, te Wilhelminadorp, de jaar- ljjksche algemeene ledenvergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge, lid van de Vereeniging „de Centrale Landbouw- Onderlinge". Na afhandeling der agenda werd door den heer Dr. F. E. Posthulma, president-directeur, in een uitvoerige rede een belangrijk over- zicht gegeven van al hetgeen de vereeniging gedurende haar 25jarig bestaan in het belang der landbouworganisatie heeft verricht. Na afloop daarvan vond een eenvoudige koffie- maaltijd plaats. Uit het Jaarverslag, loopende over het boek- jaar 1 November 1933 tot en met 31 October 1934 blijkt, dat de Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge bij het einde van het boekjaar 2995 leden had, met een jaarloon van f 5.254.664. Het leden-aantal van de Centrale Land bouw-Onderlinge beliep bij het sluiten van het boekjaar 32.268 met een jaarloon van afgerond 47 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge aangegeven 1054 on- gevallen, van welke 5 gevallen een doodelijken afloop hadden. (Van deze gevallen gaven er 2 aanleiding tot het toekennen van een rente aan nagelaten betrekkingen). In ddn geval werd een blijvende rente toegekend. Voorts vorderden 53 ongevallen schadeloos- stelling over een langeren termijn dan 6 weken. Het aantal ongevallen, dat over het boek jaar voor rekening der Centrale Landbouw- Onderlinge kwam, bedroeg 7638. Van deze ongevallen hadden er, voor zoover de wette- lijke verzekering betrof, 10 en voor zoover de vrijwillige verzekering betrof, 2 een doo delijken afloop. Van deze 12 ongevallen gaven er 4 aanlei ding tot het toekennen van een rente aan na gelaten betrekkingen, welke alle de wettelrjke verzekering betroffen. Er werden 2 renten toegekend wegens blij vende invaliditeit. Over het algemeen genomen, is ook dit jaar wederom een daling van het door de aange- slotenen in totaal uitbetaalde loon waar te nemen; de kosten der ongevallen van trjde- ljjken aard (t/m de eerste 6 weken na het on- geval) daalden eveneens. Daaremtegen waren de kosten na de eerste 6 weken in totaal niet onbelangrijk hooger dan over het vorige boek jaar. Het verslag geeft voorts mededeelingen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kinderen van leden en over de Ziekteregellng voor inwonend personeel. VOOR WRATZIEKTE VATBARE AARDAPPELEN. Men schrijft aan het Handelsblad: Wegens het voor 1936 uit te vaardigen ver- bouwverbod van de aardappelrassen Bravo, De Wet, en Kaknpioen, zullen vele verbou- wers van deze rassen er toe moeten overgaan pootgoed van andere rassen aan te schaffen. Ten sterkste wordt aangeraden, daarvoor thans reeds de noodige maatregelen te nemen, omdat op verder uitstel van het bouwverbod of het verleenen van ontheffing niet kan wor den gerekend. Teneinde moeilijkheden en kosten bij de aanschaffing van nieuw pootgoed te voorko- men, verdient het ten zeerste aanbeveling op dit oogenblik reeds, dus vddr de teelt van 1935 zooveel pootgoed van het ras of de ras sen die men in 1936 wenscht te verbouwen, aan te schaffen, dat men uit de opbrengst daarvan voldoende pootgoed heeft otm de te verbieden rassen in 1936 geheel te kunnen vervangen. Aangezien het uitvaardigen van een ver- bouwverbod van Bravo, De Wet en Kampioen ten doel heeft de gevaren, die voor cultuur en handel aan de teelt van voor de aardappel- wratziekte vat'bare rassen verbonden zijn te verminderen, is het in de hoogste mate ge- wenscht ter vervanging van de verboden ras sen alleen die te verbouwen, welke voor de wratziekte onvatbaar zijn. Tot deze rassen behooren o.a. de in de rassenlijst van het In- DOOR ZIJN PLEEGZOON BESTOLEN. Den laatsten tijd werd te Leidschendam meermalen ingebroken bij de familie Z., zon- der dat men er in slaagde den dader op te sporen. Steeds werden gouden of zilveren voorwerpen ontvreemd. Naar aanleiding van een pas gepleegde inbraak heeft de politie in samenwerking met de marechaussee den in- wonenden pleegzoon L. K. aan een streng verhoor onderworpen. Daarbij heeft hij be kend de inbraken te hebben gepleegd. Het ontvreemde had hij in een sloot geworpen of elders verborgen. LICHTGEVEND SPEK. Aan het politieposthuis te Tilburg vervoeg- de zich, meldt