Deze reinigings-methode is zoo eenvoudig! J3oX@M^Clkker$fes Buitenland NIEMEIJER'S OUBBEL ZAL UIT DEN VOLKENBOND TKEDEN. msrr regiment stormwagentroepen londen wordt duidelijk en TERNEUZEN, 27 FEBRUARI 1935 SCHELDEVLUCHT. ZAAMSLAG. AXEL. TJlakj&n Sc/toon Sc/up SAS VAN GENT. KLOOSTERZANDE. zachte geurige Heerenbaai (Ingez. Med.) PAKA<ri;AV De Tegeering van Paraguay heeft besloten, liet lldmaatschap van den Volkenbond op te j«ggen. Verklaard wordt, dat deze maatregel in verband staat met -de beslissing van den Yolkenbondsraad, waarbij het wapsn-embargo dfcehts voor Bolivie werd opgeheven. Deze opzegging vindt plaats op bet tijdstip Oat de Paraguaysehe troepen een hevigen aan- »al tegen Villa Montes richten om het conflict at him voordeel te beslissen. Naar aanleiding van het opzeggen van het Hfelkenbon-dslidmaatschap door Paraguay ■wordt te Genfeve opgemerkt, dat deze opzeg ging van kracht wordt twee jaar na het beta- ten van de Paraguaysehe schulden aan den tond, waarin een groote achterstand bestaat. Insiders achten het onmogelijk, dat deze schulden betaald zullen worden, zelfs indier Paraguay den oorlog binnen den termijn van twee jaar wint. De legale positie van Para guay blijft intusschen onaangetast. De Geneefsche correspondent meldt ons: De mededeeling dat Paraguay het lidmaat- aeha-o van den Volkenbond heeft opgezegd. fcomt te Geneve niet te verras^nd. De ge heele houding van Paraguay tegenover de aanbeveling der buitengewone Volkenbonds- sergadering tot oplossing van het Chaco- geschil wees op een toenemenden wrevel tegen Genive. Nu de belangrijkste wapenvoort- brangends staten bovendien overeenkomstig de aanbevelingen van de commissie van 23 aan de buitengewone Volkenbondsvergadering feet verbod van wapenlevering aan Bolivie hebben opgebeven, was de verontwaardiging In Paraguay tegen den Volkenbond nog ge- ■tegen Het is te hopen, dat thans de com- mlssie van 23 spoedig zal bijeenkomen om aan de Volkenbondsstaten doeltreffende maat- regclen aan te bevelen die de macht der Vol- fcenbondsgemeenschap tegenover een hals- starrigen staat duidelijk zullen doen blijken. In de nota. waarin Paraguay kennis geeft gXB het besluit, uit den Volkenbond te treden, wordt als reden aangevoerd, dat de Volken bond geen gevolg heeft gegeven aan het ver- soek van de regeering van Paraguay, een anderzoek in te stellen inzake de verantwoor- ^lelijkheid voor het Gran Chaco-conflict. In rerband hiermede, aldus wordt gezegd, heeft de Volkenbond niet het rech-t tot het toepas- sen van sancties. In de nota wordt eveneens geprotesteerd tegen de eenzijdige opheffing van het em bargo op den wapenuitvoer zooals ten aanzien wn Bolivia is geschied. EEN OUD-MINISTER ZAL TERECHTSTAAN. De Parijsche kamer van inbeschuldigingstel- Kng heeft den oud-minister van justitie Rend Renoult naar het Hof van assiesen verwezen. Hlj wordt er van beschuldigd in de zaak- Btawisky misbruik te hebben gemaakt van *£n Invloed als minister en senator. TIEN MILLIOEN VOOR EEN MOTOR. Fransche minister van luchtvaart heeft JDe L. -aen premie van 10 millioen frank uitg'eloof a soor den bouwer van een Franschen oliemotor, ■welke een Fransch vliegtuig in staat zou stellen het Internationale snelheidsrecord over t&OUO K.M. zonder tusschenlanding op zijn aaa.m te brengen. ONTBONDEN. Bij mlnisterieel besluit is het sedert 1920 bestaande regiment stormwagentroepen, dat te Slnt Denijs-Westrem bij Gent, Gamizoen fcteld, ontbonden. Het wordt vervangen door ecu aantal gemotoriseerde anti-tankbatterijen. soorzien van stukken geschut van 47 m.M. Ben dezer batterijen blijft te Gent. De andere >nitr.n toegevoegd worden aan de grensdeta- ebemienten in Limburg, Luik en Luxemburg. Wo ens dag 27 Februari wordt het vaandel van bet ontbonden regiment, in 1928 door koning Albert overhandigd, naar het Legermuseum te Brussel overgebracht. Zoowel te Gent als de hoofdstad zal dit met een