ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE IN DE PIJP P£ L£NT£ INUET LAND.. 9280 MAANDAG 1 APRIL 1935 75® Jaargang Binnenland Feuilleton De man van Nergenshuizen Buitenland MAAR NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. UitgeefsterPirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIEN STPLICHT. Uitapraak inzake vrystelling. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeenie kennis, dat een uit- spraak op een aanvraag om vrijstelling van de dienstplicht, ter secretary dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraaik kan binnen tien itagen na den dag van deze bekendmaking in bsroep worden gekomen. A. door den ingescbrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfide lichting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekscbrift moet met redenen om- kleed zijn. Het beboeft niet gezegeld te zrjn. Het moet worden gericbt aan de Koningin, doeta worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burge meester zorgt voor de doorzending. Ter Neuzen, 29 Maart 1935. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGiA. DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. In vervolg op bet bericht omtrent de benoe- mdng van ir. A. W. van der Plasische tot in- sipeeteur van den tuinbouwvoorlichtingsdienst wordt gemeld, dat in overeenkomstige functie voor het zuivelwezen ir. H. Leignes Bakhoven, rijksveeteeltconsulent te Leeuwarden, zal wor den benoemd. CONTINGENTEERING VAN ELECTRIOITEITSHGELEIDINGEN De Staatscourant bevat een Kon. besluit waarbjj gedurende het tijdvak van negen maanden, aanvangende 1 April en eindigende 1 Januari 1936 de invoer uit ieder land van gersoleerde electriciteitsgeleidingen met lood- mantel ge'isoleerd door omspinning met katoe- nen en/of zijde, over al dan niet geemailleerde kernen, wordt gecontingenteerd. De invoer zal slechts zijn toegestaan tot een percentage van 40 van de hoeveelheid, welke i* negen maanden van 1934 werd ingevoerd. ARBEID AAN WERKLOOZE INTELEECTUESELEN. iHet Nationaal Oomite voor arbeid aan werklooze intellectueelen in Den Haag, maakt bekend, dat de tegen zijn werkzaamheid reeds geruimen tijd ingezette actie, niettegen- staande de herhaalde emstige pogingen zijner- zijds om die actie te overwinnen en tot een bevredigende oplossing te komen, thans zoo- danig is toegenomen, dat de voortzetting van zjjn arbeid onmogelijk bleek en tot ontbinding moest worden besloten. IHet comitd berdenkt met groote dankbaar- heid de offervaardigheid, welke van particu- liere zijde voor het beoogde doel is betoond. Het batig saldo zal zooveel mogelijk in over- eenstemming met dit doel worden aangewend; hierover zullen nadere berichten volgen. MINISTER (X)LIJN GEOPEREERD. Tn verband met het bericht over een bin- nenlandsch verlof van Minister Oolijn voor enkele weken, vemeemt de N. R. Crt., dat de Minister in bet ziekenhuis is opgenomen om een lichte operatie te ondergaan. Men boopt, dat de Minister over twee weken zijn werk- zaamheden zal kunnen hervatten. DE NED. OHR. RADIO-VEREENIGING NAAR UTRECHT? Naar de a.-r. Rotterd. uit de beste bron vemeemt, beeft bet bestuur van de N.C.R.V. (Ned. Chr. Radio Ver.) onderbandelingen Utrecht tot aankoop van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen aan da Maria- plaats aldaar. De bedoeling is om dit gebouw te bestem- men voor de studio van de Chr. omroep- organisatie. