AKKERTJES Buitenland Neem straks een "AKK E RTJ E£ voor Uw beginnende verkoudheid, wanl overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doen U w verkoudheid iol griep verergeren. "AKKERTJES" veijagen de koons, sluilen dien griep-aanval en bespa- ren U dagen van veel narigheid. AKKER.CACHETS TER NEUZEN, 30 JANUARI 1935. HOEK. AXEL. ZAAMSLAG. WESTDORPE. CRISISPUBLICATIEN Hederfandsch Ongeevenaard bij gevatle kou Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Vol gens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) Product aanleiding van de maatregelen, die genomen zouden moeten worden om tot verbetering te komen van den hoogst onibevredigenden toe- stand van handel en nijverheid in hun dis- tricten. Hoeiwel in bepaaide onderneaningen aldus bet adres een beseheiden herstel viel te constateeren, moet helaas nog worden vast- gesteld, dat in het algemeen gesproken de werkloosheid nog steeds toeneemt. Adr. zijn overtuigd, dat de achteruitgang in onze in- dustrieele en handelsondememingen nog groo- ter zou zijn geweest, indien niet verschillende maatregelen van handelspolitieken aard waren getroffen. Zoo had het wetsontiwerp tot installing, af- schaffing, verhooging of verlaging van in- voerrechten op korten termijn, thans reeds tot wet verheven, de voile instemming. Adres- santen kunnen zich geheel vereenigen, al- thans voor zoover het betreft de groote lijnen, met -de toepassing van de gewijzigde Crisis- Invoerwet. Met voldoening constateerden zij daarnaast, dat ook nog andere maatregelen van handels politieken aard werden genomen. Oil alles wijst op een koerswijziging in de door adressanten sinds jaren bepleitte rich- ting. Desniettegenstaande bleiven verschillen de van haar wenschen op belangrijke punten nog onvervuld. Zoo hebben zij tot hun teleurstelling moeten constateeren, dat van een aanmerkelijke ver hooging van het tarief van invoerrechten tot nu toe niets is gekomen. Tot introductie van het wederkeerigheids- beginsel in onze tariefwetgeving is tot nu toe zelfs geen poging gedaan. En toch, ware dit alles wel geschied, en vooral de invoering van onderhandelingstarie- ven, dan zou daarvan h.i. thans het gunstig effect op onze volkswelvaart niet achterwege zijn getoleven. "Door tal van steunmaatregelen, welke ef- fectueerden in heffingen op allerlei agrarische producten, zijn de kosten van tal van levens- middelen 'niet onaanzienlijk verhoogd. Maat regelen, am het huurprijzenniveau aan de ge heel gewijzigde verhoudingen te doen aanpas- sen, bleven goeddeels nog achterwege. Belas- tingen werden tot ongekende hoogte opge- schroefd, terwijl van een verlaging van vaste lasten, versobering van den staatsdienst, kort- om van een aanpassingspolitiek over de ge- heele lijn tot nu toe in feite geen sprake is geweest. Integendeel, de aanpassingspolitiek richtte zich te eenzijdig op salarissen en loo- nen, waardoor in vele gevallen de afstand tus schen het inkomen eenerzijds en de uitgaven voor directe levensbehoeften en huren ander- zijds, zoodanig werd verk'leind, dat de betref- fende ingezetenen voor het grootste deel als koopers van tal van industrieele voortbreng- selen werden uitgeschakeld. Door deze eenzijdig georienteerde polibiek is de koopkracht van breede lagen van ons volk in sterke mate gedaald. ■Hierdoor is een nieuwe toestand ontstaan. welke de binnenlandsche markt andermaal heeft beperkt en wel in zoodanige mate, dat de met veel zorgen en moeiten bereikte aan- passing en omvorming der bedrijven voor de binnenlandsche markt, wederom voor een be- langnjk deel verloren dreigen te gaan. Het gevolg is dan ook, dat in verschillende bedrijfs- takke'n de werkgelegenheid achteruit gaat, niettegenstaande, dank zij de contingentee- ringsmaatregelen, een scherpe achteruitgang van den invoer valt te constateeren. Adressanten zijn dan ook eenstemmig van meening, dat maatregelen van handelspolitie ken