-1V/O iOL Afooifi. unite tandea DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. Landbouwberichten VLISSINGEN. Sport VOETBAL. Het Landbouwcrisisfonds. P Zoo'n half gevoel Wat TTUjsihxLcdt mauakl iA qxyed' achapde nederlaag toebracht. Dm "ien wij Hie k-oene Vlaamsche held-en Jan Breijdel en Pieter de Coninck zich stellen aan nei, hoofd ▼an de „keerlen" die evengoei als hier in Hol land zijn gestaald in een strijd tegsn de ele- menten. De -dijkwerkers uit net -.oord.n men verteld van tot uit Friesland toe, kwamen over naar Damme; want ,,het Zwin" kon wce- Kg zijn en er was een gat in den dijk, dat scbier niet te diciiten was en waaromiieen de in het wapen van Damme vo-orkomende hond volgens de legends blaffende rondliep. Dock dataelfde Zwin verzandde en al wjst men IJ bet kanaal met Brugge, dit heeft niet kunnen beletten, dat de glorie van deze stad en ook de voorhavens ging tanen en het verval kwam. In de 16e eeuw met zijn beroerten werden nog steeds pogingen gedaan de onds poeitie te ■handhaven, doch meer en meer concentreerde de handel zich op Antwerpen. In 1810 we.d de Zwinpolder ingedijkt en Brugge leeft nu nog siecats van herinneringen. Weliswaar achonk men het 25 jaar geleden een verbmding met de zee (Zee-Brugge) maar de armen van de kranen langs dit kanaal- wenken hulpeloos naar de schepen die niet komen en zoo is de geest van het oude Brugge eigenlijk gestor- ▼en. Het kan geen zeehaven meer worden, maar is nu een stad van kasteelheeren, grond- bezitters en menschen die hun geld degelijk in vaste waarden beleggen. Dokwerkers vindt men er niet meer en zoo is het in zjn getaande glorie als de door Ledeganck bez-ong-m do-ode maagd die nog schoon is. Ook Busken Huet iheeft Brugge op bijzondere wijze gekenschetst als de Koningsmantel om de gestalte van een bedelaar. Spreker schetst wat Brugge nu is en was na de rijke periode van de middel- eeuwen, h-oe de kantwerk-industrle het v-olk heeft neergehaald totslaafschen arbeid voor al te karig loon. Hij heeft de stad des nachts ■doorkruist en dan werd men overal opge- schrikt door het gehoest van de altljd gebogen zittende werksters (en de „z-onnekloppers") wier borst vergroeid en wier longen ve.dron- gen waren. Schrille tegenstelling alzoo in deze stad, weleer door Johanna van Navarre bezocht die t-oen uitriep: ,,Ik dacht dat ik alleen Koningin was, maar ik zie er hier 400 rond mij", wijzende op de praal- en pracht- Uevende Brugsche poorteressen. En zoo is ook Damme tot verval gekomen en tot veel groo- ter verval zelfs, omdat men daarnaast de O. L. Vrouwekerk en het stadhuis en het daartegenover door Johanna van Constantino- pel gebouwd-e hospitaal zeer weinig sporen van nie vroegere rijkdom en grootheid meei ont- waart. Ook Damme heeft als Westen-Sch-ou- wen en Reimerswaal zijn legende van de zee- meerman en het meerminnetje en is door het zeemannetje op analoge wijze den ondergang ▼an de stad voorspeld. Sprekende over de folklore van het Vlaam- sche volk en over de sagen en legenden wijst spreker op het gemis van intellect gedurende zoo langen tijd. Aristocraten en adeldom is er genoeg, maar waar deze stand dreef en -drijft in de richting van een andere taal te spreken dan de moedertaal van het voik, daar smoest de bijzondere gemoedsgesteldheid ont- staan die het kenmerk is van het Vlaamsche volk. Gelukkig komt er nu kenterlng, maar door het gemis aan contact met het volk was ook in den oorlog de Belgische genie onkundig ▼an het geheim -dat 'n simpel man van Veurne bij zich droeg, waardoor de IJzerstreek onder water werd gezet en de Duitsche legers to staan werden gebracht. Deze simpe.e een- ▼oudige Kogge van Veurne is miss-chien wel de redder van de Europeesche bescbaving ge- worden. Velerlei sagen leven er zoo voort on-der het volk, al is er reden om 'jaloersch te zijn op Uwe rijke literatuur en intellectueele leiders. De legende van de „Vliegende Hol- lander" hoorde spr. uit de mond van een volks- ▼rouw al heette het schip dan hier „Concor- diae". En zoo gSldt Damme als de geboorte- ■plaats van Tijl Uilenspiegel. Eigenlijk komt deze