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 61) (Vervolg.) Indien het hem al eenig genoegen ver- schafte, ons te vervloeken, ik duldde het hem onder deze omstandigheden niet zoo euvel. Ons vertrek van de .Seagull" was plechti- ger dan onze komst. Met behulp van zrjn re volver scheen Billy de bemanning gedwongen te hebben bakzeil te kiezsn, want toen wij op het dek verschenen, voeren wij reeds in de mending van de rivier met het bootje van Gumming langszij. De drie ovenompelde mannen zaten opeengepakt in een hoek en staarden naar Billy, met blikken, die nu juist niet vriendelijk mochten genoemd worden. „Je hebt je toch niet gehaasit, hoop ik, Jack?" riep hij, toen wij boven aan de kajuit- trap verschenen, met Wilton ais achterhoede. „Neen, Billy, dank je", zei ik. „Het zaakje is kant en klaa.r." Hij kwam naar mij toe en gaf Mercia een hand. „En hoe maakt het onze gastheer?" vroeg hij. ,Onze gasitheer", zei ik, ,,zal, als hij esn beetje is opgeknapt, verwonderlijk veel op mijnheer Guarez lijken." Billy knikte. „Jij hebt er altijd goed slag DE NEDERLANDSCHE CREDIETGEVER IN HET GELIJK GESTELD. Men meldt uit Parijs aan het „Vad.": Onder den titel: „De gelduitleener had ge- ltjk", besprak het blad ,,La RSpublique" Vrij- dagmorgen in een pagina aan Nederland ge- wijd, de uiterst strenge voorwaarde waaronder van Nederlandsche zijde aan Belgie een cre- diet van 100 millioen was verleend. Gelijk men zioh herinnert, was omtrent de terugbe- taling zelf geeiscbt, dat eventueel goud moest gezonden worden naar een door den g,eid- gever aan te wijzen plaats. Deze eisoh was toen in Frankrijk nogal becritiseerd, maar t blad ,,La R6publique" geeft te kennen, dat Nederland gelijk had. BEVROREN VARKENS. Het Hbl. verneemt, dat de Varkenscentrale bevroren varkens gaat uitsmelten. Het is niet bekend hoeveel beesten zijn ingevroren, doch hun aantal wordt matig geschat op 30.000 h 40.000 stuks. De Centrale heeft een insohrijving gehou- den, die 21 Maart j.l. is gesloten. Gegadigden moeten de varkens van haar koopen en onder haar toezicht (waarvoor 50 per week moet worden betaald) ten minste 10.000 E.G. per week verwerken tot spierwit, reukeloos vet zonder bijsmaak, dat geexporteerd moet wor den door een als zoodanig ingeschreven expor- teur. De rest moet worden verwerkt tot dier- meel of kanen. De betaling moet contant zijn, tevens is verschuldigd een bankgarantie van 20 cents per kilo varken. In de week van 1 tot 6 April zullen worden gesmolten 100 varkens uit de Rotterdamsche koal- en vrieshuizen; 1000 uit het koelhuis Frico te Leeuwarden; 500 uit het koelhuis De Beste Boter te Best, 1000 uit het koelhuis De Landbouw te Zutfen en 400 uit 't koelhuis der N.V. Linthorst te Deventer, in totaal in genoemde week dus 3000 stuks varkens. Van deze vaTkens mag niets op de binnen- landsche markt komen, behalve het diermeel, beendermeel en kanen. Het Wad vemeemt, dat een groot deel der beesten reeds een jaar of langer is ingevroren, waardoor het vet reeds eenigermate ver- geeld is. DE NIEUWE KOERS VAN DEN BELGISCIHEN FRANK. Als gevolg van het regeeringsbesluit, waar- bij de koers van den Belga met 28 van de tegenwoondige goudwaarde werd verminderd, zijn thans 100 Nederlandsche guldens 401,508 Belga's of 2007,54 franc, zoodat de franc tot ongeveer 5 cent waarde gedaald is. BEEGIe. In een vergadering die tot Zaterdag onder den morgen duurde, heeft de Belgische Earner de wetsontwerpen betreffende het monetair statuut en de verlenging der speciale vol machten voor een jaar, aangenomen met 107 tegen 54 stemmen en 12 onthoudingen. Te voren waren verschillende redevoeringen ge- houden door voor- en tegenstanders van deva- luatie. In verband met