pakken user! jCkiXB&i* Clkkerti.es Sport Buitenland ZAAMSLAG. HULST. HONTENISSE. TER NEUZEN, 21 JANUARI 1935. HOEK. FAILLISSEMENTEN. VOETBAL. waardoor een eventueel valuta-risico wordt hebben nog geen stem gehoord, die de emi- geecarteerd. gratie afried of overbodig noemde. Men heeft Een matig voorschot op dergelijke guldens- te Berlijn nu eenmaal andere opvattingen vorderingen. die hier te lands uit 18 pet. van j van zacihtaardigheid dan elders, bovendien de opbremgst van de clearing met Duitschland j heeft men nog nooit kunnen instaan voor „den volgens een vaste volgorde worden geliqui- toorn des volks", als het erop aankwam. De deerd, brengt voor de schatkist een risico met i „gelijkschakeling" zal vele lieden broodeloos zich, dat, in verhouding tot de belangen w Ook Gij zijl een slachtoffer van den jachtigen polsslag van dezen tijd. Altijd gehaasi, "naami Ge niet den tijd achl te slaan op U zelf, waart Ge onregelmatig met Uw maaltijden en met Uw stoelgang. Hoofdpijn, vermoeidheid, conslipatie zijn de gevolgen van het niet meer normaal ftmctioneeren Uwer spijsverterings-orga- nen. Vergiftige afvalstoffen hoopen zich daarin op, de oorzaak van al Uw klachten. Maak "Schoon Schip". Niet door het nemen van een middel dat Uw darmen leegperst, xnaar neem de nieuwe vinding van Apolhe- ker Dumont: Laxeer-Akkertjes, welke naast laxeerende planlaardige stoffen, verschil- lende beslanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel verbeteren, zooals gal-ex- tracten voor de lever, melkzuur-fermenten om gistings-processen te bestrijden en ohlorophylle voor den bloeddruk en den bloedsomloop. Ge voelt U als "verjongd". zijn preitig in te nemen, Ge proeit niets! Veroorzaken geen kramp, geen her-constipalie,- herstellen de normale werking der darmen. Per 12 sluks 60 cent. Nederlandsch Pro duct. Bij apothekers en drogisten. (Ingez. Med.) Het arrest van den Hoogen Raad inzake de evenredige vrachtverdeeling en de internatio nal e Rijnvaartrechten heeft complioaties doen ontstaan. Iedere schipper, kan zonder gebon- den te zijn aan den bevrachtingscommissie goederen vervoeren over den Rijn. De minis ter van Economische Zaken heeft echter mede- gedeeld, mede te zullen werken tot betere uit- waarom het hier gaat, betrekkelijk gering kan worden genoemd. Mitsdien meent de regee ring dat tot een beperkte mate van steun- verleening mag worden overgegaan. WAT NU TE WAOHTEN IS. Zooals te verwachten was, is men het - Schrijft de N. R. Crt. te Geneve met de Duitschers eens geworden. Beide partijen, Parijs en Berlijn, h ebb en wat toegegeven. Ge- lijk men weet, heeft Duitschland geen bezwaar geimaakt tegen den Franschen eisoh dat het Saargebied, zoodra het aan Duitschland terug- gekomen zou zijn, tot de gedemilitariseerde Rijnizone gerekend wordt. Dit was ook logisch. Zoolang Duitschland de desfoetreffende bepa- lingen nog enkent, zal het de hand moeten houden aan de demilitarisatie van een zoover in het Overrijnsche gebied liggende streek. j Zou het dat niet hebben gedaan, dan ware het Saarbekken een soort vooruitgeschoven blokhuis geworden, te midden van het verdere, ontwapende Duitsche land. Een prestige kwestie was er voor Duitschland niet mee verlbonden. Zou het die zoeken, dan moest het daarvoor het heele voorschrift der demili tarisatie ter hand nemen. Die van het Saar gebied maaikt daarvan een natuurlijk onder- deel uit. De kwestie, waarover nog versehil van meening heerschte, omvatte echter meer. Wij j hebben er reeds op gewezen. De Fransche t militaire deskundigen zijn meesters in het j ontdekken van gevaren, en in het uitrekenen i van ontwapening voor anderen. De Fran- sche logica werkt daarbij met groote prompt- f heid. Ze hadden dus een verlanglijstje op- gesteld, dat aan grondigheid zeker niets te wenschen