ipp^y/fllP ff|| fgp Dam- en Schaakrubriek m 4tm....HI Feuilleton-vertellingen DAMMEN. SCHAKEN. I o M.. wm WB tueele nleuwe overeenkomst v66r 1 Maart a.s. ztin gesloten. Het algemeen mijnwerkersfonds voor de steenkolenmijnen in Limburg, is niet genegen de duur der leening te verlengen, noch de rente te verlagen. Deze leening is in 1941 vervroegd aflosbaar. Wg stellan u thans voor aan de woningbouwvereeniging en bet woning- bedrflf toe te staan een anmiiteit te betalen berekend naar een duur van 75 jaren. De boogere aflossingsbedragen die de gemeente aan bet Mijnwerkersfonds heeft te betalen. kunnen tot 1941 op de kapltaaldienst worden verantwoord. Tegenover deze kapitaalsuit- gaven kan als inkomst een geldleening worden geraamd. Wordt in 1941 tot vervroegde af lossing van de geheele leening besloten dan kan de extra aflossing die de gemeente direct voor zijn rekening heeft genomen, worden bijgeleend. Wij meenen er u evenwel op te moeten wg- zen, dat door deze financiering de gemeente een zeker risico op zich neemt, daar het niet zeker is dat in 1941 een leening kan worden gesloten met een looptijd van pl.m. 55 jaar, tegen een gelijke of lagere rentevergoedmg als de thans loopende. Wanneer Uw college besluit: le. tot conversie van de leening met gemeente-crediet 2e. de financiering van de leeningen van het Mijnwerkersfonds zoodanig te regslen, dat de aflossing der leeningen van de woningbouw vereeniging en het woningbedrijf met 25 jaar wordt verlengd, stellen wij u voor ons college te machtigen in overeenstemming met den minister van sociale zaken tot huurverlaging voor de verschillende complexen over te gaan. WO zullen trachten te bereiken dat deze huurverlaging zal ingaan per 1 Januari laatst- leden. In de huurverlaging zal rekening ge- houden worden met de kosten van de water- leidlng. In verband met het vorenstaande stellen wij u voor het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: gelezen het voorstel van burgemeester en wethouders van 29 Januari 1935 no. 240, besluit: 1. in afwijking van het raadsbesluit d.d. 2 April 1931, goedgekeurd door gedeputeer- de staten 16 April d.a.v. no. 66, le afd., wordt het volgende bepaald: Vanaf 1 Januari 193530 Juni 1935 wordt van het restant van de leening oor- spronkelijk groot f 195.863,70 per rest groot S 188.706,62 een half jaar rente be- taald tegen 4% zgnde 4010,02. Op 30 Juni 1935 wordt gesloten een geldleening groot 188.706,62 tegen een 60-jarige annuiteit berekend naar een rentevergoeding van 4 Op 31 December van elk jaar kan het saldo der leening geheel worden afgelost, mlts aan de N.V. Mij voor gemeentecrediet minstens twee maanden tevoren van het voornemen hiertoe is kennis gegeven en 1 vergoeding van het saldo wordt be- taald indien deze extra aflossing voor 31 December 1941 geschiedt. Als vergoeding voor deze transactie wordt aan de N.V. Mij voor gemeente crediet een boete betaald van 1 van het restant der schuld ad 188.706,62. aan de woningbouwvereeniging „Werk- mamsbelang" te Ter Neuzen en het wo ningbedrijf der gemeente wordt toege- staan vanaf 1 Januari 1935 aan de ge meente te betalen ten behoeve van de leeningen, aan gegaan bij het algemeen mijnwerkersfonds voor de steenkolen- mijnen in Limburg, oorspronkelijk groot 102.446,65 en 139.540,17 een annuiteit te betalen berekend op een langere loop tijd van 25 jaar dan met het algemeen mijnwerkersfonds is overeengekomen en het verschil in de door