Pluimvee-Rubriek Schaakrubriek. een staaltje van bmgeloof. VERSCHILLENDE VRAGEN UFT DE PRAKTUK. weduwe droeg Frankrijk een warm hart toe en was een zeer gedistingeerde vrouw. Haar invloed, die zij ten gunste van Frankrijk bij iedere gelegenheid die zich op Tahiti voor- •deed, aanwendde, was voor de Fransche regee- ring van zeer veel beteekenis Het Fransche gouvemement heeft haar verdiensten dan ook erkend en haar met het legioen van eer on- derseheiden. Papeete, waar Marautoroa altijd „konmgm is geweest, heeft zijn vroegere gebiedster een indrukwekkende begrafenis gegeven, waaraan alle inwoners zonder uitzondering hebben deel- genomen. HET ONBEKEND AI'KIKA. Op de kaart van Afrika is weer een witte vlak (onbekend gebied) verdwenen. Het is nl den Franschen kapitein Fevier gelukt, in het beruchte Tafassesset, een der gebieden van de aardoppervlakte, welke tot nu toe on- bekend is gebleven, door te dringen. De kapitein heeft het aangedurfd met zijn karavaan de Sahara te doorkruisen een ondememingwelke zelfs de moedige Toearegs niet hebben kunnen voltooien en het geheele Tafassessetdal tot beneden aan het Tsjadmeer carthografisch op te nemen. Als eenig hulpmiddel gebruikte Feyler een handkompas, waarmede hg over een traject van 1450 kilometer werkte. Welke gevaren de kleine karavaan bedreig- den blijkt wel hieruit, dat ze dikwijls van de eene waterbron naar een verder gelegen oase 600 kilometer moest afleggen. WIE IS HET RIJKSTE MEISJE IN AMERIKA? Miss Doris Duke, die tot haar huwelijk met James Cromwell het rijkste meisje van Ame- rika was, moet thans een opvolgster hebben. Miss Ethel Dupont uit Delaware maakt een goede kans hoewel niemand weet, hoe groot haar vermogen precies is. Wel is het ver- mogen der Duponts de laatste weken wat ge- slonken, maar zij moet toch de erfgename zijn van eenige millioenen dollars. Een andere serieuze candidate is miss Louise Morgan, de 18-jarige kleindochter van J. P. Morgan. Miss Helen Dee Doherty, de aangenomen dochter van den petroleummagnaat Henry Doherty, paart schoonheid aan intelligence en rijkdom en kan eveneens tot de emstige candidaten worden geteld. Zij kwam 2 jaar geleden be de Amerikaansche regeering in diplomatieken dienst en is thans verbonden r - die Ame- zeer groote belangstelling bestond. Het was en buren moesten de ruiten stukslaan om bin- j nen te komen. In haar gulden tijd werd haar fortuin op 50 i millioen dollar geschat. Men vond thans - - ook iets eenigs. De tooneelspeelster Marion Baser had namelijk in November vorig jaar dollar geschat. Men vond thans j een groot bal bezocht. Het hoogtepunt van van weinig waarde en enkele zilveren munten. Als jong meisje trad zij in het huwelijk met Horace Tabor, een zilvermagnaat, eigenaar van de befaamde Matchless-mijn, die zoo rijk aan zilver was, dat deze hem gedurende zeke- ren tijd vijfendertig duizend dollar per dag opbracht. Tabor was de eerste gouverneur van Colorado. Later werd hij tot senator gekozen. Zijn huwelijk werd te Washington met groote praal gevierd en alle regeerings- lede waren daarbij tegenwoordig. Hij smeet met geld om zich heen. Voor zijn levensonderhoud gaf hij meer dan tienduizend dollar per dag uit en hij bedolf zijn jonge vrouw onder de juweelen, waaronder de be- roemde koningin Isbella-diamant, waarvan beweerd wordt, dat Isabella die verpand had om de reis van Columbus naar Amerika mo- gelijk te maken. Kort daama raakte de mrjn uitgeput en Tabor werd geruineerd. Hij stierf als een gewoon daglooner in de streek van Denver. Alles wat hij zijn vrouw naliet was de mijn. Steeds bleef zij er bij wonen, in het vaste geloof dat de mijn nog in het verborgene zilver bevatte. Zrj weigerde haar hut bij de mijn te verlaten en wanneer