militaire plechtigheid gepaard gaan. SOCIALISTISCHE BETOOGING TE BRUSSEL NIET DOORGEGAAN. De dag van Zondag is te Brussel rustig en Mmder eenig incident verloopen. Daar men wreesde dat socialisten en communisten on- danks het demons'tratieverbod toch zouden protoeeren betoogingen op touw te zetten, ha' <fe waamemende burgemeester m de regae- rinsfswiik omvangrijke veiligheidsmaatregelen jrenomen en een groot aantal gendarmes en nolitie-agenten in de z.g. „neutrale zone wnulom het Kamergebouw, de mmistenes en bet koninklijk paleis geconcentreerd. Deze wsorzichtigheidsmaatregel scheen echter over- hodig: er gebeurde echter niets bijzonders. De Usaf", de op militaire leest geschoeide anti- fescistische jeugdorganisatie van de Belgische wcrkliedenpartij, had aangekondigd, dat zij m de buitenwijken betoogingen tegen 't „illegale nerbocl van de socialistische demonstrate op touw zou zetten, maar nergens viel lets van ctergelitke betoogingen te bespeuren en de Bondag is dan ook in geheel Brussel in pais «w vree verloopen. BERLIJN BEGRIJPT. De vastberadenheid, die Londen opeens ten- Hoonspreidt, heeft schrijft de N. R. Crt indruk gemaakt te Berlijn. Op eens is het uit aii«t de ontwijkende tactiek. Dit is een reden fart, voldoening, niet alleen voor Londen en Farhs, maar waarschijnlijk ook voor verschi - lende goede Emitsche diplomaten. Die hebben eeker gewaarschuwd, dat de anderen zich niet fen den neus zouden laten nemen, ,,aan den neus rondleiden", zooals het in het Duitsch aoo bijzonder teekenend heet. Wij hebben de alimheid van de Berlijnsche „die hards" naief £Bnoemd. Geen oogenblik hebben wij kunnen gelooven, dat dit de uiteindelrjke politiek van Berlijn zou zijn. Maar men heeft den betrok- ken raadslieden toch eens met him methoden laten probeeren. De schade en schande, die van dergelijke experimenten onvermijdelijk het gevolg moeten zijn, heeft men er voor over gehad. Wij herkenden deze tactiek zoo ge- makkelijk, omdat wij haar vele malen tijdens den oorlog hebben zien toapassen, en dan door bekwame vaklieden in de Wilhelmstrasse sar- castisch hebben hooren beoordeelen. Een dreunende slag op tafel met Engelsche vuist is voldoende geweest. Engelsche betoo- gen worden te Berlijn soms het slechtst juist door diegenen verstaan, welke op dat oogen blik den doorslag geven. Als die Duitschers zich willen doen gelden, dan leggen zij dat terdege in hun toon. Te Londen heeft men te veel aanraking met oosterlingen gehad, om aldus te spreken. De oosterling kan beleefd, ja, haast onderdanig in zijn woorden bijlven, als hij steeds bezig is den hardsten dwang uit te oefenen. De Engelschman blijft, als hij be leefd van aard is, ook heel lang uitermate hoffelijk. Van dat type is Sir John Simon een voorbeeld. O, zeker, hij is geen krachtige fi- guur. Of juister: Hij heeft niet altijd oog voor het zwakke in zijn eigen houding of positie. Hij is een van die insulaire Engel- schen, die zoo vast overtuigd is van het over- weldigend moreel en materieel overwicht van het Britsche rijk, dat zij het reeds genoeg ach ten het gezag van dat rijk als terloops in de schaal te leggen, om deze te doen neerslaan. Zij moeten altijd weer eerst ondervinden, dat „een kleine hamer, fel gedreven", meer kracht heeft dan een „zware hamer, zacht aange- bracht". De Duitscher, die gaarne de vuist laat dreunen, begrijpt deze schijnbare ziwak- heid heel moeilijk. Dit is immers ook het noodlottig misverstand van 1914 geweest, toen het hoogste Berlijn, ondanks alle waarschu- wingen, niet kon gelooven, dat Engeland zou meedoen. De Engelschen spannen zich niet spoedig in, maar zij kunnen het, als het onvermijdelijk blijkt. Het oogenblik kan aanbreken, waarop zij, nijdig, hun gewicht in de schaal smijten. En dan beteekent Engeland nog veel. Wat wij met de vuistslag van Engeland, die Berlijn nu begrepen heeft, bedoelden, is het bericht, dat Simon misschien zijn reis naar