aard alleen niet zullen baten, ja, zelfs, dat het effect daarvan aanmerkelijk zal ver- minderen, indien niet tegelij'kertijd, en thans onverwijld, er naar zal worden gestreefd paal en perk te stellen aan de afnemende koop kracht van ons volk. Adressanten dringen er daarom by den Raad op aan, toch zoo spoedig mogelijk, naast een. verlaging van de vaste lasten, een daling van de kosten van het levensonderhoud en van het huurpeil over de geheele lijn te bevorde- ren in evenredigheid met het verlaagde loon- en salarispeil, opdat de binnenlandsche markt, die thans meer dan ooit voor onze bedrijven van belang is, behouden zal blijven. Daarnaast dienen de maatregelen van han delspolitieken aard tot behoud van onzen ex port ten spoedigste te worden verwezenlykt. DE EXPORT VAN PEEEVRUCHTEN. Het dagelijksch bestuur der Stichting Ne- derlandsche Akkerbouwcentrale brengt ter kennis van alle bij de Stichting georgamseer- den. dat het heeft besloten, uitsluitend ten .opzichte van onderstaande soorten van peul vruchten, welke na 1 Januari naar het buiten- jami verkocht zijn en daama uiit Nederland uitgevoerd worden: te bepalen, dat de prijs, waarvoor de Stich ting een der onderstaande soorten van peul- •yxuebten, waarvan de uitvoer ingevolge het crdsis-akkerbouwibesluit 1934 slechts aan haar is toegestaan, bij uitvoer koopt, het achter die soort vefmelde bedrag per 100 K.G. hooger zal zijn dan de prijs waarvoor zij deze producten wederom verkoopt, te weten: a. boerengeschoonde en dufabel geschoonde lnlanidsche groene erwten van den oogst 1934 f 2# lb. handgelezen en handgelezen inlandsche ■groene erwten van den oogst 1934 /2,50; c. in Nederland gepelde en tevens alda.ar gepolijste, alsmede in Nederland gesplittte in landsche groene erwten van den oogst 19o4 f 3,—; d. dubbel geschoonde inlandsche schokker- nerwten van den oogst 1934 f 3, 7 e. handgelezen inlandsche schokkererwten van den oogst 1934 /3,50; met dien verstande: I. dat ten cpziohite van uitvoer naar Frankrijk het prijsverschil word't vastgesteld j op de helft van de bovenstaande bedragen; II. dat dit besluit alleen van toepassing zal zijn op peulvruchtep welke voldoen aan de vereischten, gesteld in het „Regleiment Aankoop Inlandsche Peulvruchten" der Stich ting en afkomstig zijn van een als inkooper van peulvruchten bij de Stichting georgani- seeide; III. dat ddt besluit niet van toepassing zal zijn: 1. bij uitvoer van hoeveelheden beneden 100 KG.; 2. bij uitvoer uit krachte van een rhonopo- j lie-overeenkomst, waarbij een uitvoermachti- ging met afschrijving, overeenkomstig het I daarolmtrent bepaaide, wordt verleend; 3. bij uitvoer naar Duiitschland. ARBEIDSMARKTOVEREENKOMST MET DUITSCHLAND OPGEZEGD. Den laatsten tijd zijn er geruchten opgedo- ken over de opzegging van de artoeidsmarkt- overeenkomst met Duitschland. ,,De Arbeidsmarkt" van Januari be vat een artikel van de hand van den heer (Th.) V(an) L(ier)waarin deze schrijft: „Naar verluidt zal de arbeid'smarktovereenkomst tusschen Nederland en Duitschland tegen 1 Maart 1935 worden opgezegd. Op deze plants is reeds her- haalde malen uiteengezet, dat de ,,Nieder- schrift" van 1930 geen bevrediging schenkt en niet in overeenstemming is met de tegen- woordige verhoudingen. Afgewacht zal dienen te worden of de basis kan worden gelegd voor een overeenkomst die tegemoet komt aan de Nederlandsche belangen". Naar aanleiding van dit bericht is in wel- ingelichite kringen informaties ingewonnen en heeft men bevestigd dat inderdaad de ar- beidsmarktovereenkomst tegen 1 Maart zal worden opgezegd en dat men na dien tijd nieuwe ondertoandelingen tusschen Nederland en Duitschland zal kunnen tegemoet zien. HET VERRE OOSTEN. Een nieuwtje schrijft de N. R. Crt. dat van groot belang kan zijn, is, dat de En- gelsche gezant Maandag een bezoek gebracht heeft aan den waarnemenden minister van buitenlandsche zaken te Tokio, teneinde hem