Predikbeurten Sport Gemengde Berichten GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. ZAAMSLAG. AXEL. OOSTBURG. RECHTSZAKEN. GROENENDIJK. KLOOSTERZANDE. VOETBAL. SCHAKEN. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. ONRECHTMATIG STEUN TREKKEN. DE MOTOR VAN WARDENTER TE WOLVEGA. KIPPENDIEVEN GEARRESTEERD. In de Diiisdag* getoudeh vergadering van den gemeenteraad, waarin met uitzondering van aen heer Koopman, alle leden tegenwoor- dig waren, en dis aan het slot op de publieke tribune ook wend bijgewoond door bet per- soneel der gemeente en de rijkspolitie, nam de beer Job. de Feijter, wiens taak als burge meester op dezen dag ten einde liep in die funetie atscheid van den gemeenteraad, en ricbtte zich zoowel tot wethouders, secreta ris, raadsieden. de gemeente-ontvanger, bet peraoneel der secretarie en verdere gemeente- ambtenaren, den majoor der ryksveldwacht, en alien die bem ty.deas de vervuiling van zijn ambt op een of andere wyze bebben bijge- ataan. Hij bracbt in de eerste plaats dank aan God, voor de onaervonden weldaden, aan- gezien hij, op 53-jarigen leeftijd bet burge- meestersambt aanvaardende, in voile gezond- beid vier perioden dit ambt heeft mogen ver- vullen, en dankte voorts alien voor de aange- name medewerking die by steeds beeft mogen andervinden, van wetbouders, secretaris, ge- meenteraadsleden, het personeel der gemeente, predikanten gemeentelyke corporation en vereenigingen van algemeen nut, terwijl hij de beste wenscben uitsprak voor den bloei der gemeente en het welzijn der gemeentenaren. De scbeidende burgemeester werd vervol- gens toegesproken door den oudsten wethou- der, den beer A. de Feijter, die bem uit aller naam dankte voor al betgeen bij tijdens zijn ambtsvervulling in bet beiang der gemeente beeft verricht, ook wederkeeng voor de aan- gename wijze waarop bij als raadslid en wet- houder met bem beeft mogen samenwerken voor het welzijn der gemeente. Te voren was besloten aan Ged. Staten te bericbten, dat de raad de wijziging in de be- zoldiging van burgemeesters, met dien ver- stanae dat ook jaren als wethouder doorge- bracbt als dienstjaren die voor periodieke verbooging in aanmerking zullen komen, niet noodig acbt. Tot leden der plaatselijke scbattingscom- missie zijn herbenoemd en benoemd de beeren Job. Scbeele, K. de Kraker, W. M. Ferdinan- dusse en D, Dees. Besloten werd niet in te gaan op een adres van A. van Cadsand e.a. tot bet aanleggen van eene rioleering. Aan J. J. de Bree werd overeenkomstig art. 13 der L.O. wet een tegemoetkoming verleend voor zijn schoolgaand dochtertje ad f 25 per jaar. Vastgesteld werd een wijziging der begroo- tlng voor het electrisch bedrijf voor 1934. Benoemd werden de leden, resp. voorzitters der stembureaux voor de verkiezing van leden der Prov. Staten en van den gemeenteraad, en van de leden van het hoofdstembureau. Goedgekeurd werd een wijziging der begroo- ting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1934; vastgesteld werd het kobier der honden- belasting voor 1935 op 397 Goedgekeurd werd een voorstel tot wijzi ging der begrooting voor 1934 en van die voor 1935, gewonen dienst. Bij de omvraag vroeg de beer D. Dees hoe bet stond met bet plaatsen van bordjes voor langzamer rijden by de scbolen. De voor- sitter deelde mede, dat gezocbt wordt naar den goedkoopsten weg om daarin te voorzien. De heer Haak kwam terug op de minder goede bediening door de posterijen in de bui- fcenwijken. Hy en anderen ontvangen de be- stelling pas na den middag; hij zou wenschen dat getracht werd het daarheen te sturen, dat de bestelling voor den middag plaats bad en acbt het ook noodig, dat het telefoohkantoor den gebeelen dag, d.w.z. van 8 tot 20 of 21 uur zal geopend zijn. De middagsluiting is een belemmering voor het verkeer; in kleinere gemeenten, door hepa genoemd, bestaat die middagsluiting niet. Ook acht hij de bezetting van het kantoor door 6dn man, in verband met den omvang van het verkeer, te weinig. De voorzitter deelde mede, dat van wege het bestuur der posterijen een schrijven is ont vangen, waaruit valt af te leiden, dat men uitbpeiding van den dienst overweegt. