Dam- en Schaakrubriek Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten DAMMEN. iH m iH. SCHAKEN. KLEINE OORZAKEN, GROOTE GE VOLGEN. turn voor het jaar 1935 ongewijzigd bleef, staat nu reeds vast, dat tengevolge van de moeiiykheden welke bij de clearing ondervon- den worden, bet uit te voeren kwantum ver- laagd zal worden. Ook ten aanzien van de vraag hoeveel varkensvleesch in 1935 zal kun nen worden uitgevoerd, bestaat onzekerheid. Uit een door den minister overgelegde be- rekening blijkt, dat de uitvoer van bacon ook over 1934 noe verliesgevend is geweest. De minister is van oordeel, dat aan een re- geling, waarby de varkenshouders verplicht zijn hun varkens op een bepaald gewicbt af te ieveren, overwegende bezwaren verbonden zijn. Hij is dan ook van oordeel dat het voor- alsnog niet wenschelijk is, het bestaande stel- sel van toewijzing van biggenmerken en fok- zeugen en van het aantal per bedrijf te hou- den varkens te vervangen door een stelsel waarbij voor ieder bedrijf een maximum hoe- veel'heid te produceeren varkensvleescb wordt vastigesteld. Wei is zijn aandacht blijvend ge- richt op de mogelykheid van een meer een- voud:igen opzet. Afsohaffing der heffing op varkensvleesch kan een vergrooting der consumptie in het binnenland tengevolge hefcben. Uit het oog moet echter niet worden verloren dat het ge bruik In het binnenland zich in den laatsten tijd ook zonder deze afsohaffing in stijgende lijn ontwik'keld heeft. Door afschaffing der heffing zouden echter de middelen komen te ontbreken, welke noodig zijn tot het hand- haven van de verkoopprijzen en het in stand houden van den uitvoer bij varkensprijzen, welke boven die van de wereldmarkt liggen. Melk en zuivel. De minister staat sympathiek tegenover po- giingen, die er toe kunnen leiden, om den bin- nenlandschen afzet van melk en boter te ver- grooten, o.a. door vermeerdering van het ge- bruik van melkbrood. Deze vermeerdering moet evenwel naar de opvatting van den minister, bereikt worden door propaganda en niet door dwingende voorschriften. Voorstellen tot verhooging van heffing op buitenlandsche vetten en olien zyn van den minister niet te verwaohten, wel doet hy maatregelen voorbereiden, die een verschuiving van het verbruik van boter en margarine naar dat van vetten en olien be- oogen te voorkomen en een nonmale verhou- ding in het gebruik der onderscheidene vet- stoffen te waarhorgen. Groenten-, Fruit- en Sierteelt. In den algemeenen toestand van den tuin bouw is in het jaar 1934 nog geenerlei ver- betertng ingetreden, misschien moet zelfs ge- sproken worden van achteruitgang. De resul- taten zyn teleurstellend en beneden de ver- wadhting. Om eenigszins aan de geleden ver- liezen tegemoet te komen, moest het in de begrooting voor 1934 geraamde bedrag over- schreden worden. Reeds in November van het vorige jaar is dan ook een verhooging van den steun met 3 millioen in uitzicht gesteld. Inderdaad zijn de hierboven gememoreerde steunuitkeeringen aan den lagen kant: over- wogen wordt, of het mogelijk is, de uitkeering voor 1934 nog te verhoogen. Het is echter noodzakelijk, de geheele positle van het fonds niet uit het oog te verliezen. In dit licht dient ook de begrooting voor