sage voort uit het graf van Jacob van Jtaarlant de 14de eeuwsche dichter die te Damme geboren en begraven is. Van Belle een naar Duitsehland uitgeweken pri-ester die later terugkwam in Damme heeft de aan- dacht op van Maarlant's graf gevestigd. De ontbloote zerk gaf een grafschrift te aansehouwen: „Dit is Uwen spieghel" en naast de daarin gebeitelde spiegel prijkte het symbool der Wijshei-d, de Uil en zoodoende he-eft de overlevering de gedachten omtrent de geboorte van Uilenspiegel te Damme ge- vormd. Van deze zerk zijn alleen aan he. kerkhofpoortje van Huis nog overblijfselen. Het stadhuis van Damme waar eenmaal zu ke eewichtige ,,zeswetten" zijn vastgesteld is een bezoek overwaard om de ko-ddige afbeeidingen die op de balken voorkomen, waar b.v. het JSwin" is voorgesteld als het ,.zwien var- ken) Dit alles wordt natuurlijk op reken.ng ▼an Uilenspiegel -gesteld. De afbeeidingen van de graven van Vlaanderen worden an verband gebracht met Napoleon, „Jantje Kaas' (Koning Willem I) enz. en zoo is het stadhuis te Damme ook herberg geworden waar de Sluische schaatsenrijders des winters moppen eleven te eten en toont men U daar o.a. voor- werpen waarmede een Jan Breijdel en Pieter de Coninck „hun f-orse togen". De rede van -den spreker wordt doorspekt ▼an allerlei annecdotische bijzonderheden. Zoo ▼ertelt hi), dat hij op een zekere Vlaamsche gemeente in een caf6 vragend of het ge- meentehuis daar nog gevestigd was te hooren kreeg: „Nee 'k, meneere, want ze hebhen de gemeentekas naar een andere staminee ge daan!" Men behoeft niet te vragen hoezeer ons Vlaamsche volk de achterstelling als na- werking ondervindt en het is gelukkig dat ▼ooral een Vlaamsche Toeristen Bond zooveei deed tot verheffing en verheldering der be- glMenI1wrjst U te Damme o.a. het huis waar Kare! de S-toute in het huwelijk trad met Margaretha van York. Hij sneuvelde te Nancy «n is te Brugge begraven, zij rust te Mechelen in een oude kerk die later een bestemming kreeg van hooimagazijn voor het leger. En zoo is het met vele oudheden eveneens gegaan. Met scheepsladingen is daarvan naar Enge- lan-d en Amerika gegaan. Steenen doodkisten ■warden als varkensvoe-derbakken gebruikt. Toen spreker jaren geleden zich in een gezel- «chap van Dammenaars bevond hield men hem voorzeker voor „nen Engelsman die oetheden kwam opkoopen" en hoorde hij dat de v-origen dag de pastoor voor twintig frank nen schoo- nen iengel" had verkocht en dan was het er nog maar 6<5n met 6<5n been. Vervolgens be- spreekt hti het dorpje Oostkercke, waar men een weide aantreft welke de sporen nog draagt van een eertijds daargelegen stad Munnikerede genaamd. Te Hoecke leest men op een grafsteen den naam van een Spaansch g-ouvemeur van een fort. Middelburg in Vlaanderen, gesticht door Bladelijn met toestemming van Filips de INDIGESTIE VERDWEEN toen Krusehen verscheen. Hier is een eenvoudig, maar waar getuigenis. dat velen zal overhalen ook eens Krusehen Salts te probeeren. „Jarenlang heb ik erg aan indigestie geleden. Tall-ooze mi-ddeltjes heb ik gepro-beerd, maar z-onder resultaat. Ik nam een kleine flacon Krusehen Salts en -dit scheen me wel go-ed te doen, dus ging ik er mee door. Nu heb ik 4 groote flacons Krusehen gehad en ik voel me weer uitstekend. Ik heb ook ge:n last meer van opgeblazenheid, wanneer ik iets gegeten heb, dus nu gebruik ik iederen morgen Krusehen Salts". Mevr. E. C. D. te L. Indigestie w-ordt veroorzaakt door een storing in het inwendige organisme. Uw voedsel, in plaats van in Uw lichaam te worden opge- nomen, hoopt zich op en gaat gisten, waardoor schadelijke gassen en zuren ontstaan, wat pijnen en opgeblazenheid kan vero-orzaken. De werking van de 6 zouten in Krusehen Salts is zoodanig, dat de spijsverteringsorgansn tot regelmatig werken worden aangezet. En dat bsteekent een gezegend einde aan indigestie en een vernieuwde eetlust, zonder de minste vrees voor pijnen of opgeblazenheid nad-erhand. Krusehen Salts is uitsluiten-d verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzatbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als -op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voor- komt. Adv. Go-ede, die de Dinanteezen had getuchtigd en ten getale van 800 in de Maas had laten wer- pen, terwijl de rest dezer bevolking verspreid werd over het land. Bladelijn verkreeg toe- stemming deze zwervelingen huisvesting en gastvrijhaid te verleenen en zoo wijst men U daar nog de Dinantsstraat, waar de ,,ketel- boeters", (de Dinanteezen waren koperwer- kers) arbeidden. Zoo komt spreker te Sluis van welke stad bij tal van aangename per- soonlijke herinneringen ophaalt, maar waar met het verdwijnen der vroegere grootheid ook de geestkracht van het volk schijnt ver- dwenen, hetgeen hij aantoont met een aardige anecdote van een met hem bevriende arist-o- cratische, thans uitgestorven familie. Hij be- spreekt het Sluische Belfort ,,het Stadhuis" met zijn klok waarin het .Victor is minen name" de onmiskenbare Vlaamsche aard van land en volk verraadt. Maar bovenal Sluis als de bakermat van van Dale, den -geniale, die het Vlaamsche volk die „doolaars" waren in de eigen taal den weg heeft gewezen. Hij met Jansens, de predikant van St. Anna ter Muiden hebben de taal gepopulariseerd en van Dale's woordenboek is als een „bijbel" ge- w-orden voor de Vlamingen. Thans weten zij of zij van een paard instede van ean ,,peerd" en van rechtvaardig inplaats van ,,rechtveer- dig" moeten spreken. Spreker eindigt zijn causerie met een gloedvolle peroratie. Hij ont- moette bewoners van de Azurenkust en de Schotsche h-ooglanden die op den Sluischen toren staande, vol bewondering waren over het schitterende landschap xen wekt den aan- wezigen op de streek van het ,,Zwin" meer en meer te maken tot een bedevaartsoord. De glorie van Vlaanderen is daar als verzonken. Dank zij ,,het Zwin" was Vlaanderen een mo- gendheid in Europa en dit volk heeft zijn geest- en wilskracht in voldoende mate be- h-ouden en zijn wil de laatste jaren op over- tuigende en niet miskenbare wijze getoond zich in velerlei opzicht 66n en verwant te ge- voelen met de Noorderbroeders. Spreker is dankbaar voor zijn optreden en wordt om zijn boeiende rede met dankbaar applaus beloond. Na de pauze worden -door middel van „de lantaam" nog tal van aardige plaatjes ver- toond die betrekking hebben op en in verband staan met het door den beer Hans besprokene en na het laatste vertoonde be;ld wekt hij andermaal in een gloedvol betoog op den band met het Vlaamsche volk steeds hechter te maken, waartoe de Kring het zijne kan bij- dragen en wederkeerig een rijke bron zal vin- den in de vele oudheidkundige centra's die in Vlaanderen aanwezig zijn. De nojste en on- verwoestbare levenskracht is door dit volk door en na den oorlog bavestigd en het monu ment aan den Yzer, de jaarlijksche bedevaart- plaats is tevens een kultuurmonument van onzen stam. De heer De Jonge, onze Axelsche oudheid expert, was in zijn slot-woord aller tolk in het uitspreken van hartgrondigen dank. Jammer dat zoo weinig Axelaars blijk gaven van medeleven met het werk van de Oudheidkundige Kring, door deze interessante bijeenk-omst te verzuimen. de stad aan de Wester Schelde betere kansen dan aan die van de Ooster Schelde. MiddelburgRBC. RBC, dat zoo langen tijd met haar stadge- no-ote Alliance once.aan de lijst diwarrelde, is den laatsten tijd uit de 'branding geraakt en neemt nu een zoo good als zeker veilige plaats in. Thans moet zij naar Middelburg en als bij haar het optimisme niet tot het kookpunt is gestegen, zoo zullen zij de gebruikelijke bloe- mengarve moeten meebrengen, want als het eindsignaal gekl-cnken heeft dan gaat bij Mid delburg de kampioensvlag in top en volgen de gelukwenschen. Nu mag het wel absoluut uit den booze geacht worden, dat men reeds bij voorbaat op een nederlaag rekent, doch in dit uitzondedlijk geval zal men toch goed doen op alle mogelijke gevallen voorbereid te zijn en dan niet met leege handen te staan. Intus- schen zal het sportief zijn als RBC tracht die huld-ebetuiging maar weder mee huiswaarts te nemen-en dan als hulde te doen dienen voor den aanvoerder van hun eigen elf tal dat er in slaagde