ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANBEREN n DE IN DE PUP ££N -WOEP IN 'T WAT£R*... 9268 MAANDAG 4 MAART 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton De man van Nergenshuizen MAAR,... Muiterij in Griekenland. »SHWIiaFr>«*r*V> ->■<« «ap«a nTMHTiwmrrwr NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooraitbe.akng fr. per post f 5,60 per jaar Vocr r>t en Amerika 2— overige Ian- per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by ,ittoetaling. Uitgeefster: Pirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor e ;el meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 ent bij vr Grootere letters en clichd's worden naar pia, Handelsadvertentien bij regelabonnement tegt vermin aanvraag verkrijgbaar is. Intending van 'dvertentien de uitgwve- DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WO; JAGAVOND. GEZONDE STANDVASTIGE VALUTA. De Standaard (anti-rev.) ziet niet veel kans dat in de landen van. het goudbloc een scheur komt. Met grooten nadruk komen de verantwoor- deiyke leidslieden tegen devaluatie in het ge- weer. A1 een paar weken terug hielid Flandin zijn rede, waarin hij devaluatie als een ondeugde- dustrieproducten is de getroffen regeling voor Nederland eveneens niet ongunstig. De invoer zal voor bepaalde producten beperkt worden, voor andere geconsolideerd cp de basis van 1934. Ten aanzien van het steenkolenvraagstuk is de oplossing ook niet onbevredigend, in aanmerking genomen de groote moeilijkheden welke wederzijds op dit terrein bestonden. EEN WEINIG BEGEERD AMBT. Aangeizien geen der wethouders of andere raadaleden de functie van looo-burgemeester IWti waaiiu mi uovujuuihv w.u. Ink middel tot herstel veroordeelde. De ge- i van Niowolda op zioh wilde namen, is als zoo- i i 4nnn,rr n nr.nOjUTO' on H/n >1 CXOV T-T K VPTlAmfl. makzuoht dient devaluatie, maar geen enkele oplossing brengt zij, 2300 luidde zijn harde woord. Niet minder forschen toon liet de nieuwe Belgische minister van finanoien, Guit, in zijn mairienspeecth voor de Kamer hooren. In het verslag zijner rede treffen passages als deze: ,,Indien men dan vraagt: Waarom ook hier geen devaluatie? zou ik uit alle kradhten wil- len sohreeuwenNeen! Het devaluatieimiddel zou eenvoudig zijn, maar fataal. Belgie is niet te vergelijken met Engeland. Engeland kan desnoods geheel zelf- standdg leven. Belgie niet. Belgie is gedwon- gen in te voeren en een devaluatie in het bin nenland zou gelijk staan met een staging van de prijzen in gelijke verhouding van de uit het buitenland ingevoerde grondstoffen en waren. De kletne spaarders zouden dan wederom in hooge mate getroffen worden. Er staan maar twee wegen open: de mak- 1 kelijke, die tot een ramp zal leiden, aan het einde waarvan men zeker den afgrond vindt, Bonder dat de mogelijkheid bestaat nog ach- teruit te gaan. De andere weg is zwaar en moeilijk, maar men heeft de zeikerheid, dat eenmaal de top bereikt, men weer vrij zal kunnen ademen. Wy hebben den moeilijken weg van het peil gekxjzen". Ook in Ziwitserland kwam het tot een op- aenharende demonstratie tegen devaluatie. De president van de Zwitsersche Nationale Bank, dr. Bacihman, hield een rede voor de wertegeversorganisatie in de Zwitsersche ma- dhine- en metaalindustrie. Vruciht van zijn optreden was het aanne- men. eener resolutie. In deze resolutie wordt verklaard, dat Zwit- serlarud een volwaardiig geld, een vaste valu ta en een stalbielen wisselkoers noodig heeft. Het loslaten van den gouden standaard, d.w.z. devaluatie van den franc, met het doel den tritvoer te bevorderen, zooals