Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Buitenland Landbouwberichten Maandag 25 Maart 1935 No. 9277 VAN EERSTE KIEVITSEI VOOR H. M. DE KONINGIN. Aan de spanning die ieder jaar op het Friesche platteland heerscht, wie het eerste kievitsei zal vinden, is Zaterdag een einde ge komen. De heer J. Hingst te Hijdaard was de gelukkige die in de landerijen onder ge noemde plaats het eerste ei opraapte, het- welk aan H. M. de Koningin werd opgezonden. De strijd was dit jaar wel bijzonder scherp, want enkele uren later vond de heer Douma, te Offingawier, het tweede ei. Dit werd, zoo- als gebruikelijk, aan den Commissaris der Koningin in Friesland gezonden. Het vorig jaar werd op 21 Mei het eerste ei in Fries- land gevonden. (Telegraaf.) TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet c. a. De heer Bongaerts (r.k.) trekt een amende- ment op artikel 8, het aantal eenlingen be- perkend, in, nu de minister een onderzoek naar het districtenstelsel heeft toegezegd. De heer Drees (s.d.) verdedigt een amende- ment om den opkomstplicht te laten verval- len. Spr. zet de verkeerde gevolgen van den opkomstplicht nog eens uiteen. De heer Boon (lib.) is hier tegen. Op komstplicht en evenredige vertegenwoordi- ging behooren samen. De heer Zandt (staatk. ger.) steunt het amendement-Drees. De heer Joekes (v.d.) bestrijdt het. De heer Van den Heuvel (a.r.) is echter tegen dwang in deze en gaat met het amendement mede. De heer Vervoorn (plattel.) acht den op komstplicht nuttig. Minister de Wilde laat de beslissing aan de Kamer over. 'Het amendement-Drees wordt verworpen met 44 tegen 39 stemmen. Voor stemden de soc.-dem., de anti-rev., de communisten, de st.-ger. en Sneevliet (rev.-soc.). De minister neemt een amendement-van den Heuvel over, beoogende het stemmen bij volmacht even gemakkelijk te maken als het stemlmen in een andere gemeente. De heer de Geer (c.h.) verdedigt een amen dement om slechts aan lijsten, die den vollen kiesdeeler hebben behaald, een zetel toe te kennen. De heer Vliegen (s.d.) trekt een desbetref- fend amendement in. De heer Schouten (a.r.) is voor het amende- ment-de Geer. De minister acht het in strijd met de Grondwet. De heer de Geer ontkent dit. De heer Van Poll (r.k.) eveneens, de heer Vliegen evenzoo. Het amendement-de Geer wordt bij zitten en opstaan aangenomen. VOOR ALGEMEENE STAATS- PENSIONEERING. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering heeft aan alle Tweede Kaanerfracties een brief gericht, waarin wordt herinnerd aan het bestaan van naar schatting meer dan 50.000 mannen en vrou- wen van 65 jaar en ouder, die van alle recht op ouderdomsrente zijn uitgesloten. Het be- stuur doet een dringend beroep op de mede- werking der fracties om te komen tot een wettelijke regeling, die in deze leemte voor- ziet. COMMISSIE VOOR HET VERKEERS- FONDS. Bij K. B. is vastgesteld de regeling van de samenstellinig, taakl, bevoegdheid en wei'k- wijze der centrale commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds. Bepaald is, dat de commissie zal bestaan uit ten minste vijf en ten hoogste twaalf niet- ambtelijke leden en uit ten minste drie en ten hoogste zeven ambtelijke leden, laatstgenoem- den te benoemen op voordracht der Ministers van Financien en van Binnenlandsche Zaken. De centrale commissie dient de regeering, hetzij gevraagd, hetzij eigener beweging van advies over alle onderwerpen, welke het ver keersfonds en de regeling van het verkeer betreffen. WOENSDAG STEMMING OVER KIESWET. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag de beraadslagingen over het wetsontwerp tot wij ziging van de Kieswet c.a. beeindigd; over het wetsontwerp zal a.s. Woensdag worden gieatemd. DE BRUG OVER HET HOLLANDSOH DIEP. De ingenieur van het bureau voor bruggen- bouw heeft in overleg met de fa. Penn en Bau- duin te Dordt en het bergings- en transport- bedrijf De Wit te Rotterdam besloten, om het transport der eerste spanning voor de brag over het Hollandsch. Diep te doen geschieden op Vrijdag 29 Maart a.s. Aanvankelijik was vastgesteld om de span ning op 28 Maart te vervoeren, doch in ver- band met het gunstige trj is thans besloten, om het een dag later te doen. Wanneer op Vrijdag 29 Maart de weersomstandigheden goed zijn, zal tusschen 6 en 7 uur 's morgens wan de werf der fa. Penn en Bauduin worden vertrokken. Op het Hollandsch Diep zal het convooi dan wachten op hoog water, waama omstreeks 11 uur de spanning zal kunnen worden ingevaren. AFBROKKELING EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING. De Rotterdamsche redacteur van het ,,Han- delslblad" schrjjft: Het bevraohtingskantoor dat scheepsruimte opneemt voor de Unilever vroeg deze tot nu toe nog steeds aan bij de bevrachtingscommis- sie te Rotterdam. In de tweede helft der vorige week zijn de bevrachters evenwel begonnen rechtstreeks overeenkomsten weer in cafd's te teekenen. Dat wij genoemde instelling hier aandui- den wil niet zeggen dat zij een uitzondering is. Wel is zjj een der voornaamste bevrachters die aan de markt komen. Dagelijks worden voor haar te Rotterdam 20 k 30 schepen be- vracht voor het meerendeel zoogenaamde Kempenaars, met een inhoud van 500 ton, welke op conditie liggen of varen worden be- vracht. Deze schepen laden palmpitten, grond- noten, die in de margarine- en oliefabrieken worden verwerkt en worden vervoerd naar awijndrechti, Delft, Spijck en Kleef. Bere- kend op basis van schepen van 500 ton zijn de vraohten die thans betaald worden f 100 lager dan die volgens de tarieven der Be- vraohtingscommissie. De schippers die nog over de lijst hevrachten vinden die bevrach- ting buiten om natuurlijk onaangenaam. De werkgelegenheid, die de lijst biedt krimpt op deze wijze steeds meer, in. Echter is er geen sprake van dat de schippers zich als edn man zouden verzetten tegen bevrachting buiten de lijst om. De algemeene opvatting bij de betrokkenen is, dat de evenredige vrachtverdeeling geen rechtskracht heeft en dat zij toch ten doode is opgeschreven. Men houdt zich er van over- tuigd dat het Departement van Economische Zaken er toch niet in zal slagen de vrachtver deeling een steviger basis te geven en dat zij eigenlijk alleen blijft voortbestaan omdat men de mislukking niet durft te erkennen tegen- over de schippers, die bij officieele intrekking natuurlijk maatregelen ter vervanging der tegenwoordige zouden vragen. Onder die omstandigheden kan men niet verwaohten dat er van de zijde van de schip- perij en haar organisaties veel strijd gevoerd zal worden voor handhaving der vrachtver deeling. Binnenskamers zijn er besprekingen genoeg geweest. Het eenige resultaat dat de buiten- wacht er van bespeurt is dat de evenredige vrachtverdeeling steeds meer afbrokkelt en dat er steeds meer vervoer buiten de regeling omgaat. DE VLASSPINNERIJ. Op vragen van het Tweede Kamerlid Moller 1. Is het aan de regeering bekend, dat Rusland de landen, die tegen diens toelating tot den Volkenbond hebben gestemd, tracht te benadeelen, o.a. door aan hun nijverheid grondstoffen uit Rusland, die zij noodig heb ben, te onthouden? 2. Is het juist, dat aan deze landen, dus ook aan Nederland, Russisch vlas geweigerd wordt, en dat aan koopers van dit vlas, in landen die dit wel kunnen krijgen, verboden wordt te leveren aan Nederlanders en inwo- ners van de andere tegenstemmende landen, op straffe van eveneens uitgesloten te wor den? 3. Is aan de regeering bekend, dat daar- door een Nederlandsche nijverheid (de vlas- spinnerij) ten onder dreigt te gaan? 4. Zoo ja, is de regeering dan niet van oordeel, dat deze houding van Rusland lijn- recht in strijd is met de beginselen en de be- doeling van den Volkenbond? 5. Is de regeering voornemens maatrege len te nemen tegen dit optreden van Rusland, o.a. door stappen te doen bij den Volkenbond? hebben de ministers van Economische Za ken en van Buitenlandsche Zaken geant- woord: 1. Van een behandeling in het verband, als in deze vraag wordt gelegd, is den onder- geteekenden niets gebleken. 