ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ASPIRIN No. 9260 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935 75® Jaargang Binnenland Paardenfokkerij 0 DaJt doejr Gemengde Berichten TWEEDE BLAD HANDELS REGISTER. -m EJggfl L'rttlf-IfltkSCfc Zi'JL S3ej&V4K3B«t*i'Wjv'-ifctr'a.l, JIM iVIMMftmii NEUZENSCHE COURANT MINISTER SLOTEMAKEU DE BRUINE TERUG UIT HET BUTPENLAND. De Minister van Sociale Zaken, prof. dr. R. R. Slotemaker de Bruine, heeft Maandag, pa verblijf in bet ibuitenland zijn werkzaam- beden hervat. REDE VAN MINISTER OUD. Financieele beschouwing. Na de pauze was Vrijdag in de Eerste Kamer het woord aan den minister van Fi- nancien. mr. Oud. Deze betoogde, dat de grootimg wordt opgemaakt, zullen de Kamers zich er over kunnen uitspreken. Tenslotte zeide de minister, dat de toestand i hoogst emstig is, do'ch hij is niet wan'hopig. j De Regeering is niet defaitist'seh; zij hoopt het doel te hereiken wat zij met haar optre- den zich vcor oogen heeft gesteld. RESTITUTIE VAN DE HEFFING OP HET VERVOER VAN AARDAPPELEN AAN STICHTINGEN VAN BARMHARTIGHEID. Op de vragen van den heer Visscher be treffende restitutie van de heffing op het vervoer van aardappelen aan stichtingen van barmhartigheid en het geven van bekendheid aan de voorwaarden, waaraan die stichtingen utuivicii mi viun inoeten voldoen om voor bedoelde restitutie grondslag van het financieele beleid der Re- i in aanmerking te kunnen komen, heeft de O 0 j i IlinlntAn itQV* ljV>ATl nTYll Q/>h O "flRATl nPl VOlfPTI- geering is de saneering van de Staatsfman- cien. Deze wordt het best verzekerd door handhaving van den gulden op het tegenwoor- dig peii, ook ai heeft de gouden standaard zijn geibreken, maar deze vertoonen ook an- dere stelsels. Er is geen waardemeter, die ab solute vastheid in de waardeverhoudingen waarborgt. Waardeverschuivingen doen zich onder alle omstandigheden voor. Devaluatie immoreel. Devaluatie houdt allerlei onzekerheid en willekeur in. Men is verder dan ooit van de rechtvaardigheid verwijderd, want zij houdt geen rekening met tal van omstandigheden. Devaluatie is ook moreel niet geoorloofd. De overheid moet het aanpassings-proces ieiden, door maatregelen te remmen of te ver- snellen, al naar de otmstandigheden vorderen. Bjj devaluatie is de overheid in belangrijke mate partij, daar zij in belangrijke mate de- bitrice is. Dat de eonversie van Indische lee- ninigen is geslaagd, is te danken aan het ge- geven woord van de overheid, dat de gulden op peil zou worden gehandhaafd. Het zou dus moreel niet geoorloofd zijn, be gaan deva- lueeren. Met een en ander wilde de minister niet zeggen, dat de overheid zich geheel en al af- zjjdig moet houden. Zij zou kunnen ingrijpen bjj contracten die nog gesloten moeten wor den, waarhij partijen dus voor iets nieuws staan. Zij treedt reeds regelend op door mid- del van de wijziging van de Faillissements- wet terzake van het dwingend accoord. De voorstanders van devaluatie trachten een wijziging te brengen in de verhouding tusschen de belooning van den arbeid en de inkomsten uit het kapitaal. Maar ook hier wordt sterk gegeneraliseerd, want het kapi taal heeft eveneens zware offers gebracht, dikwijls nog grooter dan die van den arbeid. Zf s de solide beleggers hebben, tengevolge van eonversie, offers moeten brengen. Men onderscbatte de eonversie en de doorwerking daaivan echter niet. Gemeentelijke conver- sies zouden onmogelijk zijn als de Staat niet was voorgegaan. Dat de Rijksfondsen niet volgen met renteverlaging