ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9267 VRIJDAG 1 MAART 1935 75e Jaargang Einnenland Buitsniand TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 1 MAART 1935. HOEK. AXEL. GRAAUW. GROEDE. KECHTSZAKEN. EERSTE KAMER. Vergadering van Dondeidag. By den aarrvang van de vergadering her- denkt de voorzitter staatsraad Idenburg. Hy geeft een overzicht van zyn loopbaan en zegt, dat dit allea in het met verzinkt toy den op- rechten christen, die de overledene was. Rijk en vorstenhuiis lijden een ontzettend verlies, eien geimis dat thans nog met by benadering is te overizien en dat in moeilijke omstandig- heden zich nog lang pijniyk zal doen gevoe- len. God zy de nabestaanden van den zoo be- treurden overledene zeer naby. Namens de regeering sluit Minister Slote- maker de Brume zich by de woonden van den voorzitter aan. Het wetsontwerp extra-hulp aan werkloo- zen voor den winter 1934'35 wordt zonder defeat en z-h.s. aangenomen. Aan de orde is de begrooting^ van het depar- tament voor sociale zaxen voor 1935. IDe beer Andriessen (r.k.) oefent kritiek op 's minister beleid, o.m. wat betreft den woningbouw. Spr. heeft geen bewondering voor het be leid t.o.v. de steunverleening. De steunnor- men hebben te lage minima. De regeling voor den z.g. vryen armslag is ten eenenmale on- voldoende. De heer Danz (s.d.) gewaagt eveneens van den steeds slechter wordenden toestand der weikloozen. Van medische zyde worden reeds gevallen van ondervoeding aangeroerd. Spr. dringt aan op werktijdenverkorting. De beer Wibaut (s.d.) critiseert den minis ter ten aanzien van renteverlaging van woningbouwvoorschotten. Het verlengen van den termyn van terugbetaang van woning- wetvoorschotten van 50 tot 75 jaar is be- zwaarlijk voor verschillende gemeenten. De heer ter Haar (c.h.) acht het verbod van vervoer van brood voor 10 uur niet te hand- haven, nu gekoeld niet van versch brood is te onderscheiden. De heer Rugge (s.d.) noemt de loonen in de weikverschanmg in het Noorden des lands te laag. De heer Smeenge (lib.) wenscht vele kledne boeren, die in nood verkeeren, door steunver leening in staat te stellen, hun eigen grond te bewerken. Spr. bepleit aankoop van de Hooge Veluwe en verder overleg betreffende de werkzaamheden aan Het land van Vollen- hoven. De heer Hermans (r.k.) zet eveneens uit- een, dat de steunbedragen veelal te laag zijn. Als e.- vakcursussen voor jeugdige werkloo- zen worden ingesteld, kenne men deze beschei- den zakgeld toe. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De voorzitter spreekt, terwyi alien zich van htm zetels verhetlen, als volgt: Wederom ontviel ons een onzer mannen van beteekenis, Alexander Willem Frederik Idenburg. Gioot in aantal en beiangryk zyn de ftmct.es, welke hy vervulde. Veel dankt het land aan zyn bijzondere gaven en aan zijn toewyding aan de openbare zaak, zoo hier ais over zee. Idenburg behoort tot hen, aan wien het vaderland blijvend dank verschuldigd is. Zijn nagedachtenis houden wy in hooge eere. God, op wdens kracht hy al zyn daden bouwde, bereide hun, die de dier- banen venwant verloren, den zege der berus- ting. il>e minister van eoonomische zaken, mr. Steenbeighe, sprak hierop als volgt: Mynheer de voorzitter! Gaarne sluit ik my namens de regeering aan by de woorden van herdenking en eering van wyien Idenburg. Zooals u terecht gezegd heeit, heeft hy gicote verdiensten voor ons vaderland gehad.' Zyn nagedachtenis zal ook door de regeering in hooge eere worden ge- houden. Moge God hem de eeuwtge rust geven. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp inzake verbindendverkiaring van onderuemersovereenkomsten. Minister Steenberghe zegt, dat het on twerp geen crisis-, noch een tijdelijk voorstel is. De regeeiing wil stimuleeren wat uit de bedryven naar voren is gekomen en daaitoij zal steeds het algemeen belang bepalen of en in hoe- verre inigrypen noodig is. De betreuende algemeene maatregelen van bestuur worden ee.st na volledig onderzoek en na beihandeling M den ministerraad door de Kroon vastgesteld. De heer B.erema (lib.) repliceert. Zyn frac- tie zal teg en het ontiweip stemmen. STAATSRAAD A. W. F. IDENBURG In den vroegen ochtend van Donderdag is in het Roode Kruis-ziekenhuis te 's-Graven- hage overleden de minister van staat, staats raad A W. F. Iden'ourg, oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indid, oud-gouvemeur van Sui'iname, oud-minister van ivolon.en. Zoo iemand, dan heeft de heer Idenburg op een hoogst eervolle loopbaan mo gen terug- zien. Opgeleid voor den militairen dienst en wel voor het wapen der Genie in Ned. Indie betiad de thans ontslapene op 10-jarigen leeftyd in 1901 het terrein der politiek. net tx>eni..alige k.esd.strict Gouda vaaidigde hem af naar de Tweede Kamer en al ras bieek welke grcote aanwinst zyn intrede daar was voor de anti-revolutionnaire party. Hy toch deed zich daar kennen als een zeer begaafd redenaar en als een grondig kenner van de Indische toestanden. Zyn mandaat als Kamerlid was het begin van een zeer voorspoedige politieke loopbaan, want reeds een jaar later, in 1902, zag de heer Idenburg zich benoemd tot minister van kolo nien in het kabinet-Kuyper. Het hooge ambt, waartoe hy in latere jaren nog twee maal zou worden geroepen. Voor de eerste maal stond 6e heer Idenburg aan het hoofd van het departement van kolonien in dit kabinet-Kuy per van 1992—1905, toen dit kabinet tenge- vodge van den uitslag der Kamerverkiezingen plaats moest maken voor het ministeiie-de In hetzelfde jaar dat de heer Idenburg af- trad als minister van kolonien werd hy be noemd tot Gouvemeur van Suriname. Tot 1908 heeft de thans ontslapene aan het hoofd van dat Gewest gestaan. In datzelfde jaar, in 1908 bereikte hem wederom het verzoek op te treden als minister van kolonien en wrl in het kawinet-Heemskerk. Hij gaf aan die roepstem gehoor, doch ditmaal duurde zyn ministers chap slechts een goed jaar, omdat hij in 1909 zich geioepen zag tot den hoogst belangryken post van lanovoogd in Neder- landsch-Indie. Van 19091916 is de heer Ioenburg gouverneur-generaal van Ned.-Indie gewe-eet. in iaatst genoemd jaar in Neder- iand teruggekeerd, vclgde in 1918 voor de derue maa. zyn benoemmg tot minister van kolonien, thans in het eerste kabinet-Ruys de Beerenbrouck. Om gezond'heidsredenen moest de heer Idenburg echter in 1919 leeds de portefeuille van kuiomen neerleg'gen. Hen jaar later be- zorgden de Prov. Staten van Zuid-Holland den beer Idenburg een zetel in de Eerste Ka- mei. Geouienoe o jaar beeit by zitting ge- had in onze Senaat, waar by voorzitter was van ae anti-iev. Kamerfraetie. In het jaar 1924 wend ae heer Idenourg benoemd tot lid van den Kaad van State, welk ambt hij tot aan zyn aocd toe heeit bekleed. Met het aan- vaa.acn 'van hen amot van staatsraad trad de heer Idenburg uit de actieve politiek. Een jaar tevoiexx ter geiegenneid van het zilveren re- geerinigsjubiieum van H.M. de Konmgm, wer- aen ae grooie veidiensten van den thans