Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Buitenland Feuilleton De man van Nergenshuizen van llaandag 11 Maart 1935 No. 9271 ZENDELING VERMOORD IN CHINA. G ITI 6 fl C| d 6 S 0 f" j C H t Pi rechtszaken. VERDUISTERING DOOR EEN BOEKHOUDER. EEN OUD POTHUIS ONTDEKT. De Plantenziektenkundige Dienst verzoekt daarom in kennis gesteld te worden met even- tueele en verdere waamemingen, die op bet voorkomen, zoowel van de bisaimrat als van de beverrat kunnen wijzen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Met 48 tegen 41 stemmen heeft de Kamer aangenomen bet amendement-Suring op de wijziging der Ambtenarenwet, dat beoogt een andere redactie van artikel 126 eerste lid. Naar aanleiding hiervan verzoekt minister de Wilde de verdere behandeling uit te stellen; aldue wordt besloten. Zonder beraadslaging of stemming worden eenige kleine wetsont- werpen aangenomen. Daarna wordt voortgezet de behandeling van de begrooting van bet landbouwcrisis- fonds. De beer Bakker (c.b.) komt op tegen de aotie tot vermindering van den landbouw- steun. In de ricbting van autarchic mag niet verder worden gegaan dan volstrekt noodig is; ordening in het landfbouwbedrijf acht spr. noodig. De beer Hiemstra (s.d.) iwaarsobuwt tegen het drijven tot verlaging van den landbouw- steun; deze zou alleen mogelijk zijn als pach- ten en bypotbeekrenten verlaagd worden. Voor de ambtenaren van crisisinstellingen vraagt spr. een beroeps-instantie bij ontslag. Ale voorwaande voor bet verleenen van steun zou bij voorgesctoreven willen zien, dat op iedere 'boerderij een bepaald aantal arbeiders moet worden tewerk gesteld. Hij kondigt een motie aan, waarin deze gedachte is be- licbaamd. De beer Van Voorst tot Voorst (r.k.) be- toogt, dat de prijzen in den landbouw geen sdhuld bebben aan de hooge kosten van levensonderhoud. Spr. vraagt meer bedrijfs- vrtjheid voor den iboer; de regeering bepale zicfa tot de hoofdlijnen. DE NIEUWE MINISTER VAN WATERSTAAT. De Staatscourant bevat het Kon. besluit, waarbij met ingamg van 15 Maart 1935: le. de minister van staat, minister van kolonien, voorzitter van den raad van minis ters, dr. H. Colijn, eervol wordt ontbeven van betbetaeer ad interim van het departement van waterstaat, met dankbetuiging voor de door hem in dezen den lande bewezen dien- sten; 2e. tot minister van waterstaat wordt be- noemd jbr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, lid van de Provinciale Staten van Utrecht. WAARSCHUWIN G. In bet Aligemeen Politieblad raadt de burge- meester van Soest voorzichtigbeid aan bij het ter plaatsing opnemen van en het reflecteeren op advertenties van het scheikundig insti- tuut, gevestigd Amersfoortscbestraat 23 te aoes'terberg, alwaar woonacbtig is N. Dor- land, waarin wordt voorgesteld, dat zal wor den opgeleid tot laborent(e), apothekers assis- tent(e) of analyst(e). BISAMRAT EN BEVERRAT. Als gevolg van de bekendbeid, die er gege ven is aan bet gevaar, dat ons land bedreigt door de verder gaande verbreiding van de bi- sarnrat in de ons omgevende landen, komen bij den Plantenziektenkundigen Dienst vele brieven in, waarin Imededeelingen zouden wor den gedaan over vreemde dieren, die misscbien bisamratten zouden kunnen zijn. Alle geval- len worden zoo nauwkeurig mogelijk onder- aocht, maar er is nog geen enkele duidelijke aaniwrjzing verkregen, dat de bisamrat inder- daad reeds in ons land zou voorkomen. Eenige weken geleden is echter in de omgeving van Didam een dier gevangen, dat bleek een bever rat of Nutria te zijn. Dit dier wordt in pels- dierfokkerijen gebouden en bet Didamsche exemplaar, dat in wilden staat in een beeik werd aangetroffen, is ongetwijfeld uit zulk een fokkerij ontsnapt of een nakomeling van ontsnapte ouders. Een 2de exemplaar is ge- dood in de olngeving van Siebenigewald op Duitsch grondgebied, vlak bij de Nederland- sdhe grens. De beverrat meet van kop tot staart 70- 90 dJVC. en is dus