GEMEENTERAAD VAN AXEL. besloot uwe raad de vaststelling van de notu- len van de raadsvergadering van 11 October 1934 aan te houden in verband met de daarm voorkomende cladsule betreffende bet geno- men raadsbesluit ten aanzien van onze ver- zoekschriften dd. 1 Dec. 1933 en 6 October 1934, welke clausule afweek van de eerder -ond'gezonden proefnotulen. Hierln vonden wlj aanleiding een onderhoud le vragen bij uwen voorzitter en later bjj uwen secretaris om overleg te plegen omtrent de punten waarover wij u bij ons schrgven dd. 26 November reeds hebben ingelicbt. Wij hebben aangetoond, dat wij voor ons bedrijf niets meer bebben gevraagd dan voor de ricbtige uitoefening daarvan ook werkelijk noodzake- Ijjk is. Uw voorzitter heeft ons verklaard in de vergadering van burgemeester en wethou ders onze zienswljze te zullen bespreken. Na de bespreking van deze zaak in de ver gadering van burgemeester en wethouders veraamen wij in een volgende bespreking me. uwen voorzitter dat de vergadering van bur gemeester en wetbouders twee punten van ons verzoekscbrift niet kon ovememen en de beslissing daarover aan den raad zou over eaten. Wij zijn bet college van burgemeester en wetbouders zeer erkentelrjk voor de uitbrei- ding welke aan de omschrijving van de ver- gunning is gegeven, waardoor ook het plaat- sen van palen daarin is opgenomen, terwijl de vergunning tbans niet alleen geldt voor ,,radio- uitzendingen", docb ook voor „draadomroep- •ultzendingen" (bet uitzenden van gramo- pboonmuziek). Burgemeester en wetbouders konden ecbter niet besluiten ook bet leggen bebben en onderbouden van kabels in ge- meentegronden in de vergunning op te nemen. Nu is bet leggen van kabels voor ons bedrijf iets waar wij zeer spaarzaam mede zijn, al ware het alleen maar, omdat wij niet weten of de ontwikkeling van de radiodistributie in de toekomst die mogelijk de oplossing van het televisievraag'stuk (het draadloos zien) zal brengen, het gebruik van kabels zal gedoogen. Ecbter ligt er reeds een 25 a 30 M. kabel in gemeentegrond, zulks na gepleegd overleg met burgemeester en wetbouders en gemeente- bouwmeester. Mogelijk ook zal binnen enkele iaren een bovengrondsche kabel, loopende van de radiocentrale naar de Axelsche brug, moe- ten worden vervangen door een grondkabel. Voorts bestaan er geen andere plannen tot kabellegging meer. Het wil ons voorkomen, dat aangezien er reeds een kabel in gemeente grond ligt, dit in de vergunning zal moeten worden opgenomen om juridisch gedekt te zijn. Burgemeester en wetbouders hebben bet in hun hand te voorkomen dat zonder hun voorkennis wordt overgegaan tot het opbre- ken, doordat burgemeester en wetbouders bier'omtrent nadere voorschriften kunnen geven. In bet besluit van burgemeester en wet bouders d.d. 14 Januari 1929, no. 79 is onder pnmt 5 reeds bepaald: .Telkenmale wanneer draden In of over de openbare wegen of straten worden aange- bracbt, zal hiervan daags te voren schriftelijk kennis worden gegeven aan den gemeente- bouwmeester bet aanbrengen van draden hi of over ge- meente-eigendommen, wegen en straten ge- schledt In overleg met den gemeente-bouw- meester, wiens verdere aanwijzingen en instructies stipt moeten worden opgevolgd zoodat feitelijk reeds een waarborg aanwezig is tegen het onoordeelkundig of ongemotiveerd opbreken van straten". Ten overvloede ware het zelfs mogelijk aan dit artikel een zinsnede toe te voegen waarin bet opbreken van bestrating ten behoeve van bet leggen van een kabel tevoren aan de goedkeuring van burgemeester en wetbouders moet worden onderworpen. Wij gelooven dat biermede alle bezwaren tegen eventueele op- neming van „kabels" in onze vergunning zijn ondervangen. Het tweede en laatste punt dat burgemees ter en wetbouders ter beslissing aan uwen raad overlaten betreft punt 5 van de voor waarden welke aan de vergunning zijn ver- bonden. In de toelichting op ons adres aan uwen raad schreven wij: De voorgestelde retributie is een progres- sieve De eerste 400 abonne's zijn noodig om de kosten van