2. De ondergeteekenden hebben vernomen van een verbodsbepaling, waaraan de hande- laren in Russisch vlas in het buitenland zich zouden hebben moeten onderwerpen om naar sommige met name genoemde landen, waar- onder Nederland, geen Russisch vlas te mo- gen leveren. Er bestaat geen verband tusschen de namen dezer landen en die, welke tegen de toelating van Rusland tot den Volkenbond hebben ge stemd. Van het werkelijk bestaan der bepa- ling, waaraan de handelaren in kwestie zich zouden hebben onderworpen, hebben de on dergeteekenden evenwel geen voldoende be- wijzen in handen. 3. In verband met de opmerkingen sub 2 kan vraag 3 niet bevestigend worden beant- woord. Los van de in vraag 2 aangeroerde kwestie is op het oogenblik een onderzoek gaande naar de wijze, waarop in den ongun- stigen toestand van de vlasspinnerij verbete- ring zou kunnen worden gebracht. 4 en 5. In verband met de mededeelingen sub 1 behoeven deze vragen geen nadere be- antwoording. SLECHTS 1000 FRANCS MAG UIT BELGIe WORDEN UITGEVOERD. De Belgische minister van Financien heeft bepaald, dat personen, die zich naar het bui tenland begeven, niet meer dan duizend frs. per hcofd mogen medenemen. Wanneer het vermoeden van fraude aanwezig is, zijn de po- litie- en douanebeambten gerechtigd tot fouilleering over te gaan. „EET MEER EIEREN"-CAMPAGNE IN DUITSCHLAND. In geheel Duitschland zal in de week van "1 tot 8 April propaganda voor eieren worden gemaakt. Op origineele wijze wil men pogen het verbruik van eieren te bevorderen en vooral de bevolking der groote steden op te wekken, meer eieren te consumeeren. De geheele Duitsche eierhandel zal aan deze actie medewerken en kosteloos groote hoeveelheden eieren ter beschikking stellen, die in de plantsoenen der verschillende steden op bepaalde dagen verstopt zullen worden en door de kinderen van arme gezinnen gezocht mogen worden. Dit specifiek Duitsche Paasch- gebruik van het eierenzoeken zal de aandacht van het publiek op deze tak van het Duitsche bedrijfsleven moeten vestigen. De reclame- campagne zal door de radio, de film en de pers op krachtdadige wijze worden onder- steund. LONDEN ERNSTIG GESTEMD. Er komt schrijft de N. R. Crt. vaart in de gebeurtenissen. Alles wijst erop, dat de groote mogendhedenj van Europa het uiterste willen gaan probeeTen, om het Duit sche gevaar in toom te houden. Waarin dat uiterste zal bestaan, wij weten het nog niet. Dat het oorlog zou zjjn, mag men vooralsnog onwaarschijnlijk achten. Niemand spreekt van geweld. Een oorlog zou slechts kunnen ontstaan door een bijzonder ongelukkigen samenloop van omstandigheden, of door het desperate beleid van een enkele mogendheid. Daarvoor lijkt het gevaar nog niet groot, vooral nu de houding van Engeland zou dui delijk, en die van Frankrijk zoo voorzichtig blijft. Het komt er nu zeer op aan, wat Ber- lijn bedoelt, en wie er te Berlijn regeert. De anderen houden elkaar wel vast, als een van hen het hoofd zou verliezen en noodlottige dingen zou willen begaan. Berlijn is het onzekere element, dat is niet te loochenen. Hitler heeft de, aan schroom- valligheid grenzende voorzichtigheid, die de eerste twee jaren van zijn bewind kenmerkte, geheel verlaten. Is dit een experiment met sen ander beleid, of is het een, met onwrik- bare bedoelingen ingeslagen nieuwe koers? Het is op het oogenblik nog niet te onder- scheiden of, hetgeen te Berlijn gebeurt, bin nenlandsche dan wel buitenlandsche politiek is. Is het buitenlandsch beleid, probeert men het alleen maar anders, met heele of halve instemming, of en hoofdschuddende solidari- teit van Von Neurath, Schacht, de rijksweer, dan zal het spel niet tot iedere hoogte worden volgehouden. Het zou heel goed den invloed kunnen verraden van Schacht, wiens macht thans zoo groot is, wanneer