Sproeten komen vroeg in Sprutol Schoonmaak Buitenland Schaakrubriek. DE VLAMINGEN TEGEN DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. TER NEUZEN, 22 MAART 1935. JAARVERGADERING DER ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. het voorjaar, koop tijdig een pot Bij alle Drogisten. AXEL. TERHOLE. In bet belong van een vlotte en snelle be- handeling door den postdienst, wordt dringend de medewerking van het publiek ingeroepen voor volledige en duidelijke adresseering. In het bijzonder is het van belang dat het adres ook bevat den naam van het land van be- stemming, provincie (county, canton of depar- tement) en voorts dat tijdige ter postbezor- ging plants vindt. Nader meldt men, dat voor de overbren- ging van bovengenoemde stukken van het Duitsche nachtpostluchtnet met zijn zij-ver- ibindingen zal worden gebruik gemaakt. Aan- sluiting op dit net zal voorloopig worden ver- kregen door middel van de treinen, die resp. ter, 18.03 van Amsterdam C.S. en 18.08 uur van Rotterdam naar Keulen vertrekken. Voor de cverbrenging van drukwerken, acten. pakjes en monsters zal, boven de ge- wone porten en rechten het gebruiikelijke luchtpostrecht van 5 cent per 20 gram ver- aebuldigd zijn, terwijl deze stukken ook van een luchtpostetiket voorzien moeten zijn. Indien afzsnders voor brieven en bnefkaar- ten geen verzending per luchtpost wenschen, behooren deze stukken voorzien te worden van de aanwijzing- ,,Niet per luchtpost". geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder- om spoedig gaaf, zaoht en blank door Purol. (Ingez. Med.) DE BELGISCHE DAG OP DE JAARBEURS. In verband met de Belgische ministerieele crisis, waardoor het aangekondigde bezoek van minister van Isacker kwam te vervallen, is Woensdag de Belgische dag op de Neder- landsche Jaarbeurs niet doorgegaan. HET MENGPERCENTAGE VAN BOTER IN MARGARINE. In verband met de in de voorjaars- en zomermaanden altijd sterk toenemende hoe- veelheid boter, die wordt geproduceerd zal er naar alle waarschijnlijkheid wel weer overge- gaan moeten worden tot een verhooging van bet percentage van de boter, die in de mar garine wordt gemengd. Hierop is men in vak- kringen dan ook voorbereid. In eenige bladen is gemeld, dat reeds aanstaanden Maandag tot een verhooging van het mengpercentage van 15 tot 25 pet. zou worden overgegaan. Naar wordt meegedeeld is dit voorbarig en zal de verhooging vermoedelijk niet Maandag in werking treden, maar eerst op een later tijdstip. EEN SOMBER VERHAAL. De „Nederlander" merkt op: Het is een somber verhaal, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn duidelijke cijfertaal ans vertelt. Dezer dagen immers heeft het gepubliceerd de ontzettende daling van ons nationaal ver- mogen. In 5 jaar tijd is dit achteruit gegaan met 4200 millioen. Van ruim 15% milliard tot een kleine 11% milliard. Een vermindering van bijna 30 pet. In de vermogensbelasting en op haar is deze statistiek gebaseerd worden alleen aangeslagen zij die een vermogen hebben grooter dan f 16.000. Dus de kleine en groote ,,kapitalisten'\ Doch nu wordt ook duidelijk hoe misleidend de taal van hen is die zeggen dat de niets- of weinig bezittende klasse het slachtoffer dezer crisis bij uitstek is. De crisis treft ons volk in zijn geheel, in al zijn geledingen. En een partij die zich van haar verant- woordelijkheid bewust is, zal bij pogingen tot nieuwen opbouw, niet slechts het belang van een bepaalde klasse in het oog vatten, doch dat van het geheele volk. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Als antwoord op het door burgemeester Max uitgevaardigd betccgingsverbod, waar door de demonstratie voor het Vlaamsche Recht, welke 31 dezer te Brussel moest ge houden worden, onmogelijk werd gemaakt, is nu, door verschillende Vlaamsche groepeerin- gen besloten een boycot-actie, tegen de Brus- selsche wereldtentoonstelling gericht, op touw te zetten. Hiermede wil men blijkbaar ook burgemeester Max treffen, die voorzitter is van het uitvoerend comity dezer tentoon- stelling. Reeds wordt medegedeeld, dat de Vlaam sche Toeristenbond, die meer dan 100.000 leden telt, van het oprichten, binnen de tentoon- stelling, van een V.T.-paviljoen heeft afgezien. Bovendien zuben de vertegenwoordigers van den V.T.B., in de commissies voor de tentoon- stelling, ontslag nemen, is van het voornemen afgezien extra-V.T.B. treinen te doen inleggen en° zal het congres van den Vlaamschen Toe ristenbond dit jaar niet te Brussel maar te Halle worden gehouden. Te Gent, te Mechelen en elders nog hebben de piaatselijke federaties van Vlaamsche ver- eenigingen zich eveneens bij de boycot-actie, tegen de Brusselsche tentoonstelling gericht, aangesloten. VOOR WERKLOOZE OUD-SOLDATEN. De prins van Wales heeft Dinsdag op het Mansion House een werkverschaffingsweek van het Britsche legioen geleid, welke 2o Maart zal beginnen en den vorm zal aanne- men van eon actie am de nooden van de v/erk- looze oud-soldaten ter kennis van de werk- gevers te brengen. De oproep van den arms werd gesteund door den aartbisschop van Canterburry, den minister van arbeid, admi- raal Jelhcoe en Sir Josuah Stamp. Het doel is te zorgen, dat de oud-gedienden mee zullen profiteeren van de opleving, welke den iaatsten tijd merkbaar is. De prins van Wales merkte in zijn toespraak op, dat vijf jaar geleden het Britsche legioen 10.000 man 's jaars aan werk wist te helpen, het vorig jaar wist zij 45.000 man te helpen en dit jubileumjaar hoopt men een nog veel grooter .aantal te bereiken. BELGIe AAN DEN TWEESPRONG. Politiek en financien reden schrijft de N. R. Crt. elkaar in Belgie al te zeer in de wielen. Theunis, die met zijn kabinet tot taak had in de eerste plaats het nationale betaal- middel te verdedigen, heeft er de brui aan ge- geven Hij is blijkbaar tot de overtuiging ge- komen, dat dit niet meer ging, steunend op een coalitie, die in het parlement slechts over een voor de omstandigheden zwakke meerderheid beschikte. Deze meerderheid was bovendien van zeer twijfelachtige betrouwbaarheid. Per- soonlijke, politieke en nationale veeten maak- ten altijd de samenwerking onzeker. Hoe de regeering op niet-financieel gebied mocht schipperen, altijd zou zij de een of andere groep tot opstandigheid hebben geprikkeld. Ware zij de Vlamingen volgens wet en billijk- heid tegemoet gekomen, dan had zij zeker kunnen zijn van onvoorwaardelijke vijandig- heid van machtige Waalsche en zelfs frans- kiljonsohe groepen, voor wie het Belgische vaderland schijnt te eindigen waar het recht van het Vlaamsch begint. Zij kon echter deze groepen niet kalm houden, zonder begrijpelijk Vlaamsch verzet uit te lokken. Bij de samen- stelling van het tegenwoordige kabinet mocht men, op grond van oude ervaring, verwachten, dat in dezen tweestrijd de beslissing zeker niet de Vlaamschgezinden tevreden zou kunnen stellen. Gerechtvaardigde klachten in het Vlaamsche kamp namen toe, zoozeer zelfs, dat zij de gematigde katholieke flaminganten be- gonnen op te zweepen. De heele politieke onderbouw van het kabi net Theunis leek meer op een spons, dan op een solide fundament. In het liberale kamp waren zeer radicale en zeer conservatieve ele- menten, uiterst merkbaar