de feeststemming van Middelburg nog wat op te schorten. TSCDe Baronie. TSC krijgt het zeker niet zwakkere elftal van De Baronie te bestrijden en het zal er maar van afhangen welke club in den komen- den strijd het best voor den dag treedt. Beide hebben 15 punten vergaard, doch TSC heeft daarover 2 wedstrijden minder moeten doen dan De Baronie. Van eenigen invloe-d is <ieze wedstrijd overigens niet meer; het kan beide clubs alleen een plaats hooger in den eind- stand brengen. DERDE KDASSE. VUssingen 2Hulst. De wedstrijd die vorige week zoo onver- wabhts werd uitgesteld heeft nu deze week plaats, indien nu weer geen ander beletsel, n.l. terremsoanstandigheden, roet in het eten gooit. Over den wedstrijd zelve kunnen wij kort zijn, daar hi-ervoor verwezen kan wor den naar hetgeen wij vorige week daarover schreven, alleen zal Hulst nu niet tegenover het sterkste tweede elftal van de rood-witten komen te staan, want zonder twijfel zal een of meer reserves van het eerste elftal de reis naar Bergen op Zoom mede maken. Dit kan natuurlijk van grooten invloed zijn op het eindresudaat en stijgen de kansen dus van Hulst in niet onbelangrijke mate. Daar er verder in deze Afdeeling geen wed strijden op het programma staan, hebben de oveiige clubs tijd -om zich voor de laatste ronde gereed te maken. Ondertussc-hen is de uitslag voor Axel van groot belang en, zij het in mindere mate, ook voor de Zeeuwen. Een cverwinning van Hulst brengt deze club weer geiheel in het gezelsdhap van dit koppeleton, en zal de strijd om de eindbeslissing des te heftiger worden. Aan de Kon. Maatschappij de Schelde is onder toezioht van den heer dr. Slot het sport- vliegtuig van de Batchari sigarettenfabrieken, dat eenigen tijd geleden bij een noodlandmg ender Enkhuizen deerlijk gehavend was, her- steld. Donderdag heeft de vlieger der fabriek het toestel vanaf het vliegveld Vlissingen inge- vlogen. Het bleek dat de reparatie, de eerste die te Vlissingen plaats vond, uitstekend is verricht. Men hoopte Zaterdag naar Amster dam te kunnen vliegen. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. EERSTE KLASSE. Hoewel de positie van PSV door de neder laag van haar concurrent NAC niet weinig versterkt is, toch kan zij zich nog niet de kampioen van het Zuiden noemen, zelf-s niet wanneer het aan haar gelukt om in den eerstkomenden strijd tegen Bleijerheide de beide punten te vermeesteren, waaraan wel niet getwijfeld behoeft te worden. Eerst de daarop volgende overwinning zal haar aan het begeerde doel brengen. Dat Bleijerheide er niet in zal slagen PSV op haar we-g der overwinnningen een halt toe te roepen is wel zetor. NO AD moet naar het sterke Juliana en daar deze jongste Eerste Klasser vooral op eigen terrein niet voor de poes is, zal het wel op een nederlaag van de bezoekende club uit- loopen. LONGA krijgt de hoofdstedelijke club van Limburg op bezoek en daar beide clubs vrij- wel even sterk zijn, is de voorspelling voor dezen wedstrijd moeilrjk. TWEEDE KLASSE. DOSKOVlissingen. DOSKO en Vlissingen, langen tijd de rivalen van Middelburg, zagen in de laatste weken hun kansen resp. door Breda en Temeuzen ontnomen en moeten zich nu tevreden stellen met het bezetten van de tweede of derde plaats. Deze ontmoeting zal dus vermoedelijk beslissen welke club als tweede of derde zal eindigen, en, al kan het best juist andersom uitvallen, dan geven wij aan de bewoners van (Slot.) Verdeeling landbouwsteun Wat betreft de verdeeling van den land bouwsteun tracht de minister, waar mogelijk met inachtneming van de beschikbare midde- len, in het verschil tussohen de akkerbouwbe- drijven en de veehouderij en tuinbouwbedrij- ven verbetering te brengen. Da-t de steun aan de akkerbouwproducenten in de kleistreken hooger is dan in de zandstreken is een gevolg van het verschil in teelt op deze beide soorten grond. Ook in normale tijden is de opbrengst van de klergronden hooger dan die van de zandgronden, waartegenover echter staat, dat ook de kosten van de kleibedrijven hooger zijn. De aandacht van den minister is bij voort- during gevestigd op de