het jaar 1935 bezien te worden. Binnen het kader van de beschikbare mid delen wordt voor den tuinbouw gedaan wat gedaan kan worden. Naar de meening der regeering ligt in de mogelykheid van export de eenige kans om den tuinbouw in zijn tegenwoordigen vorm te handhaven. Bij de onderhandelingen omtrent handelsverdragen met andere mqgendheden CCCLXXVIII. iHier volgen enige standen uit de onlangs gehouden meesterwedstrijden van de Neder- landse Dam'bond, die geeindigd zijn met een fraaie zege van den IJimuidenaar Ligthart. De belangrijkste partij Bakker (w.l Ligthart (zw.) gaf het volgende eindspel te zien: Zwart: 13, 19, 22, 23, 24, 29. Wit 6, 35, 40, 44, 45. Wit is doorgebro'ken en staat schijnbaar ge- wonnen. Na zwart laatste zet 1822 speelde wit 61 dam (zw. 2228) en wit 16?? Beweging bij de omstanders, want... Zwart had nu kunnen winnen door 1318!! (wit 6X 39), 2934! (wit meerslag 40X20), 19—24 enz. Maar zwart liet de kans voorbijgaan en speelde 2832 met spoedige remise. Men ziet het. zelfs meesterdammers kunnen falen. In de partij JannemanKalden ontstond na interessant aanvalsspel van wit onderstaande positie ZWART 12 3 4 5 tracht de regeering voor den uitvoer van tuinbouwproducten zoo gunstig mogelijke voorwaarden te bedingen. De handelsverdra gen, in den laatsten tijd afgesloten, leggen daarvan een duidelijke getuigenis af. Wat nog daarnaast voor den export zou moeten geschieden, kan de regeering zich niet indenken. Vergeten mag niet worden, dat als door buitenlandsche maatregelen het zoover komt, dat de arbeid in den tuinbouw in het geheel niet of buitengewoon slecht wordt be- taald, het moment kan oonbreken, dat die arbeid, op andere wijze besteed, een nuttiger effect zou kunnen sorteeren. Hoe moeilijk het ook valt, de teeltbeperking moet worden ge- handhaafd om de voor de huidige omstandig- heden te omvangrijke productie in te krim- pen. Het is een zware druk op de bedrijven; een druk, die echter niet te ontgaan valt. De mogelij'kheid op door de teeltinkrimping open- gevallen gronden akkerbouwgewassen te telen, bestaat reeds (b.v. tarwe en rogge). Verder kunnen veevoedergewassen vrij ver- bouwd worden. Overwogen zal worden, of de verbouw van lste aardappelen zal worden toegestaan. Aan het tot op heden gevolgde systeem van steunverleening kleeft inderdaad het nadeel dat zij voor het grootste deel eerst aan het einde van het jaar kan worden verleend. In hceverre het mogelijk is, uitkeering te doen plaats vinden aan het eind van een seizoen is in onderzoek. WIT 47 48 49 50 Zfwart aan zet had schijf 23 bijna te pak- Ken, maar bedacht zich nog even! De wit- spelei; (Janneman) zat zichtbaar in spanning. Hij gaf ons een knipoogje en... we lieten Ligthart even alleen zitten, om het verloop dezer nalburige partij af te wachten. Op 23 29 en 18X29 zou wit de partij uitgemaakt hebben door 38—33!! (29X49); 28—23 (19X 28); 32 X 23 49X21) en 26X10! Kalden zag het gevaar echter en speelde in de diagramstand 28. Wit antwoordde 37 31, zwart 2429, waama wit doorbrak door 38—33 (meerslag 29X49); 4843 (49X38); 32 X 43 23 X 21) en 26X6. De partij liep remise, een teleurstelling voor Janneman, die hier beter resultaat verdiend had. Na zijn blunder in de partij