w jKTstoc"* »Swlk^' Buitenland chhe'id V\\dJ/ meer mens1 chen jetting vooral" •""-.inort e\tte .^errnenten verdrV\ven, Kliivendv zuor- De Abtt\ver ed- ea 0—- m( aken ra\ verttrit9b°Q cent. ^pottteV.ers \7 de uitgifte van bijzondere TER NEUZEN, 8 MAART 1935. KLOOSTERZANDE. gen. in Duitschland en den geheimzinnigen aanleg van onderaardsche luchbbases, dan lijkt dat heel bedenkelijk. Maar wanneer we daartegenover weten over welke ontizaglijke iuehtvloten de buren van Duitschland be- BcMkken en dat vrijwel geen plekje in Duitschland buiten bereik van die Iuohtvloten valt, dan verschijnen de Duitsche maatrege- len wel in een eenigszins ander licht. En tevens wordt bet 0113 dan duidelijk, dat het den Duitsclhers niet onverschillig kan zijn in- dien de Nederlandsche neutraliteit gehand- baafd blijft en althans van die zijde. dus over Nederland been geen aanvallen zul- leu zrjn te dudhten. Dit geld te meer omdat botmibandements- eskaders naar het voor de Duitsche oorlogs- industrie zoo uiterst belangrijke Roergebied, die hun weg over Nederlandsch Limburg eonden nemen. niet tijdig genoeg gesignaleerd Arm Tien worden om de eigen jacbtvliegers tij dig in de lucht te helbben. Hiervoor is bet nJ. noodig om reeds op 10 a 80 K.M. afstand de nadering der bomibardementseskaders te doen melden en aangeizien de afstand van Roermonid naar het Roer-gebied slechts onge- veer 60 K.M. bedraagt, volgt Meruit, dat het 1 vrije gebruik van den luchtweg -over Neder land voor Duitschland bijzonder groote ge varen oplevert. Waar anderzrjds 00k voor Engeland het ge bruik van Nederlandsche luchtbases hoogst igevaarlijk zou zijn, blijikt hier wel uit, dat er voor ons niet de minste reden is om ons bij een eventueele luchtovereenkomst aan de slui- ten, waardoor wij onszelf zouden verpliehten tot partijkiezen. Immers beide partijen heb- iben er het grootste belang bij, dat wij neu traal zullen blijven, mits zij er althans <>p ikunnen rekenen, dat wij in staat zullen zijn onze neutraliteit te handhaven. Hier blijkt weer de groote preventieve wer- Idng voor de landen die in het beizit zijn van een luchtweermaCht, want onze kans om neu traal te blijven zal grooter zijn naarmate men ons beter in staat acht zelf het gebruik van onze luchtwegen en luchbbases te verhmderen. In 1923 heeft een Commissie van Rechts- geJeerden de ontwerp-regels betreffende den luehtoorlog samengesteld, waarin werd be- oaald, dat het voor luchtvaartuigen der oor- logvoerende partijen verboden was bmnen bet rechfcsgebied van neutralen be komen, terwijl eveneens bepaald werd, dab een neu- trale" sbaab verplicht was alle ben dienste staande middelen be gebruiken om bmnen zgn rechtsgelbied komende luchtvaartuigen van oorlogvoerenden bob landen be dwingen. Deze onbwerpregels zijn evenwel niet m een mlgemeene conventie vasbgelegd. Bij een 00r- 3og waarin wij neutraal willen blijven, zal het dus zaak zijn voor ons am met beide partgen overeenkomsten aan te gaan, waann de boven vermelde beginselen worden aanvaard. De vraag of men tot dergelijke overeen- komsten bereid zal zijn, zal echter beslist ■worden door de beteekenis, die men toe kent aan de middelen, waarover wij zullen besohik- ken 01m luchtvaartuigen tot landen te dwin- ypn Alleen wanneer die beteekenis voldoende Iroot is, vonnt onze neutraliteit voor ieder der partijen een waardevolle flankbeveiliging en divn is het daarentegen voor elk der par tijen hoogst ongewenscht om ons noodeloos tot vijanri te kr^gen. C)ok in Ziwitserland, dat min of meer in tieeelfde omstandigheden verkeert als