ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9276 VRIJDAG 22 MAART 1935 75e Jaargang Binnsnland Buitenland TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 22 MAART 1935. VEREENI GIN G VOOR VOLKENBOND EN VREDE. AFD. TER NEUZEN. CO U RANT BEN TREFFENDE PLECHTIGHEID. Woensdagochtend om 9 uur heeft op hot Regentesseplein te 's Gravenhage een een- voudige doch treffende plechtigheid plaats ge- had. E!en deputatie van het Haagsche ge- maentebestuur met den burgemeester aan het hoofd begaf zich vanuit de consistorie- kamer van de Regentessekerk naar het mo nument aan den voet waarvan een krans, welke door boden van het stadhuis werd ge- dragen, is neergelegd als een stille hulde aan de nagedaohtenis van wjjlen HrM. de Ko- ningtn-Moeder, die Woensdag een jaar geleden is overleden. Van de zjjde van het publiek be- stond er veel belangstelling voor deze een- voudige doch treffende plechtigheid. Vervol- gens werd te half 10 bij hetzelfde monument een krans neergelegd, door het Haagsch co- mitfe voor volksfeesten. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van de be- gnooting van onderwijs, kunsten en weten- scfhappen. De heer de Savomin Lohman (c.-h.) be- strfldt de rede van den heer Kranenburg en diens opvatting van het staatsrecht. De spelling is betoogt spr. een zaak niet alleen van deskundigen. De Minister heeft de eenzijdigheid der commissie van ad- vies niet voldoende kunnen motiveeren. Spr. betoogt, dat de spellingquaestie bij de alge- meene beschouwingen over de rijksbegrooting 1935 had moeten zijn behandeld. Spr. dient met de heeren Fock (lib.), van Citters (a.-r.) en Polak (s.-d.) een mo tie in waarin de Kamer, betreurende de invoering zonder voldoend voorafgaand overleg met de Staten-Generaal van de eenzijdig voorbereide nieuwo spelling. overtuigd van de wenschelijkheid dat de regeering alsnog aan de daaruit voortvloeien- de bezwaren tegemoet behoort te komen, over- gaat tot de orde van den dag. Deze motie komt bij dit debat in behan- delinig. De heer v. Citters (a.-r.) betoogt, dat de Minister de spellingquaestie tot een machts- quaestie heeft gemaakt. Moge spellingver- betering gewensdht zrjn, zoo urgent is ze niet am de gevolgde manier te rechtvaardigen. Spr. wil een veelzijdig onderzoek en eventueele invoering van een nieuwe spelling slechts bij wettel(jke regeling. De heer Kranenburg (v.-d.) zegt, dat de inriiening van de motie een verkeerd begrip verraadt van de positie der Eerste Kamer. Bovendien kan de Minister, die wel over- wogen maatregelen heeft genomen, niet weer alles over boord gooien. De heer Fock (lib.) bestrijdt het standpunt van den heer Kranenburg inzake de motie. Spr. vertrouwt, dat de Minister aan de motie niet de portefeuille-kwestie zal verbinden. De heer Briet (a.-r.) hoopt, dat de Kamer de motie zal aanvaarden en de Minister haar aal opvolgen. De heer Mendels (s.-d.) zegt, dat aan het. standpunt van den heer de Savornin L/ohman materieel-politieke overwegingen ten grond- slag liggen. De spelling had echter niet in dezen tijd ter hand moeten zrjn genomen. Minister Marchant verwacht, dat de Bel- glsche regeering tegelijk met de Nederland- sche de meuwe spelling bij haar diensten zal invoeren. Zekerheid dienaangaande heeft spr. echter niet. In de motie wordt aan de regee ring iets onmogelijks gevraagd. Ze kan ook slechts schade veroorzaken. De Eerste Kamer heeft na debat de motie, ingediend door de heeren de Savomin Lohman on. met 1723 stemmen verworpen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet enz., oppert de heer Van Poll (r.