om opheldering te vragen omtrent de bedoe- lingen van Japan in China, alsmede over de gebeurtenissen aan de Mansjoerijsch-Ohi- neesch-Mongoolsehe grenzen. De belangstel- ling komt laat, maar heeft daardoor des te grooter beteekenis. Wij hebben hier herbaal- delijk het vermoeden uitgesproken, dat de grootere activiteit van Engeland in de politick van het Europeesche vasteland heel goed de voorbereiding kon zijn voor een actiever be- leid in het Verre Oosten. Als Engeland, zoo was de redeneering, aan de zijde van Amerika tegenover Japan wil optreden, teneinde Japan op overtuigende wijze duidelijk te maken, dat het, in geval van conflict, tegenover een soli- daire overmacht van Angelsaksische zee- mogendheden zou komen te staan, dan moet het beginnen met zich den rug te dekken tegen verrassingen op, boven en van over de Noord- zee. Een ondubbelzinnig optreden aan de zijde van Amerika was van verschillende kanten in Engeland, ook van anders zeer vredelievende zijde, bepleit, als het eenige middel om Japan nog bijtijds tot terughouding te nopen en om op vreedzame wijze te bereiken waarvoor an ders later onvermijdelyk zou moeten worden gevochten. Engeland kon de oogen niet meer sluiten voor den gevaarlijken toestand, die na het, mis- lukken van de voorbereidende besprekingen van de vlootconferentie was ontstaan. Dan moest echter zijn eerste zorg zijn, den vrede in Europa zoo stevig mogelijk te verankeren. Het was voor den opmerkzamen toeschouwer haast niet mogelijk de nieuwste politiek van Engeland tegenover het vasteland buiten samenhang met den stand van zaken in de Oostelijke wereld te bezlen. Maandag nog hebben wij daarop gewezen. De belangstelling komt laat. Men zou zeg- gen, dat er tevoren nog ernstiger oogenblik- ken zijn geweest, waarop de Britsche gezant eer. dergelijke, als waarschuwing bedoelde, na- vraag achterwege liet. Rechtstreeks wereld- schokkende gebeurtenissen waren daar toen voor noodig, zooals de poging om een Japan- sche Monroe-leer af te kondigen, waaronder het China zelfs niet meer zou vrijstaan, in andere landen <ian Japan leeningen te sluiten Onrust aan de grenzen zooals wij nu beleven, hebben wij herhaaldelijk van Japansohen kant zien verwekken, zonder dat Londen zich, zoo als nu, verontrust toon.de. Het karakter van de operaties, die thans plaats vinden of niet meer plaats vinden, wijst erop, dat Tokio zijn best doet, om den moeilijk tembaren ijver van de militairen ter plaatse in toom te houden. Desniettemin doet Engeland nu dien werke- lijk opzienwekken'den stap. Dat moet emstige beteekenis hebben. Het lijkt erop of Engeland het moment gekomen acht, waarop het paal en perk moet gaan stellen aan een loop van zaken, die waarschijnlijk gemakkelyker te stuiten zou zijn geweest, toen de Japanners aanvankelijk met angst en beven hun positie in Mantsjoerije begonnen uit te brei- den, en bun regeering beurtelings zwichtte voor den druk, te Geneve uitgeoefend, en voor de, Geneve tartende, zelfstandige actie van haar generaals. Wellicht ware toen, in het beginstadium, wat meer druk uit Geneve, waarvoor Engeland en Amerika hadden kun nen zorgen, voldoende geweest, om een toe stand te voorkomen, die nu Washington en Londen voortdurend meer bezorgdiheid gaat inboezemen. Het is echter zeer wel mogelijk, dat wij de ware redenen voor het optreden van den En gelschen gezant op het oogenblik niet goed kunnen onderscheiden. Zij kunnen van veel dieperen aard zijn, dan op het eerste gezicht lijkt. De actie aan de grenzen van Jahol kan slechts een uiterlijke oorzaak zijn. Veel meer dan de militaire gebeurtenissen kan betgeen op diplomatiek gebied gaande is, de Engelsche politiek in beweging hebben gebracht. Ter wijl China den datum, waarop de Japanners de bescherming van Ghineesch Sjanghai be gonnen, als een dag van rouw herdenkt, noo- digt Tsjiang Kai-sjek Arjosji, den Japanschen gezant in China, met zijn militairen