Landbouwberichten Gemengde Berichten Verlost van hevig spit in den rug. Wrijf met: Akker's Kloosterbalsem »«5E.Tscfat«n allerwege. De dankbare nagedach- tenis ajan de beide zoo beminlde ontslapenen zal onvergankelijk blijven voorbbestaan. (Het teneimde spoedende vierjarig tijdperk is op velerlei geibied uiterimate zorgwekkend ge weest.- De jaren van heage cn ju nc tuur, welke da&raan voor afgingen, waren beeindigd en eene algemeene depressie, die reusachtige af- metingen aannam, vertoonde zie'h over de ge- heele werelid. Op economisah, sociaal, geeste- lijk en zedeilijik getoied was tijdens de hoog- oanjunetuur schier alles mogelijk, schier alles luettii een eiscih des tijds, schier alles sdheen toelaatbaar. De inzinking kwam en braoht speedaal op economisch gebied groote eilende en stilstand in menig bedrijf. Toch kan er mi. ondanks den buitenge- woon zwaren druk der tijden, welke wij thans toeifitven, reden tat danklbaariheid zijn, dat de jaren van schijnwelvaart en schijngeluk voor- 4>g zijn en dat men althans eenigermate tot headlining is gekomen. Temidden van aUe el- lende en alle depressie mag meer en meer .wonden geconstateerd een zich ontluikend sebuidbesef en eene erkenning, dat veler le- wensstandaard op een te hoog niveau was in- gjesteld en dat versobering en bezuiniging een eersi^ plichit voor een ieder moet worden ge- achr Ook Uwe vergadering heeft bij het votee- ren van uitgaven daarmede zeer ernstig reke- nin-g gehouden en in het algemeen haar bij- aonderen zorg besteed aan onze provinciale beginK>ting. Met vreugde heh ik bij Uwe be- raadslagingen over de begrooting voor 1935 mogen vernemen, dat het voorzichtige beleid van Ged. Staten ten opzichte der provinciate fmancien bjj zeer velen Uwer volledige in- stemming heeft genoten. Gvereenkomstig het voorstel van Ged. Staten zijn door U een aan- tal ingrijpende maatregelen getroffen en zijn meerdere bezuinigingen ingevoerd. Spr. wees o.a. op de venmindering van de torjdrage in de kosten van krankzinnigenver- pleging, verlaging van subsidies en eveneens van de meeste jaarwedden. Verder wees spr. op andere maatregelen, die grooten invloed bariden op de provinciale begrooting, als het besluit cm de batige saldi van vorige dienst - janen weg te werken, hiet instellen van een zeeweringenfondis en van een wegenonder- iwudsfonds, het laatste naast het reeds eer- der ingesteld wegenfonds. Inzake de bestrijding der werkloosheid wees spr. op verschillende werken, die in de laatste jaren van provinciewege tot uitvoering zijn gebracht en die hun aandeel in die bestrijding bij hebben gedragen, terwijl de commissie die daarmede belast is, succes had bij lagere over- fceddisorganen en particulieren, waar het gold werkverschaffing. Een en ander neemt niet •weg. dat dit vraagstuk ook in de naaste toekomst nog steeds de voile aandacht van de Prov. en van Ged. Staten zal dienen te hebben. Zooals vanzelf spreekt, kon bestrijding der werkeloosheid in belangrijke mate gepaard gaan met de uitvoering van werken, waardoor Je algemeene verkeersbelangen in deze pro vincie werden gebaat. In dit verband wees apr. op het doen bouwen van drie motorschepen op „de Schelde", waarvan het gevolg was, dat de provinciale vloot, mede gelet op de drie motorschepen van grooter type, die eenige jaren eerder zijn gebouwd, thans aan alle eischen van het modeme verkeer beantwoordt. Voor den dienst op de Ooster-Schelde ging daarmede gepaard het aanbrengen van de noodige voorzieningen aan het havenkanaal en de zwaaiplaats te Zierikzee. Dank zij de aotiviteit en de jjverige zorgen van den Provincialen Waterstaat zijn, aldus merkte spr. op, in de laatste 4 jaren ook ver- acheidene K.M. secundairen weg aangelegd of hersteld en zijn verschillende dier wegen na herstelling in beheer en onderhoud door de provincie overgenomen. Spr. las daarop een staat voor van de wegen en wegvakken, welke na 1931 onder handen zijn genomen en was bet tataal daarvan 103.446 K.M., waarvan in uitvoering 5.937 K.M. en