bediening, stroomverbruik, loo- nen enz. te dekken en zouden niet zwaarder mogen worden belast dan tot beden toe ge~ scbledde, n.l. met 50 per jaar. De door ons voorgestelde tekst van punt 5 der Voorwaarden aan de vergunning verbon den, luldde: A. „Ter erkenning van het eigendomsrecht der gemeente op den grond, waarin palen wor den geplaatst, kabels worden gelegd en waar boven draden worden gespannen, betaald de vermootsehap ieder jaar v66r 31 December aan de gemeente: voor de eerste 400 abonne's een bedrag groot 50; voor de 401ste t/m de 500ste ab f 1; voor de 50lste t/m de 600ste ab. /1,25; voor de 601ste t/m de 700ste ab. 1,50; van de 701 ste t/m SOOste ab. /1,75; van de 801ste en meer abonne's f 2, per jaar en per abonnde. Burgemeester en wetbouders stellen tbans de volgende omscbrijving voor: B. „Ter erkenning van het eigendomsrecht op den grond waarin palen worden geplaatst en waarboven draden worden gespannen be taalt de vennootschap ieder jaar een bedrag van 50, bovendien vergoedt de vennootschap stan de gemeente ieder jaar: voor de eerste 400 abonnd's een bedrag groot f 50; voor de 401 ste t/m de 500ste ab. 1; voor de 501ste t/m de 600ste ab. /1,25; voor de 601ste t/m de 700ste ab. f 1,50; voor de 701ste t/m de 800ste ab. /1,75; voor de 801ste en meer abonne's f 2 per jaar en per abound' Daar uw mad de door ons voorgestelde retributie in Ieder geval reeds heeft aangeno- men, zouden wij volgens de tbans voorgestelde tekst (B) van burgemeester en wetbouders 50 per jaar meer moeten betalen dan reeds is vastgesteld. Voor deze uitbreiding in de tekst bestaat d.i. geen enkele juridiscbe of administratieve noodzaak. Derhalve verzbeken wij uwen raad de onder (A) aangegeven tekst te willen aanhouden. Daar het slecbts onze bedoeling is, onze zakelijke belangen te bebartigen, en wij in geen geval meer vragen dan voor de goede exploitatie van ons bedrijf strikt noodzakelijk is, zouden wij bet zeer op prijs stellen, indien u na bespreking van bet bovenstaande de ge- vraagde wijzigingen alsnog in uw besluit zoudt willen vastleggen. Op bet voorstel van burgemeester en wet bouders zijn ingekomen een tweetal amende- menten van de heeren Colsen, Van Driel en De Bakker, luidende: Ondergeteekenden stellen voor, de raads- besluiten de omschrijving van de vergunnin- gen aan de N.V. Radiodistributie- en Draad- omnoepbedrjjf zoodanig uit te breiden dat deze ook geldt voor het leggen hebben en onder- houden van kabels In gemeentegrond en ondergeteekenden stellen voor, de raads- toesluiten voor artikel 5 de tekst zoodanig te wijzigen dat niet 50 meer aan de gemeente moet worden betaald dan door de N.V. Radio distributie- en Draadomroepbedrjjf destijds voorgesteld en door de raad geaccepteerd is. De VOORZITTER constateert, dat deze amendementen voldoende zijn geteekend. Het betreft hier 2 afwijkingen, het eene amende- ment behelst een wijziging in het te betalen bedrag, bet andere meer een verschil van gevoelen. Wat betreft het leggen van kabels hebben burgemeester en wethouders reeds te kennen gegeven, hierin niet den wenscb te hebben het de concessionarisse moeilijk te maken. Indien de leden ermede accoord gaan, is bij genegen die f 50 uit het voorstel uit te nemen. De beer SCHEELE wenscht omtrent beide amendementen hoofdelijke stemming. Het amendement betreffende bet doen ver- valien van het bedrag a 50 ter erkenning van bet eigendomsrecht der gemeente op den grond waarin palen worden geplaatst, wordt in stemming gebracht en bij staking van stem- men in voltallige vergadering geaoht, te zijn Voor^stemmen de heeren Van Driel, Harte, Van Doeselaar, Hamelink, Van Aken, De Bak ker en Colsen; tegen stemmen de heeren Van Cadsand, Dees, Geelhoedt, Scheele, De Jonge, Verlinde en De Bruijn. De beer DE BAKKER is van meemng, dat het niet juist is dat dit amendement bij sta- king van stemmen verworpen is. Hi] zegt. dat muisje zal een staart bebben. De heer DE JONGE: Ieder muisje heeft een staart. De heer DE BAKKER: Ook wel eens een staartje Het amendement, voorstellende