aanzienlijk grooter dan de bisamrat. De achterpooten bebben groote zwamvliezen, die de bisamrat mist en de staart is rolrond, terwijl de staart van de bisamrat zijdelings is afgeplat. iHoeiwel er geen reden is bet optreden in wilden staat van de beverrat met dezelfde be- zorgdheid gade te slaan als dit bet geval zou zijn met de bisamrat, is er tooh wel aanleiding de ontwikkeling van bet dier nauwkeurig in bet oog te houden. DE NIEUWE KONING VAN SLAM. Siam heeft een nieuwen koning uitgeroepen omdat de oude koning, die nog heelemaal niet oud is, niet langer koning wil zijn. De afgetreden koning, die reeds geruimen tijd met de regeering in zijn land overhoop lag en met de koningin op een mooi landgoed in Surrey woonde, is afgetreden omdat bij vond dat zijn ministers lang niet democratisch genoeg regeerden. Zijn neef, prins Ananda, is nu tot koning van Siam uitgeroepen, maar daar Ananda nog pas elf jaar oud is, heeft de regeering van Siam een raad van regenten aangewezen om tijdens de minderjarigheid van den Prins diens taak over te nemen. Prins Ananda is nog te jong om te regeeren; bij moet nog heel veel leeren en is met zijn broertje Poemipol op school te Lausanne waar de jeugdige prinsen met hun moeder, prinses Bangwan Mahidol, wonen. Laat ons het koninkje toewenschen, dat hji er prettige schooljaren heeft en hopen, dat hij in het democratisch Zwitserland, naar den smaak van zijn ministers en regenten, niet te democratisch opgroeit. Prins Ananda is in Zwitserland op school omdat de dokters de Zwitsersche lucht voor zijn gezondheid noodzakelijk achtten. Het zou echter mogelijk zijn, dat hij tijdelijk naar Siam zou terugkeeren. Blijft het prinselijk gezin te Lausanne, dan, zoo vertellen de kranten, zal de prinses de bescheiden flat, die zij met haar drie kinderen bewoont er is nog een prinsje van 12 jaar voor een ruimere wo- ning verwisselen. Een vertegenwoordiger van Reuter heeft 't noodig gevonden het elfjarig koninkje te in- terviewen en in dit gesprek heeft prins Anan da onomwonden gezegd, dat hij veel liever geen koning wou worden en liever met zijn locomotieven en treinen bleef spelen. Toen de vertegenwoordiger van Reuter opmerkte, dat Ananda, wanneer hij eenmaal koning zou zijn, een heeleboel locomotieven en treinen zou kunnen bebben, trok de prins dit vierkfnt in twijfel en zeide liever te Lausanne te willen blijven. Volgens berichten in Engelsche bladen, schijnt het bloed van de moeder van prins Ananda niet z66 blauw te zijn als door de koninklijke Siameesche familie gewenscht werd geacht toen de jonge prins Singora, Ananda's vader, met haar in het huwelijk wilde treden. Singora, die inmiddels over- leden is, heeft toen zijn persoonlijke aanspra- ken op den troon van Siam opgegeven. VLOOTREVUE TER EERE VAN DEN BRITSCIIEN KONING. Als onderdeel van de viering van het 25- jarig regeeringsjubileum van koning George V zal in Juli bij Spithead een vlootrevue wor den gehouden van de gecombineerde vlooten der Engelsche wateren en de Middellandsche Zeevloot. Na afloop van de revue hoopt men dat de koning met zijn jacht .Victoria and Albert" voor de vloot uit zee zal kiezen ten einde in voile zee de tactische oefeningen bij te wonen. Tijdens de feestweek in Mei zullen een aan tal schepen van de Engelscbe vloot bij Southend voor anker gaan en zal het publiek in de gelegenbeid worden gesteld deze sche pen te beziehtigen. MILITAIRE OPLEIDING VAN DE JEUGD IN JAPAN. De volgende maanden zullen in geheel Japan 15.000 scholen worden ingericht om 2% mil- lioen knapen te herhergen. Het doel is, aan de Japansche jeugd een goede lichamelijke j opleiding te geven, als voorbereiding voor den militairen dienst. Een Deensche duikbootflotielje wordt 26 April ter gelegenbeid van de opening der ten- toonstelling, in de Brusselsche izeehaven ver- wacbt. De schepen zullen er tot 1 Mei blij ven liggen. Een detac'hement van 100 mari- niers zal bij de ©fficieele