Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Maandag 25 Febr 1935 No. 9265 GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. VAN Vergadering van Maandag 11 Februari 1935, des namiddags 1.30 uur. Voorzitter de heer J. de Feyter, Burge meester. Tegenwoordig de heeren S. van Hoeve, A. de Feijter, D. Dees, C. H. H. Wisse, A. Haak, A. Dees, H. Bakker, D. G. Koopman, S. Buijze, C. Maas en K. Hamelink, benevens de Secre- taris J. Stolk. (2. Slot.) Hoofdstuk VIII. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. S 2. Openbaar gewoon lager onderwijs. Inkomsten 113a. Schoolgelden. 300. 113b. Vergoeding van het rijk. 5719,58. Uitgaven 114. Jaarwedden en wedden onderwijzers. 5719.58. 115. Instandhouding schoolgebouwen en terreinen lichameiijke oefening. 116. Aanschaffen scboolmeubelen. f 25. 117. Ondertiouden schoolmeubelen. f 25. 118. Aanschaffen en onderhouden school- boeken, leermlddelen en schoolbehoeften. 300. 119. Verlichting, verwarming en schoon- houden van schoolgebouwen. 300. Inkomsten: 120. Verhaal pensioensbijdragen556,98. 121. Opbrengst aanmaningen en dwang- bevelen. 25. Uitgaven 122. Kosten oudercommissies. /45. 123. Kosten vergelijkend onderzoek. Me- morle. 124. Kosten verzekering, pensionneenng enz. 565,67 125. Verzekering brand- en stormschade. 22,91. 126. Advertentiekostem. f 40. 127. Onderzoek sollicltanten en reiskosten. Memorie. 128. Invordering schoolgelden. 25. 129. Pensioenen. f 120. 5 7. Bijzonder gewoon lager onderwijs.s Inltotasten 130. Schoolgelden. f 1150. 131. Uitkeering van gemeenten art. 86. 170. 132. Uitkeering van gemeenten art. 104, eersbe lid. 250. 133. Uitkeering van andere gemeenten als voren. 100. 134. Opbrengst aanmaningen en dwangbe- velen. 25. Uitgav en 135. Uitkeering aan gemeenten art. 86. 120. 136. Vergoeding aan 101, negende lid. 5000. 137. Uitkeering aan gemeenten art. schoolbesturen art. 104. eerste lid. 140. 138. Vergoeding art. 205. 1572,14 139. Uitkeering terreinen en gebouwen aan gemeenten art. 205. 360. 140. 141. 142. 143. Rente waarborgsommen. 391,66. Rente geldleeningen. f 1200. Aflossing geldleeningen. 1900. Bijdrage hoofdstuk VII 7 kapitaal- dlenst 398.32. 144. Teruggaaf schoolgelden. Memorie. 145. Kosten invordering schoolgelden. 25 11. Bijzonder voorbereidend lager onderwijs. 146. Subsidie bijzondere bewaarscholen. f 660. 12. Lager onderwijs. (niet vallende onder de 1 t/m 11) 147. Kosten plaatselijk schooltoezicht. 50 148. Kosten commissie wering schoolver- Huim. 75. 149. Tegemoetkoming kosten art. 13, eer ste lid, L. O. wet. 390. De heer D. DEES: Mijnheer de Voorzitter. Ten opzichte van dezen post had ik gaarne van Burgemeester en Wethouders nadere toe- lichtirigen, daar ik vrees, dat we met dit be- drag niet toekomen. In de raadsvergadering van 26 Maart 1934, zijn er verzoekschriften behandeld van J. Bakker C 142 en van M. Goossen C 91, om vergoeding uit de gemeenle- kas te mogen ontvangen voor leerplichtige kinderen volgens Art. 13 der L. O. Wet 1920, wegions het bezoeken per autobus door ge- melde kinderen van de school voor Chr. Volks- anderwys te Zaarnslag, welke school meer dan 5 K.M. van hun woning is verwijderd, Mflnheer de Voorzitter. De raad heeft in die vergadering de desbetreffende verzoeken be handeld, em genoemde ouders een bedrag toe- gekend van 25 per kind en per jaar, zoolang door hun genoemde school wordt bezocht en hun woning meer dan 5 K.M. van die school U verwijderd. Mijnheer de Voorzitter. Nu zie ik op de desbetreffenden staat Model H, dat er voor die oudiers geen post is uitgetrokken. Ik vraag daarom Burgemeester en Wethouders wat is daarvan de oorzaak. In de raadsvergadering van 25 Juni 1934 zijn er dergelijke