ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9281 WOENSDAG 3 APRIL"1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton De man van Nergenshuizen Qenot/ EERSTE BLAD komnki.uk bezoek aan de bloemententoon stellin g. HET VRIJ VERVOER VAN AARDA PPELEN TER NEUZEN, 3 APRIL 1935. BURGEMEESTER VAN ZAAMSLAG. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen ir. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0.20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen venminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitga DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOM). KIEZERSLIJST. De op 22 Februari U. vastgestelde kiezers- ltyst, zooals deze thans luidt, blijft tot 1 April 1936 van kracht, behoudens de wijziging ficmrin tengevolge van rechterlijke uitspraken, welke wijizigmg van de lijst bevelen, te bren- De klezerslijst blijft voor een leder op de gemeente-secretarie ter inzage nederg.alegd en atemdistrictsgewyze in uittreksel tegen beta- ling der kosten verkrijgbaar. Ter Neuzen, 1 April 1935. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen. J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Dinsdagmorgen hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een bezoek ge- bracht aan de Internationale bloemententoon- atelling te Heemstede. Ondanks het feit, dat bet weer guur en regenachtig was, waren groote drommen bezoekers gekomen om de Koninklijke gasten bij deA hoofdingang en bij die Vryheidsdreef te veiwelkomen. In Heem stede zelf heerscht een ongewone drukte. Uit particuliere en openibare gebouwen wapperde hot Nederlandsche rood-wit-blauw. Hoewel het uur van bezoek niet bekend gemaakt was, behoefden de belangstellenden niet lang te wachten, want even na half 11 reden de Kaninklyke auto's langs het Molentje het terrein op. Spontaan zong de menigte hot Wil- hehmis, dat een muziekkorps speelde, mede en de aankomst maakte een enthou- eia&ten en vurigen indruk. De bestuursleden van het ten toons, tellingsterrein verwelkomden de hooge gasten. Nadat verschillende personen aan de hooge gasten waren voorgesteld, werd een aanvang gemaakt met den rondgang. H. M. werd begeleid door den heei Krelage en de Prinses door den heer T. M. H. van Waveren. Over het wijde terrein begaf men sich naar het boschgedeelte en daama wan- delde men langs het tulpmhof naar het bloem- terrein. Het terrein was tydens het bezoek voor het gewone publiek open, doch de paden, waarlangs de vorstelijke personen zouden gaan, waren door de marechaussde afg.ezet. In het bloemenpaleis, waarin het publiek geen toegang had, weiden de Koninklijke bezoek- sters voorgesteld aan verschillende inzenders, evenals aan den heer Van den Brand, archi tect. Vervolgens ging men langs de restau rants, waar een dichte menigte was opgesteld. Voor het restaurant stond het personeel opge steld, in Volendammer costuum gekleed, en jmchte de vorstelyke personen hartelijk toe. De diirecteur van het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek en ir. Volkers, directeur van de tuinbouw-winterschool, beiden te Lisse worden daar aan de vorstelijke personen voor gesteld. Na afloop sprak de Koningin haar bewondering uit voor de schitterende exposi- tie, die in dezen moeilijken tijd is georgam- ■eerd. Hulde bracht zij aan de organisatoren. Te ongeveer half 1 vertrokken de Koningin «n de Prinses in de gereedstaande auto's. Toen Dinsdagmorgen H. M. de Koningin an H. K. H. Prinses Juliana van de tentoon- abelling Flora te Heemstede vertrokken, liep een man een eindweegs naast den rijdenden auto mee, waarvan de leap was neergslaten en verzocht de Koningin een verzoekschrift te mogen overhanddgen. De Koningin knikte toestemmend, waarna de man haar een brief •verreikte en zich daama verwijderde. De man is later door de polltie verhoord, Het bleek dat hrj de Koningin slechts een onschuldig verzoek had gedaan. SPIONNAGE DOOR N.S.B.? „Het Volk" vemeemt, dat in leidende krin- gen van het departement van justitie wordt overwogen om een onderzoek in te