ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9282 VRIJDAG 5 APRIL 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD DE NEDERLANDSCHE BANK VERHOOGT DEVALUATIE VAN DEN BELGISCHEN FRANC. DEVALUATIE LEIDT TOT VERLAGING VAN DEN LEVENSSTANDAARD. TER NEUZEN, 5 APRIL 1935- nrwpfww." ji.'-W. >»yjyr -m ?r*r?nsr~njr< SUM \13KSMK^TaSiJfl«fflBS* r£R NEUZENSCHE COURANT GEMEENTE TEii NEUZEN. Mededeling betreffende het uit te vaardlgen verbouw-verbod van enige voor aardappal- wratziekte vatbare aardappelen. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter afgemene kiemnis het hierna vol- gende: In verband met het voor 1936 uit te vaar- digen verbouwverbod van de aardappelrassen Bravo, de Wet en Kampioen zullen vele ver- bouwers van deze rassen er toe moeten over- gaan, pootgoed van andere rassen aan te sChaffen. Ten sterkste wordt aangeraden, daarvoor thans reeds de nodige maatregelen te nemen, omdat op verder uitstel van het verbouwverbod of het verlenen van onthef- fing niet kan worden gerekend. Ten einde moeilijikheden en kosten bij de aanschaffing van nieuw pootgoed te voor- komen, verdient het ten zeerste aanbeveling op dit ogenblik reeds, dus voor de teelt van 1935 zoveel pootgoed van het ras of de rassen, die men in 1936 wenst te verbouwen, aan te schaffen, dat men uit de opbrengst daarvan voldoende pootgoed heeft om de te verbieden rassen in 1936 geheel te kunnen vervangen. Aangezien het uitvaardigen van een ver bouwverbod van Bravo, de Wet en Kampioen ten doel heeft de gevaren, die voor cultuur en handel aan de teelt van voor de aardappel- wratziekte vatbare rassen verbondem zijn te verminderen, is het in de hoogste mate ge- wenst ter vervanging van de verboden rassen alleen die te verbouwen, welke voor de wrat- ziekte onvatbaar zijn. Tot deze rassen be- horesn p.a. de in de rassenlijst van het Insti- tuut voor Plantenvere deling opgenomen geel- vlezige rassen: Bevelander, Noordeling, Sou venir, West-Brabander, Populair, Furore, Triumf, Record, Robijn, Unicum, Muntinga 17, Konsurages, Gruno, Nationaal, Bato, Alpha, Atlas, Bonus, Erdgold, Preussen, Alberta en Juli en de witvlezige rassen: Albion, Hellena, Concurrent, Parnassina, Majestic, Great Scot, Arran Crest en Arran Pilot. Bij aanschaffing van nieuw pootgoed geve men nauwkeurig acht op de rasechtheid. Het te velde goedgekeurd pootgoed, voorzien van certificaat en plombe van de N.A.K. geeft bij- zondere waarborgen van eohtheid. Bij aan schaffing van niet te velde gekeurd pootgoed trachte men op andere wijze de nodige zeker- heid te verkrijgen, in elk geval opdat dit van zuivere culturen afkomstig is. Ter Neuzen, 5 April 1935. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. NHDERLANDSCH-FKANSCHE HANDELS- BESPREKINGEN. Naar men weet, zijn de Nederlandsche on- dertiandelaars die te Parijs besprekingen voer- den over een handelsverdrag, naar ons land teruggekeerd, teneinde nader overleg te ple- gen met de regeering. Van goed ingelichte zijde vernemen wij, dat er te Parijs ook onderhandelingen zijn aan- geknoopt over het verstrekken van een Neder landsche leening aan Frankrijk voor de uit- voering van den aantal openbare werken. Men spreekt van een bedrag van 3 milliard Fran- sche francs, dus bijna 300 millioen gulden. Voorwaarde voor deze leening zou zijn, dat een deel van dit bedrag (15 pet. zeggen som- migen) voor aankoopen in Nederland zou ge- bruikt worden. (N. R. Crt.) ARBEIDSBEMIDDELING VOOR MUSICI. Bij Kon. besluit is vemietigd de beschikking van den minister van Sociale Zaken, waarbij aan Douis Davids te Amsterdam vergunning werd geweigerd om