verzoeken behandeld van 3 ouders van de Griete tesamen voor 4 kinderen welke de opanbare lagere school bezoeken. Ook die verzoeken heeft de raad toegekend en au zie ik dat er op den zoo evengenoemden staat maar voor 2 kinderen vergoeding is uit getrokken, terwijl, ben ik goed ingelicht, er op het oogenblik toch nog zeker 3 kinderen ge noemde school bezoeken en vraag daarom hoe zlt dat? Mijnheer de Voorzitter. Dan komt op ge- noemden staat ook nog voor J. de Jonge voor zjjn dochtertje, maar die man is verhuisd; zijn woning is geen 5 K.M. van de school verwij derd, en moet dus worden afgevoerd; derhalve moet deze post verhoogen met 75 30 45. De SECRETARIS antwoordt, dat het mo- geljjk is, dat hierin verandering komt. De vergoedingen worden toegekend na afgifte van een verklaring van het hoofd der school welke het kind bezoekt. Zoodoende kan het voorkomen dat een vergoeding voor een kind nog niet op het model H is vermeld, omdat de bedoelde verklaring nog niet is ingekomen. De heer HAMELINK is van meening dat het kind van C. de Ridder niet meer leer- plicbtig is. De heer D. DEES merkt op, dat deze dan ook geen recht meer heeft. De SECRET ARIS verklaart nader, dat het niet te voorzien is, of deze post al dan niet verhoogd zal moeten worden, het is wel waar- schijnlijk dat hierin nog verandering komt. De heer D. DEES is van meening, dat deze post moet worden verhoogd met 75 30, dus met 45. De heer VAN HOEVE merkt op, dat dit wel mogelijk is. Dit is echter thans nog niet te voorzien en moet er indien noodig, begroo- ttngswijizlging plaats hebben. 13. Middelbaar onderwijs. Uitgaven 150. Bijdrage kosten Rijks H. B. S. f 1500. De heer HAAK merkt op, over deze post al meer te hebben gesproken. Spreker is van meening, dat het hier betreft een wet- telijke verplichting welke zwaar drukt. 15. Nijverheidsonderwijs. 151. Bijdragen aan gemeenten lager nijver heidsonderwijs. 850. De heer VAN HOEVE vindt dit ook een reuze-bedrag. 152. Bijdragen kosten onderwijs volgens leerlingstelsel aan Chr. L. Landbouwschool te Axel. >112,50. 16. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. (niet vallende onder de 1 t/m 15). 154. Subsidien aan schouwburgen of mu- ziekkorpsen. f 93,75. 155. Subsidie sport en kosten lichameiijke opvoeding. 56,25. De heer HAMELINK is van meening, dat hieromtrent is besloten, bij de behande- ling der begrooting te zullen beslissen. De VOORZITTER moet dit ontkennen. Voorgesteld wordt, deze subsidie weer als voorheen te verdeelen. Het lag niet in de be- doeling van Burgemeester en Wethouders deze te verhoogen. De heer HAA|K merkt op, er reeds meer op te hebben gewezen, dat men zooveel ver- eenigingen het eigenlijk de moeite niet loont, nu trekt men per vereeniging een 5 k f 6. De heer VAN HOEVE: Een troostprijs! De heer HAAK vindt het een geschikte ge- legenheid, deze kwestie thans ter sprake te brengen. Naar zijn meening zou het de voor- keur verdienen, dat al die plaatselijke clubjes samensmolten, dat gaf dan het voordeel, dat niet iedere vereeniging met een ,,troostprys" tevreden moest zijn, en het zou voor 66n ver eeniging, waarin al die kleintjes opgenomen waren, de moeite loonen. Dan had men niet zooveel onkosten, moest maar voor 66n ter- rein, zorgen. Het was voor de sportliefhebbers toch zeker ook beter, indien zij in Sen vereeniging waren opgenomen, doch zij ontvangen liever die enkele guldens, dan dat zij hun vereenigingen tot SSn groote vereeniging samensmelten. De VOORZITTER: Het is ons goed. De heer HAMELINK zou al gauw geneigd zijn, voor te stellen, dit subsidie maar af te schaffen. De heer HAAK merkt op, dit nu niet direct te beoogen. 