is een dualistisch verschijnselvoldoen die fondsen niet aan bun verplichtingen, dan moet de Staat bijspringen. De minister was echter met den heer van Lanschot eens, dat ook hiermede iets moet gebeuren. Zoolamg er nog geen stabilisatie in de valuta-verhoudingen is, kan het aanpas- singsproces nog niet worden stopgezet. Die in temationale stalbilisatie wordt het best bevor- derd door dat wij onizen gouden standaard handhaven. De Staatsfinancien. De Regeering die zich zelf niets heeft wijs- gemaakt, heeft toch in de financien een be langrijke verbetering gebracht. Evenwel blij- ven de middelen terugloopen, al waren de ra- minigen ten tijde dat zij werden gemaakt, ook volkomen verantwoord. De middelen zullen. gezien de wijzigingen sinds de begrooting werd opgemaakt, nog 13 millioen lager moeten wor den geraaimd. Het Rijk heeft voorts 6 millioen aan de gemeenten gelaten, terwijl steun aan de scbeepvaart onvermrjdelijk is, zoodat er een tegenvaller van circa 25 millioen is. Ingrijpen- de maatregelen zijn noodig, waaitbij belasting- Minister van Economische Zaken het volgen de meegedeeld. Ad 1. De maatregel, waaibij de mogelijk- heid is geopend tot restitutie van de heffing op het vervoer van aardappelen, is neerge- legd in de Crisis-Restitutiebeschikking 1934 XIH (consumptie-aardappelen) van 16 Octo ber 1934, no. 22353, gewijzigd bij beschikking van 3 December 1934, no. 24018 en is op eerstgenoemden datum in werking getreden. Ad 2. Op 18 Januari 1935 waren 305 aan- vragen ingekomen, waarvan 210 werden in- gewilligd en 50 afgewezen, terwijl 45 aanvra- gen nog in behandeling zijn. Twee lijsten, vermeldende de instellingen, aan welke ont- heffing is verleend, en die, welker aanvrage ter ontheffing is geweigerd, zijn neergelegd ter griffie der iKamer ter kennisneming. Restitutie wordt verleend aan alle liefdadige instellingen, waarvan redelijkerwijze kan wor den aangenomen, dat zij deze heffing niet of beziwaarlijk kunnen dragen (voorwaarde on der c). De voorwaarden, waaraan liefdadige instellingen hebben te voldoen, ten einde resti tutie te verkrijgen en wel'ke zijn vermeld in bovengenoemde beschikking zijn: a. dat de betreffende instelling overlegt eenige akte, waaruit ten genoege van de Stichting Nederlandsche Akkerbouw-Centrale haar doel daadwerkelijk blijkt; lb. dat' het verstrekken van aardappelen voor menschelijk voedsel rechtstreeks met bet doel der instelling in verband staat; c. dat door overlegging van het geleide- biljet blijkt, dat bij vervoer der betreffende hoeveelheid de heffing, als vastgesteld in art. 10 van de Crisis-Akkeibouwbeschikking 1934, HI, is betaald en ten genoegen van voor- noemde Stichting wordt aangetoond, dat de betreffende instelling deze heffing niet of bezwaarlrjk kan dragen; d. dat de betreffende instelling zich uit- drukkelijk verbindt, aardappelen, waarop deze teruggave is verleend, nimmer op andere wijze dan overeenkomstig het doel der instel ling in consumptie te brengen, noch toe te I laten, dat zulks door eenigen derde geschiedt; Ad 3. De Crisis-Restitutiebeschikking 1934 XHI, werd, behalve in de Nederlandsche Staatscourant, in de groote dagbladen opge- nomen, terwijl de gewestelijke Landbouw- Crisis-Organisaties bij circulaire voldoende bekendheid aan deze mogelijkheid tot restitu tie hebben gegeven. Ten aanzien van het slot van deze vraag of bet geen groot sociaal belang is het werk der bartnhartigheid in deze dagen zoo weinig mogelijk te belasten, luidt het antwoord bevestigend. DE ORDENINGSGEDACJHTE. Rede