arbeidsbemiddeling met winistoogmerk te mogen uitoefenen en is deze vergunning alsnog verleend voor den tijd van vijf jaar met betrekking tot arbeidsbemidde ling voor musici, orkesten en- artisten. EEN EEEMTE IN DE LBERPLIOHTWET Men schrijft aan de Midd. Crt.: De minister van Gnderwijs heeft besloten dat van dit jaar af de scholen, welker nieuw leerjaar aanvangt in de eerste helft van 1935, slechts nieuwe leerlingen voor de eerste klas mogen aannemen, die v66r 1 April 1935 zes jaar zijn geworden. De scholen, wel'ker nieuw leerjaar aanvangt in de tweede helft van 1935, mogen slechts nieuwe leerlingen aannemen voor de eerste klas, die vodr 1 September 1935 zes jaar zijn geworden. Nu wil het geval, dat een zeer groot aan tal scholen het nieuwe leerjaar met 1 Mei a.s. begint en ook weer in 1936, 1937 enz. Geen enkele dezer scholen mag nu eersteklassers met 1 Mei a.s. aannemen, welke in de maand April van dit jaar zes jaar zijn geworden. A1 de leerlingen echter, die in deze maand April zes jaar zijn geworden, worden in April 1936 zeven jaar en worden dan volgens de Wet leerplichtig. Zij zullen echter pas op 1 Mei 1936 tot de lagere school kunnen toege- laten worden. In 1936 is er zoodoende een maand, waarin een aantal kinderen leerplich tig zijn en toch niet tot de school toegelaten kunnen worden. Volgens de wet zijn de ouders strafbaar, wanneer zij him leerplichtige kin deren niet naar de school zenden en het hoofd der school, die deze kinderen niet aanneemt, zou o.i. de ouders verhinderen de Leerplicht- wet na te leven. Bovendien moet ook het ge- meentebestuur deze kinderen ambtshalve in- schrijven als leerling, waardoor zij leerplichtig worden. Wij hopen, dat minister Marchant, die reeds zooveel lastige karweitjes opknapte, ons in dezen spoedig uit den droom zal hel- pen. DE HEER OVERWIJN UIT DE N. S. B. Naar de Voorwaarts uit goed ingelichte bron vemeemt, heeft nu ook de heer J. F. Overwijn de N. S. B. verlaten. De heer Overwijn behoorde met Tusenius tot de oudste medestrijders van ir. Mussert. Was Tusenius de oprichter van den kring IJmuiden, Overwijn was stichter en eerste leider van den kring Rotterdam. DE EXECUTIE VAN LANDELIJKE EIGENDOMMEN. Dinsdagmiddag hebfoen vertegenwoordigers van de vereeniging van directeuren van hy- potheekbanken, de Nederlandsche vereeniging tot bevordering van het Levensverzekerings- wezen, de Nederlandsche Spaarbankbond en j de Broederschap van Notariezon in Ncder- land, waarbij tevens tegenwoordig waren de Cooperatieve Centrale Raiffeisenbank te j Utrecht en de Cooperatieve Centrale Boeren- leenbank te Eindhoven, op het departement van justitie een bespreking gehad met de mi nisters van justitie, van Economische Zaken en van Financien omtrent de door de regee ring getroffen maatregelen tot het tegengaan van executie van landelijke eigendommen. Omtrent deze besprekingen vemeemt de Midd. Crt. het volgende: De vertegenwoordigers van de verschillen- da organisaties zijn alien in de gelegenheid gesteld de wenschen en bezwaren, waartoe de getroffen regeling hun aanleiding gaf, ter ken- nis van de ministers te brengen. Hunnerzijds hebben de ministers vooral de nadruk gelegd op het zeer bijzonder karakter van den maatregel in tweeerlei opzicht. In de eerste plaats is de maatregel alleen be- doeld als een voorloopige, in afwachting van het tot stand komen van een zich in verge- vorderden staat van voorbereiding bevinden- de wettelijke regeling. Wanneer de regeering deze wettelijke regeling aanhangig zou heb ben gemaakt zonder eerst dezen tijdelijken maatregel te treffen, zou 't groote gevaar hebben