wg, heeft men dit ingezien en is men overgegaan tot groote uitbreiding van de luchtweermacht. Onze luchtweenmaoht moet in de eerste plaats bestaan in jachtvliegers en luchtaf- weergeschut met daartaij behoorende organi- saties zooals zoekliohtenafdeelingen enz., en haar taak mag vooral niet alleen beperkt zijn tot de bescherming der militaire olbjecten tnnnen de Vesting-HoUand. Maar wanneer wij kunnen hopen door een goede voorbereiding op die wijze, bij het uit- breken van een oorlog neutraal te kunnen blijven, dan moeten we voorts vooral niet ver- geten, dat daarna steeds zwaardere eischen gesteld zullen worden aan de aanvulling van ons materieel. In vredestrjd kunnen we ons in het buiten- lanii vliegtuigen en andere zaken koopen zoo- veei we maar willen. Maar in oorlogstijd, wanneer oo-k bij de handhaving onzer neu traliteit de slijtage van het materieel enonm groot is en wanneer bij de oorlogvoerenden de techniek zich sprongsgewijze ontwikkelt, zullen wij op onze eigen industrie zijn aange- wezen en deze zal aan de hooge eischen, die dan aan haar gesteld zullen worden, alleen kunnen vcldoen, wanneer zij daar in vredes- tild op is voorlbereid. Ook dit heeft men in Zwitserland begrepen ,en terecht heeft men daar tevens een middel tot werkverruiming gezien in de veikooging der preventieve waande van de weeimacht door materieelaanmaak in 't eigen land. Sn Nederland is men nog Met zoover en woidl maar al te gaame het oor geleend aan de propaganda der buitenlandsehe fabrikan- tea die zelf hun waren willen leveren en daar- toe hier de gevaren van de oorlogsindustrie seherp in 't licht stellen. Maar 't is juist de buitenlandsehe wapen- industrie, die de gevaren vormt en moeten wij die dan bevoordeelen Want zeker is het en onze Rageering heeft het zelf gezegd dat wil men de pre ventieve waarde van onze weenmacht met verloren doen gaan, dan moet het verb and met het bewapeningspeil der andere staten bewaiard blijven. •En voor de liandihaving van onze neucra- liteit in de lucht is zuliks wel in de allereer- ste plaats noodig. DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Het comite De Noord-Revelandsche brug heeft met de leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland vergaderd. In die vergadering werd o.m. medegedeeld, dat de bouwkosten der brug met de toegangswegen zrjn geraamd op f 1.100.000. Berekend tegen 4 pet. rente met een aflossing in 100 jaar, dus P1-™- 110.000 per jaar, zouden de exploitatiekosten per iaar 69.250 bedragen. De tegenwoordige opbrengst aan veergelden is ontreveer 50.000 per jaar, zoodat het tekort in de eerste jaren een f 20.000 per jaar zal De provincie en het rijk zgn in beginsel ■bereid, in dit tekort bij te passen, op voor- waarde, dat ook de Noord-Bevelanders wat *ullen bijdragen. Vermoedelijk zal het tekort in de eerste jaxen wel minder dan 20.000 zijn. In de eerste plaats, omdat de aannemmgs- sran wel lager zal zijn dan de raming van f 1.100.000. In de meeste gevallen is de laag- ste inschrijver onder de raming, en soms met een aanzienlijk bedrag en dit zal ook hier wel In§de tweede plaats kan vermoedelijk lager dan tegen 4 pet. worden geleend. Als ge- meente-leeningen tegen 3% pet. kunnen wor den geplaatst, zal ook voor deze brug, daar de opbrengst uit de tolheffing is verzeksrd, wel tegen een laag rentetype kunnen worden ge- Iccnd. Ten derde wordt de leening elk jaar 10.000 minder en wordt de te betalen rente dus ook minder of er kan meer dan 10.000 worden afgelost. He* is cel-resten, ma^® Kipem*- »L too' 9eV°°'' hee« aea werWmQ -te