nieuw aangelegd 5.902 K.M. dus hersteld zijn 91.805 K.M. Ook is bij verschillende besluiten een rente- ioos voorschot tJIgekend voor tertiaire wegen, terwijl met medewerking van de Staten thans alle wegen in ue provincie tolvrij zijn gewor- den. Die tolvrijheid bestaat niet voor de brug over de Eendracht, eigendom der ge- meente Tholen, welke gemeemte alle hulde toekomt voor de totstandkoming van dit werk. Met het oog op de verkeersbelangen zgo verder eenige der provinciale steigers bersteid. Een zeer belangrijk besluit noemde spreker dat tot handhaving als zuiver provincialen dienst van de bootverbinding Vlissingen Ter Neuzen. Het moge aldus spr. Uwe vergadering eene voldoening zijn, dat de financieele resultaten van dezen dienst gun- stiger zijn gebleken, dan Ged. Staten zich aacvankelijk hadden voorgesteld. Dan herinnerde spr. aan de uitvoeuge dis- cussies over de opheffing van den tramdienst HansweertVlaks, om dan te constateeren dat de Staten vooijts tekort zouden hebben gedaan aan hun eerbied voor oude gehruiken, indien zij niet het vraagstuk der Zondags- diensten op de provinciale bootdiensten meer- dere malen tot een onderwerp van breedvoe- rige gedachtenwisseling had gemaakt. Ook het luchtvaartverkeer, dat voor Zee- land van zoo uitermate groot belang kan worden. heeft zich in de sympathie van de Staten mogen verheugen, getuige hun besluit tot toekennen van een renteloos voorschot voor aankoop van het vliegveld te Haam- stede. Nog tal van andere belangen hebben in de bijna afgeloopen vierjarige periode de ernstige aandacht der Staten gevraagd. Inzake den landbouw noemde spr. het tweemaal genomen toeSiuxt tot toekenning van een risicogaranfie van f 1.000.000 voor den tarweoogst resp. 1932 en 1933. Met dankbaarheid kan spr. verm el den, dat het niet noodzakelijk is ge bleken van de garantie gebruik te maken Een besluit, waarbrj de belangen van het pjatteland in de toekomst zeer zeker gediend zullen zijn, is voorts dat tot oprichting van bet waterschap ,,het Hulster- en Axeler- ambacht", waardoor een gebied van ruim 20000 H.A. van wateroverlast bevrijd zal kun- nen worden. Ook het mogelijk maken van herschatting der gronden van de calamiteuze polders binnen 7 jaren, noemde spr. van groot belang en ook het verschuiven van het voor- scbrift inzake de breedte der wielbanden tot Januari 1948. Het vraagstuk der electriciteitsvoorziening beeft zich ook in de belangstelling der Staten mogen verheugen, al is er niet zooveel over beraadslaagd als in de vorige 4-jarige perio- «ten Er zijn elf netten overgenomen. Naast de electriciteitsvoorziening hebben de Staten in December ook de gasvoorziening binnen den kring hunner bemoei'ingen getrok- ken. Spr. hoopt van harte, dat het dienaan- gaande getroffen besluit gunstige gevolgen voor de provincie zal mogen hebben. Een belangrijk besluit op sociaal gebied namen de Staten volgens spr. door toekenning van een renteloos voorschot aan de N.V. Waterleiding- maatschapprj ,,Zeeuwsch-Vlaanderen" en de toekenning van een extra subsidie ten bate van de hygiene van het kind bewijst, dat de Staten ook een open oog hebben gehad voor de volksgezondheid. Het lot der ambtenaren kwam niet alleen ter sprake bij het besluit inzake hunne salaris- regeling, maar ook bij de vaststelling van een belangrijke wijziging van het reglement op de rechtspositie der provinciale ambtenaren, bij die van een arbeidsovereemkomstenreglement en bij die van een reglement voor de polder- en waterschapsambtenaren, alsmede bij eene wijziging van het algemeen reglement op de polders en waterschappen. Nog herinnerde spr. aan de wijzigingen in enkele bijzondere reglementen en aan de samenvoeging van den Oud- en Nieuw-Noord-Bevelandpolders en aan het binnenkort in studie nemen van het vraagstuk der combinatie van polders en waterschappen. Met deze korte opsomming van een aantal besluiten, door U in de laatste 4 jaren ge troffen aldus de Commissaris moge ik volstaan en ik ben er van overtuigd, daar mede