tegen Ligt hart was dit een tweede tegenslag, waardoor de meestertitel hem ontgaan zou, terwijl toch Janneman vrij algemeen als de toekomstige overwinnaar in dit belamgrijke toumooi be- schouwd werd. Ulvenhout, 26 Februari 1935. Menier, Edn uur gelejen had 'k nog nie ge- docht g'ad, dat 't deus week van 'n briefke zou zijn ge- komen, amico! Maar 'k lee m'n eigen nouw zoo te vervelen, da 'k teu- gen Trui gezeed heb: ,,Trui, breng m'n kantoor in de bedstee." Nouw weet ge meteen, da'k ook weer in den stoet meeloop van de jaarlijksche Spaansche griep, die teugeswoorig even trouw overkomt, as Sinterklaas. Van den mergen om 'n uur of acbt, toen zee ik teugen Trui: „Och Trui, 'k gong net zoo lief dood." „As ge da nog 's zegt," waarschouwde zij „dan laat ik oew alleenig leggen, horre!" Om 9 uren omtrent, wier ik wakker ge- maakt deur 'nen vent mee 'n valieske bij 'm, die me vrindelijk toeknikte. TO vrindelijk om 'm weg te schelden en dus volsting ik met te zeggen: „vandaag nie noodig, kopman!" OchOrme, amico, 'k was zoo broerd, man. In vertrouwen: hebt ge wel 's 'nen kater g'ad? Zegt maar gerust „neee" horre! Sjuust! Nouw, en dan 10 X zoo erg, da's nouw de griep! In die bui, sting me daar dieen vent mee j z'n valieske me vrdndelrjk toe te lachen! Afijn. Daar koom ik dalijk nog wel 't op terug. 'k Blijf bij m'n chapiter, vandaag. Aanders rij ik uit de rails, amico. Waant nog steeds wilde ik oe eerst ver- tellen, hoe deuzen dag verliep. Van den mergen, om 8 uren dan, toen wou Vervolgens een zeer fraaie slagzet, die had kunnen voorkomen in de partij Janneman Idzerda. Zwart: 2, 4, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 20, 25, 26. Wit: 23, 24, 29, 32, 33, 36, 37, 38, 40, 42, 43, 44, 45. Idzerda (zwart) was aan zet en speelde 1721 om door 2127 af te gaan rui- len. Hij verklaarde na afloop der partij, dat hij niet 1722 durfde te spelen, omdat hij vreesde door wit 3227 in een verloren stand te kolmen. De bekende Rotterdamse speler N. Cohen toonde toen aan, dat 1722 goed speel- baar is. Op Wit 3227 en 36X27 voert zwart n.l. een verrassende damzet uit door 1419; 13—19, 12—17! (meerslag 3X21) en 26X50! 'k gOren docdgaan. Om negen uur heb ik den „geneesheer" ('t valieske was geneesheer) den erft opgejaagd. Om tien uur kreeg ik trek in 'n uitgeperst applesientje. En om twaalf uur heb ik veur 't eerst na 'n etmaal weer 's gegeten en ben 'k begonnen mee veertien (14) botrammen en twee kcmmen melk. Zocdra 'k maar zeggen wil: de ziekte gaat den gceien kaant op...! 't Verschil bij van den mergen 8 uur, ollee, da's werendig 'n plazierig, 'n zonnig verschil, amico! 'n Pepke... drommels, da gaat nog nie, jonk! 'k Heb 't geperbeerd, maar, neee! Neee, Trui is t weer vergeten, dus, 'k zal •t zoo maar laten. Waant deus briefke mot zij in den envelop steken, as ik klaar ben en dus... Volgende week ben 'k weer „vrij man" mot- te gij maar denken, amico. Zoo denk ik er ok over. (Maar genogt, ik lee dan m'n veertien botrammen mee spek nog 's in den geest op te eten; d.w.z. 