stellen naar de identiteit van een ,,vertrouwensman", die de NjS.B. op het hetrokken departement zou hebben. In zijn landdagrede zou Mussert n.l. hebben gepolemiseerd tegen een zinsnede in een rapport, dat van strikt vertrouwelijken aard en alleen voor den minister bestemd was. BRU GGENVERBETERING. Tengevolge van de snelle ontwikkeling van het automobielverkeer in Engeland moeten 2000 bruggen hersteld worden, waarvoor de kosten naar schatting 40.000.000 zullen be- dragem. Een oproep van den minister van Transportwezen heeft tot resultaat gehad, dat 1300 plaatselijke raden ontwerpen hebben in- gediend tot modemiseering van wegen en bruggen. Het departement biedt aan, 75 der kosten van goeagekeurde plannen te dra- gen. Spoorweg- en kanaalmaatschappijen zal in bepaalds gevallen worden verzooht, bij te dragen in de kosten. Voor vele duizenden arbeiders zal aldus werk worden gevonden ge durende de vijf jaren, waarover zich het werk verdeelt. Het bericht betreffende de beschikkingen van den minister van oeconomische zaken, houdende wijziging van de crisis-akkerbouw- besehikkingen 1934 I en IH en dat ontleend was aan de St.ct., behoeft rectificatie op twee punten. De mededeeling, dat het vervoer van aard- appelen voortaan vrij zal zijn, was niet juist De vervoerheffing zal namelijk ten aanzien van aardappelen van den oogst 1934 nog blijven gelden, gedurende den tijd dat de arti- kelen 11 tot en met 15 van het crisis-akker- bouwbesluit 1934 van kracht blijven. Het einde van deze tijd ruinate zal nog nader wor den vastgesteld. Voor aardappelen van den nieuwen oogst treedt echter de heffing bij de bron in de plaats van de vervoerheffing. In verband daarmede is het vervoeren van vroege aard appelen als bedoeld in het crisis-tuinbouw- besluit 1935 I ,en van aardappelen, ingevoerd in de maanden April t/m Juli 1935 reeds nu van de heffing vrijgesteld. Ten tweede is het bedrag, dat voor de uit- reiking van de teeltvergunning voor 1935 aan het landbouw-crisisfonds most worden be- taald, vastgesteld op 30 (dus niet op 30 cents) per H.A. toegewezen oppervlakte. BROOD CRISISPRODUCT. Bij Kon. besluit van 28 Maart zijn alle soorten brood aangeiwezen als crisisproduct in den zin van artikel 1, onder 5o, van de Landbouwcrisiswet 1933. Dit besluit treedt morgen in wenking. HET INTERNEERINGSKAMP FORT HONSWIJK. Naar w\j vernemen, zal het interneerings- kamp Fort Honswijk voorloopig een maximum van 36 geintemeerden kunnen opnemen. Het transport daarheen zal geleidelijk in klsine groepen geschieden. A.s. Vrij,dag worden de eerste geintemeerden op Honswijk verwacht. REORGANISATIE VOLKSGEZONDHEID Het Tijdsehrift voor sociale genesskunde meldt, dat het in de bedoeling ligt de positie van directeur-generaal van de volksgezondheid te vereenigen met die van voorzitter van den gezondheidsraad. Van die zijds stelt men de vraag, of de nieuwe verantwoordelijke functie aan een geneeskundige dan wel aan een niet- geneeskundige zal worden toevertrouwd. Een en ander schijnt in verband te staan met het flait, dat mr. Lietaert Peerbolte dit jaar de wottelijke leeftijdsgrens bereikt en dr. Jo- sephus Jitta den 70-jarigen leeftijd reeds heeft overschreden. Het blad juicht ©en streven naar concentratie toe, maar waar- sehuwt tegen partleele wijzigingen. BESTUURSLEDEN LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE. De minister van oeconomische zaken heeft: A. 1°. de heer Th. Brouwsr te Assen (voorheen te Gasselternijeveenschemond)op zijn verzoek eervol ontslag veileend als lid van het bestuur der stichting Dandbouw- Crisis-Organisatie voor Drenthe, gevestigd te Assen: 2°. de heer J. A. Deffers, te Gasselternije veenschemond, benoemd tot lid van het bs- stuur van de onder 1°. genoemde stichting; B. 1°. de heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het bsstuur der Stichting Landibouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland, gevestigd te Goes; 2°. de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, lid van het bestuur van de onder B, 