AKKERTJES PUBBEL* STER G&vatf Rookt NIEMEIJER'S Buitenland d4! in Den Haag geparafeerde overeen komst bestaat uit drie deelen. De opstand in Griekenland TER NEUZEN, 6 MAART 1935. HOEK. AXEL. AKKER- CACHETS ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. VLISSINGEN. ■5dJ Hiiis isogj (Ingez. Med.) •den. Tijkswaterstaat als toegevoegd ingenieur nan den inspecteur-generaal. Van 1904 tot X911 was hij gevestigd te's Hertogenbosch, in welke periode hij o.a. deelnam aan de kanaal- ■wert>inding den BoschDrongelen en verschil- iende andere werken hehoorende bij de Maas- smmd-verlegging. In 1909 ging hij met verlof uit 's rijksdienst naar Curasao voor het aan- Jeggen van de haven aldaar, over welk werk sen uitvoerige publicatie van zijn hand het Hrbt zag. In 1911 vestigde de heer van Lidth de Jeude zich te Utrecht als rijksingenieur van iiet 2de rivier-arrondissement aldaar. In 1913 ging hij opnieuw met verlof uit 's rijksdienst en wel naar China, alwaar hij in dienst van de Chineesche regeering een ontwerp maakte voor een haven te Tsjifoe. In 1915 vertrok hij wederom naar China om het havenproject te Tsjifoe uit te voeren. Deze reis naar China geschiedde op zeer on- gewone wijze, daar dit land tengevolge van den wereldoorlog niet gemakkelijk te bereiken was.. De route liep via Hamburg en Oslo dwars door Scandinavie naar het hooge Noor- den, vervolgens van Haparanda naar Tornia (Finland) met behulp van een rendierslede. Vandaar ging de reis naar St. Petersburg en mn«»t de Tran-Siberische spoor naar Wladi- wostok, vanwaar dit tenslotte Peking bereikt kon worden. De terugreis in 1918 liep over Japan, Honoloeloe, San Francisco, dwars door Amorikn naar New York, van waaruit via Usland het vaderland weer bereikt werd. HIermede was dus een merkwaardige reis om ■*le wereld volbracht. In 1919 heeft de heer van Lidth de Jeude als ingenieur der lste klasse ontslag gevraagd nit *s rijks dienst om op te treden als directeur van de Nedeirlandsche Maatschappij van Havenwerken,. te Amsterdam, welke functie ook thans nog dbor hem bekleed wordt. Hij vestigde zich toen te -Baarn. Maar nog talrijke reizen zijn gevolgd, o.a. ■naar Marokko, verscheidene malen naar China, na&r de Canarische eilanden, naar Portugal, enz., steeds voor het ontwerpen en aanleggen van havenwerken en wat daarmee verband oondt of voor het uitbrengen van adviezen daaromtrent. Ook bij het overlijden van Minister 4talff vertoefde hij in Portugal, zoo- dat de -besprekingen over de vervulling van de ministerieele vacature eerst na zijn terugkeer konden aanvangen. Vermelding dient o.a. nog, dat het ontwerp voor een haven te Barcelona, dat door den beer Lidth de Jeude in samenwerkin-g met Ir. - Kxihlex .op een prijsvraag in 1929 werd opge- steld, bekroond is. Uit de hier geschetste feiten blijkt wel, hoe de heer van Lidth de Jeude den goeden naam van den Nederlandschen ingehieur in verschil lende deelen van de wereld heeft hooggehou- den. Dat zijn werkzaamheden in het buiten- land groote waardeering mochten vinden, Week o.a. in 1924, toen hij werd uitgenoodigd voor 'de universiteit te Londen een zestal lezangen te houden over: Practical hydraulic «ngineering problems in connection with navi gation." Verschillende publicaties omtrent zijn werk- waamheden zagen< het lieht: De haven van Cnragao (1910); De haven van Tsjifoe (1914); El puerto franco de Barcelona (1929); ver scheidene artikelen in De Ingenieur. Sinds 1923 is de heer van Lidth de Jeude lid van den gemeenteraad te Baarn; bovendien is hj lid van de, Gezondheidscommissie aldaar; terwijl hij in 1931 werd gekozen als lid der .Provinciale Staten van Utrecht. Van zijn ver- dere maatschappelijke functies vermelden wq aog het voorzitterschap van de Nederlandsch- Ohmeesche Vereeniging, die in hem een harer kracfctigste steunpilaren heeft, alsmede