inwijding van het Deensche paviljoen, op 29 April, voor de mili- taire eerbetuiging zorgen. RAADSELACHTIGE BRANDSTICHTINGEN Vrijdagtmiddag is in bijna alle sneltreinen van de Spaanscbe Zuider Spoorweg Maat- schappij, die dienst doen op de lijn tusschen de hoofdstad en Sevilla, Granada, Alicante, Saragossa en andere steden, bijna op hetzelf- de moment brand uitgebroken. De tot dus- ver bekend geworden hijzonderheden daar- over spreken elkaar tegen. Volgens mede- deelingen uit de eene bron zijn de postwagens der treinen door de vlammen aangetast en alle postzendingen vernield. Volgens andere berichten zijn de bagagewagens een prooi der vlammen geworden. Ofschoon nadere gegevens ontbreken neemt men in venband met de eigenaardige neven- verschijningen aan, dat bet bier igaat om goed voorlbereide daden van sabotage, waaraan waarscbijnlijk bet treinpersoneel niet geheel onscbuldig zal zijn. Voor een deel bleven de treinen midden op de lijn staan een ander ge- deelte bereikte de eerstvolgende stations, waar dan het vuur kon worden gebluscht. Het sohjjnt, dat geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gebad. BiVL COSTUME IN RUSLAND. Voor bet eerst sedert de revolutie is te Moskou weer een gecostumeerd bal gebouden. Het was voor iedereen toegankelijk tegen een prijs van twee roebels. Twee orkesten zorg- den voor onafgebroken muziek, een in rok gekleede ceremoniemeester kondigde de dan- sen, runnba's, foxtrots, walsen en tango's aan. De meeste mannen bleken de voorkeur te hebben gegeven aan een cowboy-costuum, met groote hoeden en een doek om den hals. Van de dames waren er vele gekleed als harem-dames of als hoela-danseressen. Nie- mand was in bet kleurige Russische boeren- costuum gekleed. Slecbts een Almerikaansch meisje, dat op bet bal tegenwoordig was, was gekleed in Roemeensch boerencostuum, waar- mede zij zeer de aandacht trok. tanties naast de boeken beeft gelegd. Men kan, aldus de burgemeester, een lek in kas hebben, dat niet bemerkt wordt, doordat langs anoe-e de geld binnenkomt. Vervolgens werd als getuige geboord de heer De Korte, districtsverificateur der Neder- landsche gemeenten, te Bergen op Zoom. Deze getuige bevestigt zijn opgemaakt rap port, waaruit bleek, dat er een tekort in kas was van 1454,96%. De officier van justitie, requisitoir nemen- de, acht het ibewijs fouitengewoon eenvoudig. Het geld had verdachte onder zich in functie van boekhouder der gemeente Hulst. De of ficier vindt bet een zeer -ernstig feit. Hij vraagt zicb af, welke straf moet aan ver dachte worden opgelegd en boe is de man tot zijn daad gekomen. Had bij financieele moei- lijkheden wegens ziekte of iets dergelrjks, neen. De man zit in een gemeente als Hulst met een salaris van 1500, waarmede hij er behoorlijk komen kan. Hij is echter biertjes gaan drinken buiten Hulst, o.a. in Antwerpen, en is gaan leven ibcven zijn stand. Dit kan spreker bezwaarlij-k als verizachtende omstan- digbeden aannemen. Tocb wil de officier van justitie zijn oogen niet sluiten voor bet feit, dat men bet verdachte wel zeer gemakkelijk heeft gemaakt. De officier eischt 6 maanden gevangenis- straf. De verdediger van verdachte is bet er mee eens, dat het aan verdachte ten laste gelegde zeer ernstig is. Pleiter vraagt zicb af, is bet feit wel bewezen zooals de officier van justi- tie bet heeft gesteld. Er is niet genoeg ge- bleken, wat er nu juist gebeurd is. Het is i niet sprekers bedoeling om een blaam te wer- pen op een ander, doch het bewijs, dat de gel- den aan den man zijn afgedragen is er niet. Het tekort is er, doch de wijze, waarop 't tekort is ontstaan, is er niet. De gelegenheid maakt den dief, dat is volgens pleiter bier wel sterk aanwezig. De man beeft bekend, doch wist niet dat bet bedrag zoo groot was. Verdachte is uit zijn betrekking, en is er kapot van. Hrj is uit 'n zeer gegoeden kring afkomstig. Pleiter verzoekt de reohtbank met klem, verdachte nog een kans te geven om zijn leven te beteren, en vraagt een voorwaardelijke ge- vangenisstraf desnoods met een geldboete. Uitspraak 22 Maart a.s. Te Sjangbai is berioht ontvangen van de ver- j moording van den Australischen zendeling - Freneham en van zijn echtgenoote, bij de be- zetting van Ning Kiang door de communis- ten. Ook versoheidene Chineezen zijn bij deze gelegenheid doodgeschoten. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 52) (Vervolg.) Ik stond op en vatte hem bij de band. ,Dank, William, duizendmaal dank", zei ik. ,'jy bent, wat in den bijbel genoemd wordt, een hulp in den nood". Hij lachte en liep naar de deur, die hij een forschen knokslag gaf, teneinde den agent zijn verlangen kenbaar te maken, dat hij bet vertrek wilds ontruimen. „Als ik nog lang met jou omga, wordt ik nog een schriftgeleerde'', lacbte bij, terwijl bij over den drempel ging. Dien avond ontving ik geen bezoek; er ge- beurde niets bijzonders, tot den volgsnden morgen, een half uur voor ik moest verschij- nen, mijnbeer Gordon bij mij binnengelaten werd. Hij droeg een klein zwart lederen taschje, maar met uitzondering van dit, ge- leek brj meer dan ooit op esn leegloopenden fat, zooals er dagelijks honderden in Bond- street hun tijd loopen te verknoeien. ,,Dat is zeer vriendeiijk van U, om mijn ge- lcwelden geest eens te komen verlichten", zei ik. „Toevallig zat ik er juist over te denken. of U voor de zitting nog bij mij zoudt komen". Hij legde zijn taschje op de tafel en keek mi) met zijn vermoeide, uitdrukkinglooze odgen aan. .Jdijnbeer Burton",' begon hij. „Niettegen- staande ik rijksadvocaat ben, heb ik bet toch erg druk, doch ik zet alles wat ik onderhanden heb op zij, tot uw zaak is afgebandeld Ik lachte vriendeiijk. ,,Daar bof ik bij verklaarde ik. Alleen begrijp ik niet, welk doel U daarmede heeft". Hjj deed zijn taschje open en haalde er ver- scbillende vellen beschreven papier uit. ,,Ik hoop daarmede te bereiken, dat ik het DE OFFICIEELE OPENING VAN DE WEREEDTENTOONSTELLING TE BRUSSEE. Het is Zaterdag 27 April, des ochtends 11 j uur, dat de Brusselsche wereldtentoonstelling offi'cieel wordt geopend in bet bijzijn van de koninklijke familie, de regeering, het corps diplomatique, bet parlement en vele andere voorname genoodigden. De pledhtigheid zal plaats hebben in bet feestpaleis en ingezet worden met de uitvoerimg van een igelegen- heidslied. Er zullen drie redevoeringen worden gehou den. De beer Max, minister van Staat, bur gemeester van Brussel en voorzitter van bet Uitvoerend Comity komt bet eerst aan het woord. Na hem zal minister-president Theunis en het laatst koning Leopold spreken. Vervolgens wordt een bezoek gebraeht aan de groote hallen en de voornaamste pavil- joens. voorrecbt zal genieten, U beter te leeren ken- nen. Uw talenten, mijnbeer Burton zijn van dien aard, dat een politicus er nuttig gebruik van zou maken". Ik haalde mijn schouders op. ,,Welnu", zei Ter zitting van de Rechtbank te Middel- burg werd Vrijdag bebandeld de strafzaak tegen L. M. F., oud 31 j., kantoorbediende te Hulst, tbans te Bloemendaal, aan wien blij- kens de ter terechtzitting voorgelezen dag- vaarding was ten laste gelegd, dat hij op verscbillende tijdstippen in de jaren 1931, 1932 1933 en 1934 te 'Hulst opzettehjk ver scbillende geldsbedragen tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 1400 geheel of ten deele "toebehoorende aan de gemeente Hulst, welke gelden hij uit hoofde van zijn betrek king van boekhouder bij de gemeentelijke gasfabriek te Hnlst onder zich bad, weder- j recbtelijk zicb beeft toegeeigend. Verdachte was verscbenen en werd rechts- kundig bijgestaan door mr. R. J. J. Lambooy, advocaat te Hulst. Als eerste getuige werd geboord de burge meester te Hulst, die verklaarde, dat ver dachte sinds 1924 in dienst was van de ge meente Hulst. Als voorzitter van bet col lege van Burg, en Weth. hield getuige con- trole op de boekhouding