'k lag m'n eigen te plazieren in m'n beterschap, as ik daar, laanks de gordijn van m'n bedstee, naar buiten keek, teugen 'n blaauwe lentelocht aan, ollee, zoo schoon van blaauwte, om alle reclameschil- ders van den Golf van Napels op de Fonger te zetten. Waant zoo schoon, krijgen ze 't op gin enkele aanzichtskaart veur malkaar, amico. Mee, da'k m'n eigen te verbijten lag aan da schoone veurjaarsblauw, kwain er 'nen wolk van goud gedreven, boven den regel van m'n raam, neee, da's nie te zeggen, hoe schoon. De zon, die veur 'n uur baas was in de schepping, tcoverde 't goud en 't azuur veur den dag, op 'n manier, om 'nen grieplijer die sjuust z'n 14 boterhammekes mee beleid ge- consumeerd hee, om zo'nen zieke den lesten druppel bloed uit te persen. Wa-d-'nen dag, wa-d-'nen wonderschoonen veurjaarsdag ging daar veurbij, zonder da'k er bij was. Ik keek, keek, op 't lest hing ik haalver- lings over de bedsteeplaank, buiten boord, zoo tooverde, zoo gooohelde da zonneke z n gou- wen licfat teugen 't wolkenspul, dat daar over m'n velden dieef, over m'n akkers... en ik in de bedstee?! Vraagt de rest maar aan Trui. 't Was toen da ze me seerjeus aanpakte! Onder ons gezeid, dat had ze al veul eerder motten doen, maar hoe gaat da, ee? Mee- lijen mee 'nen zieken mensch...! En 'nen zie- ken mensch, die z'n eigen lekker lot verwen- nen, sjuust zoolaank, tot 't kruikske barst. Wa viel ze uit, m'nen ouwen toeteloeris! „Lilleken flapdrol," zoo begcn heuren litta- nie. „As ge nouw toch oewen mond nie houdt! Sjuust hedde nog gegeten teugen 'nen gezonden mensch 6p en nouw weer kankeren omdat ge nie naar buiten kunt...! Kankeren, omda ge stikt in oew pepke. Kankeren as ik netjes 'nen doktoor veur oew kokkerd zet. Kankeren, kankeren, kankeren ,,S top riep ik. 'k Riep 't werendig z66 hard, d& ze stopte. „Hedde gij de griep of heb ik 'm?" „Gg!" zee ze. „Dan zal ik ok kaankeren, verstaan?" Toen kwam ze naar de bedstee. Douwde me achtercver, dekte me toe en schold me uit zooas alleen 'n goei wijf da veul van oew houdt, schelden kan! Neee, amico, da's seerjeus bedoeld man! As ze niks mee oe 6p hebben, de wefkens, dan schelden ze nie! En as ze altij lief zijn... hou ze dan ok in de gaten, man. Zulken zijn op 't lest te duur in 't gebruik Maar 't soort, dat oe op tijd oew portie durft te geven, da's't goeie! Die knoeien nie! Die scbOrelen nie. Maar genogt. Ze pakte me vast in 'nen greep vein dekens De Zeeuwse kampioen kreeg tegen Idzerda de volgende ogenschijnlijk nadelige stand: ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit nam de verliezende slagzet naar 6 door 27—22 (18X36); 33—29 (24X31); 30—24 (19X30); 28X6 (36—41); 34X25, waama Idzerda met zwart spoedig won. De juiste zet was 3025 geweest; op zwart 2329 (gedwongen) en 18X29 krijgt wit houdbaar spel door 3530, 33X24, 25X34 enz. Een ongelofelijk geval van damblindheid deed zich voor in onze partij tegen den Dord- tenaar Bakker. Na 39 zetten was de stand als volgt: Zwart1, 6, 7, 12, 13, 19, 23, 24, 25, 29, 30. Wit: 21, 26, 27, 32, 33, 36, 38, 39, 43, 44, 45. Wit ging nu „va-banque" spelen en bere- kende een variant, die inderdaad in de party volgde 40. 27—22! 12—18? 41. 21—17 18—27 42. 32X21 7—11 43. 17—12 11—17? 44. 12—8 13X2 45. 21X12 6—11 (of?) 46. 36—31 11—16 47. 31—27 1—6 Zwart is natuurlijk verloren. 48. 26—21 30—34 49. 39X30 25X34 50. 4440 6—11 (of?) 51. 12—7 2—8 52. 