Moskou zou voortzetten. Vrijdag heeft onze Berlijnsche correspondent reeds medegedeeld, welk een pijnlijken indruk dat te Berlijn ge maakt heeft. Zooals gezegd, wij gelooven niet, dat er te Berlijn enkel verschrikte gezichten geweest zullen zijn. Sommigen, wier goede raad in de wind geslagen is, zullen een goede portie leedvermaak in hun hart hebben kun nen smoren. Er zijn tenslotte nog geen onge- lukken gebeurd. Er is alleen een discussie ge- voerd, die niet naar de woorden maar wel naar den geest, als volgt geloopen is. „Wij willen over a, b, c en d met u spreken". „Uitstekend, wij willen wel, met alle voorbe- houd, over a met u praten". De volgende repliek is een handbeweging met de beteeke- nis: „Kunt gij niet lezen?" En dan volgt nog: „0, zeker, wij willen graag een gesprek begin- nen over a, b, c en d". Het heele tafereel is niet tragisch. Toegepaste paedagogie is dat gewoonlijk niet. Intusschen zijn niet alleen zekere heeren te Berlijn, maar ook wij toeschouwers wijzer ge- worden ten opzichte van de bedoelingen van Londen. Het communique had daarop een toe- lichting gegeven, die de meesten onzer maar j b=trekkelijk zullen hebben vertrouwd. Het communique leek duidelijk: „Wij moeten de Duitschers beleefd en als gelijk behandelen, wanneer wij met hen verder willen komen. Geen ultimata. De stok niet in de hand, maar achter de deur. Er moet nu iets geschieden, om een einde te maken aan de eeuwige onrust en onzskerheid, en verder aan den krankzin- nigen wedstrijd in bewapening. Daarvoor zijn de verschillende verdragen noodig. De Duit schers moeten niet weerbarstig zijn, dat zou bewijzen, dat zij bedenkelijke plannen koeste- ren. Wij moeten hun, in een vorm, waarop niets aan te merken valt, een uitnoodiging zenden om over alles, Wat wij als een nood- zakelijkheid voor den vrede beschouwen, mede te onderhandelen. Verder doen wij nu nog niets. Wij wachten de antwoorden van alle uitgenoodigde staten af. Zijn die a.ntwoorden binnen, dan komen wij weer bijeen". In dit laatste, onschuldige zinnetje, stak het dreige- ment. .,Wij gaan desnoods zonder Duitschland door''. Heeft men te Berlijn de emst daarvan nief begrepen Wij kunnen het ons heel goed voor- stellen. Zooals gezegd, ook wij waren er niet zeker van, dat het dreigement meer dan een noging tot zachte pressie was. Er was on- zekerheid. Maar zekerheid, dat Engeland niets zou doen bestond er toch allerminst. Zoo waren de omstandigheden niet meer. Te Ber lijn echter hebben zij, die daarop durfden spe- culeeren, gezegevierd. Wie het waren, is niet zoo gemakkelijk te zeggen. De oude A-Duit schers zijn niet vanzelfsprekend de schuldigen. Onder hen is nog steeds veel neiging, heil voor Duitschland te zoeken in een samenwerkmg met Rusland. Het besluit echter had een anti- Russische strekking. Heeft de invloed van den Bait en daarom fel anti-Russisch ge- zinden Rosenberg gezegevierd? Hij heeft indertijd een gevoelig lesje gehad omtrent het- ge=n er in het Engelsch gemoed woont. Er zijn tal van mogelijkheden. Zekere groepen van oud en nieuw Berlijn kunnen elkaar de hand hebben gereikt. Maar hoe het zij, het. antwoord was een nota, die hoofdpunten tot in het onhebbelijke toe buiten beschouwing liet Engeland moest daarop kleur bekennen. Zou het dat doen? Of de Engelsche vastberadenheid nu zoo groot geworden was, dan wel, of de proef, die Berlijn met het geduld der Engelschen had ge- nomen, toch werkelijk al te tartend was ge weest het effect liet niet lang op zdeh wach ten. Wij hebben de vorige week al op een be- drijvigheid kunnen wijzen, die het gezoem is geweest, dat aan het slaan van een groote klok pleegt vooraf te gaan. De slag kwam ook. Men heeft te Berlijn geen oogenblik ge- aarzeld omtrent zijn beteekenis. Londen liet zich niet van Frankrijk aftrekken, Londen was integendeel bereid, de Fransch-Russische samenwerking niet alleen te erkennen, maar zelfs de nuttigheid