over- leaeue jegens ons land en zijn kolonien erkend dcor Zijii oenoexuing tot minister van staat. i,e neer xdeubarg werd aen 23 Juli 1S61 te Rotteiaam gebcieu. In de vergadeiing van de Eerste Kamer heext ae voorzitter ae volgende rede gehou- den: x^et vaderland heeft een zware slag getrof- fen. xdenuurg is niet meer. Verplette.enae tij- dinig. Zyn staat van aienst was een gansch on6emeeue. M.iuair, l.d van de Iweede xvamer der fchaxen-vjenexaal, mm.ster van kolon.en, gouver^eur-gene.aai van Neaerlandsch-Indie, wederom minister van kolonien, lid van ae Eerste ivamer aer Staten Generaal, lid van den Kaad van btate. Kn ait al.es veuzmkt in het niet bij den op- rechten Cn.isten, aie de overledene was. Kyx en Vorstennuis lyden een ontzettend veriics, een gemis, thans by benadering nog niet te overz.en en dat in inoe.iyke omstan- digbeuen zich nog lang pynlyk zal doen ge- voelen. uud zy de nabestaanden van den zoo be- treurden overleaene zeer naby. De minister van sociale zaken, de heer Slotemaxer de Bruine, zegt, dat ook de regee ring diep ontrcerd is aoor dit plotseling af- sterven. Zy sluit zich van harte aan bij de weispiekenae woorden van den voorzitter. Nan.ens de regeering wil spr. naast den groo- ten staat van dienst, d.en ae voorzitter heeft willen noemen, wyzen op de manier, waarop de heer Idenburg deelnam in deze Kamer aan de geaacntenw'issenng met de regeering. Het is niemand verborgen gebleven, aat de beko- ring die van bem uitging, niet juist kan wor den verxlaara, maai een gevoig was van in- nerlyke eigenscbappen. By de regeer.ng zal de nagedachtenis aan den overleaene in zeer dankbare hermnering blyven. maakt, welke zink in eenigen vorm bevatten, 1 per 100 K.G. netto 1,50. Het Kon. besluit vervalt een jaar na de aan- vang van de heffiing, doch kan door de K-oon ook binnen dit tijdvak worden ingetrokken. KUNSTMATIG53 VERPLAATSING VAN BEHOHFTIGE INGEZETENEN, IN VERBAND MET DOOR DE GEMEENTEN GETROFFEN SOCIALE MAATREGELEN. Men schiyft aan de N. R. Crt. Nu meer dan voorheen door de gemeenten sociale maatregelen worden getroffen in bet belang van de behoeftige ingezetenen is een streven merkbaar om het domicilie te ver- plaatsen naar die gemeenten, waar men de grootste voordeeien meent te kunnen halen. Zelfs leert de praktijk, dat allerlei middelen worden te baat genomen om het verhuizen van behoeftige gezmnen naar een andere ge- meente mogelyk te maken, waarby vooral de gemeenten als nieuwe plaats van vestiging in aanmerking komen. Vooral op het platteland zijn door de gemeentebesturen maatregelen getroffen om verkeerde praktyken in dezen zooveel doenlijk onmogelyk te maken, welke maatiegelen meestal bestaan in bet vaststel- len van een wachttijd, waarin personen, welke zich in de gemeente komen vestigen, niet in aanimerking komen vcor steun of werkver- schafling. Hoewel zulk een maatregel gunstig kan werken, moet men zich toch van het nut daarvan niet te veel voorstellen. Men kan nu eenmaal een gezin, dat in armoede verkeert, moeilijk voor langen tijd van hulp uitsluiten. Er zyn dan ook reeds gemeenten, waar de gemeenteraad de eens getroffen maatregelen heeft ingetrokken, omdat toepassing aaarvan van te geiinge beteekenis was. De beschrijving in het bevolkingsregister speelt vooral in de groote gemeenten een be- langrijke ro'l en het is dan ook begrypelijk, dat men daar meer dan ooit op zijn hoede is en dat men de bevoegde autoriteiten op een en ander heeft gewezen. De minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft dezer dagen advies over deze aangelegenheid gevraagd aan de commissie voor de bevolkingsboekhouding in het bijzonder met betrekking tot de vraag wat gedaan kan worden cm te voorkomen, dat crisismaatregelen deze kunstmatige ver- plaatsing van behoeftige ingezetenen influen- ceeren. DE „ZWARTE DUIVEL" NAAR OOST-AFRIKA. Italie heeft de „Zwarte Duivel" aangewe- zen, aldus de United Press, als heve'.hebber van de Pelontana-divisie, die in militaire kringen te Rome beschouwd wordt als de elitetroep van de infanterie. „Diavolo Nero", of de „Zwaite Duivel" is luitenant-generaal Guiseppe Pavcne, die reeds vele Italiaansche oorlogen heeft meegemaakt. Hij kreeg de bij- naam Diavolo Nero gedurende de veldtochten in Lybien in 1911 en 1912, toen hij nog een jonge luitenant van bet 35e regiment infante rie was. Z.jn moed was onder de Lyb.e.-s zoo gevreesd, dat men hem Diavolo Nero" noemde en een prys op zijn hoofd zette. Gedurende den wereldoorlog we:d Pavone, die in 1914 als kap.tein uittrok, wegens bui- tengewonen meed met 6 eerekruizen onder scheiden, tot majoor en later tot kolonei be- vordeid. Aangevuurd door denzelfden geest als zijn voorvaderen, ging Pavone naar Fiume en we.d de vertrouwde vriend van den dicbter d'Annunzio, toen deze Fiume veroverde. We gens het deelnemen aan de „veldtooht van d'Annunzio" ontnam de regeering, die zyn vriendschap met d Annunzio niet graag zag, Pavone zyn rang in het actieve leger. Toen de fascistische regeering aan de macht kwam, werd Pavone weer tot brigade-generaai be- vorderd. Generaal Pavone is de uitvinder van de zwarte fez als uitrustingsonderdeel van het Italiaansche leger. Dit hoofiddeksel werd later oflicieel door de fascistische partij als deel van hun uniform overgenomen. Ten tijde van de Jul.putsch in Oostenryk voerde Pavone de Paduaaivis.e in dag- en nachtmarschen in recordtyd naar den Brennerpas. Pavonne, die kort geleden 50 jaar is ge- worden, ziet er aanmerkelijk jongar uit. u.e- wegelijkheid en een levemdige wijze van uit- drukken zijn zijn voornaamste kenmerken. Pavone's vader, Carlo, waar hy zeer veer op lijkt, werd uit het land verbannen en later ter docd veroordeeld wegens zyn actie tegen bet Bourbonsche regime in Italie. Gedurende een hofbal, dat Ferdinand II in 1848 in Napels gaf liet Carlo Pavone in de balzal postduiven los, die de viaggen van Italie droegen. Hiervoor werd hy ter dood veroordeeld, doch hij wist voor zijn arrestatie te ontvluchten. Generaal Pavone is een der bekwaamste off icier en, die Mussolini naar Oost-Afrika beeft gezonden. Hij kan uitstekend omgaan met de inlandsche troepen en zijn ervardngen in Afrika worden in ltai.e beschouwd als een waarborg daarvoor, dat bij zijn vaderland een giooten steun zal zijn, wanneer het conflict tussahen Ita.ie en Abessynre niet vreedzaam zou kunnen worden opgelost. PLAN TOT VERLIOHTING VAN HUISNUMMERS TE BERLIJN. Er wordt te Berlijn aan een plan gewerkt em alle huisnummers electrisch te veriichten. Daartoe zullen speciale nummerbordjes ver- vaandigd worden, welke tegen een bedrag van ongeveer 25 mark verkocht zullen worden. De bevolking behoert dit bedrag niet ineens te be- talen, doch kan de installatie op afbetaling verkiygen. Ongeveer 168.000 woningen zullen onder dezen maatregel valien en men verwacht hiervan groote voordeeien voor verscheidene Duitsche industiieen. Kct plan wordt warm ondersteund door de politie, de posterijen, de verkeersautoriteiten, terwijl oo'k het stads- schoon