disharmonisch, ver- eenigd. Er was een kleine groep van jonge liberalen, waarop de regeering nooit kon rekenen. De tegenstelling van Vlaamsch en anti-Vlaamsch ontbrak ook bij de liberalen niet geheel, maar zij was bijlange niet van zoo groot belang als bij de katholieken, die den anderen vleugel van de regeeringsmeerder- heid vormden. Onder hen woedt allerlei ver- bittering van nationalen, en ook van persoon- lijken aard. Geen oogenblik was de regeering van het financieele herstel er zeker van, niet door verdeeldheid uit anderen dan financieelen hoofde ten val te worden gebracht. Ook de houding van de oppositie zal Theu nis en de zijnen ontstemd hebben. Er was daarin in den Iaatsten tijd verbetering ge komen. De socialisten toonden sedert eenigen tijd veel meer besef van verantwoordeljjkheid gaven meer blijk te begrijpen dat het spel van oppositioneele partij, die er politiek pro fit van trekt dat zij geen formeele verant- woordelijkheid draagt, voor het land en voor haar zelf een al te gevaarlijk spel was gewor- den. Maar al te lang heeft dit spel geduurd, en zeer zeker heeft het ertoe bijgedragen, dat de monetaire nood zoo hoog steeg. Men heeft in den Iaatsten tijd kunnen waarnemen, dat Vandervelde en zijn gelijkgezinde mede-leiders, terugkwamen van het standpunt, dat de anderen maar alleen moesten opknappen, wat zij alleen hadden willen volbrengen. Maar dit stellig veranderde standpunt kwam niet vol- doende tot politiek effect. Het kabinet-Theunis, een kabinet, waarvan krachtige figuren uit de wereld der financien een ongewoon groot aandeel hadden, heeft vooral de socialisten eerst zeer verschrikt. Zij hebben fascistische methoden daarvan ge- ducht. Daarbij kwam, een zekere vrees voor hetgeen misschien van den jongen koning te verwachten was. Dat is op de herdenkings- dag van den dood van koning Albert in woor- den van Vandervelde, aan den overleden vorst gewrjd, heel voorzichtig tot uiting gekomen. De voorzichtigheid, waarvan de socialisten steeds meer blijk zijn gaan geven, vond waar schijnlijk voor een goed deel haar oorsprong in bezorgdheid, ten opzichte van de constitutio- neele ontwikkeling. Er waren waarlijk in de buitenwerela afschrikwekkende voorbeelden genoeg. Theunis echter was niet de man voor een fascistisch experiment. Als financier met rijke politieke ervaring en onderscheidings- vermogen, weet hrj stellig, dat fascistische experimenten nog nergens de innerlijke ge- zondheid der nationale financien hebben be- vorderd! Bovendien, zijn ondervinding als minister-president in vroegere, moeilijke perio- den was te groot, om hem toegankelijk te maken voor desperate mode-leuzen van dezen tijd. Aan den anderen kant was hij ook weer te oud en te verzadigd van macht, om terwille van zijn positie als premier, de ergemissen van de eindelooze noodzakelijkheid van schip peren onder deze omstandigheden ervoor over te hebben. Hij zag een afgebakende taak voor zich en zijn kabinet. Misschien heeft hij, terwille van die taak, al te weinig rekening gehouden b.v. met Vlaamsche gevoeligheden, die voor hem niet op den voorgrond konden staan, maar die te kwetsbaarder waren om- dat de Vlaamschgezinden al te zeer hun zwak- heid ten gevolge van verregaande onderlinge verdeeldheid op dit tijdstip beseffen. Theunis had het wellicht, ondanks alle bekommeriug, niet opgegeven, als hij niet ook op het gebied van zijn speciale taak al te veel tegenwerking en teleurstelling had beleefd. Dat heeft voor hem zeker den doorslag gegeven. Het politiek gehaspel verzwakte nog te meer liet vertrouwen in den gaven franc. Zooals steeds krijgen