attache uit naar Nanking, om over de betrekkingen tusschen de beide landen te spreken. Men heeft in den laatsten tijd herhaaldelijk den m- druk kunnen krijgen, dat de Chineezen teeke- men van vermoeidheid vertoonen tegenover den Japanschen druk, waaraan zij vrijwel on- beschermd bloot staan. Zou China nu weder om voor de Monroe-achtige eisohen van Japan zwichten, zooals het tijdens den oorlog heeft moeten zwichten voor de befaamde 21 eischen, dan zou niet alleen voor de Westersche be langen een haast ondragelijke toestand kun nen ontstaan, maar zou bovendien wat nog oneindig veel ernstiger is voor de Japan- sche jingo's, wier invloed in hun land ge- groeid is naarmate de buitenwereld hen vrijer heeft laten begaan, een basis worden gescha- pen voor de vervulling van him buitensporige pan-Aziatische, imperialistische begeerten, die hun de gelegenheid zou gnven tot een geesel te worden voor de heele Westersche mensch- heid. Het kan zeer wel zijn, dat men te Lon den eindelijk den indruk heeft gekregen, dat de toekomst van het Britsche Rijk in Azie en Australie juist door deze dingen ernstig ge- vaar begint te loopen, en dat men ze nu niet langer op hun taeloop kan laten. De omstan- digheden zijn nu betrekk'elijk gunstig. De basis van Singapore nadert snel haar vol- tooiing, en is onlangs reeds op verschillende wijzen, wat haar weerstandsvermogen betreft, beproefd. Amerika is weer in een vlaag van vastberadenheid, wat zijn vlootpolitiek betreft, en zou zeker Engelsche samenwerking gretig aanvaarden. De Fransche vragen van de En- gelschen waarborgen voor hun veiligheid, die, zooals wij hebben uiteengezet, Londen zeer goed gelegenheid kunnen geven tegeneischen te stellen van zijn kant. In Japan heerscht ommiskenbare zenuw- achtigheid. De pers is weer eens onstuimig aggressief. Men moet alles wat zij schrijft, niet voor volwaardige munt aannemen. Zij is gewoon te overdrijven. Zelfbeheersching of nuchterheid zijn niet haar bijzondere eigen- schappen. In het Japansche Hoogerhuis heeft de Japansche minister van marine een uiterst dreigende taal gevoerd, in verband met de vooruitzichten van een wedstrijd in maritieme bewapening. Ook zijn woorden hoeven op zich zelf niet zoo verontrustend te zijn, als zij in een ander land zouden moeten klinken. Homo- geniteit tusschen militaire en burgerlijke ele- menten is ook weer geen bijzondere eigen- schap van de Japansche kabinetten. Maar waamemers ter plaatse getuigen, dat het weerstandsvermogen der tot gematigdheid aanmanende burgerlijke elementen in Japan verzwakt. Japan is het land van den ritueelen zelfmoord uit gekrenkte gevoelens van eei Men kan niet ervoor instaan dat de Japanscne politiek terug zal deinzen voor avonturen, die noodlottig moeten af loopen. Als de Japansche minister van marine spreekt van een peil van bewapening, waarvoor de heele bevolking op smalle kost zou moeten gezet worden, dan hoeft men volstrek niet aan pure grootspraak te denken. Dit alles zal men in deze dagen te Londen zeker ernstig in beschouwing nemen. Men zal ook verontrust zijn door bet feit, dat in Japan sche berichten nu Buiten-Mongoolsche troe- pen zijn genoemd, die op Japansche soldaten zouden hebben geschoten. De buurt van het meer Boeir Nor is een gevaarlijke buurt. Gaan de Japanners daar wroeten, dan voelen de Russen dat als een kitteling in hun rugge- graat: Buiten-Mongolie is een opmarsch- gebied tegen het Baikalmeer, waar men heel Russisch Oost-Azie hulpeloos van de rest van het rijk kan afsnijden. Daar zal Rusland niets verdragen. duiker, die verdoofd door den druk van het. water heen en weer tuimelt, totdat hij door zijn kameraden gered word't, wij zien een anderen duiker bijna verzinken in het slijke- rige zand groote walvisschen worden voor onze oogen opgejaagd en gedood, dolfijnen suizen door de golven, scharen robben sehie- ten van de rotsen in het water om dan pijlsnel te