-k.bezwaren tegen de wering van vrrjgestelden en daarmee gelijk te stellen personen uit de provinciale staten en de gemeenteraden en tegen den 3- voudigen kiesdeeler als minimum voor toe- lating tot de Tweede Kamer. Minister De Wilde oonstateert, dat dit ont- werp scherpe bestrijding heeft ondervonden, in de pers als in de Kamer. Het moet intus- schen worden beschouwd als een poging tot inlossdng van een verzoek, dat twee jaren ge leden tot de regeering is gericht, namelijk om de versnippering van het parlement tegen te gaan. Tegen oppositie bestaat geen bezwaar, mits arj berust op reeele basis en mits men zoo noodig in staat zij de leiding over te nemen. De Grondwet verlangt in artikel 82 geen „evenredigheid'' maar „evenredige vertegen- woordiging". Hiermee is het ontwerp niet in Strijd. EEN TRAGISCH SOUVENIR. De groote gouden medaille, die de stad Parijs speciaal had laten vervaardigen om aan te Ibieden aan koning Alexander van Zuid-Slavie, ter herinnering aan het bezoek, dat hjj aan de Fransche hoofdstad zou heb ben gebracht, zal als een tragisch souvenir aan Koningin Maria, zijn weduwe, worden aangeboden. Spalaikowitsj, de Zuid-Slavische gezant, zou Woensdag door den voorzitter van den Parijschen gemeenteraad worden ontvangen en bij die gelegenheid de medaille in ont- ▼angst nemen. VOOR HET JUBILEUM VAN DE KONING VAN ENGEIAND. Ter gelegenheid van 's konings jubileum willen de Engelsche padvinders over geheel Engeland een keten van vreugdevuren ont- steken. Men spreekt van 687. Het sein tot het ontsteken dier vuren zal worden gegeven door het oplaaien van een vuur in Hyde Park te Londen, dat door den Koning zelf door het irukken op een knop in Buckingham Palace zal worden ontstoken op den avond van den 6den Mei om 9.55 Greenwichtijd. STAD OVERVALLEN. Omtrent den onlangs gemelden overval op de Mandsjoerijsche stad Fansjen, 120 K.M. ten Noord-Oosten van Charbin, rapporteert de commandant der Japansche troepen thans, dat 600 bandieten, die de beschikking hadden over twee stukken geschut en achttien machine- geweren, de stad overvielen. Ter bescherming van de stad beschikte men slechts over 150 politie-agenten en een burgerwacht van twee- honderd man. Na een artilleriebeschieting slaagden de bandieten erin, de stad te be- stormen en te bezetten. Bij de daarop volgen de plundering werden 120 mannen en vrou- wen gedood. 140 huizen werden geplunderd en daarna in brand gestoken. Eenigfe vooraan- staande burgers werden aan lantaampalen en in hun deurposten opgehangen; 14 Japanners werden ontvoerd. Ofschoon de Mandsjoerijsche regeering en het Japansche opperbevel een groote troepenmacht ter assistentie hebben gezonden, is men er nog niet in geslaagd, de bende te omsingelen. DE REAOTIES OP HET BESLUIT VAN RERLIJN. Sedert de nationaal-socialisten in Duitsch- land aan het roer zjjn gekolmen hebben zij schrijft de N. R. Crt. in tallooze variaties de wereld voorgehouden hoe rampspoedig het voor den algemeenen vrede is, wanneer te midden van tot de tanden gewapende buren, fefen land volstrekt weerloos is. Zoo'n land lokt immers aanvallen uit? A1 lang meesmuilden de politieke auguren in de Europeesche hoofdsteden als er weer een nieuwe strofe van dat smartlied loskwam. Niet alleen de generale staven, maar ook de regeeringen toch wisten heel goed dat het derde rijk lang niet zoo weerloos was als het zich hield, dat het zich met andere woorden heimelijk herwapende. In ministerieele uitin- gen is deze wetenschap ook vaak genoeg