4LGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9281 WOENSDAG 3 APRIL 1935 75e Jaargang Binnenland Gemengde Berichten TWEEDE BLAD d°en- kon- VROUWEN WEGENS HULPVERLEENING AAN BANDIETEN VEROORDEELD. EEN DRAMATISCH AVONTUUR, n_i. i.^1 oAnon i-n Hp T .flirP P*PTf EXECUTIE VAN LANDERIJEN. Naar hot „Handelsblad" verneemt, zouden de Vereeniging van Directeuren van Hypo- theekbanken, de Broederscbap van Notarissen, de Cooperatieve Centrale Raiffeisenbank en ae Centrale Oodperatieve Boerenleenbank, die, zooals reeds gemeld, de regeering verzochl badden om een bespreking met betrekking tot de maatregelen, welke door de regeering zijn getroffen inzake de executie van lande- rijen, gisterenmidaag (Dinsdag) om 3 uur op het departement van Justitie met de ministers van Financier. Jnstitie en Ec. Zaken samen- komen. TEGEN HET CADEAUSTELSEL. Dezer dagen heeft te Utrecht de jaarlijk- sche vergadering plaats gehad van het Natio- naal Comitd tot beteugeling van het cadeau stelsel. Het aantal organisaties, dat thans gezamenlijk in het comite ijvert voor wette- lijke regeling van het cadeaustelsel is gegroeid tot 200. Van de 36 Kamers van Koophandel steunt een 33-tal deze actie. In verband met den toenemenden omvang van het cadeaustelsel heeft het comitO zich kortelings nogmaals tot den Minister van Oeconomische Zaken gewend met het verzoek aoo speedig mogelijk een beslissing te e illen r»emen. Zooals men weet heeft de regeering reeds in November 1933 in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het in haar bedoeling lag, een wettelijke regeling van het cadeaustelsel aanhangig te maken. In de meeste landen van Europa bestaan er thans bepalingen ten opzichte van het cadeau stelsel ter beteugeling van allerlei handels- uitwassen en ter bestrijding van de duurte. De samenwerkende organisaties van belang- hebbenden uit de kringen der fabrikanten, importeurs, handelaren en consumenten heb- ben op de jongste algemeene vergadering be- sloten de actie met dezelfde kracht voort te zetten ten einde deze verkoopsmethode, die hier te lande reeds voor den tabaks-klein- handel wettelijk is verboden, voor den ge- heelen handel op die wijze geregeld te knjgen. HET BEZUINIGINGSONTWERP. De Standaard meldt, dat het bezuinigings- antwerp thans nog bij den Raad van State in behandeling is, maar weldra weer bij den ministerraad ter nadere overweging wordt terug verwacht. Daarna is spoedige indiening te verwachten, omdat het in de bedoeling van de regeering iigt, in elk geval dit bezuinigingsontwerp v66r het zomerreces door de beide Kamers te laten afhandelen. Het plan beoogt een bezuiniging op den staatsdienst van in totaal ongeveer TO mi.- lioen. waarvan 20 millioen gevonden moet worden op onderwijs en pl.m. 20 millioen betrekking heeft op stortingen in verschillen- de fondsen. Ten aanzien van het bijzonder lager- en ulo- onderwijs zou de eisch van het leerlingental zoodanig worden verwezsnlijkt, dat dit prac- tisch leidt tot verplichte concentratie van scholen. Ook moet het in het voomemen lig- gen de leerlingenschaal voor kleine scholen nog te verhoogen. Het spreekt vanzelf, dat een aantal overgangsmaatregelen in het ont- werp zijn opgenomen. TEGEN TOLHEFFING. Het hoofdbestuur van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft een uitvoerig adres gericht aan de Tweede Kamer met betrekking tot de voorgenomen tolheffing op bruggen. Wij lezen er o.a. in. Daar thans het economisch leven vooral verlichting van lasten en vergemakkelijking van verkeer behoeft, zou het instellen van vrijen overgang over de rivieren, voor bepaal- de