van professor Aalberse. In de Zaterdag gehouden 15e vergadering van den partijraad der R.K. Staatspartij te Utrecht, heeft prof. mr. Aalberse een rede ge houden over het onderwerp: ,,De Ordenings- gedachte". Prof. Aalberse begon met er op te wijzen, dat de tegenwoordige crisis geen gewone cri sis is, waarbij na enkele jaren herstel volgt. Thans heerscht een soort van economische aardbeving met groote grondverschuivingen, waarvan een blijvend veranderde structuur het gevolg is. Door protectie, autarkie en na- deze even egoistische als hekrompen en van weinig economisch inzicht getuigende politiek niet hadden gevolgd. De ordening moet dan ook staan onder controle vein de overheid, die moet kunnen ingrijpen voor de handhaving van het alge- meen welzijn. Uit de genoemde bedrijfsor- ganisaties moet nu echter voortkomen de na tional econoimische raad, het algemeen rege lend lichaam, dat het zich uitleven van groepsegoisme kan tegengaan. De aldus georganiseerde volkshuishouding regele ook de intemationale economische verhoudingen, hier echter met directe mede- werking van den Staat( omdat de handels- politiek nauiw saxuenhangt met het te voeren algemeen buitenlandsch beleid. Dit stelsel heeft niets van socialisme, want het privaat bezit der productiemiddelen blijft gehandhaafd, terwijl de bedrijfsorganisatie patroons en aibeiders omvat. Wij willen niet terug, zoo vervolgde spre- ker, naar de middeleeuwsche gilden, de typi- sche maatschappelijke organisatie in de staatshuishouding, maar wel willen wij voor- uit naar een maatschapprj, die in de 20ste eeuw weer beleven wil de christelijke sociale gedachte, die ook overheerschend was in dien luisterrijken bloeitijd van de middeleeuwen. Wanneer in deze richting gestuwd wordt, zal het mogelijk zijn, dat wij niet alleen door dezen zwaren depressietijd heenkomen en ons geleidelijk aanpassen aan den nieuw-ontstanen toestand, maar ook, dat wij, geleerd door de droeve lessen van het naaste verleden, tevens voor ons volk voorbereiden een betere toe- komst, waarin door doelmatige ordening nieuwe crisis voorkomen worden. Mbgen wij alleen op een betere toekomst hopen, als eens de Vereenigde Staten van Europa zijn geconstitueerd Wij hebben ze nog niet zien ontstaan, noch in politieken noch in economischen zin. Laat eerst de sta ten zich maar inwendig organiseeren en aan passen aan den toestand. Wij hebben voors- hands genoeg intemationale conferenties ge- had, waar ieder land schoone redevoeringen over het herstel van den vrijhandel aan de andere landen liet voordragen, om onderwijl zelf juist in de tegenovergestelde richting te handelen, wellicht bopende dat die brave an dere het anders zouden doen. Voorhands blijft spreker liever met de beide heenen op onzen vaderlandschen vloer staan en geeft den raad: laten wij ons ook op economisch ge- bied aaneensluiten en als goed georganiseerde volksgemeenschap tegenover de andere volks- huishoudingen optreden om voor ons voik, als de zware wolken wat wegtrekken, een zoo goed mogelijke plaats in de zon te verkrijgen. Bens zal de dag komen, dat de volken weer zullen gaan beseffen, dat zij elkander noodig hebben en dat ook de volkerengemeenschap niet kan rusten op nijd en strijd, maar op samenwerking, steunend ooi» op rechtvaar digheid en naastenliefde. Spreker besloot met het troostvolle woord van Vondel: „Zij vree- zen geen gevaar, die op Gods toekomst hopen." VOORJ AARS-HEN GSTENKEURIN GEN IN ZEELAND. verhooging absoluut uitgesloten is. Van som- tionalisme is