zulks hier en daar is geschied, zou groote schade toebren- gen aan het Zwitsersdhe nationale vermogen en het geheele economiscihe leven van Zwitser- land. DevciuatAe van, den franc zou, ondanks wel- hctot een tijdelijke verhooging van den uit- voer, spoedig uitloopen op een groote voort- durende ramp voor het land. De vergadering sprak haar dank uit aan de regeering vcor het besluit, den gouden stan daard te handhaven en het economisehe leven het onschatbare voordedl van een gezonde staibiele valuta deelaohtig te la ten blijvem. Het voorreoht van een gezonde stabiele valuta, ook Nederland besefte dit voorrecht, aldus besluit het hlad. DE HANDELSBES.PREKINGEN MET BELGIe. De Nederlandsch-Belgisohe onderhandelin- gen, die sedert geruimen tijd gevoerd werden, heibben thans tot overeenstemming geleid. De regeling is Vrrjdagprriddag op het depar- bement van economisehe zaken geparafeerd. Naar de N. R. Crt. vemeemt, is men in Ne- deriandsdhe kringen niet ontevreden over de handeIsovereemkomst met Belgie, welke Vrij- dag in Den Haag is geparafeerd. Hoewel de tekst der overeenkomst nog niet bdkend is, meent het hlad te wet en, dat voor den udtvoer van 1 andbouwproducten naar Belgie de nieuiwe toestand niet ongunstiger sal worjden. Het is zelfs niet onmogelijk, dat tie toestaniden zich voor ons land in een meer gunstige rictotinig zullen ontwikkelen. Wat den uitvoer van Belgie betreft van in- danig aangewezen de heer H. K. Venema, burgemeester van Sc'heemda. GRIEP IN ENKELE GARNIZOENEN. De commandant van het veldleger heeft in een dienstorder medegedeeld, dat zich in en kele gamizoeii'tn van ons land gevallen van influenza (griep) voordoen, welke gevallen zioh overigens nog beperken tot een klein aantal en voorslhanids niet van ernstigen aard z\jn. De commandant van het veldleger heeft het eohter toch noodig geoordeeld te bepalen, dat in de gamizoenen voorloopdg geen zware oefe- ningen en langdurige marschen en nachtoefe- ningen zullen worden gelhouden en dat moet worden bevorderd dat de ligging der man- sohappen op de ohambrees zoo ruim moge- l^)k zy. De correspondent van de Tel. te Groningen meldt, dat onder de militairen van het garni- zoen aldaar griep is uitgebroken. Er zijn on- geveer twintig gevallen, die meerenideels niet van ernstigen aard zijn. Tot nu toe hebben ziclh dan ook geen complicaties voorgedaan. Reeds zijn versohillende voorzorgsmaatregelen genomen ter voorkbming van verdere uitbrei- ding der ziekte. Zoo zuhen o.a. de onderdee- len van het twaalfde regiment in het tijdvak van 4 tot 9 Maart a.s. niet te Assen worden geconcentreerd zooals aanvankelijk in de be- dceling lag. TOESTAND VAN BINNENSCHEEP- VAARTBEDRIJF. Het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist heeft aan de minister van Waterstaat a.i. en. van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Zijn de ministers niet van oordeel, dat de vaste lasten, die op het binnenscheepvaaitbe- dr\jf drukken in den vorm van tollen, brug-, kade-, sluisgelden enz., welke de uitoefening van het bedrijf zeer bemoeilijken en een der hoofdoonzaken zijn, waardoor de binnen- sclheepvaart in zeer zorgwekkenden toestand gaat verkeeren, belangrijk dienen te worden verlaagd Zoo ja, welke maatregelen zullen dan wor den getroffen om deize verlaging te verkrij- gen? door VICTOR BRIDGES (Nadruk verboden.) 