het iktmaatschap van het hoofdbestuur der Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. ZEELAND EN HET COMITE VOOR NATION ALE VEILIGHEID. Men schrijft ons: In de Eerste Kamer is hij de behandeling van de Defensi e-bogrooting wel zeer duidelijk aan bet licht gekomen, hoe-zeer de stemming tea aanzien van de preventieve waarde onzer weenmacht is verantderd, terwijl ,ook door de petolicatie van de lijst der leden van den Raad van Bijstand van het Comite voor nationale Vefligheid gebleken is, dat het streven van dit Comite in alle streken des lands en in de ver- sdbaiende lagen der bevolking, in ruime mate inedcwerking en instemming vindt. Het doel van dit streven is am in ruimen kring een juistor begrip te doen doordringen omtrent de preventieve heteekenis van een umldoende weertaaoht in Nederland en in onze OTversseesche gewesten en omtrent hetgeen daarvoor thans door ons kan en moet worden gedaan. TKr' Om een en ander voor onze Zeeuwsche be- volkinig duidelijk te maken, is wel bet een- vwtsdj'gste om er aan te herinneren hoe tijdens den wereldscortog de beide partijen voortdu- rend met Argusoagen de verdedigingsmaat- regelen op Wal-cheren in de gaten hielden, •amdat ieder der partijen vreesde, dat de an- rjer daar een kans zou krijgen. Niet alleen werd van Duitsche zijde onze Regeering voorbduremd op de hoogte gehou- d«o van hetgeen men daar door spionnen- berichiten wist omtrent hetgeen in Bngeland plants vomd, maar na den oorlog zijn de tot m de kleinste bijzonderheden uitgewerkte plannen gevonden, hoe de Duitscfaers ons van Anbweirpen uit onmiddcllij k te hulp zouden ■Ktyn gekomen, -bij een landing der Enge'.schen wp Waldheren. Ook omgekeerd was de Engelsclhe Regee ring zoozeer doordrongen van het groote be- Hn-ng om Nederland in staat te stellen een coup de main van Duitsdhe zijde op Vlissin- gen af te slaan, dat zij zelf gebrek heb- bende aan geschut aan ons tijdens de meest hadhelijke omstandigtoeden geschut heeft ge- Jevend, hetgeen voor 't Engelsdhe puhliek Dorgvuldig geheim moest worden gehouden. Met zekerheid, kan men zeggen, dat in een toekomstigen oorlog, waarbij Engeland zal ryn betrokken, 't strategische belang van Walcheren, grooter zal zyn dan ooit te voren in de geschiedenis. Engeland zal dan niet alleen heibben reke- ning te houden met het duikbootengevaar, dat uit v lissingen het Kanaal en het Zuildelijk deel der Nioordzee zou bedreigen, maar nog veel emstiger 1s het, dat botmbardementseskaders, die hun luchtlbasis op Walcheren hetiben, van hier uit diood en verderf over vrijwel heel En geland kunnen brengen en tevens de verbin- dingen met het vasteland voortdurend emstig kunnen verstoren. Nu is in sotnmige onzer groote bladen, naar aanleidlng van de Londensche besprekingen over een ludhtovereenkomst, de vraag opge- worpen, of bet voor Nederland van belang zou zijn, zich bij een dergelijke overeenkomst aan te sluiten, indien zij tot wenkelijk tot stand komt. Het antwoord op deze vraag kan niet an- ders dan ontkennend luiden. Iimmers: indien wij ons zouden aansluiten, dan wil dit zeggen, dat wij mede-garant zou den zijn en dus in elk gevai in den oor log worden betrokken, terwijl wij er zeker van kunnen zijn, dat dan in 't bijzonder am ons gebied zal worden gevodhten en dus bij ons de eerste en de bardste klappen zouden vallen. Door buiten de overeenkomst te blijven, betoouden wij in ellk gevai d e kans om neutraal te kunnen blijven, omdat beide par tijen hiervan voordeel hebben. Evenwel zal dan weer, evenals gedurende den wereldoorlog, voortdurend met de grootst miogeljjke zorg gewikt en gewogen worden of wij zelf wel voldoende in staat zullen zijn om de neutraldteit van ons rechtsgebied (ook in de lucht) te handhaven. Het is wel duidelijk, dat in verband met het karakter van een toekomstigen oorlog, geen sprake meer