ook bet leg gen hebben en onderhoud van kabels in ge meentegrond in de concessdevoorwaarden op te nemen, wordt verworpen met 7 tegen 7 stem- Voor stemmen de heeren Van Driel, Harte, Van Doeselaar, Van Cadsand, De Bakker en Colsen; tegen stemmen de heeren Dees, Ha melink, Geelhoedt, Scheele, De Jonge, Verbnde en De Bruijn. De beer VAN DRIEL is van oordeel, dat het noodig is, hierover elkaar nog eens te spreken. Hij gaat er niet mede accoord dat de voorstellen zijn verworpen. Zoo noodig kan nog een nieuw voorstel worden ingediend, in dien de vergadering gebeel voltallig is. Hij wenscht te weten of thans de vergadering ge- acht kan worden voltallig te zijn, en derhalve de amendement-voorstellen verworpen. De heer COLSEN is ook van meening, dat nog een nieuw voorstel kan ingediend worden. De heer VAN DRIEL merkt op, dat het niet de bedoeling is, elkaar er boos op aan te kjjken. Hij verzoekt den secretaris hem te willen inlichten op de door hem gestelde vra gen, en indien het reglementair is, dat bij de tbans bestaande voltalligheid de amendement- voorstellen zijn verworpen, is bij van oordeel bet verlies te moeten aanvaarden, zooals zrjn fraetie dat steeds heeft gedaan. De SECRETARIS antwoordt, dat tbans de vergadering kan worden geacbt voltallig te zhn, en de voorstellen niet aangenomen. De heer VAN DRIEL moet dan de neder- laag accepteeren. Er is tbans ecbter nog een andere moeilijkheid. De N.V. heeft reeds kabels in- en bo-ven gemeentegrond. Hij vraagt of deze thans moeten opgeruimd worden. De VOORZITTER: Indien de heer Oor- schot aantoont, dat deze kabel voor zijn bedrijf niet gemist kan worden, zijn burgemeester en wethouders niet ongenaakbaar. Indien deze stukjes kabel noodig zijn voor het bedrijf, is er geen reden, waarom concessionarisse deze niet zou mogen onderbouden. De heer VAN DRIEL wenscht dit in de notulen vastgelegd te zien. Niet voor de leden die de oplossing van bet geschil bebben mee- gemaakt, docb voor het nageslacbt. Men staat thans voor het feit, dat de mogelijkheid be staat, dat er een andere raad optreedt, en dat de leden die de discussie van heden hebben bijgewoond, er niet meer zijn. Hij wenscht dit omdat de mogelijkheid tot exploitatie voor belanghebbende ook dan gewoon zal kunnen voortgaan. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stig bet voorstel van burgemeester en wet houders besloten. Vergadering van Dinsdag 5 Februari 1935, des namiddags 2 uut. Voorzitter de beer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, Adr. Hame link, I. de Feijter, P. J. van Bendegem, B. Segbers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, be- nevens de Secretaris J- L. J. Maris. Afwezig de heer J. M. Oggel. f 300 wordt in stemming gebracht en verwor pen met 3 tegen 9 stemmen. Voor stemmen de heeren 't Gilde, A. Ha melink en Verschelling; tegen stemmen de heeren Van Bendegem, Van de Bilt, Dieleman, I. de Feijter, J. de Feijter, C. Hamelink, Van Kampen, De Ruijter en Seghers. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen mqt algemeene stemmen. 7. Wijziging verordening op de hefftng van een belasting op tooneelvoorstellingen en andere vennakelijkheden. (2. Slot.) 6. Vaststellen huurprys der woning van het hoofd der school. Burgemeester en WcIbouders deelen mede, dat de woning behoorende bij de openbare school bij den heer Van Houte steeds in buur is geweest voor f 400 per jaar. Zij is door diens vertrek ledig gekomen. Het nieuw be- noemd hoofd der school, de heer Buma, is berei-d de woning te huren, doch tegen een lagere vergoeding. Zij stellen voor, de woning te verhuren berekend naar 350 per jaar, met ingang van 1 Februari 1935. De VOORZITTER licht het voorstel van Burgemeester en Wetbouders nader toe. Toen de heer Buma zijn functie aanvaardde heeft deze hem gevraagd of de woning een ambts- woning was. Hij -heeft bierop ontkennend ge antwoord docb te kennen gegeven, dat Bur gemeester en Wethouders er prijs op stelden dat bij deze woning bewoonde, hoewel hij hiertoe niet verplicht worden