nu de speculanten de sohuld, en zooals steeds, verdienen zij die maar ten deele. Speculanten tegen een geldsoort zijn zeer zeiden leiders; in den regel volgen zij slechts aanwijzingen, die vanzelf voort- vioeien uit den financieelen toestand en het fiscale beleid van een land. Zoo is het ook in Belgie gegaan. Men bestrijdt nu de specu late, en terecht. Men bestrijdt daarmede echter niet de oorzaken, maar slechts de ver- schijnselen van de kwaal. Die kwaal werd zeker nog verergerd door het monetair defai- tisme, dat ook in Belgie een groot, zij het nog niet machtig woord meespreekt. Men kan het te Brussel ontkennen, maar het valt moeilijk eraan te twijfelen, dat het teleurstellend resultaat van de reis der vier ministers naar Parijs den doorslag gegeven heeft tot het aftreden van de regeering. Een delegatie van vier kopstukken uit het kabinet gaat niet naar Parijs om er een financieel ibuurpraatje te houden, of enkel om de Fran- sohe regeering opheldering te geven over op handen zijnde maatregelen, waarvan aard en bedoeling ieder duidelijk moeten zijn. Ver- wachtte men heil van een dergelijk reis en anders zou zij niet ondernomen zyn clan moest het mannen als die vier ministers dui delijk zijn, dat dit heil vooral niet kon cvorden bereikt door geheimzinnige negativiteit en uiterst vage mededeelingen bij den terugkeer. De reis is blijkbaar een laatste poging ge- weest, om nog iets tot stand te brengen, dat het kabinet, ondanks alle verdrietelijkheden, het verder regeeren de moeite kon waard maken. Nu had het dan blijkbaar genoeg van dit regeeren op parlementaire basis. Als er mogelijkheid bestond een nationaal kabinet te vormen, dan was nu het oogenblik daar- voor gekomen. Zooals gezegd, Theunis hing niet meer aan de macht zijn beleid kon het niet zijn zich aan zijn politieke positie van dit oogenblik vast te klampen. WIST VAN PIJN GEEN RAAD MEER. De kleine dosis verdreef rheumatische pijn en houdt hem er al jaren vrij van. .Terwijl ik hard rnoet werken voor mijn be- staan, moest ik enkele jaren geleden ver- sdheadene weken het bed houden, van pijn niet wetende waarheen ik mij zou richten. Een oude vriend raad'de mij Kruischen Salts aan. Ik koch't een flacon van f 1,60 en volgens de gebruiksaanwijzing nam ik, zonder 6enmaal te vergeten, steeds 1 lepeltje in. Zoodoende he(b ik in een goed jaar 4 a 5 flacons Kruschen Salts igebruikt en wist van geen pijn meer af. Oan nu direct te zeggen, ik ben er van af, durfde ik nog niet goed. Maar daar ik er nu al enkele jaren niets meer van af weet, mag ik niet nalaten U mijn oprechte dank te bren gen voor mijn herstel." A. v. L. den H. Kruschen Salts spoort nieren en ingewan- den aan tot geregelde werking, zoodat scha- delijke afvalstoffen, die de .rheumatische pijnen veroorzaken, op naituurlijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. De kleine, dage- lijksche dosds" zal U inwendig zuiver houden. En in een ,,ischoon" gehouden lichaam is geen plaats voor rheumatiek. Kruschen Salts is uitsludtend verkrijgbaar by alle apothekers en dr ogisten A f 0,90 en 1,60 per flacon, o'mzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flacon, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Adv. het onmiddellijk merkt. Vandervelde wil blijkbaar van dit sociale anaestheticum niets weten. Daarover heerscht ook in zijn partij geen eenstemmigheid maar't is te verwachten dat hfl het wint. Komt er dan een nationaal kabinet Het is niet het oogenblik voo.r voor- spellingen. De koning raadpleegt niet alleen de politici, maar ook gezaghebbende lieden uit alle oeco- nomische en