Jjxst van Vexstbppinff? CUJeertfes Buitenland TER NEUZEN, 28 JANUARI 1935. AANGEHOUDEN. BENOEMING HOOFD OPENBARE SCHOOL EERVOL ONTSLAG VERLEEND. HOEK. SAS VAN GENT. Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu- we vinding van Apotheker Dumonl. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over- malige onllasting, geen her-constipalie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevalten bovendien bestand* deelen, die heel Uw gestel verbeteren. Per 12 stuka 60 cent TTLakert SchoortSchip DEPIANDSCH PRODUCT (lngez. Med.; reikte resultaat is maar maitiig geweest. Meer succes mag verwacht worden van maatrege- len, zij het dan ook draconische, die deze han- deling strafbaar stellen. In Duitsohland is men inderdaad zoover gegaan. Den 21en December Jl. is een verordening afgekondigd, welke in boofdzaak luidtt als volgt: „Wie met mistoruik maken van zijn crediet at moediwillig niet vervulien van zijn plichten tegenover den staat, zijn personeel, of zijn cre dit euuren diensten of leveringen aanbiedt tegen prijizeni die de kosten niet kunnem dek- ken en in strijd zijn met de eischen van een ordelijke economie, wordt gestraft hiet hech- tenis of met iboete tot onlbeperkte hoogte, de strafvervolgiing geschiedt, wanneer de schul- denaar zijn betalingen gestaakt heeft, of wanneer zijn faillissement wordt aange- vraagd". We vemamen dat in den laatsten tijd de gevangenissen vol zitten. Als zij, die zich sohuidig maken aan het imschrijven beneden koetprijs ten koste van anderen ook nog in hechtenis moeten worden gezet, dan zullen er nieuwe gevangenissen moeten worden ge- bou.wd, tenzrj een verordening als deze zoo preventief zou werken, dat men ervoor terug- schrikt. LIMBURG KRIJGT EEN INDFSTKIEBANK. Onlangs heeft Gedeputeerde Staten van Limburg de mededeeling bareikt, dat de Kroon haar goedkeuring heeft gehecht aan het besluit van de Provinciale Staten van Limburg tot deelneming in het aandeelen- kapitaal der N.V. Industriebank te Limburg. Men wacht nu nog op de ministerieele ver- klaring van geen bezwaar op de ontwerp-acte van oprichting. Zoodra deze is verkregen, zal *Je Industriebank haar werkzaamheden be- ginnen. »E OFFICIEELE WOORDENLIJST IN DE SPELLING-MARCHANT. Woensdag heeft de Minister van Onderwijs in het gebouw van zijn Departement de com- missie geinstalleerd, die in verband met de vereenvoudiging van de schrijfwijze van de Nederlandsche taal is benoemd met de op- draeht een officieele woordenlijst samen te stellen ter vervanging van die van De Vries en Te Winkel. Lid en voorzitter dezer commissie is Dr. C. B. van Haeringen, leeraar aan een gemeente- lijke hoogere burgerschool te 's-Graverlhage. Verder zijn leden Dr. H. J. E. Endepols, rector van het gemeentelijk gymnasium te Maas tricht, Dr. J. van Mierlo, hoogleeraar aan het Onze Lieve Vrouwe CoUege te Antwerpen, en Dr. R. Verdeijen, hoogleeraar aan de Rij-ks- universiteit te Luik. Als secretaris fungeert Dr. H. E. Buiskool te Amsterdam. Bij de installeering waren tegenwoordig de Belgische gezant, de heer Maskens, en de heer Baert, secretaris bij de Belgische Legatie. DE AANDUIDING VAN GEWICHT ENZ. OP VERPAKTE ARTIKELEN. Het Nederlandsche weekblad voor kruide- nierswaren meldt: Zooals bekend, heeft oud-minister Verschuur nog tijdens zijn bewind een wetsontwerp inge- diend. waarbij werd voorgesteld, dat op de verpakking van artikelen gewicht, stukstal of inhoudsmaat moeten worden vermeld. De Tweede Kamer heeft destijds over dit ontwerp een voorloopig verslag uitgebraoht. Naar wij vernemen zal de memorie van antwoord op dit ontwerp niet verschijnen, zoodat het wetsont werp als ingetrokken kan worden beschouwd. In de plaats daarvan bestaat de mogelijkheid, dat m den loop van Maart een gebeel nieuw wetsontwerp, dat deze materie behandelt, dooi minister Slotemaker de Bruine zal worden ingediend. DE EVENltEDIGE VRACHTVERDEELING. De Regeering verklaart het Rijngebied uitdrukkelijk uitgeschakeld van de wer king van de wet. De minister van justitie heeft aan de pro- eureurs-generaal bij de Gerechtshoven een circulaire gezonden, waarin wordt herinnerd vorige