Schoonmaak j3t%XB$^C&M®ri£es Landbouwberichten Buitenland Gemengde Berichten TER NEUZEN, 5 APRIL 1935. HONTENISSE. WALSOORDEN. KLOOSTERZANDE. Vlakjesv Schoon Sc/up RECHTSZAKEN. Bchieden volgens andere basisjaren en wel salarissen en loon en de devalutie een slag in yolgens hetgeen ingevoerd is per drie maan- de lucht zou blijken den in 1933 en 1934. I Voor de socialisten is hun goedkeurmg van Beide contingenteeringen zijn noodig ge- de devalutie een politie'ke wanhoopsdaad ge- bleken, in verband met den overmatigen in- j weest, die naar men nog voor weimge dagen ■voer in one plaats had. land, welke vooral uit Belgie FABRI EKS ARBELDE RSDIE LOS VVEBK OF LANDARBEID VERRICHTEN. Op het in September 1934 gehouden buiten- m>ocht aannemen, in hun gelederen een groote meerderheid van bestrijders vond. Zeker zou- den zij, ondanks prof, de Man, met ten min- ste evenveel geestdrift deel hebben uitge- I maakt van een kabinet, dat vasthouden aan I den muntstandaard op zijn programma had. Het pleit voor van Zeeland, dat hij, na de gewoon congres van de Nederlandsche Ver- stemmin„ in de gamer, naar zijn gebieder en eeniging van Fabrieksarbeiders is medege- deeld, dat de rrjksdienst der Werkloosheids- veraekering en Arbeidsbemiddeling van mee- nin;; zou zijn, dat werklooze fabrieksarbei ders, die zoo nu en dan, meestal voor korten tijd, los work of landarbeid verrichten, van •beroep zijn veranderd en zou eischen, dat deze mepschen van de ledenlijst zouden worden ge- sdrrapt. Tusschen den directeur van genoemden rrjksdienst en het bestuur van de Nederland sche Vereeniging van Fabrieksarbeiders heeft een briefwisseling over deze zaak plaats ge- had. welke door een bespreking is gevolgd. Ilaarbij is komen vast te staan, dat de op het congres gedane mededeelingen niet vol'ko- anen met de werkelijkheid strookten. De rijks- dienst had en heeft niet de bedoeling werk- i vriend, den koning, gegaan is met een ,,non tali auxilio". Het moet den koning echter niet veel moeite hebben gekost hem te over- tuigen, dat hij niet meer terug kon, dat geen ongeluk grooter zou zijn dan het aftreden van het kabinet, nadat dit kabinet het crediet van de wankelende belga door zijn voorstel reeds een afdoenden slag had toegebracht. Formeel was ook het laatste woord nog niet gesproken. Van Zeeland kon probeeren in den Senaat een gunstiger resuitaat te ver- krijgen dan in de Kamer. Dan zou men hem zijn moreele nederlaag niet meer kunnen voor- houden. Dit middel moest doeltreffend zijn. Want, hevond van Zeeland door het reeds gebeurde zich in een dwangpositie", voor den Senaat gold dit niet minder. In ons land heeft menigeen, de gebeurte- looze aibiders te treffen, maar wenscht te nigsen Belgie oppervlakkig heoordeelende, waken voor de zuiverheid van de werkloozen- gemeend, de overwegingen van de Belgische kassen. Versehil van meening bestaat wellicht af en toe over het tijdstip waarop een lid als fabri-eksarbeider werkloos geworden, van de ledenlijst moet worden geschrapt. Dat met het schrappen in de huidige omstandigheden lan ger kan worden gewacht dan in normaler tijd en is een opvatting, welke ook door den rrjksdienst wordt gedeeld. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder- om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Ingez. Med.) DE TOESTAND IN HET HOTEL- EN RESTAURANT WEZEN Eenigen tijd geleden is op verzoek van Ho- recaf een commissie gevormd, onder leiding van oud-minister Posthuma, welke maatrege- len zou beramen om den toestand in het ho tel- en restaurantwezen te verbeteren. Deze commissie heeft thans, na een diepgaande be- studeering van de materie, een adres samen- gesteld, waarin verschillende voorstellen wor den gedaan en maartegelen worden aan- gegeven welke tot verbetering van den toestand zouden kunnen leiden. Dit adres zal een dezer dagen aan den minister van Eeonomische zaken worden aangehoden. Voorts zijn er in verschillende groote