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. De 26-jarige E. van R. botste op den weg van Oversiag naar Wachtebeke met zijn rij- wiel op een landbouwerskar en bleef vrijwel op slag dood. Zaterdag werd alhier de jaarvergadering gehouden van den Ring van J. V. op Geref. Grondslag in Zeeuwscb-Vlaanderen. Na opening door den voorzitter, den heer C. Herrebout Jr., wees deze in zijn openings- tvoord op den eisch van beginselstudie juist in dezen tyd. Uit bet jaarverslag viel te constateeren dat ook dit jaar weer een kleine stijging in ledental te boeken viel, zoodat bet thans boven de 200 uit kwam. Met de financien staat het er heel goed voor. Ingeleid werd door L. van 't Leven van Ter Neuzen: ,,Geestelyke vrijheid". Door van Bortel van Scboondijke werd; „Inhoud en vorm van ons vereenigingsleven" besproken Uit het ringrapport bleek dat de algemeene toestand der vereenigingen geen emstige reden tot klachten geeft. Een speciaal onder eoek was ingesteld naar bet aantal jonge leden en de medewerking van deze. Voorts naar de lezing van bet Jongelingsblad en de behande- tlng "van het, vak Maatscbappelijk Onderwijs op de J. V. Met algemeene stemmen werd de heer Oggel van Axel als secretaris herkozen. (De Z.) Jaarvergadering „Groene Kruis". Als er 66n vereeniging in ons stedeke is waar de opkoinst der leden naar de jaarlijk ache ledenvergadering miniem is, dan is bet wel deze uit sociaal-maatschappeiyk oogpunt zoo nuttige vereeniging, die nog wel in aan tal het allersterkst is. Van de 1032 leden waren er ditmaal (met inbegrip van een 5-tal bestuurders->' slecbts 24 aanwezig toen de praesus, de heer A. E. C. Krutjsse in het ge- bouw der Chr. Lagere Landbouwschool Maan- dagavond deze bijeenkomst met een woord van welkom opende. In zijn openings-speeche meende deze te moeten wijzen op een tweet al zaken van groot beiang behoorende tot de aibeidssfeer der vereeniging. Hij meent daar- mede aan bet door den secretaris uit te bren- gen jaarverslag geen afbreuk te doen. De cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken, waarvoor in November 1932 het initiatief werd genomen begon met 19 deelnemers die zonder uitzondering tot de eerste herhalingscursus werden toegelaten. Bij de tweede herhalings cursus waren nog een elftal cursisten over- gebleven die dus volledig op de hoogte waren en aan de gestelde eischen voldeden, betgeen bleek uit een door dr. Van Gelderen afgeno- men examen, waarna aan alien het .Bonds- diploma van bet Oranje-Kruis' kon worden uitgereikt, Vooral aan dr. Bom past in dezen een woord ▼an dank en hulde voor zijn belangelooze ar- beid gedurende 3 jaar, waardoor hij aan Axel een nieuw elftal heeft toegevoegd, hetwelk onder de vele elftallen van den tegenwoordi- gen tijd zeker niet by de minst verdienstelyke moet worden ingedeeld. Met bet oog op bet nog steeds toenemend verkeer op den open- baren weg en het meer en meer beoefenen van de waiersport is bet van de grootste waarde en beteekenis over in dit opzicht ge- schoolde krachten te beschikken. In de tweede plaats nam het Groene Kruis het initiatief vocr een Moedarcursus, waaraan 21 deelneemsters met groote voldoening de les sen bebben gevolgd van welke een tiental ge- acbt kunnen worden tot deze vereeniging te behooren. De secretaris, de beer P. le Feber Sr. kreeg daarop na de voorlezing der notulen gelegen- beid tot het uitbrengen van zijn ditmaal uiterst beknopte jaarverslag. Deze begon met er op te wijzen ook geen aanleiding te zien na bet breedvoerige overzicbt bet vorige jaar met het oog op het 20-jarige bestaan geleverd, ditmaal