moeilijkheden, waarin de zgn. kleine bedrijven verkeeren. Waar dit maar eenigszins mogelijk is, werden maat- regelen genomen voor deze bedrijven, en be- staande regelingen uitgebreid. De minister toont aan, dat op verschillende punten belangrijk gunstiger bepalingen voor de kleine bedrijven zijn gemaakt dan voor de grootere. Minder juist is dan ook de opvatting van die leden, die meen-den, dat de kleine bedrij ven van de steun-maatregelen in het algemeen nadeel zouden hebben ondervonden. De minister vestigt er de aandacht op, dat de moeilijkheden van de kleine bedrijven niet haar oorzaak vinden in de maatregelen ten behoeve van den lan-dbouw. In normale tijden waren meerdere eigenaren van deze bedrij ven in loondienst van anderen en vonden daarin hun hoofdbestaan. Daarnaast bebouw- den zij hun bescheiden st-ukje land voor eigen gebruik of hielden daarop voor eigen gebruik eenig vee. Nu de hoofdinkomsten van deze eigenaren zijn weggevallen, kan men moei- lijk volhouden, dat het Landbouw-Crisisfonds hierin zou moeten voorzien. Intusschen heeft hij opdracht gegeven een onderzoek in te stel len naar den toestand van doze bedrijven en de oorzaken, die tot dezen toestand hebben geleid. Zoodra hij het door hem gevraagde rapport heeft ontvangen, zal hij nauwgezet overwegen, of op eenigerlei wijze nog iets voor deze groep gedaan zou kunnen worden. De minister voegt hieraan nog toe, dat bovendien ertegen gewaakt moet worden, dat een zeer veel verder gaan-de steun aan de kleine bedrij ven in tal van opzichten zou moeten gaan ten koste van de grootere bedrijven, waardoor deze mogelijk een deel hunner landarbeiders zouden moeten ontslaan, hetgeen hij ten zeer- ste zou betreuren. Het toekennen van individueelen steun aan de kleine boeren zou in strijd zijn met het een maal gekozen systeem van steun aan het be- drijf. De vraa-g, of de mogelijkheid bestaat eenige degressie in de steunverleenimg toe te passen, hetgeen Indirect aan de kleine bedrij ven ten goede zou komen, wil de minister gaame enderzoeken. De steunverleening te beperken tot den eigenlijken landbouw zou in strijd zijn met de landbouiw-crisiswet 1933, waarbij de omschrij- ving „landlbouw" niet tot den eigenlijken land bouw is beperkt. Een voorstel tot wijziging in dit opzicht komt den minister niet ge- wenscht voor. Systeem van steunverleening. Dat een te ver gaande reglementeering plaats heeft en dieper in het bedrijfsleven wordt ingegrepen, dan strikt n-oodzakelijk is, kan geenszins worden toegegeven. Inderdaad is het medezeggenschap van be- langhebbenden bij de uitvoering -der crisis- maatregelen in den laatsten tijd niet verder uitgebreid. Een te ver gaan in deze richting zou er toe leiden, dat de centrale leiding op den achtergrond zou geraken en dat de mi nister de verantwoor-ding zou moeten dragen voor de daden van hen, voor wic hij niet ver- antwoordelijk is. De ftaancieele gestie der lagere uitvoeringsorganen is niet altijd van dien aard, dat toeszicht kan worden ontbeerd. Bovendien is een objectieve instantie, buiten belanghebbenden om, bij het nemen van be- slissingen, waarbij ook met de belangen van andere bevolkingsgroepen rekening moet „c.l c.nniuv-.Ji ii.ci'Aeiijr.Ijc illiUi-S lC T onc^tnt uot na-aiujt, aat ue bareaacratie huo.gtij zou vueren en meikt op, oat men te Vve.ii.g reivemiug houdc met hec reit, dat de genecie lanauouwcrisisorgamsatie een enorm apparaat is, aat in enxele maanden moest wui-ae-n opgeibouwd. Onvoorzichtige deeentra- lisatie zou hier leiden tot chaatische toestan- den. ivaarmate de organisatorische toestanden ziJn meer conso.ideei-t kan gelei-delijk tot meer flecentraiisatie worden ovengegaan. Wat betreit de belangen der landarbeiders deelt de minister meae, aat op den thans in- geslagen weg zal worden voortgegaan, o.a. door net nemen van zeer strenge maatregelen tegen lanuaroeiders, die de uitspraken van den aroiter met voldoende naleven. Verder meen-t hij op dit o-ogeniblik nog niet te moeten gaan; met name kan hij geen vrijheid vinden den landbouwers de verpiichting op de leggen col- lectieve arbeidsovereenkomsten