genet DUBBEL%STER Buitenland Sport Het aftreden van het kabinet-Theunis TER NEUZEN, 20 MAART 1935. ZAAMSLAG. rechtszaken. VOETBAL. THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN (lngez. Moo den indiener persoonlijk waren aangebracht, hetgeen deze later ook erkend heeft. De na- men waren met potlood geschreven. Zij zijn na de indiening voor een deel uitgeradeerd, waarna aan niet minder dan 24 andere per sonen gelegenheid geboden is hun handteeke- ning inplaats van de geschreven potlood- namen te plaatsen. Daarbij zijn tevens willens «n wetens geplaatste handteekeningen van de lijst verdwenen. Hij kan zich niet indenken, dat bet de bedoeling van de wet is de gelegen heid te geven dergelijke tekortkomingen na indiening van de lijst te herstellen. Nadat de betrokken lijst met 3 tegen 2 stemmen was goedgekeurd, verklaarde de beer Verlinden nogmaals als kiezer in beroep te zullen gaan. Het standpunt van de meerderheid van het hoofdstembureau, welke meende dat overeen- komstig de wet gehandeld was, zal bij Ged. Staten worden verdedigd door den heer Ver- herne De overige lijsten werden goedgekeurd. De correspondent te Brussel der N. R. Crt. meldde gisteravond: Gebeel onverwachts beeft 't kabinet-Theunis Dinsdagmiddag bij de opening van de Kamer- wergadering ontslag genomen. Er was ons gisteren meegedeeld, dat de minister-president zeer waarschijnlijk in de Kamer een korte verklaring zou afleggen over de reis van de Belgische ministers naar Parijs en de maat- jtegelen, die onmiddellijk na bun terugkeer werden getroffen om de huidige goudwaarde -van den franc te bandhaven en alle verdere kapitaalvlucbt te voorkomen. Maar een coup de theatre in den vorm van een kabinetscrisis verwacbtte men allerminst, altbans niet op dit oogenblik. Het was natuurlijk bekend, dat aommige leden van de katholieke en liberale fracties iri bet parlement bet gezag van de regeering zochten te ondisrmijnen, dat som- mige voorstanders van devaluatie de deflatie- politiek van de regeering op vinnige wijze be- kampten; bet was ook bekend, dat ten minste een van de leden van de regeering voorstan- der was van de tot. standkoming binnen af- zienbaren tijd van een drie-partijdig kabinet, waarin dus ook de sociaal-democraten zouden zijn vertegenwoordigd, maar na de gerust- steUende verklaringen Maandag nog door som- xnige ministers aan de pers gedaan, meende men, dat het kabinet-Theunis den strijd voor de bandhaving van de goudwaarde van den j franc niet zou opgeven en zijn saneerend werk nog eenigen tijd zou willen voortzetten. Het was dan ook met de grootste verbazing, dat de Kamerleden de verklaring van minister- president Tbeunis, onmiddellijk na de opening van de Kamervergadering, aanhoorden. Zelfs de Kamerpresident was, naar wij later ver- namen, gebeel onkundig gelaten van he ontslag van de regeering. De vergadering van de Kamer duurde met Sanger dan een kwartiier. De verklaring van den minister- president. Minister-president Theunis bagon met te verklaren, dat de door hem voorgezeten Ten slotte werd een mo-tie voor bandhaving van de huidige waarde van den franc aange- nwu. buccnts twee .eaen, onaiir wie aud- minister van Caenegem, stemden tegen; twee anderen stemden bianco. De liberale fractie van den Senaat ver klaarde van haar kant eenstemmig geen enkele regeering te kunnen steunen, die niet vast besloten is de waarde van den franc te bandhaven. Da socialisten constateerden in een motie, dat de deflatiepolitiek van bet kabinet-Theunis volkomen is mislukt. De regeering is on- macbtig gebleken bet oeconomische en finan- cieele vraagstuk op te lossen. Verder pro- testeerden de sociaal-democraten tegen de pogingen door den minister-president gedaan in een verklaring, om alle schuld voor de huidige regeeringscrisis op den rug van de socialistische partij te schuiven: Over den franc lieten zij zicb echter