Buitenland TERNEUZEN, 20 FEBRUARI 1935 ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. HOEK. LUCHTVAART. ZAAMSLAG. HET £/AA R-DET A CH EMZXT TE 'S-6BAVENRI1GE. De Kcningin, vergezela van Prinses Juliana heeit Maanclagochtend bet uit het Saargebied teruggekeerde detachement van de mariniers en de afdeeling van. de sJuoolcompagnie van den motordienst gemspecteeid, een en ander op het voorplein van het HuiS ten Bosch. Br was voor de eenvoudige plechtigheid, die sleekts een kalf uur van elf uur tot ■naif twaalf keeit geduurd enorme belang stelling van het pubiiek. In de geheele stad toespeurde men den trek naar ket Huis ten Bosch. Reeds geiuimen tijd voor ket offi- cieeie uur van aanvang was de omtrek van l»et paleis dan ook met menscken gevuld. Tegenover ket middengedeelte pakte zich l»et grootste aantal kelangsteilenden samen. in ket gekeel waren er zeker 4 k 5COO men- •achen op ket kleine plekje samengestroomd. X>e politie hield ket voorplein vrij, wat trou- wens weinig moeite kostte, daar ket publiek sack uiterst rustig gedroeg. Met ket front naar ket paleis gerickt, ston- den de mariniers in twee gelederen op ket voorplein opgesteld. Op den linkervleugel waren de mansckappen van de sckoolcompag- nie geplaatst. De mariniers waren in kun Saar-tenue: klauwe uniform met helm, over- jas en beenwindsels, den ransel op den rug, de motordienst was in ket grijs. Bekalve de tamboers en pijpers vamde ma- Tin.ers ket ket detachement geen muziek bij zick. Het gekeel stond onder bevel van kapi- tein. M. R. de Bruijne van demariniers. Alle oflicieren, die mee geweest zijn naar het Saargebied, waren erhij. De officieren van ad ministratis en gezondheid, de vloot-aalmoeze- nier en de niet ingedeelde officieren stonden apart ter zijde van ket bordes van ket paleis. Bij hen was de Engelsche luitemant Moore in khaki, met volledige velduitrusting, die in ket Saargebied de verbindingsoff icier van den staf der volkenbondstroepen bij de Nederland- sche militaire zending is geweest. Verder woonden kol. Dorren, de comman dant van ket corps mariniers en majoor van Loon, de commandant van de schoolcompag- nie, de plechtigheid bij. Zij stonden links van het bordes, waar zick ook eemige belangstel- lende dames en keeren en verschillende offi cieren hadden verzameld. Het weer was koel maar helder. Een bleek zonnetje verlevendigde af en toe ket sckouw- spel, dat overigens weinig kleur had. De populariteit van de mariniers heeft met de expeditie naar het Saargebied ook in den Haag, waar zij altijd goed gezien waren, nog aanmerkelijk gewonnen. En de manschappen deden door hum correcte en flinke houding het hunne om hun goede reputatie te hand- haven. Om klokke elf uur werd het commando ..Geeft ackt. Presenteert het geweer" gegeven. Tegelijk zetten de tamkoers en pijpers een van die pittige marschen in, die de speciali- teit van de mariniers zijn. De Koningin verscheen^de Prinses aan Haar zijde; in Haar gevolg was o.a. vice-admiraal Bauduin, de chef van het militaire huis van H. M. De Koningin was, als altijd sedert het over- lijden van haar Gemaal, geheel in ket wit: een witte mantel en een witte weduwenkap met langen op den rug afhangenden sluier. De Prinses droeg een grijze bontjas en een grooten witten hoed. De muziek weggestor- ven zijnde, heerschte er, terwijl H. M. het voorplein van het paleis betrad, diepe stilte. Zij wendde zick het eerst tot de twee hoofd- officieren, kolonel Dorren en majoor van Look en onderhield zich eenige oogenklikken met hen. Venvolgens begaf zij .zich langzaam langs ket front van de troepen, met een diepe nij- ging voor het in het midden geplaatste vaan- del van de mariniers. Tijdens deze inspectie stond H. M. telkens voor een van de man sckappen stil en onderhield zich gedurende enkele oogenklikken met hem, vragen stel- lende omtrent het verblijf in het Saargebied, de verpleging van de troepen, en andere bij- zonderheden. De manschappen, die Hare Majesteit aan- sprak, antwoordden, sckrijft de N. R. Crt. flink, maar uit den aard der zaak niet