deelen van het bedrijfsleven een stimulans kunnen beteekenen en het verkeer dermate doen toenemen, dat de indirecte bate daarvan op den duur ook den Staat moeten ten goede komen. Tolheffing zou deze indirecte baten beperken. Mocht echter heffing van nieuwe lasten voor de financiering van den bruggenbouw onvermijdelijk worden geacht, dan zouden deze lasten toch niet uitsluitend mogen druk- ken op hen, die van deze bruggen gebruik maken, wat de scheiding tusschen Noord en Zuid, zou bestendigen, maar door het geheele verkeer moeten worden opgebracht; evenals de kosten ook van de kostbaarste wegen op het geheele verkeer drukken. Zoo noodig zou dan het vereischte bedrag bij voorbeeld ge vonden kunnen worden door een verhooging van de bijzondere heffing op benzine voor het motonverkeer; verhooging met een halven cent per liter zou in dit geval waarschijnlijk voldoende zrjn. televisie-uitzendingen over te gaan. De drie genoemde omroeporganisaties hebben zich er echter rekenschap van gegeven, dat het sta dium, waarin de televisie een eisch van den dag wordt, zeer na.bij zou .kunnen zijn en dat zij zich door de noodige proefnemingen op dat tijdstip moeten voorbereiden. En daar deze proefnemingen zeer veel geld zouden kunnen kosten, wellicht den bouw van een geheel nieuwe zendinstallatie voor ultra-kortegolf, willen de omroepvereenigingen door het ver- krijgen van een concessie voorkomen, dat anderen de vruchten zouden plukken van het pionierswerk waaraan zij hun kosten en moeite zouden hebben besteed. Naar de N. R. Crt. van de A.V.R.O. ver neemt, wist men daar, dat bovenbedoelde con- cessie-aanvraag gediaan zou worden. De K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. hebben aan de A.V.R.O. gevraagd mee te doen, doch dkar acht men de zaak nog zoo praematuur, dat het geen zin heeft, thans reeds officieele stappen te doen. Trouwens, indien mocht blijken, dat de tele visie een zoodanig stadium in de ontwikkeling bereikt heeft, dat er van practische toepassing hier te lande sprake is, kan -die A.V.R.O. zelf wel een concessie aanvragen. De te bezigen golven en de onde van 5 a 8 meter lengte heb ben zoodanige oigenschappen, dat er geen vrees voor congestie in dat golfgebied behoeft te bestaan. Naar de heer Vogt .ons verder mededeelde, zal de A.V.R.O., indien zulks noodig mocht blijken, stellig televisie in haar programma opnemen, maar op het oogenblik is de ont wikkeling nog niet van dien aard, om er zich druk om te maken. Zooals trouwens uit het bericht in de Voorwaarts te lezen valt, den- ken de drie andere omroepvereenigingen er ook niet aan thans reeds daadwerkelijk te be- ginnen. zoodat de heele aanvraag niets meer dan een slag in de lucht is. aangekomen, maar in verband met hun jeug- digen leeftijd heeft men hen doorgezonden naar de Kinderpolitie. Daar is hun een ver- hocr afgenomen, maar zij weigerden iets las te laten en tenslotte heeft men hen .Vrijdag- avond maar laten gaan. De op hen gevon den voorwerpen had men echter in beslag genomen. Den volgenden morgen heeft Van V. zich heel brutaal op het bureau van de Kinder politie gemeld, om te vragen, of hij de arti- kelen wekel men hem had afgenomen, nu haast' kon terug krijgen. Inmiddels had een rechercheur van den justitieelen dienst in de 5de afdeeling, bureau Nassaukade, gehoord, dat de drie jongelui bij de Ki iderpolitie waren geweest en hij telefoneerde naar deze afdee ling, omdat hij nog een appeltje met hen te schillen had. Dit geschiedde juist, toen Van V op het bureau van de Kinderpolitie zich kwam melden, zoodat hij ineens naar de Nas saukade kon worden