men er haar uit wilde halen, bedreigde zij haar belagers met een oud model geweer. HET FORTUIN VAN EEN VREK BLEEK MKTS WAARD TE ZIJN. De zoons van Peja Jovanovitch te Belgrade hebben pech gehad. Toen Peja stierf, vertelde hij hun het laatste oogenblik, dat hij een geweldigen schat in zijn huis verborgen had. Na eenige weken te heb ben gezocht, vonden ze in den muur een ijzeren kistje, dat buitengewoon zwaar was. Het was zeer zorgvuldig gesloten, doch met een bijl konden ze het tenslotte openen. Het kistje bevatte vele banknoten en stapels nikkelen munten. Den volgenden dag gingen ze met hun schat naar de Bank. De kassier vond het geld zeer interessant en verklaarde dat v66r den oorlog het geheel een waarde had van ongeveer 15.000 gulden. En wat is het nu waard? vroeg daarop een van de zoons. Als u de munten laat smelten, krijgt u er wel 10 gulden voor, antwoordde de kassier glrmlachend. keus der jury viel op de mooie donkerharige Marion Baser. Een reporter van het dag- blad, waartegen de klacht ging, had opdracht gekregen over de actrice een artikel te schrij- ven en hij was, kennende zijn blad en zijn lezers, op sensatie uit. Het lukte hem zelfs van de doopakte van Marion kennis te nemen en tot zijn niet geringe verbazing moest hij vaststellen, dat de van alle kanten beju-belde schoonheidskoningin vijftig jaar was. Hij sohreef het opgedragen sensationeele artikel, dat groot opzien wekte, maar de krant een eisdh van 35.000 dollar schadevergoecfing be- zorgde. De tooneelspeelster was mateloos boos over de indiscretie en kon haast niet gekalmeerd worden op de rechtszitting. De rechter velde het volgende, voor onze begrippen ietwat on- gewone vonnis. De krant moet aan de too neelspeelster Marion Baser binnen drie dagen 15.000 dollar (betalen als schadevergoeding voor haar verraden leeftijd. In zijn motivee- ring voerde de rechter aan, dat de mededee- ling van den ouderdom door de krant wel met de feiten klopte, maar dat het een fout was, welke niet meer verbeterd kon worden. De schade van de tooneelspeelster bestaat hierin, dat het Marion Baser, nu haar leeftgd bekend is, niet mogelgk zal zijn uit haar qualiteit van schoonheidskoningin materieel voordeel te trekken. aan den staf van mrs. Ruth Bryan, rika als gezante vertegenwoordigt in Dene- marken. Andere candidaten voor den titel zijn jonge- dames uit de families Frick, Carnegie en Phipps. Mevrouw Burley, de dochter van den wel- gesteiden Londenschen koopman Kelynack, Studeerde te Parijs, Berlijn en Dublin muziek en behaalde in 1914 haar diploma aan de Kon. Engelsohe Muziekacademie. Zij scheen voor- bestemd een beroemd zangeres te worden maar wegens haar buitengewone schoonheid werd zij in 1917 uit 50.000 mededingsters tot de schoonste vrouw van Amerika, waar ze zich gevestigd had, gekozen. Korten tijd later trouwde zij met den farmer Burley uit Ari zona. Ze had den bijnaam van de Venus van Amerika. [Het [huwelijk was de eerste jaren erg ge- lukkig. Einde van vorig jaar, toen zij 16 jaar gehuwd waren geweest, werd Burley doodge- sdhoten. Het onderzoek deed aanvankelgk een jachtongeluk vermoeden, doch niet lang daama deden praatjes van ruzies in het farm- huis en liefdesavonturen van mevr. Burley met de cowboys de ronde. Dit werd aanlei ding tot een nieuw onderzoek en het gevolg was dat men tot de ontdekking kwam, dat Barley's 15jarig dochtertje hem had gedood op aandringen van haar moeder. De Venus van Amerika had daarbij op een meer dan achandelijke manier gewerkt op het kmderlgk gemoed van het meisje en op haar bijgeloo Mattic vertelde voor de jury: Toen wij naar St. Johns gingen, werd moe der verliefd op een cowboy. Wi) gingen des avonds altijd rijden. Moeder met haar cow- bov en ik