uitvoerig te zijn. In deze vereeni ging marcheert alles best. Er is geen plaats voor onderlinge gescbillen of krakeel. Wars van politiek is bet doel van bet Groene Kruis slecbts: bet verzachten van lijden. En aan dit doel wordt bier in Axel tamelijk wel voldaan mag hij zonder verheffing zeggen.. Of er dan geen fouten gemaakt worden? Hij wil dit in het midden en ter beoordeeling der vergade ring laten, daar het nu eenmaal zoo is in bet leven dat elk die werkt zich daaraan wel eens schiuldig ziet. Slecbts zij die niets uitrichten kan ook niets verweten worden. Hij beeft de overtuiging dat het beoogde doel: „lijden te verzachten" ook te Axel weer met succes werd nagestreefd. De onderlinge verhoudingen in het bestuur waren uitstekend. Slecbts drie- maal kwam dit bijeen ter regeling van huis- houdelijke zaken, magazijn en contributie- aangelegenbeden. De door zuster Kruitbof afgelegde gewone bezoeken bedroegen in 1934 niet minder dan 4533, terwijl voor de T.B.C. 311 bezoeken in totaal noodig waren en voor zuigelingenzorg 176. In totaal bedroeg het aantal bezoeken 5020. Uitgeleend werden 773 artikslen. Over den arbeid der zuster bestaat slecbts eenparige lof. Eveneens is de zorg voor artikelen en magazijn in goede handen. Van bet leslokaal der Landbouwsebool werd gratis gebruik gemaakt en behoefden alleen de kosten van vuur en licht te worden vol daan. Het jaarverslag wordt beeindigd met het uitspreken van de hoop, dat het „Groene Kruis" met steeds meardere volkomenbeid moge arbeiden en de leden door het bezit van een goede gezondheid zoo min mogelijk de hulp van betzelve zullen noodig bebben. Het jaarverslag van den pemningmeester den heer L. P. Bakker geeft aan inkomsten (waaronder een goed slot van 1933, groot 981,28) een bedrag aan van f 3899,08, terwijl de uitgaven een som beliepen van 2970,94, zoodat er ditmaal een batig saldo is van f 928,14. De T.B.C.-bestrijding gaf als cijfer van ifi-j komsten en ontvang aan een bedrag groot f 797,20. Namens de commissie bestaande uit de beeren P. van Alten, J. F. den Doelder eri A. Tb. 't Gilde rapporteert eerstgenoemde om- trent het nazien van de boeken en bescbeiden van den penningmeester, welke in een voor- beeldige orde werden bevonden en aan dezen functionnaris die een eereplaats verdient m bet door bet dagelijks bestuur gevormde drie- manscbap past dank en lof voor zijn gepres- teerden, veelomvattenden arbeid. Een nieuwe commissie bestaande uit de beeren Lev. Dieleman, P. VerstratenRie- mens en J. R. de Jonge werd voor 1935 belast met het nazien der rekening en bescbeiden van den penningmeester, nadat aan de com missie van 1934 dank was gebracbt. De pen ningmeester werd voor zijn arbeid door den voorzitter hulde gebracht en gedechargeerd. Geantwoord werd aan e£n der leden dat de op de vereeniging rustende schuld nog be- draagt 5400 (wijkgebouw). In 1934 kon weder 400 worden afgelost aan obligatie's. Over de kosten der Emmabloempjes gaf de voorzitter bevredigende inlicbtingan, terwijl deze nog wees op bet feit, dat niettegen- staande een nog iets grooter aantal leden dan in 1933 de opbrengst der contributie pl.m. f 40 minder is geweest. M. a. s. werd daarop de rekening vastgesteld. Hiema volgde bestuursverkiezing wegens de periodieke aftreding van den voorzitter. Deze werd met algemeene stemmen als zoo- danig herkozen en nam op de desbetreffende bem door de secretaris gestelde vraag, de be- noemlng in dank voor bet algemeen in hem blijkende gestelde vertrouwen, dat spreekt uit de schitterende uitslag der stemming, zijn benoeming opnieuw aan onder applaus der vergadering. Bij de omvraag werd door een der leden de wenschelijkheid bepleit evenals te Ter Neuzen op de jaarvergadering eens een film te vertoonen, hetwelk het vergaderingbezoek in niet geringe mate zou bevorderen. Blijkens het verslag in de Ter Neuzsnsche Courant beeft men daar ter plaatse succes daarmede gehad. De voorzitter is de meening toegedaan, dat men dan weliswaar een drukker bezoek kan forceeren, maar hij twijfelt er aan, of diegenen die voor de film komen, ook voor de op de agenda voorkomende zaken eenzelfde interesse zullen bezitten. De meeningen der vergade ring blijken sterk verdeeld omtrent deze aan- gelegenbeid en het bestuur zal zich ten dezen t. z. t. beraden. De voorzitter sluit daarop de vergadering met te wijzen op de stichting ook bier ter plaatse van een Comit<5 tot steun aan on- en minvermogende T. B. C.