overliet. Dat echter weigerden de Duitschers te aanvaarden. Zij verklaarden te begrijpen, dat nog wel het een en ander zou moeten gedaan worden, om het Saargebied overeenkomstig de eischen van een gedemili tariseerde zone in te richten. Zij waren ook wel bereid met zekere ovenwegingen van de maken. Dat brengt het stelsel mede, het is eenvoudig onvermijdelijk. Velen dezer lieden zal het bestaan, al was het alleen maar eco- nomisch, orumogelijk worden in het Saarge- hied. Verder is het niet waarsehijnlijk, dat i de ,,Arier-wetten" van het Rijk in het Saar gebied geen toepassing zouden vinden. Een emigratie van Joden zal dus onvermijdelijk worden, en trouwens door de Duitsche over- heid niet ongaame worden gezien. De revo- lutie moet nu in het herkregen gewest haar algemeene intrede houden. Zij zal naar daden uitzien, wanneer de geestdrift der hereeniging zal zijn uitgewerkt. Men weet hoe het nieuwe zich, bij getarek aan beter, manifesteert en weet dus ook wat er te wachten staat, zelfs al zal alles gebeuren wat Berlijn heeft beloofd. Gefoeurt dat, dan kan de emigratie zonder haidheid in vormen haar beslag krijgen. Maar een emigratie produceert emigranten, en hun lot is zelden zacht. De Franschen hebben er te Geneve dan ook reeds op gewezen, dat zij zich genoopt zullen kunnen zien het probleem der emigranten, dat zij nu alleen opvangen, aan heel Europa ter behandeling voor te leggen. Dat zal dan de losprijs zijn dien Europa te taetalen heeft voor de verlossing van de gevaren, die de Saarkiwestie inhield. DE ONTRUIMING VAN HET SAARGEBIED. De Volkenbondsraad heeft besloten dat het vertrek der intemationale troepen uit het Saargebied reeds 1 Februari zal beginnen. Het Italiaansche contingent huis terugkeeren. zal het eerst naar voering der wet. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Booy van Alphen aan den Rijn bleek, dat j pransche militairen rekening te houden. Maar de rijkscontrole op de juiste uitvoering der wet op de evenredige vrachtverdeeling zal worden verscherpt en uitgebreid. Besprekin- gen werden met de regeering gevoerd over een steunregeling voor schippers. De regee ring kan daaraan echter niet voldoen, daar j hetzelfde ook door andere bevolkingsgroepen middenstanders zou gevraagd kunnen worden. 1 In de middagvergadering kwam het punt j verkiezingen aan de orde. Onder de aftreden- den bevond zich ook de secretaris, de heer Booy. Het was algemeen in de vergadering bekend dat doze niet herkozen zou worden. De heer Booy is een zg. relatieschipper, d.w.z. hij vaart voor een bepaalde firma. Dit is vol gens de wet op de evenredige vrachtverdeeling zeer goed mogelijk. De vergadering was ech ter van oordeel, dat het instituut van vaste relaties" tot het uiterste beperkt moest wor den, en wenschte daarom den secretaris in zijn functie niet te handhaven. Sedert lang had echter de voorzitter medegedeeld, dat ook hij dan zou aftreden. Ds. S. L. Schouten, geref. predikant te Am sterdam en lid van de commissie van advies, trachtte de moeilijkheid te voorkomen door voor te stellen een commissie te benoemen, die principieel en maatschappelijk het vraagstuk van relatie-schipper zou bestudeeren. Na het verschijnen van het rapport zou dan een be- stuursverkiezing plaats kunnen hebben. Ten- slotte werd onder hevig tumult, zoo goed als het ging tot stemming overgegaan. De afge- vaardigden van de afdeelingen zeiden geen vrrj mandaat te hebben, en weigerden daarom te stemmen. Deze stemmen worden als bianco gerekend, waardoor het voorstel-Ds. Schouten met 12 stemmen bleek aangenomen te zijn. Toen de voorzitter dit meedeelde, klcnk er een hard neen-geroep uit de vergadering Deze werd toen voor een kwartier geschorst. Na de heropening, deelde de voorzitter mede, dat de laatste stemming terzijde werd ge- schoven