ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9261 VR1JDAG 15 FEBRUARI 1935 75e Jaargang Binnenland Feuilleton De man van Nergenshuizen Buitenland TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 15 FEBRUARI 1935 xrx. pe ..Hollies" ligt een paar kilometer buiten Woodford aan den weg naar Orbridge. Billy kende, dank zij zijn vorige verkenningstoch- ten, natuurlijk elken duim gronds. Hij stopte by een dennenboschje op een paar honderd meter afstand van het huis en draaide toen zoo rustig en kalm mogelijk de auto om. ssMBBmcajaaes ^^tuemcass TER NEUZENSCHE COURANT DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrystelling. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvrage om vrystelling van de Dienst- plicht, ter Secretarle dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tlen dagen na de dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door de ingeschrevene wie de uitspraak geldt of door diens wettige vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hun wettige vertegenwoor- digers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zyn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Ter Neuzen, 14 Februari 1935. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. MINISTER DE GRAEFF HERSTELD. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft Donderdag, na een lichte ongesteldheid van enkele dagen, zijn ambtsbezigheden op het departement hervat. EERSTE K>\MER. Vergadering van Woensdag. Hoofdstuk n (hooge colleges van Staat en kabinet der Koningin) der Rijksbegrooting voor 1935 wordt zonder debat en z. b. s. aan- genomen. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk VTII (defensie). De heer de Savomin Lohman (c.h.) be- toogt, dat er op geen departement zooveel is bezuinigd als op defensie. Spr. zegt, dat de actie der burgemeesters in het Zuiden des lands zich zal uitbreiden en leiden zal tot de Venning van comitd's overal in den lande. Hij betreurt het terugnemen van de uitbreiding van het contingent met 2000 man en de ver- lenging van den eersten oefeningstijd. "Hij wyst op den achterstand van het materieel van het leger en bij den vlootbouw. De heer van Citters (a.r.) wil gelden uit het werkfonds bestemmen voor den aanbouw van onderzeebocrten in het belang ook van onze metaalindustrie. Veibetering van de weermacht verhoogt onze veiligheid. De heer Van der Hoeven (c.h.) bestrydt het protest van den heer Hermans tegen het niet toelaten van de Blaurwe Vaan in de kazernes. De heer Fock (lib.) volgt den minister in de lcwalitatieve verbetertng van de weer macht. Ten aanzien van de waarde der vloot is spr. niet geheel gerust. Minister Deckers zal doen wat hy kan voor de weduwen van voor 1909 gepensionneerde militairen. Spr. verdedigt zyn beleid jegens de vereenigingen. Velen zyn spr. dankbaar, hen te hebben verlost van het juk der bonden eh vereenigingen. In de Blauwe Vaan is soc.- d«m. propaganda gevoerd, dus moest het blad worden venboden. Spr. verdedigt het nut van vlagvertoon voor handelsdoeleinden en sluit zich aan by de aan de bemanning der K XV1U getorachte hulde. In zake de samenstelling van de vloot moet het rapport der commissie-Kan worden afgewacht. De minister verklaart, dat ons leger in ver- band met zijn doelstellihg niet zoo slecht is als sommigen het wel doen voorkomen. Spr. zal tegenover citaten van den heer van Emb- den ten aanzien van onverdedigbaarheid tegen luchtaanvallen, andere van tegenovergestelde strekking kunnen stellen. Verdediging tegen luchtaanvallen is wel degeiyk mogeiyk. De begrooting is aangenomen met de stem- men der v.d. en s.d.a.p. tegen. TWEEDE KAJVIER. Vergadering van Woensdag. By de voortgezette behandeling van de In- dische begrooting critiseert de heer Sneeviiei (rev. soc.) het crisisbeleid, dat