-lijders. Dit GomitC, onder presidium van den Burgemeester, meent op geen betere wijze de nagedacbtenis van wijlen H. M. de Koningin Emma te eeren dan door de inzameling van gelden voor dit doel dat Haar by baar leven zoo na aan bet hart lag. In samenwerking met bet Wit-Gele Kruis wordt binnen zeer korten tyd met het collecte- werk een aanvang gemaakt en de voorzitter doet een beroep op aller steun en mUddadig- beid. Het groote leed van de tuberculose moet ons alien inspireeren om ieder naar zijn vermogen krachtig bij te dragen tot verzachting van dit lijden. Hij twijfelt niet aan succes voor deze collecte bier in Axel, ondanks de crisis en sluit daarop met een woord van dank voor de vlotte afwerking der agenda deze vergadering. Luchtvaart-vergadering. Onder leiding van den heer M. Wagbto, bur gemeester van Groede, bad Maandag alhier een bijeenkomst plaats van beiangstellenden voor de Luchtvaart, met de bedoeling om te geraken tot vorming van een afdeeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van de Zeeuwsche Ver eeniging voor Luchtvaart. Met den heer Wagtho badden in bet voor- loopig comite zitting genomen de heeren Beikers te Sluis, Van den Broecke te Aarden- burg, Bronswijk Jr. te Oostburg, Jongsma te Groede, Leenhouts te Retranchement, Wil- lemsen te IJzendijke en Van Zuyen te Bres- kens. Afwezig waren twee leden van bet voor- loopig bestuur, n.l. de heeren Van Meile te Breskens en Mijs te Oostburg. Verder waren een twaalftal beiangstellenden aanwezig. De voorzitter gaf een overzicbt van de mo- tieven tot de bijeenkomst en van 't geen vooraf is gegaan en kwam zoo tot bet streek- belang, gelegen in de stichting van twee vliegvelden in Zeeuwscb-Vlaanderen, waarvan £en in elk der beide deelen vsin Zeeuwscb- Vlaanderen. Na eenige bespreking stelde de voorzitter voor, dat binnenkort een nieuwe vergadering zou worden uitgescbreven, waartoe dan bet vrijwillig opgetreden bestuur het initiatief zou neimen. Dit werd goedgevonden, waarmede de ver gadering was afgeloopen. Een tweetal aan- wezigen h ebb en zich als lid opgegeven. (Midd. Crt.) Diploma meester-schilder. De heer C. A. Catsman alhier, behaalde aan de Nationale Scbildersscbool te Utrecht, uitgaande van den Bond van Nederlandsche schilderspatroons, bet diploma van meester- schilder. DONDERDAG 14 MAART 1935. (Biddag voor het gewas.) Ned. Herv. Kerk. AXEL. 9.30 ui, Ds. Van Oeveren; 2 u., Ds. G. van Dis. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. G. van Dis; 2 u., Ds. Van Oeveren. Gerefo mieerde Kerk. HOEK. 9.30 u. en 2 u„ Ds. Fransen, van Bossele. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 12 Maart 1935. De volgende persoon was gedagvaard: C. F., oud 22 j., koopman te Clinge, werd ten laste gelegd dat hij op 20 Januari 1935 te Clinge Jan Ferdinandus Keijzer beeft mis- handeld door bem op zijn arm te slaan en op den grond te gooien. Eisch: Het O. M. niet ontvankelyk te ver- klaren. Uitspraak: Het O.M. werd niet ontvanke- lijk verklaard, omdat bet feit in Belgie is ge- pleegd door een Belg. De wachtmeester Chr. Overbeeke is van de brigade Oudenbosch als zoodanlg verplaatst naar de brigade alhier. Rome-rels. Ook door de afdeeling Groenendijk der K.J.V. zal worden deelgenomen aan de a.s. Rome-reis. We vernemen, dat de verre reis zal worden gemaakt door de leidster der af deeling mej. L. van Laere en de dames A. Pouwels, M, van Jole, L. van Esbroeck en H. Duerinck. De paal van het electrisch lichtnet, staande op het marktplein alhier, was een echte hin- derpaal voor bet verkeer; hy werd dan ook reeds twee maal omvergereden. Thans is hij voor goed verdwenen en vervangen door twee wandarmen, namelijk e6n aan het raadhuis en 66n aan het caf6 van den heer P. de Wag- ter. Voorwaar een flinke verbetering. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. K. N. V. B. Afdeeling IV. le klasse. PSV—Willem II. NACJuliana. BleijerbeideBW LONGA—NOAD. 2e klasse A. VlissingenDOSKO. ZeelandiaDe Baronie. RBCTemeuzen. 3e klasse A. De ZeeuwenOranje. HulstVlissingen 2. Terneuzen 2Breskens. 3e klasse B. Zeeuwsche BoysRCS. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B. Axel 3Temeuzen 3. Tern. Boys'Hulst 2. le klasse C. Breskens 2Groede. Te Hulst speelde Dr. H. Brucb Dinsdag- avond blind tegen drie borden. Het resultaat was 2 gewonnen en 1 remise (tegen den beer De Meuricby). DE MOORD TE RUMPT. Nader wordt gemeld: De 74-jarige vrouw W. O. van Wijk kwam omstreeks 10 uur uit de kerk en passeerde op weg naar baar woning als gewoonlijk het huis van den landbouwer H. B., die aan de koffie zat. B. die, naar bij later verklaarde, ,,al drie jaar lang op de vrouiw bad geloerd" liep met een bijl naar buiten, viel de vrouw van achte- ren aan en sloeg baar neer. De vrouw moet zeer spoedig overleden zijn. B. heeft daarop de byl in de Linge gewor- pen, waaruit zij later is opgehaald. Vervol- gens heeft de man zich bij den rijksveldwach- ter van Bergen aangemeld. Hij werd op bet gemeentehufs opgesloten en is des avonds met het lyk van de verslagerie geoonfronteerd. Daama zou hrj naar Utrecht worden overge- bracbt. B. woonde alleen. Hy vervulde in de ge meente ook de funetie van school schoon- maker en bij leefde heel rustig. Men had nooit gemerkt, dat hij een veete tegen vrouw van Wijk bad en men staat wat de aanleiding tot den moord betreft dan ook nog voor een raadsel. Men heeft hem voorgebouden, dat de vrouw bijna dagelijks naar de kerk ging en langs zijn huis kwam, maar B. heeft daarop geantwoord, dat zij altijd vroeger ging dan Maandag en dat hij baar daardoor niet zag Van een woordenwisseling schijnt geen sprake te zijn' geweest; de man moet, zooals gezegd, gewapend met de byl de vrouw ach- tema zijn geloopen en haar pardoes bebben neergeslagen. VERDRONKEN. Maandag heeft men uit een sloot langs den weg het lijk opgehaald van den 71-jarigen J. van Schijndel, die sinds Zondagavond vermist werd. Aanvankelyk dacht men, dat bij zich naar zijn familie in de buurt had begeven, docb toen zulks niet bet geval bleek te zijn, werd de politie van zyn verdwijning in kennis gesteld, die op onderzoek uitging met boven- vermeld gevolg. Het lyk vertoonde eenige lichte verwondingen, waarscbijnlijk door den val ontstaan. STILLE OMGANG TE AMSTERDAM. Ruim 32.000 mannelijke pelgrims ,hebben Zaterdagnacbt deelgenomen aan den eersten nac'ht van den Stillen Omgang te Amsterdam. Bracbten de gewene treinen reeds in den vooravond zeer veel deelnemers aan, van 12 tot 2 uur 's nachts reden twintig extra trei nen het Centraal Station binnen. De groote groepen voor dezen eersten nacht kwamen uit Limburg, Friesland, Groningen, Twenthe, Brabant en Zeeland. Voor het eerst was er dit keer een groote groep Zeeuwen, waarbij drie geestelijken medekwamen. Uit Den Haag en Leiden waren er alleen al 5000 deelnemers. De traditie getrouw kwam een aantal Hage- naars weer een groot deel loopend naar de hoofdstad, terwyl ook van elders groepen een langen weg te voet aflegden. Vooral op de buitenwegen stond een zeer sterke Noord- Oosten wind, die door merg en been drong. De meeste pelgrims badden zich voor den nachtelijken tocht extra warm gekleed. Men zag truien, wanten en mutsen en enkele groe