kon. De heer Buma vond de huur nogal hoog. Burgemeester en Wetbouders hebben hierover nader beraden en zijn toen gekomen met het voorstel dat hier ter tafel komt. Het college kan geen vrijheid vinden lager te gaan dan het bedrag dat het thans voorstelt, n.l de woning te verhuren tegen den prijs van f 350 ^De^eer VERSCHELLING gelooft dat het bedrag ruim hoog is. De prijs komt neer op een huurprijs van pl.m. 7,per week. In dien de heer Buma zelf een woning zou bou- wen meent hij dat deze met zijn intrest niet "EVs r)n»i -71 r Burgemeester en Wethouders geven te ken nen, dat, nu de verordening op de heffing van een belasting op tooneelvertooningen en andere vennakelijkheden in deze gemeente een jaar gefunctioneerd heeft, er eenige be- palingen naar voren zijn gekomen, die wijzi ging behoeven, b.v. wanneer plaatselijke ver- eenigingen uitsluitend voor hare leden en donateurs iets willen presteeren. Deze vereeni- gingen dienen tegemoet gekomen te worden. Ook moet tegemoet gekomen worden, dat voor het ten gehoore brengen van zang en/of muziek door middel van radio, piano's enz., wanneer geen uitvoering wordt gegeven in voor het publiek toegankelijke localiteiten, een lager bedrag moet betaald worden van f2 per jaar. Verder wordt verwezen naar het bij de stukken liggend praeadvies en stellen zij voor dienovereenkomstig te besluiten. Dit praeadvies luidt: Ons college is van oordeel, dat de verorde- ning op de heffing van een belasting op too neelvertooningen en andere vennakelijkheden in deze gemeente op enkele punten herziening behoeft. Het is gebleken, dat de plaatselijke veree- nigingen, die uitsluitend voor hunne leden en donateurs iets presteeren te zwaar door deze belasting worden getroffen. Daarom wordt i voorgesteld het bepaalde bij artikel 2, letter a der heffingsverordening te wijzigen zooals hierna wordt aangegeven en het onder b ge- I noemde te laten vervallen. Het gevolg hier- van is, dat de plaatselijke vereenigingen uit- voeringen enz. mogen geven zonder belasting- v i J in -.TZ-w-xx lorl QT ynn'n hoo2" bedrag komen zou. En dan zit j betaling wanneer het uitsluitend is voor leden i-rtt -1 lnntr^a'o urArH on CTP. 8. Voorstel plaatsen onverlichte auto's. Volgens art. 16, le lid, van het motor- en rijwieireglement moet een motorrijtuig op meer dan twee wielen dat zich tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang op een weg bevindt, voorzien zijn van tenminste twee aan weerszijden van het rijtuig aangebrachte lantaarns, die voor- waarts een helder wit licht uitstralen en aan de linkeraebterzijde van een iantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Deze bepaling is volgens het derde lid van genoemd artikel niet van toepassing ten aan zien van: a. stilstaande motorrijtuigen, voor zoover bij of krachtens gemeenteverordening' is bepaald, dat inachtneming van dit voor- schrift op bepaalde plaatsen binnen de be- bouwde kom der gemeente niet noodig is. Aangezien toepassing van deze bepaling geen gevaar op zal leveren voor het verkeer in het algemeen en in het belang is van het motorverkeer, stellen burgemeester en wet houders" voor het navolgende besluit te nemen: De raad der gemeente Ter Neuzen: Gelet op het schrijven van de wegencommis- sie van de ,,A.N.W.B." en de ,,K-N.A.C. ge- vestigd te 's-Gravenhage d.d. 17 Augustus 1934: mede gelet op het bepaalde in artikel 16 sub 3a van het motor- en rijwieireglement; besluit; te bepalen, dat inachtneming van het voor- schrift vervat in art. 16, eerste lid, van het motor- en rijwieireglement niet noodig is voor motorrjjtuigen bestaande buiten de openbare wegen der gemeente en voor motorrijtuigen staande in de openbare wegen, wanneer zij niet verder dan 5 meter verwijderd staan van verlichte straatlantaarns. De heer DE BAKKER is van meening, dat een grens van 5 meter aan weerszijden der palen maar zeer weinig is. Dan kunnen er hoogstens maar 2 auto's staan. De heer COLSEN merkt op, dat overeen- komstig de wet grooter ruimte niet is toege- StDe VOORZITTER deelt mede, dat 5 