49) (Vervolg.) De rechter vond ik nog al sympathiek van uiterlijk. Hij geleek eenigszins op Lord Lam- mersfield. Ean aangename verschjjning met pittige oogen, naar mijn schatting een zestiger." Hij droeg een gouden pince-nez, waar hij over- heen keek, als hij niet las, hetgeen de pittig- heid van zijn oogen nog scherper deed uit- komen. Ik maakte een beleefde buiging naar hem en hij beantwoordde mijn compliment, met een vluggen blik, die mijn geheele per- soonlijkheid in zich sdheen op te nemen. De behandeling welke volgde was, wat de Icranten zouden noemen, kort en zakelijk. Het eerst van alien trad inspecteur Neil in het getuigenhokje en gaf een korte duidelijke beschrijving van mijn. arrestatie; het bleek, dat een andere inspecteur met dit doel naar Woodford was gezonden, zoodat mijn thuis- komst per auto in Park-Lane een dramatisch onverwachte geweest was. Op hem volgde inspecteur Curtis, die on- middellijk aan den rechter een uitstel van de aaak verzocht tot den volgenden dag. De rechter keek hem over zijn pince-nez doordringend aan. ,,Misschien wilt U wel zoo goed zrjn, de Zaterdag weid uit Griekenland gemeld, dat officieren, die aanhangers zijn van generaal Plastiras, den „eendagsdictator" te Athene een opstandige beweging in het arsenaal Salamine hebben ontketend. De muitende officieren hebben zich onder leiding van den commandant Daxnestioha meester gemaakt van het arsenaal en van 4 oorlogsschepen. Vermoedelijk had die paging moeten samen- gaan met een opstand door de troepen van het gamizoen te Athene, doch het leger hleef de regeering trouw. Daar hebben. de muiters zich na een gevecht dat tot 's nachts half 2 duuide aan de regeeringstroepen overgege- ven, die ook* het arsenaal weer bezet hebben. Er zijn 5 muiterschepen uitgevaren, naar men verwacht op weg naar Kreta. De regee ring heeft de opvaienden gewaarschuwd, dat zij als zeeroovers zullen worden besohouwd. Er werden vliegtuigen achtema gezonden, cm de oorlogsschepen te hestaken. De vlieg tuigen werden vanaf de sdhepen heschoten. Later werd gemeld, dat, ofschoon de regee ring meldde dat de opstand op de vloot in de kiam verstikt was, later bleek, dat reeds 9 oorlogsschepen in handen der muiters waren. Men heeft, ota te beletten dat nog meer oor logsschepen de haven van Saloniki zouden verlaten, den ingang der haven versperd, door het laten zinken van handelsschepen. Vervolgens kwam het bericht, dat de oud- premier Venizelos, die zich op Creta bevindt, zich bij de opstandige beweging zou hebben aangesloten, omdat hij van oordeel was, dat de door de Regeering afbekondigde staat van beleg in strijd is met de grondwet en de repu- bliek in gevaar brengt. Ondanks dezen nieuwen impuis, meende men, dat de regeering den toestand spoedig geheel meester zou zijn, daar de opstand zich niet had uitgehreid, de opstandelingen op het vaste land zich hadden overgegeven, en de bemanningen der gevluchte oorlogsschepen zich bereid verklaard hebben met hun ach- tervolgers te onderhandelen. Voor de achtervolging van de 5 oorlogs schepen, waarbij zich nog 4 duikbooten had den aangesloten, was de geheele luchtmacht van 70 vliegtuigen en vier torpedojagers ge- requireerd. Tusschen MUos en Kreta hebben de vliegtuigen een aantal bommen laten val- len, waard'oor de sohepen beschadigd werden. Een torpedojager, die door een ander schip werd gesleept, zou zelfs grootendeels zijn vemield. Toen de leiders hadden ingezien, dat het der regeering emst was met haar bedreiging de schepen te bembardeeren, gingen zij voor anker liggen en werden onderhandelingen aangekneopt. Uit een van gisteren gedateerd telegram uit Athene blijkt, dat de onderhandelingen met de muiters niet tot een gewenscht resul tant hebben geleid en de strijd wordt voort- gezet. Venizelos heeft de leiding van den opstand