de gemeente te betalen annuiteiten en de annu'iteiten welke worden ontvangen tot en met 1941 op de kapltaaldienst te financieren; burgemeester en wethouders te machti gen de woninghuren, in overeenstemming met den minister van sociale zaken, te verlagen. De heer DE BAKKER vraagt of niet de mogelijkheid bestaat de conversie te doen ge- schieden tegen een lagere provisie. De VOORZHTER deelt mede, hiertoe po- glngen te zullen aanwenden. De heer VAN DRIEL vraagt of het niet mogelijk is, omtrent de huurverlaging zelf nadere mededeelingen te doen. De VOORZITTER antwoordt, dat zulks nog niet mogelijk is. 2 3 Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van burgemeester en wethouders besloten. 17. Vaststelling suppletoir-kohier honden- belasting 1934. Voorgesteld wordt, het suppletoir kohier hondenbelasting dienst 1934 vast te stellen op een bedrag van 144,50. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 18. Benoeming raadsconimissies. Ter benoeming worden aanbevolen: Voor de commlssie van Bijstand voor de gemeentewerken de aftredende leden de heeren De Bakker, Van Cadsand en Verlinde; voor de Financieele Commissie: de aftredende leden de heeren Van Aken en M. de Jonge, 1 vacature. Commissie van Bijstand. Uitgebracht worden 14 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer De Bakker 13 stemmen, 1 stem is bianco. Is alzoo gekozen de heer P. F. de Bakker. Uitgebracht worden 14 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer Van Cadzand 13 stemmen, 1 stem is bianco. Is alzoo gekozen de heer P. van Cadsand. Uitgebracht worden 14 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer Verlinde 13 stem- men, 1 stem bianco. Is alzoo gekozen de heer C. A. Verlinde. Financieele Commissie. Uitgebracht worden 14 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer Van Aken 13 stemmen, 1 stem is bianco. Is alzoo gekozen de heer D. van Aken. Uitgebracht worden 14 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer M. de Jonge 13 stemmen, 1 stem is bianco. Is alzoo gekozen de heer M. de Jonge. Uitgebracht worden 14 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer G. Dees 7, de hee- J. van Doeselaar 3, Van Driel 2, De Bruijn 1 en Colsen 1 stem. Daar geen der leden de volstrekte meerder- heid heeft verkregen volgt een tweede vrije stemming. Uitgebracht worden 14 stemmen. Hiervan verkrijgen de heeren G. Dees 9, Van Driel 2, De Bruijn 1 en Van Doeselaar 1 stem, terwijl 1 briefje bianco is. Is alzoo gekozen de heer G. Dees. 19. Onderzoek geloofsbrief J. den Hamer. De VOORZITTER verzoekt de heeren De Jonge en Hamelink bjjgestaan door den Secretaris, over te gaan tot onderzoek van den geloofsbrief van het In de vacature, ont- staan door het overlijden van den heer J. J de Jager, gekozen lid, den heer J. den Hamer. Hij schorst hiertoe de vergadering. Na heropening der vergadering deelt de commissie bij monde van den heer DE JONGE mede, dat de geloofsbrief en de vereischte bg- lagen in orde zijn bevonden en de commissie tot toelating van den benoemde adviseert. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 19. Omvraag. De heer DE BAKKER vestigt er de aan- dacht op, dat het veelvuldig voorkomt, da. menschen bij wie de ooievaar een bezoek zal komen brengen bij het Burgerlijk Armbestuur een bewijs gaan halen voor het verkrijgen van kostelooze behandeling, hetgeen dan voor de \^rloskundige voldoende moet zijn om die zaak kosteloos af te werken. Nu blijkt in sommige gevallen, dat voor de behandeling door de verloskundige toch nog een zeker bedrag wordt gevraagd. Gezien het feit, dat een bewijs voor het verkrijgen van kostelooze behandeling voor haar voldoende moet zijn, verzoekt spreker hiemaar een on derzoek te willen instellen, want het past niet, dat zg voor de behandeling toch nog geld vraagt, als overigens alle voorwaarden zijn vervuld. Toch komt het voor, dat van menschen die verlegen zitten, voor deze gevallen nog geld wordt gevraagd. Spreker is van meening, dat het van belang is, hierop de aandacht te ves- tigen, omdat de menschen hierdoor in moeilijk- heden komen. Het zijn in het algemeen de arbeiders die de grootste gezinnen hebben, en indien eenigszins mogelijk, zou spreker het toejuichen, dat hiervcor een regelingwerd ge- troffen, daar een arbeider, die maar een zeker bedrag aan inkomen heeft, in aanmerking komt voor kostelooze behandeling. lets an- ders is het, of het salaris van de verloskundige in overeenstemming is met de verplichte prestaties, dit echter laat spreker ter beoor- deeling over aan burgemeester en wethouders. Zeker, er wordt van partieuliere zijde heel wat gedaan, doch hoevelen kennen de omstan- digheden die zich bij sommige menschen voor- doen? Naar sprekers meening wordt hiervoor te weinig gedaan, en indien het dan waar is, dat we leven in de eeuw van het kind, en dat het kind de toekomst heeft, is sprekers meening, dat eerder zal mogen worden gesproken van de eeuw tegen het kind. Het komt hem voor, dat een regeling zeer noodzakelijk is, ook wat de doktershulp enz. betreft. Hij spreekt zich niet erover uit of het salaris van de verloskundige al dan niet vol doende is, doch legt er den nadruk op, dat het noodig is, voor deze gevallen een regeling te treffen, en zou het daarom op prijs stellen, indien naar de door hem geuite klacht een on derzoek werd ingesteld, en een goede regeling werd getroffen. Dat ligt naar zijn meening op den weg der overheid. De VOORZITTER antwoordt, dat het al meer is voorgekcmen, dat omtrent de door den heer De Bakker gewraakte omstandigheid klachten bij burgemeester en wethouders zijn ingediend. Daarbij bleek steeds, dat door het burgerlijk armbestuur aan degenen die ervoor in aanmerking kwamen, op royale wijze hulp werd verleend. Hij geeft den heer De Bakker den raad, de personen die bij hem met klach ten zijn gekomen, te adviseeren, een schrifte- lijke klacht in te dienen bij burgemeester en wethouders, dan pas kan verder worden ge- werkt, en kunnen burgemeester en wethou ders die klacht onderzoeken en naar bevind van omstandigheden hun maatregelen nemen. Hg zegt: Mgnheer De Bakker, wees zoo vrien- delijk en ga naar die menschen toe, en indien ze een schriftelijke klacht indienen bij burge meester en wethouders, kan deze worden on- derzocht. De heer DE BAKKER verklaart, hiermede niet accoord te gaan. Hij bljjft erbij, dat het noodzakelijk is, voor deze gevallen een rege ling in te stellen. Het moet naar zijn meening al voldoende zijn, dat die menschen die het burgerlijk armbestuur zijn gepasseerd en kos telooze hulp wenschen, die geen eten en geen centen hebben, kosteloos worden geholpen, en hun niet nog geld wordt gevraagd. Daarom kan het ook geen bezwaar zijn, in deze zaak een regeling tot stand te brengen. De VOORZITTER deelt als antwoord hier op mede, dat indien een dergelijk feit zou zijn gebeurd, door de verloskundige iets is gedaan