overgebracht. Bij het verhoor, afgenomen door den recber cheur, is van V. door de mand gevallen, waar- na hij is overgebracht naar het bureau van de Rivierpolitie, waar hij is opgesloten. In den loop van den avond zijn Zaterdag de beide anderen, die nog steesd door de stad zwierven, opgespoord en aangehouden. Ook zij zijn op het bureau van de Rivierpolitie opgesloten. Met het Grieksche stoomschip Michaelis zijn te Rotterdam uit St. Vincent aangekomen o een 22-jarige en een 29-jarige tremxner uit iee(j aan e€n verlamming. St- Vincent, die de reis als verstekeling heb- j 5joewej jje^ algemeen bekend was, dat de ben gemaakt. Zij zijn ter beschikking van I zusters in armelijke omstandigheden ver- behandeling bleef de amputatie beperkt tot den duimwortel, welke tot aan het polsge- wricht wer'd afgezet. De heer P., wiens toestand goed verbete- rende is, zal nu spoedig voor het landgerecht verschijnen, niet alleen als getuige maar ook als beklaagde. KOMMERVOLLE LEVENSAVOND VAN TWEE SCHOONHEIDSKONINGINNEN. De gezusters Ella en Emma Knowles die eens in de ,,gay nineties" de schoonheidskonin- ginnen waren van de society van Brooklyn en een prachtig huis in het toentertijd zoo def- tige Vanderveer Park bewoonden, verkeeren, naar een dezer dagen gebleken is, in zeer be- hoeftige omstandigheden. Het huis is thans vervallen, de wijk is een achterbuurt geworden en de zusters zijn thans 77 en 79 jaar oud. Een oude vriend, die de dames een dezer dagen een bezoek wilde brengen, ontving op zijn herhaald kloppen geen gehoor. Toen de hulp der politie was in- geroepen en de deur geforceerd, vond men de beide zusters in bewusteloozen toestand half verhongerd op den keukenvloer. Het eenige voedsel, dat in huis bleek te zijn, bestond uit een paar verdroogde stukken sinaasappel- schil, die op den grond lagen. De dames wa ren gekleed in de ouderwetsche zijden japon- nen, die in de dagen toen zij op het hoogtepunt van haar roem stonden, als het allernieuwste op modegebied golden, en een van hen, Elly, HET ALCOHOEVERBRUIK IN ONS BAND. Het Weekblad voor den handel in gedistU- leerd, bier, wijn, enz. gaf een statistisch over- zicht over het gemiddeld gebruik van alcohc- Hsche dranken in liters per jaar en per hoofd der bevolking in ons land en dat van gena- buurde landen over de jaren 1885 tot 1932. Uit dit overzicht blijkt, dat in ons land het gemiddeld alcoholverbruik (zuivere alcohol) lager is dan de in de ons omringende landen. In de periode 1930—1932 bedroeg 't gemiddeld verbruik 2,15 liter per hoofd der bevolking. In Frankrijk is dit cijfer 21.11, in Belgie 11.01 liter, dus resp. 10 en 5 maal zooveel. Het gebruik van gedistilleerd neemt in alle landen regelmatig af. Het meeste gedistil leerd wordt nog in Frankrijk gedronken, over 19301)932 5.77 liter per hoofd. In Belgie was dit 2.97 liter; in ons land eveneens zeer gering; in 19301932 1.49 liter per hoofd; in 1933 0.90 liter per hoofd. Bier werd er in ons land in de periode 1930—1932 gemiddeld 24.80 liter per hoofd der bevolking geconsumeerd. In Belgie werd per hoofd 211.27 liter verbruikt, in Engeland 66.53, in Duitschland 60.69 en in Denemarken 57 liter per hoofd: CONCESSIE VOOR TELEVISIE? VARA, KRO en NCRV dienen gezameniyke aanvrage in. De Voorwaarts schrrjft: Dit bericht beteekent niet, dat er reeds concrete plannen bestaan om binnenkort tot VERSTEKELINGEN VAN PROFESSIE. Zooals men zich zal herinneren zijn, schrijft de N. R. Crt., toen indertijd het circus Serra- sani van Rotterdam naar Zuid-Amerika ver- trok, o.a. twee Rotterdamsche jongens als verstekelingen meegegaan. Zij werden al