niet uit. In den loop van den middag ving Koning Leopold ten paleize de gebruikelijke consulatie van politieke leiders aan. Eerst werd minister-president Tbeunis ontboden en vervolgens de voorzitters van de Kamer en den Senaat, de leiders van de katholieke en liberale fracties in de Ka mer, Poullet en Max, die socialistische leider Vandervelde, de liberale oud-minister Janson, de katholiek-democratische senator van Over- bergh en om zeven uur 's avonds ook nog de socialistische minister van staat en gewezen president van de Kamer, Brunet. Bij het verlaten van het paleis bad ik een kort onderhoud met Vandervelde. Deze deelde eerst mee, dat bet bestuur van den socialistischen partijraad tegen heden- ochtend en de partijraad tegen hedenmiddag zijn bijeengeroepen. Zij zullen al dan met te beslissen hebben over de bijeenroeping van een buitengewone socialistiscb partijcongres, dat de kwestie van de deelneming aan een driepartijdige regeering zou bebben te be- spreken. Naar Vandervelde verder nog mededeelde, zal Koning Leopold beden niet alleen parle- mentaire en politieke leiders, maar ook gezag- bebbende personen uit de wereld van de industrie, den handel en de fmancien, als- mede vertegenwoordigers van de vakvereeni- glngen ten paleize ontbleden. Het is wel de eerste maal In de politieke geschie- denis van Belgie, dat zulks bij een kabinetscrisis plaats vindt. Op de vraag, welke oplossing bij mogelijk acht, antwoordde Vandervelde: „Ik zie er drie. Ten eerste een devaluatieregeering, waar tegenover ik echter sceptiscb sta. Ten tweede een regeering van nationale imie, die een langdurig bestaan zou kunnen bebben en ten derde een overgangsregeering, hebbende opdracht de ontbinding van de Kamer en het uitsobrijven van algemeene verkiezingen, welke tot nieuwe politieke machtsgroepeerin- gen zouden kunnen leiden. Ik heb den indruk, dat de Koning het plan heeft, vele menschen te raadplegen, alvorens den nieuwen kabinets- formateur aan te wijzen". De liberale oud-minister Janson, die ons na zijn ondeiihoud met den Koning eveneens te woord stond, zeide: ,,Ik hoop, dat de crisis van korten duur zal zijn, maar zekerbeid heb ik daaromtrent niet. U vraagt mij, of er een kabinet van nationale unie tot stand komt Ik weet bet niet. Wat ik echter wel weet, is, dat ik meer dan ooit voorstander blijf van de bandhaving van den franc. Het zijn immers vooral de kleine lieden, de kleine burgers, de arbeiders en de boeren, die bet eerst slacht- offer van de devaluatie zouden worden". Uit dit alies blijkt dus, dat een regeering, die de devaluatie van den franc in baar program zou schrijven, geen kans beeft de plaats van 1 het kabinet-Theunis in te nemen. In breeden kring wordt aangestuurd op de tot standko ming van een kabinet van nationale ume, terwijl ook ©en strooming zicbtbaar wordt, om aan dit kabinet een gemengd parlementair corporatief karakter te geven. Slechts enkele uren na den val van bet kabinet-Theunis is het natuurlijk nog te vroeg om iets met zekerbeid te kunnen voorspellen. Eerst hedenmiddag of hedenavond zal men klaarder beginnen te zien in de wending, welke de regeeringscrisis zal nemen. DE WERELD IN AFWACHTING Ons lrjkt, dat tegen deze redeneering niets anders in te brengen is, dan haar onvolledig- heid. Zij zou dit niet zijn als men de zeker- heid had, dat met deze daad der Duitsche regeering, desnoods nog na de opheffing van de gedemilitariseerde Kijnzone erbij, het ein- de bereikt was. 