zelf in handen genomen. Alle heschikbare oorlogsschepen hebben be vel ontvangen naar Kreta te stoomen, waar de muitende schepen het anker hebben laten vallen. Tevens was gister een vliegtuigeska- der, bewapend met zware bommen, voor een bombardement opgestegen. Een door bommen beschadigde onderzeeboot heeft zich aan de regeeringsstrijdkrachten overgegeven. Het brandpunt van den opstand is thans Kreta. De regeering verwacht, dat aan den opstand spoedig een einde zal komen, we- gens gebrek aan finanoien. In Athene zijn vele militairen en burgers gearresteerd, onder verdenking bij den op stand betrokken te zijn. Te Saloniki zijn vrij- wel alle tot de oppositie behoorende senatoren en afgevaardigden gearresteerd, doch de lei ders hebben weten te ontsnappen.. De gematigde Venizelisten zoeken naar ge meld wordt, reeds aanknooping bij de regee ring, terwijl Plastiras, die te Cannes vertoeft, heeft verklaard naar Griekenland te willen vertrekken als het volk hem noodig heeft, maar hij zou rummer met Venizelos willen samenwerken. De regeering heeft alle verkeersvliegtuigen voor legerdoeleinden gerequlreerd. FEEST IN SAARIiAND. Het Saargebied en zijn bewoners waren Vrijdag in feeststemming. Om zes uur des avonds heeft Hitler's plaatsvervanger Rudolf Hess op het plein voor het gebouw der regee- ringscommissie te Saarbrticken de groote be- vrijdlngsdemonstratie geopend. Eerst zou mer, ze voor het regeeringsgebouw houden, doch de plankieren waren zoo door den regen door- weekt, zoodat men het beter vond de demon stratie naar het plein voor het stadhuis te ver- leggen. Hierdoor ontstond een zware volksver- huizing. Het groote plein liet al spoedig slechts hcofden zien. Zeifs in de aangrer.- zende straten stondsn de menschen opgepropt. Inmiddels mel de regen bij stroomen op de menigte. Hess wees op dc veranderingen, tot stand gekomen sinds hij vijftien jaar geleden enkele uren voor de komst der Fransehen het Saar gebied verliet Het resultaat van de stemming van 13 Januari heeft de wereld hewezen hoe slecht zij was ingelicht over een groot politiek probleem. Evenals ten aanzien van deze kwes- tie is het Verdrag van Versailles wat betreft van andere aangelegenheden op onjuiste ver- onderstellingen gebaseerd. Nog kort geleden werd verklaard, dat de Saar wel naar Duitsch- gronden hiervoor aan te voeren", sprak hij strong. Ik zag, dat dit den inspecteur niet aange- naam aandeed, doch hij was doorkneed ge- noeg, om het niet te laten merken. Hij begon kort en duidelijk het politierapport voor te lezen. Om te beginnen, deelde hjj den rechter mede, dat het lijk van den vermoorde in Baxter's Rent, herkend was, als zonder eeni- gen twjjfel te zijn, dat van Stuart Northcote. Ten tweede, was er voldoende bewjjs, dat ik eenigen tijd met den verslagene in Hotel Milan had doorgebracht. Op het bal van Lord San gatte had ik gefungeerd als Stuart Northcote en Zijn Edelachtbare geliefde in aanmerking te nemen, dat ik het bal vroegtijdig in opge- wonden stemming had verlaten. Ik was eerst een paar uur na middernacht in Park-Lane thuisgekomen met bloed aan mijn kleederen. Da zaak vertoonde nog verschillende geheim- zinnigheden, maar hij handhaafde zijn gevoe- len, dat het voorgaande voldoende zou zijn, om een dag uitstel met preventieve hechtenis te rechtvaardigen. De rechter hoorde hem, zonder in de rede te vallen, aan en wendde zich toen tot mij. „Wenscht U de getuigen een kruisverhoor te doen ondergaan?" vroeg hij. Ik schudde mijn hoofd. „Ik zal door een advocaat vertegenwoordigd worden, als ik wederom moet verschijnen", antwoordde