aangetoonid te hebben, dat door U zeer omvangrrjk en zeer belangrijk werk is ver- richt, zoodat Uwe vergadering aanspraak kan maken op den warmen dank der provincie voor hare goede zorgen en hare toewijding. Ik eindig thans met het uitspreken van den wensch, dat onze provincie onder Gods zegen, kan het zijn binnen korten tijd, eene goede toekomst moge tegemoet gaan en dat zij, die geroepen zullen worden aandeel te nemen in het bestuur van deze provincie, met dezelfde toewijding en hetzelfde beleid, als waarvan gij blijk hebt gegeven, zich van hunne taak zullen kwijten. De heer VAN DE PUTTE bracht namens de leden een woord van hartelijken dank aan den Oomimissaris voor zijn rede en hij wensch- te hem Gods zegen toe zoo we 1 voor zijn per- soon als voor zijn gezin en eveneens voor de provincie. iBveneens bracht hij een woord van dank aan den Commissaris voor zijn onpartijdige leiding. Zijn leidimg heeft er toe medegewerkt dat in dezen crisistijd nog zooveel werk tot stand is mogen kornen. IHij boopte dat de Commissaris onder Gods zegen in het belang der provincie moge werk- zaam zijn. De gasvoorziening. Onder de ingekomen stukken waren de Koninklijke besluiten tot goedkeuring van en kele Statenlbesluiten, en wel o.a. dat tot deel- nemdng in bet maatschappelijk kapitaal van een op te richten N.V. Zeeuwsche gasmaat- schappij en het aangaan van een geldleening van f 2.000.000. Verder zijn nog goedgekeurd de Provinciale begrooting 1935; het besluit tot wijziging van de verordening tot het weren van inbreuken op natuursdhoon en dat tot onttrekking aan het verkeer van een gedeelte van het pad over den Postihoomdijk in de gemeente Philippine. Zondagsdienst der Provinciale booten. Alsnu kwam weer aan de orde de motie van den heer Erasmus om Ged. Staten uit te nooddgen: le. de zomer-Zondagsdienstregeling van Vlissingen naar Breskens te beginnen met 1935 zoodanig uit te breiden, dat er edn keer meer heen en weer wordt overgevaren dan bij de zcxmerdienstregeldng van 1934 het ge- val was; 2e. ide laatste keer van Vlissingen naar Breskens niet v66r 19.15 uur te laten ver- trekken. Zooals gemeld adviseerden Ged. Staten om deze mo,tie niet aan te nemen. •De heer ERASMUS meende eenige opmer- kingen te moeten maken naar aanleiding van het prae-advies van Ged. Staten. Door Ged. Staten is de kwestie meer zake- lijk behandeid en hij best reed daarom het prae- advies van Ged. Staten en hij toonde aan, dat door de aanneming van zijn motie vele belan gen zullen worden gediend. Het relzend pu- foliek zal hierdoor worden gebaat. Hij betreurde het dat Ged. Staten zijn ver- zoek niet wat objeotiever hebben beschouwd. Het bet reft hier een voorstel in het algemeen belang,omdat de Zondagsdienst thans ge- brekkig is. Zijn voorstel betreft alleen verbe- tering van den Zondagsdienst op de provin ciate booten. Hij handhaafde zijn voorstel en beval het bij de leden aan. De heer ADRIAANSE had ook verwacht, dat Ged. Staten een meer cfbjectief standpunt zouden hebben ingenomen. Hij wees op de groote heteekenis van den dienst Vlissingen Breskens, ook met het oog op het interoatio- naal verkeer. De overheid heeft te beseffen, welke taak .zij heeft te verrichten in het al gemeen belang. De provincie moet dezen dienst zoo goed mogelijk uitoefenen en er wordt aangedrongen op uitbreidimg van den Zondagsdienst. In de week heeft men 12 dien- sten en op Zomdag slechts 4. Deze inkrimping is te groot. Hij bestreed dat de meerderhedd van de Prov. Staten beperking van den Zondags dienst zou willen. De overhead mag de bur- gerij niet dwingen den Zondag op een bepaal- de wijze te vieren. Men kan aan de wenschen van den heer Erasmus tegemoet kornen door zijn voorstel aan te nemen. Enkele andere argumenten van Ged. Staten werden door den heer ADRIAANSE bestreden. Hij hoopte dat het voorstel-Erasmus zal worden aangenomen. De heer ONDERD1JK is niet geneigd te stemmen Voor een motie, die in een vorige vergadering is verworpen. Op deze wijze komt men mooit klaar en alleen