zon- der emotie. Op dezelfde wijze stelde H. M. ook eenige vragen aan mansckappen van den motordienst. De inspectie van de troepen af- geloopen zrjnde, begaf H. M. zick naar de af- zonderlijk staande officieren en wisselde met leder van hen, den Engelschman in de eerste plaats, eenige woorden. Tot 'slot van de plechtigheid namen de Ko ningin en de Prinses aan den voet van het standbeeld van Frederik Hendrik plaats om het ddfile van de troepen, dat onmiddellijk na de inspectie begon, gade te slaan. iBij het defild marckeerde de Engelsche hiitenant Moore voorop. De troepen maakten den besten indruk. Men kan zich voorstellen, dat zij in het Saargebied de sympathie van de bevolking hekken opgewekt; het detache- ment zal den ouden roem van de mariniers eer aangedaan hekken! Uit den aard der zaak duurde het defile maar kort. Toen de laatste manschappen in de laan tegenover het paleis ver'dwenen waren ging er uit de menigte der toeschouwers krachtig en langdurig gejuich op. Toen de Koningin, die met handgewuif dankte voor de Haar gebrachte huldiging. zich wilde terugtrekken, zette men nog het Wilhelmus in, dat zich weldra over de geheele menigte voortplantte en plechtig over het voorplein weerklonk. H. M. bleef nog wachten tot het teneinde gezongen was, toen nam zij onder hemieuwde toejuichingen afscheid en trok zick in het paleis terug. Het was een moment, dat in al zijn een- voud een sterken indruk achterliet. Toen verspreidde zich het publiek naar alle riehtingen en om nauwelijk half twaalf had de omtrek van het paleis zijn gewone rustige aspect hemomen. De compagnien mariniers en het detache- ment van den motordienst hebhen na het de- fild voor de Koningin een marsch door de residentie ondemomen en zijn daarbij langs het departement van defensie getrokken. waar de secretaris-generaal de heer C. P. van Ginkel, de chef van den marinestaf, vice-admiraal De Graaff, de administrates mr. dr. R. E. Kra mer en luitenaint ter zee 2e kl. Brouwer (de minister van defensie was uitstedig) het voor- toijgaan op het bordes van het departements- gebouw gadesloegen. HET NBDEBLANDSCHE PAVILJOEN TE BRUSSEL WORDT SO APRIL GEOPEND. In een dezer dagen gehouden vergadering in een der zalen van het Departement van Economische Zaken te Den Haag, onder lei- ding van den Nederlandschen commissaris- generaal bij genoemde tentoonstelling, tevens voorzitter van de Algemeene Commissie en het Uitvoerend Comite, oud-minister mr. T. J. Versehuur, heeft deze uiteengezet, op welke wijze in het Nederlandsch Paviljoen ons land naar voren zal worden gebracht. Hierkij bleek, dat het Nederlandsch Paviljoen zal be- vatten drie achter elkaar gelegen zalen en daamaast over vrrjwel de geheele lengte een smalle zaal, benevens naast den hoofdingang -een zaal, die als ee re-zaal zal worden inge- richt. Aangezien het van belang was in het bij- zonder de aandacht op de Nederlandsche zui- vel-producten te vestigen en de wijze, die hiervoor in aanmerking komt, n.l. het geven van demonstraties en het laten p:oeven der produeten niet ken geschieden, in verband met de geringe plaatsruimte, in het Nederlandsch paviljoen, zal een afzonderlijk gebouw verrij- zen op het teriein aan. Nederland toegewezen. Dit gebouw heeft van buiten het aanzien van een Nederlandsche boerderij en bevat van binnen een tentoonstellingsruimte en een ruimte waar demonstraties zullen worden georganiseerd. De officieele opening der geheele tentoon stelling zal geschieden op 27 April a.s., die van het Nederlandsch paviljoen is vastgesteld op Dinsdag 30 April a.s. EEN EXPLOIT VAN SOMM|\TIE INZAKE DE BRUG BIJ GRAVE. 