kan zijn van een redeneering zooals tot betrekkelrjk kort geleden nog door de N. R. C. gehouden werd, n.l. ,,dat voor Nederland een eerlijke en onafhankelrjke staatkunde het best gediend zou kunnen wor den door een aanvankeljjke opstelling van het leger bij het uitbxeken van een oorlog achter de Waterlinie". Juist met het oog op het strategische be lang van ons gebied buiten deWaterlinie waaronder Waldheren een zeer bijzondere plants inneemt kan van een leger, dat ach ter de Waterlinie wordt opgesteld, niet de allerminste preventie uitgaan. Welke groote belangen dus ook voor Zee- land met het streven van het Oomit6 voor Nationale Veiligheid gemoeid zijn, kan uit het hier voorafgaande reeds blrjken, maar zal in een paar volgende beschouwingen nog nader worden aangetoond. DE OVEREENKOMST MET BELGIE. In verband met de in Den Haag gepara- feerde economische overeenkomst tusschen Nederland en Belgie heeft het Belgische departement van buitenlandsche zaken Maan- dagayond de volgende n^ta verstrekt. Het eerste betreft den ruilhandel in land- bouwproducten. In het algemeen behoudt Nederland het regime, dat vastgelegd was in hert op 1 Felbruari 1935 vervallen acooord. Dit is ojm. het gevai met den invoer van lofbouw- producten. Wat Belgie betreft, afgezien van het vroegere regime, dat betoouden blrjft, krijgt het zekere nieuwe voordeelen. Zoo is o.m. een bevredigend contingent voor Brus- selsch witiof tegen een lagere invoerbelasting toeigestaan. Wat de industrieele contingenten betreft, alles bij elkaar behoudt Belgie wat het reeds het vorige jaar had. Voor zekere producten is de Belgische invoer gestabiliseerd op de cijfers van 1934. Voor andere producten is men daar, eenigszins van afgeweken. Het steenkolencontingent, aan Nederland toegestaan, is lager dan het vorig jaar. De invoer van cokes blijft dezelfde als in 1934. is taaier en van grooter omvang dan aanvan- keljjk koto worden vermoed. De Balkancorrespondent der N. R. Crt. seinde gisteren: De bevolking van de Grieksche hoofdstad begint verscbijnselen van toenemende nervo- siteit te vertoonen over het voortduren van den strijd met de opstandelingen. De regeering begint in te zien, dat zij thans een beslissen- den slag moet slaan wanneer zij haar prestige onder de bevolking niet wil verliezen. Op nieuw zijn eskaders bommenwerpers-vliegtui- gen naar de wateren van Kreta gezonden om de muitende scbepen als bet ware met zware bommen te bestrooien. De vliegers zijn terug- gekeerd, doch bun berichten maken een onbe- vredigenden indruk, daar zij niet kunnen mededeelen welke schade zij aan de rebelsche schepen bebben toegebracht. Ondertusschen zijn er twee duikbooten, die aan de regeering trouw zijn gebleven, in ge- reedheid gebracht en zij zullen in de eerst- volgende uren uitloopen om de muitende oor- logsschepen in den nacht te bestoken. De regeering staat op bet standpunt, dat de vijf scbepen zich of moeten overgeven 6f in den grond moeten worden geboord. Ondertusschen wordt er in Macedonie met wisselende krijgs- kans gestreden. In officieele berichten wordt gezegd, dat de rebellen in Nikit de witte vlag hebben gehe- schen, maar volgens andere particuliere be richten wordt op vele andere plaatsen ver- bitterd gevochten. Daar de regeering voor dit gebied verster- kingen heeft moeten requireeren, kan men zich van de hadnekkighedd van den tegen- stand der rebellen een voorstelling maken. In Thracie en in de buurt van Saloniki is het rustig. Slechts de garnizoenen in Serres, Drama en Cavalla volharden in de muiterij. Zij worden echter krachtig bestookt door de regeeringstroepen, die beschikken over zware artillerie, cavalerie, vliegtuigen en tanks. Te Saloniki zijn 150 verdaehten in bechtenis ge- nomen. Later meldde dezelfde medewerker: In regeeringskringen te Athene beoordeelt men heden den toestand