aanschrijvingen, waarbij werd heli end gemaakt, dat de voorschriften van de wet van 5 Mei 1933, houdende de tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart, ingevolge de herzisne Rijn- vaartakte niet zouden zijn toe te passen op het bevaren van den Rijn (waaronder mede tc verstaan de Waal, de Boven- Beneden Mei- wede, de Noord, de Lek, de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg), doch wel op het laden of in lading nemen op of aan die rivier. De Hooge Raad heeft thans bij arrest van 17 December 1934 beslist, dat de belemmerin- gen, welke de wet van 5 Mei 1933 bij toep-as- sing op den Rijn zou opwerpen met betrek- iring tot het inladen of in lading nemen in een vaartuig voor vervoer naar binnen het rijk gelegen plaatsen in strijd zijn met de rechten welke de herziene akte omtrent de Rijnvaart toekent, en dat de wet van 5 Mei 1933 deze rechten noch heeft willen aantasten, noch ook heeft aangetast. Derhalve aldus de circulaire dient thans de Rijn met de bijbehoorende wateren voor de toepassing der wet op de^ evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart ge- heel te worden uitgezonderd. gesteld. Bij hem kon hij erop rekenen, dat twee samenhangende hoofdpunten van zijn program, die beide moed eischen, zouden wor den uitgevoerd. Dit waren de toenadering tot Zuid-Slavie en de onderdrukking van de terreur der Macedoniers te Sofia. Deze had- den de stad tot een soort Chicago, met twee onaantastbare onderling vijandige organisa- ties van (politieke) gangsters gemaakt, met geregelde moorden op straat. Toen kwam de staatsgreep van ,,Zwenno". De koning zag zich een fascistisch militair bewind opgedron- gen. Hij gaf niet onmiadellijk toe, maar toen hij een nacht in zijn paleis afgezonderd was gehouden door de samenzweerders, begreep hij, dat er niets aan te doen was. Zoo kwam het kabinet Georgjef tot stand. Wat de politiek op de beide hoofdpunten betreft, had de koning zich niet te beklagen. Aan den strijd tusschen de twee groepen van Macedoniers te Sofia werd een einde gemaakt door de verdrijving en vervolging van de eene groep, die van Michaelof. Daardoor hield de oorlog, en hielden de gangstermethodenvrijwe! op. De groep-Protogerof, de andere partij in den strijd, zag zich, ofschoon'gespaard, toch tot meer bscheidenheid genoopt. De politiek van toenadering tot Zuid-Slavie werd met on- verminderde kracht voortgezet. Dat is heel gelukkig gebleken na den moord op koning Alexander. Toen had men de Bulgaren te Belgrado niets te verwijten, ja, men heeft niet eens beschuldigingen tegen hen vemomen. De Bulgaarsche overheid heeft ook gedaan, wat de Hongaarsche overheid in al te hooge mate verzuimd heeft: Zij verleende onmiddel- lijk en uit eigen beweging een hulp bij het onderzoek, die een zeer overtuigenden indruk maakte. Eenige jaren geleden had een ge- beurtenis van dien aard door de Zuid-Slavisch- Bulgaarsche vijandschap nog verdere, groote complicaties kunnen veroorzaken. HET AANTAL HUWELIJKEN IN DUITSCHLAND NEEMT TOE. Volgens de ,,Kreuz-Zeitung" bedroeg in 1933 het aantal huwelijken in Duitschland 630.926 tegen 509.403 in het voorgaande jaar. Van de bruidegoms waren er 289 nog geen 19 jaar, terwijl 5798 den leeftijd van 60 jaar reeds gepasseerd waren. Van de bruidjes waren er 33 jonger dan 17 ten 835 ouder dan 60 jaar. BULGAARSCH F^SCISME. Bulgarije bevindt zich schrijft de N. R. Ort. op een gevaarlijk hellend vlak. De methode van kabinetshervorming per staats greep schijnt er endemi-sch te worden. Men had reeds in Mei het eerste geval daarvan beleefd. Door de versplintering der partij en ■en algemeene oneenigheid scheen het land onregeerbaar geworden. Er was esn demis- sionair kabinet, dat verder regeerde, bij gebrek aan beter. De koning was ook op zijn premier Naar buiten leek het goed te boteren in Bulgarije tusschen regeering en koning. De koning scheen de weinig eerbiedige behande- ling, die zijn nieuwe bewindvoerders hem had- den aangedaan, te kunnen vergeten. In wer- kelijkheid broeide er nieuw onraad In de regeering zaten felle tegenstanders van den koning. Maar daar buiten, doch met grooten invloed op het