153. Uitgaven voor volksfeesten. Memorie. De heer BUIJZE heeft gelezen dat deze post is uitgetrokkien voor „memorie". Wat is hier- mede de bedoeling? De VOORZITTER deelt mede, dat indien mocht blijken, dat nog iets noodig was, hierop eventu eel nog een bedrag zou kunnen worden geraamd. De heer BUIJZE zou het aanbevelenswaard vinden, hierop toch ook een klein bedrag te ramen. Toen H. K. H. op haar reis door Zeeuwsch-Vlaanderen Zaarnslag kwam bezoe ken, had de Oranjevereeniging geen enkele cent. Ook door de gemeente was niets uit getrokken. En dat de noodige contanten toch bij elkander gekomen zijn, is alleen te dahken aan enkele vrienden van het Oranjehuis, die hiervoor een offer hebben gebracht. Nu kwam #et spreker aanbevelenswaard voor, om bij dergelijke gelegenheden, indien die zich zouden voordoen, niet in het ongereede te raken, toch op dezen post een klein bedrag te ramen. De VOORZITTER is van meening, dat het beter is, voor zulke dingen die in het volk leven, te vragen aan Burgemeester en Wet houders of een collecte gehouden mag worden. De heer BUIJZE wenschte slechts een kleine post te zien geraamd. De VOORZITTER is van meening, dat men hiermede niets opschiet. De heer BUIJZE voert hiertegen aan, dat het thans steeds dezelfde lui zijn, die in hun zak tasten. Het zijn op den duur steeds dezelfde liefhebbers van Oranje, die hiervoor offeren moeten. De VOORZITTER herhaalt, dat Burge- meester en Wethouders bij dergelijke gelegen heden niet karig zijn, vergunning te geven voor het houden van een collecte. Indien hierop thans ieen bedrag van 20 geraamd wordt, schiet de Oranjevereeniging daarmede toch niets op. Men moet dan allicht enkele eerepoorten hebben, en indien men maar zoo'n klein bedrag heeft, valt het feest in het water. De heer KOOPMAN spreekt als zijn mee ning uit, dat de heer Buijze zich hier op ge- vaarlijk terrein begeeft. Indien een post ge raamd moet worden, kan deze niet minder worden geraamd dan 100. En dan is de Oranjevereeniging al gauw geneigd om te zeggen: die hebben wij in kas. Doch op 't Veer is ook een Oranjevereeniging. Binnenkort heeft men ook een burgemeestersfeest. Dan ligt het naar zijn meening ook meer op den weg, dat men vraagt een collecte te mogen houden, dan dat men er de gemeente voor aan- spreekt. De tijden zjjn er thans niet naar, hiervoor gelden op de begrooting te brengen. De heer HAAK merkt op, dat het nog de vraag zou zijn geweest of H. K. H. de Prinses er nu wel bjjzondere prijs op zou gesteld heb ben, indien Haar bezoek met bijzondere fees- telijkheden gepaard ging. lets anders zou het zijn, indien feest werd gevierd, zooals in vori- ge jaren ook wel is gebeurd. Doch dan is het nog tijd genoeg, een subsidie hierrvoor aan te vragen. Thans kan spreker voor het opbren- gen van een post niet vcelen. De VOORZITTER deelt mede, dat de op- merking van den heer Haak ad rem is. Toen H. K. H. te zijnen huize was, werd haar op- gemerkt, dat betreurd werd, dat Haar komst geheim was gehouden, opdat men Haar dan op waardiger wijze had kunnen ontvangen. Hier op werd medegedeeld, dat dit juist was ge- daan om de gemeenten niet op kosten te jagen. Met algemeene stemmen wordt besloten. dezen post voor memorie te ramen. Hoofdstuk IX. 168. Inkomsten verkoop vleesch in blik. f 2000. To. r.tvangst van de door de ge meente veileende voorschotten aan emigran- ten. Memorie. Uitgaven 169a. Werkverschaffing door derden. /4000 170. Steun aan werkloozen. f 10.000. 