verdwijnen. Met een mes als eenig wapen vechten de negerduikers tegen de haaien. Daar nadert een reuzen-poliep de duikers, die aan het wrak werken, zijn slijmerige armen houden een van hem omklemd, een strijd op leven en dood ontspint zich tusschen menschen en het zeemonster alle geheimen en mysterien van een wereld, die tot heden voor het menschenoog verborgen waren, doe- men op en wij beleven eens te meer de gewel- dige grootte van de door God geschapen natuur. GEREF. KERK. Op zijn verzoek is aan Ds. J. Tholen, pre- dikant bij de Geref. Kerk van Leerdam, met ingang van 1 Maart eervol emeritaat ver leend. Ds. Tholen, die 24 Feibr. 40 dienstjaren heeft, heeft o.m. de Geref. Kerk van ZaaJm- slag gediend. Bij WEGEN IN ZEELAND. het afdeelingsonderzoek der Tweede DE SOC. DEM. PARTIJ IN HET SAARGEBIED ONTBONDEN. Eenige functionarissen der soc. dem. partij in het Saargebied hebben den volgenden op- roep tot de voormalige partijleden gericbt: ,,De soc. dem. partij bestaat sedert het be- kend worden van den uitslag der volksstem- ming practisch niet meer, en moet derhalve als ontbonden worden beschouwd. De onder- geteekenden verzoeken, alien voormaligen functionarissen en leden hier te blijven en door discipline en waardigheid alsmede door neutraal en loyaal optreden, eerbied te verwer- ven waarop de overwonnenen aanspraak ma ken. De strijd is voor ons beeindigd." NUT VAN *T ALGEMEEN. Voor het departement Neuizen der Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen trad Maan dag j.l. voor een goed bezette zaal op de heer Dr. W. G. N. van der Sleen uit Haarlem, met als onderwerp „Suriname van plantages, bosehnegers en goudzoekers". Op zeer onder- houdende wijze beeft de heer Van der Sleen ons van SurinaJme met zijn bewoners verteld en liet ons daarbij verschillende licht'beelden zien, waaruit het mooie van Suriname bleek. t Was weer een zeer mooie avon'd en het tot weerziens van den voorzitter vond bij alle aanwezigen een hartelijke instemming. In de pauize had de voorzitter nog gelegen heid aan de aanwezigen mede te deelen, dat 26 Fabruari a.s. in het Luxor-Theater ge- geven zal worden de film ,,Dood water". He leden van het Nut kunnen deze film voor f 0,50 per persoon toijwonen. Tevens werd nog medegedeeld, dat het be stuur de bedoeling heeft in dit seizoen nog een tooneelawond te geven, mits de le'den be reid zijn een extra bijdrage te betalen van 0,50 per persoon. Terzake zal den leden een lijst worden ge- presenteerd. Ieder lid kan zich dan uitspre- ken over het op te voeren stuk. FBESTAVOND NOSE-COMITe. Het „Nose-Comite" heeft op a.s. Vrijdag een feestavond georganiseerd, die wij ten zeerste in alle belangstelling aanbevelen, waarbij o.m. als film zal worden vertoond de schitterende natuurfilm Avonturen op den zeebodem. In eeuwige duistemis verzonken, bevolkt door dieren, die nooit het lieht van de zon aanschouwden, begroeid met fantastische planten, ligt de onbekende wereld van den zeebodem, door geen menschenoog ooit aan- schouwd. In deze wereld drong J. E. William son, de onversehrokken Amerikaansche diep- zeevorscher, door, om een ongekende filmbuit te veroveren. Williamson, die zich reeds meer dan 20 jaren met het probleem van de onder- water-fotografie beziggehouden heeft en de eerste was. die filmopnamen onder water maakte, construeerde een apparaat, dat hem den arbeid onder water en op belangrijke diepte mogelijk maakte. Dit apparaat bestond uit een ruime kogel, voorzien van buitenge- woon sterke schijnwerpers en met de tot basis dienende stoomboot verbonden door een water- diohte harmonicavormige buis. Met behulp van dit apparaat daalde hij in de diepte af zelfs zijn vrouw en dochtertje gingen mee, zoo zeker was hij van zijn zaak. Zoo ont- stond deze film, de eenige in zijn soort ter wereld. Hij toont ons de wereld op den zee bodem, de reusachtige koralen, die licht sid deren in het water. Honderden groote