aan den dag getreden, zoo in de bekende verkla- ring van Baldwin dat in verband met de toe- nemende beteekenis van het luchtwapen Engeland's verdedigingsgrens voortaan aan den Rijn lag. Bij de besprekingen te Londen tusschen de leidende Engelsche en Fransche staatslieden, welke hebben geleid tot het be- faamde memorandum van 3 Februari, waar- over nu zooveel te doen is, is de Duitsche herwapening ook herhaaldelijk aangeroerd. En in den Franschen Senaat heeft Flandin Woensdag gezegd: „V66r 15 dezer bestonden in Duitschland reeds 12 legercorpsen en 36 divisies". Of de Fransche premier daarvan nu zoo heel zeker is, blijve in het midden. Ware dat wfel zoo, de onmiskenbare ontstel- tenis en verontwaardiging over de invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitsch land zouden bezwaarlijk te begrijpen zijn. Het zal veeleer zoo zijn, dat men te Parijs heel goed op de hoogte was van het feit der Duit sche herwapening, maar pas uit de open- lijke kennisgeving van Zaterdag, den omvang daarvan heeft afgeleid. De Engelsche regeering lijkt nog geenszins overtuigd, dat de twaalf legercorpsen, wier vorming is aangekondigd, al kant en klaar zijn en twijfel daarvan is ook wel ge- wettigd, omdat von Neurath in zijn onder- houd met den correspondent van Reuter met nadruk heeft gezegd: „Alles wat wij heb ben vastgesteld is, dat iedere gezonde Duit sche man zijn plicht jegens zijn vaderland heeft te volbrengen als hij opgeroepen wordt. Het getal van 36 divisies is slechts het wettig vastgestelde kader, waarbinnen het toekom- stige Duitsche leger zal worden gehouden." Valt er over de sterkte van deze 36 divisies dus nog te praten? Het is in elk geval aan- nemelijk dat von Neurath dit heeft bedoeld. Bij zijn bezoek aan Berlijn zal Sir John Simon stellig niet nalaten hieromtrent uitsluitsel te vragen. Hoe dit ook moge uitvallen, vast- staat dat de grondslag, waarop het Fransch- Engelsche memorandum van 3 Februari de besprekingen te Berlijn had gesteld, duchtig is ondermijnd. De bedoeling was Duitschland op wapeningsgebied rechtsgelijkheid ook in feite toe te kennen in rail voor Duitschland's toetreding tot Oost-Locamo, tot het accoord van Rome ter waarborging van Oostenrijk's souvereiniteit en terugkeer naar Volkenbond en ontwapeningsconferentie. Die basis heeft Berlijn weggetrapt en de onbevangen beoor- deelaar zal moeten erkennen dat de rail voor Duitschland ook niet erg voordeelig zou zijn geweest. Voor iets dat het feitelrjk zij het in het geheim al had, zou het heel wat moeten geven, zou het met name het Oosteljjk pact en afstand van elke Anschluss-gedachte moeten slikken. Berlijn heeft dan maar lie- ver het risico van een openlijke inbreuk op deel V van het verdrag van Versailles geloo- pen. Hoe groot dat risico is, valt nog niet te beoordeelen. De protesten zijn weliswaar niet van de lucht en Frankrijk heeft het geval al aan den Volkenbondsraad voorgelegd, maar welke consequenties dit alles zal hebben is in hooge mate onzeker. Daarom blijft het bezoek van Simon en Eden aan Berljjn van uitnemend belang; het zal voor 't minst opheldering kunnen brengen over de ware bedoelingen van Duitschland, die nu nog schuil gaan achter een vloed van woorden, die geruststellend gemeend zijn, maar het wantrouwen geenszins kunnen weg- nemen. Dat Eden tevoren nog met Flandin, Laval en Suvich van gedachten zal wisselen, kan van nut zijn, omdat de Engelsche verte- genwoordigers bij hun bezoek aan Berlijn nu volkomen beslagen op het gladde ijs der on- derhandelingen zullen