171, Bijdrage voor bijzondere hulp aan werkloozen. f 226. De heer HAMELINK is van meening, dat het aanbeveling verdient voor de commis sie voor werkloozenzorg voor dit jaar ook een bedrag te ramen. Naar zijn meening zou een post van f 100 noodig zijn. De VOORZITTER merkt op, dat hierover in het college van Burgemeester en Wethouders niet is gesproken. De heer HAMELINK gaat voort, dat de commissie graag verder zou gaan met haar werk. Indien de toegestane subsidie a f 150 wordt goedgekeurd, is deze al geheel ver- bruikt. Er is f 50 betaald voor huur en 50 voor liclht, de rest is cpgestookt. De SECRETARIS merkt op dat het comit<§ dan een verzoek zal moeten indienen. De VOORZITTER geeft den raad, het ramen van een post hiervoor voorloopig aan te houden. Mocht er groote behoefte bestaan, dan kan men deze kwestie wellicht in een ander licht zien. De heer VAN HOEVE is van meening, dat het comiW voorloopig zijn maal zal moeten' doen met de 150 die zijn toegestaan. Het betreffende raadsbesluit is momenteel op het departement van Sociale Zaken, ter verkrij- ging van goedkeuring. Er is van het comiW geen verzoek ingekomen. Indien het noodig is, wachten Burgemeester en Wethouders op- nieuw een verzoek in. 172. Uitgaven goedkoope margarine. Me morie. 173. 174. Uitgarven vleesch in blik. f 2000. Advertentiekosten. Memorie. vereenigingen Subsidien ten behoeve van de veeteelt. Hoofdstuk X. Landbouw. Inkomsten 175. Rente voorschotten landarbeiderswet. 172.46. Uitgaven 176. Rente voorschotten landarbeiderswet f 172,46. 177. 25. Hoofdstuk XI. Handel en Nijverheid. Inkomsten 178. Rijksbijdrage leider orgaan arbeids- bemiddeling. f 24. 179. Verhaal pensioensbijdragen. /30. Hoofdstuk XH. Belastingen. 185. Uitkeering hoofdsom grondbelasting gebouwd. 1070. Hoofdstuk XI. Handel en nijverheid. Uitgaven 181. Subsidien openbare middelen van veT- voer. /625. 182. Subsidie werkloozenkassen. 6797,25. 183. Arbeidsbeurs. 350. De heer DE FEIJTER deelt mede, dat dit bedrag zal moeten worden verhoogd met 50. De correspondent heeft een verhooging van jaarwedde gevraagd, in verband met de door hem aangebrachte verbetering in de loca- liteit welke als stempellokaal is ingericht. Het is daar thans veel verbeterd. Hoofdstuk XIV. Kasvoorzieningen. Inkomsten 216. Teruggave van het rijk. Memorie. 217. Teruggave voorschotten aan ambte- naren. f 100. Uitgaven 218. Voorschotten ten behoeve van het rijk. Memorie. 219. Voorschotten aan ambtenaren. 100. 220. Rente en provlsie tijdeljjk kasgeld. Memorie. Hoofdstuk XVI. 221. Onvoorziene uitgaven. 743,30. KAPIT AALDIEN ST. Hoofdstuk Vin. 7. Bijzonder gewoon lager onderwijs. Inkomsten 222. Bijdrage van Hoofdstuk Vni par. 7 van den gewonen dienst 398,32. U i tg av en 223. Belegging van waarborgsommen, ge- stort door besturen van bijzondere scholen. 398,32. De heer HAMELINK wenscht nog een op- merking te maken, met betrekking tot deze begrooting, en wel omtrent de hondenbelas- ting. Hij vraagt, of het niet mogelijk is, hier- van meer inkomsten te trekken. Spreker is van meening, dat niet alien, die een hond hou den, de belasting betalen. De honden vermeer- deren en de belastingopbrengst hiervan stijgt niet. De heer BAKKER deelt mede, dat hjj ook iemand bij zich heeft gehad, die klaagde om trent deze belasting. Hij betaalde voor een losloopenden hond, de hond van zrjn buurman liep .ook los, doch deze betaalde niet zooveel, die buurman betaalde tegen het tarief voor een vastliggenden hond. Het komt spreker voor, dat het gewenscht is, dat hierop meer controle wordt uitgeoefend. De VOORZITTER deelt mede, zich niet te kunnen voorstellen, dat de uitvoering der ver- ordening te wenschen zou overlaten. Zooals den heeren bekend is, is de invordering der be lasting gerangschikt in een eerste en een tweede klasse. Spreker moet zeggen, dat de veldwachter er nogal goed achteraan zit. Het is natuurlijk altrjd mogelijk, dat er <§<5n tusschendoor glipt. De heer BAKKER werpt