hij negatief noemt. De door den heer Van Poll aangepre- zen mid'deleh tot saneering zijn echter even- eens negatief. Het lot van de Indonesische bevolking blijft ongunstig, omdat elke con- structieve gedachte wordt afgewezen. Tenslotte vraagt spr., waarom geen uit- voerrecht op petroleum ten bate van de In donesische bevolking wordt geheven. i De heer Westerman (nat. herst.) betoogt, dat de rechtmatigheid van het Nederlandsche gezag voorop behoort te staan. Dit dienst vooral te gelden voor de studie aan de rechts- hoogeschool. INTERNEERtNGSINRICHTING VOOR VREEMDELIN GEN. Naar wy vernemen is de regeering voor- nemens een interneeringsinrichting in het leven te roepen, waarin de vreemdelingen, die voor de openbare orde of veiligheid hier te lande gevaarlijk geacht worden, zullen wor den opgenomen. (N. R. Crt.) HET VRAAGSTTJK VAN DEN MIDDEN" EUROPEESCHEN TIJD. Naar het Hbld. verneemt heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen besloten de zomerdienstregeling, welke op 15 Mei in- gaat, te doen samenstellen volgens den be- staanden Amsterdamschen zomertijd, dus on- geacht de eventueele beslissing van de Eer- ste Kamer om Nederland bij de landen met Midden-Europeeschen tyd in te deelen. DE VARA CONTRA MARTIEN BEVERSLUIS. Naar V.D. verneemt heeft het bestuur van de VARA een nieuwe aanklacht bij het kan- tongerecht ingediend tegen den dichter Mar- tien Beversluis naar aanleiding van zijn bro chure „De Kaarten op Tafel", welke onlangs is uitgegeven. De zaak zal Dinsdagochtend voorkomen. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 42) (Vervolg.) „Daar verlang ik ook ten zeerste naar", zei Billy niet minder hartelijk. „Ik heb zooveel van hern gehoord", voegde hy er aan toe. Met hartelijk handschudden nam hy van iedereen persooniyk afscheid en onder het heengaan wuifde hy nog wel driemaal met zijn hand in de richting van de achterhiyvenden. „Een alleraardigste man", zei tante Mary. „Wat zou hij hier in dit stille hoekje van de wereld zoeken?" „Hy is van plan een buitengoed te koopen", verklaarde miss York. „Hij zegt, dat hy het zwerven moede is en gaarne een eigen haard wilde stichten." Ik onderdrukte een geweldige lachbui, door een hoestbui te simuleeren. „Dat zou prettig zyn", vond tante Mary. „Hrj, is juist de man, dien wy noodig hebben; zoo spraakzaam en zoo ernstig op zyn tyd en wat kan hy interessante dingen vertellen van zyn reizen! Ik heb hem gesproken over de Primrose League en hy stelde er zeer veel be lang in. Hy zou een groote aanwinst voor onze streek zijn, vindt U ook niet, Lady Bara dell?" Lady Baradell glimlachte slechts. Voor my ging de rest van den mlddag tame- igk vervelend voorby. Zelfs indlen ik eenig belang had gesteld in crioket, zou ik toch koortsachtig ongeduldlg geweest zyn. De ge dachte, dat Mercia daar hulpeloos .aan die bende sohavuiten was overgeleverd, vervulde my met een afschuwelyke rusteloosheid, die stilzitten en gewone banale praatjes aan- hooren tot een ondraagiyke marteling maak- te. Ik zag met ongeduld naar het telegram van Billy uit en ging onder voorwendsel van CONTINGENTE5ERING VAN PAPIERARTIKELEN, DIE NIET DOOR DE NEDERL. INDUSTRIE WORDEN VERVAARDIGD. De heer Vos heeft aan den Minister van Eccnomische Zaken de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat bij de con- tingenteering van papier geen uitzondering gemaakt is voor artikelen, die niet door de Nederlandsche industrie worden vervaardigd? Is het den Minister bekend, dat o.a. papier- hulizen voor de spinnery en paplerkaarten voor de fabricage van Jacquard in de textiel- industrie door de Nederlandsche industrie niet worden geleverd? Is de Minister bereid na te gaan, of er nog meer van zoodanige artikelen ten onrechte zyn gecontingenteerd Is de Minister bereid, onverwijld maatrege- len te treffen, dat de contingenteering wordt opgeheven voor al die papierartikelen, die niet door de Nederlandsche industrie worden vervaardigd DE BELANGEN VAN INDUSTRIE EN LANDBOUW. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer, nopens de begrooting van economische zaken, verklaart de Minister met nadruk, dat de belangen van industrie en scheepvaart evenzeer zyn aan- dacht hebben als die van den landbouw. ,Dat de landbouw een bijzondere en ingry- pende steunregeling vereiscbt, vindt haar oor- zaak in het bijeonder karakter van dezen voor onze volkshuishouding onontbeerlijken tak van bedrijf, welke met een onmiddellyken ondergang werd bedreigd. Dat intusschen de verdere ontwikkeling van ons economiscb leven mede met bet oog op het scheppen van werkgelegenheid in industrieele richting zal moeten geschieden, is ook de opvatting van den Minister. Het vraagstuk van de in de toekomst te voeren industrieele politiek heeft dan, ook zijn voile aandacht. De middelen, welke zullen moeten worden aangewend voor de uitbreiding van bestaande en de bevorde- ring van nieuwe industrieen worden van ge- val tot geval bepaald. Wat den steun aan den landbouw betreft deelt de Minister mede, dat meer voor den landbouw te doen onmogelijk is. Ook de landbouwers zullen moeten inzien, dat by de noodzakelijke maatregelen ter verlaging van het levenspeil zij niet de eenigen kunnen zijn, die daarvoor geen offers zullen moeten brengen. Het ligt in het voornemen op den verbouw van Bravo-aardappelen in 1935 een verbod toe te passen ter vermijding van moeilijk- heden, die de wratziekte, waarvoor dit soort een zeer groote vatbaarheid toont, voor on- zen export oplevert. De steun aan den tuinbouw tot nu toe ver- leend, heeft ook naar de meening van den Minister niet kunnen verhoeden, dat in dezen bedrijfstak ernstige verliezen zijn geleden en dat het weerstandsvermogen aanzienlijk is verminderd. In verband hiermede heeft de Minister be- sloten een nieuwe verhooging van den steun i met iy2 millioen te bevorderen. Inzake het rente- en credietvraagstuk zal spoedig een beslissing genomen kunnen worden. De Minister is het eens met de leden, die van oordeel zijn, dat een aan de huidige op- vattingen aangepaste regeling der pachten een urgente aangelegenheid uitmaakt. Het voorbereidend we:k terzake verkeert in een vergevorderd stadium en de regeering hoopt spoedig met een ontwerp te komen, waarin met de belangen van de velen, die bij het pachtvraagstuk betrokken zijn, rekening zal worden gehouden. DE NOOD IN HET CAFE- EN REST AURANT-BEDRIJF Naar de Tel. verneemt, heeft zich uit de besturen van het Verbopd van Ned. Werk- gevers, den Kon. Ned. Middehstandsbond, den R.K. Middenstandbond, de Horeeaf en de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelmgenverkeer een commissie gevormd, die ide verschillende plannen tot verbetering van Jden toestand in het hotel-, pafd- en restaurant zal onder- zoeken. en zoo mogelijk den weg zal aangeven om uit de moeilijkheden te komen. Oud-minister Posthuma heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van deze com missie op zich te nemen. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING TEN PLATTE LANDE. Maandag heeft Minister Marchant het be stuur van de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande geinstalleerd. De Minister wees op de moeilijke positie van de plattelandsmoeder, vooral in dezen tijd, die meer dan ooit, in het byzcnder op het platte- land, tot groote soberheid dwingt. De nood- zakelyke gegevens, waardoor zij in staat zou kunnen zijn, zoo economisch mogelijk gebruik te maken van de bescheiden hulpmiddelen, die haar ter beschikking staan, ontbreken haar. In deze leemte, die de nijverheidsonderwijs- wet bezwaarlijk