wat zij niet mocht doen. Dit zou een feit zijn, waarover burgemeester en wethouders hun afkeuring hadden uit te spreken. Doch burge meester en wethouders kunnen niet hun af keuring uitspreken, indien geen schriftelijke klacht ingediend wordt en zjj dus niet weten waar zij staan. De heer DE BAKKER: Neen man, daar komt immers niks van, om die menschen een schriftelijke klacht te laten indienen? Welke van die menschen zullen een schriftelijke De heer HAMELINK: Dan kan ook geen regeling worden getroffen! De heer VAN DRIEL wil hieromtrent ook nog wel een en ander zeggen. Het is voor •hem een eenigszins pgnlijke geschiedenis, want v66r 8 jaar heeft hg een soortgelijk geval bij de hand gehad, met hetzelfde resultaat. Naderhand heeft hg daarover gezwegen. Indien het briefje bijtijds bg de verloskun dige wordt ingediend, is deze verplicht, koste loos het geval te behandelen, doch dan moet ook de eisch gesteld worden, dat dit briefje tevoren bij haar ingeleverd wordt, en niet op den negenden dag, zooals ook al is voorge- komen, zoodat zrj weet dat zij hiervoor geen betaling krijgt, en deze zaak voor haar aan- stelling moet afhandelen. Dan behoort ook het vooronderzoek op normale wijze te hebben plaats gehad, en mag door haar geen nabe- taling worden gevraagd. Toch zijn spreker ook enkele gevallen bekend, waarin door haar betaling is gevraagd, en wel een geval, dat de betrokkene zijn „schuld" met 6<5n gulden ge- lijk betaalde. Ook is er een geval geweest, waarin als tegenprestatie een zekere arbeid is verricht. Naar sprekers meening zijn dit din- gen die niet uitkomen. Hiertegenover staat echter, dat de persoon in kwestie bezwaar heeft tegen haar salaris. Door spreker zijn herhaaldelijk pogingen aangewend om die 900 te verhoogen, doch deze voorstellen wer- den regelmatig afgewezen, zoodat men weet, dat de meerderheid van den raad voor ver- hooging niet te vinden is. In ieder geval dient de gemeentelijke verloskundige de gevallen van het burgerlijk armbestuur kosteloos af te handelen, en daaraan op normale wijze uit- voering te geven. Indien de heer De Bakker in de vergadering van burgemeester en wet houders met klachten komt, zullen deze ook worden behandeld, doch dan dienen deze ba- hoorlijk te zijn omschreven, en moeten die klachten steekhoudend zijn. Er zijn ook gevallen geweest, dat de juf- frouw werd geroepen bij een geval voor het burgerlijk armbestuur, waarbij bleek, dat de betrokkenen nog oude schuld staan hadden. Dan is het haar niet euvel te duiden, dat zij tracht, deze te innen. Spreker wil hiermede maar zeggen, dat het niet allemaal de schuld van de juffrouw is. Hij moet ook toestemmen, dat het pijnlgk aandoet, dat geld wordt ge vraagd van hen die met een briefje van het armbestuur om kostelooze behandeling komen verzoeken. Indien iemand lang in de steun- regeling loopt, zooals hem gevallen bekend zgn van menschen die 2 en 3 jaar niet ge- werkt hebben, is het vrijwel hopeloos voor die menschen, indien er een gezinsvermeerdering moet komen. Naar spreker meent, zijn er in den afgeloopen jaargang 7 A 8 gevallen van kostelooze behandeling geweest, en is hg van meening, dat het er niet teveel zijn. De heer COLSEN merkt op, dat hij dit aan- tal gevallen weinig vindt. De heer VAN DRIEL is van meening, dat het erop neerkomt, dat het salaris van de verloskundige nauw aangezet is. Bij de be- kiacht indienen? Daar bereik je immers niets j grooting is er van afgezien, dit salaris te ver- - j-!