de Msb., een man, die een bord, waarop een stuk spek, bij zich droeg. Het bord met het spek werd op de tafel onder den neus van den dienstdoenden agent van politie neergezet. Vddr de politieman een woord van verba zing of afkeuring had kunnen uiten, begon de man-van-het-spek zjjn verhaal. Hij verklaarde het spek bq een spekslager te hebben gekocht. Toen hij ermee thuis was gekomen en toevallig in een donker vertrek kwam, stelde de man tot zijn verbazing vast, dat het spek licht gaf, alsof er zich een aan tal glimworpjes op bevonden. De man vond dit uiteraard verdacht en hij ging terug naar den slager, om van zijn be- vinding mededeeling te doen. De slager wist echter met het geval ook geen raad. Hij zei alleen, dat het in orde was, m.a.w. dat het spek z.i. goed was. De man ging terug naar huis, om daar op- nieuw het eigenaardige verschijnsel vast te stellen. En daar hij er tenslotte niets voor voelde het lichtgevemde spek te nuttigen, was hij naar het politieposthuis gekomen. Natuurlijk keek de dienstdoende politieman wel 'n tikje verbaasd. Maar, men zou de proef op de som nemen. De lichten van het posthuis werden gedoofd en jawel: daar zag de bewaarder der openbare orde en veiligheid met eigen ambte- lrjke oogen, het spookachtig lichtende spek vddr zich op de tafel liggen. Na deze ainbtelrjke vaststelling vein het zeer eigenaardige feit, heeft de politie zich ten einde raad maar met den directeur van het gemeentelijk slachthuis in verbinding ge steld, die het spek ter onderzoek mede nam. Zjjn voorloopige oonclusie was, dat het spek vermoedelijk ondeugdelijk was. Het geval zou nader door hem worden onderzocht. Het is geen April-mop. Was het dit wel, dan zouden we er nog aan hebben kunnen toevoegen, dat Philips bereids octrooi op alle spek-licht heeft aangevraagd. DE HONDENBEGRAAFPLAATS TE SOHIEBROEK. Het was dezer dagen precies twee jaar ge leden, dat de Schiebroeksche Hondenbegraaf- plaats aan den Hooge Limit op plechtige wijze door den burgemeester werd geopend. Thans is gebleken, dat de hondenbegraaf- plaats, waarvan men over het geheel nu niet zoo'n hooge verwachting had, in een behoefte voorziet. In deze twee jaren toch zijn niet minder dan 1000 dieren aldaar begraven en moest zelfs tot de uitbreiding met nieuwe vakken worden overgegaan. Verscheidene beroemde honden vonden er hun laatste rustplaats. Zoo de hend Micky, van een rijken Engelschman. Het dier werd gestolen en toen het weer terug was bij zijn baas, stierf het korten tijd daarna. Zelfs de foto voor de emailleplaat was niet veilig en werd onderweg gestolen, doch kon door de politie worden opgespoord. Thans is er een mooi grafmonument voor Micky opge- richt. Ook de uit de Schiedamsche rechtzaak be- faamd geworden hond Faust, verdacht van kwaadaardigheid en valschheid, doch vrijge- sproken wegens gebrek aan bewijs, ligt op de Schiebroeksche Hondenbegraafplaats be graven. Het kerkhofje wordt door vele dierenvrien- den bezocht en is des zomers ook wel een kijkje waard. Er zijn eenige wandelpaden en rustbanken. Thans is er ook een rouwkamer- tje ingericht STRUIKROOVER GEEFT ZICH OVER. In de laatste paar jaren werden groote ge- deelten van Roemenie, voornamelijk Moldavie, onveilig gemaakt door een struikroover Coroioe, aldus meldt de Times, die weliswaar eenige malen in handen der politie viel, doch telkens weer wist te ontsnappen. Klaarblijkelijk kreeg Coroioe echter genoeg van zijn avontuurlijk leven en van het altijd opgejaagd worden door de politie, want ver- leden week stelde hij zich in verbinding met een merkwaardage schurk zijn. Maar nu..." Ik haalde mijn schouders minachtend op en begon naar hem toe te gaan. Hij werd bleek en stapte achterwaarts. „Indien U een poging waagt, om de rust van dit huis te verstoren..." begon hij. ,,Och, schei toch uit met die praatjes", zei ik op vroolijken toon, terwijl ik naar hem toe liep en hem bij zijn kraag pakte. Hij spartelde hevig tegen. ,,Haal de politie!" bulkte hij. ,,Haal de politie!" j „Je kan het heele Engelsche' leger laten aanrukken, als je wilt", antwoordde ik, ter wijl ik hem net zoo lang schudde tot hij geen geluid meer gaf. ,,Luister nu naar mij, Mau- rice. Je