ik. „Ik zal hem moeten betalen, dus veronder- stel ik, dat hij zich niet onbetuigd zal laten." Op het gelaat van den rechter van instruc- tie verscheen iets, dat aan een glimlacti in zijn eerste stadium deed denken. „In dat geval zal ik U een uitstel toestaan land wilde terugkepren, doch niet naar het Dultschland van Hitler. Daarom bracht men den status quo in het geding. Het resultaat was, dat ruim 90 pCt. der Saarlanders zich uitsprak voor het Duitschland van Adolf Hit ler. Derhalve is het goed geweest, dat men het aanbod van Hitler niet heeft aanvaard, de Saar zonder volksstemming naar het rijk te doen terugkeeren. Het plebisciet is voor den vrede van grooter beteekenis geworden dan iemand had kunnen vermoeden. De practische consequenties ervan zijn, dat de wereld methoden zal moeten vinden, met het Duitsche volk tot vertrouwende samenwer- king te komen, zooals dit volk en zijn leider in het belang van den vrede wenschen. Ziedaar het groote geschenk, dat het Saar gebied Duitschland en de menschheid deel- achtig heeft doen worden. Vervolgens kwam de rijksminister van pro paganda Gobbels, aan het woord, die o.a. zei- de dat het zoogenaamde Vredesverdrag van Versailles beoogde, het Saargebied tot eeuwig- durende twistappel tusschen Duitschland en Frankrijk te maken. Deze bedoeling is door de eensgezinde trouwbetuiging der Saarlanders te schande gemaakt. Biirckel, de nieuwbenoemde gouwleider van het Saargebied, hield vervolgens een rede, waarin hij uitvoerig de ideologie van het na- tionaal-socialisme uiteenzette en tevens de ver houding tusschen kerk en staat besprak. Protestanten en katholieken kunnen elk in hun eigen godshuizen hidden voor het vader- land en dit gebed zal worden aangehoord door den 66nen God, dien wij Duitschers alien gezamenlijk bezitten. Op het oogenblik vragen velen de tegen- standers van het huidige bewind zich af: Hoe staat het nu met ons? Wij kunnen u niet behandelen alsof gij reeds een der onzen waart, zeide Biirckel, doch wraakgevoelens jegens de overwonnenen heb ben wjj niet. Uw mandatarissen hebben de dertig zilver- lingen opgestreken en zich vervolgens lafhar- tig uit de voeten gemaakt. Gij, die hier zijt gebleven, tracht in de komende jaren den eere- titel van volksgenooten weer te verdienen. Na Biirckel sprak rijkskanselier Hitler, die om 1 uur 15 per auto te Saarbriicken was aangekomen. Zijn aanwezigheid deed de geest- drift, die onder het regenachtige weer wat be gon te verflauwen, weder oplaaien. Om half drie trok een stoet gevormd door de nationaal- socialistische organisaties en andere vereeni- gingen, langs het hotel waar Hitler zijn in- trek had genomen. Men sehat het aantal deel- nemers aan het defile op ongeveer 100.000 man. Toen Hitler zich vertoonde, werd hij stormachtig toegejuicht. De geestdrift steeg zoo hoog, dat de menigte door de afzetting van de politie heendrong, zoodat een ontzet- tend gedrang ontstond. Minister Gobbels wist echter den toestand te redden, door de me nigte tj verzoeken zich naar het regeerings gebouw te begeven, waar Hitler zou spreken. ,,De dag van heden is niet slechts een ge- luksdag voor Duitschland, aldus Hitler, die onder ontzaglijke geestdrift het woord nam doch tevens een gelukkige dag voor gansch Europa. Voor Europa, in het bij zonder omdat door dezen terugkeer van het Saargebied wellicht de crisis het snelst kan worden beeindigd, waaronder twee groote naties hebben te ldijne. Wij hopen, dat door de thans voltrokken daad van gerechtigheid de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk een definitieve