bestaan, dat inmiddels minder scru- puleuze crediteuren als hoedanig de regee ring de ter eonferentie vertegenwoordigde in- steilingen zeker niet beschouwde tallooze executies zouden hebben geforceerd. In de tweede plaats vestigen de ministers er de aandacht op, dat zoowel de getroffen tijdelijke maatregel als het in te dienen wetsontwerp zich uitsluitend bswegen op het terrein van de landbouwhypo- theken, waar de positie een geheel andere is dan bij de hypotheken op andere eigendom men. Immers de overheid verleent aan het landbouwbedrijf in zeer belangrijke mate steun om dit bedrijf voor ondergang te be- hoeden. Zij moet daarbij evenwel invloed kun nen uitoefenen op de verstrekking van dezen steun en weten aan wie en in welke mate hy uiteindelijk ten goede komt, opdat hij aan zijn doel zal blijven beantwoorden. Indirect worden de hypothecaire credieten door den steun zeer gebaat. Zonder dezen steun zou er waarschijnlijk van de betaling van rente en aflossing op de landbouwhypo- theken in verreweg de meeste gevallen weinig of niets terecht komen. De getroffen tijdelijke maatregel doet nu niet anders dan een rege ling treffen, waardoor wordt voorkomen, dat van de door dien steun veroorzaakte waarde- vermeerdering van 't onderpand in gevallen van onredelijke executie partij wordt getrok- ken. Eenige bezwaren tegen de getroffen rege ling ingebracht, zal de regeering in over- weging nemen. Zij is bereid om, waar blijkt dat de regeling leemten vertoont, deze aan te vullen. Tenslotte hebben de ministers er prijs op gesteld nog eens nadrukkelijk te constateeren dat zij zelf voor niets zoo huiverig zijn als voor maatregelen, die het credietwezen zou den ondermijnen. Juist met het oog daarop is de regeling bij algemeenen maatregel van be- stuur slechts als zeer tijdelijk bedoeld en is zij bovendien omgeven met waarborgen, om willekeur bij de toepassing uit te sluiten. De minister van Economische Zaken doet zich toch, alvorens eenige beslissing te nemen, ad- viseeren door een commissie, welker samen- stelling den waarborg geeft, dat zij bij het uitbrengen van haar adviezen met het alge- meen belang, dat is gelegen in een op vertrou- wen gevestigd credietwezen, ter dege reke- ning zal houden. De voorzitter der commissie de oud-minister van justitie mr. Donner, heeft bij de installatie van de commissie daarvan reeds aanstonds doen blijken. De pegeermg vertrouwde, dat de gehouden bespreking aan de vertegenwoordigende orga nisaties de overtuiging zou hebben gegeven, dat zij den verderen loop van zaken met ge- rustheid konden afwachten. Uiteraard zal, wanneer het wetsontwerp, dat deze materie verder zal regelen, bij de Staten-Generaal zal zijn ingediend, nog alle gelegenheid bestaan om van de opanerkingen, waartoe de voorge- stelde regeling aanleiding zal geven, te doen blijken. HAAR DISCONTO. De Nederlandsche Bank heeft gisteren haar tarieven met een vol percent verhoogt, zulks met ingang van vandaag. De rentestand is daardoor als volgt geworden. 5-4-'35 19-9-'33 Wissel-disconto 3% Promessen-disconto 4 Beleening van effecten 4 Beleening van goederen 4 Voorschotten in rek. crt. 4 De N. R. Crt. schrijft daaromtrent: 2% 3 3 3 3 Het bericht dat de Nederlandsche Bank haar tarieven met een vol percent heeft ver- hoogd, zoodat het wisseldisconto thans 3 y2 pet. bedraagt, zal ongetwijfeld atom in den lande groote voldoening wekken. Gelijk ook in den zomer van 1933, toen er eveneens bij her- haling aanvallen op den gulden plaats had- den, heeft ook nu de Nederlandsche Bank niet geaarzeld, naar haar beste verdedigingsmiddel te grijpen. Verhooging