neef mag een schurk geweest zijn, maar in elk geval vertrouwde hij jou en jij verkocht hem, jij verkocht hem; je bent een Judas. Bovendien heb je je best gedaan, mij te laten vermodrden." „Dat is niet waar!" gorgelde hij. „Dat is het wel", ahtwoordde ik. ..Spfeek mij niet tegen, anders word ik kwaad. Niet alleen probeerde jij mjj te Ashton te latfen vermoorden, maar je vertelde de gameenste leugens over mij aan de politie." Bij de laatste woorden hief ik hem op en schudde hem been en weer, dat zijn tauden klapperden. „Nu, Maurice", vervolgde ik, .menschen die zich zoo tegenover mij gedragen, moeten een afstraffing hebben. Guarez heeft er een ge had, Rojas niet minder en ik heb zoo juist met een advocaat te Botoshani, met wien hg de voorwaarden besprak, waarop hij zich aan de autoriteiten zou kunnen overgeven. Er zoa een plan uitgewerkt worden, doch alvorena hij hiermede gereed was, werd hij verradeax, met het gevolg dat zijn verblijfplaats te Soelitza in Moldavie door gendarmes omsin- geld werd. Toen de gendarmes het huis bin- nendrongen, kwam Coroioe hun tegemoet met een revolver gericht op zijn eigen borst„ en een revolver op de borst van den commandant der gendarmes. Hij verklaarde zich te wiUesi overgeven, indien daarbij zijn advocaat en de officier van justitie aanwezig zouden zijn. De gendarmeriecommandant ging hiermede ac- coord en de gendarmes trokken zich tijdelgk terug. Coroioe bracht nog een uur in zijn woning door, waama hij zich, toen de officier van justitie verscheen, aan dezen overgaf en zich liet overbrengen naar de gevangenis te Botoshani. EEN FASCIST VKRMOOKD. De secretaris van een fascistische argant- satie te Madrid is op straat door schotem wit een voorbij rijdenden auto vermoord. De daders zijn ontkomen zonder herkend te zgn. MOORD. In een dennenbosch in de buurt van bet gehueht Lippe bij Essen is het lijk gevonden van een 13-jarig meisje, dat een sexueelen moord ten offer gevallen is. De vermoedelgke dader, een man van 35 jaar, is voortvluchtig. DRIEVOUDIGE MOORD. In een bosCh bij Furth (Beieren) zijn in een eenzaam gelegen hoeve de 80-jarige vrouw Weber, baar 44-jarige dochter en dier 10-jarige zoon, vermoord gevonden. De hoeve bleek geheel uitgeplunderd. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Een houten patroon, van een houwitser. die te Port Elizabeth in Natal werd afgesohotesi door opvarenden -van den kruiser Carlisle ter gelegenheid van een parade voor het publiek, heeft een paniek veroorzaakt onder de toe- sohouwers. Een splinter van deze losse pa troon trof nJ. een vrouw in den linkerschon- der. De splinter, die 40 c.M. lang was. kwam aan de rugzijde weer te voorschijn. De vrouw moest naar een ziekenhuis gebracht worden en werd daar geopereerd. Haar toestand was echter naar omstandigheden redelijk^ ROODE REGEN. Nabij Marache heeft in den nacht van Maan dag op Dinsdag een stortbui van roode mod- derregen gewoed. Toen de bewoners van bet plaatsje des morgens ontwaakten, zagen zij, dat de geheele omgeving bedekt was met een dun laagje roode aarde. MISDADEN TE NEW-YORK. Een dubbele moord in een der voorsteden van New-York, waar eenige dagen geleden in een villa de lijken van een oude vrouw en haar kleindochter werden gevonden, is verrassend snel tot een oplossing gekomen. Op grond van dringende aanwijzingen heeft de politie den 39-jarigen schilder Mac Far- land gearresteerd. Mac Farland zou reeds hebben bekend, dat hij de vreeselijke misdaad op de 60-jarige Nora Kolly en haar 18-jatrjge kleindochter Florence Mc Gey heeft gepleegd. Hij zou hebben toegegeven zoowel de klein dochter als de grootmoeder te hebben ge- wurgd. Hjj beweert echter dat hij tijdens twist, uit noodweer gehandeld had, welke uitgehroken, toen Nora Kolly, Farland toege- roepen zou hebben: „Je gedraagt je als een hond, en je bent totaal dronken". Daarop> bad de grootmoeder een stoel genomen en getracht hem daarmee te slaan. Daar Mac Farland on- gewapend was vond hij, dat hem niets anders overbleef dan zich op de woedende vrouw te storten, en haar vast te houden. Hij had baar hals vastgeklemd en plotseling was zij Ieven- loos omgevallen, voordat hij eigenlijk