ervan voor eigen gebruik te onderzoeken. Een geweldige schaduw viel er over de Duitsche politiek: De schaduw van de herrezen entente coridale tegen Duitsch land, nu met Italie reeds onmiddellijk erbij, en zonder een Donaumonarchie als tegenwicht. Men kent te Berlijn zeer wel de verdeelde ge- voelens in Polen omtrent de politieke onen- tatie van het land. Wat zou de invloed van Sir John Simon daar kunnen bewerken, bij het moreel en economisch gezag, dat hjj vertegen- woordigt, en bij de overredingskracht, die een Engelsch-Russische toenadering op zich zelf al, door haar dom gewicht, te Warschau moest ui'toefenen. De slag van Londen was zeer wel- berekend. Berlijn moest zwichten. Het heeft den slag nog lang niet verloren, maar de eerste strijd om het voorterrein is te zijnen nadeele beslist. DE ZAAK LINDBERGH. Er wordt gemeld, dat de vrouw van presi dent Roosevelt zich in het openbaar had uit gelaten over het vonnis in de zaak Haupt- mann. Welk vonnis haar wel wat had be- angstigd, omdat haars inziens toch altijd de mogelijkheid van een gerechtelijke dwaling moest worden aanganomen. Beroeps-juristen en hooggeplaatste ambtenaren van het O. M. zijn over deze uitlating van de vrouw van den president slecht te spreken; zij achten het be- denkelijk, dat deze bewering bij veie menschen geloof zal vinden enkel en alleen, omdat hij geuit werd door de vrouw van den president der Vereenigde Staten. MOEILIJKE REDDING. Dinsdagmorgen is alhier binnengekomen het Spaansche stoomschip Galea", dat op weg was van Barcelona naar Gent, met een lading potasch, en aan boord waarvan zich de ge- redde bemanning van het ter hoogte van Kaap Finisterre vergane Italiaansche stoomschip „TaIde" bavond. Omtrent de redding vernemen we nader, dat, toen de .Galea" in de nabijheid van Kaap Finisterre was gekomen, men aan boord nood- seinen opving van het stoomschip „Taide", dat op tie rotsen omhoog was geloopen en in tweeen was gebroken. Onmiddellijk werd koers gezet naar de plaats waar de „Ta'ide" in nood verkeerde en toen men daar was aangekomen, werden on- verwijld reddingspogingen in het werk gesteld. Aan boord van de „Galea" werd esn reddings- boot gestreken, doch tengevolge van de hooge zeeen, sloeg deze tegen den scheepswand in stukken. Een andere sloep die gestreken werd, bracht het er beter af. Hiermede kon naar het in nood verkeerende stoomschip gevaren worden en men slaagde erin de geheele be manning, bestaande uit 23 koppen, veilig aan boord van de ..Galea" te brengen. De ,,Ta'ide" die op weg was van Polonia naar Brindisi wordt als verloren beschouwd. De „Galea" heeft inmiddels zijn reis naar Gent voortgezet, alwaar de bemanning het schip zal verlaten om de reis naar het vader- land te aanvaarden. DOOD WATER. Gisteravond werd in het „Luxor-Theater" voor de leden van het Nutsdepartement te Ter Neuzen de premiere voor Zeeuwsch- Vlaanderen gegeven van de op de film-olym- piade te Venetie bekroonde Nederlandsche film „Dood Water". Het bestuur van het Nutsdepaitement heeft ongetwijfeld met het organiseeren van dezen avond de leden aan zich verplidht. Zij waren in grooten getale opgekomen en hebben van de vertooning van deze echt Nederlandsche film volop genoten. De intrige is saamgeweven met de inpoldering der Zuiderzee en in sterk spel wordt een kijkje gegeven op het leven en streven der visschersbevolking die vroeger op de Zuider zee hun bedrijf uitoefenden. Voor de pauze werden eenige zeer interes- sante wetenschappelijke films vertoond. De eerste gaf in beeld de ontwikkeling van de film, ook van de geluidsfilm en met ons zul len velen er van opgezien hebben, dat reeds 30 jaar geluidsfilms werden gemaakt, welke echter door het zwakke geluid geen succes hadden. Ook was belangwekkend de film in beeld brengende de groei en vermenigvuldi- gmg van planten, terwijl een comische teeken- film de hoogstaande kunst van den teekenaar te bew'onderen