herste^ y/oord-- het jonge kind, behoort in het gezin te worden opgevoed. Een bewaarschool is en blijft surro- gaat. Derhalve zullen in den vervolge slechts die ouders him kindcren naar een frobelschool mogen sturen, "die hiervoor een geldige reden kunnen opgeven. Als zoodamg gelden: ziekte van de moeder; heroepsbezigheden van de moeder; sleehte behuizing; het gemis van broertjes en zusjes. Ook wanneer het gezin te groot is, zoodat het voor moeder onmogelijk is, haar jonge kinderen goed te verzorgen, zul len eenige kinderen naar de frobelschool mo gen gaan. De paedagogische autoriteiten heb- ben uitgemaakt, dat het verkeerd is, wanneer een kind, hetwelk geen broertjes of zusjes heeft, thuis wordt opgevoed; in dit geval is het dus gewenscht, dat het kind naar een frobel school wordt gestuurd. GEEN ZWARTE ARBEIDSKRACHTEN MEEK OP DE BELGISOHE KOOPVAARDIJ- SCHEPEN. Als gevolg van een bijeenkomst, gehouden tusschen de direotie van de Socidte Maritime Beige en de leidirjg van de vakvereeniging der Belgiische zeelieden, is een besluit getroffen, bepalende, dat de negerhemanniing van de stoomschepen Eglantier, Indier, Katanga, Pionnier en cok van de paketboot Alhertville door een blanke Bel'gische bemanninig zal wor den vervangen. De negers werden vooral als stokers en als tafelbed'ienden gebruikt. Over de vervanging van de op andere schepen nog aan het werk zijnde negers w-oridt nog onder- handeld. O vei Per (Ingez. Med.) En ten vierde moet men al een groot pessi mist zijn om niet te verwaehten, dat bij een brug met hetzelfde tolgeld als nu het veer, de opbrengst belangrijk meer zal worden. Een bedrag van 10.000 per jaar meer lijkt wei niet aan den te hoogen kant. Een enkele maanden geleden gehouden tel ling op de bruggen, waar vroeger veren waren heeft uitgewezen, dat het verkeer zeer was toegenomen. En zoo zal ook, als straks het drukste veer in Zeeland door een brug is ver vangen, het verkeer met Noord-Beveland grooter worden, omdat men er dan altijd af kan. Hoe is het nu als er b.v. te Middelburg of Goes des avonds een voorstelling of uitvoe- ring of iets dergelijks wordt gegeven? Hoeveel Noord-Bevelanders kunnen daar naar toe? In de meeste gevallen niet een, omdat men na afloop niet terug kan. Of men moet blijven slapen of een extra-bedrag van 5 boven het tarief betalen. Na 9 uur 's avonds kan men niet meer op Noord-Beveland komen, dan tegen extra- betaling. Is het dan onjuist te veronderstellen, dat met een vaste verbinding het bezoek aan beide plaa'tsen, als er des avonds wat te doen is, grooter zal worden? En hoe grooter het verkeer, des te meer ontvangsten, bij dezelfde exploitatiekosten. Het tekort van 20.000 in de esrste jaren is dan ook wel aan den hoogen kant. De beslissing zal straks wel zijn aan de leden der Provinciale Staten van Zeeland. De ver- wachting der Noord-Bevelanders is, dat het wachten° niet te lang zal duren. Met de uitvoering van deze werken zijn honderdduizend guldens aan werkloon gemoeid en het is daarom in deze tijden een mooie werkverschaffing. Laat den Noord-Bevelanders spoedig de hei- bokken zien, welke aan de pijlers zullen gaan werken. Dan is Noord-Beveland spoedig uit zijn isolement verlost en kan het zich meer dan tot nu toe ontwikkelen. De ministers van sociale zaken en van onderwijs wijzen ieder jaar in overleg met den minister van binnenlandsche zaken de vereeni- gingen of instellingen aan, die in de opbrengst van deze bljzondere postzegels zullen deelen. De zegels zijn geldig voor het gebruik gedu- rende het jaar van uitgifte en de vijf