pen die te voet van buiten kwamen hadden lantaarns bij zlcb. In tegenstelling met an dere jaren was er ook al door de vinnige koude weinig belangstelling te Amsterdam op straat. De Omgang was tegen zes uur des ochtends geeindigd. De kerken waren druk bezocbt en na dien tijd verkwikten zich alien aan een warmen dronk in de verschillende cafS's die van vler uur af geopend mochten zijn. Tydens den Omgang werd gebeden voor de algemeene intentie: Vrede en welvaart in de samenleving. De medewerking van de politie was groot. Alles verliep in volmaakte rust en orde en toen de stad op het late Zondagsche uur ont- waakte, zat de overgroote meerderheid der ommegangers al weer tusschen de wielen, op de thuisreis. Een 52-jarige heer uit Makkum, die aan den Stille Omgang deelnam. zakte Zondag- morgen tijdens de bedevaart op den hoek van de Kalverstraat en St. Luciensteeg ineen. Men riep de hulp van den G. G. D. in, doch toen de ziekenauto ter plaatse verscheen, bleek de man reeds te zijn overleden. Het stoffelijk oversehot is naar het Binnen-Gast- huis overgebracht. Te Reuse is Zondagmiddag op den weg EindhovenAntwerp eh een twaalfjarige jon- gen, die daar met eenige kameraadjes aan bet spelen was, aangereden door een Antwerp- schen auto, die uit de ricbting van Eindhoven kwam. De jongen werd ernstig gewond en is des avonds aan zyn verwondingen bezweken. De auto is in beslag genomen. Wederom is tegen 16 ingezetenen van Den Haag procesverbaal wegens oplicbting van steungelden opgamaakt, alsmede tegen den werkgever K. uit de de Ruyterstraat te Rot terdam, die verdacht wordt van medeplichtig- beid. SMOKKELARIJ VAN GESTOLEN GOEDEREN. Zondagnacht heeft bij Gendringen een tref- fen plaats gehad tusschen twee smokkelaars en eenige kommiezen. De laatsten losten eenige schoten doch de smokkelaars wisten te ontkomen. Het was een partij koffie en tabak, die verleden week uit een wagon van de Geldersche Tramwegmaatschappij te Gen dringen was ontvreemd. WAARSCHWING. De hoofdeommissaris van politie te Am sterdam ontraadt bij hemieuwing het in relatie treden met de te Valkenburg (L.). ge- vestigde Export Gompagnie „Umnia" ook wel genaamd „The Novelty Company", welke gedreven wordt door Wilhelm Ernst Tugust Lamberty. Deze ondememing vraagt per advertentie gegadigden voor filiaal-houder (blijvend inkomen van 150 tot 200 per maand). DE WISSELTRUC. Omtrent de wisseltruc, welke te Zwolle is gepleegd, en de arrestatie te Leeuwarden van eenige daarvan verdachte buitenlanders, meldt men nader uit Groningen: Op verzoek van de politie te Groningen zijn door de politie te Leeuwarden aangehouden zeven oosterlingen, mannen en vrouwen, die zoowel in het hoofdpostkantoor als in een cafd te Groningen door toepassing van de wis seltruc beide keeren een bedrag van 100 heb- ben weten te bemachtigen. Zij verzochten een goed Nederlandsch bank- biljet van f 300 te willen wisselen. De amb- tenaar telde /300 in kleine bankbiljetten uit, doch zij gaven te kennen, dat zy ander papier wilden en maakten met de ban'knoten ver schillende bewegingen. De ambtenaar kreeg daarop argwaan, gaf hun het biljet van f 300 terug en borg zyn geld weg, om even later te ontdekken dat hij 100 te weinig in kas had. Een cafehouder werd door de „vinger- vlugheid" eveneens op dezelfde wijze eenige bankbiljetten afhandig gemaakt. Daar het vermoeden bestaat dat het gezel- schap Vrijdag was verdwenen in de richting Leeuwarden, Is bet op verzoek van de politie te Groningen aangehouden en teruggebracht naar Groningen. Des morgens waren zy te Zwolle bezig geweest. Ongeveer half Februari j.l. heeft dit gezel- schap ook te Nijmegen met succes gewerkt, tenminste het is aan te nemen, dat het dezelf- den geweest zijn. Het zijn donkere personen, klein van stuk, West-Europeesch gekleed, be- halve de vrouwen, die met hun hoofddoeken er Oostersch uitzien. Zij zyn afkomstig