staan en ter dege reke- ning zullen moeten houden met de opvattin- gen van Parijs en Rome, die evenmin als Moskou veel goeds van het bezoek schijnen te verwachten. Tot het scheppen van een basis voor de be sprekingen te Geneve, waaraan de Duitschers naar alle waarschijnlijkheid niet zullen deel- nemen, is de zending van Simon en Eden evenwel van zoo groot gewicht, dat de vaak bitse kritiek op het besluit der Engelsche regeering, om het bezoek ondanks alles te laten doorgaan, ons onverdiend lijkt. Gisteren, bij het debat in het Lagerhuis, zal daarover wel het een en ander zijn gezegd. De Vereenigde Staten netmen ten aanzien van Duitschland's actie vooralsnog de groot- ste reserve in acht. Wel bevat hun afzon- derlijk vredesverdrag met Duitschland mili- taire bepalingen die parallel loopen met die van Versailles, maar niettemin is de regeering te Washington huiverig voor een protest dat haar zou kunnen betrekken in deze jongste Europeesche verwikkeling, waarvan zij vol- gens den correspondent van de Daily Tel. nochtans de grootste gevaren ducht. Een groot deel van het Congres deelt dezen schroom, maar er zijn ook vele Congresleden die vinden dat men toch tot een protest zal moeten overgaan, omdat men een verdrag- breuk door Duitschland moeilijk door de vin- gers kan zien, nadat men wel heeft geprote- steerd tegen Japan's inbreuk op het verdrag dat de territoriale integriteit van China waar- borgt. VERMIST VLIEGTUIG VI'.RON GELITKT. Door de Fransche ambassade in Brussel is het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken ervan in kennis gesteld, dat het sedert vier dagen vermiste vliegtuig van den gouver- neur-generaal van Fransch Equadorial-Afrika Renard, volgens een bij het Belgische mini sterie van kolonien ontvangen bericht in Bel- gisch Kongo vernield gevonden is. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Aan boord bevonden zich behalve den gouver- neur-generaal en zijn vrouw, majoor Bonnin- que, vlieger-kapitein Gaulard, onderofficier- vlieger Ditte en twee leden van de bemanning. Gouverneur-generaal Renard was v66r zijn benoeming prefect van het departement van de Seine. Hij is in 1883 in Oran geboren en heeft den grootsten tijd van zijn carri^re doorgebracht bij de prefectuur, doch heeft ook veel in het ministerie van binnenlandsche zaken gewerkt. Hij was na de gebeurtenissen van 6 Februari 1934 uit solidariteit met den afgezetten prefect van politie van Parijs, Chiappe, als prefect van de Seine afgetreden. Zijn vrouw was een Nederlandsche van ge- boorte. Het vernielde vliegtuig werd aangetroffen in het district Bikoro, ongeveer 150 K.M. ten Zuiden van Coquilhatville. Het toestel moet met groote snelheid tegen den grond zijn ge- botst, daar het totaal verbrijsield was. REKENING VAN MILUONNAIRS GEBLOKKEERD. De Grieksche regeering heeft bepaald, dat 150 personen, die er van verdacht woTden be- trokken te zijn bij den opstand, hun tegoed bij de banken niet mogen opnemen. Onder hen bevinden zich verscheiden millionnairs. Voorts is het vermogen van nog 25 personen in beslag genomen, waaronder dat van den oud-minister van financien, Maris. BLOEDIGE VERKIEZINGSSTRIJD. In de Hongaarsche gemeente Endroed in het district Bdkds z(jn, naar Reuter meldt, bij verkiezingsonlusten tal van ■aiachtoffers -ge- vallen. De autoriteiten wilden een kiesverga- dering ontbinden, omdat Andahazi Kasnya, de candidaat van de onafhankelijke kleine boeren, niet was verschenen. De menigte opende daarop den aanval op een gendarme- riepost, die genoodzaakt