72! dam 8—12 (of?) 38 en 2X32. Wellioht had het verlopen spel te veel inspanning gevergd. Feit is, dat wit een fatale inzinkdng kreeg en nog kans zag deze stand te verliezem 53. 27—22? 16X18 54. 2X16 12—17 Weer kon wit winst forceren en wel door 16—27 (zw. 17—22) en 27—32! Wit overzag ook deze kans en speelde hoe langer hoe slechter, waardoor de partij, die eerst gewonnen stond, als een nachtkaars uit- ging! Zcdoende werd dit de slechtste party van het gehele toumooi. Wit kon nu ineens winnen door 4339; 27X Kampioenschap van Zeeland 1935. Aan deze wedstrijd nemen slechts vyf spe- lers deel, n.l. de heren W. Boogaard en B. F. Montenari te Middelburg; L. Goedbloed te Vlissingen; M. J. Jeremiasse te Goes en J. A. van Dixhcorn te Zaamslag. Een matig bezet tournooi alzo! Niet alleen ontbreekt de kampioen van Zeeland 1934 door bijzondere omstandigheden, maar verder mis- sen we namen van spelers als Strooband, Jac. Bcogaaid, van Calmthout. Er wordt nu een dubbele ronde gespeeld, zoodat de uitslag wel een zuiver beeld der krachtsverhoudingen kan geven. W. Boogaard verloor reeds een partij aan Montenari. De Zeeuws Vlaamse deel- nemer van Dixhoom leidt met 3 punten uit 2 partijen. We wensen hem uit naam van alle Zeeuws Vlaamse dammers een goede wed strijd met veel succes! Nimzowitsj-verdediging. Party uit het toemooi te Moskou. Wit: Lilienthal. Zwart: Ragotsin. Russen schrijven hun namen met Russische letters. Wij kunnen die niet lezen en maken er daarom latijnsche letters van. Dat gaat heel eenvoudig. Maar aangezien eenvoud in onze maatschappij verboden is, vooral wan- neer het spellingkwesties betreft (u kent toch al het „rijtje" deemoed- leewater- meekrap- sleedoorn- smeekolen met ee ook in de nieuw- ste spelling? gaat men de namen van Rus sen spellen zooals de Duitschers dat zouden doen, en dan wear eens op zijn Fransch, en soms ook op zgn Nederlandsch, natuurlijk zonder regelmaat en zonder waarschuwing. Het is dan ook mogelijk, dat de man werkeiyk Ragozin heet, zooals meermalen wordt ge- schreven, maar waarschijnlijk is dit niet, want de spelling op zijn Duitsch heeft by Neder- landers verre de voorkeur: men kan daar byna op rekenen. 1. d2d4 Pg8f6 2. c2c4 e7e6 3. Pbl—c3 Rf8b4 4. a2a3 Wit kan ook met Dc2 of Db3 den dubbel- pion vermijden door by afruil op c3 met de dame terug te slaan. Wit kan ook, en dat lijkt ons het allerbeste, den raadsheer rustig laten staan, zonder met a3 een tempo te ver liezen. 4Rb4Xc3t 5. b2Xc3 c7—c5 Deze pion kan natuuriyk niet worden ge- nomen wegens Da5 en de witte damevleuge! is totaal verlamd. 6. f2f3 d7d5 Nu kan Wit voorloopig geen e2e4 spelen, wat zijn ontwikkeling wel erg belemmert. en kussens, da'k niks meer te zeggen had en ondertusschen zee ze me de ,,waarheid". Zelfs wel 'n bietje meer, dan alleen de waarheid! Maar 't was dan toch z66, da'k 'n uur later m'n ..kantoor" heb laten brengen. M'n velle- kes pampier en m'n potlood. Waant ze had me verweten, da 'k 'n schan- dalig stuk ongeduld was. Da'k nie wist, wa ziek-zijn is. Da'k mee m'n prutske rimmeltiek in 't najaar en m'n ..snot" in 't veurjaar, niks te murmereeren mocht hebben. Da'k 'n veur- beeld nemen moest aan de lezers en lezeres- kes van m'n brieven, die ziek zijnde, geregeld schrijven, om