ge- meenten in ons land plaatselijke comity's van actie gevormd. Op verzoek van bovenbedoel- t de commissie echter zijn de werkzaamheden van de plaatselijke comite's voorloopig ge- staakt. Men wil trachten meer eenheid te krij- i i./-vnlr ftiil regeering en de zoo merkwaardig samenge t stelde meerderheid in het Belgische parlement te moeten toetsen aan den toestand, die in ons land bestaat. Dit echter was verkeerd. Niet wat vo6r, maar wat na de devalutie in Belgie is geschied, verdient in Nederland zorgvuldige overweging. Had Belgie in den toestand ver- I keerd, waarin wij ons bevinden, met den zelf- i den staat der rijksfinancien, met het zelfde crediet in het buitenland, met dezelfde be- schikking over een internationale geldmarkt, maar bovenal met een zelfde gezond bank- wezen, dan had devaluatie voor de Belgen volmaakt buiten ernstige beschouwing ge- staan. Het is in de eerste plaats de wan- hopige toestand van de Belgische banken, die den laatsten stoot hebben gegeven tot het in Belgie zelf door een groote meerderheid verwerpelijk geachte besluit. In ons land kent het bankwezen dergelijke moeilijkheden niet. Wij hebben in orts land een discussie over devaluatie wel eens hooren afsnijden met de opmerking, dat argumenten voor of tegen zoo weinig ertoe deden, omdat, ook al zouden de devaluationisten gelijk hebben, het oogen- blik voor den maatregel reeds lang voorbij was. De Belgen krijgen dat nu aan den lijve te voelen. Een verrassing zal het" voor hen niet zijn, daai deze uitwerking in de debatten ten deele is voorspeld. Men kon daarin niet alles zeggen. Ook een Belgisch bestrijder zal zich hebben gewacht, de houding van het bui tenland uit te spelen, omdat hij daarmede den schijn zou hebben gewekt, het buitenland die houding aan de hand te doen. Het eerste gevolg is geweest een belang- rijke stijging van de prijzen. Deze trad reeds in voor het hesluit goed en wel gevallen was. hten meer eenne a j- t hebben in Belgie gevestigde landgenooten gen in de te voeren acUe, terwijl men ook wi - hooren klagen> dat reeds lang de winkeliers voorkomen, dat de algemeene actie wordt ge- schaad, door maatregelen in een bepaalde ge- meente. JAARVERSLAG S. D. A. P. Aan het jaarverslag der S. D. A. P., opge- nomen in de Arheiderspers, ontleenen wij de volgende bijzonderheden: 'Het aantal afdeelingen daalde van 788 tot 765. dus met 23. Er werden opgericht 20 af deelingen, opgeheven 43. De oorzaak van den teruggang moet worden gezocht in de voortdurende crisis. Intusschen werden in de eerste twee maan- den van het loopende jaar alweer 11 nieuwe afdeelingen opgericht, waartegenover een op- heffing staat. Ook het ledental daalde van 87.212, na in het eerste kwartaal tot 90.734 gestegen te zijn tot 84.269, dus met 2943 leden of 3.37 pet. Sedert het jaar 1924 is dit het eerste, waar in het ledental der partij niet steeg, de eerste onderbreking in een periode van 10 jaren on- nfgdbrcken groei der partij. De teruggang in het vierde kwartaal moet zeker voor een belangrijk deel worden toege- sehretven aan speciaal door het partijbestuur i getroffen maatregelen. Tengevolge van de i aanhoudende crisis is het aantal leden, dat f niet regelmatig contributie afdroeg toegeno- men. Het aantal ondersteunden, dat in plaats van contributie te betalen, werkloozenzegels plakte, was zoo sterk gestegen, dat het partij bestuur het niet langer verantwoord achtte, nog langer vrijstelling van contributie-af- dracht toe te staan. Er was een zekere onbillijkheid ontstaan voor de partijgenooten, die lage loonen ver- j dienden, omdat dezen wel contributie betaal- den, doch ondersteunden niet. 