spoedig ontdekt en zij zijn met hetzelfde schip teruggekomen. Nadien hebben zij al weer drie reizen als verstekeling van hier naar Engeland gemaakt. Telkens zijn zij ont dekt en teruggestuurd, maar telkens probee- ren zij het opnieuw. Hun laatste reis, welke van zeer recenten datum is, is geeindigd met hun opsluiting in een Rotterdamsch politie- bureau. Deze laatste reis hebben zij in het gezelschap van nog een derden jongeman ge maakt. Het relaas van hun avonturen luidt als volgt; Op Vrijdag 15 Maart lag in de Maashaven te Rotterdam het Engelsche stoomschip Dale- garth Force klaar voor een reis naar Man chester. De drie jong&mannen, -de 15-jarige L. K. C. van V., de 17-jarige L. C. Z. en de 16-jarige C. W. D., van wie de eerste twee de verstekelingen van professie zijn en die zich vermoedelijk aaarcm vrijmoedig varensgezel noemen, hebben kans gezien ongemerkt aan bcord te komen. Zij wilder, probeeren als verstekeling naar Manchester te gaan. Maar het schip was nog pas in zee, toen men hen reeds ontdekte. De eerste haven, welke werd aangedaan was Dover en daar heeft de kapi- tein hen ter beschikking van de politie ge- steld. Dit was des Zaterdags in de vroegte. De politie van Dover zond de jongens naai Londen, waar zij een tijdje werden vastge- houden. Toen werden zij op transport ge- steld naar Harwich en daar heeft de politie hen op Donderdag 21 dezer op de boot naar Vlissingen gezet, met een spoorkaartje 3e klas van Vlissingen naar Rotterdam. Om half zes, dien Donderdagmiddag, zijn de jongelui in Vlissingen op den trein gestapt. Maar zij overwogen dat het niet lang zou zijn, dat de Rotterdamsche politie van hun komst op de hoogte zou zijn en daarom stapten zij te Dordrecht uit. Zij wachtten een volgenden boemeltrein af en reisden daarmee naar Rotterdam-Zuid. Daar stapten zij uit en met him drieen zwor- ven zij naar Katendrecht, waar zij een paar kameraden ontmoetten. Zij vertelden van hun avonturen en klaagden over hongar. Zij hadden nog heelemaal geen zin om naar huis te gaan. De kameraden gaven hun den raad in te breken in een van de proviandbooten, die in de Maashaven liggen. Zij besloten dezen raad op te volgen, maar de booten, die zij van den wal af gemakkelijk konden berei- ken lagen aan een drukken verkeersweg ge- meerd en dat vonden zij te gevaarlijk. Zij maakten een van de booten los en roeiden daarmee naar de overzijde van de Maashaven, waar in een stillen hoek ook een paar parle- vinkers lagen gemeerd. Zij stapten over aan boord van de proviandboot van J. P. J. K-< die aan den Wolphaertsbocht alhier woont. Met behulp van een vaarhaak poogden zij het voor- onder op te breken. Wel lukte het een van de beide sloten kapot te maken, maar het deurtje kregen zij niet open. Toen probeerden zij het bij de achterkajuit en daar hadden zij meer succes. Uit dit ver- blijf stalen zij sigaren, sigaretten, reepen cho- colade, zeep. kazen, riemen, kortom alles wat van hun gading was. Zij propten hiermee hun zakken vol, totdat zij, om in scheapsterm te spreken, totaal waren afgeladen. Vervol- gens zijn zij naar den wal gegaan en naar den West-Varkenoordscheweg geloopen. Hier wis- ten zij ongemerkt op het spoorwegemplace- ment te komen, waar zij zich in een paar remmershuisjes van een kolentrein verstop- ten. Het was inmiddels middemacht gewor den en al spoedig vertrok de trein. Hiermede kwamen zij Vrijdagmorgen om half acht te Roermond aan, waar een paar agenten de apoorverstekelingen opwachtten. Even voor- dat de trein het station te Roermond binnen- liep, had namelrjk een baanwachter d:e jongens in den kolentrein zien