kabinet, vond men de gevaar- lijkste van alien. Dat was kolonel Witsjef, de man, die in Mei aan de touwtjes had ge- trokken, maar blijkbaar naar het doorluchtig voorbeeld van Pilsudski, een officieel ambt voorloopig niet volstrekt noodig had geacht om zijn macht te doen gelden. Het heet nu, dat Witsjef van zijn afzijdige positie genoeg had. Hij zou nu zelf de zaken ter hand heb- ben willen nemen, maar dan ook in een positie van volstrekte macht. Daarvoor was het noodig, dat de koning van de zijne werd he- roofd. Hij zou vooralsnog niet worden afge- zet, maar zijn voornaamste praerogatieven moeten opgeven. Witsjef wilde den koning in de eerste plaats zijn gezag ten opzichte van kabinetsformaties ontnemen. Een staats- raad, waarmede gemakkelijker te praten zou zijn dan met koning Boris, die heel goed weet wat hij wil, zou allerlei functies van den koning te vervulien krijgen. Witsjef heeft zijn macht overschat of den koning onderschat. Deze heeft zijn tegenzet zorgvuldig voorbereid. Hij is begonnen, zoo- lang het noodig was, met zioh buiten het on- middellijk bereik van Witsjef en de zijnen te houden. In de feestdagen aan het einde van het oude, en aan het begin van het nieuwe jaar bleef hij, tegen alle traditie, uit zijn hoofdstad weg. Inmiddels was zijn invloed aan het werk, om een tegenzet voor te be- reiden. De koning en zijn aanhangers hebben een beroep gedaan op de monarchistische ge- voelens in het leger. Darbij wisten zij een belangrijke bekeering te bewerken. Kroem Kolef, het hoofd van de militaire academie, was totnogtoe tot de persoonlijke vijanden des konings gerekend. Nu bleek, dat de vrienden des konings op hem konden rekenen. Hij is op het oogenblik minister van binnenlandsche zaken geworden, als voornaamste steun van generaal Zlatef, den nleuwen premier, die altijd een aanhanger van tsaar Boris is ge weest. Generaal Zlatef bleef tegelijk, wat hij onder Georjef was: minister van oorlog. Zoo kreeg dan op een dag van deze week kolonel Kimon Georgjef, de minister-president en vriend en vertrouweling van kolonel Dam- jan Witsjef, bezoek van een deputatie van officieren, die hem vriendelijk kwamen uit- noodigen zijn kabinet te ontbinden. Georgjef voe'lde er heel weinig voor aan deze uitnoodi- ging gevolg te geven, maar de bezoekers hebben" heel sterke argumenten gebrudkt. Hoe het zij, Georgjef gaf tenslotte toe. Hij kreeg daarvoor de verzekering, dat geen van zijn ministers een haar zou worden gekrenkt. Het schijnt ook niet juist te zijn, dat Witsjef gevangen is gezet. Alle heeren zijn in ht voile genot van hun vrijheid gebleven, mis- schien „to fight an ohter day", zoo als het Engelsch rijmpje dat, in ander verband, zoo aardig zegt. Want dergelijke din-gen gaan in Balkanlanden vaak op en neer, zoolang de be- trokkenen zich kunne roeren. Het eigenaardige is nu, dat, terwijl het vorig kabinet een militaire sohepping was, het toch juist de civiele ministers zijn geweest, die bij het nieuwe staatsgreepje tegen dat kabinet, hebben moeten wijken. De verandering van het getij heeft op hem blijkbaar onvoldoenden invloed gehad, of wel, zij hebben niet gemerkt welke verandering bezig was plaats te grijpen. Hoe het zij, zij zijn nu bijna alien door mili- tairen vervangen. Zelfs het civiele hoofd van de politie te Sofia heeft voor een militair moe ten wijken: voor kolonel Tanofski, den com mandant van het gamizoen der stad. De nieuwe regeering zal nu, in plaats van de persoonlijke dlctatuur, die kolonel Witsjef op het oog had, het land besturen volgens de meth-oden van een koninklijke dictatuur. De verklairingen, die deze regeering openbaar heeft gemaakt, klinken scherp fascistisch. Zoo zou dan Mussolini toch nog goede gevol- gen zien van het huwelijk van den koning met een Italiaan-sche prinses, waarvan hij zoo'n groote bevorderaar is geweest, maar waarvan de internationale politieke gevolgen, blijkens de toenadering tusschen Sofia en Belgrado niet aan de verwachtingen voldaan kunnen hebben. Aan de verdere politiek zal blijkbaar mots veranderen. De politiek tegenover de Mace doniers wordt nog verscherpt. Demonstratief heeft men Batolof, den