er aanmerkelyk door verhoogd zal worden, wat zeer belangrijk is in verband met het groot aantal vreemdelingen, dat in 1936 Berlyn zal bezoeken voor de Olympische Spelen. men in zyn eigen land. Van strooptochten op Fransch grbied is pas nog een dapper en op- offerend Fransch bestuursambtenaar, met vele j inlandsche Fransehe onderdanen het slacht- offer geworden. In de pathetische verklaring van den Abessijnschen zaakgelastigde is dus veel oprechte bedoeling, maar ook een goede portie overdrijving. Wy beoordeelsn, wat Italie op het oogenblik ten opzichte van Abessinie doet, zonder een greintje sympathie. Maar zelfs al wilden de Italianen iedere onrecht- matigheid afzweren, zouden zij nog aan een uitnoodiging der Abessiniers, om Somaliland en Eritrea van troepen te ontblooten, geen ge voig kunnen geven. Het ware onverantwoor- dElijk tegenover de bevolking. Wat Italie op het oogenblik doet, kan ons echter, zooals wij reeds zeiden, heelemaal niet behagen. Men zal moeilijk de verdenking van zich, kunnen afzetten, dat landroof, zij het ook op bescheiden schaal, het doel ervan is. Toen deze geschiedenis begon, kon men erger ver- moeden. De verdenking lag voor de hand, dat Italie ruzie zocbt met Abessinie, om ge- wapenderhand het land tot zijn protectoraat I te maken. Abessinie heeft een uitzonderlijke positie. als eenige souvereine staat in Afrika van inbeemscben. Er is nog een negerstaat, Liberia, doch dat is geen zuiver geval. Uit Amerika geimporteerde negers exploiteeren daar de inboorlingen van het land. Politiek beschouwd is het staatje op abnormale wijze ontstaan en zijn bestaan is een anomalie. Dat I het unicum Abessinie nog als souvereine staat kan optreden is echter, zooals men weet, niet de schuld van de Italianen. Italie heeft bloe- dig mo:ten boeten voor zijn pogingen, om het land te onderwerpen. Het is denkbaar, dat het nu, met veel betere vooruitzichten, het experiment zou willen herhalen. Daar heeft het een oogenblik naar uitgezien; het bieek echter niet het geval. De bedoeling is beseheiaener. Italie wensch- te de hand te leggan op een strook voor kolo- nisatie bijzonder geschikt terrein, met goede bronnen en ruime weidevelden. Meer begeert het blijkbaar niet. Het stelt nu voor een neutrale zone van 6 kilometer hreedte te scheppen, tusschen de verst vooruit.- geschoven Italiaansche en Abessiniscbe pos- ten. Hiertoe zijn dus zijn wenschen beperkt. Het bezwaar der Abbessiniers is, dat die voor- uitgeschoven Italiaansche posten op Abes- sijnsch gebied liggen, en dat deze regeling dus feitelijk niet anders zou zijn dan een consolida- tie van de, door de Italianen afgedwongen toe- stand. Er is alle reden om aan te nemen, dat de Abessiniers recht van spreken hebben. Daarvoor pleiten de volgende omstandigheden. Betrouwbare en deskundige Engelsche getui- gen, die het incident van Wal-Wal hebben zien ontstaan, geven de heele schuld aan de Ita lianen, die ver op Abessijnsch gebied waren doorgedrongan. Italie weigert arbitrage. Verier heeft het zich ertegen verzet, dat Bel- gische en Zweedsche instructeurs van het Abessijnsche leger, die de regeering van Addis Abeba tot leden van de Abessijnsche commis sie voor de grensafbakening bad willen be- noeman, aan dit werk deelnemen. Italie wil dus geen neutrale getuigen met gezag in Europa bij de zaak gemoeid hebben. Italie begeert bronnen en weidevelden, en Abessinie zal tevreden moeten zijn, dat het er dezen kaer nog zoo goedkoop afkomt. Dat is de ,,moraaJ' van de