en kleine visschen zwemmen langs de glazen vensters van den kogel, verblind door het hun volkomen onbekende licht; daar kruipt de Duivelsvisoh uit zijn hoi, de Darracuda, de gevreesde roover van den Atlantischen Oceaan schiet pijlsnel voorbij, daar duikt een zwart lichaam naar beneden, het is eer. negerduiker, parelvisscher. Daar komen de machtige haaien aangezwommenwij zien ze hier in hun eigen element; wij zien ze hap pen naar aas, dat aan een machtige haak hangt; wij zien de diepzeeduikers in strijd met de gevaren der diepte; wij zien ze werken in het wrak van het gezonken schip, wij zien een Kamer van de Verkeersfondsbegrooting voor het d'ienstjaar 1935 drongen verschillende leden er op aan, de verlegging en de verbree- ding van den weg Rilland-BathBergen op Zoom tot aan den straatweg bij Woensdrecht zeer spoedig te doen geschieden. Nu de ver betering van het wegennet in Zeeland behoor- lijik is gevorderd, kan de toestand ter plaatse niet worden bestendigd, omdat een groot deel van de verkregen verkeersverbeteringen ver loren gaat door het oponthoud, dat men onder- vindt op dit gedeelte van Zeeland's eenigen toegangsweg. Gevraagd werd, wanneer zal worden begon nen met de verbetering van den weg Zierik- zeeZijpeSteenbergenBergen op Zoom. Langer uitstel van uitvoering van reeds lang gereed zijnde plannen achtte men niet verant- woord. Eenige leden waren van oordeel, dat bet overweging verdient, na te gaan of de aan- leg van een weg, aansluitend op den veer- dienst VlissinganiBreskens langs de Z.- Vlaamsche kust moet worden bevorderd. Niet alleen uit een oogpunt van intemationaal ver- keer achtten zij aansluiting op het Belgiscb wegennet gewenscht, doch ook voor de ont- sluiting van de Zeeuwsch-Vlaamsohe kust- streek en als object voor werkverruiming scheen de aanleg van een dergelijken weg den hier aan het woord zijnde leden aanbevelens- waardig. BENOEMD. Tot on.derwijzer aan de Chr. ULO school te Leerdaim is benoemd de heer J. C. Kense te Middelburg. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De minister von Financien maakt bekend, dat ten toehoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkoimen en/of ver-" mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Oostburg 64,30. BEeEDIGD. iHeden is ter zitting van de Arrondisse- ments-Rechtlbank te Middeliburg, IKamer voor Burgerlijke Zaken, beeedigd als notaris ter standplaats Oostlburg, de heer J. Mijs, be noemd in de plaats van den heer A. Mijs, overleden. Eveneens werd beeedigd als kantonrechter plaatsvervanger te Middeliburg, de heer Mr. F. B. Bvers, advocaat en procureur te Middel- burg. Maandagavond werd albier vanwege bet Provinciaal Comite van de Centrale voor Moreele Werkloozenzorg een filmavond ge- geven. Vertoond werd de film: ,,De Neger- hut van Oom Tom". Om half acht werd de samenkomst door den heer Hemmes uit Den Haag, geopend. Hij liet zingen Ps. 42 1, waarna hij een kort maar krachtig woord ter toelichting sprak. Als lichtend voorbeeld ook in den donkeren tijd waarin wij thans leven ziet spr. de figuur van Oom Tom die, al werd het hem nog zoo moeilijk gemaakt, zich zijn geloof niet liet ontfutselen. Laat ook gij, werkloozen, in dezen crisistijd U niet het geloof ontnemen in den Almachtige, die Uw leven bestuurt al gaat het door de diepten. Hiema werd de film vertoond die ongeveer twee en een half uur onafgebroken heeft ge- draaid. In de korte pauze welke werd gehouden, werden twee coupletten van: ,,Er ruischt langs de wolken" gezongen, met begeleiding van piano, bespeeld door den heer P. Ver- gouwe. Ook tijdens de filmvertooning wer den gramophoonplaten afgedraaid en was er dus muziek van 't begin tot het einde. Door alle aanwezigen werd met belangstelling dit aloude verhaal gevolgd. Vooral momenten als Eliza's vlucht, het afscheid van Oom Tom, Tom en Eva, bij Simon Legree, en het sterven van Tom, terwijl de .bevrijding zoo nabij