ver- betering zal ondergaan. Het moet mogelrjk zrjn, dat twee naties elkaar de hand reiken, om gemeenschappelijk 't hoofd te bieaen aan de moeilijkheden. waar onder Europa dreigt te bezwijken. Ik heb slechts CCn doel: Duitschland weer tot een vrij en gelukkig land te maken. Wat vorige eeuwen niet vermochten, moet ons thans gelukken. Duitschland is een geworden. Een nieuwe banier is verrezen en onder die banier mar- cheeren de millioenen in den pas, marcheert, heel de Duitsche natie. Ook te Berlijn heeft men Vrijdag den terug keer van het Saargebied tot het rijk gevierd. Op de mecste pleinen waren groote luidspre- kers opgesteld, waarbij de duizen-dsn, die tot morgen. Ik veronderstel dat de politie U met de gebruikelijke welwillendheid brjstaat. om uw verdediging voor te bereiden." „Ik heb mij over niets te beklagen", ant woordde ik met een vriendelijken blik en knik naar inspecteur Neil. Het gefluister en gemompel brak nu weer los en toen ik de zaal rondkeek, zag ik voor de eerste maal Mercia en Billy. Zij zaten middenm achteraan, maar zelfs op disn af- stand onderscheidde ik het gelaat van Mercia, dat mij voorkwam als een of andere wondere witte bloem. Ik gaf geen teeken van herken- ning, want ik wist, dat de persmannem mij met roofgierige aandacht bespiedden, en ik was wanhopig beangstigd, hun aandacht op haar te vestigen en zoo onze connectie wereld- ruchtbaar te maken. Ik geloof, dat mijn lofprijzing op de beleefd- heid van de politie, inspecteur Neil veel ge- noegen verschafte, v/ant hij geleidde mij op de allervriendeljjkste wijze naar mijn kamer terug. Werkelijk, hehalve het feit, dat hij zorgvuldig den sleutel in het slot omdraaide, behandelde hij mij meer als een persoonlijken logd, dan als van moord aangeklaagden ge- vangene. Het kwam mij voor, dat hij niet zoo zeker van mijn schuld was, als sommigen van zijn collega's. Ik bleef niet lang cilleen met mijn nabe- trachting. Een kwartier later misschien, kwam mijn bewaker weer terug, met een zenuwachtigen trek van ernst op zijn gemoe- delijk gelaat. ,,Daar is de minister", sprak hij op een toon, die het non plus ultra van gewiehtighsid uit- drukte. ,,Hij wil terstond by U toegelaten Douwe Egberrs EcHte Friesche Heeree-8aa< Baai-TabJk Melange van rljpe tabaKkcn 1 Ingez. Med. worden." „Ik dank U, mijnheer de inspecteur", zei ik plechtig. Een minuut later werd Lord Lammersfield binnengelaten. Ik stond onmiddelljjk op en toen de inspec teur verdwenen en de deur op slot was, maak te ik een buiging voor mijn hooggeplaatsten gast. ,,'t Is zeer vriendelijk van U, dat U zoo spoedig is gekomen", sprak ik. Gedurende eenige seconden gaf Lammers field geen antwoord. Hij keek mij scherp aan; half verward, half vroolijk was de uitdrukking op z'n welge- vormd, cynisch gelaat. Dan opeens strekte hy lachend beide handen naar my uit. Zelfs een minister houdt wel eens woord. mynheer Northcote", zei hij. Ik lachte en schudde hem harteiyk de han den. „Lord Lammersfield", zei ik, „ik verzocht U hier te komen, om U de voile waarheid te zeggen." Toen zweeg ik even en keek hem strak in zijn oogen. „Ik ben Stuart Northcote niet", vervolgde ik op gedempten toon. „Dat belangwekkende personage is dood. Het is schynbaar het eenige punt, waaromtrent de politie juist is ingelicht." Het gelaat van Lord Lammersfield onder- ging geen verandering. Scotland Yard maakt geweldige vorderin- gen", merkte hij op. Daarna legde hij zijn hoed op tafel, nam een stoel en ging zitten. Een oogenblik aarzelde ik. „Het zal bet beste zijn", begon ik, „als ik steeds in een groote stad op weg