wij Hitler zien probeeren, hoever hij gaan kan. Deze methode heeft Schacht's nationaal-socialistisch finan- cieel beleid tegenover het buitenland voort- durend gekenmerkt. Maar hij zorgde voor een terugweg, dien hij steeds prompt heeft inge slagen als het noodig was. Wil en kan Hitler echter nog terug, als zijn ingeslagen koers onhoudbaar blijkt? Is dit niet het geval, dan moet men aannemen, dat felle nationaal-socia- .listsiche invloeden, zijn raadgevers met oude ervaring ten spijt, alle macht over hem hebben gekregen. Dit kan zeer ernstig zijn. Zijn het inderdaad de binnenlandsche omstandigheden, de moeilijkheden, die zich ophoopen voor zijn bewind, welke het straffe beleid van dit oogenblik bepalen, dan is de toestand beslist onrustwekkend. Denkbaar is het zeer zeker. De nationaal-soeialistische sociologie en oeco- nomie hebben niet hun weg geploegd door de zee van moeilijkheden, maar de moeilijkheden, ze opschuivende, voor den boeg als bergen te hoop geveegd. Er was veel teleurstelling, veel verbittering in de gelederen. Nu is er op dit punt opluchting, omdat Hitler weer eerlijk en vurig wordt toegejuioht, om zijn buiten landsch, d.w.z. militair beleid. Als dit on houdbaar blijkt, wat dan? Hitler's gezag berust op het geloof in zijn onfeilbaarheid. Hij en de zijnen zullen nooit terug treden, be- scheiden erkennend, dat. het niet ging. Met taaie volharding zijn zij omhoog gekomen, met volmaakte hardheid hebben zij hun gezag gevestigd. Zij zullen nooit zonder het uiterste aan taaie volharding en volmaakte hardheid te hebben beproefd, wijken. Ja, zij zullen vastbesloten zijn eer te vallen dan te wjjken. Het Duitsche experiment schijnt bezig een Europeesch experiment te worden, waarbij niet minder dan het bestaan van onze wester- sche samenleving op het spel staat. Voorloopig mogen wij nog aannemen, dat Berlijn niet een desperaten koers heeft inge slagen. Dat Von Neurath en zoovele anderen meedoen, zegt echter nog niets. Zij zijn er niet de menschen naar, om de verantwoorde- lijkheid van zich af te werpen, als het redde- loos verkeerd dreigt te loopen. Daarvoor zijn zijn te ver mee gegaan, en daarvoor hebben zij toch langen tijd een te heilzamen invloed kunnen uitoefenen. Als de storm al te sterk wordt, verlaat men het roer niet, ook al luis- tert het schip er voor een oogenblik niet naar! be berichten van dezen morgen klinken meer nog gealarmeerd dan alarmeerend. Het debat in het Lagerhuis is indrukwekkend ge weest. De kortzichtigen op het vasteland, die werkelijk hebben geloofd, dat Berlijn door maar onbehouwen genoeg te handelen, Enge land op zijn kant zou kunnen krijgen, moeten geruststelling hebben gevonden in de gehou- den redevoeringen. Simon is niet zwak ge weest. Wat hij zeide was redelijk. De redenen voor zijn vasthouden aan zijn Berlijnsche reis zijn dezelfde als die wij hierboven bij Von Neu rath en anderen te Berlijn voor mogelrjk heb ben verondersteld. Simon kan vragen: ,,Is het thans het moment alles erbij neer te gooien, niet meer naar Berlijn te gaan, en al leen nog aan tegenmaatregelen te denken?" Het is volkomen logisch, als Simon zich erop beroept, dat het meest voor de hand liggende nog altijd is, zelf te Berlijn te gaan kijken, en te zien wat daar nog te bereiken valt. Het resultaat, goed of slecht, zal altijd de moeite van de reis waard zijn. En het zou onverant- woordelijk wezen niet het laatste te probee ren. Blijken de somberste vermoedens juist, is Hitler niet meer toegankelijk voor over- wegingen van buitenlandsch beleid, omdat de binnenlandsche druk te sterk is, en hij de ont- ketende geestdrift niet wederom durft teleur- stellen, dan kunnen de Franschen, Italianen en Russen slechts tevrcJen zijn, dat Simon zich zelf daarvan heeft overtuigd. Het is mogelijk, dat zij geen voldoende vertrouwen hebben in Simon's scherpte van blik, en in zijn bestandheid tegen het beleid van Berlijn, waar de radicalen de