om die reden zal hij tegen deze motie stemmen en dus om geen enkele andere reden. De heer VAN 't HQFF wilde de zaak zoo spoeddg mogelijk besiissen en hij hoopt, dat de leden die egienlijk voor de motie zijn er tegen zullen stemmen uit protest dat deze zaak telkens aan de orde wordt gesteld. De heer VAN DER WART bestreed de motie. Hij zeide dat het algemeen belang van verschillend standpunt kan worden beizien. Op grond van de Zondagsrust van het perso- neel bestreed hij de motie-Erasmus. Ook op praotische gronden acht hij uitbrei- ding van den Zondagsdienst niet noodig. Het principieele gedeelte kan met rust worden ge- laten en hij bestreed dat bij een stervende ver gadering diit pricipieele punt aan de orde wordt gesteld. De heer ADRIAANSE repliceert in het kort. De heer HAMELINK verklaarde v66r de motie-Erasmus te zullen stemmen, omdat hij een verbetering van den dienst op Zondag wenschelijk acht. De motie-Erasmus komt hiema in stem ming. Het eenste gedeelte wiorldt aangenomen met 20 tegen 19 stemmen. Het tweede gedeelte wordt verworpen met 28 tegen 11 stemmen. Weegbruggen en dienstgebouwen. Tin de vergadering van 19 December werd aangehouden de beslissing over de beide vol- gende voorstellen: a. Stichtinig van weegbruggen te Zierik zee en Wolphaartsdijk voor den Prov. Stoom- bootddenst op de Oosterschelde en den veer- dienst KortgeneWolphaartsdijk en een kan- itoorgelbouw te Zierikzee. b. Stichtdng van dienstlokalen voor den Prov. S'toomlbootdlenst op de Westerschelde te Ter Neuzen. Ged. Staten hebben zich uitvoerig verdedigd tegenover de opmerkingen inzake de weeg bruggen en den wensch om andere wijze van vrachtheffing en met aandrang in overweging gegeven de beide voorstellen alsnog ongewij- zigd aan te nemen. De heer SCHIPPERS kan zich met de voor stellen van Ged. Staten vereeruigen. De heer SOMKE is door die argumenten van Ged. Staten niet geheel overtuigd. De meer- derheid van de argumenten van Ged. Staten heeft hem niet kunnen bevredigen. Het wegen zal tijdverlies veroorzaken en het meten zal na eenigen tijd niet meer noodig zijn. Hij zal noodgedwongen met het voorstel van Ged. Staten medegaan en tnok daama zijn in de vorige vergadering ingediend amendement in. De heer MOELKER zeide dat Ged. Staten getooind hadden het vraagstuk van het auto- vervoer onder het oog hebben genomen. Hij verklaarde zich voor het voorstel van Ged. Staten en hij vertrouwde dat het met groote meerderheild zal worden aangenomen. De heer HAMIET J IS IK weet voor een verlo- ren zaajk te pledten, doch hij bleef zijn bezwa- ren tegen het voorstel van Ged. Staten hand- haven. Hij gelooft nog altijd dat het voorstel van Ged. Staten zal belemmerend werken op het verkeer en de vrachtprijizen voor de auto's veel te hoog zijn. Op financieele en practisehe gronden was hij tegen het voorstel van Ged. Staten en hij zette de bezwaren daartegen nog noder uit- een. iGed. Staten zijn wel tegemoet gekomen aan de bezwaren tegen de hooge tarieven, doch niet voor het vervoer van weinig kostbare producten. Er had verschil gemaakt moeten worden tusschen belaste en onbelaste wagens en meer andere praotische bezwaren welke hij breed- voerig uilteenzette. Men moet de zaak breed bezien en dat is niet gebeurd. Er wordt fraude gepleegd omdat deze als het ware in de hand wordt gewerkt. De veren zijn eigenlijk een verlengstuk der wegen en daarom moet niet per gewicht worden gerekend. De beer VOGELAAR wenscht hetgeen de heer Hamelink heeft gezegd, te steunen, n.l. op andere gronden. Hij is tegen het voorstel van Ged. Staten omdat de vrac'httarieven te hidog zijn. De tarieven voor de vrachtauto's dienen zoo laag mogelijk te zijn. De tarieven voor de veren zijn overal in het land veel lager 'dan in Zeelanid. In het algemeen belang dienen dan ook de tarieven voor vrachtauto's zoo goed'koop mogelijk gesteld te worden. De heer KODDE zeide dat de zaak waar- «n het hier gaat is: de verlaging der tarie ven. Hij zou de voorkeur er aan geven als het rijk de veren