met een ander. Moeder verlangde van vader, dat hij in een scheiding zou toe- stammen. Maar hij wilde niet. Hij zeide mi), dat hg moeder nooit vrij zou laten en daai was ze geiweldig boos over. iBii moeiljjkheden hadden wg dikwijls de hulp ingeroepen van ons orakelapparaat. Ook dit keer wilde moeder dit doen. Ze vraagt he orakel wat en zet dan een soort slinger m beweging. Blijft de slinger op „ja" staan, dan beteekent dat, dat je het gevi-aagde moet doen JSJeen" beteekent natuurlgk, dat je het niet moet doen. Je kan het orakel ook naar aamen vragen. Wij vroegen of wg vader zou- den doodsohieten. De slinger ging een poosje aarzelend heen er weer en wees toen op ,ja Toen vroeg moeder wie het doen moest en bet orakel verklaarde, dat ik het geweer moest nemen en de zaaik izoo moest innchten, dat het een ongeluk scheen. Wij etelden nog meer rragen Zouden wij in moeilijkheden komen „Neen", zei het orakel. Zou moeder met haar cowboy trouwen? „Ja". Dat alles was ons eohter nog met voldoen- den en wij legden bovendien de kaart. Harten- vrouw was moeder, hartenkonmg was de oowtooy. Schoppentien stond voor vader en achoppenaas beteekende zijn dobd. Ook de baarten wezen mij aan en dus moest ik v <J°E^<loteif werd, dat ik het in November zou doen tijdens een jaohtpartij. Cp het beshssende oogenblik .waren mijn zenuwen mg baas. Moeder was zeer teleurgesteld. Maa. enfin, zei zij, er zal zich wel een andere ge- legenheid voordoen. In December kroop er een stikdier onder ons huis. Wij deden alles om het te verdrg- ven maar het lukte niet en vader besloot dat wij'tot den volgenden dag zouden waehteu Wij moesten dan allemaal op wacht g 3taan en het dier dooden als het te voorschgn kwam om te drinken. Wij waehtten urenlang. •s Middags ging moeder naar de stad en vo zij wegging zei ze mij, dat er nu een gunsti„ gelegenheid was. Er deed zich inderdaad een gunstige ge legenheid voor, maar op het oogenblik, dat ik zou schieten, durfde ik niet. Maar toen dacht ik aan moeder en hoeveel het voor haar beteekende. Ik deed mijn oogen dicht en trok af. De lading uit allebei de loopen trof vader. Hit viel op den grond. Toen ik zag wat ik ge- daan had, liep ik op hem toe: „0 vader, vader! Wat heto ik gedaan?" nep ik schreiend. Ik ken hem echter niet meer helpen en ben toen naar de buren gegaan om hulp te halen. De rechter heeft de Venus van Amerika veroordeeld tot levenslang en haar dochter tot zes jaar in het opvoedingsgesticht. TRAGISCH EINDE EENER ZIDVER- KONINGIN. Uit Denver (Colorado) wordt gemeld, dat Elisabeth Tabor eens een beroemdheid in Ame rika, wier huwelijk twee en vijftig jaar ge- leden door den president der Vereenigde Sta- ten werd bijgewoond, is Vrijdagavond doodge- vroren aangetroffen in haar schamele hut vlak bij de zilvermgn, die haar eigendom is. Zg was reeds veertien dagen geleden gestorven KLEINE MAN, W'AT DEED JE IN DE KOU Te Rockford (Illinois) is een eisch tot echt- sdheiding ingediend door een vrouw, die voor de zevende maal is getrouwd. De echtgenoot verklaarde, dat zijn huwe- lijksleven verre van gelukkig was, omdat zijn vrouw hem voortdurend aan haar zes vorige echtgenooten herinnerde. Tevens bestreed htj haar bewering, dat hij blijk van wreedheid had gegeven, door erop te wgzen, dat hij 50 K.G. woog, doch zijn vrouw daarentegen het dub- bele. De zaak zal aan een jury worden voorge- legd. EEN NIEUW VACCINE TEGEN POKKEN. De ,,Izwestija" meldt: De wetenschappe- lgke medewerkers van het oentrale instituut voor wetensohappelijke controle op bacterio- logische preparaten Togoenawa en Badjakowa zijn er in geslaagd een zuivere cultuur te ver- krijgen van het virus van een vaccine tegen pokken, gekweekt op een specialen voedings- bodem, waarvoor