te sluiten. Van de thans genomen maatre-geien zal bo vendien, naar vertrouwd mag worden, een vokroende preventieve werking uit-gaan. Een dwajig om het gebruik van machines te verbieden of aanzienlijk te beperken, kan met anders dan de productiekosten ve hoogen. Op dit ocgenlblik is daarvoor de tijd niet ge- sohikt, terwijl aan verhooging van steunbe- dragen niet gedacht kan w-orden. De landar beiders zullen op andere wijze geholpen moe ten worden. Door het niet meer gebruiken van machines zouden overigens weer andere bevolkingsgroepen werkloos wordsn. Beschuldigingen. Ook de minister betreurt ten zeerste, dat in het land veel omwaarheid en veel laster over den crisisarfbeid en al wat daarmede samen- hangt, verspreid wordt. Zijnerzijds wordt daar- tegen gedaan wat in zijn macht ligt. Steeds meer gaat hij er toe over onjuiste berichten, nadat zoo noodig een volledig onderzoek is in- gesteld, in de pers tegen te spreken. Van bet doen van perspublicaties wordt een zoo ruim mogelijk gebruik gemaakt. Met waardeering denkt hij hierbij aan de medewerking welke de pers in het algemeen hierbij verleent. Alle onjuiste berichten tegen te spreken is niet mo-geiijk en ligt ook niet op den weg der re- geering. Het door eenige leden aambevolen middel betreffende de invoering van een zgn. droit de reponse zal de minister met zijn ambtgenoot van justitie bespreken. 'Het definitieve rapport van de commissie- Beumer omtrent de gestie der Nederlandsche Varkenscentrale heeft den minister nog niet bereikt. Het is hem echter bekend, dat de commissie met groote voortvarendheid de om- vangrijke materie onderzoekt. Overhaasten komt hem niet gewenscht voor. Zoolang het eindrapport niet is ingekomen heeft de minister gemeend geen nieuwe op- drachten aan de conmissie te moeten ver- strekken. Dit sluit intusschen geenszins in, dat beschuldigingen tegen crisis-instellingen en ambtenaren niet zouden worden onder- z-ociht. In dit verband is het gewenscht nog eens te vermelden, dat iedere bij het departe- ment inkomende klacht, mits deze in behoor- lijken vorm is gesteld, met ernst wordt onder- zocht. Steeds worden de klagers met het re sultaat van het onderzoek in kennis gesteld. De ervaring leert intusschen gelukki°\ dat het overgroote deel der klachten ongegrond is. Voor openbaarmakinig van de zittingen ge- voelt de minister zeer weinig. Algemen beheer. zicht gesehiedt echter centraal van de leiding van de Centralen crisis-controledienst uit, die vanzelfsprekend ook rechtstreeks opdrachten aan de controleurs kan geven. Eenige meerdere kosten zijn aan dezen op- zet niet verbonden. Naar de meening van den minister voldoet de tuohtrechtspraak. De beslissingen getuigen van den grooten ernst en objectiviteit, waar mede de zaken behandeld worden. Inderdaad is gebleken, dat de reorganisatie welke in het afgeloopen jaar tot stand is ge komen, aan de gestelde eischen voldoet. Een omvangrijke opfoouw als heeft plaats gehad, moet natuurlijk wel in den beginne wel eenige stroefheid in uitvoering met zich brengen. De moeilijkheden zijn intusschen thans voor het grootste deel overwonnen. De minister heeft opdracht gegeven op kor- ten termijn een onderzoek door daartoe be- voegde personen te doen instellen naar de organisatie en perscneele bezetting van de verschillende crisisdiensten. Degenen die daar mede belast zijn, staan voor een verre van gema-kkelijke taak. Het komt den minister niet gewenscht voor op dit oo-genblik, nu dit onderzoek aan den gang is, de personeels be zetting te beoordeelen. Wat de salarieerinig van het personeel be treft, deelt de minister mede, dat het niet juist is, dat buitensporige salarissen worden betaald en evenmin, dat bij bet crisispersoneel personen zijn aangesteld op salarissen welke zeer ver uitgaan boven hetgeen zij in hun vo rige betrekkingen verdienden en dat er voor een zoodanige prohootie geenerlei reden be- sbond. Het tegendeel komt wel voor. Ten aanzien van de salarieering zijn de ambtenaren, behalve de regeeringscommissa- rissen en enjeele rijksambtenaren in den cri- sisdienst werkzaam, ingedeeld