van de gasfabriek Bij opname der boeken op 4 October 1934, bleek, dat de boeken waren bijgehouden tot 4 Augustus 1934. Verdachte werd over een en ander ernstig onderhouden, doch den daar- op volgenden dag was verdachte reeds ver- trokiken naar Parijs. Getuige heeft verdachte meer dan eens voordien gewezen op zijn tekortkomingen. Bij een ingesteld onderzoek door een accountant bleek er een tekort te zijn van 1454,96%. Verdachte door den president ondervraagd, heeft geen aanmerkingen op de verklaringen van den burgemeester. Eerst nam hij voor- scbotten op zijn salaris. Nadaen beeft hij grootere ibedragen genomen. Voordat ver dachte naar het buitenland vertrok, heeft hij nog een bedrag van f 100 meegenomen. Ver dachte geeft eveneens toe voordien door den burgemeester te zijn onderhouden. De officier van justitie maakte aanmerkin gen op bet feit, dat men van te voren niets bemerkt beeft, wat de burgemeester doet op- i merken, dat de fout hierin bestaat, dat men bij de controleering nooit de ongeinde kwi- „Maar hoe kwam de politie in 's hemels- na'am er acbter, dat hij Nortbcote was?" viel ik hem in de rede. „Hij scheen eenige papieren in zijn zakken te hebben; van welken aard ze waren, weet ONVATBAARMAKIN G TEGEN DIPHTERIE. De Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Amsterdam is druk bezig met de immunita- tie tegen diphterie. De daarmede reeds opge- dane ervaring, dat met een geen nadeelige gevolgen hebbende sterkere doseering van het serum met een inspuiting tweemaal per jaar inplaats van driemaal te volstaan is, ja, dat hij dan zelfs nog effectiever is. De dienst is nog zoekende naar de mogelijkheid om een stof te verkrijgen, waarmede inspuiting dus per jaar afdoende is. Tot nu toe zijn ongeveer 45.000 kinderen van tusschen 1 en 10 jaar geimmunieerd, mot zeer goed gevolg. Het is wenschelijk dat de ouders ervan doordrongen zijn hoe kwaad- j aardiig diphterie kan zijn; dat zij weten, dat er elk jaar nog zooveelg kinderen tusschen de 1 en 5 jaar aan bezwijken. Dit zal hen er toe brengen om van de ruim geboden gratis ge legenheid tot immunitatie, die zulk een bijna volkomen succes is, gebruik te maken. De arbeiders, die voor een caf6 aan de 1 Hoogstraat te Rotterdam met graafwerk be- 1 zig waren, zijn voor een verrassing komen te i staan. Zij groeven op steenen en ontdekten dat onder den grond een ruimte gemetseld was, die tamelijk ver doorliep. De eerste ge dacbte was: „We bebben een onderaardsche gang ontdekt". Het geaneente-archief werd gewaarscbuwd en arehivaris Hazewinkel ging eens poolshoogte nemen en sloeg zijn oude boeken er op na. De arehivaris kon voorloo- pig vaststellen, dat er van een onderaardsche gang wel geen sprake zal zijn. Verttnoedelijk heeft men de resten opgegraven van een pot- huis, dat vroeger daar ter plaatse op den hoek van de Convooysteeg heeft gestaan. DE VOLENDAMSGHE SCHAT, EEN DESILLUSIE. De sfeer van spanning rond de geheime muurkast in het oude huis te Volendam is, meldt de Telegraaf, verbroken. De belang- stelling naar den inhoud van deze kast, waar in men een groote som gelds vermoed.de, nagelaten door een ouden zonderling, was langzamerhand ten top gestegen. De Volen- dammers zelf raakten er niet over uitgepraat en de vischventers, die dagelijks in Amster dam komen, werden dcor hun klanten be- stormd met vra-gen of er al iets was uitgelekt. De erfgenamen, door zooveel medeleven nog nieuwsgieriger geworden, konden de spanning waarin zij leefden, ten slotte niet langer de baas blijven en besloten niet te waohten tot den dag waarop het huis zou worden ver- kocht. Zij begaven zich in het huis, waar zij zicSs vol ijver op de geheime deur wierpen. Deze was echter vastgeroest en eerst na langdrcrige pogingen bezweek de deur. Met verhitte gezichten staarden zij in de kast, die... een krant van twintig jaar ge leden bevatte. Een oude krant en niets an~ ders... Welk een teleurstelling na dagen em