wist wat er gebeurde. Versohrikt door het lawaai kwam. Florence Mc Gey de kamer binnemgeloopen, zag haar grootmoeder op den grond iiggaa en greep een mes, dat op de tafel lag. Mc. Farland, vreezende dat zij hem zou aanvaHen, greep ook het meisje beet en daar hij er niet in slaagde haar de baas te worden, had bn haar eveneens gewurgd. VIER KINDEREN VERBRAND. Nabij Inverell in Nieuw Zuid Wal^s. zijn vier kinderen, die in een brandende scbuur waren ingesloten, in de via rumen omgefcomen. Tijdens het hlusschingswerk, waaraart de vader meehielp, wist men niet, dat de kinile- ren in de schuur waren. Pas toen de ibtkee waren ingestort, kwam men tot de vreese lijke ontdekking. REGENVAL NA TWAALF JAAR DROOGTE. In eenige Noordelijke districten van Zudd- Australie is dezer dagen regen gevallen, na- dat het in dit gebied gedurende twaalf jaar niet meer geregend had. ERNSTIG ONGELUK IN KOLEN MIJN. Dinsdagmiddag brak in een schacht van de Sobieski-mijn in het Dombrova-gebied de dam van een waterader door. Een deel van bet steunwerk van de schacht werd onderspodd en zes mijnwerkers werden onder de kolen- massa bedolven. Onmiddellijk werd het red- j dingswerk ter hand genomen en na eenige uren slaagde men erin drie arbeiders te ber- gen. Zij hadden sleehts lichte verwondingen opgeloopen. Tegen den avond werden nog twee arbeiders gevonden. Een hunner was reeds overleden, terwijl de andere met emstjge verwondingen naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Het laatste slachtoffcr. een jongen, is nog niet gevonden.. onzen wederzijdschen vriend Sangatte afge- rekend." „Luister toch", hijgde hij. „U Vergist zich, op mijn eerewoord, U vergist zich. Het dient nergens toe U zoo op te winden. Als U geld noodig heeft Hij brak den zin af. „Wat?" zei ik grimmig. kunt dan het land uitgaan en opnieuw be- ginnen." Billy", zei ik, „wil je de deur van de hal eens opendoen?" Toen daaide ik mijn gevangene met een ruk om, zoodat ik zijn gelaat kon zien. „Je schijnt een verkeerde meaning van den toestand te hebben, Maurice", zei ik. ,,In de eerste plaats ben jij niet de erfgenaam van Prado en ten tweede heb ik toevallig geen geld rTkoo<ttg:'r "r r9il Ik versterkte mijn greep aan zjjn kraag en trok hem achterwaarts met mij mede door de hal heen naar de voordeur. ,,Wat gaat U beginnen huilde hij. ,,Als ik mjjn plichj deed", zei ik vriendelijk, ,,zou ik je nek omdraaien." Aangezien ik ech ter tante Mary geen ver drie t wil aandoen, ga ik je eehvoudig de deur uitsmijten." Hij kronkelde en spartelde ajs een paling, die pas op het drqge is geraakt, maar ik sleurde hem onverbiddeljjk voet voor voet naar de voordeur, welke inmiddels door Billy \yerd open gehpnden. In gevallen van groot levensgevaar toont zelfs de zorgvuldig.st op- gekweekt.e beschaving neiging tot verbaarte- ring en ik moet tot mijn spijt verklaren. dit de taal, welke Maurice te aanhooren gaf, een veedrijver tot schande gestrekt zou hebben. Ik geloof niet, dat Mercia al de laaghedea begreep, welke hij uitbraakte, gelukkig is zij niet van dat ras, maar zijn vervloekte driestheid, om het in haar tegenwoordigbeid, te durven doen, gaf mij aanleiding, onj ruijn. spieren aog wat strakker te spannen. Op de vloermat voor den drempel hieldea wij een kort oogenblik stil en ik draaide hem met een leelijkcn wrong om. zoodat hij een vrij uitzicht had op de plaats zijner bestemming. En toeh gaf ik hem met inspanning van al mijn kracht een duw en een sehop achteroa, dat hij met een vaart de trappen afhotste en in de straatgoot terecht kwam. ,,Zoo verga het alien verraders", klortk bet uit Billy's mond. Maurice, die in zijn voile lengte in het siijk lag, krabbelde langzaam op. Het mengse? van pijn en woede, dat op zijn gelaat tot uit drukking kwam, zou grappig zijn geweest, als het niet zoo afstootend was. Zijn aan- doeningen deden hem over al zijn leden sid- deren, doch voor hij zich daarvan eenigszins had kunnen herstellen, werd hij plotseling aangesproken door den vertegenwoordiger van •ae ..Daily Wire", die zijn uitwerping met een soort bezwjjmelende betoovering had gade- geslagen. (Slot, voigt.v

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5