de verhouding der partijen bjj de stemming was bet onzeker of de regee- ring staande zou blijven. Alleen de soeialisten stemden unaniem voor; van de liberalen stem- den er 12 voor, 10 tegen en onthielden zich 2, terwijl van de Katholieken 31 voor en even- veel tegenstemden. Naar verluidt heeft het kabinet toen ver gaderd, en besloten aan den Koning ontslag aan te bieden. Koning Leopold zou dat ont slag echter hebben geweigerd en verzocht, het begonnen werk voort te zetten. Het kabinet besloot toen, zich oak aan den Senaat te presenteeren. In de vergadering van dit college las de premier dezelfde verklaring voor, en verklaar- de aan het slot: „De maatregelen waarvoor ik uw goedkeuring vraag, zijn hard, maar on- vermijdelijk. Zij zullen ons met Gods hulp in staat stellen, het land nog op het laatste oogenblik van den rand van den afgrond weg te rukken. Er is daartoe echter noodig, dat de regeering zich gesteund weet, door een breede meerderheid in het parlement. van gehad om souvemirtjes uit te deelen", zei hij met een tevreden lachje. Juist toen hij dit zei, werd het hoofd van Cumming tusschen het hekwerk zichtbaar. „Hoe laat moet de auto voorkomen?" vroeg hij lachend. ,,Ik geloof, dat wij afscheid moeten nemen", zei Billy spijtig. ,,'t Is jammer. Ik begon er juist zoo'n plezier in te krijgen. Drommels goed volk, die bemanning van Sangatte, als je er maar mee om weet te gaan." Ondanks dit vriendelijke compliment, sche- nen de heeren ons vertrek niet te betreuren. Zij staarden mij met vijandige blikken aan, toen ik Mercia in de handen van Cumming liet zakken en daama zelf in de motorboot sprang. Billy en Wilton volgden mijn voor- beeld; wij duwden de motorboot met een boot- haak van de Seagull' af en Cumming gaf den motor volop gas, om ons tegen wind en tij vlug naar de haven te brengen. Eenige haastige verklaringen bewezen, dat Billy gelijk had gehad met zijn onderstellin- gen betreffende het avontuur van Mercia. Door een handig gesteld briefje, waarin hij mededeelde, dat hij bereid was te mijnen gunste voor de recbtbank te getuigen, bad Sangatte haar weten te bewegen, hem een bezoek te brengen. Hij beweerde toen, dat hij overtuigd was van mijn onschuld en bood baar aan, haar naar de rechtszitting te bren gen. De auto stond voor en Mercia, die niets kwaads vermoedde, bad zijn aanbod gretig aangenomen. Toen zij eenmaal in de groote snelrijdende limousine zat, was ontvluchten een bopelooze zaak. Zij bad nog hoop, wan- neer zij te Bumham stil zouden staan, zich Ook hier was de socialistische fractie een- stemmig voor, terwijl de liberale fractie met 11 tegen 10 stemmen besloot baar vertrouwen aan de regeering te sohenken, en de Katho- lieke meit 36 tegen 19 en 5 bianco. In. den Senaat werden 110 stemmen voor en 20 tegen uitgebracht. Het debat van Vrijdag is, schrijft de N. R. Crt., zeer pijnlijk geweest. Dit is reeds duide- lijk geworden, dat Belgie niet vol moed en hoop, in positieve verwachting van verbete- ring, zijn toevlucht neemt tot de besnoeiing van zijn geld, maar puur uit hulpeloosheid. Devaluatistische overtuiging zou op ziehzelf niet verwonderlijk geweest zijn bij den nieuwen premier, van Zeeland, die een van de weinige groote bewonderaars van Roosevelt is onder de financiers van Europa. Hij heeft soms, zij het ook niet in het openbaar, als zijn meening verkondigd, dat de wereld Roosevelt miskende, maar hem later als den schepper van een nieuwen tijd eeren zou. Vrijdag echter heeft hij heel anders gesproken. Geen woord van aanprijzing van het experiment