zqn, zich ver- zamelden ten einde mee te leven met de ge- beurtenissen in het Saargebied. Alleen zy, die him woning vroeg hadden moeten verlaten. hadden reeds de vlag uitgestoken, maar over het algemeen werd gewacht tot het comman do: „Hyscht de vlag!" in de luidsprekers weerklonk, waarop zich de vensters openden en de vlaggen werden uitgestoken. Zelden heeft men te Berlijn zoo veel vlag gen gezien als Vrijdag. Den gsheelen dag wer den op verschillende piemen concerten gege- ven door de kapellen van de S.A., de politie en de rijksweer. De deelname aan de avondbetooging en der fakkeloptocht was buitengewoon groot. By §6n dag feestvieren is het echter niet gebleven Als de Vrijdag een feestdag is, heeft de Zaterdag als werkdag waarde noch beko- ring meer. Dus heeft men Zaterdag het feest voortgezet. Vooral Zaterdagavond is de feestvreugde weer hel opgelaaid. Tegen zeven uur kwamen de leden van het Duitsche front te Saarbriicken samen op het uitgebreide industrietereein, dat even buiten de stad is gelegen. Van daar trok- ken zy in een fakkeloptocht de heele stad door. Hoewel het weer niet al te zeer meewerkte, zag men overal niets dan blijde gezichten. Op1 het commando: ,,oprukken", werd het uitge- strekte terrein herschapen in een golvendr zee van fakkels. Een stoet van een kilometer lengte, waarin tal van muziekkorpen waren opgenomen van S.A. en S.S. trok de stad in. waar de straten vol toeschouwers stonden. zoodat het moeite kostte den weg voor den. stoet vrij te houden. De stoet begaf zich ten slotte naar de brug over de Saar, waar ana tien uur een groot vuurwerk zou worden afge- stoken. Saarlanders in den RijissdaB Rijkskanselier Hitler heeft naar aanleiding van den terugkeer van het Saargebied naar het Duitsche Rijk de volgende pionders van het Duitsche front in het Saargebied, die zich bijzonder hebben onderscheiden, tot leden van den Rijksdag benoemd: Niettmann, Durr- feld, Welter, Eichner, Weber, Schubert.. Schaub en Kiefer. De voorzitter der Ryksdagfractie, de mints- U de geschiedenis van het begin af verhaal. Ik kan U op z'n minst beloven. dat U zich niet zult vervelen." De minister boog beleefd. „Ik verveel my nooit", antwoordde hy, „behalve als bet over politiek gaat." Ik heb de eigenaardigheid van beter te kun nen praten wanneer ik sta dan zit. Terwip dus Lammersfield op zgn gemak in zijn stoel zat, zonder eenig blijk van verrassing te too- nen, liep ik de kamer op en neer en vertelde hem de geheele verbazingwekkende geschie denis vanaf mijn eerste ontmoeting met North cote op de kade. Alleen de twee prive-zaken Mercia en Lady Baradell liet ik er uit. Toen myn verhaal uit was, ging hij recht zitten en keek mij een oogenblik zonder te spreken aan. Toen begon hij kalm te Iachec, nam zijn bril van zijn neus, en wreef hern zorgvuldig met zijn zakdoek schoon. „Ik ben U zeer verplicht, mijnheer Buiton"; sprak hy. „Ik verkeerde in de meening, dat de mannen van uw soort waren uitgestorven, behalve dan in romans. Het is opbeurend te kunnen constateeren, dat ik dwaalde." ,,Het is juist omdat ik niet wensch uit te sterven", antwoordde ik, „dat ik de vrjfheid nam, U den brief te schrijven." Hij zatte zijn bril weer op en keek mg tor:, weer met een soort cynisch genot aan ,,Ja, ik kan mij indenken, dat voor lentana met uw overleg en principen, het leven groote waarde heeft." Toen zweeg hy eenige oogen- blikken. „Ik geloof uw geschiedenis, mijnheer Bur ton", voegde hij er bij. ,,Zij is te ongeloofc- lijk om er aan te twijfelen." (Wordt vervolgdA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1