- hoogen, zoodat men verplicht zal zgn, dezen OCCLXXVII. aanleiding der partij in onze vorige Naar rubriek ontvingen we een schrijven van den heer J. M. de Pooter te Zaamslag, die er zeer terecht onze aandacht op vestigt, dat wit na de 19e zet van zwart in genoemde partij een eenvoudige damzet over het hoofd gezien heeft. Het betreft de volgende stand: Zwart: 2, 3, 5, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 18, 19. 20, 21, 23, 26. Wit: 25, 27, 28, 30, 32, 35, 37, 38. 39, 41, 42, 43, 44, 47, 48, 49. Ziwarts laatste zet was 1520 geweest. Wit had nu een damzet kunnen uitvoeren door 2722, 3833 en 3024! In plaats daarvan speelde wit 3933, waarmee hij een mooie kans voorbg liet gaan, hetgeen zich intussen later nog eens zou herhalen (zie vorige rubriek). We zeggen den heer J. M. de Pooter dank voor zijn juiste opmerking, die bewijst, hoe nauWkeurig men de damrubrieken napluist. Dit was trouwens al lang geen geheim meer voor ons. Alleen vernamen we van hier en daar de klacht, dat de stof, die behandeld wordt, af en toe voor beginners te hoog gaat. Om daaraan tegemoet te komen, stellen we ons voor, binnenkort een aanvang te maken met een speciale damcursus voor beginners. Naast de notatie en het damreglement worden daarin behandeld de voomaamste openingen, slagzetten in de opening, belangrijke type- zetten in het middenspel en eindspelen. Om voorts een ieder met de notatie, met de bepalingen van het damreglement en met het eohibinatiespel enigszins vertrouwd te maken, zullen we bg genoegzame deelname een wed- strjjd organiseeren in het oplossen van dam- prdblemen, waarvoor 4 k 5 prgzen beschik- baar zijn. Alvorens die plannen ten uitvoer te bren gen, zouden wij het zeer op prijs stellen, als wtj van onze ongetwijfeld talrijke lezers be- wijzen van instemming mochten ontvangen. Een briefkaart of een naamkaartje is al vol doende! Op het adres vermelden het woord: Damrubriek. Hoe meer tekenen van mede- leven, hoe interessanter en veelzijdiger de stof en des te meer prijzen! En laat ieder dan tegelijk een propagandist worden voor het damspel, natuurlijk voor het damspel, zoals het gespeeld moet worden! Dan hebben wij gegronde hoop, dat de huis-, 1 tuin- en keukendammers (en die zgn er veel!) van doelloze schuivers ook nog eens dammers zullen worden, dammers, zoals wg dat bedoe- len en zeggen en schrijven. Het diepzinnige damspel met zijn sugtiele positiemogelgkheden, zijn verbijsterende slag- wendingen en zijn ongeevenaarde eindspelen verdient immers beter dan in waardeloze schuifpartijtjes verknoeid en mishandeld te worden! Het is de plicht van de overheid, hier in te grijpen. De heer DEES kan, als lid van het burger- lgk armbestuur, mededeelen, dat, indien zich bij dit college menschen aanmelden en vragen om onderstand wegens ziekte, operatie, of be- vailing, door het burgerlijk armbestuur alle mogelijke hulp wordt geboden. Op een daar- toe strekkende vraag wordt nooit een weige- rend antwoord gegeven. In die gevallen is dan ook betalen voor de hulp, die voor het arm bestuur moet worden verricht, niet aan de orde, dat moeten de menschen niet doen, ze mogen daarvoor niet betalen. De heer SCHEELE merkt op, dat thans in openbare zitting een klacht ter tafel wordt gebracht door de groote ,,men". Men kan hier op als college van burgemeester en wethou ders toch niet ingaan? Laten die menschen een briefje schrijven, dan kan hun klacht