sociale groepen. Het is duidelijk, dat Belgie op het oogenblik al zijn krachten poogt samen te vatten, om over de crisis van den franc heen te komen. Er is geen reden om te wanhopen, dat het daarin slaagt, als het zich waarlijk op zijn nationaal davies bezint. OPSTANDIGE OFFICIEREN KEEREN TERUG. Uit Athene wordt gemeld dat minister Metaxas is afgetreden. Generaal Metaxas, oud-cmlnister van binnenlandsche zaken, was bij het uitbreken van den opstand als minister zonder portsfeuille in het kabinet-Tsaldaris opgenomen, teneinde de positie van dit kabi net te versterken. Een naar de Dodekanesos gevluchte duik- boot is Maandag met 42 opstandige officieren aan boord naar Salamis teruggekeerd. De officieren zijn weer naar Griekenland geko- mer omdat Venizelos zou hebben verklaard, dat hij niet voor zoovele menschen kon zorgen. Naar eerst thans bekend wordt, waren twee regeeringstrouwe vliegers die2schepen der op- standelingen hadden gebombardeerd en daama v/aren gedworigen op Kreta een noodlanding te doen, door de opstandelingen terdood ver- oordeeld. Het tijdstip van hun terechtstel- ling was reeds vastgesteld; aan het mislukken van den opstand danken de vliegers dus hun leven. Op den Iaatsten Zondag van Mei zal waar- schijnlijk het referendum worden gehouden over herziening van de Grondwet. De verkie- zingen voor de nieuwe Kamer zijn thans vast gesteld op een Zondag in Juni. TENTOONSTELLING HUISHOUDCURSUS. De tentoonstelling die Woensdagmiddag in school C gehouden is, mocht zich in een druk bezoek verheugen. Verschillende weinig be- kende vischsoorten, o.a. geep, heilbot, schar- tong, zeebaars enz., waren uitgestald en ver der waren er tal van heerlijke vischgerechten, niet alleen gekookte, gestoofde en gebakken visch, maar ook eenvoudige dinersschotels te zien. Dat ook van vischresten smakelijke hapjes te maken zijn, bewezen de schalen met vischcroquetten, vischkoekjes, vischsoep, schelpen enz. Voor dorstige kelen was er gelegenheid een kopje thee te gebruiken met een verschei- denheid van vischbroodjes er bij. Dit alles was het werk van de leerlingen der Landlbouwhuishoudcursus, die hiermee toon den veel te leeren op dezen cursus. De algetaeene vergadering van de Zeeuw- sche Vereeniging voor Luchtvaart is uitge- schreven op Zaterdag 30 Maart a.s. te Ter Neuzen, waar de onlangs opgerichte afd. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen der vereeniging als gastvrouwe zal optreden. Daar zal o.m. behandeld worden de statu- tenwijzigmg, noodzaKenjk gewoiden door de overeeiiKomst met Schouwen-Duiveiand. Deze wijziging behelst in hooldzaak de sta- tutair verpiichte oprichting van de zes afdee- lingen: I. De Beveianden; H. Schouwen-Dui veiand; III. Tholen; IV. Walcheren; V. Z.- Vlaanderen-Oost; VI. Z.-Vlaanderen West; samenstelling van het Hoofdbestuur uit de zes afdeelingsvoorzitters en een of twee door elk der alaeelingen te benoemen leden en de in- voering van een beperkt doch evenredig stemrecht, door middel van afgevaardigden, ter algemeene vergadering. Omtrent deze wijzigingen is met Schouwen- Duiveiand volledige overeenstemming be reikt. In de middagvergadering houdt ir. F. A. Holleman te Veere, alg. seer, der Z. V. L., een inleiding over: „De toekomst van het binnen landsche luchtverkeer". ,,'Het belang van een luchtverbinding tus- schen Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland" wordt behandeld door den heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, voorzitter der afd. O. Z.