fijn verdeelde hoenderem- bryo's worden gebruikt. Naar aanleiding hiervan verklaarde prof. Ljoebarski aan een vertegenwoordiger van de ..Izwertija", dat het koepokvaccine, he- hallve het pokkenvirus ook andere microben bevat, die het preparaat verontreinigen. Dit gebrek kan in de toekomst door het werk van Togoenowij en Badjokowa worden ver- holpen. Wetenschappelijk heeft het buiten- dien nog dit belang, dat tot dusverre de kwes- tie van den verwekker van de pokken nog niet was opgelost, hoewel er eenige onderzoekers waren, die beweerden, dat zij verwekt wer- den door microben, waaraan zij den naam lichaampjes van Pachin" gegeven hebben. Met de verkrijging van een zuivere cultuur van het virus van een pokkenvaceine is deze kwestie nu van de baan; het bleek, dat virus uitsluitend uit z.g. lichaampjes van Pachm bestond. HET TESTAMENT OP DE SPREKENDE FILM. Om in alle geval alle verschillen tusschen zijn erfgenamen na zijn dood uit te sluiten, is een rijke inwoner van San Francisco op het idee gekomen om niet een schriftelijk testament te maken, maar zijn testament door de sprekende film te laten opnemen. In het bijzijn van een notaris en de voorgeschre- ven twee getuigen gebeurde deze eigenaar- dige opname, waarbij de testateur luid en dui- delijk alle punten voorlas, welke hrj in zgn laatsten wil doen opnemen. Om aan alle eisefhen van de wet te voldoen, werd ook van den notaris en de twee getuigen een toonfilm- opname gemaakt, die verkiaaiden, dat de Frandscaan in hun tegenwoorddgheid en m het voile bezit van zijn geestvermogens en met vrgen wil zoo even zijn testament voor het toestd had opgesteld. Vier-en-tiwintig uur later werd in tegen- woordigheid van dezelfde personen de film gedraaid en iedereen kon duidelijk en holder de testamentaire woorden van den origineel mede hooren, maar ook zgn gelaatstrekken en zijn gebarenspel volgen, welke elken twg- fel ultsluiten. De film met het testament werd daarop in een blikken doos gedaan en notarieel verzegeld en toen gedeponeerd bg den president der rechtfbank in San Francisco. Als de man in kwestie eens gestorven zal zgn, zal men een origineele testamentsopenmg be- leven. Alle erfgenamen zullen in een bioscoop biieen moeten komen en dan op het doek den overledene zelf aan hem zijn wil hooren ver- kondigen. Volgens de meening der Ameri kaansche jurlsten is deze wijze van testament maken volkomen geldig. FLUISTEREN IS 10.000 DOLLAR WAARD. Miss Sylvia Danres in de Amerikaansche stad Seattle kan niet meer fluisteren. Bij een operatic aan de amandelen heeft zij wel het spraakvermogen niet verloren, maar wel de kunst, am het geduid te dempen; al wat zg zegt, klinkt luid en rauw. Dat is voor een dame natuurlijk verschrikkelgk. Hoe moet zti met en over haar vriendinnen spreken? H)oe kan zij met haar verloofde fluisteren. Miss Sylva Danres is diep ongelukkig en zij heeft thans den geneesheer, die haar heeft ge- opereerd, een prooes aangedaan. Zij verlangt een ischadeloosstelling van 10.000 dollar, en als de zaaik voorkomt, zal zij waarschgnlgk de eerste Amerikaansche dame zijn, die hij het opneimen van de gegevens omtrent haar persoonlijkheid haar leeftijd niet zachtjes den rechter in het oor kan fluisteren. EEN VIJFTIGJARIGE SCHOONHEIDS KONINGIN. In New-York is een proces behandeld, waarvoor vooral bij het vrouwelijk geslacht DE DANS IN DE KERK. Ruth St. Denis danste in het koor van een bekende Presbyteriaankerk in New-York met de nagels van haar teenen karmijn gekleurd. Verschrikte ouderlingen van andere kerken hebben nu geprotesteerd, dat de dans was ,,een aanval op de reinheid van de kerk." Ruth vertolkte in haar dans het vers van Psalm 63: Als ik uwer gedenk op mijne leger- stede, zoo perns ik aan