van het disconto heeft wed tot strekking een ongunstigen invloed op de obligatiemarkt te oefenen, hetgeen, han- gende de 3'/2 etaissie Ned. Indie, een nadeel is, maar wanneer men allerwege geld opneemt voor belegging in ponden of dollars, oandat daarmede meer rente te maken is dan met uitzetting op onze geldmarkt, dan is het on getwijfeld de taak van de Nederlandsche Bank het geld hier duurder te maken, ter bescher- ming van onze eigen valuta. Men weet, hoe fer in de laatste dagen veel Nederlandsch geld in ponden werd belegd, niet vanwege vrees voor den gulden in Ne derland, maar om de eenvoudige reden, dat deze renti-arbitrage op Londen groot voor- deel opleverde. Kocht men hier te lande pon den van laten wij zeggen f 7,18, dan kon men die tegelijkertijd op een termijn van drie maanden verkoopen tegen f 7,29 en men maakte dan dus in drie maanden een rente van 11 cent, hetgeen, herleid over een jaar, overeenkwam met een rente van ca. 6% pet. Men had dan weliswaar een saldo te Londen, waarover geen of nauwelijks eenige rente werd gemaakt, doch dat was bij een zoo groot agio op termjpponden imjmers cck niet noo- dig. Hoe dit agio op termijnponden ontstond, is duidelijk. Het weerspiegelt de internationale speculatie tegen onze valuta, want het spreekt vanzelf, dat een Nederlandsch koo- per van ponden tot tegenpartij een verkooper van guldens moet hebben en omgekeerd moet de Nederlandsche verkooper van termijnpon den een tegenpartij hebben die die ponden koopt. Zoo worden dus de posities tegen den gulden opgebouwd, die echter naderhand als de rust is weergekeerd, m die posities op de valutamarkt moeten worden afgewikkeld, een even grooten steun voor den gulden be- teekenen, als zij nu een disagio voor guldens V6TOO rZ3ik611 Dat disagio berust dus in laatste instantie op een uitbreiding van het crediet in guldens, op een credietexpansie dus. En hiertegen kan slechts worden opgetreden met een verhoo ging van het disconto, waardoor het crediet duurder wordt en dus automatised moet in- krimpen, met als gevolg terugkeer van geld resp. goud, naar Nederland. De Nederlandsche Bank zal er voor hesb- ben te waken, dat haar crediet geen uit breiding ondergaat, zij zal er m.a.w. naar heb ben te streven om de vermindering van haar direct opeischbare verplidhtingen, met name haar bankbiljetten-circulatie, gelijken tred te doen houden met het verlies aan goud, dat zij in deze tijden van onrust en wantrouwen, dit- maal in zoo sterke mate teweeggebracht door de Belgische devaluatie, heeft te boeken. Slaagt zij hierin, en dat zal zij, als zij haar disconto maar zonder aaraeliag verhoogt, in- dien de toestand zulks noodig maakt, dan kan i er in de technische positie van den gulden geen verandering komen. Slechts wanneer de Bank zou doorgaan met crediet te geven tegen gemakkelijke voor- waarden, zou dit leiden tot uitzetting van haar bankbiljettencirCulatie en zou de positie van den gulden verzwakken. Geeft De Ne- l derlandsche Bank echter geen crediet, dan j komen tegenover de gouda^giften immers bankbiljetten bij de Bank binnen en blijft het dekkingspercentage ten naastenbij onveran- i derd. Op het oogenblik bedraagt de gouddekking ca 80 pet., zoodat er zich, ook al verleent de Bank geen nieuw crediet, by elke nieuwe goud-afgifte die immers tegenover bank biljetten op basis van 100 100 plaats vindt wel geleidelijk aan een kleine wijziging ten ongunste in de dekkingsverhouding zich vol- trekt, een verandering evenwel, die toch nooit van verontrustenden anr.' kan zijn. Brengen wij nu nog even de gebeurtenissen van den zomer van 1933 in