onmid- dellijk daarop volgende jaren. Dit eerste jaar zal de helft bestemd zgn voor de 7 door de regeering gesubsidieerde orkesten, te weten: het Concertgebouworkest te Amsterdam, het Residentieorkest te 's Gra- venhage, de U.S.O., het Utrechtsch Stedelgk Orkest te Utrecht, de Arnhemsche Orkest- vereeniging, de Haarlemsche Orkestvereeni- ging (de H.O.V.) te Haarlem, N.V. de Gro- ninger Orkestvereeniging, en het Stedelgk Orkest te Maastricht, de andere helft voor de vereeniging Arbsid voor Onvolwaardigen (A.O.V.), om te besteden voor het exploi- teeren van bestaande en het oprichten van nieuwe werkplaatsen voor die arbeiders, die door geestelijke of lichamelijke gebreken het vrije bedrijf geen plaats kunnen vinden. in INVOER MALTA-AARDAPPELEN. Naar men mededeelt, zal als monopolie- houdster voor den invoer van aardappelen in het tijdvak van 1 April tot 31 Juli a.s. worden aangewezen de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale te 's-Gravehhage. Het prijsverschil, dat aan de monopolie- houdster vergoed zal moeten worden door im- porteurs, bedraagt voor de geheele periode f 3 per 100 K G. De publicatie van het hierop betrekking hebbende koninklijk besluit en de ministerieele beschikking kan bmnen korten tijd tegemoet gezien worden. DE LOONKWESTIE IN HET ZEEUWSCHE IANDBOUWBEDRIJF. De moderne, Chr. en R.-Kath. landarbei- dersbonden, welke dezer dagen de loonkwestie in 't landbouwbedrijf op de Zeeuwsche- en Zuid-Hollandsche eilanden baspraken, hebben besloten alle pogingen in het werk te stellen om dit jaar niet slechts te komen tot organi- satorisch overleg, maar ook tot de sluitmg van oollectieve contracten. Voor zoover nog geen werkgevers-organisaties bestaan, zullen uit alle dorpen eenige landbouwers tot cen- trale besprekingen worden uitgenoodigd, ten- einde met hen te overleggen op welke wijze. zonder tusschenkomst van den minister van economische zaken, overleg en contracten to stand gebracht kunnen worden. Zulks is o.m. het geval voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en Voome en Putten. Voor de districten Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Tholen, Flakkee, Hoeksche Waard, eiland Dordrecht en Land van Heusden en Altena zullen rechtstreeksche besprekingen gevoerd worden met de reeds bestaande of opgerichte werkgeversvereeMgingen. POSTZEGELS. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit, waarbg de minister van binnenland sche zaken gemachtigd wordt, jaarlijks, ge- durende een door hem te bepalen tijdvak aan de kantoren der posterijen voor het publiek bijzondere postzegels verkrijgbaar te stellen. welke met een door hem te bepalen bijslag boven de frankeerwaarde worden verkocht en waarvan de opbrengst, na aftrek van die frankeerwaarde, de kosten van aanmaak, ad- ministratiekosten en eventueele andere kos ten, uit de uitgifte voortvloeiende, ten bate komt van nationale instellingen of vereeni- gingen, die een sociaal doel nastreven of van cultureel belang zijn. POSTZEGELS VOOR SOCIALE EN CULTUREELE DOELEIND'EN. De regeering heeft besloten gedurende de a.s. zomermaanden Juni, Juli, Augustus en September postzegels met bijslag uit te geven onder den maam van zomerpostzegels, waar van. de extra opbrengst zal dienen voor cul- tureele en sociale doeleinden. In dit eerste jaar zal de helft bestemd zijn voor de 7 door de regeering gesubsidieerde orkesten, te we- ten: het Concertgebouworkest te Amsterdam, j het' Residentie-orkest te 's Gravenhage, het Utredhtsch Stedelijk Orkest, de Arnhemsche Orekestver., de Haarlemische Orkestvereen., de