in verschillen de groepen en wel: hcofdambtenar-en, in welke gr-oep slechts 'n zeer gerin-g percentage is geplaatst. Salaris boven f 4800 tot f 9600. Het aantal crisisamb- tenaren, dat meer dan 4800 ontvangt be perkt zich tot 28, terwijl slechts 9 een sala ris van meer dan /6000 ontvangen; van en- kele dezer functionarissen is voorts nog een onderzoek aanhangig naar de vraag of ver- laging niet mogelijk is. De andere groepen hefchen salarisgrenzen van 3200—4800, van 2000 tot 3600, tot f 240-0, van 720f 1200 en van f 480960. In zeer bijzondere gevallen is een toelage mogelijk, welke tot heden afgescheiden van een toelage aan enkele rijksamtotenaren, die in den crisis arbeid werkzaam zijn, nog slechts in een geval is toegekend. Op de salarissen van de ongehuwden boven f 1800 wordt een k-ortin.g van 10 pet. toege- past. Ook ten aanzien van de rechtsp-ositie van het personeel zijn bepaalde regelen ge steld. Waar mogelijk wordt een beroep op de ar- beids'beurs gedaan bij aanstelling van perso neel, terwijl mede de belangen van de wacht- gelders niet uit het oog worden verloren. De gewestelijke tarwe-organisaties zullen binnenkort worden. ontbonden en crisisorga- nisaties worden. De aan den tarwesteun verbonden kosten hebben meer het karakter van in- en ve> kocpkosten dan van personeele en materieele uitgaven. Het is onmogelijk om deze kosten los van de resultaten van den tarwehandel in de be-grooting op te nemen. De inderdaad dure controle op de regeling van den aardappelsteun is een van de oorza ken geweest, waarom voor 1935 een geheel ander systeem wordt ingevoerd, waarbij met belangrijk minder personeel zal kunnen wor den volstaan. De minister is van meening, dat de instel- ling van den Centralen Crisis Contioledienst e^n groote verbetering op controlegebied heeft gebracht. De meening echter, dat de controle in hoofdza-ak moet herusten bij de provinciale landbouw-crisis-organisatie kan hij niet deelen. De door hem getroffen rege ling acht hij juist. Daarbij behoort het geheele controlepersoneel wel is waar organiek tot den Centrale crisis-controledienst, maar wordt een deel der technische controleurs gedeta- c'heerd bij de provinciale landbouw-crisis-or- ganisaties, waarvan de besturen aan dat per soneel ook opdrachten kunnen geven. Het toe- ziek en niet ziek Neem 'n KROONTJE (KROONCACHETS) en qe zijt zoo weer fit. Perstuk 5ct.Doos 12 kroontjes50ci t Ingez. Mco.j De opmerking, dat door enkele organisaties te spaedig tot schorsing van een geongani- seerde wordt overgegaan, totdat een door hem hegaan feit bij tuchtrechtelijke uitspraak onherroepelijk is beslist, is ook naar de mee ning van den minister niet geheel onjuist. Ook de hoofdamibtenaar voor de tuehtrecht- spraak deelt deze meening -en heeft den mi nister in overweging gegeven maatregelen hiertegen te nemen. Bij de komende wijziging van het criisis-organisatiebesluit 1933 zal worden nagegaan, in hoeverre wijziging van de op dit punt betrekking hebbende voor- schriften moet plaats hebben. Akkerbouw en veehoudery. Akkerbouwcentrale. Tarwe en andere gran en. De minister kan niet meegaan met die leden, volgens wier inzich-t de regeering, v6<5r zij tot verlaging van den richtprijs voor tarwe mag overgaan, eerst met alle middelen moet trac-hten de bewerkings-k-osten te verlagen. Op de vraag, of het wel verantwoord is groote sctmmen te besteden aan steun ook voor die tarwe, welke verbouwd wordt op daarvoor weinig geschikte gronden, kan worden geant- woord, dat de verlaging van den richtprijs voor tarwe tot gevolg zal hebben, dat meer en meer de thans met tarwe beplante, doch inderdaad hiervo-or minder geschikte gronden, met andere gewassen zullen worden beteeld. Ook kan de minister bevestigend antwborden op de vraag of men op die gronden niet beter andere graansoorten kan verbouwen waarvan de teelt eveneens gesteund wordt. In antwoord op de meening van sommige leden, dat het hun juister voorkomt voor de uit het land- bouweredietfonds ten behoeve van het tot veevoeder bestemmen van een jaar honderd duizend ton tarwe een bepaalde som op de