te bedaanken, da ze mee m n brieven toch nog biyven meeleven in de schoone natuur en in 't plazier van 't heele bestaan Toen ging ze weg. Schommelde ze 't ach- terhuis in en op heuren rug stond geschreven: „ge hoeft me 't eerste uur nie lastig meer te vallen." Wa'k ok nie gedaan heb! Maar toen he'k m'n „kantoor" toch laten brengen en ben aan den gaank getrokken. Eerlijk is eerlijk: da's nou Trui d'r schuld. Toen die daarstraks begon over de zieke men- schen, de echte zieken (zij is heelemaal nie van plan mijn bij de echte te rekenen, al wouw 'k 't van den mergen om 8 uren, gOren afgegeven hebben) maar as Trui daar over begon, dan versprong er van binnen 'n dingske in m'n ziel en da dingske, da knipke, kan k maar nie meer dicht krijgen. 'k Mot eerst m'n brief afhebben. M'nen brief, waar zieken op wochten. Nou ze hebben deuze week den troost: ,,den Drc lee ok in de krullen." De druppen tuimelen laanks m'n ooren, schieten over m'n wangen, tippelen over m'n ermen, of ik aan 't hooien ben. Maar da knipke, ziet ge. Da knipke, daarbinnen in, mot weer op z'n plek. En daarom deus briefke. Waant eerlijk is eerlijk: Trui hee gelijk. Net as vandenmergen, mee da valieske b.v. neee, da was nouw effetief gin soort van 'n werk van me. De vent maakte me wakker. Dat had ie nie motten doen, natuurlijk. Maar aan den aan- deren kantOllee, dan was Trui weer nie tevrejen gewist. Die had dan later leggen te vitten op die visite as ze op rekening had ge- st3<&n> Dieen mensch nam dus 't zekere veur 't on- zekere en ,,knoeide" me wakker. „Ik ben gin koopman", zee-t-ie: „ik ben de dokter, DrO." Van hum keek ik naar Trui, van Trui naar hum en eindelijk zee ik, mee m'n geborsten stem: „da's jouw werk." ,,Tuurlijk," zee Trui. „Zurgt dan ok, da-d-et uit de voeten komt!" En meteen draai-de-n-ik m'n eigen om. Gloeiend! „Zeg! DrO!" riep ie nog, maar ik gaf gin asem meer. As ie ziek is, is er gin laand mee die broer- ling te bezeilen," zee Trui. ,,Dan eens kijken, wie hier de baas is, de zieke of de gezonden," zee da dokterke fier. Toen begost ie aan me te trekken. Net zoo laank tot't me verveelde. Ik draaide me mee 'nen ruk om, gooide hum de deken over zijnen hopfd, richte mezelvers op, bpven op hum en liet 'm „genade" vragen. ,,Genade", zee-t-ie eindeiyk. „En zulde beslist weggaan en nie meer terugkomen veur ik beter ben? ,,Ja, Drd." „Trui, borstelt 'm af." zee ik en ik gong weer leggen. Kek: amico, da's gin werk. Daarom heb 'k toch maar m'nen brief geschreven deus week hoe lastig 't ok viel. 'k Hoop, da ge 'm lezen kunt. En wat da dokterke betreft Beter ware, het dan maar te laten schieten en kalm Pf.3, e3 en Rd3 te spelen. 7. e2e3 Pb8c6 8. c4Xd5 e6Xd5 9. Rfl—d3 Weer kan dc5: niet goed wegens Da5 en Dc5: (DdlXd5, dan Dc3:t). 90—0 10. Pgl—e2 Tf8e8 11. 00 a7a6 12. Ddlel b7—4>5 13. Del—f2 Dreigt weer e3e4, omdat na de4: fe4 een schaak op f7 dreigt. Dit is gemakkeiyk te voorkomen. 13Rc8e6 14. h2h3 Ta8—a7 15. Rcld2 Dd8—b6 16. Tflbl Ta7—e7 Zwart heeft de open lgn en houdt die stevig vast. 17. a3a4 Dit hindert niets. 17. c5c4 18. Rd3—c2 Re6c8 19. Pe2ig3 h7—h5 Om na e3e4 eerst door h4 het paard te verjagen, zoodat de pion op e4 een zijner dekkingen verliest. 