Groniinger Orkestver. en 't Sted. Orkest te Maastriclht, de andere helft voor de vereen. Arbeid voor Onvolwaardaigen (A.V.O., om te besteden voor het explodteeren van bestaande en het oprichten van nieuwe werkplaatsen voor die arbeiders, die als gevolg van geeste lijke of liohamelijike gebreken in het vrije be drijf geen plaats kunnen vinden. De postzegels, die door de fa. Joh. En- schede te Haarlem gegraveerd worden, zullen de beeitenissen dragen van H. D. Guyot, grondlegger van het doofstommenonderwijs (iy2 cent), Alpihons D'.epenbrock, toonkunste- naar (5 cent), prof. F. C. Danders, de beken- de hoogleeraar in. de oogheelkunde te Utrecht (6 cent) en J. Pzn. Sweelinck, toonkunstenaar (12y2 cent). NA BIOSCOPEN TIJDELIJKE AFSLUITING VAN DE WASCHINDUSTRIE. Qp grond van den to est and in de waschin- dustrde heeft de saneeringscomimissie voor dezen tak van bedrijf, gevormd door den Bond van Waschindustrieelen in Nederland en den R.K. Nationalen Bond van Waschindustriee len, besloten tot een tijdelijke afsluating van de wasdhindustrie. In samenwerking met in- stallateurs en leveranciers zal de oprichting van nieuwe was3cherijbedrijven, strijkinrich- tin»en waschverzendingen en Mnnenverhuur- inrichtingen na 1 Maart 1935 worden tegen- gegaan. Gehoopt wordt als gevolg van deze maat- regelen op den duur tot eenige venbetenng in de ultkomsten van deze bedrijven te kecnen, althans verdere verslechtering tegen te gaan. Een mogelijke vrees voor het in gedrang komen van het consumentenbelang achten de betrokken ondememiers Met gegrond. De igro-otste concurrentie onrdervindt de waschandustrie nog altijd van de huisyrouw zelve en de wasscherijen doen vanzelf het mogelijke om de huisvrouwen in de tarieven tegeonoet te komen. Bij de saneeringsactie van de wasscherg- bonden zijn dan ook geen prijzen-afspraken betrokken en dit zal ook na de afsluitmg met het geval worden. Een economischer hezet- tino- van de bestaande bedrgven zal tot verla- ging van den kostprijs leiden. Er ligt in de saneeningsmaatregelen volgens de bonden dus eerder een tendens naar verlaging dan naai verhociging van de door de wasscherijen toe- gepsisite, zeer uiteenloopende, tarieven. 5 F (N. R. Crt.) HET KIND BEHOORT IN HET GEZIN. Men schrijft uit Berlgn aan het Neder landsch Ohristelijk Persbureau: De rijksregeering heeft bepaald, dat het be- waarschoolwezen als een noodzakelijk kwaaa moet worden beschouwd. Het kind, en vooral DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Wat zal de groote aantrekkelijkheid zijn van de aanstaande Brusselsche Wereldten- toonstelling die Zaterdag 27 April a.s. wordt geopend. Zonder twijfel zal dit het ,,Paleis der Wetenschap" zijn, Alberteum genaamd of Aedes Scientiae. Het geheel izal bestaan uit toonhallen, welke een oppervlakte van 7500 M2. zullen beslaan. Het paleis zal een synthese zijn van hetgeen onze westersche beschaving aan de weten schap verschuldigd is. Er zal vooreerst een groot Planetarium zijn, van de firma Zeiss te Iena. Dit gebouw woTidt opgetrokken in duiurzame materialen en blijft dus na de ver- dwijning der tentoonstelling bestaan. In dit Planetarium, waarin de laatste wetenischappelijke vindingen gerealiseerd zijn, zal men in het hemelgewelf niet, minder dan 9000 sterren kunnen waarnemen. Het ge bouw zal een ronde zaal zijn van 23 M. dia meter, waarboven op 3 meter hoogte een halve bol van deze If den diameter.' Kelderver- diepdng en ibijgebouwen medegerekend, be draagt de totale oppervlakte van de construc- tie ongeveer 1000 vierkante meter. Verder zal