viel. PROVINCLALE STATEN-VERKIEZING. De Centrale ,,Zeeland" van de Liberaie Staatspartij de Vrijheidsbond heeft de defi- nitieve lijsten voor de Statenverkiezingen als volgt vastgesteld voor de zeven kieskringen: Middelburg: 1. Mr. Th. Portheine; 2. L. A. Stofkoper; 3. A. Jeronimus Jr.; 4. Mr. J. Moolenburgh; 5. Mr. J. G. Veltman Fruin; 6. Dr. H. Reilingh. Vlissingen: 1. J. C. Paap (aftr.); 2. H. B. J. Knocp; 3. Mevr. G. Laernoes-Zoutman; 4. Mr. P. M. W. J. v- d. Slikke; 5. D. L. H. van Raalte; 6. A. E. Dudok van Heel. Goes: 1. J. M. van Bommel van Vloten, Goes (aftr.); 2. D. W. Lindenbergh, 's-Heer Arendskerke; 3. A. v. d. Have, Kapelle; 4. Mr. Ph. R. Hugenholtz, Goes; 5. M. Klooster- man Czn, Wolphaartsdrjk; 6. J. J. van Gorsel, Rilland-Bath7. Mej. A. C. der Kinderen, Goes. Tholen: 1. W. Moelker (aftr.); 2. M. W. van Arenthals, Kats; 3. C. G. Hage, St. Maar- tensdijk; 4. J. F. Dees, Colijnsplaat; 5. L. J. van NieuwenhuijzenSt. Philipsland; 6. J. M. Bom, Wissekeike; 7. J. L. van Gorsel, Oud- Vosseimeer. Hulst: 1. L. J. Geelhoedt (aftr.), Ter Neu zen; 2. J. v. d. Peijl, Ter Neuzen; 3. C. H. H. Wisse, Zaamslag; 4. A. Meertens, Hoek; 5. P. de Regt, Zaamslag. Schouwen-Duiveland1. H. C. v. d. Zande (aftr.), Nieuwerkerk; 2. P. Koorjman, Zierik- zee; 3. W. G. Boot Wzn, Burgh; 4. Mr. C. J. du Croo, Zierikzee; 5. C. Gast, Brouwers- haven; 6. A. C. v. d. Have, Oosterland; 7. H. J. Doeleman, Zierikzee; 8. C. A. Boogerd, Noordwelle; 9. M. Vijverberg, Bruinisse; 10. A. P. v. d. Weijde, Ellemeet. Sluis: 1. P. Erasmus (aftr.), Oostiburg; 2. D. H. van Zuyen, Breskens; 3. A. I. Leenhouts, Retranchement; 4. W. P. Verplanke, Biervliet; 5. A. H. J. Beuningh, Groede; 6. J. M. Ris- seeuw, Schoondijke7. A. Cambier, Breskens; 8. M. Verbrugge, Waterlandkerkje; 9. I. Schijve, IJzendijke; 10. I. de Bruyne, Nieuw- vliet; 11. J. Risseeuw, Schoondijke; 12. J. de Hullu, Groede; 13. A. J. Lako, Zuidzande; 14. A. Theri, IJzendijke; 15. Mr. J. Erasmus, Oostburg; 16. J. Beeu, Cadzand; 17. P. M. van Iwaarden, Cadzand. BANKIERSFIRMA L. VAN WAESBERGHE. In de liquidatie van de firma L. van Waes- berghe-Janssens te Hulst, voorheen bankiers te Hulst, Axel, Sas van Gent, Ter Neuzen en Oostburg, werd tot op heden 35 uitgekeerd. Thans wordt de laatste uitkeering in vooruit- zich't gesteld en wel van 27 j r/<waardoor in totaal dus 62 Yz wordt uitgekeerd. Door de liquidateurs werd een schrijven aan de schuldeischers gericht waaraan „de Tel." het volgende ontleent: De liquidateuren kunnen mededeelen, dat van bevriende zijde een syndicaat is gevormd, hetwelk bereid is tegen volledige kwijting en ddcharge aan de firma, firmanten en liquida teuren 15 Maart a.s. alsnog uit te betalen 27% der vorderingen. Alle vorderingen en zaken der firma, die nog niet geliquideerd zijn, worden dan door dit syndicaat overgenomen. Liquidateuren adviseeren uit den aard der zaak hieramtrent zeer gunstig. Immers er zijn tal van processen aanhangig, waarin de firma is betrokken, die nog jaren kunnen duren en waarvan de uitslag twijfelachtig is. Er zijn vele vorderingen geheel onverhaaltoaar of slechts voor een zeer klein deel verhaal- baar gebleken, van andere moet de inning en ook dan nog slechts de bij accoord vastge- stelde en verminderde som over langen tijd gebeuren. Dit alles is voor de firmanten noodlottig. maar nog veel meer voor de crediteuren. Het aanbod heeft de groote aantrekkelijk- heid van een zekere en d a d e 1 ij k e be- taling, terwijl voortgezette liquidatie een on- zeker bearag op langen zeer enzekeren ter- mjjn in uitzicht stelt. Zelfs indien een kleiner percentage dan bij voortgezette liquidatie ware te bekomen, zou een accoord als dit voordeeliger zijn voor de crediteuren, die dan immers ee der aau hun gel-d komen en daar van of rente trekken of het kunnen gebruiken in hun zaken. Maar het percentage hetwelk aangeboden wordt, is niet kleiner, veeleer het