was van de wapens gebraik te maken. Vijf person en onder wie een vrouw, werden op slag gedood, een zesde stierf bij overbrenging naar het ziekenhuis. Een zevende persoon werd zwaar gewond. De minister van Binnenlandsche zaken Kozma heeft zich naar Endroed begeven, om persoonlijk een onderzoek in te stellen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN. Deze houdt morgen, Zaterdag 23 dezer, des namiddags half 3 uur, in de raadszaal te Ter Neuzen een openbare vergadering. OPBRENGST SPELDJESDAG. De speldjesdag ten bate voor de stichting ,,Valkenheide" heeft opgebracht 61,12%. In de vergadering van bo-vengenoernde ver- eeniging op Dinsdag j.l. hield het lid, de heer Leenhouts, hoofd van de Openbare U.L.O. een voordracbt waarvan de inhoud ongeveer als volgt was: Toen 11 November 1918 de wapenstilstand gesloten werd en het volgend jaar de vrede meenden velen, dat de wereldoorlog 1914 1918 wel de laatste oorlog zou zijn geweest. Dit was de oorlog, die een eind gemaakt had aan de oorlog. De schoone beloften bij het sluiten van de vrede aan de volkeren gadaan zjjn evenwel niet ingelost en een nieuwe be- wapeningswedioop is begonnen. Velen zijn door de loop van de gebeurtenissen cynisch geworden en staan zaer sceptisch tegenover de Volkenbond. Spreker wijst op de figuur van de Kleine Johannes van Frederik van Eeden, die bewust de weg kiest ,,naar de groote duistere stad, waar de menschheid was en haar weedom". Men wende zich niet af van het wereldgebeuren maar trachte er midden in te blijven. Van uit dit standpunt is een studie van de veel omstreden figuur van President Wilson van groote waarde. Hij kwam eind 1918 in Europa als de gevierde, die de wereld weer in zijn voegen zou biengen. In een Duitsche stad vond men toen de soldaten na het sluiten van het wapenstilstandsverdrag, terugkeerden, een opschrift op £en der huizen: „Weest welkom dappere strijders! God en Wilson zullen ons helpen". Ook in Frankrijk koesterde men gioote verwachtingen. In Amerika zelve had Wilson evenwel vele en groote tegenstanders. Charles b.v. noemde Wilson ,,de grootste broedermoordenaar na Kai'n'. Waar het oordeel omtrent het karakter van een leidende persoon zoo groot is Ijjkt het spreker gewenscht een studie van de achter- grond te maken. Hij wil traohten een idee te geven van het jeugdmilieu van Wilson en van Aimerikaansche toestanden om te geraken tot een eenigszins objectieve waardeering van de Wilson-figuur. De groote moeilijkheid is in de eerste plaats, dat de Yankee een levens- beschouwing heeft, die in hooge mate ver- schilt van de Europeesche. Bij de beoordee- ling van Amerika moet men een andere maat- staf aanleggen. Spreker verwjjst voor lec- tuur hieromtrent naar van Mourik Broekman, de Yankee in denken doen; Mamix Gijsen, Ontdek Amerika; romans van Upton Sinclair. Voor wat betreft het leven van pres. Wilson heeft spreker zijn gegevens geput o.a. uit publicaties van Amerikaansche biografen Dodd, White, Tumulty, enz., van den Duit- scher Kotzschke, van den Nederlander prof, de Louter. In de eerste plaats is van belang te weten, dat Wilson zijn jeugd heeft doorgebracht in de Zuidelijke Staten en zooals bekend mag worden ondersteld bestaat er tusschen de Noordelijke en Zuidelijke groep van Staten van de Vereenigde Staten van Amerika een groote tegenstelling in opvattingen o.av op economisch gebied, welke tegenstelling steeds politiek beheerscht is. Het jeugdmilieu van Wilson was donker religieus getind (presbyteriaans) en aristo- cratisch. Toch staat Wilson ons