nachten van hoopvol wachten. Heel Volendam is verslagen. Terwijl som- migen nog ongeloovig het hoofd schucWeiSp kan men aan de lange gezichten der erfge namen duidelijk zien, dat nu hun laatste hoop op de rijke erfenis vervlogen is. HULDIGINGS-^SLAGHTUFFER*'. Dezer dagen is een der mannen van de Mel bourne-race, de marconist Van Bruggen. to het huwelijk getreden. Stilletjes en bijna on- opgemerkt. Toch kon een verslaggever van het „Haagsche Volk" na de plechtigheid den bruidagom Van Bruiggen even interviewed. En hij vertelde: Ja, die Uiver-huldigingen, ik ril nog als ik er aan terug denk. Geloof niet, dat wj, Chief" (dat is Parmentier) en Moll en Prins en ik het gewild hebben! Maar wij ontkwa- men er eenvoudig niet aan. Er lag op het kantoor van de K. L. M. een heele lijst van huldigingen, die wij moesten ondergaan En dan op reis. Overal recepties en offli- eieele ontvangsten en lunches en diners. Waar wij kwamen, stond de gezant of de consul te waohten. Bom, lunch-uitnoodiginig... of invi- tatie voor een diner... nan probeerden wij er af te komen, zeidtsc dat wij liever rustig met z'n vieren gin gem eten en vroeg slapen, omdat wij den volgen den dag weer een zwaar traject voor de® boeg hadden. Maar wij ontsnapten niet. Het zou oak juist een intiem dinertje worden... alleen de gezant en zijn echtgenoote zouden er aan aanzittem. En dat was dan ook werkelijk zoo. Maar.-. dan gingen bij de koffie de deuren open en dan stonden daar vijftig, zestig, honderrf mensohen, officieele menschen... En maar weer huldigen!" Van Bruggen loost een diepe zucht, die overigens weinig past bij zijn opgewekt brui- degcms-gezicht. En dan nog al die huldigingen hier in ons eigen land! Kunt u zich nu begrijpen, dat wij; aan alles hebben geprobeerd te ontkomem. en dat wij er vanmorgen stilletjes met onze- twee getuigen, die wij nu eenmaal niet mis- sen konden, tusschen uit getrokken zijn? De „Avondpost" teekent daarbij aan- Ziedaar! De eerlijke meening van een der gehuldigden, pardon, gepijnigden. Zal ons volk, zullen ook de autoriteiten er leering uit trekken? Wij ziju een wonderirjk slag menschen, wij staan in de wereld be kend als nuchter, een beetje grijs en egaal als onze luchten en horizonten, Maar als we eenmaal uit den band springe® houdt ons dan vast. Dan hijschen we ons zelf op aan de gehuldigden. Dan huldigen we hern zoo, dat ze er naderhand nog van rill en" Beterschap is gewenscht. ik, „nu Prado dood is, zal ik in die richting ik niet maar blij-kbaar voldoende, om hun een nnn Kofmlrl/ino- 7pnAlfPTl" l. n.nn/In v»i <->Vi f in cr tp P"P.VPT1. 7A\ tfilfi- een betrekking zoeken Hij trok zijn stoel bij de tafel en spreidde de oapieren uit. „U heeft er zeker geen speciaal bezwaar wenk in de goede richting te geven. Zij tele- grafeerden naar Maurice Furnivall en hij ver klaarde bij 't confronteeren met lietflijk on- middelijk, dat het zijn neef was. Hij vertelde tegen, dat ik vandaag niet in verzet kom tegen j aan de politIe> dat bij, van af het eerste oogen- i a* A t» r\ nK 4- Atl 1 OX rT*r\P.fT 1 1.1. TT verlenging der preventieve hechtenis", vroeg hij, terwijl hij mij scherp aankeek. ,,Het bangt er van af, wat U 'n speciaal bezwaar noemt", zei ik. ,,Indien U het gedaan kunt krijgen, dat de recbter mij op borgstel- ling in vrijheid stelt, of hoe heet dat, dan zal ik geen bezwaar maken. Nu Guarez en zijn bende nog vrij rondloopen, zou ik graag hier vandaan willen, al was het alleen maar, om Mercia te beschermen". „Miss Sola-no staat reeds onder bescher- ming", zei hij kortaf. „Er is een particuliere detective aangesteld, om het huis van de familie Tregattock dag en nacht te bewaken; wat Guarez en de anderen betreft, tegen hen is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaar- digd. Het is nu slechts een kwestie, om hen te vinden". „Het schijnt mij toe", verklaarde ik vol bewondering, ,,dat ik niet beter kan doen, dan de geheele zaak aan U over