1°., ge- masmde stichting, aangewezen als voorzitter van genoemd bestuur; 3 de heer J. S. de Regt te Kats, benoemd tot lid van het bestuur van de onder B, 1 genoemde stichting. DE DEVALUATIE I? BF.LGIe. Belgie's devaluatie zegt r.e Standaard, is een maatregel, welke erast niet mag worden verdoezeld. De kans is niet gering, dat daarmee aan onzen export en scheepvaart nieuwe schade wordt toegebracbt. Dat is erg. Maar erger is nog iets anders. Belgie was 6en der goudbloklanden, ster- ker nog: het nam het initiatief tot het goud- blok en was bij de voorbereiding daarvan de drijvende kracht. Onder presidium van den Belgischen mi nister Jaspar werd eerst de overeenkomst van Parijs 8 Juli 1933 gesloten tusschen de ver- tegenwoordigers van Frankrijk, Belgie, Italie, Zwitserland, Luxemburg en Nederland en daarna kwam 19 en 20 October 1934 de over eenkomst tusschen dezelfde landen tot stand, waarvan de considerans aldus aanvangt: „De ondergeteekenden, ervan overtuigd zijn- de, zooals zij ook reeds op 3 Juli 1933 hebben verklaard, dat de monetaire stabiliteit een der essentieele voorwaarden is voor den terug- keer van een normale economische situatie; Overwegend, dat zij door de waardevast- heid van hun valuta's te verzekeren, bijdragen tot een herstel van de wereldhuishouding; Bevestigen hun wil, de huidige goudpariteit van hun respectieve valuta's te handhaven; Erkennen, dat hun gemeenschappelijke mo netaire politiek de uitbreiding meebrengt van den internationalen goederenruil, welke uit breiding wat hun landen betreft, bevorderd moet worden door de overeenkomstigheid der monetaire omstandigheden, welke in hun res pectieve landen heerschen. Bevestigen hun wil, de huidige goudpariteit van hunne valuta's te handhaven". Zoo verklaarde ook de Belgische regeering plech- tlg- Wat is er van dien oprechten wil in de practijk gebleken? Na hetgeen door het Kamerdebat van Frankrijks aanbod uitlekte, past geen ander antwoord dan dit: willens en wetens heeft Belgie het goud'blok verlaten en de aange- gane overeenkomst als van nul en geener waarde beschouwd. Dat is het ergste! 62) door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) (Vervolg.) Wij draaiden den hoek om en hielden voor het tdegraafkantoor stil, om een telegram aan Gordon te zenden. „Ondememing geslaagd", schreef ik. .Ver wacht U in het Westminster Palace-Hotel om half zes." Het is vlak tegenover het Lagerhuis", ver klaarde ik Billy, „al heeft hij het druk, dan kan hij toch even overwippen. Ik brand van nieuwsgierigheid, om te weten, wait er ge- beurd is, nadat wij zijn heengegaan." TV farand van nieuwsgierigheid of er iets te eten is", zei Billy, toen wij buiten kwamen en naar de auto gioigen. „Ik geloof, dat Miss Solano van hetzelfde gevoelen is." Mercia scbudde haar hoofd. ,,Ik heb heusch geen trek", sprak zij; ,Jaten wij liever wach ten tot wij in London zijn.' „Zooals U wilt", ziei Billy teleurgesteld. „Ik geloof, dat „Holle Gifs" het bij mij af zou leg- gen, als ik begon, ja waarachtig, dat zou hij!" „Kom er nu maar in Billy", zei ik. „Als wij in Louden zijn, nemen wij een fijn diner, als wij tenminste niet gearresteerd worden." In snelle vaart voerde ons de groote auto over de vlakke wegen, welke wij kort te voren in geheel andere gesteltenis hadden bereden. Ik was te gelukkig om te kunnen spreken; ibijna den geheelen tijd zat ik achterover, met Mercia's hand in de mijne, terwijl Billy, om zjjn hanger te stillen, de gapingen aanvulde, welke ontstaan waren in de inderhaast ge- gieven verklaringen tijdens den boottocht. In- dien hij nog eenigen twijfel aangaande Mercia mocht hebben gekoesterd, dan was deze nu geheel verdwenen. Zij was nu deelgemoote in de zaak; zij behoorde bij ons. Het was aan zijn manier van doen duidelijk te zien, dat hij die meening thans was toegedaan. Big Ben sloeg juist kwart over vijven, toen wij den hoek van Parliament-Square omsloe- gen en naar het Westminster Palace-Hotel reden. Wij hadden alien een opknappertje aan ons toilet hard noodig, dus bood het