minister van buiten- landsche zaken, op zijn post gelaten. Nu zijn ook de leiders van de groep-Protogerof in hechtenis genomen, en met tal van volgelingen gelntemeerd. Partijgangers, die zij in de politie hadden, zijn op staanden voet ontslagen. Men mag wel aannemen, dat de hetrekkingen tot Zuid-Slavie zullen blijven, zooals zij in den laatsten tijd geworden waren. Intusschen blijven wij het bedenkelijk vin- den: Twee regeeringswijzigingen in korten tijd onder militairen dwang, in verschiUende rich ting. Dat zou overal gevaarlijk zijn, maar in het bijzonder in den Balkan. Dan lijkt de methode van Mussolini ons veiliger, die geen minister te machtig laat worden of laat vast- groeien in zijn ambt, maar voor voortdurende circulatie in de ambten zorgt. Dat voorkomt moeite met te machtige figuren en houdt den moed bij de jonge lui erin! WEGENBELASTINGKAART. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met de inwerktreding van de m-otor- rijtuigenbelastingwet, houders van motor- rijtuigen, welke in het bezit zijn van wegen- belastingkaarten geldig tot 30 April 1935, de thans meer verschuldigde belasting v66r 1 Febr. a.s. moeten bijbetalen ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen en onder overlegging van de betrekkelijke Wegen- belastingkaart. DE WEGGENOMEN RIJWIELEN. Naar men ons mededeelt, zijn de rijwielen die de vorige week bij de politie zijn aange- geven als ontvreemd in de Grenulaan alhier, teruggevonden te Sluiskil, liggende op een inestvaalt. Zooals uit het bericht uit Hoek blijkt, zijn de 2 rijwielen die j.l. Zaterdag- avond alhier als ontvreeimd voor het caf6 van den heer De Vrieze op de Markt zijn aange- geven teruggevonden te Hoek. De politie neemt aan, dat in deze gevallen geen sprake is van diefstal van rijwielen, doch meer van gebruiken, dat n.l. personen die 's avond-s hier vertoevende en niet over een rijwiel beschikkende, gebruik maken van de geleg-snheid die verschillende rijwielbezitters presenteeren, door het onbeheerd laten staan van hun eigend-om, aan den openbaren weg, en daarmede op een gemakkelijke manier thuds komen. Men wees er ons op, dat in verschil lende steden bij aangifte van diefstal van rijwielen door de politie allereerst wordt on- derzocht, of -de eigenaar zijn rijwiel minstens tegen het daarmede wegrijden heeft gewaar- borgd door er een slot op te leggen of een andere voorzorg te nemen. Blijkt dan dat zulks niet is geschied, dan doet de politie ook geen moeite voor het opsporen dier weggeno- men fdetsen. Ook de politie alhier zou gaame zien, dat zij die htm rijwielen ergens aan den openbaren weg plaatsen deze minstens vastzetten met een ketting met letterslot. Indien de betrok- ken eigenaars zelf geen enkele voorzorg nemen, zal men ten slotte ook geen notitie kunnen nemen van aangifte van vermiste rijwielen. Door de marechaussee te Sluiskil is aan- gehouden een zekere de V., die men op hee- terdaad betrapte terwijl hij bezig was met het wegnemen van hout. De V., die in Sluis kil woonachtig is, werd naar de marechaus- see-kazeme overgehracht. PLECHTIGE H. COMMUNIE. De Plechtige H. Communie in onze parochie zal dit jaar geschieden op Zondag 31 Maart e.k. Aan deze plechtigheid kunnen deelnemen alle leerlingen der 6e klasse van de lagere scholen en leerlingen van lagere klassen die voor 16 Maart e.k. 13 jaar zullen zijn gewor den. R.K. KIESVEREENIGING. Bij de gisterennamiddag gehouden vergade- ring der R.K. Kiesvereeniging werd in de be- staande bestuursvacature voorzien door de verkiezing van den heer Van Hootegem. Als voorloopige candidaten voor de a.s. Statenverkiezingen werden aangewezen de heeren J. A. van Rompu (aftr.), G. Goossens (aftr.), W. Vienings (aftr.), E. Lockefeer en B. Truffino te Hulst, H. J. Oolsen te Sluiskil en F. de Meijer te Ter Neuzen. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De candidaatlgst der Chr. Hist. Partij in Zeeland is voor alle kringen als volgt vast- gesteld: 1. A. D. F. van der Wart, Goes (aftr.); 2. W. de Ridder, Vlissingen (aftr.); 3. Mr. W. F. E. baron van der Feltz, Middel- burg; 4. A. de Feijter, Zaamslag (aftr.); 5. M. M. Schippers, Wissekerke (aftr.); 6. G van Duin, Zierikzee (aftr.); 7. C. Philipse, s Heer Arendskerke; 8. M. de Looze, Kapelle; 9. P. Janse Az., Biggekcrke; 10. S. A. N. van Oeveren, Wolphaartsdvjk; 11. M. Krijger, Bruinisse; 12. H. C. J. Gunning, Ierseke; 13. M. van Strien, Nieuw- en St. Joosland; 14. M. den Beer, Haamstede; 15. C. A. Kaan Ter Neuzen; 16. J. F. Vermeulen, Mrddel- burg; 17. L. Kristelijn, Elkerzee; 18. F. J. Castel, Veere; 19. G. Kamermans, Vlissingen; 20. C. Kousemaker, Kloetinge. Ged. Staten van Zeeland hebben de aanvan- kelijk door him college op Woensdag 24 April bepaalde stemming voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten nader bepaald op Woensdag 17 April. FILMAVOND BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Vrijdag j.l. werd in het „Luxor-Ti»eater al hier door de Brjz. Vrijwillige Landstorm, af- deelingen Ter Neuzen, Hoek, Axel en Zaam slag, een tamelijk bezochte filmavond gege- ven. De voorzitter, de heer J. Huizinga, bur- gemeester, heette de aanwezigen welkom en dankte de organisatoren van deizen avond voOr hun initiatief. In het bijzonder heette hij welkom den heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland. Spreker pleitte voor aaneensluiting in deze tijden van gezags- ondermijning en wees erop, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm er is ter handhaving van het ge zag. Hij spoorde aan, dit gezag hoog te hou den. Vervolgens trad als spreker op de heer P. G. Laernoes, secretaris van het Zeeuwsch Verband van den B. V. L. Spreker wees erop, dat we leven in moeilijke tijden, getuige het jaar 1934, dat ook voor ons land een jaar vol beroering is geweest. Hij memoreerde voOrts het verscheiden van H.M. de Koningin- Moeder en Z.K.H. Prins Hendrik, en de zware slagen welke hierdoor de (Koninklijke familie troffen. Spreker achtite het een groot voor- recht, dat we nog in vrijheid kunnen leven, een vrijheid die nergens elders ter werel-d ge- vonden wordt. 'Hij prees de trouw van den B. V. L., getuige het feit, dat velen hier bijeen zijn, niet alleen uit Ter Neuzen, doch ook uit Axel, Hoek, Zaamslag, wellioht Bhillippine. Hij herinnerde aan het ontstaan van den B. V. L. en spoorde aan, trouw te blijven, trouw tot in den dood, als het moet. Een ver- heugend teeken noemde spreker het, dat het aantal leden van den B. V. L. dat in Zeeland than-s 3200 bedraagt, steeds nog stijgt, en voor het geheele land thans 84.000 bedraagt. Een teekenend feit noemde hij het, dat de leden welke in 1918 toetraden, nog thans lid zijn ondanks de vele moeilijkheden, die men onder- vindt, in zijn persoonlijk leven. Dit is ook een teeken van trouw van den B. V. L. Spre ker spoorde aan, trouw te blijven aan het huis der Oranjes, dat reeds zooveel voor ons vader- land deed, hij noemde dit het belang van het geheele volik, en een waarborg voor de vrij heid, in tegenstelling met zekere groep, welke de vrijheid predikt, doch, wellicht onbewust en ongewiild, ons volk zal leiden in tyrannie en ellen-de. Spreker noemde de N. S. B. een gevaar voor ons volk en spoorde aan, waakzaam te zijn, opdat niet door groepen die niet het waar- achtig belang des lands kunnen dienen, de Regeering omver gerworpen worde. Spreker noemde dit een gevaar voor ons vaderiand, een verraad aan oruze gezinnen en aan de historie, die heeft bewezen dat de band met de Oranje's te nauw is saamgeweven, dan dat deze ooit losgemaakt worden kan. We mogen ons gelukkig prijzen, aldus spreker, een Regeering te hebben die bestaat uit mannen, uit kerels, zooals de tegenwoonh-ge. In vol vertrouwen achter de Regeering te staan acht spreker het hoogste belang van ons land. Trouw aan Oranje, trouw aan de Regee ring, aldus spreker, is ons hoogste vaderland- sche goed, is het doel van den B. V. L. Vervolgens werden vertoond de film van de uitvaart van H. M. de Koningin-Moeder, van den te Hulst gehouden Landdag van den B. V. L., van het 25jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, met als slot de huldi- ging in het stadion te Amsterdam ter gele- geniheid van Haar 35jarig regeeringsjubileum, van de uitvaart van Z.K.H. Prins Hendrik, en ten slotte die van de opening van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Sept. 1934. Hiermede was men gekomen aan het einde van het programma, en sloot de voorzitter met een woord van dank en een beroep op de leden tot hoog-houden van het gezag deze bij- eenkomst. KATHOLIEKE RADIO-OMROEP. Zooals uit de A-dvertentie in dit nummer blijkt, zullen de K.R.O.