vreedzaamste elementen of hun vreedzaamste redeneeringen naar voren plegen te schuiven als het buitenland moet worden gerustgesteld. Inderdaad heeft Simon als verziend en krachtig diplomaat nog zelden bewondering afgedwongen. Maar Engeland, hem nu eenmaal als minister van buitenland sche zaken bezittende, kan niet anders dan hem laten probeeren, wat volstrekt nog moet worden geprobeerd. Simon zelf doet zijn best, om de vrienden gerust te stellen. Hij cijfert zelfs de beteekenis, van het verbazing- wekkenae moment dat Berlin voor zijn daad heeft gekozen, eenigszins weg, omdat als men daaraan te veel gewicht hecht, de on- rechtmatigheid van de daad zelf, naar zijn meening, te veel in de schaduw zou komen te staan. Men begrijpt nu, waarom Simon het oogenblik te ernstig vond voor een „verkoud- heid" op zijn beurt. Hoe ernstig men te Londen den toestand inziet, blijkt uit de eenstemmigheid, die Vrijdag in het Lagerhuis viel waar te nemen. Het was meer een demonstrate geworden van nationale eemheid tegenover een dreigend ge vaar, dan een debat. Het gevaar, dat men eensgezind wilde bestrijden, kan men echter niet eenvoudig „het Duitsche gevaar" noemen, maar omvatte reeds het elementaire gevaar voor wedstrijd in bewapening. Labour was nu blijkbaar ook besloten, de bastions tegen alle gevaren te bezetten, en zich niet meer te be palen tot een consequent pacifisme, dat onder omstandigheden het ergste gevaar voor der vrede zou kunnen worden. Eden gaat ook naar Praag. Wjj hebben vroeger al eens erop gewezen, dat dit als een politieke betooging is. Londen wil de waar- schuwingen van de, zeer gealarmeerde, Kleine Entente, en de raadgevingen van den Praag- sche Odysseus der Middel Europeesche poli tiek vooral niet meer verwaarloozen. Er zit 'n duidelijk dreigement in al deze toekomst- plannen voor Berlijn. Stoot dit Simon voot het hoofd, toont het zich ontoegankelijk of ontwijkend tegenover zijn wenschen, dan dreigt er van allerlei. Eden gaat met be paalde indrukken, waarvan men het karakter na het debat van Vrijdag kan gissen, naar alle vijanden in Middel- en Oost-Europa, en wat misschien nog het bedenkelijkst is, naai Polen. Dan komt de Raad van Drie bijeen in Noord-Italie. in tegenwoordigheid van Musso lini, buiten Duitschland den militantsten staatsman in Europa. Tenslotte gaat men op naar de Dingplaats van Geneve. Het resul taat zullen woorden zijn, meesmuilt men reeds te Berlijn en ook te Parijs, natuurlijk met tegenovergestelde gevoelens in dezen spot. Maar dat Geneve, woorden sprekende, politiek solide binden kan, blijkt uit de voor velen pijn- lijke consequentie, waarmede aan de niet- erkenning van Mantsjoekwo is vastgehouden. Intusschen is het goed, dat de nota van Parijs aan Berlijn zeer gematigd van toon is. Wij kunnen ons voorstellen, dat Pertinax dit Laval kwalijk neemt. Maar als Pertinax tevreden was, had de menschheid nog zelden reden tot dezelfde tevredenheid. De bijeenkomst van Geneve kan een hevige vuurproef worden voor den Volkenbond. Maai misschien is ook het oogenblik gekomen voor deze vuurproef. Het vraagstuk oorlog of vrede dat identiek is met het vraagstuk van al of niet intooming der bewapening, wordt slechts te noodlottiger, naarmate het langer sleepen- de wordt gehouden. DE VERDWIJNIN G VAN DEN JOURNALIST JACOB. Naar de correspondent van het Hbld. te j Parijs meldt, is daar bekend gewor den van Berthold Jacob, een Joodschen Duit- schen journalist, indertijd uit Duitschland ge- vluoht en sindsdien gevestigd te Straatsburg. De man had een poos geleden een brief uit Duitschland gekregen met verzoek om een samenkomst te Bazel. Hij is daar op 9 Maart heen gegaan en niet teruggekeerd. Wel heeft mevrouw Jacob uit Zurich een telegrafischen postwissel ontvangen ten bedrage van 200 frank, juist het bedrag, dat haar man bij zich had toen hij naar Bazel vertrok. Men onderstelt thans te Straatsburg, zoo bericht de correspondent van het