tegendeel. AANBESTEDIN G BAGGER WERK. Op Woensdag 27 Maart 1935, des voormid- dagis 11 uur, zal, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: het uitvoeren van baggerwerk in het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen en in de West- en Oostbuiten- haven te Ter Neuzen, behoorende tot de wer- ken van het kanaal van Ter Neuzen. OPDRACHT VOOR DE „SCHELDE". De Kon. Maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen zal voor de N.V. ,,Vlismar" ten behoeve van haar oliebunkerstation aan de buitenhaven zes nieuwe tanks bouwen, waar van 5000 en een van 4000 ton. BOND VAN JONGE LIBERAL EN. Het propagandafonds van den Bond van Jonge Liberaien heeft Vrijdagavond de cam- pagne in Zeeland ingezet met een vergadering in Groede (2.-V1.), waar in samenwerking met den heer Groenewout, door den secretaris van het fonds, den heer A. J. Hendriks, is over- gegaan tot het stichten van een voorloopig bestuur van de eerste afdeeling van den Bond over de Schelde. Bovendien is Zaterdagmid- dag in een vergadering van de centrale kies- vereenigmg Zeeiand te Goes oontact gekregen met talrijke afdeelingsbesturen. Op die bijeen- komst werd de gedachte van een sterken B.J.L. in Zeeland warm gesteund door de heeren Mr. M. H. de Boer, lid van het dage- lijksch bestuur van de Liberaie Staatspartij, en het Tweede Kamerlid Mr. G. A. Boon. Propaganda-avonden van den Bond van Jonge Liberaien zijn nu in voorbereiding in de ge- meenten Goes, St. Maartensdijk, Tholen en Vlissingen. EEN VLIEGVELD NABIJ BRUGGE. Sedert eenige weken is het plan opgevat, op een paar kilometers afstand van Brugge, een vliegveld aan te leggen, dat niet alleen als oefenterrein voor het vliegen zonder motor, maar ook als landingsterrein voor gewone handelsvliegtuigen geschikt zou zijn. Wet- houder Reyelandt en de gouverneur van West-Vlaanderen, Mr. H. Baels, houden zich met de verwezenlijking van dit plan bezig. Men aarzelt voorloopig nog omtrent de defi- nitieve keuze van het vliegterrein, dat op het z.g. „Maeleveld" dicht bij het voormalige mid- deleeuwsche slot van den heer van Maele, graaf van Vlaamderen, of te Assebroeke, nabij de patronenfabriek van de Fabrique Nationa- les d'Armes de Guerre tot stand zou komen. Naar verzekerd wordt zou de K.L.M. zich in principe, geneigd hebben verklaard, indien het terrein ten minste voldoet, Brugge als tus- sc'henlandingsplaats in de zomerregeling (lijn AmsterdamKnokke b.v.) op te nemen. In de Maandag gehouden bestuursvergade- ring van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart is besloten de tweede Nederland sche Scheldevlucht te houden op Zaterdag 27 Juli. Zooals men weet is de tropes, De Zilve- ren Scheldemeeuw, verleden jaar gewonnen door de leerlingen der Rijksopleiding voor ver- keersvliegers in een F.K. 43 toestel der K.L.M. Deelname aan den wedstrijd is alleen open- gesteld voor sportvliegers. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge zijn als gevonden gedeponeerd: Een radiatordop en een Rjjwielbelastingmerk. Rechthebbenden vervoegsn zich aldaar. Samenwerking. Op initiatief van den burgemeester is onder zijn presidium uit de bei-de besturen van het „Groene"- en ..Wit-Gele Kruis" een comitd gevormd, hetwelk zich ten doel zal stellen gelden bijeen te brengen voor het Nationaal Koningin-Moeder Herdenkingsfonds tot steun aan on- en minvermogende tuberoulose leiders. De burgemeester wordt in dit comitd ge- assisteerd door de heeren A. E. C. Kruijsse als secretaris en J. A. Breepoel als penning- meester. R. K. Kiesvereeniging. In de algemeene ledenvergadering werd tot voorzitter der kiesvereeniging gekozsn de heer C. Th. van de Bilt en de overige bestuursfunc- tie's vervolgens definitief als volgt verdeeld: C. Jesoirens, 2e voorzitter; A. van Maale, secretaris; mej. E. Verhelst, 2e secretaresse mej. M. Baert, penningmeesteresse; J. J. Michielsen, B. Seghers, E. Tieleman en A. Kerckhaert, bestuursleden. De