en tot verkiezing van een secretaris zou overgegaan worden. Met 14 tegen stemmen werd toen een nieuwe secretaris, de heer Comet, gekozen. De voorzitter deelde daarop mede, dat hij en de hoofdbestuursleden Drijfhout, Joustra, Bouwman en De Ridder nu ook aftraden. Met den heer Cornet uit Rot terdam werden toen in het hoofdbestuur ge kozen de heeren: Logjes, Amsterdam; Van Veen Rotterdam en Kaper, Amsterdam. De vacature voor het voorzitterschap werd niet vervuld, deze functie zal door den heer Comet zoolang worden waargenomen. GARANTIE-VOORSCHOTTEN AAN EXPORTEURS NAAR DUITSCHLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegroo- ting voor 1935 (garantie-voorschotten aan exporteurs naar Duitschland). Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend; Gelijk bekend is, heeft de ontwikkeling der betalingsbetrekkingen tus- achen Duitschland en Nederland er in den loop van het vorig jaar toe geleid, dat tal van Nederlandsche exporteurs vorderingen op in Duitschland gevestigde afnemers hebben, die door transfermoeilijkheden geblokkeerd zijn geraakt. Deze toestand geeft tot zeer onaan- gename gevolgen voor verschillende van de hierbij betrokkenen aanleiding. Sommigen hunner zien zelfs door het uitblijven der be- trokken bedragen hun bedrijf met den onder- gang bedreigd, daar zij met groote -liquiditeits- moeilijkheden te kampen krijgen. Het is uiteraard niet in het algemeen be- lang, dat exportbedrijven, die op normale wijze hebben geexporteerd, door monetaire maat- regelen van een ander land, waarheen die export heeft plaats gehad, in grooteci getale in moeilijkheden geraken. Dit zou een beden- kelijken terugslag kunnen hebben op de pro- ducenten der te exporteeren artikelen en daar- door op de werkgelegenheid hier te lande. Hetzelfde geldt mutatis mutandis voor Ned.- Indie. Niettemin heeft de minister gemeend, dat het niet aanging in deze voor de publieke ftnancien zoo uitermate moeilijke periode een voorstel te doen om de schatkist ten behoeve van de meest getroffen exportbedrijven door middel van voorschotten of garanties te doen bijspringen, indien niet vooraf was komen vast te staan, dat het risico, dat de schatkist ■laardoor zou gaan loopen, tot een minimum was teruggebracht. De te dien einde ge- voerde oeiderhandelingen met de Duitsche regeering hebben tot een bemoedigemd resul- laat geleid. Voorzoover voorschotten van ten rainste 10 pet. aan door bovengenoemde cala- miteit getroffen exporteurs zullen worden gegeven, worden hunne in marked bevroren vorderingen omgezet in guldensvorderingen, een lijstje van voortwaarden konden zij niet aannemen. Zij wilden ook niet, dat bij de toewijzing van het Saargebied aan Duitsch land afzonderlijk van de noodzakelijkheid van demilitarisatie sprake zou zijn. De Franschen moesten inzien, dat zij reeds tevreden konden zijn met dit resultaat. Het Saargebied moest worden overgedragen, daar aan bestond na de volksstemming geen twij- fel meer. Het verdrag van Versailles mocht dan aan den Raad van den Volkenbond na het plebisciet, nog vrijheid van beslissing laten, die beslissing moest toch altijd een uitleg- ging zijn van de gegevens van de volksstem ming. En die waren onduibbelzinnig. In Op- per-Silezie was het anders geweest. Daar had 60 pet. voor Duitschland gestemd, en 40 pet. voor Polen. Er waren streken, in het bijzonder de districten Rytonik en Pless, die haast compact Poolsch waren. Daar viel uit te leggen, al is tenslotte de uitlegging, die 60 pet. van de bevolking aan Polen en 40 pet. aan Duitschland toewees precies het om- gekeerde van de verhouding der stemmen wel kenmerkend voor dien tijd geweest. Aan den uitslag in het Saargebied echter viel niets meer te differencieeren. Duitschland erkende den plicht tot demilitarisatie. Zelfs al ware dit