20. Pg3e2 Waarom zoo gauw? Wit kon h5h4 toch altijd eerst afwachten. 2 0Pc6d8 21. Tala2 Wit gaat nu met de torens scharrelen, en bereikt op den 24sten zet een stand, dien hij eenvoudig door 21. Tblb2 kon maken. Men noemt dat tempoverlies. 2 1Rc8d7 Dekt pion b5. 22. a4Xb5 a6X'b5 23. Tbl—al Rd7—c8 24. Ta2—b2 Rc8—d7 Nu Ta6 niet meer dreigt, kan de raadsheer weer weg. 25. Df2—ih4 Sterker schijnt ons toe Tba2, of ook Ra4. 2 5Pd8e6 26. Kgl—hi Hierbij geeft Ragotsin volgens de Neder- landsche dagbladen het volgende commentaar. „Slecht was nu e4 wegens Pe6f8. 27. e4e5, Te7X.eo!" Inderdaad. En indien hij niet 27. e4e5 speelt „Ook 27. Pe2g3 deugt niet wegens TXe3!" Hoe die toren op e3 komt, als Wit e3e4 heeft gespeelt, begrypen wy niet goed. Waarschijnlijk hoort deze opmer- king ergens anders by. Of misschien is be doeld: 26. e4, Pf8. 27. Pg3, Te5 (dreigt Pg6 en wint de dame), 28. Pe2, de4: 2 6pe6f8 27. Pe2g3 Te7Xe3! Een fraai offer. Tarrasch zou zeggen: „met de verovering van e3 is het pleit be- slecht, of daarby toevallig de qualiteit verlo ren gaat of niet". Dergelijke algemeene waar- heden verkondigt men vaak in gevallen, waar ze toevallig en bij uitzondering opgaan. 28. Rd2Xe3 Te8Xe3! 29. Pg3 X h5 Pf6Xh5 30. Dh4 Xh5 Rd7—c6 31. Dh5g5 Td3Xc3! 32. Dg5d2 Tc3 X c2 Er is geen keus: ook de tweede qualiteit moet geofferd worden. Dit heeft Zwart zeker op den vorigen, waarschijnlijk reeds den 28-sten zet berekend. De zwarte damevleugel- pionnen blijken zeer sterk. 33. Tb2Xc2 Pf8—e6 34. Tal—dl b5b4 Hq wit evengoed as ik, dat ie me toch nie helpen kan. Gin minuutje eerder kunnen ze oe genezen. En daarom, straks, as 'k weer beter ben, dan zuilen me 't samen wel 's afdrinken. In de Gouwen. As 't leutig is, heurde r van. Is 't nie leutig, dan houw ik 't veur m'n eigen, want dan is 't zunde van 't pampier. Ollee, ik schei er af. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRA DIENSTMEISJE IN BRAND GERAAKT. Te Lieshout (N.-Brab.) wilde de landbouwer Sw., wonende in het achterbosch, een ham uit de schouw halen. Zijn dienstbode M. van Hoof zou hem byiichten met een petroleumlamp. Plotseling viel een voorwerp uit de schouw op de lamp. Ds lamp brak en de kleeren van het meisje werden met petroleum doordrenkt. De vlam sloeg in de kleeren van het meisje en in een oogenblik was zij geheel in vlammen gehuld. Gillend liep ze naar buiten. Met groote moeite slaagde men erin, de vlammen te dooven. Het meisje was deerlijk met brand- wonden overdekt. Haar toestand baart zorg. Zondagavond passeerden te Pathuis, gelegen tusschen Schoonebsek en Ooevorden een zes- tal jongelui uit Nieuw-Schoonebeek. Een er van sloeg een der gebroeders V., die zich over den straatweg naar hun kameraden begaven, uit baldadigheid de pgp uit den mond. De gebr. V. stuurden de Scboonebekers eenige leelijke woorden na, wat voor de Schoone- bekers een aanleiding was van hun rijwielen te stappen en terug te keeren. Een er van trok een mes en gaf den 20-jarigen V. een steek met een mes in de zijde. De wonde was zoo gevaariyk dat opname in het ziekenhuis te Zwolle noodzakeiyk was. De marechaussee te Ooevorden hebben in den nacht gearresteerd Sch. en A. uit Nieuw- Schoonebeek. Een nader onderzoek wordt in- gesteld. ..KIDNAPPING" IN