de radio en de bioseoop een heel bijziondere plaats in hetzelfde paleis innemen wegens hun waarde als propagandaaniddel in ons moderne leven. Een studio vooir radio-uitzendingen toegan kelijk voor het publiek zal dank zij een gla- zen scherm al zijn geheimen aan de bezoe kens ontsluieren. Het zal voor de interviews en ide udt'voeringen van kamermuziek dienen Een aangrenzende oabine voor miodulatie controle zal de centiralisatie toonen van de microfonische opvangpugen, die binnen de om- heining der tentoonstelling gedaan worden Deze zullen dcorgezonden worden naar de versohillende Belgische en buitenlandsehe sta tions, die de uitzending bezorgen. In de afdeeling cinema komt een studio voor opnamen, waar het publiek al de fasen van het ontstaan van een film zal kunnen bijwonen, terwijl sprekende documenten heel het verder verloop verduidelgken van de tech- nisohe werkzaamheden, die te pas komen bij het maken van een film, vanaf het vervaar- digen van den onbedrukten band tot aan het gebruik er van in de toestellen voor cinema- togirafische projectie. Daarenboven zal die afdeeling een tentoon stelling bovatten van het biosooopleven en van de cineimawereld (fcto's van kunstenaars, costumes, maquettes van decors, aanplakbil- jetten, decoratiecoimplexen, enz. met voor stelling van enkele interieurs van filmjster- ren, artistenloges, enz.). iln den reohtervileugel van ,,het paleis" is een tooneelzaal gebouwd, volgens een geheel nieuwe bouwkundige opvatting ir volkomen overeenstenfming met de vertooningen van een vaak onbekend genre, die er zullen ge geven worden. In de eigeMijke zaal staan on geveer 500 zetels, die alle zoo geplaatst zijn dat zij een maximum van zichtbaarheid en hoorbaarheid kunnen bdeden. (Het tooneel, voorzaen van een orkestruimte en van alle verbeteringen die noodig zijn voor het nor- male leven van een modemen schouwburg, zal tevens uitgerust zijn met al het vereisohte materiaal voor het tvertoonen van weten- schappelijke proefnemingen en demonstraties van het heegste belang. Deze zaal zal zoodoende als de aula van een vollksuniversiteit zijn, waar vooraanstaan- de vertegemwoordigers uit de wetenschappe- lrjke en technische wereld om de beurt ever enderwerpen zullen spreken, die door de jong- ste vorderingen op nijverheidsgebded actueel zijn geworden. Documentaire films zullen het onbekende leven van fabrieken toonen of vraagstukken van wetenschappelijke hygiene, geneeskunde behandelen, en zoodoende het publiek een kijk geven in de wetenschappelijke laboratorda en de industrieele ondememingen dezer eeuw. KunstvertcoMngen met een nieuiw karak ter, die zich het best voor radiovertolking leenen, zullen er aan toegevoega worden. Sommige radio- en filmsterren zullen er zelf optreden, terwijl hun prestaties lanigs de gol- ven der aanwezige micro's, getuigen zullen van het sprankelende leven op het tooneel van den radio-schouiwburg-bioscoop van het Paleis der Wetenschap. Van hun kant zullen de industrieelen, die in de hallen tentoonstellen, het levendigste beeld geven van izekere aspecten hunner werk- zaamheid. Op radiogebied, bijvooibeeld, zal een miniatuurzenider in vol bedrijf te zien zijn zoodat men al de fasen van de omvorming der hertziaansche golven van de uitzending af tot aan de ontvangst zal kunnen volgen. Elders zullen de verschillende tot heden toe gepaste wijzen van geluidsregistreering ge- toond worden, terwijl diorama's, maquetten, bewegende toestellen en automaten de jong- ste bijdragen der wetenschap tot den vooruit gang der industrie op bevattelijke