was en tenslotte de hereeniging van Eliza, Harry en George. De gevoelens der aanwezigen werden ver- tolkt door Ds. Raams, die een kort slotwoord sprak en zichtbaar onder den indruk was van deze schoone film. Hij liet nog zingen Ps. 42 5, waarna de talrijke aanwezigen huiswaarts keerden. De Gehoorzaal was tot de laatste plaats bezet. Zulk een perzik smaakt naar meer. Gevonden voorwerpen Bij den gemeente-veldwachter zijn de vol- gende gevonden voorwerpen gedeponeerd: een rijwielibelastingmerk in etui, een cein- tuur van een damesmantel en een dameshand- sdhoen. Openbare vergadering. Gistermiddag had in het Centrum' een matig, slechts door een 60-tal personen be- zochte openbare vergadering van den Bond van Landpachters en Hypotheekboeren in Nederland plaats. De heer F. Dekker Pz., die deze vergade ring presideerde, uitte in zijn openingswoord zijn teleurstelling over de niet zoo schitte rende opkomst. Als spreker daartegenover stelt de opkomst naar de onlangs gehouden crisis-vergadering te dezer zelfde plaatse dan kan hij daarvan moeilijk de oorzaak gissen. Hij wijst op het initiatief dat van deze organi- satie reeds uitging en het positieve resultaat dat bereikt werd door het aannemen van de Crisispachtwet. Tot zijn leedwezen moet hij de heer H. S. van Houten, het Lid van de Tweede Kamer, dat als spreker voor deze ver gadering stond aangekondigd verontschuldi- gen, aangezien ongesteldheid reden is van veihindering. In zijn plaats zal in de pauze de heer Reuzema een kort propagandistisch woora spreken. Met een woord van welkom aan spreaer en vergadering verklaarde hij de bijeenkomst voor geopend. Hierna werd een film vertoond getiteld „Boerenieed en Boerenhoop", waarin werd uitgebeeld het leven en den arbeid, maar de zorg en het leed ook vooral van dezen tijd, waarin het dichterlijke woord van Potgieter: ,,Hoe genoegelijk rait het leven des gerusten landmans heen" als het ware tot een aan- fluiting is geworden. Deze driedeeligs roliprent werd met belang stelling en aandacht gevolgd en voor dat het laatste gedeelte werd vertoond sprak de heer Reuzema over het doel en streven van deze organisatie die zulk een uitnemenden pleit- bezorger heeft gebleken te bezitten in den heer H. S. van Houten, het verhinderde Tweede Kamerlid in wiens plaats hij eenige woorden tot de vergadering zal spreken. In zijn rede wees hij op het feit, dat men nadat de Minister-President in de Tweede Kamer had medegedeeld, dat de landbouw op geen hooger steun zou moeten rekenen de illusie wel weggevaagd kan beschouwd worden in dezen op hetzelfde niveau te blijven, hetgeen naar zijn meening ook volkomen begrijpelijk en verstaanbaar is, indien men de gevolgen ziet van de steunwetten, n.l., dat de koop- en pachtprijzen van den grond zich er door in stijigende lijn bewegen en voor een te groot deel de steun naar het hypotheekkapitaal gaat inplaats van naar boer en arbeider. Door de zakken van het groot-grondbezit en hypotheek-kapitaal te spekken is reeds lang gebleken dat men aan de verkeerde kant is begonnen. Wanneer men aan aanpassings politiek wil doen moet men dat op gezonde basis doen en uitgaven en inkomsten met elkaar in balans brengen. In de eerste plaats had -men dienen te streven naar verlaging der vaste lasten. Duizenden hypotheekboeren be talen nog als in de dagen van hoogconjunc- tuur de veel te hooge pachtprijzen. Het z.g. schuldenprobleem roept dringend om herzie- ning. Wil men inderdaad een loonende pro- ductie dan moet men fundamenteel te werk gaan en zich vooral te dezen opzichte aan- passen. Ddt was de kwintessens van sprekers betoog, die de aanwezigen opwekte om paraat te zijn nu het reeds driemaal terug naar de Portefeuille verwezen ontwerp Pachtwet spreker zegt dit officieus dit jaar definitief in behandeling zal komen. Temeer moet men paraat zijn en zich bij deze organisatie aan- sluiten omdat met de behandeling daarvan tevens