herinnering, dan moeten wij in de allereerste plaats wijzen op de onverzwakte liquiditeit van het particuliere bankwezen in Nederland. Deze factor zal ook nu van grooten invloed blijken, want men I mag aannemen, dat ook ditmaal de leiders van ons particuliere bankwezen niet zullen aarzelen, hun medewerking te verleenen aan i de geldpolitiek van de Nederlandsche Bank J en wel door hun middelen niet beschikbaar I te stellen voor het financieren van transacties j waarvan het duidelijk is, dat zij tegen den j gulden gericht zijn. Ook in 1933 is de Neder- j landsche Bank erin geslaagd, de gouddekking landsche erin geslaagd, de gouddekking der der direct opeischbare verplichtingen nagenoeg op hetzelfde hooge peil te handhaven. Nadat de onrust, welke er tijdens de Lon- densche eonferentie in Juni 1933 was ont- staan, was geluwd, keerde het goud naar Nederland terug. In het voorjaar van 1934 moest de Nederlandsche Bank, in verband met de plotselinge stabilisatie van den dollar, andermaal een belangrijk bedrag .aan goud afstaan, doch ook dit keerde later vanzelf wer terug. Met al deze groote schommelin- gen in den goudvoorraad van de Nederland sche Bank, welke soms een verschil van een paar honderd millioen te zien gaven, indien men al thans periodes van rust met die van onrust vergelijkt, varieerde de gouddekking slechts tusschen 80 en 72 pet. Bij een ver mindering van den goudvoorraad over het geheele boekjaar 1933/34 met 161 millioen, daalde de gouddekking slechts van 80 tot 77% pet., waardoor wel zeer duidelijk wordt aan- getoond, hoe buitengewoon effectief de in dat jaar toegepaste discontoverhoogingen hebben gewerkt. In September 1933 werd het disconto, dat tevoren geleidelijk tot 4% pet. was verhoogd, wederom teruggebracht tot 2% pet., en sedert dien tijd is het tarief ongewijzigd ge- bleven. Thans vindt dan wederom een verhooging tot 3y2 pet. plaats en het lijdt geen twijfel, of ook nu zal het buitenland, met name de buitenlandsche speculatie tegen den gulden, hieruit de eenig mogelijke conclusde trekken, namelijk, dat de Nederlandsche Bank, in dezen krachtig gesteund door ons particuliere bank wezen, vast besloten is, den gulden te verde- digen. En aangezien de Nederlandsche Bank daarvoor over de noodige middelen beschikt, zal het buitenland ook onmiddellijk en duide lijk beseffen, dat de Nederlandsche Bank tot die verdediging in staat is. Dat is, naar wij met klem wenschen te betoogen, de groote beteekenis van deze discontoverhoo- gdng. Het wantrouwen tegen den gulden is niet van binnenlandschen, d'och van zuiver buiten- landschen oorsprong, aUvalt natuurlijk niet te ontkennen, dat het een het ander eenigs- zins aanwakkert. Want het behoeft geen be- toog, dat het jongste aanbod van staatsobli- gaties ten deele zeker ook zijn oorsprong vond in het binnenland, in vrees voor den gulden. Maar die binnenlandsche vrees zal oogenblikkelijk verdwijnen, zoodra het buiten land daartoe door de verhooging van de rente op de Nederlandsche geldmarkt gedwongen, zijn verkoopen van guldens staakt. Wij mogen hier volledigheidshalve nog aan toevoegen, dat het wantrouwen tegen den belga oorspronkelijk van zuiver binnenland schen aard was en dat de Belgische autori- teiten bij de verdediging van den belga, waar toe men overigeris weinig of geen ernstige pogingen heeft aanigewend, geen steun aan een krachtige positie' van het particuliere bank wezen in Belgie konden ontleenen. Naar men weet, was het tegendeel veeleer het geval. En ten slotte mogen wij nog opmerken, dat er in Belgie een groote neiging bestond, wel van het goud af te gaan, waardoor