afgevaardigden en hunne plaatsvervan- gers werden op voorstel van pastoor Goetstou- wers gehandhaafd. Voor hei slapen gaan een „Laxeer-Akker- tje", zonder iets aan Uw dagelijksche levens- wijze le veranderen. Geen dieei. Dank zij de nieuwe vinding van Apolheker Dumont: de nieuwe „Laxeer-Akkertjes", maakt Ge Uw bloed zuiver en verwijderi Ge uit Uw darm- kanaal de schadelijke vergiften, die U zoo hangerig en paf ferig maken. Ze geven U een pretlig opgewekt gevoel. Geen bitter of wal- gelijk smakend middel, dat soms erger is dan de kwaal. Ge6n al te heftig middel, dat U her-verstopping of op den duur een chro- nische constipatie bezorgt, maar een zacht en op naluurlijke wijze werkend middel, dat bestaat uit onschadelijke bestanddeelen plantaardige stoffen - gal-extrac- ten - z.g. melkzuur-fermenten en chlorophylle, welke zeer gunstig op geheel Uw gestel werken. „Laxeer-Akkertjes" probeeren .is de goede eigenschappen daarvan leeren waardeeren. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. UiUt-z.. >i«t Ontslag aan de Spiegelglasfabriek, Door het gemeentebestuur is Maandag aan den Minister van Eoonomische Zaken het vol gende telegram verzonden: „Heden bereikt ons het ontzettende be richt, dat bijna het geheele technisch- en kantoorpersoneel der spiegelglasfabriek ont- slag is aangezegd. Wijl dit het begin van het .einde, van deze voor Sas van Gent van zoo groot belangzijnde industrie, beteekent, doen wjj nogmaals een dringend beroep op Uwe Excellentie om deze ramp van Sas van Gent af te wenden door alsnog tot contin- genteering van spiegelglas te besluiten. Helpt ons voor het te laat is. Het Gemeentebestuur van Sas van Gent A. A. MARQUINIE, wnd. Burgemeester F. STUBB6. Secretaris." De VTljheid Blijheiders voor 't voetlicht. 't Was al laat, toen de laatste toeschouwers uit het gymnastieklokaal der lagere school zich huiswaarts begaven. Er was weer eens een tooniselvoorstelling gegeven door de jeugdige tooneelclub „Vrij- txeici Blijheid", die reeds meerdere jaren met steeds groeiend succes en nimmer verflauwend enthousiasme op de planken verschijnt. Ma an d ag avond dan was 't weer zoo laat ge- weGst. Ho= vond U de uitvoering? Met deze woor den werd ik door een getrouw bezoeker dier uitvoeringen aan boord geklampt. Dat zou ik aan U zelf moeten vragen, m'n waarde, was het antwoord. Om de waarheid te zeggen, ik vond het reuze! Aldus mijn zegsman. Ze mogen er zijn hoor! Hij kon het weten en een oordeel vellen, want als er in de Vlaamsche Schouwburg te Gent ,,Het Witte Paard", ,,de Boemelbaron", „Het Lustige Weeuwtje" of de „Fideele Boer*' gegeven wordt, behoort hij tot de vaste klan- ten. We refereeren ons dus gaarne aan zijn uit- spraak en kunnen daaraan nog toevoegen, dat bij elke gelegenibeid het spel dier jonge dilet- tanten aan kwaliteit wint. Waaraan zulks te danken is? In de eerste plaats aan de vurige toewijding, welke z(j bij de instudeering hunner vaak lastige rollen aan den dag leggen. Zij willen Excelsior; Semper Excelsior, steeds hooger op, is het wachtwoord. waarmee zij elkander aanvuren, om alles in hun spel te leggen, wat zij aan zich zelven en hun talrijk, geoefend gehoor meenen verschul- digd te zijn. Een frissche wind van willen en een steeds dieper wortel schietend inzicht van de groote cultureele waarde, die aan hun werk ten grondslag ligt, waait in de zeilen van hun scheepje, dat voor luttele jaren her zoo schuchter van wal stak. Maar er is nog een tweede oorzaak, die er het hare toe heeft bijgedragen om de presta- ties dezer jeugdige volgelingen van Thalia, de Muze van het blijspel, op hooger peil te bren gen, en wel de animeerende leiding van den heer van Rooij, het hoofd der school, die sedert den korten tijd, dat h(j zich met deze taak belast heeft, het voile vertrouwen zijner discipelen heeft weten te winnen. Slechts korten tijd in hun midden verkee- rend, kent hij zijn