tegen, dat het toch niet goed is, dat een hond, waarvoor naar de tweede klasse betaald wordt, toch losloopt. De heer VAN HOEVE merkt op, dat het regel is, dat degenen die een hond houden, hiermede een avondluchtje gaan scheppen, en dan hun hond los laten loopen. De heer HAAK kan aanvoelen, dat het op het dorp een bezwaar kan zijn, dat een hond, waarvoor belasting wordt betaald naar de tweede klasse, toch los loopt. Buiten is dit naar zijn meening niet zoo erg. Dat er goed jj op gelet wordt, dat de betreffende verordemng wordt nageleefd, heeft spreker persoonlijk j ondervonden. iDe heer BAKKER verzoekt den Voorzitter, er den veldwachter op te wjjzen, dat er op toegezien wordt, dat de verordening juist wordt nageleefd. j De VOORZITTER kan hierop antwoorden, dat indien de veldwachter constateert, dat een i hond uit de tweede klasse losloopt, hij hem steeds daarvan melding heeft gemaakt, en dan ook de betreffende hond in een hoogere klasse wordt gerangschikt. De heer BAKKER merkt op, dat het voor de hondenhouders niet aangenaam is, indien aaar mans veei vciucwm. j -- - De heer HAAK stemt toe, dat daar een z^efr Ha5SSJ vraagt,'of de politle- verordening de mogelijkheid kent, dat een goede verbetering is aangebracht. De heer DE FEIJTER deelt mede, dat het voornemen van Burgemeester en Wethouders was, dit bedrag van 50 af te nemen van post 182, en hiermede post 183 te verhoogen, zoo- dat het totaal der begrooting ongewijzigd bljjft. Met algemeene stemmen wordt besloten. 180. Uk en herijk maten en gewichten. 15. De heer KOOPMAN heeft gezien, dat een bedrag is geraamd als kosten voor ijk en herijk. Hij vraagt of de gemeente nu ook nog betalen moet voor die menschen die wat leven I komen houden op het dorp en er met handen vol geld vandaan gaan. De SECRET ARIS deelt mede, dat ingevolge J de IJkwet de gemeente heeft te zorgan voor een lokaal waarin de ijk en herijk kan plaats hebben. De bedragen die hier zijn uitgetrok- ken betreffen de kosten voor het plaatsen van j schragen en tafels. Daarvoor heeft de ge- meente dan ook te zorgen. Andere kosten hond moet worden afgemaakt. De VOORZITTER antwoordt, dat indien een hond gevaarlijk is. hierin kan worden voorzien door den hond te muilkorven. Eerst dient dan echter de betrokkene gewaarschuwd te wor- aldus den, dat hij den hond een muilkorf moet aan- I doen. De heer HAMELINK kan mededeelen, een i gsval te hebben meegemaakt, dat een hond een kind beet, zonder dat daarvoor eenige aan- leiding was. Deze hond is echter, ondanks een daartoe gedaan verzoek, nog niet gemuil- korfd. Het komt hem voor, dat het maar het beste was, dien hond dood te schieten. De VOORZITTER deelt mede, dat indien S de heer Hamelink heeft geconstateerd, dat deze hond gevaarlijk is, deze dan daarvan aan- gifte moet doen bij den burgemeester of de politie. De heer HAMELINK kan mededeelen. dit gedaan te hebben. De hond in kwestie loopt echter nog los. Hij kan niet begrijpen, hoe komen erTiet op. Het is meensndeels arbeids- iemand er lieflrebberij in kan hebben, een 1 iI In Vi /-v-i i H on loon, n.l. het plaatsen en weer opruimen van kwaad dier te houden. De heer VAN HOEVE moet opmerken, dat SCDeahenereKOOPMAN vindt het een heel duur men dlPechter niet kan ondervangen, door Ondersteuning aan behoeftigen en werk loozen. 1. Ondersteuning aan behoeftigen. Inkobnsten 156. Subsidie provincie verpleging krank- zinnigen. f 75. 157. Bijdragen particulieren verpleging krankzinnigen. 540. 158. Ouderdomsrente krankzinnigen. 312 159. Invaliditeitsrente krankzinnigen. 156 160. Verhaal pensioensbijdragen. f 70,75. 161. Terugontvangst te veel betaalde kos ten krankzinnigen. Memorie. Uitgaven 162. Belooning doctoren, vroedivrouwen enz. f 750. 