het vrij wereldverkeer, op indi mige welgestelden zou misschien wel iets meer gevraagd kunnen worden, doch een ver hooging over de geheele lijn is onmogelijk en een aparte belastingwet voor enkele personen is onmogelijk. Minister Oud bestreed vervolgens den heer Wibaut. Diens opmerking dat het Rijk door het Werkloosheidssubsidiefonds lasten over- hevelt naar de gemeenten is absoluut onjuist. Verdere ingrijpende bezuinigingen zijn noo dig. De strrjd daarover kan men laten rusten, totdat het desbetreffende wetsontwerp aan de orde is. Als de wet van 1929 er niet was geiweest, zouden de meeste gemeenten er nog slechter aan toe zijn. De Regeering heeft reeds tal van maatrege len genomen om de tekorten te verminderen. Er is geen enkele reden om haar te verwij- ten, dat zij te laat met haar bezuinigingen is gekomen. De inkomstenbelasting is voor dit jaar niet hooger geraamd dan 45 millioen, dus in enkele jaren een val van 92 millioen tot 45, dus meer dan 50 pet. Het groote spoorwegtekort verdwijnt niet zoo gauw; en toch is er seberp op de spoor- wegen bezuini'gd. Men kan de Regeering niet de dalimg der inkomsten verwijten en evenmin dat zij iets doet om tekorten weg te werken. Dat er nog veel gebeuren moet, daarvan is de minister volkomen overtuigd. Wie er an ders over denkt, geve aan, waarin hij dan tekort geschoten is. Het groote be/.uinigings-ontwerp. Over het groote bezuinigingsontwerp is in de millioenen-nota niets gezegd, waaromtrent men de Regeering een verwijt zou kunnen maken. Zij moest haar stekken uitzetten om een plan te kunnen opmaken. Wat zij aller- eerst doen kan, is het leggen van een nood- verfband. Voor 1936 moet de begrooting op lagere basis worden gesteld. Dat kan de Regeering niet alleen doen. Daarvoor heeft zij bijzon- dere vol'machten noodig; deze worden ver- eenigd in edn wetsontwerp. De voohbereidirug daarvan kost veel overleg tusschen de depar- tementen, derhalve veel tijd. De Regeering doet wat zij kan om dit werk zoo veel mogelijk te bespoedigen. Men kan haar gebrek aan voortvarendheid niet verwij ten. Die bezuiniging vomit een geheel. Het zijn geen afzonderlrjke onderwerpen; zij staan In onderling vehband. Voor dat de nieuwe be- vidueelen grondslag, omgezet in een sterk be- lemmerd ruilverkeer tusschen afgesloten na- tionale volkshuishoudingen. Nationaal en in- temationaal moeten wij ons aan den nieuwen toestand aanpassen. Wij moeten niet streven naar herleefd mercantilisme of naar staats- kapitalisme, maar door organisatie moet or dening gebracht worden. Dit alles heeft een geestelijken ondergrond; zo.owel induvalisme als socialisme zijn halve -waarheden, maar grondslag van de katholieke socioloigie is, dat de mensch tegelijk individu en sociaal wezen is. Men moet dat niet beschouwen als een compromis tusschen lifoeralisme en socialisme maar als een synthese. Als maatschappelijk ideaal, aldus prof. Aalberse, stond ons altijd voor oogen een ge- ordende samenleving van individuen, die van nature tot samenleving en dus tot samenwer king bestemd zijn. Een dergelijke ordening is de Christelijke staats- en maatschappijopvat- ting. En daarom zijn de grondslagen van de maatschappij en rechtvaardigheid en naas tenliefde. Wat nu betreft de praktijk van deze orde ning: voor het heden moet, voor zoover de bestaande organisaties onmachtig zijn, de staat zelf van boven af de ordening ter hand nemen. Dit is reeds gebeurd bijv. door de in stelling der crisis-centrales. In intemationaal opzicht moet een actieve handelspolitiek wor