'Had men deze zekerbeid, dan zou ieder in Europa opademen. Is er edn staatsman in de andere landen, die iets der- gelijks niet dagelijks verwachtte? De poli- tiek der groote mogendheden jegens Duitsch- land is weinig anders geweest in de laatste jaren, dan een totoben om met eere uit de te I Versailles geschapen „impasse" in zake de be- wapening van Duitschland af te komen, daar men eraf m o e s t, precies zoo als in de kwestie der schadeloosstelling. Principieel had men den groaten stap reeds in December 1932 gedaan. De liquidatie echter is, tenge- volge van veranderde omstandigheden, een lijdensgescbiedenis geworden, waaraan nu plotseling een, nog niet heelemaal afdoend, einde is gekomen. Maar men is eraf. Zelfs bet oogenblik, dat ervoor gekozen is, zou men in de andere landen over bet hoofd kunnen zien. De gepantserde vuist en de kurassierslaarzen zijn, in realiteit zoowel als gestyleerd, steeds geliefkoosde requisieten geweest der Duitsche politiek. Dat Hitler voortdurend fluweelen handschoenen zou blij- ven dragen en op sokken loopen tegenover het buitenland, was een politieke onmogelijk- heid. Op bet een en ander kon men dus voor- bereid wezen. Het gebeurde kan bijlange niet reeds het ergste zijn. Maar, zooals gezegd, men denkt verder. Als men nu uit de geestdriftige menigte in Duitschland eens een aantal zeer geestdrif- tigen man voor man en misschien vooral vrouw voor vrouw kdn vragen, of zij nu reeds bevredigd waren en of, naar hun mea ning, daarmede alles was gebeurd, dan zou men' allicht vele verwonderde gezichten zien. ,,Dit is immers slechts de eerste stap op den weg naar het herstel van Duitschland, alleen maar een middel tot het doel! Nu zijn zij zekerder dan ooit, dat hetgeen Hitler hun eens, in Mein Kampf en in zijn prediking, heeft beloofd, in vervulling zal gaan. Zij heb ben aan hem niet getwijfeld, wisten, dat hij zijn tijd afwachtte. Zij hebben nu de zeker- heid zicb niet in hem te bebben vergist, en zicb ook verder niet in hem te zullen vergis- sen. De buitenwereld is onbillijk, boosaardig maar gelukkig dom. Deze laatste opvat- ting vooral zal men zeer verstrekt vinden. De geestdrift in Duitschland is, schrijft de N R Crt., onmetelijk. Anders was met te verwachten. Natuurlijk zullen ook velen be- zorgd zijn. Maar de vreugde over, en de in- Tegeering' samengesteld werd om het werk met het gevallen besluit zullen on- ae slcluiil Dar-inncniiP p.orrca- van bet oeconomische berstel en wdt van den franc, door de vorige regeeringen oDdemomen, voort te zetten. Herbaaldelijk fieeft bet kabinet de aandac"ht van bet parle ment op den emst van den toestand gevestigd «n heeft het aangediongen op bet beboud van «en geest van vertrouwen en offervaardigheid zander welke bet in zijn pogingen niet zou kunnen slagen. Deze medewerking heeft ae regeering niet in voldoende mate ondervonden. Een deel van de meerderbisid verleende meer dan eens zijn vertrouwen slechts met tegen- zin aan de regeering. Bovendien voerde de oppositie tegen de regeering een onrecibtvaar- digen en systematiscben stiijd en aarzeldie zij niet, tot allerlei verdacbtmakingen aan het adres van de ministers over te gaan. Na een aanhoudenden strijd, die vier maanden heeft geduurd hebben de gemeenschappelijke pogin gen van de leden der regeering niet kunnen beletten, dat de bedreiging, die op den franc woog, scbei-per vormen ging aannemen. In deze omstandigheden bleef er aan de regee ring niets anders over, dan den Komng te vragen de opdracht, wielke zij van hem bad ontvangen, te willen terugnemen. Met den wenscb, dat de opvolgers van het huidige kabi net in den eensgezinden steiln van de natie de noodige kracbt zullen mogen vinden, om de overwinning te bebalen, sloot Tbeunis zijn ontstellende verklaring. De leden van de regaaring verlieten daarop alien de vergaderzaal, terwijl vele katholieke en liberale Kamerleden luidkeels riepen: Leve Theunis. De Kamer ging vervolgens uiteen. Terwijl de grootste opschudding in bet par- lementsgebouw heerschte kwamen de katho- lieke en socialistische fracties van de Kame en de liberale fractie van den Senaat lede afzonderlijk bij ©en. In de bijeenkomst van de kathoUeke fractie -werd door haar voorzitter, den oud-premier Poullet, beroep gedaan op den zin voor een- dracht en