weer met grootei optimisme dan de laatste twee dagen. Uit Saloniki zijn berichten ontvangen, dat de op standelingen in een gevecht met regeerings troepen bij Dramma zijn teruggeworpen. Xeres, dat Zondag in handen der rebellen was, is heroverd. In Athene heerscht uiterlijke rust. De mobilisatie der reservisten heeft verder een normaal beloop. De regeering heeft de ver- ordening krachtens welke opvragingen en uit- -betalingeh van meer dan 50.000 dragma aan 64n persoon zijn verboden, weer ingetrokken. Daarentegen zijn de berichten uit Kreta nog steeds uiterst ernstig. De revolutionnaire raad van Venizelos oefent op het eiland, dat geheel in handen der opstandelingen is, een soort dictatuur uit. Van Samos wordt gemeld, dat de Venize- listen daar een putsch hebben beproefd, die echter is mislukt. Het gamizoen zou gewei- gerd hebben met de opstandelingen gemeene zaak te maken. DE BRUSSELSCHE WERELD- TENTOONSTELLING. In het zoo juist geputoliceerde jaarverslag van de te Brussel gevesttgde BelgisctoDuit- sctoe Kamer van Koophanidel wordt nogmaals op de stelldigste wijze verzekerd, dat het niet deelnemaen van het Duitsctoe rijk aan de Brus- selsctoe wereldtentoonstelling uitsluitend aan het gebrek aan vreemde devdezen moet wor den geweten. De Belgiscb-Duitsche Kamer van Koophandel zelf zal ectoter op de tentoon- stellin-g uitkomen, het zij dan ook op zeer be- scheiden wijze, ten einde zoodoende toch te laten blijken dat het haar emst is met de eco nomische toenadering tusschen deze twee landen. HET KABINET-THEUNIS IN GEVAAR? De correspondent der N. R. Crt. te Brussel m-eWt In politieke kringen is men hier niet zeer optimistiscto gestemd over de moeilijktoeden welke de regeering, op dit oogentolik, in snel toenemende mate, ontmoet, moeilijktoeden die, in den loop van deze week nog, haar voortJbestaan in gevaar zouden kunnen bren gen. Vandaag, bij den aanvang van het debat over de verlenginig der financieele en econo mische volmacbt, zou, in tweede lezing, over het amenidement-Ekahelen-Delwaide moeten worden gestemd. Men weet dat het katoinet- Theunis, de vorige week, bij het votum, in eer ste lezing, een nederiaag leed en dat het amendement, hoewel jurddisch onverdedig- baar, met 11 stemmen meerderheid werd aan- genamen. De kans was groot dat het gevaar- lijke amendetment, in tiweede lezing, zou wor den verworpen om plaats te maken voor een parlementair wetsvoorstel. Inmiddels heeft de Brusselsche burgemeester, zeker niet zon- der medeweten van de regeering, de Vlaam- sche volksbetooging voor een eerlijke toepas- sing van de toestaande taalwetten, verboden, wat, bij de katholieke Vlamingen en zekere Vlaamsche socialisten, om van de Vlaamsche nationalisten maar niet te spreken, veel kwaad bloed heeft gezet. Verder is door de katholieke Vlaamsche fractie in den Senaat, voorgezeten door mr. Lebon, uitidrukkelijk be- sloten de begrooting van Justitie te zullen verwerpen indien de in de Senaatsoommissie totaal verknoeide wet op het gebruik der talen in rechtszaken, niet onverminkt, in den reeds door de Kamer aanvaarden tekst, wordt goed- gekeurd. Dit alles is er ongetwijfeM niet naar om een kalmeerenden invloed op de parlementaire werkzaamheden en zou, naar men vreest, wel eens tot een nieuwe nederiaag voor de regee ring kunnen leiden. In dit gevai zou, zonder twijfel, het kabinet-Theunis niets anders kunnen doen dan aftreden. KONING LEOPOLD ONGESTELD? V. D. meldt uit Londen: De koning en de koningin van Belgie, die' Vrijdagavond incognito in Ehigeland waren aangekomen, heibben zich naar Folkestone be- geven. Daar beeft Koning Leopold zich Zater- dag in een kliniek aan een lichte operatie on- derworpen, naar verluidt aan een van zijn oogen, doch met zekerheid is hieromtrent niets bekend. Het koninklijk echtpaar vertoeft voor de eerste moal sedert den