163. Overbrenging, plaatsing en verpleging krankzinnigen. 4610. 164. Subsidie Algemeen Burgerlijk Armbe- stuur. 4890. 165. Kosten verzekering, pensionneering enz. f 127,53. 2. Ondersteuning aan werkloozen. j Inkomsten: 166. Rijksbijdrage steunverleening en werk verschaffing. 6460. 167. Inkomsten verkoop margarine. Me morie. zoodje. Die lui gaan met een bonk centen van het dorp af. De heer VAN HOEVE zou de vraag willen stellen, of het ook noodig zou zijn, dat ijk plaats heeft. Of is het overbodig Dit is een maatregel ter bescherming van het publiek. 184. Kosten verzekering, pensionneering enz. 46.50. Hoofdstuk XII. Belastingen. 193. Toezioht en invordering belastingen. 221. Inkomsten 186. Uitkeering hoofdsom grondbelasting onge'bouwd. 4030. 187. 80 opcenten grondbelasting gebouwd. f 2658,89. 188. 40 opcenten grondbelasting onge- bouwd. 1146,67. 189. Hoofdsom personeele belasting. 800. 190. 210 opcenten personeele belasting. f 19635. 191. Uitkeering dividend- en tantiemebe- lasting. Memorie. 192. 40 opcenten vermogensbelasting. f 1992. 198. 75 opcenten gemeentefondsbelasting. 10.200. 199. Belasting classificatie gemeentefonds belasting. /2500. 200. Inkomstenbelasting vorige jaren. Me- ker hoopt dat een voorstel, als het er kxxni het er niet zal doorhalen. De heer HAMELINK deelt mede, dat hij uers hekel heeft aan honden, en ze maar allemaal lfcfst weg zag. De VOORZITTER vraagt, of er omtrent «fc begrooting nog opmerkingen zijn te maken. De heer D. DEES vraagt, of de kwestie der vergoedingen ex. art. 13 der L O. wet voar elkaar kan komen zonder verhooging der- "be grooting. De VOORZITTER antwoordt bevestigenS.. Zoo noodig kan begrootingswijziging worden aangevraagd. De begrooting wordt aangenomen met al gemeene stemmen. 12- Omvraag. a. De heer MAAS vraagt, of al bekeitd wanneer de regaling door den Minister vs». Sociale Zaken ingesteld, betreffende de werk loozen met spaargelden, zal ingaan. Vbrigs week was er al iemand, die erisissteim Irak en erop rekende, de voile steun te ontvangen, De VOORZITTER antwoordt, dat. indien lie Minister mededeelt, dat zijn besluit in working treedt, hieraan direct gevolg wordt gegeven. Een meaedeeling hieromtrent is iv% niet in het bezit van Burgemeester en Wethouders Indien deze overeenkomt, wordt de regelingf op den door den Minister bspaalden datum toegepast. b. De heer MAAS vraagt, of van het ham! dorschen een goed gebruik wordt gemaakt. De VOORZITTER kan met genoegen mede deelen, dat dit uitstekend gaat. Het loopt van een leien dakje. Van den heer Stevens heeft spreker dezer dagen een compliment gekregen. dat de zaak hier uitstekend voor elkaar was Nergens werd er zooveel gebruik van ge maakt. Wanneer de regeling ook in het vol- gende seizoen doorgaat, kan het wel gebeuren, dat er verandering zal moeten komen, en dat er van de peulvruchten af, en bij de tarwe bg zal moeten. Met het dorschen van erwten gaat het goed, naar spreker heeft vernomen moet er bijna niets bijgelegd worden. De heer MAAS deelt mede, hiervoor dahk— baar te zijn. Het is ook zijn indruk, dat het wellicht zoo zal zijn, dat er van de erwten een weinigje af, en bij de tarwe wat bij zal moeten. De VOORZITTER deelt mede, dat voor de regeling van een en ander een commissie is ingesteld, waarin 2 landbouwers en 2 arbeiders: zitting hebben. Deze hebben eventueele klach- ten te onderzoeken. Als ervaren Iandarbeider weet de heer Maas ook, wat het in sommigc gevallen voor verschil kan maken, dat hel eene product gemakkslijker dorscht dan het andere. Er zal geen groote regel zijn, zonder dat er niet hier of daar iets aan hapert. Het kan ook heel goed mogelijk zijn, dat bij den