tucbt, die tbans meer dan ooit de rechterzijide moeten bezielen. Een van de gezaghebbende leden, prof. Brusselmans, verklaarde den val van het kabinet-Theunis te moeten toeschrijven aan de mislukking van de besprekingen tus«:hen de Beigisdhe en Fransche munsters te Parijs. De Belgische ministers zouden ontgoocheld zijn teruggakeerd Oud-minister Sap was van oordeel, dat de minister van staat en oud-president van de Societd Generate de Belgique, Francqui, a s ie gioote scbuldige moet worden bescbouwd Hn zou op het psycbologiscbe oogenblik de regeering hebben losgelaten en baar deflatie- pobtiek hebben afgekeurd. eindig overwegen. Onze Berlijnscbe corres pondent wijst op een belangrijke, psychologi- sche oorzaak. Maar zelfs zonder nadere ver klaring zal ieder gaame gelooven dat de ^eestdrift nu in Duitschland overloopt. Zrj, die overwegen dat dit zelfde een maand vroeger of een maand later, met voor de politiek m Europa en voor de diplomatieke positie van Duitschland veel minder schadelijke gevolgen had kunnen gebeuren, zullen dit wijselijk met tot uitdrukking brengen. Maar zelfs al pr - beerden zij dat, zou bun stem toch te zwak zijn om in het geraas van de algemeene geest drift te worden gehoord. Het Duitsche volk over het geheel niet gewcon, in termen van buitenlandsch beleid te denken. Wat van bovenaf geschiedt, is welgedaan Zoo is het altijd geweest, en Bismarck beeft dit geloof met krachtige middelen van overtuigmg zoo versterkt, dat zijn epigonen het er met mt hebben kunnen krijgen, ofschoon de latere, negatieve ervaringen eenige bewqskracht had- den kunnen bezitten. Het Duitsche volk heeft zich volkomen enn o-eschikt, toen de bui'tenlandscbe politiek van Hitler eerst precies tegenovergesteld was aan het beleid, dat het van hem had verwacht Hij scbikte zicb in het verdrag van Versailles, zooals nog geen Duitsch staatsman vddr hem. Maar zijn vol'gelingen waren overtuigd dat dit alles slechts tijdelijk was, en dat het oogenblik zou komen, waarop Hitler ynware plannen openbaren zou. Dat zou bet oogen blik der nationale vreugde zijn. Dat oogen blik schijnt nu gekomen. „Het verdrag van Versailles is nu verscheurd", vernemen wij vele kanten. Ook van met-Duitsche van kanten Z66 eenvoudig is het prdbleem niet. Ware dat zoo, dan zouden ook wij ons van harte over het gebeurde verheugen. Men zou kun- nen zeggen: „Dat geeft lucht. Het maakt een einde aan een onhoudbaren toestand. Din- gen, die tersluiks gebeurden, zijn nu openbaar gemaakt, wat altijd beter is. De vrede, dien het verdrag van Versailles Duitschland door ontwapening had opgelegd, was een vrede, die niet duurzaam kon zijn, tenzij de ontwa pening in de wereld algemeen werd. Men kon ook het Duitsche volk niet eeuwig laten voortbestaan in een toestand, die het als diep vemederend gevoelt. Inderdaad kan men de beboefte der Duitschers tot zelfverheffmg en tot vernedering van anderen anders beschou- wen dan als een criterium,. hoe diep eigen vernedering aan het gemoed van dit volk gevreten heeft? Alleen wat nu gebeurt kan lucht brengen. Onmiddellijk &eva^r |®ver^ het niet op, want geen groote mogendheid za nu dwaas genoeg zijn aan sancties te aen- ken." Het verdrag van Versailles is niet ver- scbeurd, het heeft slechts een scheur te meer gekregen, nadat de schadeloosstelling er reeds uitgetrokken was. Maar in zijn belangrijkste realiteiten, in zijn grensregeling, in zijn be- scbikking over koloniaal bezit, bestaat net voort. En de drootrn van bet Derde Rijk, waarvan een overgroot gedeelte van het Duit sche volk, in het bijzonder van de jeugd op grond van messiaansch geachte verschijnselen nu de verwezenlijking verwacht, gaat nog aanzienlijk verder dan het berstel van de ave- rij, die het Rijk in den jongsten oorlog beeft opgeloopen. Midden in Europa bevindt zich een volk, ziedend van energie, barstend uit zijn grenzen, dat het