be- grooting te plaatsen, in plaats van daarvoor een memoriepost op te nemen m-oet de minis ter mededeelen, dat tengevolge van den ge- wijzigden richtprijs van de tarwe er verschul- ving zal plaats hebiben van de tarweteelt in de richting van voedergraan, zoodat het hem niet wel mogelijk voorkomt, de hierbedoelde niet van te voren vast te stellen wijziging in de samenstelling van den aanplant in een af- gerond begrootingscijfer vast te leggen. De minister heeft in de na de verlaging van den bijslag opgetreden prijsdaling van de rogge op de wereidknarkt, niet voldoende aan- leidimg kunnen vinden den denaturatiebrjslag te verh-cogen. Dat hij daarbij juist heeft ge- zien blijkt uit de sedert weer verhoogde pr'g- zen. In antwoord op de vraag, of de regee ring wil nagaan of de cultuur van mais in Nederland reden van bestaan kan hebben, wordt medegedeeld, dat het desbetreffende onderzoek reeds is aangevangen. Aardappelen. Het ligt in de bedoeling de steunregeling voor het volgend jaar in hoofdzaak te doen baseeren op een handhaven van de beper- king van de teelt. Hoewel daardoor het ge- vaar van een overvoeren van de markt niet geheel is voorkomen dit zal van den oogst afhangen is toch het grootste gevaar ge- keerd. Met een denaturatiehiislag, waarvan op het moment de hooigte niet kan worden vastgesteld, hoopt de minister den aardappel- prijs op een behoorlijke hoogte te houden. Het ligt in de bedoeling de vlasteelt, indien zulks noodig is, verder te steunen. De mate, waarin eventueel steam zal worden ver- leend, zal afhangen van de prij-svorming op de vrije markt. Er zullen v-oor het jaar 1935 teeltvengunningen, die eventueel het uitzicht openen op steun, worden verstrekt tot een opuervlakte van ten h-oogste 10.000 H.A. De minister meent, dat een verdere inkrim- ping van het suikerbieten-areaal voor den landbouw in zijn geheel en spe- ciiaal voor de werkgelegenheid in den land bouw zulke groote bezwaren met zich mede zou brengen, dat vooralsnog daaraan niet kan worden gedacht. De minister is van meening, dat velen zich den steun dien de Indisch-e suikerindustrie zou kunnen hebben van de Nederlandsche markt, te overdreven voorstellen. De moge- lijkheden voor suikerproductie in Indie zijn zoo groot, vergeleken met de behoefte op de Nederlandsche markt, dat Nederland zeer zeker nooit de basis zal kunnen vormen, waarop de Indische suikerindustrie zal kun nen opbioeien. Wat betreft den import deelt de minister mede, dat hij bij eventueele maatregelen zeer zeker met de belangen van onze kolonien te dien aanzien rekening zal houden. Nagegaan wordt wat te dien aanzien zou kunnen wor den gedaan. De plannen omtrent den steam aan de sui- kerbietenteelt zullen, voor zoover zij nog niet geheel bekend gemaakt zijn, voldoende vroeg- tijdig worden gepubliceerd. Meelcentrale. De minister acht het ongewenscht vreemde bestanddeelen in het brood op te nemen, om dat men daarmede het gebruik van het brood in gevaar zou brengen, terwijl bovendien kan worden medegedeeld dat de desbetreffende bakproeven hebben uitgewezen, dat de toevoe- ging van aardappelmeel een nadeeligen in vloed op de kwaliteit van het brood uitoefent. Veehouderycentrale. Varkens. Met voldoening kan Inderdaad worden ge- constateerd, dat een belangrijke verbetering is ingetreden in de verhouding tusschen de productie en eonsumptde van varkensvieesch. Onder gelijkblijvende omstandigheden be hoeft ook in de eerstkomende maanden geen te groot nadeel van varkensvieesch gevreesd te worden. De minister vestigt er voorts de aandacht op, dat in 1933 het aantal slachtingen voor export 39.93 pet. bedroeg van het totaal aan- slachtingen. Daarbij zij nog in het brjzonder op den uitvoer van spek gewezen. Dit spek is afkomstig van de varkens, welke voor het binnenland geslacht worden en het is duide- lijk, dat de uitvoer hiervan van groote betee- kenis is op de vorming van de prrjzen der varkens. In 1934 bedroeg de uitvoer van ge- zouten spek naar Duitsehland ongeveer 12 millioen K.G. Hoewel het in te voeren kwan-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2