zou exploiteeren. Men moet ko rnen tot centralisatie van de veren en dan zal men op den duur kunnen kornen tot lagere tarieven. Hij zal voor het voorstel van Ged. Staten stemmen. De heer BOSSELAAR heeft met belang stelling de verschillende stukken van deze voorstellen gelezen. Ged. Staten bewandelen den juisten mididenweg en op dien grond zal hij met het voorstel van Ged. Staten mede gaan. Hij zeide dat weegbruggen fraude zul len voorkomen. De heer VAN ROMPU verdedigde het voor stel van Ged. Staten. IHij zeide dat Ged. Staten niet over ijs van edn nachit gaan en dat is ook met dit voorstel het geval geweest. Het voorstel van Ged. Staten sub a werd daama in stemming gebracht en aangenomen met 32 tegen 8 stemmen. Het voorstel sub b werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming, met aanteekening dat dezelfde leden die tegen het voorstel sub a waren, ook hiertegen hebben gestemd. Wyfciging Algemeen Reglement voor de polders en waterschappen in Zeeland. Tenslotte kwam het voorstel ter tafel tot wijizigimg van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeelanid, welke wijziging een gevolg is van opening van de mogelijkjheid, om ook van het gebouwd onder alle omstandigheden desverlangd een geschot te heffen. Eenige aanvullingen in het reglement zijn daardoor nog noodig o.a. ter zake van de stembevoegdheid der aldus aarugeslagenen. Bovendien zijn nog enkele andere wijzigingen en aanvullingen noodzakelijk gebleken. In twee afdeelingen zijn enkele algemeene Ibeschouwingen over het voorstel gehouden en is o.a. gevraagd wat er voor beschermt, dat niet iedere polder toit den aanslag van het ge bouwd zal overgaan, waarop het antwoord luidde, dat het besluit nu eenmaal gevallen is en de uitvoering er van in de handen van Ged. Staten ligt. Op een vraag waarom voor dit reglement, dat voor vele jaren zal moeten gelden, de spelling-Mjarclhant niet gehruikt is, luidde het antwoord, dat ook de Regeering zelve zich aan de oude spelling houdt. Op een desbetreffende vraag, bleek, dat de kwestiie der scherpere controle op de hande- lingen van de onitivanigere-griffiers, in het Fol- deraanbtenaren-reglement zal worden opgeno- men en wel in de volgenide zitting aan de orde zal kunnen worden gesteld. Overwogen zal worden of het mogelijk is als alle leden der Staten het reglement thuis krijgen het in boekvorm en met wit doorschoten te doen ver- schijnen. In hun antwoord op het algemeen verslag deelen Ged. Staten mede, dat met den Minis ter overeenstemming is verkregen of althans weldra in alien vorrn verkregen zal worden betreffesnde het reeds in 1931 door de Prov. Staten vastgestelide Polderambtenaren-regle- ment. Uit den aard der zaak zullen eenige bepalingen betreffende de rechtspositie van de polderambtenaren, welke thans nog in het al gemeen polderreglement voorkomen, moeten worden overgebracht naar het polderambte naren-reglement. Een voorstel om beide reglementen met elkander in overeenstemming te brengen, zal, naar Ged. Staten vettrouwen, in de volgende zitting aan de Staten kunnen worden aange- bodien en dan zullen tevens de bepalingen van de controle op de handelingen van de ontvan- gers-griffiers nader in aandacht worden ge nomen. De heer DE JONGE maakt enkele opmer kingen van redactioneelen aard. De heer KODDE wil het gebouwd ook me- dezeggenschap geven in het beleid van den polder. De heer ONDERDIJK besprak de stembe voegdheid van de polderbesturen. Hij meent dat deze in het reglement niet voldoende naar voren komt. Hij vraagt of zij met dit regle ment eigenlijk niet te vroeg zijn gekomen. Laten Ged. Staten deze zaak noig eens nader onder het oog zien, opdat de stembevoegdheid behcorlijk geregeld worde. Hij vindt het billijk dat het ge'bouwd in de polders ook mede betaait voor bij'zondere wer ken. De stemfoevoegdheid voior de polders dient goed geregeld te worden, opdat hier geen wil- lekeur zal plaats hebben. De heer VOGELAAR zeide dat de polders het recht hebben het gebouwd aan te slaan, dat is