zitten en hij had be- grepen, dat hier iets niet in den haak zou zijn. Dadelijk na het passeeren van den trein had hij het station te Roermond opgebeid, waar men telefonisch de politie waarschuwde. Deze heeft de jongelui aangehouden en naar Rotterdam op transport gesteld. Aldaar zijn zij eerst op het hoofdbureau den Vreemdelingendienst gesteld. VAN EEN EERLIJKEN VINDER EN EEN WANTROUWEND VERLXEZER. Hoe de deugd nietbeloond Hverd. Terwijl de milde lente-zon aan het Haag- sche stadsbeeld een ongewoon kleurig aspect verleende en de daken der huizen aan den buitenkant der stad in een warrnen gloed zette, die het hart sneller deed kloppen, werd de blik van een werkloos huisvader verheldera door een vondst. Op zijn weg, welke voerde langs het meuwe kerkje aan den Westduinweg, viei zijn oog op een paar briefjes, welke daar op het trottoir lagen, als waardelooze vedjes. Een enkel gebaar en in zijn bevende han- den hield de man een zevental papiertjes, waarop iedere bank zander gewetensbezwaren 125 goede Hollandsche guldens aan toonder Vijf tientjes, een briefje van 25 en een van 50 gulden waren den man op dezen lentedag toegewaaid en zonder ons verdiepen in de vraag: wat een ander in dat geval zou heb ben gedaan, volstaan wij er mee te vertellen, dat de vinder eerlijk was en het geld op het politiebureau Duinstraat deponeerde. Een betaalbriefje was er bijgevoegd en reeds wilde de brigadier de telefoon ter hand nemen, om den vermoedelijken eigenaar, wiens naam er op vermeld stond, omtrent het vinden van zijn geld in te lichten, toen deze in eigen persoon zich meldde, om aangifte te Wanneer men nu echter verwacht had. twee gelukkige menschen tegenover elkander te zien, dan was dat in dit geval een vergis- sing. Een sombere blik trof den eerlijken vin der en met dreigende stem wendde de verlie- zer zich tot den brigadier. Er ontbreken dan toch nog 50 gulden, zei hij en weer gleden zijn blikken onderzoe- kend over den eerlijken vinder. Fouilleert u me, zei deze uitnoodigend tot den politieman, die weifelde tot een zoo- krassen maatregel over te gaan. Ik sta er op, drong de vinder aan. Ik ben af en toe hulpconducteur bij de tram en mijn naam is me meer waard dan geld. Tastend gingen twee vreemde handen door zijn zakkenen het resultaat was, zooais men dat bij een eerlijken vinder verwachten Laten we naar de plaats, waar lk het geld vond, teruggaan, stelde de vinder toen voor en misschien hebben we geluk. Nauwelijks was men op weg of eenige mo- tor-agenten kwamen het tweetal achterop. Of u even terug wilt komen. In de kamer van den brigadier stonden nu nog twee lachende, jeugdige Scheveningers en op de tafel lag een biljet van vijftig gul- den. Twee open jongssnuiten met verwarde, krullende haren zagen in gespannen verwach- ting op naar den man, die zijn eigendom zoo zonder meer terugkreeg. Rustig vouwde deze de biljetten samen. Dat is je toch wel wat waard, klink het toen jongensachtig brutaal. Weifelend haalde de man zijn beurs voor den dag en gaf beiden jongens een gulden. Toen draaide hij zich om, tikte tegen zijn hoed en verliet het bureau. In den schemer van den lente-namiddag- stonden de eerlijke vinder en de brigadier zwijgend tegenover elkaar, geslagen door zoo veel wantrouwen en brutaliteit. Toen verbrak de eerlijke vinder de stilte: Zoo zijn erzei hij langzaam, en ver- volgde zijn weg. (H. Crt.) EEN AFSCHUWELIJK MISVERSTAND. Een merkwaardig geval zal, naar een corr. van het Bat. Nbl. bericht, dezer dagen voor het landgerecht te Soekaiboemi in behande ling worden genomen. De koelies van de ondememing M. gaven kort