-Vl. van de Z. V. L en door een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen; daarna volgt ,,De Zeeuwsche luchtlijn in Ne- derland's luchtverkeer"; lichtbeelden van en door dr. S. S. Smeding, ondervoorzitter der Z. V. L. en tenslotte wordt dan nog vertoond de belangrijke luchtvaartfilm ,,Nachtvlueht", naar den roman van de St. Exup6ry. De Commissaris der Koningin in Zeeland, beschermheer der Vereeniging, is voomemens de vergadering bij te wonen. LANDBOUWCRISISORGANISATIE IN ZEELAND. Inplaats van den heer J. M. van Bommel van Vloten, die wegens drukke werkzaam- heden hiervoor ontslag heeft aangevraagd, is als voorzitter der Landbouwcrisisorganisatie in Zeeland ter benoeming aan den minister voorgedragen de heer P. J. J. Dekker te We- meldinge. LUXOR-THEATER. „Goud". Het gegeven is dus belangrijk en interessant genoeg, maar zoo mogelijk nog geweldiger Is de wijze, waarop het gebracht wordt. We heb-' ben Hans Albers gedurende de laatste jaren zijn spel steeds meer zien versoberen en ver- beteren. Maar altijd was en bleef hij het type vol bravoure, dat bij onze oostelijke naburen eigenlijk meer geliefd is dan bij ons. Toch, ondanks die overdonderende branie, heeft zijn markante kop iets sympathieks, men voelt zoo, dat deze man in zijn leven nog wel eens iets meer heeft gedaan en meege- maakt, dan zijn „Hoppla, jetzt komm ich" ge- zongen. Maar in deze film, onder regie van Karl Hartl, heeft hij zichzelf overtroffen. Zijn bravoure is hier verdiept en geconcentreerd tot een geweldigen, niets ontzienden drang tot daden en een nergens voor terugdeinzen- den levensmoed. Wanneer we oezen zwaren, breeden man in zijn leeren overall tusschen de arbeiders van het onderzeesche laborato- rium zien rondgaan, dan voelen we, dat hij de man is, die het kan en mag wagen, naar de sterren te grijpen! Twee hem volkomen waardige tegenspelers vond hij zeer zeker in Michael Bohnen als den groot-industrieel Wills, den goud-producent, die jammerlijk omkomt in het laboratorium, terwijl hij ziet hoe het goud zich vormt onder het geweldige electronen-bombardement en in Brigitte 'Helm, als Wills dochter, die den Duitschen ingenieur waarschuwt voor haar vader en diens plannen. Ook Brigitte Helm geeft in deze film een zeer bijzondere creatie. Zij heeft thans een heel anderen stjjl, dan we tot nog toe van haar gewend waren. Het mystieke waas, waarmee zij zich altijd wist te omringen, is gebleven, maar daarnaast bemerken we nu tevens een meer menschelijk element: men kan niet anders zeggen, dan dat haar kunst zach in deze film verdiept heeft. We zagen haar zeiden in een rol, die haar zoozeer waar- dig was als deze. Ook onze vroegere landgenoote, Lien Deijers, heeft een belangrijke rol gekregen in deze film, n.l. als de verloofde van ingenieur Hoik (Hans Albers), welke zij op volkomen overtuigende wijze speelt. Gunther Rittau, de bekende cameraman, heeft hier fotografische prestaties geleverd, die tot de beste op dit gebied gerekend kun nen worden, terwijl de geweldige, fantastische decors herinneringen oproepen aan Fritz Langs .Metropolis". Wie belang sitelt in de werkelijke modeme film, verzuime niet dit Ufa-product, waar- schijnlijk de grootste prestatie die deze maat schappij ooit geleverd heeft en dat in zich verzamelt de beste eigenschappen van een fantastische- en een tendenzfilm in de beste beteekenis van het woord, verzuime niet .,Goud" in het Luxor-Theater te gaan zien. Men zal zich misschien met de tendens kun nen vereenigen en misschien ook niet, maar men zal in ieder geval stof tot nadenken krij gen en tevens kunnen genieten van een fim, zooals er iedere vrjf jaren waarschrjnlrjk maw een verschijnt! j Verder brengt Ufa nog „De