'Hieraan heeft het Partijbestuur een einde gemaakt door te bepalen, dat alleen de vrouwen van werklooze leden een werkloozenzegel mogen plakken, j doch dat alle andere leden dienen te contri- bueeren. Hiervoor is een nieuwe contributie- j zegel ingevoerd, met ingang van 1 October 1934, ter waarde van 3 cent, voor hen, die minder wekelijksch inkotaen hebben dan f 10, terwijl degenen, die 10 tot f 15 per week ontvangen, 6 cent contributie per week moe- ten betalen. Deze maatregel had hier en daar afschrij- ying van leden tengevolge. EJen opmerkelijk verschijnsel is, dat, ter- WATERSCHAPPEN. Bij Kon. hesluit is benoemd: tot lid van het bestuur der waterkeering van de ealamiteuze polders Ser-Lippens, Nieuw Othene, Margaretha, Kleine-Huissens en Een- dragt, de heer J. Verpoorte te Zaamslag. HET BROOD ALS CRTSISPRODUOT. Zooals wij in ons vorig nummer gemeld hebben, is thans ook het brood opgenomen op de lijst der crisisprodueten in den zin van de landbouwcrisiswet. Elr is gevraagd, of dit ook zoo disnt ge- interpreteerd te worden, dat voortaan maal- derij- en bakkersbedrijf geheel als crisisbedrij- ven zullen behandeld worden. Naar wij ver- nemen, is de maatregel van heel wat minder verstrekkende beteekenis. Het eenige wat men er mee beoogt, is een gemakkelijker teg"engaan van de bro'odsmokkelarij aan de Belgische grens. Deze heeft in de laatste maanden een steeds grootere uithreiding ge- kregen. Na sehooltijd kon men in tal van dorpen langs de grens de kinderen met groote Belgische broaden het land zien binnenkomen. De bestrijding van deze smokkelarij door de douanebeambten leverde zeer groote moeilijk heden op. Thans zal dit werk worden ter hand genomen door den algemeenen crisisopspo- ringsdienst onder leiding van den heer Sirks. Zooals men weet, is de invoer van brood sinds geruimen tijd geeontingenteerd, de moeilijk- heid was echter het tegengaan van den invoer van 1 of 2 hrooden tegelijk. Thans zal voor iedero quantiteit in te voeren brood een ge- leidbrief vereischt zijn. (N. R. Crt.) GRENSVERKEER MET BELGIe. Naar de K.N.A.C. heeft vernomen en na in- formatie te bevoegder plaatse bevestigd heeft gekregen, zijn de beperkende bepalingen in zake het medenemen en uitvoeren van gelds- waarden door de Belgische regeering voor loopig ingetrokken. Toeristen kunnen dns weer ongestoord en zonder dat zij daarvan aan de Belgische grenskantoren aangifte_be- hoeven te doen, geld medenemen. Voor het toerisme' valt deze maatregel ten zeerste toe te juichen aangezien, naar de K.N.A.C. reeds was gebleken, aan de grens zeer veel oponthoud werd veroorzaakt door het aangeven van de geldswaarden, welke automohilisten, die naar Belgie gingen, bij zich hadden. GRENSKANTOOR CLINGE. Het grenskantoor te Clinge was tot dusverre gedurende het tijdvak van 1 April tot 3 No vember op Zon- en Feestdagen geopend. Bij beschikking van den heer Directeur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijn- zen te Breda dd. 1 April 1935 No. 14/17 is met wijziging hiervan hepaald dat met ingang van 7 April 1935 het grenskantoor het geheele jaar op Zon- en Feestdagen gesloten zal zijn. LUXOR THEATER. Een zekere mijnheer Gran. In Luxor wordt het publiek nu in de gele- genheid gesteld om zijn filmhonger te stillen. xvvrviinrthoor ^1-911'' IS Wfl.t TT1PL1 het reine zal brengen. Zoover zijn we dus gerustgssteld. Voorloopig vindt hij het ech ter veel te leuk om voor het dorpsmeisje den eenvoudigen jongen zonder betrekking te spelen (al draagt hij een golfbroek, die Bond- street geen oneer zou aandoen). Doch eer het zoover is, moet er nog heel wat gebeuren en het aangename er van is, dat dit gebeuren aanleidang is ons langs de schoonste Alpenplekjes te voeren, over de Traunsee; we maken een gezellige kermis mee in Traunkirchen, in een woord: wij zijn uit! Er is ook nog een Amerikaansche boygirl, Lilian (Ery Bos) die gewed heeft met haar vriendin, dat zij verloofd uit Europa zou terugkeeren, met als inzethaar vaders motorjacht. Frank lijkt haar het geschikste slachtoffer, doch deze jongeman moet niets van de nieuwzakelijke liefde hebben. De pipa doet natuurlijk kolossaal zijn best, zij het op zeer flegmatieke wijze, om zijn dochter in de kaart te spelen en het is een verademing als zij de robber halen. Het ware zonde van hec jacht geweest. Wij vinden het natuurlijk, en vanzelfspre- kend, dat een ander slachtoffer voor de trouw- plannen van de kleine Amerikaansche in' de buurt gereed gebouden is. Het is tenslotte Grootmoeder Quick, die net als in zoo menig sprookje, met fijnen tact alles in orde weet te brengen. Werkelijk. Ros'marie, du bist entziiekend. Naar we vememen heeft zich alhier een kiescomite van arbeiders gevormd, om actie te voeren voor een arbeiderslijst. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. P. Kakebeeke, thans onderwijzer op wachtgeld te Oostburg, is in vaste betrekking benoemd aan de R.K. Jongensscbool St. Joseph te Hille- gom. Ds. W. G. van der Vliet, predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft het beroep naar Gendt aangenomen. zeer weinig gretig in het verkoopen waren dat men de waren moeilijk uit hun handen kreeg. Daama zijn de prijzen omhoog ge gaan. We nemen gaame aan, dat de eerste golf omhoog, door paniekstemming werd op- gejaagd, en dat een reactie erop is gevolgd. Allerlei dingen zijn echter reeds op veel hoo- ger peil dan te voren blijven staan, vooral waren die niet tot de dagelijksche lever.-be- hoeften behooren, en waarvan de grondstof- fen uit het buitenland moeten komen. Het is waar, waarschijnlijk nergens nog heeft de stijging al de waardevermindering van de belga opgeheven. Zelfs een 5 schouwer," dan wordt ik zelf verpletterd. van 30 pet., die voor allerlei dmgen mderdaad j nQg. nigt g.edacllt of de filmcamera schiet naar voren, nog dichter hij. Het is een kwes- ,,Een zekere mijnheer Gran" is, wat men noemt, „een kei" van een Ufa-film. ,,Achter rotsblokken verscholen zit een man. Hij staart uit over den bergpas. In vliegende vaart nadert een auto. Men weet slechts van een actetasch met documenten... Een schot... De auto stort in een ravrjn. Van deze thrill" wordt den toescbouwer niets bespaard. Hij wordt gedwongen, de auto als het ware op zich toe te zien storten. Het g-eluid is ijzingwekkend „eciht". Ga ik nog 'SrhoTging fen beetje mefr naar voren, denkt de toe- prijsverhoo?in0 ik 7.plf veroletterd. Het heet ingetreden, is daarvoor niet genoeg. Tegenover een daling van 28 pet. moet een stijging van 38.9 pet. staan. Wie deze reke- ning te ingewikkeld vindt, kan het populair en ruwweg narekenen: De Belgische franc is van 7 cent op 5 cent gedaald; fr. 1.40 van het nieuwe geld is dus gelijk aan fr. 1.00 van het oude geld. Wij meenden hierop te moeten wijzen, omdat het in Nederlandsche betoogen, die wij gelezen hebben, over het hoofd werd gezien. In een land, dat zoozeer van invoer van grondstoffen afhankelijk is als Belgie, vooral ook voor zoo elementaire voedingsmiddelen als brood en vetten (men denke aan het vee- voeder) kan men een stijging niet enkel pa- niekverschijnsel noemen. Zij is evenzeer ge- tuigeni's van een nuchter inzicht, Bartjes waardig. Wat de regeering doen kan is, te trachten de stijging voor de voomaamste levensbehoeften zoo matig en geleidelijk mogelijk te maken. Maar salarissen en loo nen moeten mee op den duur. Zal dit alles rustig in zijn werk gaan? Belastingen, kos- ten van transport, rente op buitenlandsche verplicbtingen, alles gaat nu zwaarder druk- ken. En het ziet er gelukkig niet meer naar uit, of een verdere daling van prijzen op de wereldmarkt de Belgische prijss'tijging nog zal veriminderen of voorkomen. Maar men wist in Belgie wel wat te wachten stond. Van- daar de heel sterke schroom, die tegenover deze wanhoopsdaad viel waar te nemen. Hetgeen in Belgie gebeurt, is uitermate leerzaam voor onze devaluationisten, omdat de ergste voorspellingen, wat de houding van het buitenland betreft, schijnen te zullen uit- komen. De Belgische export van leder en wij) het aantal mannelijke leden met 4.31 pet. velien zjet zijn mogelijkheden van verkoop dat der vrouwelijke leden met 1.33 naar Frankrijk niet