volgenden oogst voor de tarwe minder zal kunnen worden gegeven, en ook voor de peul vruchten. De heer MAAS: Dat is ook mogeljjk. Hij spreekt de hoop uit, dat men dan vroeger, om - streeks 1 December, zal kunnen beginnen. De VOORZITTER merkt op, dat nog niet alle moeilijkheden zijn opgelost, ook niet voor de gemeente. Men leeft thans in hoop eao vrees Bij de conferentie te Axel werc#door een vertegenwoordiger van het departement medegedeeld, dat de uitgaven voor het hand- dorschen bij de crisisuitgaven konden worden. gerekend. Thans schijnt dit nog niet zoo zeker. Indien dit het geval mocht zijn, wu het voor de gemeente Zaarnslag een zware strop kunnen worden. De heer A. DEES deelt mede, dat hij, toen het vlegeldorschen ter sprake kwam. er een voorstander van was. De heer Koopman heeft aangeraden, van deze proef gebruik te maken. en spreker heeft dit ook gedaan. Zijn erva- ring is, dat het met erwten heel goed ,gaat„ dat er nog een beetje winst is. Bij de tarwe moet er naar zijn meening geld bij. Indien men de tarwe met de hand laat dorschen, krjjgt men minder voor het stroo, en dient men ook zijn invaliditeitszegels en sociale las ten te betalen. Hierop was niet zooveel acht ge- slagen. Spreker heeft het nagerekend, en i moet er bij deze proef pl.m. 0,35 per 100 K.G. j bij, benevens het verschil in den prijs van het stroo. Hij heeft 2000 K.G. gedorscht, en dan maakt dit al een aanmerkelijk verschil. Dan dorschte de tarwe nogal goed. Toch blijft er bij het dorschen met den vlegel nog iets In zitten, terwijl bij het dorschen met de .machine alles er uit wordt gehaald. Dit viel dus spreker wel een beetje tegen. De steun aan de boe- ren komt per werkman op pl.m. 6,per wisek, waarvan ten slotte de gemeente het voordeel trekt. Menschen die ciisissteun ont vangen, krijgen pl.m. f 9,per week, zoodal het neerkomt op 'n voorstel voor de gemeente van pl.m. 3,—. Die ervaring heeft spreker er mede opgedaan. En dan is hij wel tot een addere gad acht gekomen omtrent het vlegel dorschen. Hij zou liever zien, dat werd be- paald, dat de landbouwers een zeker aantal arbeiders per H.A. verplicht waren, in dienst te hebben, b.v. 1 arbeider per 20 gemeten. dot; vast het geheele jaar door in dienst gehouden. moest worden. Nu zijn er wel boeren, die gedurende den winter geen enkelen arbeider in dienst hebben. De VOORZITTER kan mededeelen, dat zulks ook het voorstel was van Burgemeester en ter vergadering te Axel. Doch daar wara en Wethouders ter vergadering te Axel. Doch daar waren zoovelen die daartegen waren, dat men vrijwel alleen stond. Alleen van de zgde van de gemeente Hoek ondervond men steun. Indien echter die zaak zoo kon worden opge lost, kon men komen tot een zuivere verdee- ling. Wat betreft de mededeeling omtrent den pry's van het stroo van den heer Dees, vraagt hij, of er dan zooveel vraag is naar geperst stroo.. Men kan voor het dekken van. den betrokkene meer hondenbelasting te laten betalen. De VOORZITTER deelt mede, dat de politie den betrokken:? kan sommeeren, een kwaad dier te muilbanden. De heer HAMELINK zou ervoor zijn, dat de belasting hooger werd gesteld. dan zou deze wat meer opbrengen, en was wellicht ook de mogelrjkheid niet uitgesloten, dat er enkele honden verdw-enen. De heer MAAS deelt mede, hieraan niet te kunnen meedoen. Degene, die er liefhebberij in hesft, een hond of kat te houden, moet hierin niet belemmerd worden. De heer HAAK merkt op, dat hy naar aan- leiding van de gevoerde bespreking tot de conclusie komt, dat het wellicht mogelijk zou zijn, de eerste klas te verhoogen. Dan was ook het bezwaar van den heer Maas onder- vangen. Wie dan een losloopenden hond wil houden, moet daarvoor dan ook wat over heb ben. Hy heeft er niets tegen, een dergelijk j aardappels enz. toch beter stroo gebruikesn mone. 201. morie. 