reglementair geregeld. De stembevoegd- hieiid is goed geregeld en kan niet beter vast- gelegd worden dan thans het geval is. De heer DIELEMAN verdedigd het voor stel van Ged. Staten en beanitwoiord in de eerste plaats de opmerkingen van den heer De Jonge. Hij zegde toe dat Ged. Staten de kwes tie van het stemrecht voor de polders nog nader zullen herzien. Ook zullen Ged. Staten ovenwegen of eeai eenvoudig stemrecht voor het gebouwd mcigelijk zal zijn.. De heer KODDE repliceert nog in het kort. Het voorstel van Ged. Sta.ten wordt daama zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De VQORZITTER zeide dat de heer De Pauiw hem verzocht heeft een vraag te mogen stellen. Dit werd toegestaan. De heer DE PAUW stelide de vraag of er bezwaar bestaat tegen het uitvoerem van de motie welke in de vorige vergadering is aan genomen, betreffende het vast aanstellen van den pontonknecht. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN zeide dat deze bezwaren inderdaad bestaan. Hij geeft de verzekering dat Ged. Staten de motie zullen uitvoeren in de geesit als door de Prov. Staten is besloten, doch een bepaalde datum kan niet genoemd worden. iHiema werd de vergadering te 4 uur ge- sloten. KORT VERSLAG van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Lanabouw-Maatschappij gehouden op Maan- dag 21 Januari 1935 in „De Prins van Oranje" te Goes. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter der Z. L. M. Om. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking. Eerelidmaatschap. Besloten werd de heer C. van Dixhoom, penningmeester van den Kring Oostburg der Z. L. M. te Oostburg te benoe- men tot eerelid der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij. De heer Van Dixhoorn is 25 jaar bestuurs- lid van den Kring Oostburg en heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor den Zeeuwschen landbouw en de Z. L. M. in het bijzonder. Lid van Verdienste. Besloten werd de heer M. N. v. d. Linde, Secretaris van de afdeeling Rilland-Bath, die ruim 40 jaar deze functie bekleedt en steeds de belangsn der Z. L. M. trouw heeft gediend aan de algemeene verga dering voor te dragen ter benoeming als lid van Verdienste der Z. L. M. Zeeuwsch Landbouwblad. Naar aanleiding van een besluit genomen in de laatstgehouden algemeene vergadering wordt vanaf 1 Januari 1935 het Zeeuiwsch Landbouwhlad aan alle leden der Z. L. M. gratis toegezonden. In ver band hiermede werd aan het Hoofdbestuur voorgesteld de crisiskorting op de contributie in te trekken en een dienovereenkomstige wij ziging in de begrooting goed te keuren. Voorts werd aan bet Hoofdbestuur voorgesteld de contributie voor de leden die geen grond in ge bruik of bezit bebben te bepalen op f 1,50 per jaar. Saneering karwyteelt. In verband met de lage prijzen van de karwij werd opnieuw aan de orde gesteld een reeds eertijds door de Z. L. M. behandeid rapport van de Holl. Mij van Landbouw, waarin wordt aangedrongen op eene regeling van de teelt van karwij van Overheidswege gepaard gaande met een uit de markt nemen van de karwij tot verbetering van den prgs van het product. Besloten werd de voorstellen in dit rapport genoemd te ondersteunen en de karwijverbou- wers uit Zeeland tot een bespreking uit te noodigen. Maatregelen veehoudersbetlrijven. Besproken werd bet rapport dat de Z. L. M. in samen- iwerking met de andere landbouworganisaties in Zeeland heeft uitgebracht betreffende de verplichte nmdveelevering, de kalvertoeWij- zing 1935, de toewijzing van de gesteunde melk en de uitvoeringsmaatregelen voor de beperkte melksteun. Het rapport gaf tot geen bijzondere opmer kingen aanleiding. Steunverleening tuinbouw. De provinciale commissie uit de veilingen in Zeeland heeft in samenwerking met de Z. L. M. en de andere landbouworganisaties een rapport uitgebracht over de moeilijkheden, welke zich met betrek- king tot de Regeeringsmaatregelen op tuin- bouwgebied voor Zeeland, in het bijzonder in de gemengde bedrijven voordoen. Intusschen zijn het