verruimd, maar integen- terugliep, dat der vrouwelijke pet. daalde. Uit een specifieatie blij'kt, dat m de dne zuidelijke provincies het ledental weer beneden dat van 1930 zakte. HET AFGEDWONGEN EXPERIMENT IN BELGIe. Met uitermate groote tegenzin is men, schrijft de N. R. Crt., in Belgie tot deva luatie overgegaan. Van Zeelands overwinning in de Kamer van afgevaardigden droeg zoo zeer het kenmerk van een Pyrrhus-overwin- ning, dat Van Zeeland er een aanleiding in zag om den strijd op te geven en den koning het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. Het heet, dat de koning hem dat uit het hoofd gepraat heeft. Tot zijn houding was echter alle aanleiding. Slechts een minderheid zoowel van liberalen als van katholieken, had hem haar vertrouwen geschonken. Het kabinet had zijn redding te danken aan de partij-disci- pline van de socialisten, die als 6dn man voor de regeering hadden gestemd, ofschoon uit hun midden een der indrukwekkendste rede- voeringen tegen de plannen van het kabinet gehouden was en het zeer twijfelachtig moest heeten, of er in de sociaal-dehiocratie wel een overwicht was van overtuigde voorstanders der geldverdunning. Het tafereel was inder- daad heel eigenaardig: de socialisten een wetsontwerp steunend tot verdediging van het bankkapitaal, waarvan de loon- en salaristrekkenden het slachtoffer moeten worden, als niet, door de verhooging van deel gehalveerd. In Engeland doemen ook reed's moeilijkheden op, om te heginnen voor de belangrijke Belgische steenfaJbricage. On- derhandelingen met Italie, over vermeerde- ring van afzet van Belgische producten loo- pen nu spaak. Meer gevolgen van dien aard zullen niet op zich laten wachten. De oude rekensdmmetjes gaan niet meer op, somme- tjes, die nog golden toen Engeland en de Scandinavische landen devalueerden. Het stelsel van contingenteeringen heeft de kracht gekregen van een pan'tsering, waarmede alle granaten van geldverdunning kunnen gekeerd worden. Vooral de z.g. goudlanden zullen zich met toenemende felheid tegen afvalligen gaan weren. Uit het jongste hesluit van Parijs ziet men, hoe vast hesloten Frankrijk is, den gouden standaard in vollen omvang j:e hand- haven. Op Belgie zal men bijzonder gebeten zijn, omdat dit land het initiatief heeft geno men tot de organisatie van het ,,goud'blok". Brussels eigen argumentatie hij die gelegen- heid richt zich nu tegen Brussel. En dat on danks het feit, dat Belgie zich in bijzonder moeilijke omstandigheden hevond. Hoe zou de stemming zijn tegenover een land, dat zijn ouden gouden standaard koelbloedig, puur op hetgeen het als utiliteit beschouwt, verloo- chende? Uit het lot van Belgie zal voor ons veel te leeren zijn. -Op een bijzondere moeilijkheid is Belgie nog gestuit, door de tarief- en muntunie met Luxemburg. Deze unie was Belgie's groot- ste winst uit den oorlog, feitelijk op Frank rijk Ibehaald. De schok, die deze unie nu blijkt gekregen te hebben, is geen onbelang- rijk „bijproduct" van het gebeurde! tie van seconden, maar men beleeft in deze seconden een volledig een wreed avontuur. Zooals gezegd, draait de heele zaak om een tasch met documenten. Het zijn docu menten betreffende een uitvinding van zeer veel nationaal belang. De uitvinding berust op afweer van vijandelijke luchtaanvallen door middel van electrische golven, die op e£n of andere wijze vat hebben op de elec trische ontstekinig in vliegtuigmotoren. In ieder geval: die golven werken verlammend op de schroeven. Een dergelijke uitvinding vertegenwoordigt bij de huidige internationale verhoudingen een ongekend hooge handelswaarde. Dat er zich ©en geveoht om ontspint op leven en dood tusschen spionnen en contra-spionnen spreekt vanzelf. Hans Albers, „der Sieger" brengt. na een verbeten strijd vol listen en lagen, de documenten weer veilig waar ze hooren. De regisseur Gerhard Lamprecht heeft het ingewikkelde scenario z66 fel laten leven, dat ook al ontgaan