vo<5r de lebaran (begin Januari) van hun misnoegen blijk omdat er geen voorschotten werden verstrekt. Het naar aanleiding daar van ontstane tumult is van dien aard ge weest, dat de employd tot wien de koelies zich oorspronkelijk hadden gewend, naar den administrateur den heer P. rende om diens tusschenkomst in te roepen. Deze ijlde naar de fabriek. Daar het begon reeds duister te worden onttmoette de heer P. eenige koelies en, in den waan verkeerende, dat hij werd aangevallen, poogde hij een koelie bij de keel te grijpen, waarbij ongelukkigerwijze de duim van den heer P. in den rnond van den koelie belandde en door dezen subiet werd afgebeten. Sindsdien vertoeft de heer P. in het zie- kenhuis te Soev"Fi<»mi. Een or><retreden hoogst emstige infectie deed oorspronkelijk vreezen, dat de geheele arm zou moeten wor den geamputeerd, doch na zeer zorgvuldige keerden, hadden zij elk aanbod van levens- middelen of financieele hulp van de buren be- leefd van de hand gewezen. De oude dames verklaarden met een zekere waardigheid, dat zij liever onafhankelrjk bleven. Zij hadden ge- noeg te eten. Thans wordt eindelijk behoorlijk voor haar gezorgd. ZONDERLING AVONTUUR VAN EEN VERSLAGGEVER. „Als ze mij ter dood veroordeelen, zal ik uit de doodencel ontsnappen en je alles vertellen", had Raymond Hamilton, gemeenschapsvijand nummer 1 van het Zuid-Westen der Vereenig- de Staten, den verslaggever Harry McCor- mick te Houston in Texas verleden jaar zomer beloofd. De rechtbank veroordeelde Hamilton ter dood. Men bracht hem over naar de doodencel en Hamilton bewees onverwijld, dat hij een man van zijn woord was. Op 22 Juli, enkele dagen na zijn veroordeeling, maakte hij zich uit de voeten. Dinsdagavond nu werd McCormick opge beid door een onbekende die een afspraak op straat met hem maakte, aangezien hij hem een sensationeele mededeeling had te doen. Nauwelijks had hij den onbekende ontmoet, of deze trok een revolver en gelastte hem, met zijn auto naar een plek buiten de stad te rijden. Je hoeft niet bang te zijn, stelde de vreemdeling den geschrokken verslaggever gerust. Hamilton wenscht je te spreken. Hij is een kerel van zijn woord! Na efen tocht van tien kilometer ontmoet ten zij den gevluchten moordenaar. Hij ver- telde den verbluften krantenman, dat hij vol- komen rfhschuldig was aan den moord, waar van men hem had beticht en waarvoor men hem had veroordeeld. Zelfs een vlieg kon hij geen kwaad doen. Toen bonden de twee bandieten den verslag gever aan handen en voeten en lieten hem zoo in zijn wagen achter. Maar alvorens te ver- trekken, nam Hamilton nog de moeite, op ruiten en portieren van den auto een flink aan tal vingerafdrukken te plaatsen, opdat de politie er zich van zou kunnen overtuigen, dat staatsvijand no. 1 haar voor de zooveelste maal door de vingers was geglipt. DE VERDWAALDE VLIEGER. Men herinnert zich, dat bijna twee maan- den geleden in de buurt van Archangelsk de vlieger Goloebef verdwaald geraakt is en met zijn mecanicien en twee passagiers eerst vele dagen later weer terecht gekomen is, in een toestand, waarin zij niet ver van verhongeren waren. Het ingestelde onderzoek heeft nu uitgewe- zen, dat Goloebef zonder noodzaak zijn vlieg- route gewijzigd had, toen zijn orienteering kwijt raakte en aldus gedwongen werd, om in het moeras te landen, vanwaar hij toen later, tezamen met zijn mecanicien en een van de passagiers den weg naar de bewoonde wereld is gaan zoeken, terwijl de tweede pas- sagier, zwak van gezondheid, bij het toestel bleef. Bij deze gelegenheid kwam het uit, dat de heele afdeeling, waartoe Goloebef