crisistuinbouwbesluit en de crisistuin- bouwbeschikking, waarin de teelt van 1935 wordt geregeld, verschenen. Het blijkt dat met de groote bezwaren van Zeeland die zoo duidelijk geargumenteerd in het rapport van de Zeeuwsche organisaties naar voren zijn ge bracht vrijwel geen rekening is gehouden, waarover emstige ontstemming werd uitge- sproken. Het blijkt dat veelal het besturend college der Groenten- en Fruitcentrale voor Zeeland onvoldoende op de hoogte wordt ge houden van de besluiten, die voor de tuinbouw worden getroffen. Besloten werd een commissie af te vaardi- gen, die een bespreking zal aanvragen bij den heer Regeeringscommissaris voor de steun verleening aan den tuinbouw en den Secre- taris-Generaal van het Departement van Eco- nomische Zaken, ter toelichting van de bezwa ren die Zeeland ondervindt van de vastgestel- de tuinbouwteeltregeling 1935. In deze com missie werden benoemd de heeren H. A. van Toledo, P. J. J. Dekker en Ir. A. W. v. d. Plassche. Getraoht zal worden alsnog wijzi ging in de regeling te verkrijgen. Garantie steun landbouwproducten. Besloten werd bij het Landbouw-Oomite nogmaals aan te dringen op het verkrijgen van garantie voor de producten, die geteeld worden op gescheurd grasland. Vooral met het oog op de noodlijdende vee- houderij en de voorgestelde inkrimping van de veestapel zal het aanbeveling verdienen dat meer grasland wordt gescheurd. Hiertoe zou ongetwijfeld meer worden overgegaan indien bekend was welke prijs de daarop geteelde producten in 1935 zouden opbrengen. In het bijzonder achtte men het gewenscht een ga- rantieprrjs vast te stellen voor peulvruchten die op gescheurd grasland zullen worden ver- bouiwd. Land,bouwexportbureau. Besloten werd het Landhouwexportbureau te verzoeken gelden beschikbaar te stellen voor het instellen van een tweetal onderzoeklngen 1. op welke wijze het landbouiwcrediet in de verschillende landen is geregeld; 2. bestudeering van de wijze hoe meer pro fit kan worden getrokken van de ge- gevens der verschillende boekhoudbureaux aangesloten hij de onderscheidene land- bouwmaatschappijen. Toestand kleine land- en tuinbouwbedrijven. In verband met den grooten nood, waarin vele kleine. land- en tuinbouwbedrijven verkeeren heeft het Dagelijksch Bestuur een rapport over den toestand dezer bedrijven in Zeeland samengesteld, waaraan eenige conclusies zijn toegevoegd ten aanzien van de maatregelen ,,Ziezoo dat is achter den rug, van mijn spit ben ik fijn af! was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebruik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mgn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruitte moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aan- wendde, begon mijn genezing. Eln nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad". Zoo schrijft ons de heer J. Zw. te A. wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloosterbalsem kost per schroefdoos 35 ct. en per pot 62% ct. en f 1.04 en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeevenaard als wrijfmid- del bij stijfheid, rheumatiek, spit en pgnlijke spier en. Reel.) welke voor de instandhouding van deze be- drijven zouden moeten worden genomen. Algemeen was men van oordeel dat de nood dezer kleine bedrijven vooral zijn oorzaak vindt in de zeer zware vaste lasten, welke op deze bedrijven drukken, zooals hooge pacht, hypotheekrente e.d., zoodat middelen dienen te worden beraamd om hierin verlichting te krijgen door een betere regeling van pacht- en hypotheekrente. Voorts zal men de kleine bedrijven kunnen helpen door het geven van preferenties t.a.v. de toewijzing van vee e.d. De volgende maatregelen worden noodzake lijk geacht voor de hulp aan de kleine be drijven: 1. Verlaging van de vaste lasten dezer be drijven (pacht-hypotheekrente 2. Meerdere bedrijfsvoorlichting en onder- wijs. 3. Invoering van minimumprijzen voor aardappelen. 4. Verleenen van meerdere garantie voor den verbouw van aardappelen en suikerbieten. 