dood van Koning Al bert in Engeland en in officieele kringen was men tevoren niet op de hoogte van het bezoek, dat geheel als verrassing kwam. De correspondent van de Daily Mail te Folkestone meldt, dat koning Leopold, die lijdende zou zijn aan een tropische ziekte, in een ziekenhuis te Folkestone, waar hij Zater- dag vertoefde, onderzoctot is door lord Daw son of Penn, den lgfarts van den koning van Engeland. GEMEENTERAADS VERKIEZIN GEN. De groslijst van de S. D. A. P. alhier voor de a.s. gemeenteraadsverikiezingen is als volgt samengesteld: 1. L. J. van Driei; 2. J. N. 't Glide; 3. M. de Vos; 4. J. Meeusen; 5. C. Hofiman; 6. A. Harte; 7. J. Harms; 8. J. B. Dooms; 9. M. C. DoomsHarms; 10. K. Dieleman; 11. M. Maohielsen. TEGEN EEN LIGHTPAAL GEBOTST. Een uit de richtmg Sas van Gent komende luxe auto bestuurd door den handelsreiziger A. Verdaasdonk, vertegenwoordiger der Presto-fabrieken, is in den afgeloopen nacht in voile vaart tegen een paal van het elec- trisctoe lichtnet, staande nabij de buurtschap ,,De zeven huisjes" gereden. De schok was zoo groot, dat de paal onder een hoek van 45 graden kwam te staan en de liohtleiding tusschen Sluiskil en Ter Neuzen niet meer functionneerde. Een der bewoners van den kanaalweg was door den klap wak'ker geworden en spoedde zich naar buiten. De auto, die dmgekanteld was, lag midden op den weg. Men slaagde er in V., die wonder boven wonder zoo goed als geen letsel bekomen had, uit het zwaar be- schadigde voertuig te halen en in een der wo- ningen binnen te brengen. Onmiddellijk werd toen de marechaussee gewaarschuwd, die op haar beurt Dr. van Breda Vriesman verwit- tigde. Deze spoedde zich onverwijld naar de plaats waar de botsing had plaats gehad, en verleende de eerste hulp. Met de kraanjwagen der Pa. Kerckhaert is de zwaar beschadigde auto naar hier gesleept, terwijl V. per auto naar een hotel hier ter stede is vervoerd. Ware V. niet tegen den paal geibotst, dan was hij met voile vaart 'n het kanaal gereden en was het ongeval niet zoo goed voor hem afgeloopen. MOTORTANKSOHIP „EMBA". Het Russisehe motortankschip „Bmiba", op weg van Batoem naar Ter Neuzen-reede met een lading van 10.000 ton gasolie, is tusschen gasboei 8 en 9 natoij de haven alhier, wegens een defect aan de stuurinrichting, omhoogge- varen en blijven zitten. Tijdens opkomend wa ter is het schip op eigen kracht vlotgekomen, waama het op de reede ten anker is gekomen voor het lossen van een gedeelte der lading. LUXOR THEATER. Priemere voor Zeeuwsch-Vlaanderen „Het meisje met de blauwe hoed". Wie zou in de duisternis der dagen, geen behoefte hebben aan wat zon, wat vreugde en wat warmte? ,,Het meisje met de blauwe hoed" geeft ze, naar het een goede vermaaks- film betaamt, in v.eel schakeeringenvan grjn tot stillen humor, van liefde tot hartelijkheid, van zotte situatie tot een week moment. ,,Het meisje met de blauwe hoed" lanceert Lou Bandy als filmacteur en zet hem in de voor- treffelijke entourage van collega's als Roland Vamo, Mathieu van Eijsden en Truus van Aalten; en met dit viertal, gesteund door een basis van uitnemend technisch werk, bereikt de film dan hoogtepunten van jolijtde hoofdzaak is de atmosfeer van het soldaten- leven, de typen en de grappen. En die slagen wonderwel. Bandy, als de tofste aller toffe jongens bij het regiment der Grenadiers, is evenvlot, om niet te zeggen vlotter dan wan neer hij in een revue staat: met hetzelfde gemak als op de plank en verkoopt hij zijn slagwoorden en zingt hij zijn liedjes. Evenzeer als ieder woord van hem het doet op het too- neel, doet het 't hier: met een verbluffend, virtuoos gemak boeit hij zijn filmzaal en be reikt met ieder klein detail effectde iet- wat aandachtiger beschouwer zal ongetwijfeld naast hem de voortreffelijkheid zien van een rustige en fijne en moeilrjike rol van