Czarewitefc". De gelrjknamige operette van Franz Lehw heeft tot motief gediend voor de film „De Ozarewitch", waarmede de Ufa een nieuiwe parel aan haar operette-kroon heeft toege- voegd. Vele operettes leenen zich goed voor vertilming, maar eerst recht is dat het geval met Lehars populaire „De Czarewitch". Het scenario zit aardig in elkaar, de muziek lifft prettig en het spel der hoofdfiguren kan den toets der critiek in alle opzichten glansrjfk doorstaan. Allemaal bekende sterren, die op het witte doek verschijnen, maar die opnieuw de gelegenheid te baat nemdn om van ha» groote talenten blijk te geven. Martha EJg- gerth is door haar temperamentvol spel e« vroolijken zang weer op haar best, doch ook Ery Bos, Ma Wust en Otto Wallburg hebbea een groot aandeel in het succes, waarmede deze film ontvangen wordt. (Ingez. Med.) „Sluit de gelederea". Men schrijft ons: ,,Sluit de gelederen" is de naam van de klankfilm der B. V. L. Deze film is in vier afdeelingen verdeeld, n.l.: Het Alarm; de daad; opbouw en consolidatieOranje en Ne derland. Alarm. Het signaal, dat waarschuwt voor het nabijzijnd gevaar, geeft beelden uit den wereldoorlog. Het laat U zien, hoe in den volkerenkrijg de millioenen legers van Europe streden om de eindelijke zege. In ontzetten- den krijg leefden en stierven de zonen der strijdende volken in loopgraaf en onderstand. Uw oog ziet de golvende akkers in kerkhoven herschapen en somber dreunt het kanon in de ooren. Ge ziet onze eigen mannen en zonen de wacht betrekken bij de grenzen, 4 lange bange jaren. Eindelijk begint het zwart van den nacht te verbleeken en op 11 November 1918 rijst in den killen morgen de zon der hoop: de wapenstilstand is geteekend. Vaders en zonen gaan huiswaarts, vol hoop en moed. Maar nauw is de eigen woning betreden, of de revolutie dreigt: Aan mij het eindgericht. De noodklok luidt en op 18 November zijn het de duizenden die op het Malieveld te Den Haag het Vorstenhuis hun hou en trouw veraleo- wen. De film wandelt met U door de historle des lands. Uw oog ziet de biddende Juliana van Stolberg en ge aanschouwt de moord op Vader Willem. Het doek laat U zien de aan- komst der Oranje's te Scheveningen; en de lieve gestalte van onze Prinses. In deze film spreken de ministers Colijn, Deckers en De Wilde, mannen die bij de vele andere goede eigenschappen nog steeds staan op de bres voor de handhaving van de zelfstandigheid van het Nederlandsche volk. Ge hoort en ziet. maar neen, laat mij eindigen. Koopt zelf een boekje en komt zien. Koopt tijdig uw kaarten; in andere plaatsen was reeds dagen te voren de zaal uitverkocht. Laat ook Axel en omge- ving het wachtwoord overnemen: „Sluit de gelederen". Eindlen. Dinsdag j.l. had de eindles plaats van den derde-jaars landbouwcursus alhier, in tegen- woordigheid van den heer J. Mesu, wa&rn Rijkslandbouwconsulent te Goes en het be- stuur der afdeeling Terhole van den N. C. B. De door de onderwijzers, de heeren P. Kuij- pers van Kloosterzande en P. Everaert al hier, gestelde vragen werden op vlotte wJjjvo beantwoord, zoodat aan alle deelnemers, n.l. 14, het diploma kon worden uitgereikt. De gediplomeerden zijn: Jos. Verhagen, J. F Schillemans, Jos. Wullems, A. Kuijpers, Jan Bogaert, Piet Verhagen, Jos. Borm, Albert Fassaert, Frans Warrens, Jacobus de Putter, Gerard Fassaert, Emiel Verhagen, Gerard Fassaert en Jan de Putter. De heer J. Mesu sprak na de uitreiking van het diploma een woord van gelukwensch tot de geslaagden. Ook werd nog gesproken door den heer P. J. Nijskens, voorzitter der afdeeling Terhole van den N. C. B., die in het licht stelde