Hbld., dat Jacob het slachtoffer geworden is van een Duitschen veemmoord. De journalist, die 38 jaar oud was, had na den oorlog in de repu- blikeinsche pers een belangrijke positie inge- nomen. Hij had in het bijzonder stelling ge- nomen tegen de herwapening van Duitschland en in 1928 een boek uitgegeven, waarin hij onthullingen deed over de onwettige formatie van de Rijksweer, en hij was in 1932 wegens verraad veroordeeld. Te Straatsburg was Berthold Jacob op dit zelfde gebied zeer actief. Reeds in October van het vorige jaar voorspelde hij, dat Hitler j op 1 April a.s. den dienstplicht weer zou in- voeren. Hjj was de eerste, die melding maak- te van de onderaardsohe vliegterreinen, die Duitschland aanlegde, en publiceerde nog on- langs een lijst van de plaatsen, waar deze ter- reinen zich bevinden. Enkele maanden geleden had de Duitsche regeering, die zeer door zijn onthullingen ge- hinderd werd, Jacob bij decreet zijn Duitsche nationaliteit ontnomen, en op dat oogenblik liep het gerucht, dat er een prijs op zijn hoofd gesteld was. Wegens dit alles is men zeer ongerust over zijn verdwijning. Het terug- zenden van het geld, dat hij bij zich had, komt geheel overeen met de gewoonten die bij de Duitsche ,,heilige Fehme" bestaan. Het onderzoek naar de geheimzinnige ver dwijning van den Duitschen journalist Bert hold Jacob uit Bazel, zou aan het licht ge bracht hebben, dat hij uit zijn hotel in Bazel door Duitsche nazi's is ontvoerd, nadat een poging hiertoe in zijn vroegere woonplaats Saarbriicken was mislukt. Volgens de ,,Echo de Paris" is Jacob, die te Straatsburg en anti-Hitleriaansch pers- bureau leidde en de Fransche regeering in den loop der jaren tal van kostbare gegevens over de Duitsche herbewapening verstrekte, door den Duitschen agent-provocateur Wese- mann naar Bazel was gelokt. Men heeft kunnen nagaan dat Jacob zich den volgenden ochtend naar Zurich heeft begeven, vanwaar hij denzelfden avond te Bazel terugkeerde. Hij kwam daar te middernacht aan, liep naar zjjn hotel, toen hij plotseling door twee indi- viduen werd vastgegrepen, die hem in een auto duwden, waarmede zij ijlings naar de Duitsche grens reden, welke zij bij het ge- hucht Klein-Huningen (Baden) overschreden, De „Daily Telegraph" meldt, dat Jacob zich in een gevangenis te Freiburg in Baden zou bevinden. Naar het ..Journal" vemeemt, onderhield Jacob nog betrekkingen met talrijke vrien den, die in Duitschland gebleven waren, en om hun namen te weten te komen, zouden de nazi's deze vermetele ontvoering hebben voor- bereid. Jacob droeg altijd een zakboekje bij zich, waarin de namen van zijn medewerkers in Duitschland, en zelfs in Frankrijk en Enge land stonden. Jacobs medewerkers in Duitsch land louden reeds zijn gearresteerd. In den grooten Raad van Bazel interpel- leerden de socialisten over de ontvoering van Jacob, op Zwitsersch gebied. Het hoofd van het kantonale departement van politie verklaarde daarop: Naar het schijnt moet ondersteld worden, dat Jacob op 9 Maart om politieke redenen van Bazel naar Duitschland werd vervoerd. Als dit vermoeden wordt bevestigd, zouden deze feiten een buitengewoon ernstige schen- ding van de Zwitsersche Souvereiniteit vor- men. In verband met het verdwijnen van Bert hold Jacob zijn te Bazel verscheidene arresta- ties verricht. De Zwitsersche regeering beschikt over eenige gegevens omtrent de vermoedelijke ontvoering en waarsehijnlijk zal zij naar aan- leiding hiervan diplomatieke stappen doen bij de Duitsche regeering. KOMT GENERAAL LUDENDORFF TERUG? Bij de heldenherdenking van Zondag j.l. in Berlijn wekte het overal groot opzien dat rijksweerminister von Blomberg in zijn her- denkingsrede zeer waardeerend over gene- raal Ludendorff sprak. Hij noemde hem den man, die gedurende den wereldoorlog als een atlas de last van de geheele wereld op zijn schouders gedragen had. Daar Ludendorff echter openlijk met Hindenburg gebroken had en in politieke vijandschap met het Centrum leefde werd den naam Ludendorff sedert 1918 nooit meer officieel genoemd. Ook met Hit ler had Ludendorff na het mislukken van de nog gemeenschappelijk ondemomen Putsch in Miinchen 1923 gebrouilleerd. 