DE HAARLEMMERMEER. In de gemeente Haarlemmermeer heeft zich meldt het ,,Handelsblad" dezer dagen een geval afgespeeld dat eenigszins herlnnert aan een Amerikaansche ..kidnapping". Twee echtelieden uit Den Haag, waarvan de vrouw afkomstig was uit de Haarlemmermeer, leef- den in onmin met elkaar en op een goeden dag besloot de vrouw, van haar man weg te gaan. Zg reisde naar Hoofddorp, waar zij met haar twee kinderen intrek nam by haar ouders aan den Aalsmeerderweg. Dit was den man echter niet naar den zin en hy besloot de kinderen terug te halen. Des nachts omstreeks vijf uur drong hy met be- hulp van twee kameraden de woning van zyn schoonouders binnen, aangezien hy wist dat de man afwezig was en wilde zich van de kinderen meester maken. De vrouw verzette zich echter en werd door een der indringers vrij ernstig mishandeld. Ten slotte verdween het drietal weer in de duistemis, met mede- neming van de kinderen. De politie heeft de drie heeren echter spoe dig achterhaald. 35. Tc2—b2 b4—b3 Niet c3 wegens Dc3:! 36 Dd2c3 Pe6—c7 37. Tb2—e2 Db6a7 38. Dc3b4 Pc7b5 Men merke op, hoe fijn alle velden (e8, b8) verdedigd zijn. Alleen e7 niet en dat blgkt niet te hinderen. 39. Te2e7 Da7a3 40. Db4=—el Of Da3: Pa3: 41. Tc7, Rb5. 42. Td2. Wy gelooven, dat Zwart het ook wel gewonnen zou hebben, maar hadden hier graag een op- merking van den winnaar gezien. 40. 41. 42. 43. Te7—e8t Del X e8t De8 X f 7 c4c3 Rc6 X e8 Kg8h7 Dreigt eeuwig schaak door Dh5e8. Op Db5: volgt c2 en wint! 43 44. Tdl—el 45. Df7—c7 46. Dc7Xd6 47. Dd6f4 Da3a8! Pb5d6 c3c2! b3b2 Da8c6! Op clD volgt Tel: bcl: Del: en Wit staat beter; op blD heeft Wit blijkbaar kans op eeuwig schaak. al kunnen wy die niet door- gronden. Wij moeten erkennen, dat 46. b2 een vermoeden van ons is, daar de in de pers gegeven zet b4b3 niet best mogelijk is. Wit geeft op. Een mooie party, die wij nu eens geven met persoonlijk commentaar: men kan zien hoe zwaar het werk van een notator is. En dan zwygen wy nog van drukfouten, die ver- beterd moeten worden, als Tbla4 en der gelijke Probleem No. 9 heeft een nevenoplossing. De bedoeling van den auteur was 1. Dc3d4 Pd4: 2. Pe5 mat. Pe5 2. Pe5: mat. Dh72. Df4 mat. e6, ed6: 2. Df6 mat. e5 2. Dd5 mat. Maar ook gaat op (en daardoor is het pro bleem incorrect). l.Pe8c7 ed6: 2. Df6 mat. anders 2. Re8 mat. Wy geven de volgende maal een verbeterde editie van dit probleem: de componist is er in geslaagd, door de idee anders uit te werken de nevenoplossing te vermyden. Probleem No. 10 is niet meegevallen. De oplosslng is 1. Tc2c8, Pa7c6 of Pa7Xc8 (Zwart heeft geen kans). 2. Df2c2t, Kbl X c2 mat. Niet goed is 1. Tclt wegens b2XclR! en Wit wordt niet mat. Ook niet gaat Dh4 of Dc5 wegens Pa7c6-a7 enz., waardoor Zwart niet kan worden gedwongen om Wit mat te zetten. Goede oplossingen: P. J. Benjaminse (No. 9 en 10); A. de Zeeuw (No. 9), J. Scheele, Zaam slag (No. 9). Wy kunnen den heer Benjaminse geluk- wenschen met zyn succes (alle oplossingen waren goed), maar ook de beide heeren Scheele en De Zeeuw moeten wij voor hun trouw en yver eervol vermelden. Er zyn er heel wat halverwege biyven steken, die best den eindpaal konden bereiken!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3