het bin nenlandsche wantrouwen nog meer werd aan- gewakkerd. Immers, het spreekt van zelf, dat, indien algemeen de meening de overhand zou hebben, dat Nederland naar devaluatie overhelde, een verhooging van het officieele disconto een binnenlandsche vlucht uit den gulden niet zou kunnen tegengaan. Meer dan welke ptechtige verklaring ook, wijst echter juist de snelle maatregel van de Nederland sche Bank er op, dat in Nederland geen mone- taire experimenten worden overwogen. Dat zal de buitenlandsche speculatie, thans nog duidelijker dan in 1933, beseffen. EE^ GROOTE BESTELLING EIEREN N VOOR DUITSCHLAND. Naar het Nederlandsch weekblad voor krui- denierswaren vemeemt, heeft de Reichsstelle ftir Eier te Berlijn een bestelling gedaan van 17% millioen eieren, te leveren in April, in koelhuisverpakking, voor opslag in Duitsche koelhuizen. De Kamer van Koophandel te Maastricht zond het volgende telegram aan den Minister van Economische Zaken: „Kamer van Koophandel en Fabrieken vreest zeer ernstige gevolgen voor handel en nijverheid in haar district ten gevolge van de devaluatie van den Belgischen franc. De invoer van talrijke artikelen zal in sterke mate toenemen en vooral de middenstand zal in ernstige mate getroffen worden. De Kamer verzoekt dringend: verscherpte grenscontrole strenge toepassing der contin- genteeringsmaatregelen; specifiekie of sterk verhoogde invoerrechten voor alle goederen, welke tevens in Nederland worden gefabri- ceerd." DE INVOER VAN NIET HOUTVORMENDE SIERGEWASSEN. Bij Kon. besluit van 2 April is de tijdelijke beperking van den invoer van niet houtvor- mende siergewassen, alsmede van azalea en hortensia, opnieuw geregeld. Bepaald is o.m.: Gedurende het tijdvak van 5 maanden, aan- vangende 1 April en eindigende 31 Augustus 1935, is de invoer uit ieder land verboden van niet houtvormende siergewassen, alsmede van azalea en hortensia, voot zoover deze meer bedraagt dan 10 ten honderd van de hoeveel- heid, welke gemiddeld per 5 maanden in de jaren 1930 en 1931 uit dat land is ingevoerd. NA DEN VAL VAN DEN BELGA. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Al heet het dat de regeering den toestand goed in handen heeft, toch kan zij niet be- letten dat de stijging der prijzen van de voor- naamste levensbehoeften blijft aanhouden. De eerste dagen, ten gevolge van de paniekstem- ming die zich van een deel van de bevolking meester maakte, gold de prijsstijging, die zich in verticale richting bewoog, alleen enkele ar tikelen als conserven, kleedingsstukken, enz., terwijl de prijzen van vele andere producten vrijwel ongewijzigd bleven. Thans, nu de oude voorraden in de groote warenhuizen en win- kels van cooperatieve vereenigingen bijna uit- geput zijn, begint zich een argemeene opwaart- sche beweging af te teekenen. In kringen die doorgaans zeer goed op de hoogte zijn van de economische verhoudingen in dit land, is men niet zeer optimistisch ge steund voor wat betreft het behoud van de voorsprong, die tengevolge van de deva luatie, op andere industrielanden kon ge- nomen worden. Zooals reeds eerder zeer terecht is gezegd, verdient datgene wat in Belgie na de devaluatie is geschied en nog voortgaat, in Nederland zorgvuldige overwe- ging. Nu al begint men zich ongerust te maken over de wending welke de zaken nemen. Minister Van Isacker verklaarde Woensdag wel in de Kamer, dat de brood- prijzen en het brood is voor de massa een symbool niet vdor Maandag 15 dezer zul len stijgen. Maar wat de minister verzweeg is dat de stijging, mede ten gevolge van het inwerken van buitenlandsche factoren, die met de devaluatie