velen de details van het spion- nagewerk, niemand ongetroost de bioscoop verlaat. Zelden is een sensatiefilm, wat de milieuschildering betreft, pakkender uitge- voerd dan ,,Ein gewisser Herr Gran". De film speelt in hoofdzaak in Venetie en Rome. Beiden steden leven" erin als nooit te voren in een film. En, behalve Hans Albers, speelt er een staf van filmsterren der eerste grootte in mee de geweldige Bassermann, die sympathieke Hermann Speelmans, de decoratieve Hans Adalbert von Schlettow, de schoone Olga Tschechowa, de fiere Karin HardtIn de klemste rolletjes herkent men zelfs een s.er: Von Meyerinck, Rilla, Odemar, Theodor Loos. Je bent een schat Ros-Marie, Met een gevoel van spijt ben ik opgestaan toen Ros'l voor het laatst haar betooverende lipjes tot een guitigen glimlach plooide. Jam mer, dat die vacantie al weer om was. Het was zoo gezellig tusschen dat boertige Alpen- volkje, zulke „g'scheite" menschen, vol natuur- lijke pret en vrooiijkheid. Waarom dacht u, dat die man zoo vroom Omdat hij steeds zeide: Himmelherr- gottsakrament! ,Zie, bij zulke klanken voelt men weer den lust om zelf den bergstok ter hand te nemen en uren te dwalen en te trekken, en dat is wel de prettigste indruk, dien een film kan achter- laten' ons ver weg voeren van de dagelijksche beslommeringen. dat is de eenige pretentie van deze operette-film, vol leut en jolijt. Wij zijn niet „Im weissen Rossi" doch m den Gasthof de ..Almblick". De waard (zeer raak getypeerd door Otto Sauter Sarto i is de beste klant van zijn eigen wijnkelder en de gevolgen blijven niet uit: de deurwaarder wordt plak-klant. De boel wordt opgeschre- ven en zal spoedig geveild worden. Ros-Marie (Herta Worell) het nichtje van den waard, die in Weenen als mannequin haa: fortuin tracht te maken, treft het niet erg, als haar eerste directeur wegens fraude ge- arresteerd wordt. Moedeloos keert zij naai huis terug, doch onderweg maakt zij kennis met Franjj Quick (Hans Sttiwe) die spoedig haar Franzl wordt. Frank is de, voor een operette onmishare Amerikaansche millionnairszoon, die straks met zijn duiten het heele zaakje wel even in WIJZIGING CRISIS AKKERBOUW- BESCHIKKINGEN. Het vervoer van aardappelen voortaan vrij. De Staatscrt. van Maandagavond bevat een beschikking van den minister van oecono- mische zaken, waarbij de crisisakkerbouw- besohikking 1934 HI wordt gewijzigd. Om tegemoet te komen aan verschillende bezwa- ren, zal het vervoer van aardappelen voortaan vrij zijn. De kosten van de vervoervergunnin- gen zullen vervangen worden door een heffing bq de bron. Er zal aan de verbouwers van aardappelen een uitpootkaart worden uitge- reikt, waarvoor een bedrag aan het landbouw- crisisfonds betaald moet worden. Dit bedrag is vastgesteld op f 30 per H.A. oppervlakte, toegewezen voor de teelt van aardappelen, andere dan die welke geteeld worden met be- stemming om te worden gsleverd aan aard- appelmeelfabrieken ter verwerking tot aard- appelmeel. Dit bedrag wordt berekend: ten aanzien van telers, aan wie een oppervlakte van niet meer dan 50 Are is toegewezen, over de toegewezen oppervlakte, voor zoover deze grooter is dan 10 Are, en ten aanzien van telers aan wie een oppervlakte van meer dan 50 Are is toegewezen, over de toegewezen oppervlakte, voor zoover deze grooter is dan 5 Are. De oppervlakte welke in totaal voor het telen van aardappelen kan worden be- stemd, bedraagt voor wat betreft het oogst- jaar 1935 100.000 H.A. ,,Geen trek Is Uw gelaatskleur bleek? Geen eetlust? Slechte spijs- vertering? Vaak hoofdpijn? Maak dan „Schoon Schip". Als de darmen Iraag werken, blijven daarin afvalsioffen die Uw bloed verontreinigen en Uw organen aaniaslen. Zorg er dus voor, dat Uw ingewanden zich dagelijks geheel ledigen. De vinding van Apotheker Dumoni zal U Zij weet rood: helpen„Laxeer-Akkertjes". Laxeer-Akkertjes. „Laxeer-Akkerijes" zullen Uw geheele gestel verbeteren en hebben 'n blijvend gunstige