u in de nachtwaiken. Ze droeg emstige gewaden van zwart en wit, maar de sdhitterende geverfde nagels van haar teenen gluurden er onder uit. En dit is Ruths antwoord op de critiek: Ik weet heel zeker, dat de meisjes uit het koor hun neus poederen voor ze hun plaats in het koor innemen en de dominee seheert zich ex tra en borstelt zijn haar netjes eer hij op stoel gaat. Als ik als danseres nagelglans op mrjn teenen doe, maakt dat heelemaal geen ver- schil met een koorzangeres die haar vinger- nagels polijst. Maar hinnen vijf jaar zal het dansen in de kerk zoo iets gewoons zijn, dat er geen critiek meer over gehoord zal worden. KNAAP MET VERSCHOVEN INWENDIGE ORGANEN. In het Centraal Kinderziekenhuis te Bakoe (Kaukasus) is een 13-jarige knaap opgeno- men, (bg wien een eigenaardige bijzonderheid werd geconstateerd. Het hart en de milt van den knaap bevinden zich namelijk aan de rechterzijde, terwijl de lever grootendeels naar links is verschoven. De jongen is overi- gens volkomen gezond en gaat gewoon naar school. DE EERSTE AUTOBUS MET PELGRIMS TE MEKKA AAN GEKOMEN Te Mekka is de eerste groep .pelgrims aan- gekomen, die gebruik makende van den nieu- wen autoweg door de woestijn per autobus te Mekka is aangekomen. Deze weg, die van de grens van Irak dwars door de Arabische woestijn via Medina naar Mekka loopt, werd op 13 Februari j.l. geopend. De reis van de grens van Irak naar Mekka, die over zee on geveer een maand duurde, kan via den nieu- wen weg in drie a vier dagen gedaan worden. EEN KW ARTIER SCHIJNDOOD. Een man, die in een ziekenhuis te Murwil- limbab een operatie onderging, heeft geduren de vijftien minuten schijndood gelegen. Nadat de patient onder narcose was ge- bracht werd zijn polsslag plotseling hoe lan- ger hoe zwakker tot op een gegeven oogen blik de ademhaling en het hart in het geheel niet meer schenen te functionneeren. In koortsaehtigen haast werden daarop den patient onmiddellgk strychinen-injecties toe- gediend, terwijl adrealine direct in de hart- holte werd gespoten. Terwijl de tong met een tang werd vastgehouden, deed de chirurg alle mogelijke pogingen om den bloeddruk te her- stellen en met succes. Het gelaat van den patient, dat aanvankelgk blauw was gekleurd, herkreeg na eenigen tijd zijn normale kleur, waarna ook het bewustzijn terugkeerde. konden vervaardigden. Hoofdzakelgk „ver- leenden" zij de Poolsche vrijheidsorde. Hun afzetgebied bepaalde zich niet tot Polen, ook in Frankrijk en Amerika hadden zij klanten. Voor iedere orde vroegen zij 20 zloty, als ver- goeding. In het totaal hebben zrj ongeveer 300 belanghebbenden bedrogen. Strelczyk onder- teekende de oorkonden als „directeur-generaal en kolonel", zijn medeplichtige als „secreta- ris-generaal". Strelczyk kreeg de hoogste straf, 13 maanden gevangenisstraf. EEN TEGEMOETKOMENDE HOUDING. Men schrijft uit Monte-Carlo: Tal van Britsche wintergasten op de Riviere zijn door den nieuwen val van het pond ster ling (tot ongeveer 7-0 fr.) in niet geringe mate gedupeerd. Om hun ter wille te zgn en hun in hun koersverlies tegemoet te komen, heeft de Socidte des Bains de Mer bekend ge maakt, dat in de beide alhier door haar ge- exploiteerde hotels de rekeningen der Engel sohe gasten in ponden voldaan kunnen wor den tegen den vasten koers van 74 fr. per pond. EEN VIERJARIGE CHAUFFEUR. Mgnheer Cann uit Bristol had te Ports mouth zgn auto aan den kant van den weg laten staan, terwgl hij even later een bood- schap ging doen. Toen hij terugkeerde, zag hij den wagen rijden, terwgl het scheen of er niemand in zat. Na 40 meter stopte de auto weer en mijnheer Cann vond tot zijn verba zing een heel jong knaapje achter het stuur, terwijl de motor liep. Op de vraag, of hrj rijden