alleen in beginsel geweest, ware het nog van groot politiek belang. Immers, daarmede gaf Duitschland te kennen, de heele demili tarisatie nog als een geldige verplichting te beschouwen. Het was zelfs nog bereid dat door bepaalde handelingen te bevestigen. Ook al mochten deze handelingen niet van veel be- teekenis zijn een Duitsche demilitarisatie in 1935 zal er anders uitzien dan een demi litarisatie onder geallieerd toezicht in 1919 toch moesten zij een belangrijke concessie vormen. In de voorwaarden voor de over- draCht zouden ontiwapeningsvoorwaarden mis- staan, door overbodigheid. De beteekenis er- van was juist te grooter, als Duitschland de vanzelfsprekendheid erkende. Aldus kon een schikking geen moeilijkheid meer opleveren. Mochten de Fransche militairen nog vasthou- dend geweest zijn, Laval is daarvoor te ver- standig. Bovendien heeft hij zeker te Geneve onder zeer hoogen druk gestaan.. Een van de verblijdende kanten van deze schikking is, dat zrj zeer nuttige consequen- ties insluit. Een Duitschland, dat de verplich ting tot ontwapening nog grif erkent, zich op vanzelfsprekendheid ervan beroept, om haar buiten de voorwaarden van toewijzing van het Saargeibeid te houden, kan dit niet doen met de bedoeling, om de bestendigheid van deze bepalingen te demonstreeren, maar alleen in de verwachting, dat zij weldra, door legaal verkregen militaire gelijktoeid, zullen verdwij- nen. Duitschland gooit de spiering van de demilitarisatie van het Saargebied uit, om den grooten snoek van „rechtsgelijkheid" des te gemakkelijker aan den haak te krijgen. Niemand verlangt iets beters dan geslaagde onderhandelingen over dit onderwerp. Dat men op het oogeniblik de naaste toekomst van Europa wat lichter inziet dan eenigen tijd ge- leden, is voor een niet gering deel aan het vooruitzieht op deze onderhandelingen toe te schrijven. Deze moeten den sleutel vormen tot een vreedzamer toestand in Europa. Zij moeten Duitschland naar Geneve terugbren gen. De ontwapeningsconferentie moet er door op gang worden gebracht, in de richting van de volgende bank, waarop zij waarsehijn lijk dan weer voor een tijd zal vastloopen. Men verwachtte geen opheffing van alle moei lijkheden, of zelfs van den zorgelijken toestand in Midden-Europa in het algemeen, van deze onderhandelingen. De algemeene toestand rondom Oostenrijk na het accoord van Rome bewijst weer het betrekkelijke van het effect van dergelijke schikkingen. De moeilijkheden wortelen op het oogentalik heel diep in zeer reeele kwalen van ons werelddeel. Maar er is, bij de tegenwoordige techniek van het teiweegbrengen van ontspanningen, toch ook weer niet zoo heel veel noodig, om tenminste oorlogsgevaar af te wenden. Laten wij ons hierover verheuigen. Nu dan de kwestie van het Saargebied tot zoover geschikt is, moeten wij op een nood zakelijkheid wijzen, die zich voordoet. Als wij vroeger de wenschelijkheid van een duidelijke beslissing ten gunste van Duitschland hebben bepleit terwille van Europa, ja, van de menschheid, helhben wij tegelijkertijd deze kwestie moeten bespreken. Een stroom van vluchtelingen bevindt zich op weg uit het Saargebied haar Frankrijk. Wel klinken uit Berlijn stemmen, die een zachte behandeling van tegenstanders aankondigen. En wel ver- keren ons alle buitenlandsche waamemers in het Saargebied^ dat de toestand daar zeer or- delijk is op het oogenblik, en niemand nog lichamelijk lastig gevallen wordt. Maar wij In tegenstelling met andersluidende berich- teti gelooft men in offieieele Engelsche krin- gen, dat de vreemde troepen in het Saargebied zulen blijven tot de overdracht aan Duitsch land zal zijn voltooid. Men acht het waar sehijnlijk, dat de Engelsche troepen pas 1 1 Maart zullen terugkeeren. Naar de correspondent van de Daily Tel. uit' Saarbriicken