kwam over zijn lippen. Toen stelde hrj de devaluatie voor als een rampzalige noodzakelijkheid, een aan- vaarden van een toestand, die in werkelijkheid reeds was ingetreden, en dien men niet langer officieel over het hoofd kon zien. Heeft ech ter de politiek van Van Zeeland en zijn vrien- den niet zeer tot het ontstaan van dezen toe- stand bijgedragen? Het was bekend, dat inderdaad de finan- cieele positie van Belgie reeds lang uiterst precair was; dat het, m5t Italie, dat reeds te- voren tot kunstmatige maatregelen zijn toe vlucht had moeten nemen om zijn lire te hand- haven, het zwakste stond onder de „goudlan- den". Het vertrouwen is echter eerst in zoo hooge mate geschokt, dat een aanval der nationale en intemationale speculatie op den belga begon, toen men te Brussel onzekerheid begon waar te nemen. Wij hebben er al vroe- ger op gewezen, dat zij meestal slecbts optre- den, waar zij door het een of andere verschijn- sel, of wel door bijzondere economische om standigheden worden aangemoedigd. Het zal zeker een, voor het nieuwe bewind bijzonder pjjnljjken indruk te Brussel hebben gemaakt; toen oud-minister Jaspar Vrijdag in het debat onthulde, dat de Nationale Bank van Frankrijk Belgie hulp tot verdediging van den belga had aangebork n in den vorm van een leening van drie milliard francs, tegen een rente van 3% pet., doch dat men liever de devaluatie had gewiid dan dezen steun. Waar- om heeft dan de delegatie der vier ministers den schijn laten voortbestaan, alsof zij te Pa rijs niets had bereikt? Dit is een zeer belang- wekkende vraag. De ministers, geen devaluo- tionisten, moeten uiteraard zwaarwegende redenen hebben gehad om deze leening niet te aanvaarden. Maar ware het feit van dit aanbod te voren bekend geweest, dan had toch allicht de kabinetscrisis een ander beloop ge had. Onze belangstelling wordt sterk geprik- keld door de geheimzinnigheid, die in deze be- tracht is. Wij zullen ons wel wachten, die bij voorbaat te veroordeelen. Er kunnen voor- waarden zijn gesteld van politieken aard misschien die de Belgische staatslieden niet anders dan weigeren konden. Men moet dit zelfs haast aannemen. Er kunnen ook overwegingen van financieelen en oeconomi- schen aard in het spel zijn geweest, die men zelfs nu, terwijl er niets meer te verliezen sohijnt, niet aan de groote klok durft hangen. De toestand von Belgie was nu eenmaal veel moeilijker, dan het Belgische publiek ver moedde. Was devaluatie naar aller meening onvermijdelijk geworden, en ging daarom Theunis zonder slag of stoot weg Maar daar staat weer tegenover, dat men nu nog vele mannen, die tot de best ingelichte en ver- antwoordelijkste persoonlijkheden in het open- bare leven behooren, de devaluatie uit alle maoht ziet bestrflden. Men kan zelfs zeggen, dat in die kringen het aantal der verdedigers van de devaluatie niet bijster groot lijkt. Het is ook bekend, dat dr. Louis Franck, de gouverneur van de Nationale Bank van Belgie, tot de volstrekte tegenstanders van de geld- besnoeiing behoort. Daartegenover heet het, dat de invloedrijkste Antwerpsche kringen voor de geidbesnoeilng zijn, omdat zij daarvan voordeel voor het bedrijfsleven van de haven- stad verwacbten. te kunnen redden, doch even voor zij daar aankwamen, had hij een zakdoek in chloro form gedrenkt, over haar gelaat getrokken, waardoor zij bewusteloos werd. Eerst in het jacht kwam zij tot bewustzijn. Dit was het eenige werkelijke geweld, dat tegen haar was aangewend. Aan boord ge komen, had Sangatte, die een abnormaal idee had van zijn