Roland Varno, voorts met groot genoegen naar Mathieu van Eijsden kijken, die zich volkomen thuis blijkt te voelen in deze omgeving en die er zich kalm, sympathiek en levend in be- weegt, en naar Truus van Aalten met haar sprekend filmgezicht eli haar routine Een goed kwartet! Een ensemble dat zich met veel charme en met vaardigheid gekweten heeft van deze taak, en dat de film vol tempo over 't doek doet gaan. Gelijk gezegd: zij vieren steunen op een hechte basis van de technische prestatie. Rudolf Meinert's aan- dachtige regie en Theo Glisten's frappante foto zijn voortdurend uiterst aangenaam om naar te kijken, en Max Tak verhoogt de smaak van bet geheel, met een uitstekende en ook uitstekend klinkende muziek zijn marsch is na de eerste avond reeds een Schlager!Een capabel werk is aan de serie der Nederlandsche spreekfilms toege- voegd. Een stuk in het amusementsgenre dat zijn plaats vooraan met eere bezet GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier, maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inliobtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. Een bosje looden isolatieleiding, M. J. de Maree, Steenkamplaan 28. Heerenrijwiel, Politiebureau, Schoolplein 2. Belastingmerk, J. Kolijn, Nieuwediepstr. 63. Sleutel, P. Joose, Donze-Visserstraat 69. Kopergewicht, A. van Hauwe, Korte Kerk- straat 13. Kinderportemonnaie met inhoud, C. Dees, Tramstraat 9. Sleutel, P. Herrebout, Elleboog 12. Regenjas, W. Bareman, Kanaaldijk P 65. Vulpen, A. de Coninck, Tuinstraat 15. Belastingmerk, Stationschef, Stationsweg 66. Kindertasohje, M. Laurens, 2e Verbinding- straat 11. Roeiriem, C. Dieleman, Noordstraat 109. DE DIRECT IE VAN DEN LANDBOUW. Men sohrrjft aan de N. R. Crt.: Aan de directie van den landbouw te's Gra- venhage zal een afdeelinig voor economische voorlichtimg worden toegevoegd, waarvan als hoofd zal optreden ir. Const. Stevens, rijks- landlbouwcoiiisuleiit voor Zeeland, gedeta- cheerd te 's Gravenhage. De benoeming kan binnen eenige dagen worden tegemoet gezien. Hierdoor zal de heer Stevens, die toch reeds gedurende eenige jaren geheel door werk zaamheden voor den ciisiisdienst in beslag werd genomen, voor goed Zeeland verlaten en zich blijvend in Den Haag vestigen. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. Ten vervolge op de Maanidag 18 Februari onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin in Zeeland te Zierikizee gehouden vengadering, is Maandagmiddag te Goes een bijeentoxmst gehouden van delegaties uit de besturen der Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart en de gewestelijke luctotvaartver- eeniging Schouwen-Duiveland. Deze conferentie heeft overeensteanming be reikt ten aanzien van de wijzigingen, welke in de statuten der Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart noodig waren om de luchtvaart- vereeniginig Schouwen-Duiiveland overeen- komstig de destijds te Zierikzee bereikte formule tot aansluiting bij de Zeeuwsche ver eeniging voor luchtvaart te doen besluiten. De vrij ingrijpende wijiziging in de statuten zal aan de op 30 Maart te Ter Neuzen te hou den algemeene vergadering der Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart ter goedkeuring worden aanigeboden. Llchtbcelde i ra vond Mlaandag werd alhier in de Chr. school op de Knol een lichbbeeldenavond gegeven, uit- gaande van de Chr. Vereeniiging „Effatha", het doofstommeninstituut te Voorburg. Deze bijeenkomst werd door den heer J. Geelhoed geopend door het laten zingen van Ps. 138 1, waama hij voorging in gebed. Hierna sprak hij een kort openingswoord en werden de licht- beelden op het doek gebracht. De adiministra- teur der stichting, de heer Kooij, vertelde bij de plaatjes interessante bijzonderheden uit het leven der doofstomme kinderen, die in Effatha worden verpleegd. Verhaden die in hun