den gevoerd: de export moet bevorderd wor den. Er moet plaats zijn voor contingentee- ring%n tariefsverhooging. Voor het blijvend-toekomstige moet reeds thans gezorgd worden door aansporing en stuiwing van het maatschappelijke leven om tot ordening te komen. Vervolgens moet er een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie ko men, met verordenende bevoegdheid en onder toezicht van de overheid. Waar de font zat. De overheid had dat reeds eerder moeten doen. Er waren trusts, kartels en concerns ontstaan, een vrijwillige ordening, met het gevolg, dat het groeps egoisme ongebreideld kon werken. Door niet aanpassing van de prijzen aan de verlaagde productiekosten en de ingezonken koopkracht werd de productie veel meer ingekrompen dan noodig zou zijn geweest. Daardoor ontstond groote werk- loosheid. Het dieptepunt der depressie zou minder diep gelegen heibben, als de kartels Men schrijft aan de N. R. Crt. De voorjaarshengstenkeuringen in het be- kende fokdistrict van Nederlandsche trek- paarden van Belgisch type zijn weer op de bekende keuringsplaatsen gehouden, n.l. te Kattendijke, Hulst, Axel en Oostburg. Aanvoer en belangstelling in dit fokgebied, dat door sommigen nog wel als het voedings- gebied van onze koudhloedfokkerij wordt be- schcuwd waren vanzelfsprekend weer zeer goed. Doch zelfs hier kan niet iedere aan- gevoerde hengst het praedicaat goedgekeurd verwerven. Procentsgewijs echter werden hier wel vele hengsten voor den dekdienst goed genoeg bevonden. Het beste figuur sloeg de keuringsplaats Oostburg, waar van de 53 hengsten een veer- tigtal op bet appdl was verschenen, waarvan 35 voor de verplichte keuring, terwijl 5 voor •opname in bet keurstamboek werden gepre- senteerd. Hiervan werden fvan de 45 want 1 behoefde slechts te worden getoond) 14 goed gekeurd, terwijl van de voor bet keurstam boek gepresenteerde 5 werden ingeschreven en in totaal 7. In Axel, welks omgeving vooral door het beste merriemateriaal bekend is, was de ver houding ongeveer evengoed. Daar waren aan- gegeven 31 2 voor het K.S., opgekomen 26 1, waarvan goedgekeurd 9 (waarvan 2 voor 5 jaar) en 4 in het keurstamboek. Eveneens was in Hulst de verhouding vrij- wel zoo, zelfs nog iets beter. Daar waren aangegeven 25 1, opgekomen 24 1, goed gekeurd 11, ingeschreven K.S. 4 stuks. In Kattendijke was de kwaliteit eventjes minder. De aangifte bedroeg hier 19 3, opgekomen waren 15 2, goedgekeurd wer den er 6, terwijl geen enkele de K.S. waardig werd gekeurd. De kwaliteit-in-doorsnee wordt door het a an tal goedgekeurde en ingeschreven dieren wel vrij goed weergegeven. Een uitzonderlijk goed paard was in Hulst Dessert van Waarde 68921, thans lK 1631, een zeer goed, klein, diep, zwaar paard, dat hier^ boven de anderen uitblonk. Een zoon van den bekenden fokhengst Certain van Lams- waarde K 1429, gefokt door Corn. Mol te Waarde. Eigenaars W. P. J. Staal-Swagema- kers en H. Kerckhaert te Stoppeldijk. De beide, thans vo'or 5 jaar goedgekeurde hengsten zijn Avenir du Castia K 1462 (19251, een j'onge Avenir d'Herse, geimporteerd uit Belgie, van Jos. de Waal, Ossenisse en Mar quis de Philippine K 997 (1920), V. Hakun K 549, f.e. S. Pieters te Philippine. Dit voor 5 jaar goedkeuren is een gevolg van een besluit van het Stamboek, waarbij bij een 4de goedkeuring dit imperatief is bepaald. Dus niet een gevolg van het feit, dat de hengst heeft bewezen uitstekend te fokken, aan welk laatste wij de voorkeur zouden geven. Misschien komen we hierop nog wel 6611s terug. We willen