zou kunnen wegnemen, be- oogt de stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande te vooreien. De Minister bracht lof aan mej. Smit, inspectrice van het nyverheidsonderwijs, belast met het toezicht op het landbouwhuishoudonderwys, die erin geslaagd is voor deze zaak de mede- werking te verkrijgen van tal van personen en van organisaties, van elke godsdienstige richting, wier gemeenschappelyke samenwer- king reeds een waarborg geeft, dat de arbeid der stichting, ook zonder belangryke geide- lyke steun van de zijde van de regeering, heil- zame vruchten zal afwerpen. Het stichtingsbestuur heeft zich vervolgens beziggehouden met de behandeling van ver schillende interne aangelegenheden. O.m. heeft het in beginsel besloten tot verstrekken van subsidie aan de bij de stichting ingeschre ven provinciale organen voor het geven van voorlichtingscursussen op het platteland, vol gens een daartoe door de stichting ontwor- pen schema. HET TREIXVEEXEER TE MARCHE-LES-DAMES. Zondag 17 Februari, ter gelegenheid van den eersten verjaardag van koning Albert's dood, zullen door de Compagnie du Cbemin de Fer Nord-Belge verscheidene extra-treinen naar Marche-les-Dames worden ingelegd. Wie dit gedeelte van de Maasvallei kent, weet dat de spoorbaan vlak naast de tragische rots loopt, waar koning Albert zoo jammerlijk aan zijn einde kwam. Als hulde aan de nagedach- tenis van den vorst en ten einde de reizigers toe te laten een oogenblik hunne gedachten op hem te concentreeren, zullen alle treinen, ook de sneltreinen, op de lijn Namen-Luik, Zondag bij het naderen van Marche-les-Dames hunne vaart aanzienlijk vertragen en in dit trage tempo voorbij de noodlottige rots rijden. SCHEEPVAARTBEWEGING TE I TER NEUZEN. Zeevaart. In het jaar 1934 zijn door de Westsluis te Ter Neuzen in totaal opgeschut 2257 stoom-, zeil- en sleepschepen, met een laadvermogen van 2.069.574 reg. tonnen en afgssehut een gelijk aantal schepen met een laadvermogen van 2.069.021 reg. tonnen. (Het jaar te voren kwamen binnen 2111 schepen met 1.991.759 reg. tonnen en voeren uit 2103 schepen met 1.972.489 reg. tonnen). Binnenvaart. Door de West-, midden- en Oostsluis werden opgeschut 16.565 binnenvaartuigen, met een Jaadvermogen van 5.053.631 reg. tonnen en afgeschut 16.276 schepen met 4.941.145 reg. tonnen. (Het jaar te voren werden opgeschut 16.035 schepen met 4.964.891 reg. tonnen en afgeschut 15.941 schepen met 4.996.302 reg. tonnen.) Met bestemming voor Ter Neuzen (met in- begrip van Sluiskil) kwamen binnen 274 zse- schepen, metende 319.796 reg. tonnen (vorig jaar resp. 291 schepen metende 343.202 reg. tonnen), terwijl uitvoeren 317 schepen meten de 329.568 reg. tonnen (vorig jaar resp. 328 en 353.382). Bestemd voor Sas van Gent werden opge schut 35 zeeschepen metende 28.977 reg. ton nen (jaar te voren 32 met 28.870 reg. tonnen) terwijl van daar komende werden afgeschut 34 zeeschepen metende 27 373 reg. tonnen (jaar te voren 31 metende 26.490 reg. tonnen). Met bestemming voor Belgie zijn opgeschut 1948 zeeschepen, metende 1.720.801 reg. ton- 1 nen (jaar te voren 1788 met 1.620 687 reg. tonnen) en werden, komende van Belgie af- j geschut 1906 zeeschepen, metende 1.712.080 i reg. tonnen (jaar te voren 1754 metende j 1.592.617 reg. tonnen). Binnenvaart Ter Neuzen. Met bestemming voor Ter Neuzen werden 1 opgeschut 2318 binnenvaartuigen, metende 424.260 reg. tonnen (jaar te voren 2809, metende 624.765 reg. tonnen) en afgeschut 2363, metende 497.502 (jaar te voren 2264. metende 534.250 reg. tonnen). Binnenvaart Axelsche Sassing. Met bestemming voor de Axelsche Sassing zyn opgeschut 609 binnenvaartuigen, Inetende I 72.346 reg. tonnen (jaar te voren 543 schepen, metende 70.7000 reg. tonnen) en vertrokken van daar 611 binnenvaartuigen, jnetende 