het groote belang van meerdere kennis voor de jonge boeren, ook als toekomstige organlsa- tiemannen. Nadat nog een dankwoord was gesprokec, speciaal aan bet adres der heeren onderw(- zers, door den oudsten der leerlingen, J. F. Schillemans, werd deze welgeslaagde eindtee gesloten. Nu is er dan een nieuw kabinet noodig. Dit moet een kabinet worden tot redding van den franc. Moge de schrik van de verrassing, die Theunis het parlement heeft bereid, voldoende blijksn, om eindelijk alle berekeningen van politieke winst en van nationale voordeelen voor een oogenblik uit de gemoederen weg te vagen. Men mag hopen, dat nu redding van den franc de wefkelijke leuze wordt. De liberalen zijn ervoor, en evenzeer de over- groote meerderlieid in de katholieke paitij Vandervelde behoort tot de socialistische lei ders die beseffen, dat devaluatie in eerste instantie ten doe] heeft, den arbeider te mis leiden, door zijn loon meer te verlagen dan ooit door eenige normale loonsverlaging op eens zou kunnen geschieden, echter zonder dat hi; Hollandsche Partij. Wit: Iz. Risseeuw (Zuidzande). Zwart: Dr. H. Bruch (Ter Neuzen). Gespeeld in den massakamp Oost tegen West op 19 Maart 1935. f7f5 Pg8f6 1. 2. d'2d4 Pglf3 3. h2h3 Om te voorkomen, dat Rf4 door Ph5 wordt geruild. De voortzetting is ongebruikelijk, maar in het geheel niet slecht. 3 e7e6 4. Rclf4 h7b6 5. e2e3 Rc8—b7 6. Pbld2 Pf6 e4? Deze wilde zet, bij nog onontwikkelden stand, is de oorzaak van het verlies. Goed was Re7 en 00. 7. Pd2Xe4 f 5 X e4 8. Pf3g5 g7g6 Op Re7 zou volgen Dh5t, g6, I>h6. 9 Rf4e5 Rf8—b4t 10. c2c3 00 Aldus is juist nog materiaal verlies voor komen. 11. Ddlg4! Rb4e7 Wit heeft zijn paard gedekt, Zwart moet zijn raadsheer redden. Met pionverlies is Zwart al verzoend. 12. Pg5Xe6 Ook Pe4: is goed. 12 13. Dg4X«6t 14. Rflc4 15. I>e6Xf7t 16. Rc4Xf7t 17. Re5Xc7 Nu heeft Zwart paard en raadsheer tegen toren en drie pionnen, wat een vrij wanhopige situatie beteekent. Hier schijnt ons Rh4 sterker. 22Pf6—d5 23. f3X«4 Rd3Xe4 24. Rg3S2 Re7g5 Zwart heeft een listigen aanval op touw gezet. 25. Tal—el Re4—f5 26. Td2e2 Rf5d3 27. Te2td2 Rd3f5 28. Td2dl Tc8e8 Hiermee verovert Zwart den witten e-pion. Het gaat echter ten koste van torenruil, ter wijl de zwarte toren op c8 zoo voortreffelijk zoowel c3c4 als b2b3 verhinderde. 29. Tdl—d2! Rg5Xe3 Pe3. gaat niet wegens Tde2 en wint een stuk. In aanmerking kwam Te7 als voorbe- reiding tot Pe3: Zwart vreesde dan 30. g4, Rd7. 31. c4, Pe3: 32. b3 en het paard is op- gesloten. Re3Xf4t Te8X©2t 30. Td2e2 31. Kgl X f 2 32. TelXe2 Resultaats toren paard en raadsheer. lrjke remisekansen. en twee pionnen tegen Zwart heeft aanmerke- De dreiging c4 en d5 is echter te sterk, al gelukt het, die voortzetting nog een aantal zetten tegen te houden. d7Xe6 Tf8—f7 Dd8f8 Df8Xf7 KgSXfT 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. Te2d2 b2—b3 h3h4 g2—,g3 Td2c2 c3c4 Tc2cl Misschien was a7- 40. b3Xc4 41. Kf2e3 42. Telc3 Er dreigde Ta3 17. 18. 19. 20. 21. 22. 0—0 Rc7g3 Tfl—dl Tdl—d2 f2f3 Pb8d7 Ta8c8 Rb7a6 Ra6d3 Pd7f6 43. 44. 45. 46. 47. 48. Tc3b3 d4d5 Ke3d4 c4c5 c5c6 TcSe3 Pd5f4 Rf5e6 b6to5 Re6d5 Pf4h5 Ph5f6 Rd5e4 b5Xc4 -a6 iets beter. Kf7e7 Kd7d6 Re4b7 Kd6c7 Pf6d7 Rb7—a8 Pd716 Pf6e8 No. 12. G. Dijselynck. a b c Wit begint en geeft mat in 2 zetten. No. 13. J. B. Verdonck. (Eerste plaatsing.) Zwart geeft op, wegens Pd6, Te7t en Th7:, wat alreeds fataal is, terwijl na 48 Pd6 voor Wit Kc5 vermoedelijk nog sterker is. Wit begint en geeft mat in 2 zetten. Van deze problemen worden g6en oplo; gen ingewacht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2