volstaan met een vermelding van de nieuwe Keurstamlboekhengsten. Behalve de boven genoemde jonge Certain waren dit: te "Hulst: Dimo K 1632, V. Frans K 714, fokker-eig. wed. J. F. Comelissens, Stoppel dijk; Anton van Luntershoek K 1633, V. Bourgeois van Luntershoek K 1431, fokker- eig. Corn, de Feijter, Boschkapelle, en Oolosse van Alstein K 1634, V. Mon Gros de Mon Souhait K 1331, fokker F. A. van Acker, Westdorpe, eig. H. J. de Waal, Graauw; te Axel: Victor van Luntershoek K 1636, V. Bourgeois van Luntershoek K 1431, fokker Corn, de Feijter, Boschkapelle, eig. H. Bonte, LCoewachtNestor de Kieldrecht K 1635, V. Gaston de Callon B.S., fokster wed. L. Le- naerts te Kieldrecht (B.), eig. Alph. Thile- man. te Quatrecht (B.)Dragon d'Hondrocht K 1637, geimporteerd uit Belgie, van H. Kerckhaert, C. de Feijter e.a., Stoppeldijk en Boschkapelle, en Frederik K 1638, V. Alban de Fair K 1387, fokker Ed. C. M. Roelans, Groenendijk (Hontenisse), eig. C. de Putter, Axel; te Oostburg: Maurits van Corra Hoeve, K 1639, V. Adriaan K 1036, fokker-eig. Aug. Jac. Buyck, Waterlandkerkej; Leon d'Ahea K 1640, V. Gascon d'Ahea K 1435, fokker-eig. Gebr. Aernaudts te Sluis; Leo van 't Paviljoen K 1641, V. Lion d'Or K 1653, fokker-eig. Ed. Modde, Oostburg; Koert K 1642, V. Adriaan K 1036, fokker P. W. Porreij, Cadzand, eig. F. D'Hoore, Sluis; Arnold K 1643, V. Fair K. 1186, fokker-eig. Gebr. P. J. en J. P. Brevet, Sluis; Jaap van 't Kerkje K 1644, V. Lion d'Or K 1463, fokker-eig. F. C. Dieleman, Wa- terlandkerkje en Bloc de Gazes 1645, een Bel gisch import van P. J. de Milliano e.a., Oost burg. STAMBOEK NED. TREKPAARD. De afd. Zeeland van het Stamboek voor het Nederl. Trekpaard hield, blijkens „De Zeeuw", Vrijdagmiddag haar algemeene vergadering in het Schuttershof te Goes, onder voorzitter- schap van den heer H. A. Hanken. Deze ver- welkomde in het bijzonder den voorzitter van het hoofdbestuur, Jhr. J. van Vredenburch, en den alg. secretaris, den heer Bom. Spr. noemde het verblijdend dat er onder de leden hoewel de zaken flauw gaan, enthousiasme en een goede geest van samenwerking heerscht. Voorts herinnerde spr. nog aan de erken- ning door het Belgisch Stamiboek. De heer Scheele vroeg, naar aanleiding van de notulen, hoe het staat met den uitvoer van paarden naar Duitschland. De alg. seer, de beer Bom zette uiteen, hoe de regeling tot stand kwam. Aanvankelijk zat er in de commissie niemand van het Trekpaard. Dit is veranderd, maar intusschen loopt de zaak nog niet. Die eonsenten moeten hebben, krijgen ze vaak niet, moeten ze soms koopen. Spr. weet niet aan wien dit ligt. Jhr. Van Vredenburch zeide, het schandalig te vinden, zooals de fokkers thans behandeld worden. Ze krijgen geen regeeringssteun, doch worden op alle mogelijke wijze tegenge- werkt. Spr. zegt dat het Ned. Trekpaard het er niet bij zal laten zitten. De heer Scheele merkte op, dat een scherp protest gericht moet worden tot de regeering, zoo mogelijk in samenwerking met de cen- trale landbouwofganisaties. De secr.