72.314 reg. tonnen (jaar te voren 543, meten de 70.342 reg. tonnen). BESMETTEEIJKE ZIEKTEN. In de week van 3 tot en met 9 Februari werden in Zeeland aangegeven 19 gevallen van roodvonk, nl. Goes 4, 's Heerenhoek 8, Kruiningen 1, Middeiburg 4, Stavenisse 1 en Weimeldinge 1. OOoPERATIEVE VEREENIGINGEN. Met de „Staatscourant" no. 30 zijn verzon- den afdrukken van de akten betreffende de wat te gaan rusten, naar myn kamer, waar ik eenige losliggende dingen bij elkaar pakte en in mijn koffer deed. Na verloop van een half uurtje, brak buiten een storm van juichkreten los en ik zag van uit miju raam, dat York op de schouders der spelers in triomf uit het veld werd gedragen. Ik haastte mij naar beneden, om hem en zyn medeoverwinnaars myn gelukwenschen aan te bieden en een kop thee te drinken. Ik had juist het laatste teugje van mijn kopje ge- noten toen het telegram van Billy kwam. Ik zag den huisknecht van Maurice uit het huis komen met zijn onafscheidelijke zilveren blad; toen spanden zich al mijn spieren. Het is een weldadig gevoel, als men weet, dat de tyd voor handelen is aangebroken, vooral wan- neer men den geheelen dag met onbenullig- heden heeft moeten volmaken. Ik nam het telegram aan en opende het met een verontschuldigend hoofdknikje naar tante Mary, dat zooveel beteekende als „permiteert U?" Met haar knikje van ,,ga je gang", vouwde ik het papier open en las: ,,Moet U vanavond nog spreken. Belang ryke zaak in verband met de maatsehappij. JACOBS." Ik stootte een welberekend lachje uit, waar in tevens een bijklank van ontstemming door- klonk. „Een ongeluk komt nooit alleen", zei ik op een toon die, al zeg ik het zelf, groote teleur- stelling uitdrukte. „Eerst wordt Maurice weg- geroepen naar Louden en nu moet ik gaan." „Wat! Vanavond nog?" riepen tante Mary en Miss York tegelyk. ,,'t Zal wel moeten", zei ik, ,,'t is iets over zaken. Dan las ik het telegram hardop voor. Ik kon het natuurlijk niet laten lezen, met het oog op de verraderlijke aanduiding ,,Plaats van afzending Woodford 5.40" welke boven- aan op het telegram stond. „Wel, wel, wat spyt my dat", riep tante Mary. „En er is geen trein voor 9.30." „0, dat is niet erg", zei ik, „als U my naar Woodford kan laten brengen, ga ik met de auto naar Londen." ,,Maar je moet toch dineeren?" „Na deze heeriyke thee", verklaarde Ik lachend, ,,is een diner van geen groot belang." Tante Mary zag er teleurgesteld uit. „Maar je moet natuurlijk toch iets hebben. Ik zal de keukenmeid zeggen, dat zy een collectie sand wiches en een flesch inpakt, terwijl jij boven je boeltje gereedmaakt." En zonder mijn protest af te waohten, haast te de lieve, vriendelyke vrouw zich naar Ae keuken. „Ik ging naar mijn slaapkamer, om alles, wat ik noodig had, in mijn koffer te pakken en toen ik voorafgegaan van den huisknecht met den koffer de trap afkwam, hoorde ik het rytuig voorrijden. Het geheele gezelschap stond in de portiek, om my uitgeleide te dosn. „Je komt per omgaande terug boor, Stuart, anders ben ik boos op je';, riep tante Mary hartelyk. Ik gevoelde berouw over myn bedrog tegen over die lieve vrouw, maar ik kon er niets aan doen, het was mijn schuld niet. ..Natuurlijk, tante", zei ik vriendelyk. ,,Miss York heeft beloofd mij te leeren tennissen en ik zou dat voorrecht niet graag missen." „Zou je Maurice niet opbellen, dan konden jelui morgen samen terugkomen?" stelde zy voor. Ik knikte. ,,Dat is een goed idee", zei ik, ,,als hy maar met mij durft ryden in de auto. Nu, dag allemaal!" Ik gaf alien een hand, behalve aan Lady Baradell, die bij het rytuig stond en het paard op zijn nek klopte. Toen ik naar buiten kwam en de huisknecht myn bagage in het rijtuig bracht, kwam zij naar my toe. „Dag, Stuart", zei ze zacht. „Wil je een boodschap voor