'Naar de N. R. Crt. vemeemt, heeft de familie Van Haren als eigenares van, het recht van veer op de rivier de Maas bij Grave, zich gewend tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarbij zij heeft overgelegd een ex ploit van sommatie, hetwelk zij heeft doen uibbrengen aan den Staat der Nederlanden in verband met het ontwerp van wet betref- fende de bruggeldheffingen. In het bedoelde exploit heeft de familie Van Haren den Staat gesommeerd, om zich er- van be onthouden, op welke wijze en in wel- ken vorim ook ter zake van het verkeer over de Maasbrug bij Grave rechten te heffen of te doen heffen, zulks wijl elke zoodanige hef- fing inbreuk maakt op haar veerrecht, krach- tens hetwelk zij de uitsluitend gerechtigde tot het doen van heffing is. Iin haar adres aan de Kamer verzoekt adres- sante de Kamer, bij de beoordeeling van het genoemde wetsontwerp rekening te willen houden met den inhoud van de aan den Staat uitgebrachte sommatie. INHOUDSMATEN VAN FLESSCHEN EN VERPAKKING LEVENSMIDDELEN. Ook de Nederlandsche Kruideniersbond te Rotterdam heeft zich in een adres gewend tot den Minister van Arbeid en Sociale Zaken in welk adres adressant den Minister ver zoekt om door wettelijke voorschriften de verplichting op te leggen den juisten inhoud op etiketten of het juiste gewicht op de ver- pakkmgen van waren aan te geven. IT ALIA AN SCHE TROEPEN NAAR DE BRENNER? Zondagavond is te Weenen bericht ontvan- gen, dat Italie twee legercorpsen mobiliseert, die diienst moeten doen aan de Italiaansch- Oostenrijksche grens in de Brenner-zone. De reden voor deze plotseling mobilisatie is, naar men zegt, Mussolini's vrees, dat het vertrek van zooveel Italiaansche troepen naar Noord- Afrika een nationaal-socialistischen opstand in Oostenrijk zou kunnen aanmoedigen. (Daily Tel. Service). DE 36-URIGE ARBEIDSWEEK? Minister Bovesse heeft in de Handelsbeurs te Namen een lezing gehouden over de crisis voor patroons en arbeiders. Hij deelde daarbij mede, dat men in Belgie binnenkort reeds zal moeten komen tot een werktijd van zes uren per dag in plaats van acht. De minister meent, dat dit over de geheele linie kan wor den doorgevoerd met slechts een geringe looni- verlaging. ZICH TEN ONRECHTE VOOR ARIeR UITGEGEVEN. Een zekere Kurt Fuss, van beroep cabaret- artist, is veroordeeld tot een half jaar gevan- genisstraf op grond van het feit, dat hij zich teneinde engagementen te krijgen, ten on- rechte voor arier had uitgegeven. Kurt Fuss is eenigen tijd geleden nog opgetreaen in het Haus Vaterland van de firma Kempenski. HET MONUMENT OP DE GRAVEN VAN LIEBKNEC'HT EN ROSA LUXEMBURG VERWIJDERD. De corr. van de N. R. Crt. te Berlijn meldt, dat op het nieuwe gedeelte van het kerkhof Lichtenberg-Friedrichsfelde, het groote bak- steenen monument dat aldaar op de graven van Karl Liebkneeht en Rosa Luxemburg prijkte, verwijderd is. DE BESLISSING IN AMER1KA. De beslissmg van het Opperste Gerechtshof van de Vereenigde Staten inzake de goud- clausule is een aangelegenheid, die in het bjj- zonder aan het oordeel van financieele des- kundigen en juristen onderworpen moet wor den en waarover dus de beschouwingen voor- namelijk in een andere rubriek thuisbehooren. schrijft de N. R. Crt. Zij is echter ook van overwegend belang voor de positie van het bewind van Roosevelt. Inzoover heeft zij po- litieke heteekenis, en verdient zij hier een korte hespreking. De beslissmg komt daarop neer, dat het ge rechtshof het recht van het Congres tot het nemen van de besluiten, waarbij de goudclau- sule in regeeringsohligaties werd afgeschaft, ontkent, maar tegelijkertijd voor de obligatie- houders den weg afsnijdt om verhaal te zoe- ken voor hetgeen een verongelijking is. Wat de houders van particuliere obligaties hetreft, zij moeten ook rechtens genoegen nemen met de papieren dollars, waarmede rente en af- lossing op him vorderingen worden uitbe- taald. Dit beteekent natuurlijk niet, dat bet gerechtshof in hun geval de besluiten van het Congres juist noehit. Maar het heeft, zoover nu reeds duidelijk is, niet slechts overwegin- gen van het strenge recht, maar ook van nut- tigheid en billijkheid laten spreken. Het is hier niet de plaats, de juridische en moreele he teekenis van dit gedeelte der beslissmg nader te ondenzoeken, of consequenties daaruit te trekken voor de kracht van de goudclausule voor leeningen, in het buitenland in dollars, aangegaan. Daarover zal in de komende dagen nog heel wat gezegd worden. Roosevelt kan, met