meter algemeen als criterium wordt aangenomen. Hij toont door een voorbeeld de lengte aan, dat een auto onverlicht van een paal verwij derd mag zijn, zoodanig dat er nog licht op valt. Indien slechts <56n einde van een auto binnen de 5 meter valt, is zulks voldoende. De heer GEELHOEDT merkt op, dat dan de grootste afstand van de auto tot den paal al gauw 8 meter bedraagt. De heer DE BAKKER: Maar dan is men pakbaar, want volgens de wet mag een auto maar 5 meter van een pftal verwijderd zijn. De VOORZITTER merkt op, dat deze ver ordening is opgemaakt in overleg met de politie, en deze dus weet, wat de bedoeling van burgemeester en wethouders is. Met algemeene stemmen wordt besloten, de voorgestelde verordening vast te stellen. (Wordt vervolgd.) de gemeente met de woning. Alvorens tot het nemen van een besluit over te gaan, wu hij dit in overweging geven. De VOORZITTER kan mededeelen dat deze omstandigheid ook in Burgemeester en Wet houders is overwogen. Dit college heeft echter geen vrijheid gevonden een verder gaande verlaging voor te stellen. Men moet niet vergeten, dat dit ook niet mag gaan beneden hetgeen voor een dergelijk gebouw op de particuliere markt gevraagd wordt. Indien zich het geval zou voordoen, dat het hoofd der school uit de woning zou willen weggaan, kunnen Burgemeester en Wethou ders nog steeds met een ander voorstel komen. De heer VERSCHELLING wijst er nog op, dat niet vergeten moet worden, dat aan deze woning ook geen tuin is. De VOORZITTER stemt dit toe. Hij is ten aanzien hiervan ook niet altijd even gemak- kelijk te schikken. De een wil een turn, de ander wenscht geen tuin, omdat, nu de groente goedkoop is, van het zelf telen ervan toch ook geen voordeel te behalen is. De heer VERSCHELLING had dit laatste niet op het oog. Men kan ook voor het heb ben van planten en bloemen ook wel een tuin wenschen. De heer Buma heeft bovendien, in dien hij zich niet vergist de acte Tumbouw, en men mag dus wel veronderstellen, dat hij wel een tuin zou wenschen. Bovendien is naar zijn meening, voor 2 personen de woning een groote ongerieflijke woning. De VOORZITTER wijst er op, dat de heer Buma niet verplicht is de woning te nemen. De heer VERSCHELLING heeft gemeend in het belang der gemeente een waarschu- wende stem te moeten laten hooren. Naar zijn meening is een bedrag van 300 vol doende. De VOORZITTER herhaalt, dat Burge meester en Wethouders geen vrijheid vonden, tot een lager huurbedrag dan 350 te advi- SC6r6Il. De heer DE RUIJTER vraagt of met den heer Buma reeds een accoord getroffen is. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders geen accoord kunnen treffen zonder dat de raad hieromtrent heeft beslist. Spreker heeft met den heer Buma over de woning gesproken en heeft deze een bedrag genoemd van 300 k 325. Burge meester en Wethouders zijn van meening, dat zij moeten voorstellen een huurprijs van f 350 en genoodigden en geen entree's worden ge vraagd. Betreffende artikel 6 van de heffingsveror dening deelen wij u het navolgende mede: Onder art. 6, lid 1 valien alle vennakelijk heden, waarvoor toegangsgeld wordt geheven. Het bepaalde onder art. 6, lid 2 kan vervallen, omdat deze bepaling door de vrijstelling van de plaatselijke vereenigingen vrijwel overbodig is geworden. Het bepaalde bij art. 6, lid 3, wordt dan lid 2 en regelt de belasting voor tentoonstellingenwanneer de toegangsprijs lager is dan 1,In dit geval wordt dus geen 20 van het toegangsgeld geheven doch een vast bedrag van 10,per dag of ge- deelte van een dag. Is de toegangsprijs hoo- ger dan 1,—, dan wordt 20 van de entry's in rekening gebracht. Art. 6, lid 4, wordt lid 3 en gewijzigd, zoo als hiema genoemd omdat in de practijk is gebleken, dat daarvan geen belastinggelden binnenkomen. Voor het ten gehoore bren gen van zang en/of muziek door middel van radio's, piano's enz. moet, wanneer geen uit voering wordt gegeven in voor het publiek toegankelijke localiteiten, een bedrag betaald worden van 2, Art. 6, lid 5, wordt 4 en regelt dat voor muziek- en