eigen bekoorlijkheden, de rol ge- speeld van vurig, half berouwvol minnaar, die zich door zijn emotie had laten vervoeren. Ik veronderstel dat hij dacht dat zijn aanvallig- heid in vereeniging met de hopeloos compro- mitteerende positie, waarin Mercia zich be- vond, een voldoende combinatie zou zijn, om zrjn oogmerken te begunstigen. Hoe het ook zij, hij had zijn listig plan goed in elkaar ge- zet, toen het noodlot en mijn rechtervuist zoo onverwacht tusschenbeiden waren gekomen. Dit was de geschiedenis, welke Mercia fluis- terend verhaalde, terwijl wij vlug over het grijze water van de Crouch gleden. Van onzen kant vertelden Billy en ik haar zoo beknopt mogelijk, de verbazende opsom- ming en samenloop van gebeurtenissen, welke tot onze ontdekking en overrompeling hadder, geleid. De verwonderde Cumming, die nu voor het eerst onze identiteit vemam, luisterde met zoo'n betooverde aandacht, dat hij ons t^emaal bijna op een zandbank voer. „Wel allemachtig", hijgde hij, toen ons ver- haal was geeindigd. ,,Bedoelt U, dat U Bur ton is de Burton? Ik beb onder de lunch die reehtzaak gelezen en ik dacht: ik wou, dat ik eens kams had, dien man te ontmoeten." ,,Nu die kans heeft U ongezocht gehad en zeer tot ons geluk." Ons blijft deze laatste redeneering nog altijd onsympatihiek lijken, in het bijzonder nog in Belgie. D.e laatste stabilisatie van het Belgi sche geld is gepaard gegaan met plechtige belofte, dat voortaan de spaarder, en verder zij, die vertrouwen toonden in het verantwoor- delijkheidsgevoel van Belgie voor zijn geld, in geen geval meer waardevermindering te vreezen hadden. Het ongedachte kan toch geschieden, onder den drang van het ongeluk, van omstandigheden waartegen men machte- loos staat. Maar een koelbloedige breuk van deze belofte, op de overweging dat zekere takken van het bedrjjfsleven erbij gedljen zouden, ljjkt ons dan eenvoudig onverdedig- baar, voldoende om degenen, die dat bepleiten, voortaan geen vertrouwen meer waardig te gepaard moeten gaan. Zoo ziet blijkbaar de groote meerderheid van het Belgische volk, en vooral de groote meerderheid van zrjn gezaghebbende mannen het ook in. Dit besef heerscht evenzeer in de rijen der soeialisten, waar men eerst na lan- gen strijd tot een besluit heeft kunnen komen. Maar zooals gezegd, niet meer een meerder heid, op verantwoordelijkheidsgevoel berus- tend, zal het pleit beslechten, maar partij- discipline. LEERZAAM, MAAR NIET TROOSTRIJK. Er hangen nu temauwemood nog schrijft de N. R. Crt. nevelen over het resultaat van het bezoek van Sir John Simon aan Ber lin. Wat onmiddellijk reeds te raden was, is nu zekerheid geworden: Tot verbetering van de politieke atmosfeer in Europa heeft het bezoek niet bijgedragen, maar uitermate zeer tot verduidelijking ervan. Het zal de crisis niet verzachten, maar wellicht wel ver Snellen. En dat was noodig. Sir John Simon betoogt, dat zijn reis verre van vergeefsch, ja, zelfs J zeer nuttig is geweest, omdat Hitler en hij nu beter dan te voren van elkaar weten, wat ieder wil. Dit resultaat is waarlijk van groote betaekenis, kan tot redding van den vrede strekken, en Sir John Simon heeft alle recht i het te roemen. Opbeldering tusschen Londen en Berlijn was een behoefte. Wij hebben hier Dinsdag reeds de ontmoeting als leerzaam ge- prezen, zonder eenige illusie omtrent positieve vooruitzichten. Men zou zelfs op dit punt nog voorbehoud kunnen maken, omdat, boe open- hartig er oak gesproken moge zijn, twee man nen tegenover elkaar zaten, die uitermate moeilijk elkanders wijze van