mij doen?" „Ja, zeker", zei ik. Met vlugge beweging stopte zy een opge- vouwen stukje papier In mijn hand. ,JDe boodschap staat hier op", fluisterde zij. Toen gaf zy mij een hand, terwyl zy overluid eenige aardigheden ten koste.der overige gas- ten debiteerde. Ik stak het papiertje in myn zak en zette mij naast den koetsier neder. Een handge- wuif, een koor van ,,goede reis", vermengd met eenige vage woorden van tante Mary sandwiches onder-de-bank en ik was al halverwege de oprijlaan onder de zware beu- ken. Toen wij ai een etnd op den hoofdweg waren, herinnerde ik my de „boodschap" van Lady Baradell. Zy bestond uit slechts weinige woor den op een half blad blocnote geschreven: „Het telegram van gisterenavond, dat Maurice ontving, betrof jou. Ik vrees, dat je een groot gevaar bedreigt, maar ik weet niet welk." j En dan zijn er nog mannen, die verkondigen, j dat zy vrouwen begrypen! ,,Een flinken zwaren schroafsleutel", zei ik, ,^ou ik nog wel kunnen gebruiken." Billy rommelde wat in de gereedschapskist, om het voorwerp in kwestie te zoeken en over- handigde het mij daarna. ,,Als je daar goed mee om weet te gaan", verklaarde hij, „dan hebben wy geen geweer noodig." Ik stak het zware yzeren voorwerp in mijn grooten hinnenzak. ,,Niet schieten, Billy", zei ik, „behalve in het uiterste geval. Dit wordf- een zaak. waarby alles in der minne geschikt wordt." Billy grinnikte en startte. De wyzers op de groote garageklok stonden juist zoo, dat zij samen half zeven aanwezen. Na een haastig maal hadden wy onze rekening met „de Ploeg" vereffend en al onze spullen achterin de auto geborgen. Alles was, om zoo te zeggen, voor den aanval gereed en toen wy lan.gz2.am uit de garage de straat op reden, voelde ik, door het aangename vooruitzicht waarschynlijk, myn hart iets snelier kloppen, dan het gewoon was zyn aanwezigheid aan mtj kenbaar te maken. Behalve het feit, dat wij voomemens waren. Mercia uit het huis te bevryden, bestond er bij ons geen bijzonder plan. Wij zouden op een of andere manier een middel vinden, om in te breken en zooals Billy zei: ,,Eens binnen, zou den er heel wat Zuid-Amerikanen noodig zyn, om ons te houden." Oodperatieve vereeniging tot Exploitatie van £6n of meer weegbruggen te Kykuit in de ge meente Axel G.A. DE WEKKLOOSHEID IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Aantal by de correspondenten der arbeids- bemiddeling ingeschreven werkzoekenden in het district Zeeuwsch-Vlaanderen over de maand Januari 1935: Aardenburg 39, Axel 370, Biervliet 169, Boschkapelle 112, Breskens 99, Cadzand 55, Clinge 166, Eede 8, Graauw c.a. 165, Groede 81, Hengstdyk 37, Hoek 344, Hontenisse 286, Hoofdplaat 168, Hulst 175, Koewacht 54, Nieuwvliet 19, Oostburg 119, Ossenisse 41, Oversiag 10, Philippine 87, Retranchement 50^ Sas van Gent 197, Schoondijke 84, St. Jansteen 183, St. Kruis 27, Sluis 109, Stoppeldijk 113, Waterlandkerkje 14, Westdorpe 146, IJzen- dijke 117, Zaamslag 226, Zuiddorpe 89, Zuid- zande 46, Ter Neuzen 826. Totaal 4831. LUXOR-THEATER. Tarzan's verdere avonturen. Tarzan hebben we al aangekondigd en we hebben deze tweede Johnnie Weismuller-film voor de ingewijden reeds flink de hoogte in- gestoken door te verklaren, dat deze Tarzan veel beter is dan de eerste. Zij, die de eerste zagen, weten wat dit zeggen wil! Zij, die nog nooit de angstwekkende schreeuw van den atbletischen mensch-aap door het oerwoud hoorden weergalmen. Zy, die nog nooit aanschouwden, hoe zulk een krijgskreet honderden olifanten in tomelooze vaart kan laten toesnellen om het onrecht te vertrappen en het recht te doen zegevieren, zij moeten beslist deze wildernis-sensaue eens gaan zien. En als zij dan Johnnie zijn docdenrit zien maken op een razenden neushoom, als zy hem in wilde worsteling met een