geschiedenis. Voor het overige deel is het niet waarschijn- lyk, dat er Zaterdag reeds groote besluiten genomen zouden worden. Dat moet beide partyen tegen de borst stuiten. Voor de Ita lianen is het de 39ste verjaardag van de natio- nale ramp van de nederlaag van Adoea, van een wonde, waarvoor de strook van Wal-Wal slechts een poovere pleister is. Voor de Abes siniers is het een dag van herdenking, dien zij liever niet met eenige capitulatie hoe bescheiden ook zullen vieren. Italianen en Abessiniers zullen liever een datum met min der herinneringen afwachten. DE INVOER VAN ZINKWIT EN LITHOPOON. De Staatscourant bevat een Kon. besluit, wiaarbij bepaald wordt, dat met ingang van 1 j Maait by den invoer van zinkwit en lithopoon een specifiek invoerrecht zal worden gebeven. By dit K. B. wordt de noodzakelykhedd van j het heffen van een invoerrecht van zinkwit, lithopoon en andere met zink bereide witte verfstoffen vastgesteld tenednde bet te gronde j gaan van de Nederlandsche zinkwit- en litho- j phoonindustrie te voorkomen. Bepaald is, dat met inganig van 1 Maart een invoerrecht wordt geheven van: 1. iithophoon en andere witte of nagenoeg witte verfstoffen, al dan niet aangemaakt, welke naast zink in eenigen vorm tevens zwa- vel in de vorm van sulfide bevatten. a. indien zij kennelyk 30 pet. of minder zinksulfide bevatten per 100 K.G. netto 1,50; b. andere per 100 K.G. f 3. 2. Alle niet onder 1 vallende witte of na genoeg witte verfstoffen, al dan niet aange- i PANAMA WEIGERT GEDEPRECIEERD GELD IN BETALING AAN TE NEMEN. De republiek Panama heeft aan Washington een cheque van een kwart millioen dollar te- ruggezoniden, die de Vereemgde Staten haai toezonden voor de driemaandelijksche huur van het Panama-kanaal. Panama weigert gedeprecieerd geld in be- taling aan te nemen en doet opmerken, dat bet contract voor de pacht van het Panama- kanaal betaling in goud stipuleert. Panama deelde den Vereenigde Staten ook nog mede, dat tenzij deze betaling in goud verrichten, Panama den dienst van de 16 mil lioen dollar bons, die in de Vereenigde Staten zyn geplaatst, zal staken. ABESSIJNSCHE RHAPSODIE. De Abessijnsche zaakgelastigde te Rome heeft, schrijft de N. R. Crt., een plechtige ver klaring afgelegd, namens zijn koning der ko- ningen, dat Abessinie niet de minste bedoeling heeft, het aangrenzende Italiaansche gebied aan te tasten. Deze betuiging van vredelie- vendheid klinkt geloofwaardig. Zelfs al zou Italie geen soldaat in Somaliland en Eritrea acbter laten, dan nog zou bet van Abessinie niets te duchten hebben, zoo verkondigde de Afrikaansche diplomaat verder. Ook dit ge- looven wy onmiddellijk. Echter onder edn voorwaardeDat Italie de uitgespaarde troe pen, met een flinke versterking erbij, ter be- schikking van de negus stelde, opdat deze het moeilijke en geduld eischende werk van orde te brengen in zyn land op afdoende wijze ter band zou kunnen nemen. De negus zelf drijft geen slavenhandel, houdt geen slavenjachten fn eigen en op naburig gebied, zoekt niet over de grenzen van zyn land materiaal voor het bloeiend bedryf, dat de consumenten van eunuchen voorziet. De negus heeft integendeel met grooten zedelijken moed over alle over- wegingen van prestige heenstappende, ter be- I vordering van de zeer langzame liquidatie van i de slavernij in zijn land, en ter bestrijding van het smokkelen van slaven over de naburige koloniale gebieden heen, de techniscbe hulp van den Volkenbond ingeroepen. Maar hy is geen bans over de grensstreken en grensstam- J.