gepaard zal gaan een heftige campagne in tegenovergestelden zin. Daartoe diende ook deze film die niet alleen spreekt tot de direct belanghebbenden, doch die ook de indirect belanghebbenden warm maakt voor de nooden en behoeften der hypotheekboeren. De heer F. Dekker sloot na de vertooning van het laatste deel van de „crisis-film" de vergadering met een geestdriftig woord van opwekkimg tot aansluiting. Jaarvergadering Herv. Zondagschool. In de Hervormde Zondagschool had gister- avond de jaarvergadering plaats van de Herv. Zondagschoolvereeniging. De heer P. J. van Bendegem opende de vergadering met gebed en een overzichtelijik woord betreffende den arbeid der Zondagschool in het afgeloopen jaar en een opwekking voor de toekomst. Het jaarverslag van den secretaris gaf op- timlstische klanken te hooren. Een stijging van het ledental van 226 tot 246 en van het getal kinderen van 198 tot 210 had plaats. Een tweetal personeel-leden moest de vereeni- ging missen en een mutatie in de bestuurs- functie's had plaats, doordat de heer C. Overdulve wegens omstandigheden zijn voor- zitterschap aan den heer P. J. van Bendegem had overgedragen. Het hoogtepunt vormde weer het prettig geslaagde Kerstfeest, terwijl buiten de jaarvergadering een 8-tal bestuurs- vergaderingen werden gehouden. De kascommissie rapporteerde daarop over den stand der kas en boeten van den penning- meester bij monde van den heer M. de Regt, die een open post had gevonden omtrent nog niet nagekomen verplichting van de Evange- lisatiecommissie hier ter plaatse. De ontvangsten over 1934 bleken te bedra gen 564,77, waartegenover een uitgaaf stond van 711,64. Alzoo is er over 1934 een tekort van f 146,87. Daar er evenwel een batig slot is over 1933 van f 192,09 is er nog een over- scbot van 45,2l2. Alzoo is de toestand in dit opzicht niet zoo schitterend. Zoowei de secretaris als de penningmeester werden voor hun arbeid door den voorzitter dank gebracht. Mej. Looij, bracht als leidende onderwijs- kracht bij het Zondagschoolonderwrjs een van roeping en liefde getuigend rapport uit, dat aanleiding werd tot een breedvoerig debat, hetwelk tot gevolg had het intrekken van eer- tijds genomen besluit ten opzichte van kinde ren wier ouders niets bijdroegen uit ongevoe- ligheid of onversehilligheid. Daartegenover besloot de vergadering (met luttele stemmen tegen) alle kinderen voortaan op gelijke wijze te behandelen en voor ieder de Kerstvreugde even onverdeeld te doen zijn. Bij de bestuursverkiezing bleek de heer Adr. van Hoeve niet voor een herbenoeming meer in aanmerking te willen komen. Herkozen werden bij eerste stemming de heeren C. Schieman en P. J. Schutz. Bij vrije stemming werd gekozen in de ontstane vacature de heer J. Wieles Jz. Bij de omvraag werden verschillende zaken van huishoudelijken aard besproken. Mej. Looij sloot de vergadering met dank- zegging. Tot hoofd aan de Ohr. school te Gerkes- klooster-Stroobos is benoemd de heer G. Mul der, sinds Augustus hoofd der Chr. school te Othene. De nieuwe brouwerij van den heer E. A. van WaesBoodts te Westdorpe is zoo ver ge vorderd, dat ze binnen afzienbaren tijd in ge- bruik zal kunnen worden genomen. Het twee en .twintig meter hooge gebouw, opgetrokken in gewapend beton, uitgerust met de nieuwste vindingen op bierbrouwerij-technisch-biolo- gisch gebied, voldoet aan de eischen welke aan de meest modeme bierbrouwerij kunnen wor den gesteld. Wij wenschen den ondernemer en zijn beide zonen, de ingenieurs Werner en Robert van Waes, alle succes. De Lan'dlbouw-Crisis-Organisatie voor Zee- land maakt bekend, dat zy die nog geen for- mulier teeltaanvrage aardappelen, teeltjaar 1935, hebben ontvangen, er alsnog een kunnen bekomen bij het kantoor der L. C. O. v. Zee- land te Goes of bij de Districtssecretarissen De teeltaanvrage moet v66r 2 Februan 1935 zijn ingediend. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2