een wijziging van de woorden, die Frans I van Frankrrjk aan zijn moeder schreef, toen hij in den slag bij Pavia gevangen genomen was, constateerenTout est sauv6, fors l'honneur. Moreel en rechtelijk is hij in het ongelijk gesteld, politiek en in de praktgk kan hij zijn gang gaan. Zijn positie is onrechtmatig genoemd, maar tevens on- aantastbanr voor de verongelijkten. Een stempel is hiermede gedrukt op alle munbver- dunning. Maar Roosevelt is buiten schot. Men kan zijn positie niet hartverheffend noemen; dat zal hefm niet verhinderen, een volop gerechtvaardigde zucht van verlichting te slaken. Ware het Hof minder practisch, slechts streng juridisch te werk gegaan, zon- der zich om de gevolgen te bekommeren, dan had Amerika voor een financieele katastrofe van voor onze verbeelding te macbtigen om- vang kunnen komen te staan. De schuld van den staat in g-oudobligaties ware op eens met 20 milliard van de tegenwoordige dollars ge- stegen. Het totaal der particuliere goudobli- g a Lies, van spoorwegen en andere rechtsper- sonen, ware van 70 milliard dollar op 118 milliard omhooggegaan. Het proces, waarin met 1 stem meeiae.'neid besl.st is. liep i.us over het begatel van een kleine 70 millard dollars, vele malen het heele nationale ver- mogen van het Nederlandsche volk. Voor de verloren eer heeft Roosevelt dus, in contan- ten berekend, hooge compensatie gekregen. DOCDVONNISSEN IN DUITSCHLAND. Uit Duitschland komt het bericht, dat ba- rones Benita von Berg en freule Renate van Natzmer wegens veriaad van militaire ge- heimen met den bijl ter deed gebracht zijn. Men heeft, bijwijze van afschrikwekkend voor- beeld, aan deze gruwelijke terechtstelling zoo veel mogelijk ruchtlbaarheid gegeven. De vol- trekking van het vonnis van het volksge- rechtshof is aan de hoeken der straten op roode plakkaten in het oog vallen gedrukt, aangeslagen, melde een der ochtendbladen. De indruk op de bevolking, die ever het ge heel niet aan de verleiding tot verraad van militaire geheimen blootstaat, zou echter iets anders zijn geweest dan bedoeld was, aldus wordt verder vemomen. Meer afschuw voor het op deze wijze voltrokken vonnis aan twee jonge vrouwen, dan afschrik zou de gemoe- deren bekropen hehben. Wij weten niet, hoe men dat zoo snel voor een heele stadsfoevol- king constateert, maar wij zijn gaame be- reid het aan te nemen. Wij hopen zelfs dat het juist is. Wij hadden het reeds lang op- gegeven, met onze oostelijke buren over het begrip menschelijkheid te twisten. Men er- kent bij hen zelfs officieel, dat wij, in West- Europa, op dit punt volmaakt andere begrip- pen hebben. Deze erkentenis kwam o.a. daar- in tot uiting, dat feiten, die in Duitschland zelf, als beantwoordende aan het rechtsgevoel der menigte, bekend werden gemaakt, gruwel- sprookjes heetten als de buitenlandsche bladen er, met hun toelichting, melding van maak ten. Een groot gedeelte van het Duitsche volk blijkt echter steeds meer met deze er kentenis van overheidswege onrecht te zijn geschied. Wrevel over allerlei dingen, die wij plegen te veroordeelen, komt in toenemende mate aan den dag. De cvatie, die den ouden piofessor Oncken, om een, tot een dappere daad geworden, zelfstandig-historisch oordeel van zijn studenten aan de Berlijnsche hooge- school ten deel is gevallen, zal velen met ons aangenaam hebhen getroffen; dit te meer, omdat het ditmaal jeugd was, die niet door de suggestie van onvrijheid aangetast bleek. Belangrijk heeft ook geleken de demonstra- tieve huldiging van prof. Haber, den grooten scheikundige, op den eersten iverjaardag van zijn dood. waaraan de heele chemische weten- sc'hap deelnam, ondanks het fransen der wenk- brauwen van de toch reeds voorzichtiger ge worden overheid. Te Munchen, bakermat en brandpunt van het nationaal-socialisme, is on- langs een hoycot tegen de joodsche winke- liers, dat door Streicher en de zijnen op touw was gezet, mislukt door de spontane tegen- werking van het publiek. Er zouden meer verscbijnselen van dien aard op te sommen zijn. Daartegenover staan wij weten