danspartgen en alle andere dan hiervoor bedoelde vennakelijkheden een vast bedrag is verschuldigd van j 5,— of 7,50 per dag. Wanneer derhalve gelegenheid wordt gegeven tot dansen in cafd's zonder betaling van entrdegelden, is het bepaalde bij art. 6 lid 4 (nieuw) van toepassing. Door de voorgestelde wijzigingen zullen de inkomsten ongeveer dezelfde blijven. De op- brengst van de gewijzigde verordening kan op circa 2000 geraamd worden. Gelet op bovenstaande stellen wij u dan ook voor het navolgende besluit te nemen: De Gemeenteraad van Axel; Gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders; besluit: de verordening op de heffing van een belas ting op tooneelvertooningen en andere ver- makelijkheden in de gemeente Axel te wjjzigen als volgt: Artikel 2 te lezen: le lid ongewijzigd en het 2e lid: Daaronder worden niet begrepen: en andere vermakelijk- de gaan De heer VERSCHELLING stelt voor woning te verhuren voor 300. Dit voorstel woidt gesteund door de heeren 't Gilde en A. Hamelink. De heer VAN DE BILT kan met dit voor stel niet meegaan. Ook met den heer Ver schelling is hij het niet eens, dat het voor den betrokkene goedkooper zou uitkomen een woning zelf te bouwen. Indien men een tame- lijke woning heeft, en rekening houdt, zooals men houden moet met onderhoud en interest, ke rechtspersoonlgkheid bezitten, te geven en uitsluitend om niet, of tegen betaling van niet meer dan 0,1-0 vc-or plaatsbespreking, toegan- kelijk zijn voor hare leden en schriftelijke ge'introduceerden, vermeld op een lijst welke minstens 14 dagen voor den dag der verma- kelijkheid moet worden ingeleverd bij den Burgemeester. Het onder b bepaalde te laten vervallen. Artikel 6, lid 2, te laten vervallen. Artikel 6, lid 3 wordt 2. Artikel 6, lid 4 wordt 3 en luidt: voor het ten gehoore brengen van uit- r^50UieenNNI- zendingen door midlel van radio-ontvangtoe- zijn meening is een huur van 350 een bil- Irjke prijs. Dit zullen de heeren ook wel van gevoelen zijn, indien z(j de rekening onder oogen krijgen en kunnen nagaan wat de wo ning aan onderhoud kost. Zeker, de heer Buma is niet verplicht de woning te nemen, doch indien deze voor een lager bedrag wordt verhuurd, heeft de gemeente er schade aan. Naar zjjn meening is het bedrag van 350 absoluut aan de minne kant. De heer VERSCHELLING houdt staande, dat indien de heer Buma zelf een woning zou bouwen, deze hem goedkooper zou komen. Rekenende op een bouwprijs van 4000 gulden tegen een interest van 5 pet., zal het aan- merkelijk verschil maken. Natuurlijk zal men op den langen duur reparatie hebben De heer C. HAMELINVCEn waardever- lies. Naar zijn meening is de woning niet te duur. Hg is van oordeel dat het belang der gemeente vordert, dat deze woning wordt verhuurd voor den prijs als thans wordt voor gesteld. Dit is geen hooge prjjs voor zoo'n kolossale woning. De heer VERSCHELLING heeft ook het belang der gemeente op het oog. Indien de heer Buma de woning zou verlaten, zit de gemeente er mee te kijken. De VOORZITTER brengt in het midden, dat indien zich dit geval zou voordoen, Bur gemeester en Wethouders nog nader de zaak kunnen bekijken en eventueel met voorstel len kunfcen komen. De heer DIELEMAN is van meening, dat er nog bijkomt, dat het van belang is, dat het hoofd der school vlak bij de school woont. Indien deze b.v. in de Prins Hendrikstraat wonen zou, zou dit voor hem moeilijker zijn. De heer VERSCHELLING voert hier tegen aan, dat het in Spui toch ook zoo is. Daar woont ook het hoofd der school een eind van de school verwijderd. Van bezwaren is daar ook niets gebleken. Het voorstel van den heer Verschelling, de woning te verhuren voor een huurprijs van stellen en van muziek en/of zang door middel van zelfwerkende piano's, orchestrions, gra- mofoons en andere insrtrumenten in voor het publiek toegankelijke localiteiten is per jaar, loopende van 1 Januari tot en met 31 Decem ber of gedeelte daarvan verschuldigd 2, Artikel 6, lid 5 wordt 4. Met betrekking tot dit punt is een adres ingekomen van