wijze in het licht zullen stellen. In de afdeeling voor natuurkunde zullen o.a. een zeker aantal demonstratie-inrichtin- gen blijvend geinstalleerd worden en onder de oogen van het publiek werken. Een eerste groep cmvat eenige proefnemm gen met betrekking tot de uitstralingen. Men zal er aantoonen dat de ultra-vtolette stralen fluoiresceering der lichamen teweeigbrengen. Eenige toepassingen van de foto-electnsche cellen zullen vertOond worden, zooals de foto- eleotrische sirene, de telefonie op een licht- straal de automatische schakeling van een relads tengevolge van de ondertoreking van een straal die op een eel valtdit laatste ver- schijnsel zal gelegenheiid geven tot een tref- fende proefneming, namelijk het tellen van het aantal personen die het paleis der weten schap binnentreden, waarbij de functionnee- KON 'S MORGENS HAAST NIET BEWEGEN. Nu zijn stijfheid in de spieren en hardlijvigheid verdwenea. Hardlrjvigheid en stijfheid in de spieren weer een typiseh Kruschen geval. De heer K. te R. schreef ens: „Steeds had ik veel last van hardlgvigheid en stijfheid in de spieren soms was ik zoo stijf, dat iik 's morgens haast niet in bewe- ging kon komen. Daar ik dikwijlis in de krant las over Kruschen Salts, wilde ik het ook eens probeeren. Nu zou ik het niet gaame meer willen missen. Ik ben er ten volste tevreden over en kan het iedereen aanraden. De stijf heid in de spieren is verdwenen en van hard- lijvigheid heb ik geen last meer. Kruschen Salts voldoet aan alle eischen, waar het voor wordt uitgegeven." L. K. te R. Stijfheid en rheumatische aandoeningen ont staan door onvoldoenid werkende afvoerorga- nen, mede ooroaak der hardlijvigheid. Kru schen Salts spoort l^er, nieren en. ingewanden aan tot krachtiger werking: de afvalstoffen en overtollig urinezuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijfheid verdwijnen. De .dagelijkische dosis" zal U voortaan blgven behoeden voor hardlrjvigheid, rheumatiek en U frisch en ,,fit" houden. Kmschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en dr cgisten d 0,90 en 1,60 per flaoon, o.mizefibe 1 asting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakkig de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. Adv. ring zeer eenvoudig om te volgen zal worden gemaakt. De kosmische stralen zijn het onderwerp van den dag: een salmentreffingsmeter zal het publiek gelegenheid bieden om zich van de richting dier stralen rekenschap te geven. In de afdeeling voor biologie zal men de meest ingewikkelde aspecten van de celfysio- logie, de organische fisiologie, de pathologle kunnen nagaan. De ontwikkeling der orga- nismen alsmede de electrisdhe werkzaamhe den der levende organen zullen insgelrjks in het licht worden gesteld met behulp van ver- nuftige toestellen. Aldaar zal zich o.a. een Vivarium bevinden hetwelk voor doel heeft de studie van de cel- fysiologie en de micro-projectie te toonen van levende cellen, in ontwikkeling zijnde afge- zonderde weefsels, kleine doorschijnende levende organismen, die de werking van hun organismen: spieren, hart, ingewanden, laten zien. In het Alberteum zullen zoowel geleenden en industrieelen als alle andere belangstel- lenden een centrum vinden van cultureel leven en universeele werkzaamheid. VERGIFTIGING. Het trok de aandacht der autoriteiten, meldt de Bresk. Crt., dat honden van wande- laars in de duinen plotseling overvallen wer den door hevige krampen en kort uaarop stierven. In een enkel geval, door direct in- grijpen van een veearis, kon een hond behon- den blijven. 