voor den geest als een strijder voor de democratic. De biograaf Dodd legt het keerpunt in Wilson omstreeks 1907 wanneer hij zjjn strijd voert met deken West om de school voor gegra- dueerden. Dan wordt Wilson de strijder voor democratic in de opvoeding en begint de aan- dacht op zich te vestigen. Wilson werd eerst professor, later rector van de Universiteit te Princeton waar hij zijn denkbeelden in toepassing trachtte te brengen. Er behoorde moed toe te verkondigen, dat hij geen kastegeest zou dulden. Het is ook niet te verwonderen, dat hij veel teleurstelling ondervond. Hij viel in boeken en geschriften het systeero van de geheime commissies aan, die de V. S. regeeren. De President van de V. S. behoorde zijns inziens een leider te zijn en niet slechts een representatieve figuur. Wilson heeft in zijn politiek in lateren tijd nagenoeg steeds de 1 beginselen gevolgd, die hij reeds als jong stu- j dent als de, zijns inziens juiste, had ver- kondigd. De politieke partijen in de V. S. zijn moei- ljj'k te begrijpen. In elk der 2 groote partijen kan men een rechter- en linkervleugel onder- scheiden, die men zou kunnen aanduiden als conservatief en vooraitstrevend. Wilson was een onafhankelijke persoonlijk- heid, die niet wenschte te steunen op de groote industrieelen. Zijn program omvatte o.a. ver- laging van de tarieven, vermindering van de macht der trusts, invoering van sociale maat regelen, heffen van een inkomstenbelasting. In 1910 werd hij gouverneur van de staat New-Yersey waar het hem gelukt is veel van zqn programma te verwezenlijken. In 1912 werd Wilson verkozen tot president van de V. S. Zrjn tegencandidaten waren Taft en Roosevelt. Spreker doet vervolgens mede- deelingen over de macht van het Congres en van de president o.a. wat betreft het recht Van veto. Wilson is sterk becritiseerd wegens zijn houding in het geschil met Mexico waar hij Huerta niet wilde erkennen ofschoon deze regelmatig gekozen was. (Men bedenke, dat in Amerika de president het hoofd van een andere mogendheid erkent namens het geheele volk der V. S.) Men zegt, dat Wilson toen stond onder den invloed van de oliemagnaten. Of dit judst is valt te betwijfelen, want in de onderhandelingen betreffende de groote leening aan China in 1913 heeft hij belet, dat de Amerikaansche bahkiers partij trokken van de verwarring in het Chineesche Rijk. Met nadruk moet er op gewezen worden, dat Wilsons politiek van scheidsgerechten en Volkenbond geheel ligt in den lijn van het Amerikaansche denken. De Amerikaan wil dit niet uit idealistische maar uit practische overwegingen, want oorlog is slecht zaken doen. Dit is het logisch gevolg van de Ame rikaansche opvatting omtrent .service" d.i. bedien de klanten goed daarvan profiteert 6n ondememer fen klant. Wanneer men nu vraagt waarom Amerika zelf uit den Volkenbond gebleven is dan kan men dat alleen verklaren wanneer men de Amerikaansche toestanden kent. Tijdsgebrek belette den spreker op deze en aanverwante kwesties in te gaan. Hij stelde zich evenwel voor in het volgende seizoen zijn voordracht voort te zetten en dan deze pun- ten nader te belichten. Evenals in alle zaken van internationaal belang moet men voor het vellen van een betrouwbaar oordeel eerst zich een voorstelling maken van de toestanden in het andere land. Voor zooveel betreft de Wilson-figuur lijkt het spreker, dat men geen genoegen kan nemen met simplistische ver- klaringen waarbij het zielkundig element bui- ten beschouwing wordt gelaten. Hierop volgde een geanimeerd debat waar