'Het is duidelijk, dat Blomberg niet zoo over Ludendorff gesproken zou hebben in tegenwoordigheid van Hitler zonder dat deze hiervan op de hoogte was. Naar van welin- gelichte zijde verluidt zouden Hitler en Ludendorff zich verzoend hebben en men rekent in ingewijde kringen erop dat Luden dorff binnenkort door Hitler tot chef van den nieuw op te richten generalen staf benoemd zal worden. TER OPVOERING VAN HET GEBOORTECIJFER. Het Turksche ministerie van openbare ge- zondheid heeft een bedrag van 9000 ver- deeld over de gezinnen die uit meer dan zeven leden bestaan. De Turksche regeering wil het geboorte- cijfer opvoeren, en is in verband hiermede voornemens het volgend jaar een bedrag van 25.000 te verdeelen onder de ouders, die zes of meer kinderen hebben. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dag. Bestuur der Z. L. M., gehouden op Maandag 18 Maart 1935 te Middelburg. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, Algemeen Voorzitter der Z. L. M. O.m. kwaJmen de volgende onderwerpen in bespreking Uitvoercontrole uien. De wijze waarop de contr61e op de ultvoer van uien tot heden wordt uitgevoerd door het U.C.B. heeft niet beantwoord aan de verwach- tingen, welke de telers in Zeeland zich daar van hebben voorgesteld. Het Dagelijksch Bestuur besloot daarom opnieuw met kracht bij het Landbouw-Comit6 aan te dringen op het instellen van een af- zonderlijk uitvoercontrolebureau voor uien, daar de medezeggenschap der belanghebben- de uientelers-landbouwers bij deze controls, die grootendeels door hen wordt bekostigd, la het geheel niet voldoende wordt geacht. Kosten levensonderhoud. Naar aanleiding van een schrijven van do centrale landbouworganisaties gericht tot den Minister van Sociale Zaken betreffende het verschil in loonshoogte van bij de werkver- schaffing te werk gestelde personen in ~m- derscheidene streken van ons land, heeft de Minister geantwoord dat het verschil in Joo- nen en levensvoorwaarden in de verschillende gebieden belangrijk uiteenloopt, zoodat ook bij de werkverschaffing evenals bij de steun- normen verschillen moeten worden gemaakt. In verband hiermede besloot het Dagelijfesck Bestuur tot het Landbouw-Comite het ver zoek te richten bij de Regeering aan te drin gen op het instellen van een onderzoek naar het verschil in kosten van levensonderhsoud ten plattelande en in de stad, waarvoor de medewerking zou kunnen worden ingeroepea van de Bond van Plattelandsvrouwen in Nederland. Afdeelingen Z. L. M. Na gehouden besprekingen is op 7 Maart j.l. te Borssele een afdeeling der Z. L. M. op- gericht met 30 leden. Besloten werd de sinds korten tijd opge- richte coop, landbouwvereeniging ..Landbouw- belang" te Wolfaartsdijk als afdeeling der Z. L. M. toe te laten. Landbouwhuishoudonderwijs. De vereeniging van oud-leerlingen der land- bouwhuishoudcursussen op Zuid- en Noorti- Beveland en Walcheren zond een dankhetni- ging voor de blijken van belangstelling die de Z. L. M. bij het 10-jarig bestaan dezer ver eeniging mocht ondervinden. Met dankbaarheid werd gewag gemaakt van de bemoei'ingen der Z. L. M. ten behoeve van de ontwikkeling der plattelandsvrouwen in Zeeland. Pluimveehouderij in Zeeland. Besloten werd in samenwerking met de V. P. Z. een schrijven te richten tot den heer Regeeringscommissaris voor de pluimveehou derij, waarin wordt verzocht geen uitvoering te geven aan de in uitzicht gestelde maat regelen tot beperking van de pluimveestapel op de landbouwbedrrjven boven 20 H.A. Ge- meend wordt dat deze maatregel geen enkele waarborg geeft dat het beoogde doel, verbe- tering voor den eierprijs, zal worden berelkt, terwijl de bedrijfsvrrjheid nog meer aan han den wordt