niets te maken hebben, heel wat hooger zal zijn dan men eerst meende te kunnen verwachten. Mogen wij verder iemand gelooven die bij de leiding van de Federatie van Cooperatieve Vereeniging betrokken is, dan zou binnen betrekkelijk korten tijd een algemeene stijging van de buitenlandsche producten met 37 pet. te voorzien zijn. De Belgische papierfabrieken, die krantenpapier leveren, kondigen ook reeds een eerste prijs- vermeerdering met 15 pet. aan. Voor Engel- sche stoffen en ondergoed wordt nu al, in vele winkels 25 pet. meer gevraagd dan de vorige week. En het is nog maar een begin. De apothekers en de devaluatie. In strijd met wat sommige bladen hebben gemeld, als zouden de apothekers er niet aan denken hunne prijzen te verhoogen, wordt nu door de „Nationale Pharmaceutique" mbdege- deeld, dat zulks onjuist is. De apothekers zijn niet van zins onkniddellijk en zonder reden tot overdreven prijsverhoogingen over te gaan, maar het ligt voor de hand dat waar zij de specialiteiten, die uit het buitenland komen, voortaan duurder moeten betalen, het ver- bruikende pu'bliek deze verhooging zal moeten dragen. De Belgische oud-premier Jaspar blijft zijn campagne tegen de devaluatie van den frank voortzetten en hoewel hij in een rede zeide, dat ,,men niet meer moet klagen, als de melk eenmaal is omver gegooid" heeft hij toch eenige malen argumenten tegen de monetaire politiek van Van Zeeland aangavoerd. Jaspar is van oordieel, dat de huidlge crisis niet een monetaire of sociale kwestie is, doch dat het gaat om de Europeesche beschaving van het blanke ras. Devaluatie, vervolgde Jaspar, leidt onvermijdelijk tot verlaging van den levensstandaard. Men zal in Belgie <de prijsstijging niet kunnen tegenhouden. HET NIEUWE FRANSCHE GOUDSTUK. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph zal er binnenkort aan de Fransche munt begonnen worden met het slaan van nieuwe goudstukken van 100 frank. Er zal jaarlijks tot een bedrag van een milliard frank worden geslagen en wanneer en niet v66r er voor vijf milliard gouden munt is geslagen zal deze in omloop worden gebracht. Waar schijnlijk zal het nieuwe goudstuk dus pas in 1940 in circulatie komen. Het model van het nieuwe goudstuk is in 1928 ontworpen toen Poincare den frank sta- biliseerde. Het toont aan den eenen kant de gehelmde Marianne, aan den anderen kant een schoof koren, een eiken tak en een olijftak- DUITSCHLANDS'S MILITAIRE LUCHTVLOOT. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, heeft in het Lagerhuis de verklaring afgelegd, dat volgens een mede- deeling hem door Hitler gedaan, Duitschland's militaire luchtvloot momenteel al even groot is als de Engelsche. Begrijpelijkerwijze wekte deze onthulling groote beroering. Van andere zijde wordt nog gemeld, dafc 't Derde Rijk thans reeds over niet minder dan 1800 gevechts- en bombardementsvlieg- tuigen zou beschikken. OVERGEPLAATST. Met ingang van 13 dezer is de heer Fre- riks, chef-monteur bij de telefonie alhier, over- geplaatst in gelijke betrekking naar Breda EEN FOTO-INZENDING. Foto-Bel, een chemische industrie die ojo. ook fotopapier vervaardigd, brengt op de wereldtentoonstelling te Brussel 5 a 10 foto's uit ieder land waar haar clientele gevestigd is. Uit Nederland werden door haar gekozen 4. foto's vervaardigd door onzen stadgenoot de heer S. R. Elzinga. Voor hem een mooi Succes. COMITe VOOR NATIONALE VEILIGHEBB. Ter bevordering van de oprichting van een afdeeling van het Comite voor Nationale Vei- ligheid te Middelburg heeft zich een initiatief comite gevormd, bestaande .uit de heeren: Jhr. F. Beelaerts van