behoor- de, onvoldoende discipline vertoonde en dat inbreuk op het vliegreglement herhaaldelijk voorkwalm. In verband daarmee zijn Goloe bef en de politieke leider van de afdeeling. waartoe hij behoorde, van hun functie ont- heven en uit het verband van de burgerlijke luchtvaart verwijderd. De commandant van de afdeeling i.s eveneens van zijn functie ont- heven en de chef van de luchthaven heeft een berisping gekregen. De vliegers en verdere personen, die naar Goloebef gezocht hebben, hebben een dankbetuiging en belooningen kregen. Twee jonge vrouwen, Delores Delaney en Wynona Burdette, die beiden deel uitmaak- ten van de bandietenbende van Alwin Karpis, zijn veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, aangezien zij Karpis hadden verborgen en hem een sehuilplaats hadden verleend toen hij door de politie gezocht en achtervolgd werd. DORPSHOOFD VAN POLITIE DOOR TERRORIST GEDOOD. Nabij Kaluz in Galicie, heeft een lid van een Oekrainsche terroristische organisatie een chef van de plaatselijke dorpspolitie, die hem wegens het verspreiden van illegale geschrif- ten der Oekrainsche organisatie had laten arresteeren, doodgeschoten. De gearresteerde had kans gezien uit zijn gevangenis te ont- vluchten. AUTO BIJ NANTES IN HET WATER GEREDEN. In een buitenwijk van Nantes is tengevolge van den dichten mist een auto met vier per sonen in de Loire gereden. Twee vrauwfit die zich in den wagen bevonden, konden zicfc niet tijdig redden en verdronken. Van de beide- inzittenden wist er een zwemmend den oevea- te bereiken; de ander kon nadat een ruit was stukgeslagen, uit het voertuig worden getrok- ken. Hij was echter vrij ernstig gekwetsfc zoodat zijn toestand zorgwekkend is. EEN AUTO-ONGELUK. Op den weg van Eiserfeld naar Siegen ti een auto, waarin twee personen zaten, tegen een boom gevlogen en in brand geraakt. Eml van de inzittenden, de juwelier Moritz. utt Siegen, kon gered worden en is met emstige brandwonden in het ziekenhuis opgenosmeiK De tweede, de koopman Kocher, uit Fellbach is op zijn rlaats verbrand. MOORDAANSLAG OP OIPIERS TE MADRID. Heel Madrid is in opschudding gebracbrt door een misdaad, die aan twee cipiers van de model-gevangenis aldaar het leven heeft ge- kost, terwijl een derde dusdanige verwondin- gen heeft opgeloopen, dat men voor zijn levee vreest. De drie mannen waren juist afgelost enr op weg naar huis. Na door de gevangenis- poort naar buiten te zijn gegaan, sloegen zg de Blasco Ibanezstraat in. Nauwelijks waxen; zij den hoek omgegaan of er werden uit een. stilstaande taxi eenige revolverschoten op hen gelost. De drie mannen, alsmede een passeet- rende arbeider vielen zwaar geWond ter aarde. Na het volbrengen van hun afschuweliji® daad dwongen de daders den chauffeur met <fa revolvers in de hand snel weg te rijden. Er bleef hem niets anders over dan te gehoor- zamen. Toen hij met de mannen in een stole stadswijk was gekomen, moest de chauffeur stoppen. De mannen betaalden hem en ver- dwenen. Op het hooren van de schoten waren inmid dels van alle kanten menschen toegesneld. De zwaar gewonden werden onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. waar twee hunner kort na aankomst aan de bekomen verwan- dingen zijn bezweken. De drie cipiers waren alle flinke jonge kerels en gehuwd. De beweegredenen, welke tot deze mis daad hebben geleid, zijn onbekend. Volgeni den directeur van de gevangenis waren die drie cipiers voorbeeldige beambten, die bij de gevangenen goed aangeschreven stonden. DE 1000 POND PRIJS. Engelsche en Amerikaansche uitgevers, tfe een jaar geleden een prijs van 1000 pond