individualisme stelselmatig onder- drukt, opdat de onindividueele stroom kan worden gevormd, die in staat is met zijn on- gevoelige en onpersoonlijke, en daarom on- weerstaanibare kracbt alle dijken te breken. Daarmede hebben de staatslieden binnen en buiten Duitschland nu rekening te houden. Het is een geval als met Japan, alleen nog veel moeilijker, omdat er rondom Ja.pan nog ruimte is, waarin de Japanners, als zij slechts wilden, kunnen uitvloeien. Hitler heeft daar- voor het oog op Rusland geslagen, vo gens Mein Kampf. Maar Rusland heeft moeilijker overstroombare grenzen dan China in het Noorden. - Wii hebben Zondagmorgen gevraagd. „Waar gaat het heen?" Dit is de yraag die zich opdringt, veel meer dan: „Wat is er gaande Want dit laatste is duidelijk ge- n°zfin deze beschouwingen pessimistisch Zeker niet voor dit oogenblik. Wij kunnen niet inzien, hoe het nu gebeurende onmiddel- liik tot gevaarlijke verwikkelingen zou kun nen leiden. Het omgekeerde is eer denkbaar er kan, na dezen vloedgolf, zeer wel een soort eb intreden. Het is zeer mogelijk, dat Ber- liin in den zin beeft, na aldus op zijn Ber- lijnsch kracbtig, de stukken te bebben opge- zet de anderen minzaam uit te noodigen het ontwapeningsspelletje verder voort te zetten. Als politiek zou het niet kwaad gedacht zijn. Nu eerst heeft Duitschland wat aan te bie- den. Het doet ons denken aan de, op papier bestaande scbepen, die op de vlootconferen ye van Washington zoo belangrijke ruilmiddelen geweest zijn. Dat het gebaar van Berlijn het algemeen wantrouwen nog sterk zal heoben verergeid, dat dit spel niet enkel maar van een kant met verrassingen en sterke zetten zal worden gespeeld het is denkbaar, dat deze mogelijkheid in Duitschland wat al te zeer over het hoofd wordt gezien. Het Duit sche offensief, dat Maart 1918 begon, was geniaal, had verpletterend effect, maar strandde tenslotte op deze kleme fout, dat men welberekend tegenspel van de andere partij niet verwacbtte. Daarom zouden wij nog voor allerlei verrassingen kunnen komen te staan, aangename zoowel als onaangename. De dingen zijn op drift. Wii zouden dat niet zoo erg vinden, als er seen onheilspellende verschijnselen waren: Het spasmodiscbe in het, juist bedachtzaam- heid eischende beleid van Berlijn; de zenuw- achtigheid en het wantrouwen der tegen- spelers En tenslotte de binnenlandscbe poli tieke en economische ontwikkelmg in de lan den der verschillende deelnemers en van Duitschland in het bijzonder die den loop van zaken zouden kunnen forceeren of ver- warren. DE STRIJD IN DE EVANGELISCHE KERK IN DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van de Times meldt aan zijn blad dat Zondag in Pruisen meer dan 700 evangeliscbe predikanten be hoorende tot de belijdenis-beweging m Scbutz- haft ziin genomen of aan buisarrest zijn derworpen In Berlijn- Brandenburg waren bet er 200, in Silezie 190. De Gestapo, geheime staatspobtie had tot dezen krassen maatregel besloten om de y(X>r- ilezing van het tegen de heidensche tbeorieen van Rosenberg gerichte manifest te beletten. De dag van Zondag was daarvoor gekozen omdat de Gestapo vermoedde, dat de Patjmt- tische plecbtigheid van de heldenberdenkirig, de gebeele aandacht van de bevolkmg toen een ander predikant, dr. Broniscb, den dienst geleid. Ten einde de bewering van de belijdeniskerk te onderstreepen dat het mani fest een zuiver religieuze zaak was en niet in het minst gericht tegen den staat, beeft hij de gemeente vefzocht een pleobtige gelofte van trouw jegens den staat af te leggen, wat zij gedaan heeft. Daarop beeft dr. Broniscb bet manifest voorgelezen, maar later werd hij gearresteerd en naar bet hoofdkwartier van politie ge- bracht. Dr. Niemoller heeft den dienst te Dahlem Zondag niet geleid: bij had het manifest reeds den vorigen Zondag voorgelezen. Zondag- avond laat, is hij echter ook naar het