'Het onderzoek leidde tot het zware ver- moeden dat op den publieken weg vergif was neergelegd, hetgeen in verband wordt ge bracht met het uitpoten van een groot aantal wilde kongnen in de duinen een soort be scherming dus. Het onderzoek wordt inimiddels voortgezet, terwgl proces-verbaal moet zrjn opgemaakt wegens het uitpoten van schadelijk gedierte. Vergadering Ziekenfonds. Het Ziekenfonds voor Hontenisse en omstr. (OjZ.V.) kwam in jaarvergadering bijeen in hotel Van Leuven alMer. De opkoanst was bevredigend, gelet op het wrjd verspreid wonen der leden. De voorzitter richtte een hartelijk woord van welkom tot de leden, in het bijzonder tot den fonidsarts, Dr. Jos. A. F. Hermans. Na- dat de notulen waren gelezen eh goedgekeurd 1 gaf de voorzitter het gebruikelijke jaarover- zicht. Hiemit zij het volgende aangestipt; Niettegenstaande er in 1934 weer op het beperkte terrein van Z. V. O. D- een nieuw fonds in werking trad, bleef het aantal leden constant 216). Er werden tamelijk zware eischen gesteld aan de kas, bijzonder voor wat de specialisti- sche hulp betreft, die in 22 gevallen ver- strekt werd. Uitkeeringen werden gedaan voor vcrpleging in de ziekenhuizen te Groe- nendrjk, Hulst, St. Nieolaas en Goes en voor de aldaar verleende cMrurgische hulp. Even- als vorige jaren genoten de leden, behalve de gewone hulp van den huisarts, de verstrek- king van geneesmiddelen en briilen, ook ge heel vrije hulp bij bevaliingen. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 8.142,67. Het batig saldo van 50,64 werd op voorstel van het bestuur bestemd voor de specialistische hulp, daar nog een paar gevallen op afdoening wachten en ver- sterking van het reservefonds niet noodig werd geacht, daar dit tocfh in alle buitenge- wone omstandigheden ruimschoots kan voor- zien. De geldelrjke toestand van het fondis mag dus alleszins gunstig worden genoemd. iDe rechten en verplichtingen der leden wer den voor 1935—1936 met algemeen goedvln- den ongewrjzigd vastgesteld. In de commis^e voor de kascontrole en het nazien der reke- ninig werden benoemd de heeren Al. de Meijer, J. van Goethem en A. Schelfhout. Tenislotte werden nog een paar practiscbe punten besproken in verband met ziekte- en ongevallenwet; in- en uitwonend dienstper- soneel. In verband met het tienjarig bestaan Oer vereeniging in 1936 vroeg en verkreeg het be stuur machtiging om aan de volgende jaar vergadering een bescheiden feestelijk karak- 0 0 won wpr PY»- ter te geven. Hiema sluiting van de zeer ge- animeerde vergadering. BoerenleenbaBfe. De Cooperatieve Boerenleenbank alMer, heeft haar 32e gewone alg. vergadering ge houden op de bovenzaal van den heer A. Raes, onder voorzittersehap van den heer Jos. Buys- Aanwezig waren 109 leden. Na de opening deed de kassier verslag over het afgeloopen boekjaar 1934. De rekening werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 1.254.060,4e, de balans in bezittingen en schulden op 730.662,20. Door toevoaging van de wtat ad 3.900,28 aan het reservefonds, steeg dit fonds tot 38.843,26. I4.™„ Voor onze streek was 1934 een buitenge- woon voor velen een treurig jaar. De aan alien bekende oorzaak daarvan lict met na ook op den gang van zaken in de b°er^e*®~ bank haar invloed uit te oefenen, al leed d daardoor in geen enkal opzicht eemg nadeel. Voor de bank mag van een gunstig jaax worden gesproken en het bestuur en de raad van toelcht zrjn met het vciste vertrouwen het nieuwe boekjaar ingegaan. De rente zal bedragen over 1935 voor spaargelden van Ja-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2