Blokland, voorzitter, Mr. W. F. E. baron van der Feltz, Dr. K. Huizenga; J. H. Klarenbeek; J. A. M. Lambermont en Mr Th. Portheine. Mr. W. K. H. Dieleman is bereid gevondeut het secretariaat op zich te nemen. De heer H. Mathon uit Breda komt 24 April hier ter stede nader doel en wenkwijze van het comitd uiteenzetten. LUGHTV AARTDEMON STRATIE-A VOND. Gisteren werd alhier in het „Luxor-Theater* gehouden de aangekondigde demonstratie voor de luchtvaart, uitgaande van de afd. Ooste- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen der Zeeuwsche ver eeniging voor luchtvaart. Deze was goed be- zocht. Ook vele belangstellenden waren uit plaatsen uit de de omgeving opgekomen. De voorzitter, de heer J. Huizinga, moest bij zijn woord van welkom beginnen met een minder aangenaam bericht, dat nl. de aange kondigde siprekers uit Schouwen-Duiveland verhinderd waren, doch kon daarop laten vol- gen, dat zich bereid hadden verklaard om in de ieemte te voorzien, de heer Ir. Holleman, uit Veere, secretaris der Zeeuwsche Ver eeniging voor Luchtvaart, alsmede de heer Smeding, uit Middelburg, de vice-voorzitter dier vereeniging. De heer Holleman hield hierop de rede die I hij hier j.l. Zaterdag heeft gehouden, eenigs- zins uitgebreider en in meer populairen vonn, waarin hij wees op den steeds bij de mensch- heid uitbreidenden drang om zich in de lucht te bewegen, en dat zij die leiding hebben te geven in de gemeenten, daaimede met het oog op de toekomst rekening hebben te houden. voor het inrichten van de noodige vliegter- reinen. Deze met groote aandacht aangehoordte voordracht werd met algemeen applaus be- groet. Na hem sprak de heer Dr. Smeding, die weer zijn lantaarnplaatjes in verband met de luchtvaart in Zeeland zou vertoonen, doch te voren een inleiding hield, waarin hij, aan de hand van legend'en en historisqhe feiten er op wees, dat het verlangen, om zich in de lucht te bewegen niet van den laatsten tijd. zetlls niet van de laatste eeuw is, doch dat daartoe reeds eeuwen geleden naar gestreefd werd- Hij haalde o.m. aan de geschiedenis van den Griek Icarus, die volgens het verhaal van het eiland opsteeg, met vleugels, die met was aan zijn lichaam waren bevestigd, doch te hoog vloog, te dicht bij de zon kwam, waardoor het was smolt, en hij in zee stortte. De spreker haalde zoo verschillende verhalen uit het ver- leaen aan, om ten slotte te komen op den tegenwoordigen tijd. Het was voor den spre ker jammer, dat hij niet bekend was met het feit, dat ongeveer 64 jaar geleden ook een Ter Neuzenaar, zekere Floor van der Pegl, dien velen van het tegenwoordig levend ge- slacht nog gekend hebben, zich ook op vliegen toegelegd. Ook hij had zich vleugels gemaakt en vloog daarmede van het dak eener schuur. Hij gevoelde echter het gemis van een staart, om in een bepaalde richting te sturen, en na dat hij een 20 meter had afgelegd, brak een der vleugels, waardoor hij viel, juist in een waterput, hetwelk voor den avontuurlijken en: ondernemenden man geen bezwaar bleek. Wij meenden nu dit feit nog eens aan de vergetel- heid te moeten ontrukken. De heer Smeding had, zoowel met zijn in leiding als met zijn lantaarnplaatjes groot succes bij de opgekomenen. Na een pauze werd vertoont de spaxmende film ,,Nachtvlucht", waaraa de heer Huizinga de vergadering sloot. EINDLES TUINBOUWCURSUS. Gisteren had alhier in School C de eindles- plaats, van het tweede leerjaar van den al gemeenen tuinbouweursus, waarbij verschil lende belangstellenden tegenwoordig waren. Van den Rijikstuinbouwconsulent den heer Ir

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5