hoofd- bureau van politie gebracht. Een andere lezing. Telefonisoh vemeemt het Nederlandscb Christelijk Persbureau uit Berlijn, dat met het oog op bet besluit van de Pruisische beltjde- nissynode om op 17 Maart in de kerken waar dit op 10 Maart nog niet geschied was het manifest van deze belijdenissynode voor te lezen gislijk dit op 16 Maart werd opgesteld, de rijksminister van binnenlandscbe zaken in- gegrepen heeft. In dit manifest namelijk ricbtte de Pruisische belijdenissynode zich sterk tegen den invloed van het nieuwe hei- dendom op den staat en begaf zicb op politiek terrein hetgeen bij staatsbesluit verboden is. De Duitsche regeering ziet alzoo in deze han- deling der Pruisische belijdenis-synode een aan tasting van bet staatsgezag, welke de staat niet dulden kan. Ingrijpen gescbiedde aldus dat Zkmdagmorgen voor de deur van een groot aantal Pruisische belijdenispredikan- ten een politiepost stond die den predikant bij bet ter kerk gaan vroeg of hij het bekende manifest van den kansel wilde voorlezen, en hem bij bevestiging verzocht weer in zijn wo- ning terug te keeren en die niet te verlaten. Het aantal predikanten dat op deze wijze in den dienst werd verhinderd wordt officieel op eenige honderden geschat. Van gevangen- neming is te Berlijn niets bekend. Dr. M. Nie moller bijv. die gevangen zou zitten bleek bij telefonische navrage aan zijn huis, tbuis te zijn. De politiemaatregelen beperken zicb, ge- lijk officieel wordt medegedeeld, tot het boven- staande. De meeste godsdienstoefeningen blij- ken Zondag toch doorgegaan te zijn. HEVIG VUURGEVECHT TE BARCELONA. Zaterdag is te Barcelona een hevig vuur- gevecht ontstaan tusschen de politie en een aantal gewapende bandieten. Er werden honderden scboten gelost, waardoor e politieman werd gedood en vijf anderen wer den gewond. Voorts wierpen politiemannen een bom naar een taxi, waarin een aantal bandieten gezeten waren. De bom miste ech ter zijn doel en kwam tot ontploffing onder een wagen van de politie, die onmiddellijk in brand vloog. van 't pakhuis, terwijl de andere zich voor de voordeur posteerde. Aan de achterzijde bleek ock de deur gesloten te zijn. Hier kon ech ter duidelijk de aanwezigheid van vier perso nen worden waargenomen, waarvan den een brandende kaars in de handen hield. Op het vermoeden te doen te hebben met een drankwetovertreding, eventueel fraudu- leuze bereiding van sterken drank, werd door den politieman het openen van de deur ge- vorderd, waarop terstond de kaars werd uit- geblazen. Pas na herhaalde bevelen van de zijde der politie, werd de deur geopend door den heer M. zelf. Een poging van M. om hierna door de voordeur te ontkomen werd verijdeld door den voor die deur geposteerden marechaussee, zoodat aan ontsnappen niet meer viel te denken. Bij het door de politie gedane onderzoek in het pakhuis werden in een kist 69 automa- tische pistolen ontdekt, welke dadelijk in be- slag werden genomen. De drie voor de poli tie onbekende personen zijn onder politie- escorte naar het kazernegebouw aan den weg naar Sint Anna ter Muiden overgebracht, waar hun een verhoor werd afgenomen. Een dezer personen, een zekere V. uit Rotterdam, bleek na fouilleering in het bezit te zijn van een groot bedrag aan geld, zoodat vermoed wordt, dat deze persoon in dat pakhuis was met de bedoeling de wapens te koopen. Na verhoor zijn de gearresteerden nog denzelfden nacbt in vrijheid gesteld. Tegen M. is proces- verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Vuurwapenwet. „LUXOR THEATER". „Goud" slag zou nemen. Zaterdagavond had de geheime politie aan 5000 predikanten in Pruisen, van wie velen de vorige Zondag (10 Maart) het manifest nog niet badden ontvangen, verboden het Zondag van den kansel voor te lezen. Allen die zich daartoe niet wilden verbin- den, werden medegedeeld, dat zij „huisarrest baZondagochtend gingen