uit Noord-Afrika, vermoedelijk Franscbe Marok- kanen of Aralbieren. Niet onwaarschijnlyk is het, dat zy in nog meer plaatsen hebben gewerkt, docb dat een ontdekt kastekort nog niet is kunnen worden opgelost, aangezien men niet heeft gedacht aan het bezoek van dit gezelschap. De hoofdeommissaris van politie stelt er pry's op, indien er in andere plaatsen in Neder- land iets dergelijks voorvalt, met dit feit in kennis te worden gebracht. Het is nog slechts weinige maanden gele- den, schrijft de N. R. Crt. dat de alge meene belangstelling zich concentreerde op het Friesche plaatsje Wolvega, waar een tot dusver onbekende jongeman, Wardenier ge naamd, de wereld in opschudding bracht door zijn mededeeling dat hij een brandstofloozen motor zou hebben uitgevonden. Men herin- nert zich hoe de belangstelling na eenige dagen weer ineenstorte, toen de heer Warde nier geen zweem van bewijs voor bet bestaan van zijn uitvinding kon geven, zoodat een ieder tenslotte de overtuiging had, dat men te doen had met een fantast, wiens uitvin ding slecbts in zijn verbeelding bestond. !De verwacbting, dat de uitvinding biermede voor goed in den d oof pot zou verdwijnen is echter niet bewaarheid. Dezer dagen kondigde de heer Wardenier plotseling aan, dat zij* motor gereed was en gedemonstreerd zou worden. De demonstratie zou Maandagmiddag in cafd Drast te Wolvega plaats hebfben. De per sonen die den vorigen keer by deze zaak be- trokken waren, wilden er thans niets van weten. Zelfs wethouder Muurling, die eve* gepolst werd zeide niets meer met de zaak uitstaande te hebben. Om 1 uur beersebte er eenige spanning on der de aanwetzigen. De entreeprys van 2,50- scheen'de nieuwsgierigen niet af te sehrikken en dat de beer Wardenier op een groot publiek gerekend bad, bleek uit de mededeeling dat er 1500 kaarten gedrukt waren voor de beide dagen, waarop vergunnlng voor de demon stratie is verleend. Wat echter de sceptici verwacht hadden, gescbiedde: Tegen 2 uur kwam de heer War denier vertellen, dat de demonstratie niet kon doorgaan. Als oorzaak daarvan gaf hij aan, dat de- motor nog niet gepatenteerd was, wat hy van tevoren had kunnen weten, en dat hy met het oog op de veiligheidswet zelf alle rislco voor de veiligheid zou moeten dragen, wat hy niet wilde doen. De heer Wardenier vertelde tevens, dat de vorige maal de zaak ontijdig was afgefbroken en dat men hem tegen zijn. wil en zelfs zonder zijn medeweten naar een ziekenhuis te Groningen bad vervoerd. Nadat hij uit bet ziekenhuis teruggekeerd was had hij, naar zijn zeggen, hulp van vele zijden ont vangen, ook uit het buitenland, o.a. van den Italiaanschen militairen attache en van een maatschapprj uit Amerika, waarbij ook een minister betrokken zou zijn. Deze maat- schappij zou hem met eenige millioenen dol lars hebben willen steunen. Ondanks zijn geheimzinnigheid was de heer Wardenier ditmaal bereid den aanwezige jour- nalisten de onderdeelen van zijn motor te toonen. De verschillende werkstukken bieden geen bijzonderen aanblik en zeggen weinig omtrent de beweerde eigenschappen van den motor, dien zij volgens den heer Wardenier zouden vormen. In de tank die een inhoud van 40 h 50 lieter heeft, kan een gasmengsel geborgen worden van 100 atmospheren druk, bestaande uit samengeperste lucht en water- stofgas met een Italiaansch poederproduct. De beer Wardenier zelf verklaarde echter slechts met vijftien atmospheer druk te zullen demon- streeren. Een metalen kist bevatte naar zijn mededeeling vijf schuifeylinders, die geleverd zijn door de firma J. de Jonge's IJzerconstruc- tie te Steenwijk. De kist dient zoowel voor beveiliging als voor oliebak. De heer Wardenier verklaarde binnenkort te zullen demonstreeren met een centrifugaal- pomp of een andere machine, die door den motor zal worden aangedreven. Het patent was aangevraagd bij een particulier octrooi- bureau. MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN N.SB.