kon, antwoordde het jongetje: ja. En om te laten zien, dat hij het kon, zette hg den motor aan en bracht de machine in zijn ver- snelling, maar zgn beentjes waren niet lang genoeg om voldoende gas te geven. Daar mijnheer Cann niet wist, waar het kind vandaan kwam, stelde hij zich in ver- binding met de politie, die reeds aan de moe der van den op technisch gebied veel beloven- den knaap bericht had gekregen, dat haar zoontje van vier jaar, dat even te voren nog in zgn duw-wagen had gezeten, spoorloos was verdwenen. De jonge heer Raymond Edwards heeft zich scbuldig gemaakt aan twee emstige overtre- dingen, hij heeft een motorrijtuig bestuurd, terwijl hij nog te jong was om daartoe ver- gunning te hebben en zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, en hij stelde zich in het bezit van een auto, zonder medeweten en toe- stemming van den eigenaar. Arme Raymond. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Poetzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. TWEE BEDRIEGERS „VERLEENDEN" RIDDERORDES. De rechtbank te Tamowitz heeft twee be- driegers urt het oosten van Opper-Silezie ver oordeeld tot dertien en zes maanden gevange nisstraf, daar zij een bloeienden handel in ver- valschte Poolsche ordeteekenen en diploma's dreven. De schilder Tyrala en zijn kameraad, de arbeider Strelczyk, hadden reeds twee jaar een geheime drukkerij, waar zij valsche oor- Een en ander over Interference als Probleem-thema. Deze week eerst eenige vragen van lezers, die voor alien van belang zijn. 1. Eenigen tijd geleden kocht ik van een reizend koopman tien jonge hennen. Hg noem- de ze „Zundertsche grgze". Ze waren goed- koop. Bijna aan den leg voor S 1 per stuk. Nu zeggen ze mij dat ze slecht leggen en vleesch- kippen zijn, z.g. Noord-Hollandsche blauwe. Het zijn flinke kippen, groot van stuk en grgze veren hebben ze. Ze leggen bruine eieren van middelmatige grootte. Ik kocht ze omdat ze goedkoop waren. Ben ik miskocht? Zgn dat werkelgk vleeschkippen Zoudt u mij aanraden om ze dan spoedig te slachten en op te eten? Broeden ze ook goed, zoo ja, dan zou ik ze daarvoor wel kunnen gebrui- ken." Kijk eens, zoolang we op deze manier kip pen willen houden zullen we altijd bedrogen uitkomen en van winst maken is geen sprake. Er is geen kwestie van dat men in deze tjjden een kip, die niet goed legt, rendabel kan ma ken en kippen van een rondreizend koopman zijn voor mij niet aanlokkelgk. Wat deze hee- ren verkoopen zijn meestal kippen die op hoen- derparken afgedankt worden, omdat ze om de een of andere reden niet deugen. Ook worden ze vaak op markten gekocht. Het groote gevaar van dezen handel is de verspreiding van besmettelijke ziekten. Heel veel gevallen van cholera, die ik onder handen krgg, vin- den hun oorsprong op markten of „rondrei- zend koopman". Ziehier zoo'n geval van ver- leden week: Zonder dat ik iets van ziekte heb bespeurd had ik bedenmorgen zestien doode kippen en gisteren acht. De dieren krijgen het ibenauwd, vliegen op en vallen dood neer. Ik denk aan vergiftiging en had gaame het voer onder- zocht". Dergelijke massa-sterfte plotseling optre- dend is vaak een gevolg van het koopen van ..rondreizende" kooplieden. U kocht ze omdat ze „goedkoop" waren, begrijpt nu meteen de les „goedkoop-duurkoop". Kippen koopen doet men om er op de een of andere wgze voor- l.a. l.a. l.a. l.b. l.a. deel van te hebben, maar niet omdat ze „goed- koop" zijn. Ik kan natuurlijk van hieruit niet vaststellen wat voor wonderdieren u gekocht heeft, een raskenner ben ik bovendien met en zoo moet ik u eerlijk bekennen dat ik niet weet hoe ,,Zundertsche grijzen" er uit zien. mogelgk is dat alleen een ras dat in de ver- heelding van den koopman bestaat. Als