politiepatroeljes rond om dit huisarrest te oontroleeren. Dr. Jakobi d* leider van de belijdenisbewegmg te Berlijn die in den Gedachtniskircbe in het Westen der hoofdstad preekt, beboorde tot de predikan ten die huisarrest badden. In zijn plaats heeft DE ZOMERTIJD. iStaatsblad no. 112 bevat het Kon. besluit van den 12den Maart, waarbij is bepaald, dat in 1935 de vervroeging met <§dn uur van den wettelijken tijd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (St.bl. no. 236), zal aanvan- gen den 15den Mel en zal eindigen den 6en October. MOTORSCHIP „PRINS WILLEM". Het motorschip „Prins Willem" van de Provinciale Stoombootdienst op de Wester- Schelde, is gisteravotd bij het binnenloopen der oude haven alhier, tengevolge van een defect aan de stuurinrichting met een zeer beboorlijke vaart op een der havenbermen omhooggeloopen, waardoor schade werd toe- gebracht aan de steenen glooiing. De in de haven liggende sleepbooten Betsy" en „!Hoogezand" voeren tot het verleenen van assistentie naderbij en met behulp van eerst- genoemde sleepboot slaagde men erin de Prins Willem" vlot te brengen, die daarna aan de aanlegsteiger is vastgemeerd. De Prins Willem" was om 4 uur van Vlissingen vertrokken. De boot bleek bij onderzoek geen schade te hebben bekomen en kon, met ver- traging, den dienst voortzetten. VOOR SLOOP VERKOCHT. De Nederlandsche zeesleepboot Ganges beeft alhier binnengebracht het Fransche s.s. Eugene Crosos, dat voor sloop verkocht is aan de Gentsche firma Van der Heijgen Co. Met sleepbooten van de Towage Salvage Union is het schip naar Gent gebracht. GEREF. KERKEN. Door den heer J. A. Vink, hulpprediker te Bunschoten-Spakenburg, is gisteren op de vergadering der classis Axel welke alhier ver- gaderde met goed gevolg het peremtoir examen afgelegd. Met algemeene stemmen werd hij toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten. Hij hoopt midden Apn zich aan de kerk van Hoek te verbinden NED. HERV. KERK. Ds. W. G. van Vliet te Hontenisse is beroe- pen te Gendt (Geld.). CONFLICT IN DE Z.-VLAAMSCHE VLASINDU STRIE. In de gemeente Koewacht, waar men alge meen aan vlasbewerking doet, dreigt een con flict in dat bedrijf. De arbeiders eischen loons- verhooging en hebben daartoe onderhandeld met de werkgevers, zonder dat men tot over- eenstemming is gekomen. Er wordt nu ge- dreigd met staking, doch de fabrikanten heb ben te kennen gegeven iedereen te ontslaan, die niet onder de bestaande loonsvoorwaarden aan het werk wenscht te blijven. De arbeiders in deze vlasindustrie verdienen thans gemid- deld 10—/ 11 Per week. Vrijdag hebben de besturen der R.K. la- brieks- en Landarbeidersbonden met de vlas- faibrikanten, waar de staking tegen 18 Maart was aangekondigd, te Den Haag onder lei- ding van den Rijksbemiddelaar prof. Aalberse een bespreking gebouden inzake het dreigende conflict bij de firma's Alph. en Hon. de Waele te Koewacht. Na langdurige bespreking werd besloten bet ultimatum in te trekken onder bepaalde voorwaarden. WAPENSMOKKELAARS TEGEN DE LAMP GEVLOGEN. Zaterdagavond omstreeks 10 uur, zagen, meldt de Midd. Crt., twee op patrouille zijn- de marechauss^e's van de brigade Sluis, een lichtschijnsel in het pakhuis, tevens bierbot- telarij van den bierbottelaar M. te Sluis. Toen ze dichterbij het raam waren gekomen, hoor- den ze enkele personen zacht spreken. Daar bii bet ingestelde onderzoek de deur gesloten srevonden werd, rees bij de politiemannen het vermoeden, dat in het pakhuis iets gebeurde dat niet in den haak was, waarom een nader onderzoek noodig geacht werd Een der poli tiemannen begaf zich naar den achterkant Het is in den loop der jaren zoo langzamer- hand een traditie geworden, dat de Duitsche filmmaatschappij ,,Ufa" althans ednmaal in het jaar een super" film op de markt brengt, welke, zooals de aankondigingen en de onder- vinding geleerd hebben, de normale productie