gelegd. Saneering karwjjteelt. De vertegenwoordigers van de Friesche Mij, Holl. Mij, Groninger Mij, Noord-Brabantacha Mij van Landbouw en de Z. L. M. hebben be sprekingen gevoerd om te kolnen tot een prijs- regeling voor de karwij. Een gewijzigd voorstel van Groningen koa de instemming van het Dagelijksch Bestuur niet verkrijgen. Gemeend werd dat slechts met een teeit- regeling zooals in het rapport van de HoU. Mij van Landbouw wordt voorgesteld een yer- betering van de prijs van het product Scan worden bereikt. Tarwewet 1931. Besloten werd de heer W. Kakebeeke. vice- voorzitter der Z. L. M. te Goes, af te vaar- digen voor een bespreking met vertegenwoor digers der landbouworganisaties in Zeeland in verband met het brengen van enkele wijsd- gingen in de organen die de Tarwewet 193* uitvoeren. De vereeniging gewestelijke tarweorgantsa- tie zal n.l. worden omgezet in een crisisorgat- nisatie, welke de vorm verkrijgt van een stichting, evenwel met dien verstande dat xg naast de landbouwcrisisorganisatie blijft voortbestaan. Besloten werd voor te stellen het Bestuur der tarweorganisatie in zijn huidige samai- stelling ongewijzigd te handhaven. Postbestelling ten plattelande. Ingekomen was een verzoek van de Afd. HaamstedeBurgh pogingen aan te wenden bij de betreffende instantie om de tweede post bestelling buiten den kem der gemccnte, v/elkr sinds 1933 is ingetrokken, weder te doen plaats vinden. Het Dagelijksch Bestuur meent dat dit ver zoek alleszins billijk moet worden geacht. ter wijl de kosten van uitvoering geen bezwaxen kunnen opleveren. Besloten werd het Landbouw-Comite te ver- zoeken pogingen in deze richting aan te wen- den. Voorts zal getracht worden plaatselijke ver- hetering in de postbestelling te verkriigen waar zulks noodzakelijk moet worden geacht- Verlaging richtprijzen. In de vorige vergadering heeft het Dage lijksch Bestuur besloten in verband met de verlaagde richtprijs van tarwe en peulvruch- ten, een commissie in te stellen, die op kortea termijn een onderzoek zou instellen naar de kostprijzen van eenige landibouwproducten uit het Zeeuwsch landbouwbedrijf. In samenwerking met het Boekhoudbtmeau der Z. L. M. heeft de commissie een rapport samengesteld uit de gegevens verstrekt door een 16-tal bedrijven in Zeeland, waarin die productiekosten bij normale oogst zijrs be- rekend voor 1 ha, tarwe, suikerbieten, aard- appelen en erwten. Het rapport, dat aan het Landbouw-Comite is gezonden vermeldt in zijn conclusie dat -de berekende cijfers, die geheel zijn ontleend aan de practijk de verlaging der richtprijzen van tarwe en peulvruchten niet motiveert. Besloten werd het Landbouw-Comite te ver- zoeken de aandaeht der bevoegde instanties er op te vestigen, dat de cijfers uit het bedoei- de rapport een verlaging der richtprijzen niet rechtvaardigt. Uitvoer pimrden. Eenige maanden geleden heeft o.a. de Z. L M. het verzoek gedaan de uitvoer van paar- den die tot heden werd geregeld door het Vleeschexportbureau te Nijmegen op te dra- gen aan de Vereeniging het Stamboek voor het Nederlandsch Trekpaard. Medegedeeld wordt dat dit verzoek is mge- willigd. Denaturatietoesiag aardappelen. Het Bestuur van de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw heeft bij het Landbouw-Oamite er op aangedrongen de Regeering te verzoeken. de denaturatie-toeslag voor aardappelen van oogst 1935, welke later zal worden vastge steld voor de verschillende soorten aard appelen niet gelijk te maken, daar bij dena- turatie tegen dezelfde vergoeding de netto- opbrengst per ha voor de verschillende soor ten niet gelijk is. De denaturatie-toeslag zal voor de can- sumptiesoorten hooger moeten zijn dan voor de exportsoorten. Het Dagelijksch Bestuur heeft er reeds Uer- haaldelijk de aandacht op gevestigd, dat de nieuwe regeling zonder garantieprijzen groote nadeelen voor de klei bedrijven medebrengt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5