on- derzocht worden, en kunnen burgemeester en wethouders hiermede later rekening houden. Hij beschouwt het zoo, dat, indien mocht blijken, dat een dergelijke klacht bij onderzoek gegrond bleek te zgn, dit muisje voor bepaalde personen inderdaad een staartje zou kunnen hebben. Laten de menschen dus met een klacht komen, het gaat hier toch over ons geld, over dat der gemeente, en dan moeten wij weten bij wie zich deze gevallen voordeden, dan moet niet de man van de straat een klacht indie nen. Laten de belanghebbenden hun klacht op het papier zetten, dan pas kan door bur gemeester en wethouders reeel werk worden geleverd. De heer DE BAKKER: Dat krgg je immers niet gedaan! jaargang door te sukkelen. Indien haar dan een verhooging kon worden gegeven van 100 was zulks naar zijn meening billijk geregeld. Dan kon ook op een redelijke behandeling aan- spraak gemaakt worden, en is spreker ervan overtuigd, dat een regeling zou zijn bereikt, waardoor dergelijke pijnlijke f si ten zich niet meer voordeden. De heer DE BAKKER: Mijnheer de Voor- zitter De VOORZITTER: Laat ons nu niet in de ruimte praten. Indien een schriftelijke klacht wordt ingediend zal den betrokkene recht wedervaren. Wat er verder gel?, iren moet, daarover zullen wg dan later brc^ adslagen. De heer DE BAKKER: Die krgg je immers niet, klachten! Indien een klacht zou worden ingediend, moeten immers degenen die die indienen een volgende keer ook weer behandeld worden. De heer COLSEN spreekt als zgn meening uit, dat dat hiermede niets heeft te maken. De heer DEES kan inlichten, dat er in het afgeloopen jaar inderdaad 7 h 8 gevallen van kostelooze behandeling zijn geweest. Het is wel gebeurd dat een aanvraag kwam, toen de kleins er al was. Dan gaat men zich afvra- gen: Wat moet men nu in zoo'n geval doen? Indien echter een aanvraag op de juiste wgze wordt ingediend, kan hij mededeelen, dat deze wordt behandeld, en dat iedere keer, dat een aanvrage ingediend werd, een briefje is ver- strekt. De heer VAN DRIEL spreekt als zijn mee ning uit, dat in dezen het burgerlgk armbe stuur vrguit gaat. In antwoord op enige desbetreffende vra gen kunnen we de volgende goedkoope werk- jes aan beginnende dammers ter bestudering aanbevelen: 1. „Inleiding tot het Damspel" door J. W. van Dartelen (prgs 0,45). 2. „Dammen" door I. Meger (/0,50). Duurder, maar dan ook naar verhouding uitvoeriger zgn: 3. „Zwart-Wit" door A. K. W. Damme 1,25). 4. „Voor het Dambord" met de Haas en Battefeld (/1,50). Daarnaast zal een abonnement op het maandblad „Het Damspel" goede diensten bewijzen. Abonnementsprijs 3 per jaar; door onze bemiddeling evenwel slechts 1,50 per jaar. Men vrage inlichtingen! Reglementen van het damspel zijn bij schrij- ver dezes verkrijgbaar A 0,10 per stuk. Wie nadere inlichtingen wil, vrage die ge- rust! Verder houden we ons aanbevolen voor toezending van partgen, slagzetten of protble- men van onze lezers. Correspondentie S. J. B. te Zuidz. Dank voor partjjen. Wor den spoedig geplaatst. G. te L. Gortmans. J. P. G. Verzoeke terugzending brief- Maandag verhinderd! Indische Opening. Wit: E. Spanjaard. Zwart: S. Landau. Gespeeld in 1930. 1. d2d4 Pg8f6 2. c2-c4 e7e6 3. Pblc3 De Nimzowitsch-variant. 4. Dblb3 Dd8e7 Gebruikelijk is c7ic5. 5. Rclf4 Aangezien blijkt, dat Wit pion c7 toch niet goed kan nemen, is deze zet niet sterk. In aanmerking kwamalles wat men maar wil: Rg5, f3 en e4, Pf3. 5Pf6e4 Indien nu Rc7: dan Pc6. 