het Noord-Hollandsche hlauwen zijn heeft u in elk geval vleeschkippen en geen legkippen, doch om deze nu op stelt en sprong op te gaan eten lgkt mij niet noodig. Ook al zijn dit geen legdieren, toch zullen ze, mits goed gevoerd, in de komende maanden wel leggen en kunt u ze dus altgd nog opruimen als ze uitgelegd zgn. Bovendien heeft u dan nog de kans dat er een broedsch wordt en u deze hen dan als kloek kunt gebruiken. Het boekje waar u naar vraagt is een der nuttigste die er op het oogenblik zijn, doch alleen voor menschen die Duitsch kunnen lezen. Het is de ,,Kalender fur Geflugelzuchter 1935", uitgegeven door Frit* Pfenningstorff te Berlijn. Elke boekhandela&r kan u er aan helpen. (Vraag 2. In antwoord op uw vraag waar ik de kuikens gekocht heb die aan pullorum leden, deel ik u mede, dat ze afkomstig z(jr. van Ik heb er maar 50 van de 500 meer over, heb ik nu nog aanspraak op ver- goeding, want het is door de kuikens hier ge- bracht. Ik heb een hok met een nieuiwe vloer en zijkanten, alles is goed ontsmet en de kui kens zgn nog niet buiten geweest. Hier heb ben ze het dus niet gekregen, dat is uitge- sloten. De ibroeder verkocht ze vroeger onder garantie, daar is ditmaal niet over gesproken Wel heeft hij mij bij de voorlaatste zending voor enkele dooden vergoeding gegeven. Ik heb hem nu geschreven, hrj is zelfs hier in de buurt geweest, maar niet bij ons geweest. Wat nu te doen ?"v We hebben hier te doen met het gewone ge val zooals zich dat elk jaar in het kuikensei- zoen voordoet. De menschen koopen kuikens zonder garantie, zonder zelfs te vragen of de foktoomen op pullorum onderzocht zijn en als het dan misloopt is Leiden in last. Het eenige wat ik elken lezer voor de zooveelste maal op het hart wil drukken is geen kuikens te koopen van bedrgven die niet door een die- renarts op pullorum onderzocht zijn of beter nog, onder controle van een dierenarts staan Wie maar raak koopt kan enorme schade op- loopen. Ik raad aan den directeur van de pluimveecentrale te Beekbergen van derge lijke gevallen in kennis te stellen. Men kan wel schadevergoeding vragen, maar meestal krjjgt men heelemaal geen antwoord of een afwgzing. Vraag 3. Naar aanleiding van het stukje waarin u schreef over gevaar bij het gebruik van eendeneieren welke besmet zijn met para- typhus zou ik u willen vragen of deze eiere» indien ze gekookt zgn, nog gevaarlgk kunnen zijn. Dit naar aanleiding van het feit, dat ik maar enkele dieren heb en niet weet of ee gezond zijn." Over deze eigenaardige kwestie omtrent de eendeneieren hoop ik binnenkort wat meer te vertellen. De besmetting der eieren schflnt niet zoo heel groot te zijn, maar z(j is toch zoowel in Nederland als in Duitschland, En- geland en Frankrrjk geconstateerd. Als men de eieren flink kook worden de bacillen ge dood en is het gevaar niet groot. Voor zoover mij bekend is er maar 6dn geval beschreven, waatbg een meisje ziek werd na het eten van een paar spiegeleieren. Zooals we weten is bg spiegeleieren de dooier vaak nog vrjjwel rauw. Verreweg de meeste gevallen zijn geconsta teerd na het gebruik van saladen, mayonalsen. z.g. slagroomijs en dergelijke preparaten, waarin dus versche eendeneieren verwerkt zijn en die dan een poos bij gewone tempera- tuur bewaard worden en rauw gegeten In dergeljjke voedingsartikelen kunnen dan de bacillen zich sterk vermenigvuldigen en tot ziekte aanleiding geven. In ons land gebruikt men niet eens veel eendeneieren in zulke spijzen en is dus ook het gevaar gering. Maar de kwestie is dat er in het buitenland maatregelen in overweging zijn om eendeneieren alleen toe te laten als zg afkomstig zijn van bedrijven waar geen paratyphus onder de eenden voorkomt. Vooral bij vastzittende