denken en spre- ken zullen hebben kunnen verstaan. Duitsche en Engelsche eigenaardigheden waren hier in extreme gevallen vertegenwoordigd. Men mag aannemen, dat Sir John Simon daarom nog te meer geschrokken is van het- geen hij te hooren heeft gekregen. Een bui- tenlandsch diplomaat vervoegde zich dezer dagen in het Foreign Officie om inlichtingen over het bezoek. Men kon hem die nog niet verstrekken. Hij moest weer terug, maar hi) had zijn bezoek toch niet vergeefs gemaakt, omdat hij, ofschoon men hem zonder feitelrjke inlichtingen wegstuurde, toch de opmerking had te hooren gekregen: ,,Sir John is nog niet bekomen". Wij gelooven zeer gaame, dat deze oneerbiedigheid niet zoo erg ver van de waar- heid verwijderd zal zijn geweest! In het Lagerhuis heeft Sir John Simon een woord moeten spreken. Hij heeft niets ge zegd, maar hij heeft zijn toehoorders dezen keer zeker niet daarmede ontstemd. Zij wisten reeds, dat hij hun niets kdn zeggen. De oppo- sitie heeft zich eraf gemaakt met een grap, die ook Sir John bleek te kunnen waardeeren. Men wist heel goed, dat men elkaar zonder verdere toelichting begreep. Ook het parlia ment kreeg te hooren, dat de wederzijdsche opvattingen nu goed opgebelderd zijn. „Wij weten nu waaraan wij ons te houden hebben", zei Simon ongeveer. Dat hij zoo precies weet, hoe hij te Stresa zal moeten handelen, is een groote vooruitgang. Dit zal veel voldoening wekken, in allerlei hoofdsteden van Europa. Een onzeker optredend Engeland is naar alle kanten een gevaar. Wij zullen moeten aannemen, dat Simon, hoe ook verschrikt door het gehoorde, Berlijn niet zonder waardeering voor de bejegening zal hebben verlaten. Hitler heeft hem klaren wijn geschonken. Hij was nu niet meer de pas tot de macht gekomen dictator, die het nood- ,,Wel sapperloot wat een ing.ewikkelde on- geloofelijke geschiedenis", ging Cumming op een toon van hoogste bewondering voort, ter wijl hij eerst mij en daama Billy en Mercia aankeek. „Het overtreft verre alles, wat mijn fantasie ooit op papier heeft gebracht en dat zagt iets. En te denken, dat ik ook bij de overrompeling tegenwoordig was. Het zal de litteraire club blauw van jaloerschheid maken." „Gaat U mee naar Londen, om het slot van het drama te zien?" stelde ik voor. ,,Zij heb ben mij nu weliswaar als moordenaar vrij ge sproken maar er bestaan nog allerlei moge- lijkheden, die zeer verrassend kunnen zijn. Ik zal vermoedelijk gear.resteerd worden, onder beschuldiging, dat ik tienduizend pond van Northcote gestolen heb en ik denk, dat het gebeuren zal, zoodra ik in Londen terug ben." „In ieder geval" zei Billy met een glimlach naar Mercia, ..hebben wij een bruiloft te wach ten." ,,En misschien een begrafenis op den koop toe', voegde ik er aan toe, „als ik Maurice toevallig tegenkom." Ik zou het gaarne doen", zei Cumming, terwrjl hij met bedreven hand ons bootje, tus schen de andere vaartuigen door, naar de kade stuurde, maar ik zal eerst mijn boot naar Maldon brengen. Ik geloof, dat het maar beter is, dat zij maar buiten de haven van Bumham blijft, in geval uw vriend Sangatte hier zijn anker uitwerpt. Ik moet in ieder ge val morgen naar Londen, dus als U mij uw adres wilt geven, wil ik gaame mijn opwach- ting komen maken." „Doet U dat!" riiep ik hartelijk. „Als ik niet Douwe Egbem EcHte Friesche Heere« - 8aai e« Baai-Tabak. NederUvids geurigste pijptabak (Ingez. Med.) zakelijk vond, in strijd met al hetgeen hij vroeger gepredikt had, de intemationale ver- broedering en de tevredenheid van Doitschland met zrjn lot-in-eere