werking op Uw ingewanden. Ze bevatlen plantaardige laxeerende stoffen en bovendiengal-exlraclen voor de lever, melkzuur-fermenlen tegen de gisting, chlorophylle voor Ver/'ongd De minister van oeconomische zaken, gelet op de artikelen 2 en 4 van het Crisis-Akker- bouwbesluit 1934, zooals dat laatstelijk is gewijzigd, op de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I en op de daarbij behoorende tabel van prijsverschillen, heeft: a. met ingang van 1 April die Crisis-Akker-• bouwbeschikking 1934 I gewijzigd in dier voege, dat artikel 2 wordt gelezen als volgt: ,,Monopoliehoudster, bedoeld in de artikelen 2 en 4 van het Besluit, zijn: a. voor den invoer van aardappelen gedu rende de maanden April, Mei, Juni en Juli 1935; de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage: b. voor den uitvoer van aardappelen, in 1935 v66r 1 Augustus geoogst, gedurende de maanden Juni en Juli 1935: de Stichting Ned. Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage; c. voor den invoer van aardappelen na het onder a genoemde tijdvak, voor den invoer van tarwe, rogge, haver, gerst, mais en al dan niet verwerkte peulvruchten (hetzij ge- dorscht, hetzij nog in de peul en met inbegrip van leege peulen, maalsel, piksel, uitschoon- sel en ander afval), alsmede voor den uitvoer van aardappelen, voor zoover niet vallende onder het bepaalde sub b, en voor den uitvoer van al dan niet verwerkte peulvruchten (het zij nog in de peul en met inbegrip van leege peulen, maalsel, piksel, uitschoonsel en ander afval)d<e_ Stichting Nederlandsche Akker- bouweentraie, gevestigd te 's-Gravenhage; b. de tabel van prysverschillen, behoorende bij voormelde beschikking, gewijzigd in dier voege, dat in bet bepaalde onder A in plaats van: ,,n Alle soorten aardappelen" wordt gelezen: „n. Aardappelen met uitzondering van vroege aardappelen, in den zin van het Crisis-Tuinbouwhesluit 1935 I, en van aard appelen, ingevoerd in de maanden April, Mei. Juni en Juli 1935". De minister heeft bepaald: 1°. het versehil tusschen den prijs, waar voor de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, aardappelen bij invoer zal mogen koopen, en dien, waarvooT zij ze zal mogen verkoopen, bedraagt 3 per 100 K.G. netto; 2°. het versehil tusschen den prijs, waar voor de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, aardappelen in 1935 v66r 1 Augustus geoogst, bij uitvoer zal mogen koopen, en dien, waar voor zij ze zal mogen verkoopen, wordt vast gesteld door het dagelijksch bestuur der Stichting, bij besluit, hetwelk aan de goed- keuring van den minister is onderworpen. den bloeddruk en den bloedsomloop. Ze werken zacht, veroorzaken geen krampen, ge6n overmatige ontlasling. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbear. NEDEULANDSCH PRODUCT (Ingez. Med. door de weduwe Van WieringenVan Soest, op welke erfenis aanspraak werd en wordt gemaakt door een ver familielid, den Mij- drechtschen kweeker J. B. Haar nalatenschap, voor een groot gedeelte bestaande uit vaste goederen, landerijen en fooerderijen, gelegen te Mijdrecbt, Wilnis en Zevenhoven, besomde meer dan twee en een half millioen gulden. De kwieeker kwam voor den dag met pa- pieren, waaruit zou moeten blijken, dat by bij beschikking van de erflaatster recht had op het vruchtgebruik van al haar onroe- rende goederen. Het stuk was met den naam van mevr. Van Wieringen onderteekend, waarin zij verklaarde uit hoofde van een ar- beidscrvereenkomst aan B. schuldig te zyn een som van ruim vierhonderd duizend gulden. Dit stuk droeg denzelfden datum en was even- eens geregistreerd. De valsohheid van deze beide acten werd reeds voor het overlijiden van mevrouw Van Soest vermoed. Voor de rechtbank te Utrecht hield verd. zijn onschuld en zijn recht op de erfenis hard- nekkig vol. Hij werd echter veroordeeld wegens het voortgezet misdrijf van gebruik maken van valsche stukken tot een gevan- genisstraf van twee en een