het allerlei andere gevallen. Zij die als overwin- naars van grootmoedigheid verstoken bleken, zullen zeker op den terugtocht die eigenschap niet vertoonen. Maar er valt een terugwrjken te constateeren en een moed vatten van het vele gezonde, dat er steeds in de openbare meening in Duitschland is geweest. Daarom hepen wij, en hebben wij ook eenig vertrou- wen, dat bovenaangehaalde indruk juist was. Er is in het vonnis iets, dat velen in bet bijzonder zal stuiten, en dat toch niet anders dan consequent is. De beide jonge vrouwen zijn ter dood gebracht, niet echter de voor- naamste schuldige, de spion, die hem heeft verleid, door hen te brengen in een weelderig levende omgeving van luchthartige standge- nooten, die hen aan veel geld uitgeven wende, hun dat geld verschafte, en daarvoor tensiotte de gewenschte tegenprestaties van hen wist los te krijgen. Georg von Sosnowski, die deze onsmakelijke rol heeft gespeeld, is tot levens- lange tuchthuisstraf veroordeeld, met goede kans, om, zooals dat in Oost-Europa vaak is voorgekomen, binnen kort of lang, tegen een Duitschen spion in Polen te worden uitgewis- seld. Dit lijkt zonderling verdeelde gerechtig- held, zij hoort echter bij het stelsel. Sosnowski is geen Duitscher, hij heeft ztjn vaderland niet verraden maar zijn, nu met Duitschland zeer bevriend vaderland, hoe dan ook, gediend. De zwaarste straf trof Duitsche onderdanen, die het hun geschonken vertrouwen misbruikt hadden. Dat het vrouwen waren, wier zwak- heden op zeer geraffineerde wijze waren ge- exploiteerd, deed aan de principieele positie, die de overheid ertegenover innam, niets af. Voor haar stond op den voorgrond: leder Duitscher, mam of vrouw, moet weten dat landverraad de afschuwelijkste van alle mis- daden is. En Sosnowzki, die voor Polen spion- neerde, was geen Duitscher, maar een Pool. Nu deze zaak uit een oogpunt van bericht- geving is opgehelderd, valt plotseling op- nieuw een schel licht op een bericht, dat 1 November, dus 4 maanden na den 30 Juni 1934, te vinden was. Ben Reutertelegram uit Berlijn luid'de: ,,Het Volksgerechtshof heeft talrijke lieden wegens landverraad ter dood veroordeeld. Amderen zijn veroordeeld tot tuchthuisstraffen". Verder werd medegedeeld dat de namen der veroordeelden niet waren bekend gemaakt. Bij het lezen van dit bericht zullen velen met ons hebhen gehuiverd. Wat men te Berlijn „talrijke doodvonnissen" noem- de, kon wemig anders dan een slachting zijn. De gewoonlijk uit Berlijn bijzonder goed inge- lichte Times legde daarop uit, dat deze dood vonnissen in de spionnagezaak-Sosnoiwzki ge- veld waren. Men hoorde toen voor het eerst van dit geval. Na deze opheldermg kon men zeggen, dat het dien keer ,,meeviel". Het ge- tai slachtoffers bleek niet talrijk, maar m- tegendeel zeer beperkt. Er is daarom aan het onrustwekkende bericht niet veel aandacht meer besteed. Nu echter blijkt, dat het met de zaak-Sosnowzki niets uitstaande kon heb ben, daar het Volksgerechtshof in deze aan gelegenheid eerst drie dagen geleden zijn von nis geveld heeft. Het bericht van 1 November krijgt nu op eens nieuwe beteekenis. Berustte het op verwarring of was het van het soort der laconieke berichten, die ons soms ook uit Rusland bereiken, en die ons een gevoel van groote tevredenheid geven met het systeem, waaronder wij in onze wereld altijd nog leven Wjj vinden dit een huiveringwekkende vraag. ON. R. Crt.) EEN SERENADE. Gisteravond bracht de mondharmonica-club „Bravo" alhier, een serenade bij den heer A. van den Bruele, voorzitter der Winkeliers- vereeniging en van het Nose-Comit6, ter ge- legenheid van zijn 50sten jaardag. Namens de vereeniging werden voo-r den jufoilaris de beste INDIGESTIE GEHEEL VERDWENEN. liam nu alles eten! „Na vijf jaar lang aan mdigestle te hebben geleden, heeft Uw Kruschen Salts m.j geheel van de pijnen bevrijd. Mijn vrienden ver- wachtten niet, dat ik ooit beter zou worden, maar nu ben ik een ander mensch. Ik heb absoluut geen last meer, ik kan all&3 eten en met shiaak. Ik vertel iedereen hoe buitenge- woon goed ik Kruschen Salts vind voor siechte spijsvertering en maagzuur." J. C. te L. Kruschen Salts vat het kwaad bij den wor- tel aan, het spoort de afvoerorganen aan tot regelmatlg werken; helpt lever en nieren in hun functie en zuivert de bloedsomloop. De „kleine, dagelijksche dosis" kan dit alles doen, omdat Kruschen Salts een combinatie is van 6 zouten, waarvan ieder een verschillende wer- king heeft. Enkelvoudige zouten ve.