-boys met Tholen en Van Lier op het muzikale jubileum-tourn6e van den K.R.O. ter inzst van de actie voor het tweede lustrum, ook Ter Neuzen aandoen, waar zij op 8 Februari a.s. in het „Luxor- Theater" zollen optreden. Men deelt ons daar-omtrent mede, dat, na het groote succes dat tijdens de groote propa- gandatrek in de maanden October en Novem ber Piet Lustenhouwer en de zijnen hadden met een programma dat door zijn variaties en de wijze van uitvoering zoo sterk de aan dacht heeft -getrokken, mag worden verwacht dat dit nieuwe en speciale programma nog meer in de smaak zal vallen. Als altijd wor den er muzikale prestaties geleverd in de grootste verscheidenheid, zal er een beschaaf- de vroolijkheid worden geboden, maar ditmaal zullen enkele ingelaste nummers, die van een revue-achtig gegeven zijn, nog sterker boeien door de kleurrijke en aantrekkelijke decors, welke op deze tocht worden meegevoerd. Gelijk in het K.R.O.-programma van uitzen- ding, het Elck wat wils-beginsel een gelukkige toepassing heeft gevonden, zoo zal ook op deze avonden nu de K.R.O. voor het voetlioht treedt in zoovele zalen van ons land aan de luisteraars-toeschouwers een programma wor den voorgezet dat voor iedereen lets hijzon- ders aantrekkelijks moet hebben. Er zal wor den opgetreden door de K.R.O.-boys op de wijze zooals men dat zooveel jaren reeds van nen gewend is. Tholen en Van Dier zullen ter afwisseling een liedje en een praatje ten beste geven; soms zal het ernstig zijn dan weer tintelen van humor of sprankelen van vroolijk heid, maar van het eerste tot het laatste num mer zal men worden meegevoerd in de vaart van het K.R.O.-tempo, een echte bonte avond. Wij namen tevens kennis van een lange lijst van verslagen omtrent de het geheele land door door de K.R.O.-boys gegeven avonden, die alle gewag maken van een overgroot succes. WATERSCHAF „HULSTER- EN AXELERAMBACHT". J.l. Donderdag werd in „Het Centrum" te Axel gehouden de eerste vergadering van af- gevaardigden van polders en waterschappen betrokken bij het waterschap „Hulster- en Axelerambacht" De voorzitter, H. A. A. Baron Collot d'Escury decide mede, dat het ministerie van Socialc Zaken thans bereid is, 100 pet. van de loonen te subsidieeren bij de uitvoering van het ontwateringsproject voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl de minister van Water- staat bereid is 28 pet. van het totaal bedrag der uit te voeren werken volgens dit project te subsidieeren. Het Rijk is dus bereid 325.000 van de kosten te dragen, welke in totaal 480.000 zullen bedragen. Besloten werd tot vaststeBing van een presentiegeld voor de leden van de algemeene vergadering ad 2,50 per vergadering en tot het benoemen van 'n tijdelijk waterbouwkundig ambtenaar in ddenst van het Waterschap. Het bestuur deelde mede, dat het ingevolge de Pensio-enwet zal overgaan tot terugvorde- ring van 10 pet. van de salarissen der ambte- naren als pensioen-hijdrage. Hierna werd het voorstel behandeld ,,tot uitvoering van het geheele project der wer ken, volgens het rapport van het ingenieurs- bureau voorheen J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen, behoudens nader aan te brengen noodzakelijke wijzigingen. Hierbij zette de voorzitter opnieuw uiteen, dat van het totale bedrag der raming van 480.000 slechts 155.000 opgebracht zal be- hoeven te worden door het waterschap. Het bestuur stelde zich voor hiertoe een leening aan te gaan, welke in 40 jaar wordt afgeiost Voorts deelde spr. mede, dat de uit te voeren kunstwerken zullen worden aanbe- steed, terwijl het werk dat in werkverschaf- fing uitgevoerd zal worden in 't aangenomen zal geschieden. Het werk zal begonnen wor den in 1935, terwijl de tijdsduur der werk zaamheden voorloopig op twee jaar