te verkondigen. De leeuw van Mein Kampf was weer ontwaakt; hij liet nu waarlijk geen misleidend geblaat hooren. Ware hij minder openhartig geweest, dan zou het bezoek van Sir John, uit Engelsch en Europeesch oogpunt beschouwd, veel meer kwaad dan goed hebben kunnen doen. Het nuttig resultaat, waarop de Engelsche minister van Buitenlandsche zaken telkens weer heeft gewezen, is voor een belangrijk gedeelte aan Hitler's nieuwe en prijzenswaardige tactiek te danken. Daartegenover schrjnt ook Sir John Simon het niet aan onverbloemdheid te hebben laten ontbreken. Hij heeft het in ieder geval niet op zioh laten zitten, dat voomaxne- melijk Hitler het woord zou hebben gevoerd Die indruk kon ontstaan, door de overlang*:- uiteenzetting, waarmede Hitler de gesprek- ken is begonnen. „Simon is schor van het toeluisteren terug gekomen", heeft men te Londen vcrtsld. Wie zou deze aardighcid e bene trovato niet kunnen waardeeren? Ook Simon zelf. Maar hij heeft er toch prrijjs op gesteld, te laten mededeelen, dat hij niet minder dan Hitler gesproken heeft. Zou dit nameting verdragen? De voorsprong van Hit ler is zoo groot geweest! De verschillen beperkten zich niet tot de punten van het communique, maar betreffen ook verder fundamenteele kwesties, aldus meldt ons de diploimatieke coorr. van Reuter die dit niet zou doen zonder in Downing Street zijn licht te hebben opgestoken. Hq vertelt tevens. dat Londen nu beseft, de Dmt- schers met hun eischen niet op een algemeene conferentie te kunnen brengen. Simon heeft uit de directe methode met Berlijn. geleerd, dat de directe methode met Duitschers op het oogenblik intemationaal onbruikbaar is. Dat staatssecretaris von Bulow een van de drijvers tot een harde, isoleerende politiek is, ja, onder de diplomaten van ervaring waarschijnlijk de voomaamste drijver, hoeft niet de verrassrng te wekken, die velen' nu daarover aan den dag leggen. Maar men staat nu voof dit resul tant. En met deze indrukken gaat Simon naar Stresa en Geneve. Eden is alvast met deze indrukken naar Moskou gegaan. Heeft hij daar zoo intiewi in Bowstreet gevangen zit, kunt U mij vmoea in bet huis van Lord Lammersfield in Park- Lane." „Je vergeet, oude jongen", zei Billy. „dat bet je nu niet meer toebehoort." „Dat doet het wel", zei ik met overtuiging. ,.Ik heb Northcote op eerewoord beloofd, daar te blijven en ik ga niet weg voor de drie weken zijn verstreken." „Goied" zei Billy. „Wij moeten toch eigen- lijk ook nog een grap hebben met den erfgie- naam, wie het ook wezen mag." Cumming legde zijn boot aan de kade vast en begeleidde ons naar de auto. Ik weet niefc. of onze operaties op de „Seagull" vanaf Bum ham gezien waren doch zeker is, dat onze oude baliekluiver niet bijzonder veel belang stelling aan den dag legde. Hij stak de vqf shillingen, welke ik hem gaf voor het bewa- ken van de auto in zrjn zak en slofte recht op een kroeg af, zonder ons vertrek af te wachten. ,,Tot ziens dan", zei Cumming, toen wij goed en wel in de limousine zaten en <Ie chauffeur gereed was, om aan te zetten „Ik zal Sangatte de groeten van U alien doen. als Ik hem voorbij vaar." „iBij voorbaat dank", zei ik, „en wordt maar niet kwaad, als hij zich een weinig aanstelt U behoeft niet bang te zijn, want George Gor don heeft gezegd, dat Wij wettelijk gerechtigd zijn, alles te doen, behalve moord." „Een schurk minder, zou dunkt mij gees onherstelbaar verlies zijn", zsi Cumming, toen. wij wegreden en hij ons hartelijk nawuifde (Wordt vervolgd.j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1