te laten". Hij knikte. „Ik zie er geen heil in, vanmorgen tegen de politie in verzet te komen. Hun bewijs- materiaal is te groot voor den rechter, om de zaak af te wijzen. Sangatte en een van zijn bedienden zijn bereid onder eede te verklaren, dat U te middernacht het huis heeft verlaten en wij hebben slechts de verklarinig van Miss Solano en mijnheer Logan om hun bewering te weerleggen." „Hoe laat is Prado vermoord vroeg ik. „Tusschen half een en eenen ongeveer. Hij sebijnt vroeger in den avond iemand op be zoek gehad te bebben en toen kwam even na middernacht een ander of misschien dezelfde terug." blik, dat U te Ashton kwam, gevoelde, dat U een indringer was. „Dat zijn verzinsels van een aartsleugenaar, als Maurice", zei ik onverschilliig. „Hoe kwa men zij achter mijn naam?" „Ik vermoed, gedeeltelijk door de papieren van Nortbcote en gedeeltelijk door uw kost- Juffrouw uit Chelsea. Zij was bij de politie geweest, omdat U zonder kennisgeving weg bleef, en haar gegeven signalement klopte r.atuurlijk met dat van den verslagene". „Sapperioot, daar heb ik nooit aan ge- dacht", riep ik uit. „Ik had de oude dame een boodschap behooren te zenden, dat ik terug zou komen". Toen zweeg ik even. „Wat is nu het plan de campagne?" vroeg ik. Gordon leunde voorover; zijn gevouwen handen rustten op den rand van de tafel en hij sprak imet die zonderlinge stem, die elk einde van een zin een soort zakflijken duw gaf. „De politie moet de verlenging van hechte nis worden toegestaan. Ik hoop, dat wij morgen Guarez en zijn handlangers in bandcn zullen hebben. Zij zijn natuurlijk hals over kop van de ..Hollies" verdwenen, maar ik heb Preston, een vail onze bekwaamste detectives, opgedragea, hen op te sporen en ik knn elk oogenblik bericbt van hem vervvachten. ik heb ook hemel en aarde bewogen, om Milford te vinden cr de politie heeft ijverig medege- werkt en werkt nog; dus als hij boven de grond is, zal hij terecht komen". Hij stond op en liep langzaam de kamer op en neer. „U ziet 't, de waarheid is zoo hopeloos on- ge'loofelijk, dat ik haar nog niet naar voren durf brengen, alvorens wij zooveel mogelijk bewijzen hebben. Hoe meer de politie in be trekking tot de zaak ontdekt, des te beter voor ons". Ik was juist voomemens mijn tevredtenheid uit te drukken, toen na een klop, de deur openging en de politie-agent binnenkwam. ,,De rechter van instructie is zooeven ge komen, mijnheer Gordon", sprak hij op een toon, die aanduidde, dat het eigenlijk brutaal was van den rechter, om dat te doen, zonder mijnheer Gordon daarover advies gevraagd te hebben. ,,Zeer goed", zei mijn advocaat, terwijl hij zijn paperassen bij elkaar haalde. „Er zijn nog een of twee punten, waarover ik wensch te spreken", voegde hij er aan toe, terwijl hij zich tot mij wendde, ,,dus zoodra de zitting is afgeloopen, kom ik terug". Verlegenheid behoort niet tot mijn deugden, maar ik moet bekennen, dat ik een tipje van die deugd voelde opkomen, toen ik, onder de bescherming van inspecteur Neil, voor de tweede maal de gerechtszaal binnenkwam. Behalve, dat ik door middel van de kranten berucht was geworden, hetgeen al vervelend genoeg was, ontmoette ik hier blikken, om zoo te zeggen, van elk levend wezen, waar mede ik de laatste tien dagen had gesproken. Mijn eerste blik toonde mij, dat het geheele gezelschap der gasten van Asbton en bloc aanwezig was. Ik zag het bleeke, verschrikte gelaat. van die lieve tante Mary, de zwaar- lijvige gestalte van Sir George Vane en eenige stoelen ter zijde, de bevallige en mooie Lady Baradell, die voorovergebogen, haar oogen met een soort hartstochtelijke nieuwsgierig- heid op de mijne richtte. Zooals bij de vorige zitting, werd het gegons en gefluister, dat op mijn entre volgde, plot- seling door den klerk tot zwijgen gebraeht. Zijn beroep op handhaving der orde werd door den rechter aangedikt. Zijn Edelachtbare keek scherp de zaal rond en zei op kil afkeu- renden