-penningm. de heer A. J. Lako, merkte in zijn jaarverslag op, dat er nu eenige reden tot tevredenheid is, hoewel de prijzen aan den lagen kant bleven. In 1934 traden 190 leden toe, waardoor men kwam op 1234 leden en de afdeeling 5 stemmen uit kan brengen. De keuringen verliepen buitengewoon gunstig. De heer Bom deelde op een vraag mede, dat in alle afdeelingen groote belangstelling voor de nationale tentoonstelling bestaat. Als data zijn 27 en 28 Juni bepaald. De heer Scheele vroeg de merriekeunngen zoo vroeg mogelijk te houden, opdat er daar- na nog tijd is om zich voor de Nat. tentoon stelling op te geven. De voorzitter zeide hieraan gedacht te heb ben. De merriekeuringen zullen van 6 tot 15 Mei gehouden worden. De aftredende commissaris de heer H. J. Aernaudts, deelde mede, liever niet herbe- noemd te worden. Spr. gaf als zijn meening te kennen, dat zijn broer Alph. in deze functie beter op zijn plaats zou zijn. fHierna werden gekozen of herkozen de heer Alph. J. Aemoudts als commissaris, de hee- ren A. van Hootegem en Fr. Dekker Pzn. als afgevaardigden, de heer Iz. de Feijter als plaatsvervanger en de heer A. J. Aemoudts als jurylid voor de merrie-keuringen. Vervol gens werd nog de heer S. J. Gast als vijfde afigevaardigde benoemd. De secr-penningm., de heer Lako, zeide dat 1934 een batig saldo zal geven van f 715,95. Op de begrooting voor 1935 zal een post van bijna /3000 als onvoorzien kunnen voor komen. De heer H. A. de Millikno vroeg meer ruimte tusschen de hengstenkeuringen te stellen. De kooplui hebben nu bijna geen ge- legenheid ze alien te bezoeken. De heer Dekker vroeg in het vervolg de hengsten van 1 jaar op een lijst te plaatsen, en de hengsten niet te laten stappen of dra- ven, die dadelijk afgevoerd kunnen worden. De heer Puylaert, de voorzitter van de jury, vreesde, dat daardoor onaangenaamheden zullen ontstaan met de fokkers, wier paarden dadelijk weggezet worden. Na nog eenige bespreking zegde de voorzit ter nog nadere overweging toe. Jhr. J. van Vredenburch merkte vervolgens op, dat hem ter core is gekomen, dat men zai protbeeren paarden in te voeren, of te ver- koopen, met papieren, die niet bij die paarden behooren. Spr. waarschuwt de koopers em stig goed toe te zien of een en ander geheel in orde is. Want niet alleen zal het betreffen de paard geschrapt, maar ook de eigenaar geschorst worden. De voorzitter merkte nog een en ander op betreffende de. zuiverheid van afstamming tot de derde generatie. Spr. waarschuwde voorzichtig te zijn, want volgens beta is geen 10 pet. van de in Belgie ingeschreven paarden zuiver tot de derde generatie. Het is een steun voor onze paarden, aldus spr., dat wij het verder kunnen brengen. Hierna werd nog gediscussieerd over het voor en tegen van het houden van de merrie- premie-keuringen en hengsten met afstam- melingen, op 66n dag. De voorzitter zegde toe, dat men zou trach ten de kwestie op te lossen, zooveel mogelrjk in het belang van de hengstenbouders, en sloot daarna de vergadering. Nief alleen pijn verzachten, maar besirijden: het product van vertrouwen. Ingez. Med. In de week van 28 Januari2 Februari werd bij het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen aangifte gedaan van de volgende Inschrijving: A. F. de Smit, Oostkade 75, handel in aard appelen en varkens. Wijzigingen Is. Adriaansens, Korte Kerkstraat 8, hor- logerie, goud- en zilverwinkel. Bedrijf uitge- breid met een handel in bouwmaterialen in den ruimsten zin. W. Dieleman, Hoek, Molendijk A 13, slage- rij, handel in fijne vleeschwaren. Uitgetreden eigenaar: W. Dieleman. Nieuwe eigenaar M. H. Moerman, Hoek. Fa. C. A. van Fraaijenhoven, Noordstraat 48, handel in ijzerwaren en radio-artikelen. Uitgetreden venn.: P. C. van Fraaijenhoven Vennootschap ontbonden. Nieuwe eigenaar: C. A. van Fraaijenhoven. Gevolm.: P. C. van Fraaijenhoven. Gebr. Klaassen, Koedijk O 11, handel in bouwmaterialen. Uitgetreden Venn.: H. A. Klaassen. Vennootschap ontbonden. Nieuwe eigenaar: A. J. Klaassen. Opheffingen: Administratiekantoor C. de Wolff Jr., Oost burg, Brouwerijstraat 35e. N.V. Hollandsche Havana Sigarenfabrieken en Tabaksindustrie, ,,De 4 G's", Hulst, Bier- kaaistraat. Vereffenaar: P. A. M, Kongs. Hulst. VECHTPARTIJ IN EEN WOONWAGEN- (XAMP. Dinsdagmorgen is in bet woonwagenkamp te Blerik twist ontstaan tusschen de woon- wagenfamilies G. en P., die bei'den in het kamp verblijf hielden. De aanleiding tot den twist was een reeds jarenlange veete. De twist liep tenslotte zoo hoog, dat G. een revolver trok en daarmede een schot op den ruim 30-jarigen P. loste. Deze werd door den kogel in het linkerdijibeen getroffen. Daarna sloeg G. op de vlucht en wist te ontkomen. In het woon/wagenkamp ontstond groote consternatie, aangezien de hij den twist be- trokken familieleden elkander te lijf wilden. Weldra echter verscheen gemeente- en rijks- politie in het kalmp, waarna de rust spoedig: teragkeerde. Een onmiddellijk ingesteld on- derzoek naar den voortvluchtigen G. leverde geen resultaat op. Ook de revolver, waarmee het schot werd gelost, is niet gevonden. HET WRAK VAN DE „MOHAWK". Men zal zich herinneren, dat aan de kust van New Jersey het schip Mohawk" van de Wardline was gezonken na in aanvaring te zijn geweest met het Noorsche schip .Talis man". Bij de ramp kwamen 57 iruenschen «on het leven. Thans zijn duikers in het wrak doorgedrongen om er te zoeken naar de mogelijk nog aanwezige lijken van opvarenden In het schip werden echter geen dooden ge vonden. Niet ver van de plaats van de ramp waren elf lijken gevonden. Echter is het onderzoek in het schip nog niet afgeloopen; niet alle vertrekken "en rui- men waren nagekeken. De „Mohawk" ligt in 21 M. water. Het voorloopige rapport, door de duikers uitge- bracht van hun bevindingen, is ingediend bg de Scheepvaartinspectie, is niet in zijn gehee! gepubliceerd, zulks om de komende getuigen- verhooren ter vaststelling van de verantwoor- delijkheid voor het gebeurde. niet onzuiver te maken. WIJNKNOEIERS VEROORDEELD. Voor het gerecht te Dusseldorf hadden de wijnhandelaar Hans Portzgen en zn kelder- meester zich te veranbwoorden wegens het ontduiken van de wijnwet en het niet betafeo van de invoerrechten. Beiden hebben met hun bedrog den staat voor reusaehtige bedragen opgelicht. Zij hadden gebruik gemaakt van de veror- dening volgens welke voor buitenlandsche wijnen uit het Zuiden inplaats van 32 slechtf 10 mark invoerrechten betaald behoefden te worden, wanneer deze wijn met Duitsebe witte wijn en vermouthessence vermengd als vermouth in den handel gebracht werd. De- wijnhandelaar en zijn medeplichtige hadd«n groote massa's Italiaanschen wijn op dexe wijze voor 10 mark ingevoerd, doch deze ob- vermengd verkocbt, of ook wel werd daze- naamlooze Itaiiaanscbe wijn met Samoa of een dergelijke wijn vermengd en dan on<Iei dien naam in den handel gebracht. Portzgen leidde de douane-beambten osn den tuin door de voorgeschreven proefflescfa, die zij moesten onderzoekeni speciaal klaax te maken. Ook wel werden vaten wijn in plaats van met witten wijn met water ver mengd. Bij het ontdekken van dit bedrog werdor 315 vaten en een groot vat van 6000 Liter- in beslag genomen. Het gerecht veroordeel- de beide verdachten tot geldstraffen van ieder 235.000 mark en ieder 11.000 mark scha.- devergoeding. Bovendien werd Portzgen tot 4% maand en zijn medeplichtige tot 3 masrn- den gevangenisstraf veroordeeld, die zij ech ter reeds in voorloopige hechtenis haddeit uitgezeten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5