7. e3, d6. 8. d5 (gedwongen) Rc3:t- 9. bc3: Dc710. dc6: Dc6: of misschien nog sterker bc6: 6. f2—f3 Pe4X«3 7. b2Xc3 Rb4a5 8. e2e4 Pb8c6 Zeer modern! Wit heeft een meer dan levensgroot centrum, bestaande uit vijf pion- nen; Zwart gaat dit centrum aanvaUen. 9. Rf4e3 Pd4: moest worden verhinderd. In aan merking komen 000. 9d7d5! Nu blijkt, hoe slecht de raadsheer op e3 staat: cd, ed en ed kan niet wegens De3:j. Wit had nu het allerbest alles kunnen laten staan en Rd3, Pe2 en 00 spelen, zoo hem daarvoor tijd gelaten wordt. Het bezit van een centrum brengt, zooals ieder bezit. verplichtingen met zich mee, welke Wit in deze partij niet kan nakomen. 10. e4e5 Dit doorschuiven is (in tegenstelling met wat beginners plegen te meenen) in het alge- men niet sterk. RflXc4 g2—g3 d5Xc4 De7h4j Pc6Xd4 Rf8b4 '//'A'/M] c d e t Stand na 12. Pd4: Op Rd4: volgt Dd4: Op gh4: volgt Pb3: ab3: Rc3:t- 13. Db3—b5j Rc8id7 14. Db5Xa5 Of Dd7:t Kd7gh4: Rc3:t en wint de qua- liteit. Schijnbaar is Wit nu in het voordeel, want hoe zal Zwart, die al een stuk achter is, nog het paard en de dame redden? 1 4Pd4Xc2j Op het te verwachten Dc4: volgt nu Kc2: 1 5Pc2Xe3! Dit was na Kdl of Kfl met schaak gebeurd, terwijl na Ke2, Dc4:f was geschied. Nu staat de koning op d2 66k slecht, want op gh4: volgt Pc4:f en Pa5: De combinatie is dus blijkbaar correct en levert minstens een pion op; dit moest alles op den twaalfden zet uit- gerekend worden! 16. Kd2 X e3Dh4Xc* Eindelijk verplaatst zich de dame, na vier zetten lang ingestaan te hebben. 17. Taldl b7—b6 18. Da5a3 c7—c5 19. Pgl—h3 Rd7b5 20. Ph3g5 Op Thl—el volgt 00 en Tfd8, waama Wit niets meer heeft in te brengen. Hg begint daarom een wanhopig avontuur. het veld f3 gedekt 20Dc4e2t 21. Ke3f4 f7f6 22. e5Xf6 g7Xf6 23. Pg5e4 Ke8e7 24. g3g4 ti7h5 25. g4g5 e6e5t 26. Kf4g3 h5h4t 27. Kg3g4 De2g2t 28. Pe4g3 Wit kan aldoor n houden. 28. Ke7e6 hg3kan ook, maar Zwart wil sterker spelen. Er dreigt nu f5 mat. Op gf6: volgt Tag8 mat. 29. g5g6 Ta8g8 30. Da3b3j c5—c4 31. Db3bl Nu is net Tg6: mat verhinderd. 31Th8h6 Nu dreigt weer Tg8Xg6, wat wel niet tot mat, maar wel tot dameverlies leidt. 32. Dbl—f5t Ke6e7 33. Df5—bl Tg8Xg6t Te laat merkt Wit, dat nu op Kf5, Df3: mat volgt. Er zit niets anders op dan Dg6: met het vervolg: 34. DblXg6 Th6Xg6t 35. Kg4h5 Op Kf5 volgt Tg5t en hg3. De heer DE BAKKER wenscht omtrent <Ht punt bespreking in besloten vergadering. Aldus wordt besloten. De VOORZITTER schorst de vergadering, die overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der vergadering wordt: a. Met algemeene stemmen besloten af- wjjzend te beschikken op het verzoek van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, in zake den oud-agent van politie Bierens. De VOORZITTER deelt mede, dat, Indien burgemeester en wethouders aan den oud- agent geschikten arbeid zullen kunnen opdra- gen, dit geschieden zal. b. Met algemeene stemmen wordt aange- nomen het voorstel van burgemeester en wet houders betreffende het toekennen eener tege- moetkoming uit de gemeentekas overeenkom- stig art. 13 der L. O. wet aan K. Hamelink. Vervolgens deelt de VOORZITTER mede, dat de werken tot verbetering der afwatering van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, uit te voeren door het waterschap Hulster- en Axelerambacht in werkverschaffing zullen geschieden en dat de raad besloten heeft daar aan ook van wege de gemeente Ter Neuzen medewerking te verleenen. Hjj sluit de vergadering. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 12 Februari 1935, Menier, 't Is beloofd en belofte maakt schuld. Maar hoe ik m'n eigen deur de dinges van deuze week henen mot schrijven, ol- lee, da zal 'nen toer zgn. Waant 't gaat over den Janus en dan wit ge 'r alles van, amico. Waant den Ja~n, - officiesl: ,,Adria- nus van den Heu- vel, veldwachter van Ulvenhout", Janus staat kollesaal op zijnen ponteneur. En dat zit 'm nie zoozeer in den Jaan zel- vers, waant van z'n eigen is ie eigenlgk veui te goeiertrouw. Maar 't zit 'm in zijnen stiel In zijn ambacht van gezagspersoon. Daar zit ten twee Janussen in zijnen borstrok. Janus, onzen kameraad en Janus 't gezag. En die twee Janussen liggen geregeld mee malkaar overhoop, wa veur den Jaan nouw ok zoo lol- lig nie is! Veurai nie, omdat den Blaauwe die twee Janen geregeld teugen malkaar opkoetst! En wel z66 erg, dat op 't lest den eenen Janus teugen den aanderen te murmereeren staat. 'k Wil er maar mee zeggen: 't kan daar gruwelijk spoken, binnen Janus zijnen borst rok, as lent en gezag malkaar op de vingers staan te kijken. Janus is dus eigenlgk mee z'n tweeen. In z'n ziel is ie 'n lits-jumaux en toch ok weer 'nen „twgfel66r". Wij zijn dat allemaal, amico! Maar as ge deuze tijen gezag uitoefent, al is 't dan maar mee 66nen verroesten sabel Janus zijnen gootsteen lgdt veul aan ver- stopplngs, ik zeg: as ge deuze tijen gezag uitoefent veur oewen bottram, dan kan't daar- binnenin wel 's spoken. Afijn. 'k Hoef werendig gin amparte studle van den Jaan z'n ziel te geven; as ge altfl m'n brieven goed gelezen hebt, dan zult ge den Jaan bekaanst net zoo goed kennen, as ik. Waant 'k heb er dikkels over verwonderd ge- staan, hoe lezers veul meer uit oew geschrijf weten te halen, dan da 'k er zelvers docht in- gelegen te hebben Wa gin nuuwke is! Ziet alleen maar 's naar den schoonsten, wgsten boek, die ooit geschreven wier: Het Boek der Boeken, waarveur de stof wier in- gegeven deur Onzen Heer Zelvers! Twintig eeuwen laank wordt daar in al ge- studeerd, wa-fout is, naar mgn gedacht. As ik dorst heb, drink ik! Dan gaai ik nie over den beker water zitten piekeren mee 'n vergrootglas. Waant dan zou ik op den duur t water nie meer lusten, en vergaan van dorst. Ik zeg: twintig eeuwen laank wordt daar al in den Bijbel gestudeerd en vandaag zijn er duuzenden Gelooven en 66n groot Heidendom. Maar genogt. Ik zouw veul te wijd afdwalen van mgn chapiterke van deuze week: Janus zijn geweer! Daar hebben we heel wa spuls mee g*ad! Ge herinnert oew eigen wel van mrjnen vori- gen brief, hoe we Janus mee da kindergewirke op pad gestuurd hadden. Na zgnen rumoerigen entree in de ,,Gou- wen" waar me te proppen zatten, mocht den Jaan, na 'nen kollesalen tweestrgd tusschen n braandewgntje of 'n verbaal teugen den 35Rd7e8 36. Kh5Xh4 Tg6h6t 37. Kh5—g4 Re8h5t 38. Kg4h4 Of Kf5, Df3: mat. 38. 39. Pg3h5 Oplossing No. 8. 1. Deld2 dreigt Pc4Xe3 mat I. ed2: 2. e4 mat H. Te6: 2. Pc7: mat HI. Kc4: 2. Dd4: mat IV. Rc4: 2. Pc3 mat Men lette op, hoe het pinnen van stukken in telkens andere variaties voorkomt. Goede oplossingen: P. J. Benjaminse. Nagekomen goede oplossingen: P. J. Benja minse (no. 6 en 7); A. Will (no. 6 en 7); A. de Zeeuw (no. 6). Probleem No. 9. J. B. Verdonk. Rh5Xf3t Dg2—g4 mat 1 a b c d e f g h Wit begint en geeft mat in 2 zetten. Oplossingen in te zenden v66r of op 21 Febr.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 7