H. P. Dieleman, ondernemer van het vereenigingsgelbouw ,.Het Centrum" te Axel, luidende als volgt: ,,Gezien punt 7 van de agenda, wijziging Verordening Veiimakelijkheidsbelasting, neem ik de vrijheid nogmaals beleefd uw geacht college te verzoeken, voor mijn bedrijf die be lasting te verlagen. Reeds werd door mjj betaald de som van een duizend een honderd en elf gulden, ter wijl mijn bedrijf nog geen jaar geopend is; Reeds drie maanden heb ik mijn bedrijf moeten stil leggen en ik kan u de verzekering geven, dat zonder verlaging van deze ver- makelijkheidsbelasting, ik genoodzaakt zal wezen, mijn geheele bedrijf te sluiten. Vanzelf sprekend wordt dan door mij in het geheel geen belasting meer opgebracht. Dat mijn bedrijf een buitengewoon haoeilij- ken tijd doormaakt, zal u alien zeker bekend zijn. Ik vertrouw van uw geacht college een gunstig antwoord op mijn verzoek te ver- krijgen." J Dit adres wordt ter zgde gelegd. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders thans hun belofte, in een vorige vergadering gedaan, dat zjj be- reid zijn, tegemoet te komen aan verschillen- de wenschen ten opzichte van vereenigingen die een uitvoering geven voor leden en dona teurs. Daarom komen zg thans met een technische wijziging der verordening, waar door voornoemde vereenigingen niet gedu- peerd worden. Verder hebben zij, nu de ver- makelijkheidsbelasting een jaar functionneert, de verordening onder de loupe genomen. Het resultaat is het voorstel dat thans den raad bcrGik t De heer SEGHERS vraagt inlichtingen omtrent art. 6, al. 5. De VOORZITTER deelt mede, dat dit niet is gewijzigd, alleen opgeschoven. De heer VERSCHELLING dankt Burge meester en Wethouders voor de betoonde wel- willendheid, de" vereenigingen te willen tege- moetkomen. Toch is hij eenigszins teleurge- steld, daar hij meent te moeten constateeren, dat niet tegemoetgekomen wordt aan de wen schen van V. V. V- Spreker was van meening, dat ten opzichte van dezii vereeniging een soepeler houding zou zijn aangenomen, en ook deze vereeniging voor wat betreft het jaarlijksche concours hippique zou zijn tege moetgekomen. De VOORZITTER antwoordt, dat men dit niet kan vergelgken met een vereeniging welke een pleizierigen avond geeft in een besloten gebouw. Een concours-hippique is naar zijn meening inderdaad te besehouwen als een publieke vermakelijkheid. De heer VERSCHELLING brengt hiertegen in, dat het bij zijn voorstel tot verlaging der belasting juist daarom ging. Er is nu pas een jaarvergadering dier vereeniging gehou- den, en daar is gebleken welk een groote strop de vermakelijkheidsbejasting voor deze vereeniging was. Besloten is naar aanleiding daarvan, zoo weinig mogelijk te doen, en het geld dat aanwezig is, zooveel mogelijk intact te houden. Het is thans zoo, dat men voor oudheidkunde op liulst en voor vermaak op Ter Neuzen is aangewezen. Hiervoor moet men dus steeds naar een andere plaats. Spre- kers meening is dat, wanneer hier meer ge daan wordt, er ook meer wordt verteerd, en dat indien de belasting verlaagt, het wel mogelijk is, hetzelfde bedrag te ontvangen, doordat meer gedaan worden kan. Wat betreft de radio's in cafd's, zijn voor stel luidde, dat deze hiervoor geen belasting zouden moeten betalen, dat zij deze voor niets zouden mogen laten spelen. De cafdhouders behooren toch ook tot de burgerg. Zij moe ten voor alles belasting betalen. Zoo zijn be- last hun gebouw, hun biljart, thans hun radio. Wat betreft de biljarts, daar is spreker nu zoo erg niet tegen, hiermede worden althans centen verdiend. Het is hier in Axel met de cafehouders ongeveer als met de Joden in Duitschland, deze werden daar niet meer als burgers beschouwd, en naar het schijnt de cafdhouders hier evenmin. De heer 't GILDE kan zich aansluiten bg de woorden van zijn vriend Verschelling. Naar sprekers meening vormt de vermakelijk- heidsbelasting een ondragelgke last, gezien het bij de stukken liggende adres van den heer Dieleman, dat een hartekreet van dien man was. Hieruit blijkt, flat de heer Diele man