-ERS EN COMMUNISTEN. Maandagavond zijn te Bussum wederom moeilijkheden ontstaan tusschen N.S.B.-ers' en communisten. Eerstgenoemden verspreidden per auto, motorfiets, rijwiel en te voet een manifest. Dit manifest werd niet gecolpor- teerd, hetgeen verboden is, doch men bepaalde zich ertoe om het huis aan huis in de brie- venbus te doen. In de arbeiders- en villawijk aan weersztj- den van den Huizerweg stuitten de fascisten op communistische groepen, die door uitkijk- posten van hun nadering op de hoogte waren gebracht. Het kwam tot een hevige botsing. De communisten waren met allerlei voor- werpen gewapend. Twee N.S.B.-jongens, die ter afweer met bun fietsen rond zich sloegen, werden aan het hoofd gewond. Een groote macbt politie, rijksveldwacht en marechaussee tracbtte de orde te herstellen. Daarbij werd de inspecteur, Langeveld met een Engelsohen sleutel boven het linkeroog ge wond. De dader, de 27-jarige communist S., werd naar het politiebureau gebracht en daar opgesloten. Twee andere communisten wer den eveneens gearresteerd. De zrjruiten van een van de auto's van de N.S.B.-ers werden door knuppels en een gaspyp verbrijzeld. De inzittenden kregen geen noemenswaardig let- sel. De eigenaar van den auto heeft bij de politie een klacht ingediend. Om edn uur was het weer rustig. Dinsdag- ocbtend zijn S. en de communiste van V. ter beschikking van de justitie gesteld. Him wordt misbandeling ten laste gelegd. De 18- jarige B. is wegens gebrek aan bewijs op._ vrije voeten gesteld. DE OPLICHTERS-TRUC. Een bewoner van een pand aan de Nieuwe Plantage te Delft, werd Zondag op het mo ment, dat bij zyn woning verliet, aangespro- ken door een hem onbekenden man. Deze discbte een heel verbaal op en vertelde o.a., dat bij door prof X. was gestuurd. Zijn vrouw was in blijde verwacbting en dus zou hy gaarne ondersteuning ontvangen. Even later rinkelde de telefoon. „Met wie?" werd er gevraagd? ,,Met prof. X." luidde het ant- woord, en toen volgde van den hooggeleerde een warme aanbeveling voor den onbekenden man, die een ondersteuning kwam vragen. De opgeroepene vertrouwde het zaakje ech ter niet en toen bij onderzoek bieek, dat hy van een publieke telefooncel uit was opgebeld, werd bet duidelijk dat er iets niet in den haak was. Hij verzocht den vrager die zich kort daar- naweer aanmeldde, mede te gaan naar bet politieposthuis aan de Haagpoort, waar de zaak tot belderbeid kwam. De man was een 22-jarige inwoner van 's-'Hertogenbosch, die al eenige vonnissen o.a. ddn wegens oplicbting acbter den rug bad. Sedert Januari v»erden te Dussen (N.-B.) en in de omgeving geregeld diefstallen ge pleegd van kippen en konynen. Op zes plaat sen was dit reeds voorgekomen. Hoewel aan- vankelijk de nasporingen der politie geen resultaten opleverden, slaagde men er ten slotte ineen spoor te ontdekken. Een vroeger kippenkoopman, zekere A. S. vervoerde gere geld geslacbte kippen naar de markt te Rot terdam en dit wekte argwaan. Te Rotter dam werd de poelier, aan wiens adres de kip pen werden afgegeven, verboord en deze er- kende reeds meermalen van A. S. kippen te hebben gekocht. Daarop werd A. S. gearre steerd. Na aanvankelijk te bebben ontkend, be- kende hij ten slotte van 2 personen de kippen te hebben gekocht. Deze personen bleken te zijn de 27-jarige D. R. en de 18-jarige A. L. te Dussen. Bij het verhoor werd nog een derde persoon genoemd, n.l. een zekere P. D. te Dussen, die eveneens werd gearresteerd. Alle drie hebben bekend zich aan kippendief- stallen te hebben schuldig gemaakt. Van de konijnendiefstallen verklaarden zij niets af te weten. De drie verdachten zijn daarop naar Den Bosch overgebracht en na verhoor in het huis van bewaring opgesloten. De heler A. S. to op vrye voeten gesteld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3