sotoeren eenvoud vertellen van de smart en het leed dat deze kinderen treft. Doch waarin tevens uitkomt liefde en barmhartigheid voor de kleinen die aan de zorgen van onderwijzers en verpleegsters worden toevertrouwd. Tijdens de pauze wekte spr. op om dit werk te steunen met gebed en gaven. Achttien aanwezigen gaven zich als contribuant op, terwijl meerde- ren financieele hulp toezegden. Hiema werd het tweede gedeelte der lichtbeelden vertoond. Meest foto's betrekking bebbende op het on- derwijs dat de verpleegden ontvangen en de vakken waarin hen getracht wordt een am- bsicht bij te brengen. In een woord hen op te voeden tot volwaardige mensohen in de maat schappij. Aan het einde las hij Matth. 25 voor en wel dat gedeelte dat handelt over de barm- hartighedd. Spr. dankte de talrijke aanwezigen voor him tegenwoordigheid, voor de donateurs die hij in mocht schrijven en voor de giften waarmee hij nu reeds werd verblijdt. Het hoofd der school spraik nu nog een kort slotwoord. Nadat nog gezongen was Ps. 25 6 ging de heer P. Scheele Azn voor in dankgebed, waar- na de bezoekers, waaronder vele vrouwen, huiswaarts keerden, dankbaar voor hetgeen ze mochten zien van dit werk der barmhar tigheid. De raadsverkiezingen. De heeren Jan de Feijter Lzn. en Com. van Kampen, helbfoen aan het bestuur der A.R. kiesvereeniging berioht, dat ze niet opnieuw in aammerking willen komen voor een raads- zetel. De heer de Feijter heeft de gemeente 20 jaar als zoodanig geddend, wel een bewijs dat hij het voile vertrouwen der A.R. partij ge- noot. De heer de Feijter bekleedt daamevens nog verschillende andere functies en is b.v. in de C.B.T.B. een der voortrekkers. De heer Van Kampen diende als afgevaar- digde der A.R. partij de gemeente 4 jaar, velen zullen ook hem noode zien weg gaan, daar hij toch in het bijzonder was de man die den prin- cdpieelen strijd aandurfde en ook aan kan. De heer Van Kampen, die nu ouderling der Geref. Kerk is, meent dat de kerk van hem nu ook alles vragen mag. In 't bijzonder voor de A.R. partij is het af treden von deze leden een groot verlies. (De Z.) Uit officieele bron vernemen wij, dat de da tum van de candidaatstelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen door Burg, en Weth. is bepaald op Dinsdag 14 Mei e.k., ter wijl de stemming zal plaats hebben op Woens- dag 19 Jund d.a.v. Zoo rillerig, zoo koortsig, geen wonder met dat slechle gure weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echter verslandig en neem dadelijk 'n "AKKERTJE" en vanavond voor '1 naar bed gaan weer 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachet). Tien tegen den dat Ge daar- mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en frisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitengewoonbij griep, gevatte koude, rheumatische pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd- pijn, migraine, tand-en kiespijn.. Per 12 stuks slechts 52 cent. NEDERLANDSCH PPODUCT tu^ra. died. Gouden bruiloft. Het echtpaar Jac BaremanHerrebout herdactot gisteren onder talrijke blijken van belangstelling den dag waarop het voor 50 jaar in het huwelijk trad. De buurtbewoners zorgden eveneens dat deze dag niet onopge- merkt voorbijging. De geheele buurt van Juliana- en WilhelminaStraat was feestdflk bevlagd en naast persoonlijike en schrifteltjke gelukwensehen werden tal van stoffelflke huldeblijiken aangeboden, ook van de zijde der buurtbewoners. v- .laarvergadering, Onder groote belatigstelling van de'zfjde der ouders en andere belanggtellenden hieHen de Knapen- en Meisjesvereeniging op Geref. gronidslag hun jaarvergaderingDe leiding be- rustte bij den heer A. DeesScheele, voorzit- ter der ou der-commissdeDe heer J. Hamelink Cz. deed verslag van de Oudervereeniging en Knapenvereeniigtng, Mevr. Overbeeke-Jansen deed dit van de Meis j