eenden schijnt bet gevaar van besmetting der eieren al heel ge ring te zijn, loszwemmende eenden en sterk vervuilde nesten vormen het grootste gevaar Tenslotte nog een vraag betreffende het leggen van dunschalige eieren en la3t van verlamming die den volgenden dag weer beter is. Dit laatste zal wel met het eerste samen hangen en zgn lichte gevallen van legnood. die hij dunschalige eieren vaak voorkomt en vaak doodelrjk verloopt. De drie hoofdoor- zaken van dunschalige eieren zjjnte kort aan kalk (en welkoolzure kalk, dus getoalen schelpen enz.), tekort aan bepaalde vitaminen (vandaar dat btjvoedering van levertraan en gist sons helpt) en vetzucht. Bg vette kippen functkmeert het legorgaan slecht, ook de kalk- klieren. In zoo'n geval wil het voeren van veel groenvoer en het matigen van het voeren van graan vaak helpen. Dr. B. J. C. TE HENNE5PE (Nadruk verboden.) (H.) In probleem B opent de sleutelzet de moge- lijkheid op b4 mat te geven. Zwart kan deze dreiging op verschitlende manieren pareeren, waardoor echter steeds een of andere witte interference mogelijk wordt. 1.puf> interfereert de witte dame zoodat de matdrei- ging gepare°rd is. (Met matdreiging wordt natuurlijk bedoeld de dreiging die de sleutel zet inhield.) Echter wordt nu tevens veld b6 geblokkeerd zoodat 2. P8b7 mogelgk wordt, welke zet eveneens de voorheen werkzame dame interfereert en we hier dus de variant of beter gezegd het thema ,,blokkeerings- interferentie" zien optreden. 1. 2 Db4t 1 Pb6 2. P8b7t 1 Pb5, Lb5 2. P6b7t 1 Pd5: 2. Tc4t 1 Pa6 2. Pe6t 1 - Ld4 2. Pe4t 1. anders 2. Pb4i 1. Mr Probleem C. A. v. d. Ven. Dr Probleem B. M. Niemeijer. Mat in twee zetten. Dg6 dreigt Lf6 Pf3 2. De6t 2. Pe7t 2. Pe3t Mat in 2 zetten. benevens andere varianten. De volledige oplossing hebben we aange- veven en achter de varianten de soort ver- meld van het thema, n.l. of er blokkeenngs- interference, dan wel hinderlaag-interferentie is. We merksn hierbg nog op dat de situatie. Db8-Pc7-Pd6 een „gemengde batterij" is. Men bestudeere voor al het gemotiveerde van elke witte interference. Het spreekt vanzelf dat in drie- en meer- zetten dit thema eveneens te verwerken is (idit geldt trouwens „iiberhaupt" voor rile tbema's!) Matzet-interferentie genoemd onder 2e vin- den we in probleem C. De twee themaCsche-varianten zgn slechw aangegeven. De uitwerking der andere varian ten late de lezer toch voor al niet na! Na iLf6 vindt men een interference van Te8 door het witte paard, omdat de pen ning van Te6 overbodig is geworden. In de variant 1Pf3 vindt men een blokkee- rings-interferentie. Het veld f3 wordt n.1. door het paard geblokkeerd dus ontoeganke- liik voor den zwarten koning en alleen daat - door is 2. Pe3 mogelijk welke manoeuvre Td3 interfereert, waarvan de werking op f3 over bodig is geworden. We merken verder nog op dat interference na overbodig gewo'den penning steeds geschiedt door een stuk! In probleem C is de situatie Dg6-Pf5: Ke4 (na de sleutelzeteen directe battery waarvan de witte dame het staartstuk en het paard het batterijstuk. Het zal duidelijk zijn dat men alleen met een batterijstuk door interference een zwart stuk kan ontpennen en het mat doen bewerkstelligen door het staartstuk We ziin hiermede aan het einde gekomen van de beschouwingen over witte mterferentie. en zullen thans de andere groep der zelf-interre- renties gaan bekijken. (Wordt vervolgd.) J. B. VERDONK Oplossing van probleem no. 11. Sleutelzet 1. Db3<c4. 1. Pe3Xc4 2. >Pb4-d5 mat. Pe3 speelt 2. 2. 2. I. H. in. IV. V. 1. 1. 1. il. 1. 1. 1. d7Xc6 d7d5 47—^5 Df7g7 Df7X^7 Ph8Xg6 2. 2. 2. 2. Pb4d5 mat. Dc4e6 mat. Dc4e6 mat. Dc4c5 mat. Dc4e4 mat. Dc4e4 mat. Pf8Xg6 mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6