toon: ,,Indien het publiek niet in staat is zich behoorlijk te gedragen, zal ik de zaal laten ontruimen". Dit dreigement had het gewenschte effect. MISLUKTE AAN SLAG OP DEN HOOFW REDACTEUR VAN „HET VOLK". Donderdagmiddag heeft een Pooische com munist te Amsterdam een aanslag gepleeg<£ op den hoofdredacteur van „Het Volk", de® heer Ankersmit, welke aanslag echter gelufc- kig is mislukt. De dader had hem telefo- nisch te spreken gevraagd, voorgevend redac- tioneele aangelegenheden te willen behaade- len. Men venzocht he!m toen op het bureau, van het blad op het Hekelveld te komen. In: de kamer van den hoofdredacteur gekomen zeide de man, iemand van 49-jarigen leeftgd. tot den heer Ankersmit, dat hij gekomen was om verantwoording te vragen voor den laster van „Het Vok" tegen het oommunisime. De heer Ankersmit antwoordde, dat zijn tKssoe- ker zichdus onder valsche voorwendsels toe- gang had verschaft en verzocht hem onmid- dellijk heen te gaan. Toen stond de mart opt. haalde een revolver te voorschijn en richtte het wapen op den heer Ankersmit. Dtrze dekte zich achter zijn schrijftafel en secretaresse, die in de kamer was, liep hnlp- roepend de gang op. Van verscheidene kan- ten schoten toen redactieleden te hulp. De man had intusschen de revolver nessr- gelegd. Hij werd beetgegrepen en aan de in middels gewaarschuwde politie overigeleverd. Hij bleek, zooals gezegd, een Pooische com munist te zijn, die echter reeds een aantal jaren hier te lande woont. Zijn adres is to Den Haag. Bij zijn verhoor op het pofitie- bureau in de Warmoesstraat bekende hij, dat hij naar het bureau van „Het Volk" was ge gaan am zich over den laster van het fc&nS tegen de communisten te wreken.. De revolver bleek een browning te zijn, g«- laden met drie scherpe patronen. De man is aan de justitie overgeleverd.. Ojs hem is een brief gevonden, welke tot txtc£ droeg: „Waarom ik Ankersmit doodde". Dexpe- brief is uiteraard in beslag gen:naen.. Er volgde een indrukwekkende stilte; als lie speld die ik moest kunnen hooren vallen maar gevallen was, zou het mij zeker niet ontgasti zijn. Gelukkig wei'd de kerkhofatmosfeer verbroken door het opstaan van een heer met somber uiterlijk en dien ik voor den advocaat van de politie hield. „Ik heb opdracht, Edelachtbare, om een verzoek tot een verlenging der preveatfciewe hechtenis in te dienen", sprak hij, nadafc hi/, een diepe buiging voor den rechter had ge maakt. „De gegevens der politie in dez?t zaak, zijn nog niet compleet in alle opztoh- ten". De rechter wendde zich beleefd tot saipa eminenten verdediger. Heeft U iets hiertegen in te brengen, mijn heer Gordon?" Advocaat Gordon stond met een ruk op er ontstond een licht geschuifel onder de aac- wezigen, dat blijk gaf van eenigszins opge- wonden belangstelling. In dien de politie dat verzoek indient to het belang der gerechtigheid, dan hebben wig geen bezwaar. Om elk misverstand uit den weg te ruimen, wensch ik echter te verklaren., dat mijn client een volledig antwoord op etease geheel ongegronde aanklacht gereed heeft e« wij zijn ten voile bereid de politie behulpzasari te zijn, bij het instellen van hun onderzoek:"' Wederom hetzelfde gegons en gemompel en toen ik mij omdraaide zag ik terloops iSaurace, die met bleek gelaat en woeste oogen oaau den onverstoorbaren Gordon staarde. „Wenscht U de politie geen kruisvertmm af te nemen?" vroeg de rechter. Gordon schudde het hoofd. „Op het oogen blik niet; wanneer de zaak wordt Er ontstond, terwijl hij nog sprak, piotse- ling een geweldig leven achter in de zaai. waardoor zijn laatste zin werd afgebroketz De hoofddeur van de zaal vloog open en er kwamen drie personen, klaarblijkelrjk met zeer veel haast de zaal binnen. De dienstdoende politie-agent scheen htm den toegang tot «fe zitting te willen betwisten, hetgeen tot esn zeer geanimeerde woordenwisseling aanleMltog gaf. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5