-corzaken een plotselinge uitwerking op een bepaald ge deelte van het lichaam veel te drastisch om vaak herhaald te kunnen worden. Maar ,,de kleine, dagelijksche dosis" bevat een wei- nigje van ieder der 6 zouten, zoodat U die met het volste vertrouwen iederen dag kunt innemen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten d 0,90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat cp het etike't op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam, voor- komt. ^dv. wenschen gieuit, waarvoor hij hartelijk dankte. Zooals gebruikelijk bracht deze serenade heel wat belangstellenden op de been, terwijl het jonge geslacht Bravo" verder bij haar muzikale wandeling door de stad vergezelde. DE JAARWEDDEN DER BURGEMEESTERS IN ZEELAND. Ged. Stkten van Zeeland wenschen het ge- voielen van de Zeeuwsche gemeenteraden te kennen inzake een wijziging van de op 1 Oct. 1934 in werking getreden regeling van de jaar- wedden van de burgemeesters enz. Het ligt namelijk in de bedoeling de door met name genoemde burgemeesters doorgebrachten diensttijd als wethouder mede te do=n tellen voor de toekenning van periodieke verhoogin- gen. Onder deze regeling zullen vallen de tbans in functie zijnde burgemeesters van Biervliet, Brouwershaven, St. Kruis, St. Lau rens, Philippine, Retranchement en Scherpe- nisse. VERKIEZ1NG PROV. STATEN. Door de Centr. Kiesvereeniging der S. G. P. is de volgende candidaatstelling voor de ver- kiezing van leden der Prov. Staten vastgesteld: 1. D. Kodde, Zoutelande (aftr.); 2. C. Boender, Tholen (aftr.); 3. J. J. van Klinken, Nieuwerkerk (aftr.); 4. A. S. WIsse, Waarde; 5. J. A. Meertens, Hoek; 6. A. C. Heiboer, Oud-Vossemeer (aftr.); 7. M. van Fraassen, Waarde; 8. H. Cijsouw, Westkapelle; 9. A. v. d. Wekken, Noordgouwe; 10. I. de Feijter, Axel; 11. C. v. d. Berg, Tholen; 12. P. Cijsouw, Wemeldinge; 13. K. Gsluk, Brui- nisse; 14. M. C. v. Ast, Poortvliet; 15. G. van Velsen, Kratabendijke; 16. A. M. Coo- mans, Haamstede. Voor de afd. Ter Neuzen van het Algemeen Nederlandsch Verbond sprak Dr. P. van Roosbroeck uit Antwerpen over: De val van Antwerpen (1585) en de scheidmg der Neder landen. De lezing had veel belangstelling. Spr. wees er op, hoe verkeerd men doet, te wemig aandacht te besteden aan het een- heidsbewustzijn onder de inwoners van Groot- Nederland van de 16e eeuw, want we zien hoe sterk de eenheid van Noord en Zuid in het volk gevoeld werd. Te Rome laten stu denten zich inschrijven als ,,Vlaming uit Friesland"; met Vlaming wordt dus kennelijk bedoeld „Nederlander". In de Nederlanden treden Noord en Zuid als vijanden op (geljjk in 1830)de gangbare opvatting dat de schei- ding het gevolg is van verschil in godsdienst, is onjuist, aangezien in het Zuiden het Calvi- nisme aanvankelijk sterker was dan in het Noorden. Antwerpen is in de eerste tijden de kern van den opstand; an 1566 wordt daar de eerste Calvinistische synode gehouden. Be- halve het Calvinisme zijn er als krachten van den opstand een soort parlementair verzet Staten-Generaal tegen konmg) en het natio- naal gevoel, dat zich langzamerhand in Hol land en Zeeland verschanst. De groep der „politieken", waaronder we Oranje en zijn aanhangers ('bijv. Hoogstraten, die als katho- liek de Nederlandsche idee tot het laatste toe trouw blijft) verstaan, neemt in het politieke de leiding, vooral gedurende den tijd van de Pacificatie van Gent. Deze wordt vernietigd door de Unie van Atrecht, waarin een ras- element (Walen tegen Nederlanders) niet te miskennen is; daartegenover ontstaat de Unie van Utrecht, waarbij Antwerpen zich aansloot, dat door economischen