\ARVERGADERING C. K. V. Gisterenavond hield de Chr. Knapenvereeni- ging ,,Joas", onder-afdeeling der C. J. M. V. „Bidt en Werkt", in het gebouw „Bethel" haar 39e jaarvergadering. De voorzitter, de heer P. Kaijser, opende op de gebruikeiijke wyze de vergadering. Uit het verslag van den secretaris bieek, dat 1934 voor het jongenswerk een zeer goed jaar geweest was. Het ledental was o.a. in dat jaar verdubbeld en bedroeg 54 jongens. Met genoegen werd geconstateerd dat er op alle groepen een opgewekt en bloeiend clubleven was. De penningmeester kon, ondanks den arbeid veel geldelijke offers gevraagd had, met een voordeelig saldo sluiten. Hy wekte op den arbeid te steunen door zich als begunstiger (ster) te laten inschryven. Het geheele programma werd vlug afge- werkt en de jongens van alle groepen leverden goed werk. Door de C. J. M. V. werd, ter herinnering aan haar 40-jarig bestaan, aan iedere jongen een keurig Nieuw-Testamentje aangeboden. Na een dankwoord aan jongens en ouders voor de betoonde medewerking en balangstel- ling en een opwekking om ook dit jaar met energie den arbeid voort te zetten werd ruim half twaalf dit samenzijn gesloten. bethel" was tot in aUe hoeken dicht bezet. DE BRUGBOUW TE VLAKE. Thans is ook voor de niet-ingewyden te zien, dat het met den brugbouw te Vlake in de goede richting gaat. De eerste betonnen pij- ler aan de oostzyde van het kanaal door Zuid- Beveland nabjj het voormalige spoorwegsta- tion Vlake is namelyk van de bekisting ont- daan en geeft een beeld van het groote werk, dat hier langzaam maar zeker ontstaat. Door de oommiezen werden deze week alhier verschillende huiszoekingen verricht. Bij verschillende personen werden belangrijke hoeveelheden frauduleus ingevoerd sigaretten- papier en suiker ontdekt, waarop inbeslag- name en proces-verbaal volgde. HET CENTRUM. FadorBc. Deze zeldzaam schitterende Fransehe film biedt ons als de hoofdschotel van het meer dan boeienae programma van Zaterdag- en Maandagavond een spannend dramatiscn ge- geven uit het Ruslano van Czaar Nicolaas, de gruwelyk vermoorde laatste heerscher uit het huis der Romanoff's. Van deze film een overzicht te geven is teveel gevergd. Een Rusiand van een Raspoetin en een Nicolaas was evenzeer een staat van machtsmisbruik en geweld als het huidige met zyn Bolsjewiki- terieur. Ieder filmliefneober die iets van gave dramatische speelkunst houdt zal dus deze extra gelegenheid benutten dit meesterlyk vertolkte werk te gaan aanschou-wen. De beiangstelling die de laatste weken steeds stygenae was, zal door ci: emotie's die dit wera te doorieven geeft ongetwijfeid toe- nemen. Spanning en sexisatie van net begin, tot bet einae. Morgen begint het leven. In bet leven der gevangenen komt eenmaal de dag, dat zij weaer ae sombere eel kunnen verlaten en hun ae kans hergeven wordt een meuw leven te beginnen. De hoofdvertoxkar in deze zeer boeiende film, Robert, zal bea laatsten nacht in zyn kleinen eel doorbrengen, moi-gen btgmt voor hem het leven, en natuur- lyk gaan z.jn geaachten uit naar zijn vrouw, voor wie hy gevochten heeit en dit met jaren- lange opsiuitmg moe^t bexoopen. Oox by zyn vrouw zyn de geaachten aan ue terugkeer van haar bexiagenswaardige man die zooveel heeft geleden om harentwn. Morgen zal hij weer terugkeeren en zy heeft reeds gezorgd dat hy na een paar aagen een betrexking heeft, waardoor zy zich aan de huiselyke plica ten weid:n. Nu moet zij tot diep in den avond zich af