esvereeniging. Een tweetal inleidingen werden gehouden, terwijl verder een vjjftal voordrachten werden voorgelezen, een paar tableaux, werden ver toond en een pantomine werd ui-tgevoerd. Tot bestuurslid der Oudervereeniging werd gekozen DS. Kok. Deze vergadering duurde zes uur! (De Z.) Odder het Masker. Nice est en folie C'est le temps du Carnaval, zoo zingt men in Nice, tijdens het feest der zotheid, dat men er jaarlijks pleegt te vieren, tegen den trjd, dat men de eerste lenteboden verwaebt en men de vreemdelingen een voor- smaakje wil bezorgen van al de genietingen die onder dit zuidelgk klimaat den bezoekers tijdens bim duur verblijf aldaar te wachten staan. Wij missen in ons koude Noorden helaas den azuren hemel en het gewuif der palmen, maar van e'amaval kan de oprechte Sassenaar tocb geen afstand doen, al is h^t weer nog zoo guur en de duiten nog zoo raar. Eigenlijk zou't er flog niet zoo zeer op aan komen of het tijdens de gekke vastenavonds- dagen al koud"en guur is, maar de duiten, zie je, dat 's een ander praatje. Wet trfekt Het "jor.ge volk riog graag op deze avonden het narrenpak aan Si verbergt zich achter het masker, maar de echte camavals- stemming heerscht er riiet meer. De zenuw, die de vreugde moet opwekken mankeert bij degenen, die in vroeger jaren het feest van den dwazen Momus zoo'n luister- rijk aanzien sehorrker Hetzelfde verschijnsel trouwens overal. Maar hier was 't ditmaal toch maar een af- schaduwing van hetgeen het vroeger was. De looden druk van de gebeurtenissen, welke zich in de laatste dagen hebben afge- speeld, maant de menschen tot voorzichtig- heid. De toekomst is voor het heele Sas te onzeker geworden, om zich de luxe van dure maskeradekleeding en groote verteringen te veroorloven. Toen jaren gelfeden alle jndustrieen hun hoogtepunt van bloei beleefden en Jan en alleman zich in een zekere mate van wel- vaart mocht verheugen, stak het heele Sas zich tijdens deze dagen in het narrenpak, ai was het dan ook maar om als rUstig toeziemd lid, onbekend een kijkje te gaan nemen in de gelegenbeden, waar zich het jonge geslacht aan de ge-noegens van deze dagen met voile teu-gen kon laven. Het kan echter verkeeren, heeft Breeroo gezegd. En 't is verkeerd, maar al te prjnlijk zelfs. En daarom is het canavalsfeest ineenge- •schrompeld, slechts een schaduwbeeld ypr- toonend van den vroegeren luister. Toen klonk vroolijk gezang langs straten en kaden, ratelden de ratels op oorverdoovende wijze, gonsden de mirletons door het avond- donker of kletterden de belletjes van heftig geslagen tamboerijnen in het rond. Men danste en sprong en sloeg kuitenflik- kers, dat het een lieve lust was en klampte iedereen aan boord, om hem op de grappigste wijze eenige dwaasheden toe te voegen, soma ook, om hem eens even onder handen te nemen, hetgeen minder loffelijk was. Nu loopt men zwijgend langs u heen, zonder u met een blik te verwaardigen. En wanneer er al eens een andere noot te beSpeuren valt, dan is 't nog gemaakt, geforceerd. 't Is de situatie van den Duitschen soldaat, die schneidig moest leeren marcheeren. ,,Blaas je kaken op en steek de borst voor- uit" snouwde de Feldwebel hem toe, und marchiere, alsof je honderd duizend thaler in den zak had. Ja wohl, Herr Feldwebel, was het ant woord, fiinf Mark! ware ook al voldoende! Maandag in den laten middag is, nadat dit eerst des morgens zou zjjn geschied, de eerste paal geslagen voor de wandelpier, die aan den Boulevard Bankert bij het haventje van Meijer, zooals het in den volksmond heet, wordt gebouwd. Al zal de pier zeker wel niet met Paschen a.s. gereed kunnen zijn, het be gin is gemaakt en als zich er geen verdere moeilijkheden van beteekenis meer voordoen, mag worden verwacht, dat in het badseizoen 1935 Vlissingen zijn pier zal fiebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2