druk de Unfe nog ver- sterkt. In het algemeen hebben economische en particularistische motdeven in de 16e eeuw evengoed als in 1830 de Nederlandsche een heid tegengewerkt. Na 1576 wordt te Antwerpen een zuiver calvinistisch regime ingesteld; van de Katho- lieken wordt een speciaien eed van afziwering van Filips gevorderd. De scheiding wordt teweeggebracht door zuiver militaire gebeur- tenissen: Parma heroverde het Zuiden, en zou na 1590 ook het Noorden heroverd hebben, als toen Spanje niet in allerlei Europeesche conflicten was geraakt. Op den duur raken (niet oorzaak, maar gevolg der scheiding!) Noord en Zuid steeds meer van elkaar ver wijderd; een opstand in Gent in 1633 kan de scheiding niet te niet doen. De verdeelende elementen zijn er thans nog. De Vlamingen zijn thans niet geneigd, gelijk ze voor eenige tientallen jaren nog waren, zich onder leiding van Holland te sc'haren: ze zijn een zelfstandig en niet min der ontwikkeld deel van den Dietschen stam. VERBINDING TUSSOHEN ZEEUWSCH- VU,\ANDEREN EN WESTELL NOORD-BRAF,ANT. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer betreffende de waterstaatsbegrooting betoogt de minister van waterstaat ad interim, dr. Colijn, dat vol- strekt onthouding inzake de verbetertng van verkeersmogelijkheden tusschen Zeeuwsch- Vlaanderen en Westelijk Noord-Brabant aan de regeering moeilijk kan worden verweten, wanneer men let op de belangrijke bedragen, welke sedert 1920 jaarlijks voor veerdiensten op de l^ester-Schelde worden beschikbaar ge steld (voor 1935 185.000) en op de overige kosten, als inrichting van de havens te Vlis- singen en Breskens, welke het Rijk op zich beeft genomen. Daarnaast heeft het Rijk medegewerkt aan de inrichting van een haven te Hoedekenskerke en aan de aanschaffing van nieuwe veerhooten. Het bestaan van een breeden riviermond. tevens toegang tot een der belangrijkste zee- havens van het Europeesche vasteland, zal echter altijd 'n beletsel blijven voor een vrij en onbelemmerd verkeer tusschen de beide oevers. Het aasnbrengen van een brag, zou verbetering in dien toestand kunnen brengen, doch enorm kostbaar worden. Zelfs voor een n.euwe bootveibinding schijnt geen aanleiding te zijn, omdat deze gedeeltelijk het vervoer zou moeten overnemen van den bestaanden dienst HansweertWalsoorden, waarvan de ontvangsten in 1933 bedroegen 47.703,92 aan personenvervoer en f 26.325,92 aan goederen- en veevervoer, zijnde 13,84 per reis. OONCENTRATIE VAN TRAMWEGEN. De minister van waterstaat ad interim deelt in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer betreffende de waterstaatsbe grooting mede, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen getracht is samenwerking tot stand te bren gen tusschen de tramwegen op dezelfde wrjxe als in Noord-Brabant is geschied, d.w.z. dat de helft van het tekort van de samengevoeg- de tramwegen door de provincie en de weder- helft door het rijk wordt gedragen. De provincie kon zich echter niet met dit plan vereenigen wegens den vorm, waarin de conoentratie tot stand zou worden gehracht. Bovendien laat de toestand der provinoiale financien niet toe aan het ontworpen plan mede te werken. Getracht wordt thans een andere, minder kostbare oplossing te vinden. HET ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPrV AART Onder voorzitterschap van den heer Polder- man, heeft te Amsterdam de fcweedaagsche vergadering plaats gehad van 't bestuur van het onderwrjsfonds voor de scheepvaart. De jaarverslagen, rekening en verantwoording van directeur, den heer C. de Jong, werden goedgekeurd. Uit deze verslagen blijkt dat de particuliere bij drag en m het jaar 1934 belangrqk lager waren dan in 1933. Door bemiddeling en met steun van het onderwjjsfonds werden gedu rende 1934, 1008 schipperskinderen aan den wal geplaatst tot het ontvangen van lager onderwijs waarvan 287 de openbare lagere school, 160 de christelijke scholen en 561 de r.k. scholen bezochten. Op de bmnenvaartscholen van het onder- wijsfonds voor de scheepvaart werden in 1934 in totaal ingeschreven, 