gedurende het afgeloopen jaar f 1100 aan vermakelijkheidsbelasting heeft moeten op- brengen. Hij zegt: van de zijde van den raad hebben wij ten opzichte van deze inrichting die een uitkomst was in verband met de bestaande behoeften voor het vereenigingsleven, waar in deze ook voorziet, nog weinig waardeering. Naar sprekers meening zou de raad het moeten waardeeren, dat het iniUatief geno men is tot het stichten van een dergelijk ge bouw, dat een sieraad voor de gemeente is. De heer SEGHERS kan zich aansluiten bij de woorden, door de heeren Verschelling en 't Gilde gesproken. De heer VAN DE BILT merkt op, dat de heer 't Gilde thans een bedrag noemt van 1100 dat door den heer Dieleman voor Ver makelijkheidsbelasting zou zijn betaald. Hij wil naar aanleiding hiervan dan toch opmer- ken, dat de recettes dan ook groot moeten zijn geweest. Dan moet er nogal wat zijn ontvangen. De VOORZITTER is van meening, dat dit juist is. Aan de hand van de betaalde belas ting kan men ongeveer nagaan hetgeen is in gekomen. De heer VAN DER BILT gaat verder, dat - het allemaal mooi is dit af te schaffen, doch dat men dan toch met iets anders zou moe ten komen, dat men er tegenover stellen kan De heer C. HAMELINK merkt op, dat het thans onmogelijk aangaat, deze belasting af te schaffen. De heer 't Gilde beklaagt zich dat de heer Dieleman zoo'n groot bedrag heeft moeten afstaan. Indien men echter de in komsten gaat verlagen moet hier iets tegen over gesteld worden, een bate, die billgker is dan degene die men wil afschaffen. Indien dit niet gebeurt is het onmogelijk, tot af- schaffing over te gaan, hoe sympathiek ook spreker tegenover dit streven staat. Er kan geen verlaging plaats hebben, in dien niet de put die daardoor ontstaat, door andere inkomsten wordt gedicht. Indien dit kon, op een andere wijze, met andere midde- len die niet nog slechter waren dan degene die men wil afschaffen, zou spreker daarvan zeker een voorstander zijn, en ongetwijfeld een daartoe strekkend voorstel helpen steu- nen. Indien niet, dan heeft men de kans van den wal in de sloot, of van dep regen in den drup terecht te komen. Wat betreft de radio's in, en zelfs buiten de cafC's, spreker vindt dit ook verkeerd, hoe wel hij niet zoo ver wenscht te gaan als de heer Verschelling die de cafdhouders verge- lijkt met de Joden in Duitschland. Spreker is van oordeel dat men met hun omstandig- heden toch eenigzins rekening moet houden, en de radio's die ze voor hun bedrijf hebben, niet moet belasten. Spreker vindt deze be lasting inderdaad onbillijk. Hij zal dan ook een voorstel om deze belasting af te schaffen, helpen steunen. De heer 't GILDE wijst er op, dat vocr en kele jaren de gemeente ook zonder die f 1000 van de Vermakelijkheidsbelasting moest rond- komen. De heer Hamelink heeft nu wel met een groot woord gesproken over dien put die gedempt moest worden indien de belasting werd afgeschaft, doch uit de stukken blijkt toch ook weer, dat Gedeputeerde Staten aan- dringen op verhooging der Personeele belas ting, doch het college doet dit ook niet, vindt hiertoe toch ook geen vrijmoedigheid hoewel Middelburg het noodzakeliju ac'nt. Naar zijn meening zouden die 1000 worden goedgemaakt door verschillende te verwach- ten meevallers, waardoor dit bedrag aan ver makelijkheidsbelasting door andere dingen zou worden gecompenseerd. Spreker wenscht op het oogenblik geen afschaffing, doch verlich- ting der belasting. Hij weet wel dat een voorstel tot afschaffing bij den raad geen sucoes hebben zou. De VOORZITTERMijnheer *t Gilde, ik weet een afdoend middel om aan uw wen schen tegemoet te komen. Dient u een afge- rond voorstel in, gegrond op positieve ge- gevens. De heer 't GILDE: Dat heb ik meer dan eens gedaan. Het is altijd vechten tegen de bierkaai. De VOORZITTER: Dan is de weg die u te bewandelen hebt, uw meening kenbaar te maken en u neer te leggen bij de besluiten der meerderheid. De heer 't GILDE; Dat doen wij ook, daar zit anders niet op. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 7