Pappenheimers reeds door en door. Deze rol ligt u het best, zal hij tot de een of andere temperamentvolle jonge dame uit den kring toevoegen. Gij kunt er iets van maken, uw gebaar, uw gezicht, uw mimiek zijn op den tekst berekend. Goed! ik neem haar, is het antwoord en daarmee is de zaak beslist. En de jonge dame in kwestie zal zich bij de opvoering als een nurksche oude tante ontpoppen, die alleen reeds door de voor- historische wijze waarop zij de plooien van haar kleed over de knieen gladstrijkt, den lachlust van den toesehouwer opwakt. Uw rol moet in echt Jordaansch dialect ge- speeld worden, Moedertje, heet het tot een andere, die nog nooit een ander dan het Sas- sche patois over de tong heeft laten rollen. Maar, hoe zal ik dat aanleggen is de weder- vraag. Luister maar naar de radio als Louis Davids voor de microfoon staat. All right! Sir! Het zal u gebeuren. Met het gevolg dat Moeder Jet, in haar toilet van achttieneeuwsche Jordaanvrouw haar gehoor doet schaterlachen over de wijze, waarop ztj haar Groot Mokumsche voorbeelden aan rad- heid van tong en heupgewieg niets toegeeft. Het zou te ver voeren, wanneer we elk spelend lied de revue moesten laten passeerem. Gij hebt hem zien optreden, den coupeur- tailleur met zijn kalen bol en het weerbarstige brilletje op den neus, de zielige snijdersvrouw met haar spits neusje en bleeke wangen, die met Jansen sprak, opdat alles in orde kwam, en al de anderen, in hunne met elan gespeelde rollen, en hebt u kunnen overtuigen, hoe alien zonder uitzondering hun beste beentje hebben voorgezet, om u te doen genieten van bun kostelijk spel. En ditmaal niet om eigen voordeel, maar in dienst van een prachtig doel. Want de baton, die op deze wijze verkregen zijn, komen ten goede aan de kas van het Ziekenfonds ,,Helpt Elkander", als waarvoor deze voorstelling ge geven werd. Zrj z(jn zelf arm als een kerkrat hun kas is alleen gevuld met lucht en zelf kon-den ztj het best gebruiken. Maar zij zijm als Diogenes, de wijze, die van zijn wijsheld slechts schamel leefde, maar toch gelukkig was als hem de zon bescheen. Die zon, dat is hun optimism e, de blijheid om anderen te mogen helpen. Als dat geen nobel gebaar is, dan weet ik het niet. Woensdagavond treden de jeugdige tooneel- listen voor de tweede maal voor het voetlicht. Wanneer de zaal dan weer tot op de laatste plaats bezet zal zijn, hetgeen te verwachten en te hopen is, zal Vrtjheid-Bltjheid met ge- noegdoening op deze berde avonden kunnan terugzien. En niet het minst de heer Van Rooij. die het iniatief tot deze weldadigheidsvoorstelling ge- nomen heeft. Wij brengen hem gaarne met zijn dilettan- tentroepje daarvoor openlijk onze hulde. Emstige aanrjjdiiig Dinsdagmiddag om half -twee had alhier een aanrijding plaats tusschen een locomotief der Z. V. T. M. die in de richting Walsoorden reed en een vrachtwagen der genoemde Mij, die in de richting Hulst reed. De aanrijding had plaats tegenover het cafe van den slager J. F Heije. Het achtergedeelte van den vracht wagen kwam in botsing met de locomotief en drukte daarbij den voorgevel van het caf6 grootendeels in. Deze storte met donderend geraas naar binnen. Deze instorting was hoorbaar tot tien minuten in den omtrek. In het caf6 zat de dienstbode E. R. van den Tasdijk, druk bezig met naaien. Door het neerstortende puin werd ze gedeeltelijk bedol- ven, waarbij enkele ribben werden ingedrukt. Bovendien bekwam ze nog verscheidene kneu- zingen aan armen en hoofd. De andere pd'- sonen die zich in het cafe bevonden, de chauf feur en twee inzittenden kwamen er met enkele onbeduidende wonden en den schrik af De materieele schade aan de woning -en de auto is aanzienlijk. Deze laatste is per kraan- wagen naar de werkplaats te Drie Schouwen o-ebracht. Politie en geneeskundige hulp waien spoedig ter plaatse. Het verkeer was ruim een uur gestremd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2