half jaar met af- trek van voorarrest. Nog minder goed verging het hem voor het gerechtshof te Amsterdam, dat hem tot vier jaar veroordeelde, zonder dat de voorloopige hechtenis in mindering werd gebracht. Behalve dit strafproces voert B. ook een civiel proces, waarbij hij zijn erfenis opeischt. In dit proces wees de rechtbank te Utrecht de vordering af, mede op gromd van het feit, dat B. geen producties heeft overgelegd. De ver- dediger Mr. L. J. Venhuizen uit Haarlem, thans bijgestaan door Mr. J. A. P. C. ten Bok- kel brachten dit civiel geding in hooger be roep voor het gerechtshof te Amsterdam. Een groot aantal schrifturen hebben zij overge legd. Naar de overtuiging van de verdedigers staat het onomstootelijk vast, dat deze thans geproduceerde stukken echt zijn en ondertee kend door mevrouw v. W. In overleg met den verdachte en de ver dedigers zijn thans ook deze stukken door den procureur-generaal in beslag genomen om op- nieuw te komen tot een vervolging wegens valschheid in geschrifte. Van deze stukken zoo redeneeren de verdedigers is te be wijzen, dat ze echt zgn. Het igevolg hiervan zal h.i. zijn dat een revisieproces met succes kan worden gevoerd. In dat nieuwe strafproces tegen B. zijn reeds verschillende getuigen gehoord. Wanneer en of de zaak voor de rechtbank te Amsterdam zal worden behandeld', is nog niet hekend. DE MIJDRECHTSCHE MILLIOENENZAAK. Een interessante strafprocedure is, naar be- kend, in 1933, gevoerd voor de rechtbank te Utrecht en daarna in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. Zooals algemeen werd aangenomen, had deze zaak haar eind- ■punt bereikt, toen de Hooge Raad het cassa- tieberoep verwierp. Het betreft hier de miUioenen, nagelaten DE NOODLOTTIGE BRAND TE UTREGHT. Het onderzoek dat de politie te Utrecht heeft ingesteid naar de oorzaak van den tra- gischen brand in de M. P. Landostraat, waar bij een moeder en haar zoontje om het leven zijn gekomen, heeft tot nu toe niets definitiefs aan het licht gebracht, meldt „de Tel." Bij het onderzoek is wel gebleken, dat er een zekering van het electrische licht was doorgeslagen, maar tot eenig resuitaat is men niet verder kunnen komen. Het jongetje heeft den vorigen dag veel aan de hotelschakelaar getrokken, welke boven 't bed was aange- bracht. Het zou, zoo veronderstelt men, moge lijk kunnen zijn, dat deze schakelaar defect is geraakt en dat de moeder des nachts mis- schien voor het een of ander een lucifer heeft aangestoken, die na het wegwerpen zou heb ben liggen smeulen. Of hieraan de oorzaak van den brand moet worden toegeschreven, is echter nog twijfelachtig. Men kan er slechts naar raden. Toen de politie in de voorkamer haar onderzoek ging instellen was het niet meer mogelijk vast te stellen, wat hier den brand veroorzaakt zou hebben. Ook de com mandant van de brandweer, de heer D. Vle- ming verzekerde, dat men hier voor een raad- sel staat en hq geen vermoeden heeft wat de oorzaak is geweest. VERKEERSONGEVAL MET DOODELWKEN AFLOOP. Dinsdagavond te amstreeks 7 uur heeft te Krabbendijke een ongeluk met doodeiyken af- loop plaats gehad. De vrachtautorijder de heer Blommaard uit Goes, komende van Rotterdam had eenige boodschappen af te geven in de Wllhelminastraat te Krabbendijke. Zyn knecht, de 26-jarige L. van de Vreedt, wonen- de te Goes, gehuwd en vader van 66n kind stond op de verblnding tusschen tractor en aanhangwagen, toen hij kwam te vallen en het aohterwiel over zijn lichaam ging. Deeriyk verminkt werd Mj opgenomen. HjJ moet op- slag dood zqn geweest. DOOD GEVALLEN. Dinsdagavond is de 53-jarige ongehuwde M. v. d. Brand uit Schijndel, die bij de dames L aldaar op bezoek was, bij zijn vertrek in den kelder gevallen, doordat hij een verkeerde deur opende. Een ontboden geneesheer con- stateerde een ernstige schedelbasisfractuur. Eenige oogenblikken later is het slachtoffer overleden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2