3301 leerlingen, waar van te Amsterdam 836, Breskens 82, Dor drecht 126, Gouda 49, Groningen 333, Harlin- gen 159, Leeuwarden 71, Lemmer 146, Rotter dam 613, Sliedrecht 250, Vlissingen 88, Zwolle 548. De begrooting voor het jaar 1936 siuitende met een totaal bedrag van 251.018,31 werd goedgekeurd. Besloten werd te onderzoeken of het mogelijk is te Lemmer een betere gelegen- ■heid te scheppen voor het geven van motor- onderwijs. Besloten werd verder de inrichting voor motor-onderwijs te Rotterdam te ver- beteren. Daar het niet mogelijk is op het oogenblik het aantal bmnenvaartscholen te vermeerdeTen en daar er te Ter Neuzen meer vraag naar hinnenvaartonderwijs is dan te Gouda, werd besloten de binnenvaartschool uit laatstgenoemde gemeente te verplaatsen naar Ter Neuzen. Aan den voorzitter W. Polderman en den secretaris G. de Jong werd opgedragen een plan uit te werken voor een opleiding van jaa- gens van 14 tot 16 jaar op dagcursussen en de begrootingen daarvoor te ontwerpen. Ouderavo*d. De vereeniging voor Chr. onderwijs aan den Molendijk hield op Dinsdag j.I. haar jaarijjk- sche ouderavond in de Chr. school alhier. Door den voorzitter, den heer D. de Putter, werd deze samenkomst geopend door het laten zingen van Ps. 25 6, waama hij voor- ging in gebed en een gedeelte uit de H. Schrift voorlas. Hij sprak een kort openings- woord, waarbij hij de wensch uitsprak, dat dezen avond mee zou mogen werken om de belangstelling en liefde voor het Chr. onder wijs levendig te houden. iHiema hield de heer L. A. Dielemam, onder- wijzer, een referaat, getiteld: .Samenwerking tusschen huis en school." Spreker zeide, dat niet het gezin een deel der oprvoeding voor zijn rekening meet nemen en de school ook een deel, doch dit werk moet samen gebeuren, e6n lijn dient getrokken te worden. Die zoo noodige samenwerking ontbreekt in vele ge vallen, door de schuld van beide partrjen. En niet alleen dat die samenwerking er niet is, doch soms is er in plaats daarvan wel eens tegenwerkmg. Hij noemde enkele oorzaken op waarom die samenwerking zoo vaak on- voldoende is en wees tensiotte enkele midde- len aan waardoor dit beter kan worden. Hiema werd enkele oogenblikken gepau- zeerd. Na de pauze werd door 66n der leden een inleiding gehouden over: ,,Zegen ver- plicht". Spreker schetste den schoolstrijd der vorige eeuw, stond stil bij enkele brjzon- derheden en wees op den zegen die er eindelijk verkregen werd. De verplichtingen die dien zegen oplegt voor ons, het nageslacht, en de taak die daaruit voortvloeit vcor het heden en de toekomst. Tijdens de pauze die nu volgde werd door de aanwezigen het werk der leerlingen be- zichtigd. Enkele dames dienden ondertus- schen eenige ververschingen rond. Door het hoofd der school werden nu nog enkele episoden uit het einde der vorige eeuw die de voortrekkers hadden meegemaakt, en door hen te schrift gesteld, voorgelessen. Deze hermneringen vielen zeer in den smaak. Hierna sprak de voorzitter enkele woorden van dank en hoopte dat deze avond zijn vruchten mag afwerpen ook voor de toekomst. H(j liet nog zmgen Ps. 118 8, waarna het hoofd der school voorging In dankgebed. PROV. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR In een Maandag te Zierikzee gehouden bij- eenkomst onder voorzitterschap van den Oom- missaris der Koningin in Zeeland is volledige overeenstemming bereikt inzake de organisa- tie van de provinciate Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart, welk besluit evenwel nog de nadere goedkeuring noodig heeft van de ver schillende gewestelijke vereenigingen op lucht- vaartgebied. OPSUUITEN KOOIEENDEN. Ged. Staten van Zeeland hebben bepaald, dat in 1935 de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 2 tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 30 Augustus. Gevoinden voorwerpen. Bij den gemeente-veld:wachter J. van Wes- tenbrugge is als gevonden gedeponeerd: een meisjeshandtaschje met inhoud, en is opge- vangen een langharige donkerbrume bond. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2