verre overtreft en waaraan kosten nocb moeite gespaard zijn. We beboeven slechts namen in herinnering te brengen als Maangodin, Metro polis, Nibelungen en uit den laatsten tijd F.P. 1 antwoordt niet! om onze bedoelingen te illustreeren. Voor deze soort „schlagerfilms" werden al tijd de grootste verwacbtingen gekoesterd. verwachtingen, die slechts zelden op teleur- stelling uitliepen Een werkelijk magistrale film, waarin voor al Hans Aibers zicb van een zjjde laat zien, z66 sober en met z66 weinig bravoure, dat bij bewezen heeft een groote onder de grootem te zijn is de film ,,Goud' welke vanaf Zaterdag a.s. in Luxor op bet programma staat. De meeste groote filmondememingen plegen elk jaar een of meer films uit te brengen, waaraan een summum van vlijt en kapitaal ten koste is gelegd. ,,Goud" beboort biertoe ,,Goud" is een ingenieursfilm, een app£l aan het tecbnisch instinct van onze eeuw en met- een van een bizondere actualiteit, daar zij bet crisis-probleem aan de orde stelt en de reactie van de wereld op een onbeperkte goudproduc- tie. Het streven der oude alchimisten vindt er een modeme interpretatie in. Geweldigie bouwsels van fantastiscbe afmetingen verrij- zen en te midden daarvan speelt zicb een drama der menschelijke passiea af, nobele en ignobele, een drama van liefde, eerzucht en vergelding. De „Ufa" beeft er een van baar super-producties in geleverd en er stellig een superflim als „Vluobtelingen" mee achter- haald en overtroffen. Vanaf Zaterdag loopt de film, die, ook wat lengte aanbelangt, van resp'ectabele afmetingen is, in het ^uxor Theater, bij welke gelegenheid wij er Vrgdag nader op terug komen. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge alhier zijn als gevonden gedepo- neerd: een collier, en een zakdoek waarin eenig geld. Rechthebbenden vervoegen zicb aldaar. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 19 Maart 1935. De volgende personen waren gedagvaard: H. M. M., oud 31 j., arbeider, wonende te Sas van Gent, wegens mishandeling van Alouis de Block en van Frederika van Hecke, te Sas van Gent op 23 Dec. 1934, door hen te slaan en te trappen. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtems. Uitspraak: idem. Mr Dieleman Jr. vroeg een lichtere straf. E A. T., oud 48 j., grondwerker, wonende te Hulst, wegens mishandeling van Ju a Doffemont te Hulst, op 2 Januan 1935, door haar te stompen en te slaan, en haar oo heeft beleedigd. Eisch: 1 week gevangemsstraf. Uitspraak 20 boete of 10 dagen hechtems. j C.. oud 47 j-, zonder beroep, wonende te Hontenisse, wegens beleediging van j H Blanckaert te Kloosterzande, op 3 Jan. 15Mb Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. A A. d. B., oud 19 j., arbeider, wonende te Schoondijke, wegens misbandeiing van der Plas en David van der Plas te Schoondijke, op 3 Februari 1935, door hen te SlaEisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. Mr. Dieleman Jr. pleitte clementie. M P., oud 32 j., en A. M. S. L., iud 38 j., beiden zonder beroep, wonende te gens verboden invoer van brooden te Clmge. od 15 December 1934. Eisch: ieder 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. L J d. C., oud 25 j., zonder beroep, wo nende te Aardenburg, wegens diefstal van een hoeveelheid kolen, toebehwrende aaii de Tramweg Maatschapprj Brugge—Aarden burg, te Aardenburg op 4 Februari 1935. Eisch: 1 maand gevangemsstraf. Uitspraak: 1 maand gevang. voorw. proef- tfld 2 jaar. PAW oud 59 j., raadslid, wonende te Aardenburg, wegens beleediging van Antho- nius de Brurjne te Aardenburg, op 31 Januari 19Eiscb: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. A Kon. Ned. Voetbal Bond. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kampioenschap van Nederland. PSVDWS. AjaxGo Ahead. Afdeeling IV. le klasse. Willem nBleijerheide, JulianaLONGA. 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2