ster ling beschikbaar hebben gesteld voor 'n romam van bijzondere verdienste van de hand van een Engelsche of een Amerikaanschen schrijver hebben den tijd waarin zulk een roman wordt beoordeeld voor de prrjsvraag verlengd, omdat. er naar hun oordeel in den loop van het. jaar geen enkele roman is verschenen, die bijzonder verdienstelijk kan worden geacht. Hierhij wordt opgemerkt, dat elke maand in Engeland en Amerika zoowat 2000 romans verschijnen. Het was een zeer pijnlijke verrassing voor Georg Brown, die in bewondering voor eec> etalage van een warenhuis in Londen ver- zonken was, vertelt de N. R. Crt., dat plotse*- lnig twee heeren op hem toetraden en hens verzochten hen te volgen. Een taxi voerde hen naar Scotland Yard, onderweg betoogde Brown, dat hij met de p»- litie niets te maken had, een eerzaam koop man was en wellicht alls amateur-bokser dea beiden heeren niet onbkend. In het bureau sa® inspecteur Harris werd hij aan een verhoor onderworpen; men was nieuwsgierig hoe hij het had geleverd om de kas van de Bank Carian en Co. open te boren, hoe het hem git- lukt was in het kantoor der firma Schelder te komen. Ze toonden hem „zijn" foto, een sieraad van het misdadigersalbum en de gelijkenis was in- derdaad verbluffend; Brown begreep de ver gissing. Toen stond het vast, dat hij niet tit gezochte Ivo Carpenter was. De inspectow maakte ietwat verlegen excuses... Brown Ibms gaan. Den volgenden dag stond zijn avontmnr, niet tot zijn genoegen, in ettelijke biaden. Drie dagen na dit onplezierig incident kreeg Brown een brief van Jonathan S'mith, iernand die hem volkomen onbekend was. Hij was, al dus de brief, sinds lang een bewonderaar van zijn sportieve prestaties en ook had hij vaaa Brawns reputatie als handelsman niets «ar- goeds vemomen. Daarom had hij besloten de vertegenwoordiging van zijn wijdvertakjtt handelsbelangen in Zuid-Afrika aan Bwrs op te dragen. Alleen moest Brown snel Ue- sluiten. Het beste zou zijn als hij dadelijk zips pas en eenige papieren meebracht bij de eer ste bespreking. Brown vertrouwde eerst sign oogen niet, de in den brief genoemde finan cieele voorwaarden waren wel zeer verlcWc- kend. Een Chineesche knecht deed hem open en- wees stom naar een gecapitonneerde dewr, welke op een verguld bordje den naam van directeur Jonathan Smit droeg. Een oude ter met langen grijzen baard en zwarten bril ont ving hem zeer vriendelijk. Smith klaagde dat° een oogziekte hem dwong een zwarten bril te dragen. Ik neem u aan, zei de direc teur na eenig on'derhandelen. U hebt ook w papieren bij u? Laat u ze bij me, we hebbe®, ze noodig om de formaliteiten af te dden. Brown legde zijn pas op het bureau en nam afscheid van zijn chef. V66r hij bij de deur was, bleef hij als aan den grond genageld staan: een spiegel ondoi de klok aan den wand toonde hem een bee&df. dat zijn bloed haast deed verstarren. Mr. Smith greep net uit een la een revolver. Biifc- semsnel keerde Brown zich om -en bracht den man, die de pal van het wapen al had omgje- zet, een kinstoot toe, zoo krachtig alls hij er nog nooit een had uitgedeeld. Mr. Smith viel op den grond, zijn baard viel af en de zwarte bril vloog in een grooten boog door de kamer. George Brown zag zgm dubbelganger voor zich op den vloer liggen den geveltoerist Ivo Carpenter. Nog dienzelfden middag kreeg eel 133 der gevangenis een nieuwen bewoner: den door- Scotland Yard maand-enlang tevergeefs acfe- tervolgden gentleman-inbreker Carpenterdie zijn dubbelganger wilde vermoorden om op zijn pas naar het buiteniland te vluchten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5