kwartier, dat ons overbleef, voor Gordon kwam, een wel- kome gelegenheid daartoe. Ik wist, wat mij betreft, dat ik door het stof van de wegen en de overblijfselen van mijn gevecht met San» gatte, er z66 vagebondachtig uitzag, dat het mij ten zeerste verbaasde, toen ik voor den toiletspiegel in mijn kamer stond, dat de por- tier van het hotel ons had binnengelaten. Een bad, een kam en een borstel doen in DE ERKENNING VAN HET AFRIKAANSCH IN ENGELAND. In de Londen Gazette is een mededeeling verschenen, waaruit blijkt, dat de koning op aanbeveling van de admiraliteit het Afri- kaansch heeft doen opnemen in de lijst van talen, waarin officieren van de Britsche vloot zich kunnen bekwamen als tolken. Zulks is geschied met het oog op de vlootbasis te Simonstad. Ook heeft het Britsche Instituut van civiele ingenieurs besloten om Afrikaansch op te nemen als vreemde taal voor de toelatings- examens. Dit is een tegenstelling met de wel- gering van een der Britsche universiteiten enkele jaren geleden. Naar men uit Kaapstad mededeelt, is de erkenning door het Instituut van civiele ingenieurs te danken aan generaal Hertzog, den eerstc-minister, die door den hoogen commissaris te Londen aan genoemd instituut een overzicht heeft gezonden over de cultureele en letterkundige beteekenis van het Afrikaansch. EEN SERENADE. Gisteravond bracht het muziekgezelschap ,,De vereenigde iwerklieden", als naar ge- woonte omstuwd door een talrijke schare, een serenade aan den heer J. van der Peijl. ter gelegenheid van diens 60sten geboortedag. Hij werd, met zjjn familie, namens het gezel- schap door den voorzitter gelukgewenscht. Deze herinnerde, daar 10 jaar geleden met zulke omstandigheden echter wonderen. Ik had dan ook spasdig een respectabel uiterlijk en zette mij op den rand van het bed, om op Billy te wachten, die op zijn beurt gebruik maakte van de toiletbenoodigdheden. Ik stak in dien tusschentijd onwillekeurig mijn hand in mijn zak en voelde een stuk papier; het bleek het briefje van Lady Baradell te zijn, dat ik gedurende mijn inspannende bezigheden geheel had vergisten. Ik opende het met levendige nieuwsgierigheid en las: ,,Ik geloof, dat ik U dankbaar moet zijn, maar ik twijfel er aan of ik het ben. Met de beste wenschen. A. B." Ik las het langzaam door en het beeld van ecu mooie vrouw, met brons haar, die haar wonderlijke amberkleurige oogen op mij ge vestigd had, rees in voile klaar'heid voor mijn geest op. Met een iiehten zucht nam ik een lucifer streek haar tegen den achterkant van het bed aan en hield het vlammetje tegen het papier. ,,Wat verbrand je daar?" vroeg Billy onder zijn handdoek uitkijkend. ,,Een stukje van het verleden". Hij trok zijn handdoek over zijn gezieht en grinnikte er onder. „Als je daarmee gaat beginnen, Jack", zei hij, „kon je beter je wittebroodsweken bij de Vesuvius gaan doorbrengen. Dat zou voor- komen, dat je jezelven aan lucifers ruineerde". Wij gingen de trappen op naar de salon, het gezelschap ook een bezoek te hebben ge- bracht, en als men ziet wat in dat tijdverloop van 10 jaar weer is gebeurd, is er alle reden den jubilaris geluk te wenschen met het feit, dat hij, in goede gezondheid en voile levens- kracht dezen dag kan herdenken. Er zijn verschillende reden, die het gezelschap dron- gen tot het brengen dezer serenade. De heer Van der Peijl heeft een eervolle loopbaan bij het opewbaar onderwijs van meer dan 40 jaren, hij heeft, nevens zijn veel omvattenden amb- telijken arbeid ook nog de gelegenheid weten te vinden om zich te wijden aan het openbare leven, ten bate van de belangen van stad en land. Met bijzonder genoegen brengrt het muziekgezelschap deze hulde, omdat het iemand uit zijn kring betreft, daar de jubi laris, buiten al het reeds genoemde, ook nog den trjd weet te vinden, om als bestuurslid haar werk te steunen. Spreker eindigde met den wenscb, dat het den jarige mag gegeven zijn, zich nog vele jaren aan die verschillende belangen te kunnen wijden. De heer Van der Peijl bracht dank voor de hem gebrachte