aan door vele leden werd deelgenomen. UITVOEKING „ONS IDEAAL". Voor een goed bezette zaal gaf Woensdag avond de Arbeiderszangver. ,,Ons Ideaal" een Bonten-Avond in het Concert- en Bioscoopge- bouw. De voorzitter deelde in zijn openings- woord mede, dat deze avond o.a. belegd was om het werk der zangvereeniging ook eens naar'buiten te laten treden. „Ons Ideaal" ver- leend bij gelegenheid haar medewerking aan vrijwel alle instanties der moderne arbeiders- beweging. Zij beoogt hiermede aldus haar deel bij te dragen in de propaganda voor het socialisme. Na deze opening kwam de zang vereeniging, onder leiding van den heer Ed. Snoek, aan de beurt en met voldoening kon- den we constateeren, dat deze aanvankelijk kleine groep uitgegroeid is tot een frissche kemachtige vereeniging, die de door haar te zingen nummers op goede wijze naar voren bracht. Mej. Corrie Bootsgezel droeg op ta- lentvolle wijze eenige schetsen en stukjes voor, terwijl de Schuttevaer-band met haar popu- laire wijsjes de stemming erin hield. Voorts werden nog met groot succes eenige tooneel- stukjes opgevoerd. Tusschen eenige nummers in werden aan den heer Snoek door eenige leden namens de zangvereeniging bloemen en een studieboek aangeboden, als blijk van waardeering voor zijn belangelooze medewer king, wat door hem zeer op prijs werd ge steld. Het was reeds na middemacht, toen de voorzitter met een dankwoord aan de aan- wezigen en medewerkenden, dezen werkelijk ,,bonten" en zeer geslaagden avond sloot. GEREF. KERKEN. In de Dinsdag gehouden vergadering van de classis Axel der Geref. Kerken is aan Ds. S. Groeneveld alhier met ingang van 1 Juli eervol emeritaat verleend. PASTILLES. Bi] apothekers en drogisten verkrijgbaar. lngez. Med. PLEZIERBOOTTOCHTJES OVER DE ZEEUWSCHE STROOMEN. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van V. V. V. te Vlissingen is medegedeeld_ dat het plan bestaat de tochtjes Vlissingen MiddelburgZierikzee en terug met provin ciale booten in het volgende seizoen niet al leen Maandags maar ook Woensdags te doen. plaats hebben en Zaterdags nog een tocht van Vlissingen langs de kust naar Westkapelle en terug. BEBOSSCHING VAN DE KUSTSTREEK VAN WESTELUK Z.-VLAANDEREN. Op initiatief van den heer C. M. van den Broecke te Aardenburg, werd Woensdagavond in het Stoombootsveerhuis te Breskens een vergadering gehouden, waarin aanwezig wa ren de burgemeesters van onze kustgemeen- ten Breskens, Groede-Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement, vertegenwoordigers van en- kele gemeente- en polderbesturen, alsmede van de vereenigingen voor vreemdelingenver- keer. Besproken werd de bebossching van onze kuststreek. Na een zeer duidelrjke uiteenzet- ting door den heer Van den Broecke, die daar- bq wees op het verband, dat er bestaat of be- staan kan tusschen de bebossching van onze duinen en de ontsluiting van onze kuststreek, volgde een geanimeerde gedachtenwisseling De vergadering stond zeer sympathiek tegen over het plan, doch ontveinsde zich de moei- lijkheden niet, welke overwonnen zullen moe ten worden. Ten slotte werd een studiecommissie be- noemd, die het vraagstuk nader onder oogen zal hebben te zien en ter zijner trjd verslag aan de vergadering zal uitbrengen. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. In de Donderdagmiddag te Oostburg gehou den vergadering van leden van de Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart en andere belang- stellenden in de luchtvaart is besloten tot de- finitieve oprichting van de afdeeling West Zeeuwsch Vlaanderen van de Zeeuwsche ver eeniging voor luchtvaart. De vergadering stond onder leiding van den. heer M. Waghto, burgemeester van Groede en. Nieuwvliet. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van de- smettelijke ziekten over de week van 10 tot en met 16 Maart, in de provincie Zeeland foe- droeg: Roodvonk: Colijnsplaat 1, Goes 5, 's Heer Arendskerke 1, 's Heeren-hoek 2. Mid delburg 1. PROV. ZEEUWSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Donderdag had in een der lokalen van St. Joris te Middelburg de jaarvergadering plaats van de Provinciale Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, onder voorzitter- schap van den heer C. A. van Woeideren Volgens het verslag van den districts-tuber- culose-arts, dr. A. J. Hoorweg, overleden in Zeeland in 1934 88 personen aan longtuber- culose, 11 aan hersenvlies t.b.c. en 16 aan an dere vormen, of totaal 13 minder dan in 1934, bij vier meer aan longtubereulose. Sputum- onderzoek geschiedde 597 maal, tegen 380 maal in 1933, van de 507 onderzoeken was- het resultaat in 190 gevallen plus. Er werden 659 foto's gemaakt (vorig jaar 558), en. bo vendien werden 3 patienten doorlicht. Dit had ook plaats met 3 groepen schoolkinderen e» 4 leeraren. In 586 gevallen is de bezinkings- snelheid bepaald, 236 maal de bloedformule. Vier kinderen uit een tuberculeus millieu kre- gen het B. G. G. In totaal hebben nu in Zee- land 16 kinderen het B. G. G. gehad, alien maken het goed. Aan den Raad van Arbeid te Middelburg bracht dr. Hoorweg 47 kleine en 11 groote rapporten uit en aan dien te Goes 45 kleine en 1 groot. Door middel van het Rijksverpleegfonds zijn 49 patienten uitgezonden. Het is wel zeer jammer, dat er geen middelen zrjn om het Prov. Verpleegfonds krachtiger te maken en men er dus rekening mede moet houden. dat dit uitgeput zal raken. Drie onderzoeken van schoolkinderen gaven geen aanleiding tot ingrijpen. Wel tot blijver uitoefenen van controle, helaas kwam vais een der betrokken scholen, die onder toe- zicht kwamen omdat er gevallen van t.b.c, bij een kind of een onderwrjzer voorkwamen, kort geleden een kind met long t.b.c. op het bu reau. Gelukkig is de wet met betrekking tot bescherming van leerlingen tegen tuberculose 15 Januari j.l. in werking getreden. Gevallen zooals zich in het zuiden van Zeeland met een onwillig schoolbestuur en een onwilligen voor zitter voordeden, behooren nu voor goed tot het verleden. De districts-huisbezoekster, mevr. Verbrug- Dahmen en de Prov. huisbezoekster mej. Prins, verrichtten weer veel arbeid, ook door het werk te verrichten in plaatsen, waar geen huisbezoekster werkzaam is. Van de 7 zusters, die aan een cursus deei- namen, slaagden er 5 voor een diploma. Het is waarschijnlijk de laatste opleidingscursus in Zeeland geweest, want de nieuw aan te stellen wijkzusters-huisbezoeksters moeten alle een diploma hebben. Er zrjn in Zeeland 68 huisbezoeksters voor de t.b.c.-bestrijding werkzaam, van -wie 64 tevens wijkverpleegsters zijn. In Zeeuwsch-Vlaanderen O.D., d.w.z. in Hulst en omgeving is het nog steeds niet in orde met de organisatie van de t.b.c.-toestrjj- dmg. Twee kwesties vragen daar dringend om oplossing: ten eerste de regeling van de positie van mej. van Eerdenburg. Uitgemaakt moet wor den in wiens dienst zij is, wie verantwoorde- lrjk is voor haar salaris en de regelmatige uitbetaling ervan; ten tweede, de organisatie van de t.b.c.-be- strijding te Boschkapelle en Stoppeldijk, waar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5