sloven om het hoofd boven water te houden en meer dan vermoeid wil zy den wekker zetten om toch vooral tydig aan de gevangenispoort te zijn als haar man vrij is. Zij wordt op dat oogenblik echter afgeieid en zonder de wekker te hebben opgewonden valt zy in slaap, betgeen tot gevoig heeft dat zij te lang blyft slap:n en te iaat komt om haar man bij zyn eerste schrede in de vrye natuur te begroeten. Deze is dan ook ten zeerste verwonderd als by baar niet ziet, en snelt naar buis, doch zijn vrouw is nog niet weer-- gekeerd. Hy zet zich op de trap en bemerkt dan dat er e:n brief voor zijn vrouw wordt be- zorgd, doch het gelukt hem niet die te be- machtigen. Het was de brief waarin hem een betrekking wordt aangeboden. Dan hoort bij zijn medenuisbewoners over bem als misdadi- ger spreken en bij vluclit voor die laster, IPj betreedt een cafe en terwyi by zijn glas ledigt komt al het gebeurde bem weer voor dan geest. Als in een booze droom snelt bij weg, nij let niet op hetgeen rondom hem gebeurt en is bijna bet slachtoffer van een verkeers- ongevai. Doodmoe komt by weer aan zijn. womng, en zet zich weer op ae trappen, in de meening dat zyn vrouw niet is weergekeerd,. dan hoort hy zyn kanarie fluiten en werktui- galyk belt by aan, waarop de deur wordt ge- opend en het gelukkig weerzien de ro.prenk beeindigd. Een schuur certiranA Op de boerdery van den beer A. Schille- mans, in den Ouden Graauwpolder, is Donder- dagmiddag een brand uitgebroken in ean groote landbouwschuur, weixe beestiaal, ma chines en producten bevatte van ongeveer 25 gemeten land. De schuur was nog slechts enkele jaren ond. Het vuur greep snei om zich heen. Het vee. alsmede een motor konden gered worden Overigens werd alle3 door het vuur ver leerd. zooals verscheidene duizenden kilo's touw. een dorschmaehine en dergelyke. Verzekering dekt de schade. Gisteren had aliher de aangekondigde ver gadering plaats van de Vereeniging Ziekan- huisverpleging in Zeeuwsch-Vlaanderen De voorzitter de heer J. A. Meertens van Ter Neuzen, decide in zijn opaningswoord mede, dat Groede de lOde atdeeling werd van de Vereeniging, welke met 66 leden bagint en waarby ook is aangesloten de vast gealimen- teerden van de diaconie der Ned. Herv. kerk. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Van der Werff, Van Halst en De Hondt, ter wyl als bode werd aangesteld de heer P Leenhouts. In het slotwoord werd nog medegedeeld dat dit jaar reeds 450 leden zyn toegetreden «a dat te Breskens, Hoofdplaat en Llzendyke afdeelingen in wording zyn, terwyi Nieuwvliet zal gevoegd worden by .Groede. Op een vraag van een der aanwezigen deelde de voorzitter mede, dat te Breskens ruim 40 leden en te IJzandyke een dertigtal zyn toe getreden. Arrondissements-Rechtbaak te Middelburg Zitting van 1 Maart 1935. De volgende vonnissen werden uitge- sproken: J. S., oud 33 j., zonder beroep te De Cling* (Belgie), gedetineerd, is wegens verboden terugkeer, veroordeeld tot 2 maandan gevaa genisstraf met aftrek van het voorarrest. J. A. C., oud 28 j., koopman te Hoofdplaat. is wegens bet koopen van goederen zonder betaling veroordeeld tot 1 maand gevangems straf. F. v. H., oud 25 j., slager te Stekene (B.L is wegens oplichting veroordeeld tot 2 rnaan- den gevangenisstraf. A. L. C., oud 28 j., landbouwer te Groede; is wegens valschheid in geschrifte, veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf, voorwaar delijk met een proeftyd van 3 jaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5