hulde, die hem in dit geval zeer aangenaam is, omdat zij komt van een vereeniging, die ook zijn bijzondere sympa- thie wegdraagt. Hij wenscht haar een bloeiend bestaan toe. Bestuur en muzikanten werden door den jubilaris op ververschingen onthaald, waama men musiceerende naar het vereenigingslo- kaal trok. Een en ander bracht weer eens een afwisseling in het avondbeeld op straat. Bij koninklijk besluit is met ingang van 15 April a.s. benoemd tot burgemeester van Zaamslag de heer S. van Hoeve, wethouder aldaar. De benoemde is 21 Mei 1884 te Axel ge- boren. ONTSLAGEN AANGEZEGD. Naar we vernemen is aan een aantal leden van bet personeel der spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen werkzaam op de sta tions van het Nederlandsch gedeelte tegen 1 Mei a.s. ontslag aangezegd. OMHOOG GEVAREN. Hedennacht is op den Westelijken haven- dam der nieuwe haven omhoog gevaren de Noorsche stoomboot „Kristine I", komende van Frederikstadt geladen met keien, bestemd voor Gent. Het stoomschip is door een sleep- boot der Ter Neuzen Tugboatoompany vlot getrokken, en heeft de reis vervolgd. IN AANRAKLNG MET DE SLUISMUUR. Het uitgaande Fransche s.s. ,,Batna", op weg van Sas van Gent naar Duinkerken, is bjj bet verlaten der sluis in aanraking geko men met den sluismuur, waardoor het schip schade bekwam aan den b'oeg. Het schip heeft zijn reis voortgezet, doch zal waarschijn- lqk moeten dokken alvorens naar zee te kun nen vertrekken. VERGADERING DER CHR. DEM. UNIE. De j.l. Maandag in het gebouw .Emmanuel" gehouden vergadering werd door den voor zitter den heer Filius, met gebed geopend, waarna hij las Matth. 25 31 tot het einde, en de spreker met een inleidend woord bij de vergadering voorstelde. De heer H. Post- huma, partfi-secretaris te L ecu-warden, wenschte te spreken over het antwoord van de C.D.U., op de vragen van onzen tijd. Spr. begon met te wijz&n op onze merk- waardige tijd, op de wijziging der landsgren- zen, het ineemstorten der rijken, het onder- gaan der machten en het opkomen van andere machten, als het ware uit het stof. Onzeker- heid en verwarring heerscht alom. Mensch- vergoding en sportverdwazing vieren hoogtij; bioscoop en film vervangen de kerk. Stofver- goding neemt hand over hand toe, onze tijd brengt een modem heidendom. Spr. vraagt: wat wil de C.D.U. ten opzichte van de bange vragen van onzen tijd? Hij be- pan.lt zich tot een 4-tal. 1. Het oorlog&vraagstuk. Aan de hand van verschillende schrijvers, kwam spr. tot de conclusie, dat oorlog is een gruwel, waarbij voor J&zus Christus geen plaats is, iterwijl de in Amerika ingestelde enquette ontstellende dingen heeft doen zien. Oorlog is de vrucht van het wapenkapitaal. die ik had gereserveerd en waar de thee reeds klaar stond. Een paar minuten later kwam Mercia binnen. In spijt van alles,, wat zij had doorgemaakt, zag zij er betooverend lief uit, toen zij eenigszins verlegen de kamer in kwam. Billy was zoo onder den indruk, dat hrj van zijn stoel opsprong en een onderdruk- ten kreet van bewondering slaakte. ,,.Sapperloot, Mercia!" zei hij. ,,Je moest tweemaal per dag geschaakt worden. Het maakt je mooier dan ooit". Zij lachte allerliefst en liep het vertrek door, naar de plaats, waar ik stond. „Ik vrees, dat ik dan nooit meer mooi zal zjjn", antwoordde zij, „tenzij er nog meer roekelooze mannen in de wereld zijn". Ik trok haar arm teeder door den mijne. „Voor mij behoef je niet mooier te worden. Merica", zei ik, „ik zou bang zijn, als het zoo was". Er werd aan de deur geklopt en de kellner, die binnen kwam kondigde Mynheer Gordon", aan. Glimmend en beleefd ais altijd, volgde hij den kellner op den voet. „Doe geen moeite my een verklaring te geven", zei hij, terwijl hij ons alien de hand drukte. „Ik heb maar tien minuten tijd en ik heb al een volledige beschrijving van uw zeerooverij waarmede ik natuurlijk volko- men instem ontvangen. lie heb Wilton beneden ontmoet in de hal". „Wij verwaohten hem op de thee". Gordon schudde zijn hoofd. „U zal hem niet zien", sprak hij. .Wilton (Ingez. Med. waartegen zelfs de diplomatic niets vermag en deze zelfs over de macht van de pers be- schikt. De C.D.U. plaatst zioh tegen den oorlog omdat oorlog is zonde, vemieiing, vemieti- ging, stelen, verminken, dooden, haten, wraak- nemen, Sabbatsohenden, liegen en bedriegen. alles een groote zonde-massa. Oonlog Is geen struikeling, maar een beoe- fening van de zonde; daarom is ze een triumph van den Satan en een openbaring van de hel. Exercitieterreinen, munitie- en giftgasfabrie- ken, zijn werkplaatsen van den duivel, waar voar Christus geen plaats is. De C.D.U. neemt tegen dit alles stelling en eischt dat de overheid, als dienaren Gods, ook deze gruwelijke uiting der zonde zal be- strijden en niet aan oorlog zal meedoen. De C.D.U. heeft, evenals anderen, iiefde voor land en vorstenhuis, maar stelt het hemelscb vaderland en het koningschap van Jezus daar verre boven. Niettemin is ze regeerings- getrouw, onderdanig en is dankbaar voor al het groote en goede dat God door het Oranje- huis heeft tot stand gebracht, maar zij bind* den strijd aan tegen het militairisme, omdat het is de bron van opstand, revolutie en oorlog. 2. Democratie of autocratie. iSpr. schetst de ellende van 40 4 50 jaar geleden, toen enkelen de lakens uitdeelden, en de breede massa in armoe en ellende gedotn- peld was. Ze is dankbaar voor het algemeen kies- reeht, waardoor vele van de geschetste ellen de zijn weggebannen, wijst op het gevaar dat dreigt van verschillende zij den, om het algemeen kiesrecht en het Pariement op te ruimen en dien vroegeren toestand van ellende weer terug te brengen. Uitspraken als van burgemeester Langman van IJlsit, van het Eerste Kamerlid Pollema en anderen wjjzen in die richting. Een kleine groep met de macht bekleedt, brengt altijd gevaar voor machtsmisbruik, omdat menschen zondig zjjn en geen ideaJe zonaeiloaze wezens. Alles leidt dan vanzelf tot depotiame. De stetm zou dan al vrij spoedig tot het verieden behooren. Spr. wijst in dit verband op Duitschland, waar 1 man met een kleine groep getrouwen over het lot van millioenen te beschikken heeft. De Chr. Dem. Unie wil het Pariement en het algemeen kiesrecht behouden en een ge- zonde democratie. 3. Sociale vraagstuk. Spr. wijst op den enormen overvloed aan voedsel, kleeding, schoeisel, huisraad enz. die er op dit oogenblik is. God heeft overvloedig, en toch wordt er schreeuwende annoede ge leden. Fabriekem staan bouwvallig, machines verroesten en menschenkrachit loopt ledig i rond. Er is van alles te veel en toch is er hongex, ondeivoeding. Nette oppassende menschen eturen hun kinderen van Zaterdagavond tot Maandagmorgen naar bed om het eenigste ondergoed te kunnen wasschen; het samen- wonen van meerdere gezinnen in een huis neemt toe; ook kleine zelfstandigen hebben groote moeite om het hoofd boven water te houden. heeft als particulier detective wel eenige ver- diensten, maar buiten zijn vak is hij een mi- rakel van bedeesdheid en lummelachtigheid" Hij lachte op zijn kalme, vermoeide manier „Maar hy verzocht mij toch, U te felici- teeren." „Mij te feliciteeren?" herhaalde hij. .Waar mede?" Gordon nam een kop thee aan, die Mercia hem aanbood. ,,Met vijf tig duizend pond inkomen, geloof ik", zei hij slepend. „Er is ongetiwijfeld veel meer hier of daar, als wij het kunnen vinden." Wij staarden hem alien met ongeveinsde verbazing aan. Glimlachend keek hij ons van onder ztji eigenaardige zware oogleden beurtelings aan. ,,U schijnt zioh onbewust vriend van den onrechtvaardigen Mammon gemaakt te heb ben dat is alles. Die papieren, waarmede die bewonderenswaardige Milford ons ver- raste die, welke aan mynheer Horsfall ge- adresseerd waren bevatten een bekenteni® en tevens een laatste wilsbeschikkdng. North- cote heeft U alles vermaakt." Ik sprong van mijn stoel. Goede heme!!" riep ik. „U schertst toch zeker?" Gordon schudde zijn hoofd. „Ik scherts nooit buiten het Lager Huis ,,Maar waarom...'"' toe^n ik. (Wordt vervolgd -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1