202. 203. 204. Opcenten R. I. B. vorige jaren. Me- Gewetensgelden. Memorie. Belasting op de honden. f 500. Vergunningsrecht. f 260. Uitgaven 194. Teruggave belasting. 50. 195. Uitkeering aan het Rijk van het aan- deel in de kwade posten. Memorie. 196. Kosten verzekering, pensionneering enz. 0,51. 197. Aandeel rijk in hotelvergunnings- en verlofsrecht. 25. 207. Te veel genoten hoofdsom en opcenten dir. bel. /25. Inkomsten 205. Verlofsrecht. 50. 206. lOpbrengst aanmaningen en dwangbe- velen. 19. 208. Uitkeering werkl, fonds. f 600. 209. Uitkeering gemeenfcefonds. 3000. 210. Uitkeering 20 hoofdsom Pers. bel. 1710. voorstel te steunen. Wat betreft de vastlig- gende honden, die in de tweede klasse zijn ge rangschikt, vindt bij, dat deze dan niet ver hoogd zou moeten worden. Deze vormen geen bezwaar. Naar zyn meening waren dan de klachten een heel eind ondervangen. De heer KOOPMAN is van meening, dat men thans bezig is, het paard achter den wa- gen te spannen. Volgens de redeneering van den heer Hamelink zou men meer geld moeten ontvangen, en zouden er minder honden moe ten zijn. Maar wat is er tegen, dat iemand' een hondje houdt voor de gezelligheid, of tegen het onge- j dierte. Zie eens naar de menschen in den Eendracht, het is daar vol poelen en moeras- sen, en ratten. Die dieren doen daar nog j goe'd, en loopen niemand in den weg. Waarom j moeten dan die arme dieren nog belast wor- j den? De menschen nemen die hondjes 's avonds mee naar den dijk. Maar ze mogen j ze niet los laten loopen, want er wordt maar f l,voor betaald, Er is dien menschen dan j ook den raad gegeven ,,draag ze", dan loopen 7 ze niet over den openbaren weg. Om het nauwkeurig te zeggen, kan het op het dorp een bezwaar zijn, doch ginder nooit. Daarom is spreker dan ook van oordeel, dat men de verordening zoo soepel mogelijk moet toepas- sen. Wat kan het voor een bezwaar zijn, dat b.v. in den Kamperschen hoek een bond los loopt. Op het dorp kan het wel e»n bezwaar zijn, doch buiten niet. Daarom zegt hij ook, wees niet te hard ten opzichte hiervan. Spre- dat met den vlegel gedorscht is. j De heer A. DEES merkt op, dat de oans appels na 1 December al allemaal gedekt zgn Dan moet men bovendien een heel jaar beft stroo laten staan. I De VOORZITTER merkt op, dat vroege;' de landbouwers ook het heele jaar door stro.r I staan hadden. Spreker vindt bet een moot.* proef die thans wordt genomen, en is er trots op, dat Zaarnslag aan het hoofd der bewegMag staat. De beer Koopman heeft hiervoor eeo. lang pleidooi gehouden, en spreker moet xag- gen, dat hij er succes mee heeft be reiki j De heer A. DEES kan nog mededeelen, da<t de tarwe er tamelijk goed uitging, alleen an j het midden liet het te wenschen over De VOORZITTER merkt op, dat het lues: voor thans ook een ongunstige winter was. De heer KOOPMAN spreekt als zijn anee* ning uit, dat men bij deze proef ook tot «i* conclusie moet komen, dat deze niet voimaakX is. En dat kan ook niet. Hij kan echter ni«r begrijpen hoe er voor de gemeente voordeer in het vlegeldorschen kan steken. Aangeno men, dat een boer thans 5 arbeiders in diensc heeft tegen anders 3. Dan krijgt de boer oofe voor 5 steun, dus die 3, die de boer toch an dienst had, kosten de gemeente ook 18. AEs leek oordeelende, moet hy dus zeggen, dat er voor de gemeente naar zijn meening geer voordeel in zit. Daar moet echter niet op ge zien worden, want het gaat thans nog maxt om een proef. Er kan iets uit geboren worder. En dan moeten de landbouwers ook aanpafc-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5