5. De verbouw van wijnpeeen, landbouw- erwten, e.d. in de gemengde bedrijven vrrjlaten. 6. Verleenen van meer biggenmerken en kalverscbetsen. 7. Toeslag verleenen aan hen, die het graan met eigen personeel met de hand uitdorschen. 8. Verleenen van goedkoop bedrrjfscrediet. Voorts werd er de aandacht op gevestigd, dat vele kleine bedrijven, ook onder de huldige omstandigheden veel te hoog inpachten. Hier tegen dient ernstig te worden gewaarschuwd. Werkverschaffing en steunverleening. Met belangstelling werd kennis genomen van een schrijven van de 3 centrale landbouworgani saties aan den Minister van Sociale Zaken be treffende de werkverschaffing en steunver leening, waar als werkobjecten werden opge- geven de electrificatie en het aanleggen van telefoon ten plattelande. Richtprijs tarwe. Met verontrusting werd kennis genomen van de geruchten dat het in het voomemen van de Regeering zou liggen voor 1935 de richtprijs van de tarwe te ver- lagen. Hiertegen werden ernstige bedenkingen ingebracht. Niet mag over het hoofd worden gezien dat in de jaren 1933 en 1934 de goede weersgesteldbeid oorzaak is geweest van de hooge tarweopbrengsten en goede kwaliteit. Wanneer 1935 minder gunstig oogstweer zou geven met lagere opbrengsten zal de tarwe niet loonend kunnen worden verbouwd. Besloten werd nogmaals met kracht erop aan te dringen. dat de richtprijs van de tarwe voor oogst 1935 op f 11,blrjft gehandhaafd. Vetrapport. Kennis werd genomen van het tweede deel van het uitgebracht vetrapport dat evenwel geen nieuwe gezichtspunten opende en tot geen bgzondere opmerkingen aanleiding gaf. Teeltregeling aardappelen oogst 1935. Be sloten werd krachtig aan te dringen op weder- invoering van de regeling van 1933, waarbrj minimumprijzen van de aardappelen waren vastgesteld. Gemeend werd dat een hefting op consump- tieaardappelen 't zij per H.A. 't zij per K.G. welke op de kleibedrijven wordt betaald, prac- tiscih voor deze bedrijven verloren is, daar de bedragen, die hierdoor worden verkregen hoofdzakelijk aan andere bedrijven in den vorm van denaturatietoeslag worden uitge- keerd. Besloten werd het Landbouw-Comtie te ver zoeken pogingen aan te wenden om voor 1935 de minimumprijzen voor aardappelen weer te doen invoeren. Broodprijs. Naar aanleiding van een des betreffende vraag werd besloten in het Land bouwblad een uiteenzetting te geven van de prijs van het brood in verhouding tot de tarweprijs. Hiema sluiting. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Toen de trein van 20 uur in de rich ting Leiden het station Haarlem Vrijdagavond ver- laten had, vond men tusschen rails en muur van het perron een man in bewusteloozen toe stand, die hevig bloedde aan hoofd en rechter- arm. Per brancard is hij naar het ziekenhuis Joannes de Deo vervoerd, waar men den rech- terarm moest ajmputeeren. Hij bleek de 49- jarige J. Hoogkamer uit St. Gilles bij Brussel. Men weet nog niet of het ongeluk bij het in- of uitstappen is gelbeurd, daar niemand het heeft gezien. De toestand van het slachtoffer liet een verhoor door de politie niet toe. DE SMOKKELARIJ AAN DE OOST- GRONINGSCHE GRENS. Naar men uit Vlagtwedde meldt, bestaan er gegronde redenen, dat de smokkelhandel weer in omvang toeneemt. Het toezicht aan de grenzen wordt verscherpt. Thans wordt weer het systeem gevolgd van de oorlogsjaren, door het aanstellen van tijde- lijke hulpkommiezen, die de actieve kommie- zen bij de uitoefendng van hun controle aan de grenzen behulpzaam zijn. De eersite hulp kommiezen in Oost-Groningen zjjn in functie getreden. Uitbreiding van 'dit aantal is te verwachten. Naar verluidt vindt deze uitbreiding aan de Oost-Gromingschegrens haar oorzaak in den steeds toenamenden smokkelhandel van ge- distilleerd. „GOEDWOOP VLEESOH." Men schrijft aan de N. R. Crt. Dezer dagen is een rund toebehoorende aan den landbouwer W. te Berghem gestorven aan veribloeding. Het kadaver werd weggehaald en overgebracht naar het noodslachtingsge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2