leeuw over de grond zien tollen, als zij hem zwemmend een krokodil te lijf zien gaan, die zijn bekoorlijke partner Maureen O'Sullivan wilde consumee- ren wel, laat ze dan hun hart vasthouden! Laten zij gerustelijk het klamme angstzweet op hun voorhoofd laten parelen! het is men- schelijk en getuigt van een goede inborst! En na afloop als Tarzan ondanks de verschrikkingen van de wildernis triomfater is gebleven, als hij zelfs het schurkachtig schot van, een blanken broeder, die het op Maureen voorzien had, heeft overleefd dan mag elk bezoeker vrij discussieren over de mogelijkheid om zooveel moordende sensatie vast te leggen op het celluloide! Heeft Tarzan werkelijk gedaan wat men voor zijn oogen ziet geschieden Heeft hy wild klauwende leeuwen omarmd, alsof het schoothondjes waren? Heeft hy... maar men ziet het toch? En dan de onderlinge opeet-partyen van de wilde dieren! Men zou zweren, dat al leen maar de staarten over zouden kunnen blyven, warmeer er z66 op zyn oerwouds wordt gevochten! En dan de negers en den menschen-eters, die elkaar met speren spietsen, dat ze er ten slotte als stekelvarkens uitzien. De gevechten tusschen Tarzan en allerlei wilde dieren zijn adembenemend en Maureen O'Sullivan in het zwembasin is mooi en ver- leidelyk. Technisch is deze film een meesterstuk, nooit werd een sprookje uit de wildernis met zooveel emst en toewijding in beeld gebracht en deze tweede Tarzanfilm overtreft de eer ste dan ook verre. Werkelijk, wij zijn nu toch oprecht blij, dat de filmkundige dieren,vrienden in Den Haag hun speurend oog over dit oerwoud-mools hebben laten gaan, zoodat wij zeker weten. dat al deze hap-gil-bijt-en-prik-sc^nes abso- luut niet met de goede zeden in strijd zyn. Maar gerild hebben we toch! Dus: als de natuur u roept: naar Luxor! „Tooneelintrlges" Met ,,Die Freundin eines grossen Mannes" bewijst de Bruno Duday-afdeeling van de Ufa, mddr te kunnen dan operette-films alleen te draaien. Dit is perfecte amusements-film-, kunst, zonder onnatuur en overdryving, zon- De nette stille straten, waar wij doorreden. vormden wel een sterk contrast met de wilde, gevaarlijke onderneming, waar wy nu op uit waren en ik glimlachte bij myzelf, bij de ge dachte, wat die keurige, nette, klame voorbij- gangers voor 'n emotie aan den dag zouden leggen, als zij geweten hadden op welk doet' wy afgingen. „Zoo staat ze goed onder de boomen"", sprak hij op gedempten toon, maar ik zal den motor niet afzetten. Er kon wel eens een beetje haast noodig zyn, als wy dat mooie dametje van jou oppikken". Ik knikte goedkeurend en ging toen naar de gereedschapskist, waaruit ik een paar stevige touwen haalde. Billy had inmiddels ales nog eens goed nagekeken aan de auto en ook hy nam uit de kist een soortgelijk zwaar yzeren voorwerp, zooals ik had. Touw had hij al, want ik zag uit elken broekzak een eindje bengelen. „Wy zullen achterom gaan en vanuit het heestergowas eerst eens rondloeren", zei hij, terwijl hy den schroefsleutel in zijn hand woog. „Wij zijn daar vlak bij de achter- deur". ,,Je heht gelyk, William", zei ik begeertg „Val maar aan". Het begon reeds te schemeren en nu wij onder het geboomte kwamen, zegden wij prac- tisch het daglicht vaarwel. Billy zoowel als ik, bezitten echter tameiyk veel kennis van bosschen en al wat dies meer zy; daartoe l)ad ons verblyf in de Zuid-Amerikaansehe wilder,- nissen ons ruimschoots in staat gesteld. Ik geloof dan ook niet, dat wij meer gedruisch maakten dan absoluut noodzakelyk was. Hoe het ook zij, wij kwamen tenslotte, wel een beetje gehavend, aan een laag hekje, dat het bosch van den eigenlyken tuin scheidde. Hier hielden wij stil en loerden, zy aan zij gehurkt met ingehouden vroolykheid naar het huis. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5