wordt getaxeerd. Alvorens tot stemming over de uitvoering van. het plan werd overgegaan opperden meer- dere afgevaardigden het bezwaar, dat ze geen vrij mandaathadden en dys eerst hun stem konden uitbrengen na ruggespraak met het bestuur van hun polder of waterschap. Evenwel werd tot stemming overgegaan en stemden 53 afgevaardigden voor, 5 stemden tegen en 18 onder voorbehoud. Bij de rondvraag werd nog o.m. bezwaar gemaakt tegen de betaling van suatiegelden aan het rijk, waarvoor 50 cent per hectare wordt gevorderd, en aangedrongen dat het bestuur zal pogen verminderin-g, zoo mogelijk geheele afschaffing te verkrijgen. DE MOEILIJKHEDEN VAN DEN TUINBOUW IN ZEELAND. De provinciale commissie uit de veilingen in Zeeland heeft in samenwerking met de Zeeuwsche Landibouw-Maatschappij en de an dere landbouw-organisaties een rapport uit- gebracht over de moeilijkheden welke zich met betrekking tot de regeeringsmaatregelen op tuinbouwgebied voor Zeeland, in het bij zonder voor de; gemengde hedrijven, voordoen. Intusschen zijn het crisistuinfbouwbesluit en de crdsistuinbouwheschikking waarin de teelt voor 1935 woridt geregeld, verschenen. Het blijkt dat met de groote bezwaren voor Zee- land, dde zoo dui-delijk zijn geargumenteerd in het rapport van de Zeeuwsche organisaties vrijwel geen rekening is gehouden. Daar- over bestaat groote antstem-ming .in de krin gen van den. georganiseerden land- en tuin- bou/w. Het blijkt dat veelal het hesturend col lege der groenten- en fruit-centrale voor Zee- land onvoldoenide op de hoogte wordt gehou den van de besluiten die voor den tuinbouw worden getroffen. Besloten werd, dat het bestuur der Z.L.M een commissie zal afvaardigen die een bespre- king zal aanvragen bij den regeeringscom- missaras voor de steunverl-eening aan den tuintoouw en den secretaris-generaal van het departement van economische zaken ter toe- lichting van de bezwaren, die Zeeland onder- vindt van de vastgestelde tuinbouwteeltrege- ling 1935. In deze commissie werden benoemd de hee ren H. A. van Toledo, P. J. J. Dekker en tr. A. W. v. d. Plassche. DE NIEUWE UITRUSTING DER MARECHAUSSEE. Over de ndeuiwe uitrusting der Kon. Mare chaussee in Brabant en Zeeland weet het Dagbl. van N. B. het volgende mee te deelen: In de le Diviede Noord-Bralbant en Zeeland, behoudens de noordelijke eilanden) zullen op eenige taotische punten motoren met zjjspan (Harley Davidson) gestationneerd worden, nl. te Ter Neuzen, Vlissingen, Steenbergen, Gilze-Rijen, Eindhoven en Oirsohot. Met deze motorrijwielen is men zeer inge- nomen. Men had ze al veel eerder dienen te hebben. Het verleent een veel snellere bewe- gingsmogelijkhedd, hetgeen in den tegenwoor- digen tijd hij het opsporen van strafbare fei- ten, het achterhalen van delinquenten enr noodzakelrjk is. Wat de voorziening van het Wapen met lichte mitrailleurs betreft: dit is 'n preven- tieve maatregel. Men hoopt ze nooit behoeven te gebruiken, docb men heeft door de feiten geleerd, dat -het noodig is, dat de Kon. mare chaussee over voldoende bewapening be- schikt, om bij getoeurlijkheden op alles bere- kend te zijn. De mitrailleurs zijn van het draaglbare type M 20. Aan de le Divisie worden 20 mitrailleurs toegevoegd. die o-p de vier distrietshoofdplaat- sen: Den Bosch, Eindhoven, Breda en Vlissin gen worden gestationneerd. Tot hoofd der openbare lagere school te Nieuwvliet is benoemd de heer P. J. Griep. thans in gelijke betrekking te Zuid-Beierland. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 Februari a.s. aan Th. P. J. Hageman, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend als ibezoldigd veldiwachter in de ge- meente Eede. Zondagmorgen stonden hier in de kom der gemeente twee rijwielen onbeheerd langs den weg en aangezien niemand hieromtrent op- heldering geven kon nam de politie dezelve in beslag. Bij nadere informatie bleek, dat twee rjjwie- len een Adler en een Simplex Zaterdagavond blijkens aangifte te Ter Neuzen waren ont vreemd, zoodat de daders ze hier na hun rit naar Hoek hebben neergezet. Door de politie wordt thans onderzocht wie de daders zijn. Chr. W erkliedenvereenigiag „Bidt en Werkt." De Ghristelijke Werkliedenvereeniging „Bid-t en Werkt" op de Knol hield Zaterdagavond haar jaarvergadering in de Chr. School. Door het laten zingen van Ps. 89 19 werd de ver gadering -door den Voorzitter geopend, waarna hij voorging in gebed en een gedeelte voorlas uit Dukas 10. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging thans 42 leden telt. Het financieele verslag over 1934 laat een nadeelig saldo zien al is de toestand der kas gezien wat in vorige jaren is bereikt, nog goed te noeanen. De commissie tot het nazi-en der boeken verklaarde deze in orde te hebben bevonden. De aftr. bestuursleden de de heeren M. de Bruijne en C. de Koeijer wer den met bijna algemeene stemmen herkozen Daar bij de controlecommissie ieder jaar 66n lid verplicht aftreedt werd hiervoor gekozen de heer L. de Groote. Door het Hoofd der School werd een referaat gehouden over: „De nood des tijds". Ann de hand van een boek van Prof. Aalders onder dezelfden titel, gaat hij in op de vragen van dezen tijd en komt tot de conclus-ie dat alleen vasthouden aan het be- glnsel ons voor moe-deloosheid kan bewaren. Ook werden nog nood een drietal heeren en kele stukjes voorgedragen. Humor en emst. De voorzitter sprak nog een kort slotwoord, waama hij zingen liet Ps. 42 3 waarna de heer J. Geelhoed voorging in dankgebed. Begrafenis van Burgenaeester Hoefnagels. Zaterdag 1.1. werd het stoffelijk overschot van Burgemeester Hoefnagels onder talrjjke blijken van belangstellenden op het R.K. kerk- hof ter aarde besteld, De lijkstoet werd gevolgd door de familie- leden van den overledene, waarachter zich het gemeentebestuur met den Secretaris en alle gemeenteambtenaren alsook het lid van Ged. Staten de heer Van Rompu aansloten. Voorts was een afvaardlging aanwezig van den R.K. Bond van Politiebeambten in Z.- Vlaanderen waarvan de overledene het eere- voorzitterschap beklsedde. De groot-industrie was mede vertegenwoor- digd door verschiUende personen in het be drijfsleven werkzaam, verder vertegenwoordi - gers van Middenstandsvereenigingen, een groep schoolkinderen van de openbare school met hun onderwijzers en een lange stoet van ingezetenen, dde den overledene op dezen laat sten gang wenschten te begeleiden. Na de kerkelijke diensten vertrok de stoet in dezelfde volgorde kerkhofwaarts. Aan het graf werd het woord gevoerd door wethouder Marquinie, sprekende namens den gemeenteraad. De spreker schetste in breede trekken de ambtelijke loopbaan van den overledene ge- durende de bijna twintig jaren, die hij als bur gemeester hier ter stede heeft doorgebracht. Als volgende spreker nam het woord de Voorzitter van den Bond van Politieambtena- ren, die den afgestorven eerevoorzitter de laat ste hulde zijner corporatie bracht. Het lid van Ged. Staten de heer J. van Rompu herdacht den overledene als ambte naar, die met aUe krachten steeds werkzaam was am de door hem bestuurde gemeente een waardige plaats te doen innemen in de rij der Zeeuwsche gemeenten. Als vierde spreker trad naar voren het oud- hoofd der openbare school, de heer E. Michielsen. Hij memoreerde dezen doode als een man, die steeds genaakbaar was voor alien, die in moeilijke omstandigheden zijn steun in riepen; hij voelde warm mee met armen en noodlrjden- den. Vooral zij, die door de ongelukkige tijds- omstandigheden getroffen zijn zouden nog dikwijls den man herdenken, die er op uit waa, hun lot zooveel als hem dit mogelijk was te verzachten. Hij was een vurig Oranje-man en een goed vaderiander. Na deze sprekers kreeg een zwager van den overledene den dank van zijn achtergeblevec familieleden uit te drukken voor de vele blf- ken van medevoel-en bij het overlijden en de begrafenis van hun familielid ondervonden. In gevoelvolle woorden nam hij, onder zicht- bare bewogenheid van het talrijke publiek, dat om de groeve gesehaard stond, afscheid van het ontslapen familielid. Na het sluiten van het graf werden een tweetal kransen als laatste hulde daarop ge- deponeerd. Onder groote ontroering verliet het tot tranen toe ontroerde publiek het kerkhof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2