meldt, verwachten de Saar- 1 anders dat Hitler op 1 Maart, den dag waar op het Saargebied aan Duitschland wordt teruggegeven, zelf te Saarbriicken zal komen en er een rede zal houden, waarin hij nog- maals voor toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk zal pleiten. Volgens denzelfden correspondent vloeieu millioenen franken thans uit het Saargebied weg. Het Duitsche front schat het bedrag dat er nog is op slechts 250 millioen. EUPEN EN MALMEDY GAAN ZICH ROEREN. De Duitsche overwinning aan de Saar heeft, schrijft het Hbl., Eupen en Malmedy, de beide na den oorlog van Duitschland afgescheurde en bij Belgie ingelijfde kantons, de harten der overwegend Duitsch gebleven bevolking snel- ler doen kloppen. En de „Heimstreue" separa- tistische beweging, die ondanks de strenge waakzaamheid der Belgische autoriteiten onder de oppervlakte een naastige propagan da voor terugkeer naar het moederland voert, heeft deze gelegenheid te baat genomen om haar agitatie onder de bevolking te verdub- belen. „Eenige triestige beroepsagitators", aldus meldt de „Independance beige", „helbben de bevolking van de beide kantons opgeroepen om thans op haar beurt voor een terugkeer naar Duitschland te manifesteeren. In de straten van Eupen werd een groot aantal ha- kenkruisvlaggetjes verdeeld en des nachts had men de muren volgeplakt met biljetten, waarop te lezen stond: „Mtorgen zal het de beurt aan Eupen en Malmedy zijn om naar het moederland terug te keeren". Tal van luchtiballonnetjes werden opgelaten, die een gunstige wind naar Duitschland dreef, en die voorzien waren van stroken papier met het opschrift: „Duitschers denkt aan ons!" Er vormden zich betoogingen van jonge Hitlerianen, die door de straten trokken en verwenschingen uitstieten aan het adres van de pro-Belgische gemeenteraadsleden. Zij wer den echter door de politie spoedig verstrooid. De gendarmerie heeft versterking gekregen en bereden afdeelingen patrouilleeren door de stad. Dergelijke manifestaties hebben zich eveneens voorgedaan te Kettenis en in ver schillende andere plaatsen. Te Raeren werd o.a. op een dak van een huis een groote ha- kenkruisvlag geheschen, die door de politie verwijderd moest worden." De „Indepenidance" dringt ercp aan dat de regeering thans met kracht de separatdstische beweging in Eupen en Malmedy den kop zal indrukken. In de Vlaamsoh-nationalistische pers is er juist dezer dagen naar aanleiding van de be- richten over de intimidatiepogingen van het Duitsche Front in het Saargebied aan herin- nerd dat bij de volksstemming in Eupen en Malmedy de stemgerechtigden hun stem op een open register moesten uitbrengen, zoodat hier van vrijheid van stemming geen sprake was. PRINSES JOSEPHINA TREEDT IN HET KLOOSTER. Prinses Josephina van Belgie, weduwe van prins Ear el von Hohenzollern, is gisteren op- genomen in het St. Lidbaklooster te Gunters- thal bij Freifourg in Zwitserland. Prinses Josephina Carola Maria Allbertina is de zuster van wijlen koning Albert en prin- s Henriette, hertogin van Vendome. Zij werd geboren te Brussel op 18 October 18 2. In 1894 trad zij in het huwelijk met prins I-Carel von Hohenzollern, die overleed op 2 Februari 1919. Sedertdien leeft de prinses teruggetrokken op een kasteel in het Rijn- land. De laatste maal dat zij zich te Brussel bevond, was op 20 Feforuari 1934, ter gelegen heid van de begrafenis van haar broer, koning Albert. ralisme en socialisme elkaar opvolgden, doch geen van beide gaf de oplossing. Hij betoogde dat die oplossing alleen is gelegen in de Chris- telijke, in de Calvinistische, in de Schriftuur- lijke opvatting van het sociale leven. Gods Woord brengt alle standen naar elkaar toe, brengt ook werkgever en werknemer te samen. Het is dringend noodig, dat ook de platte- landsbevolking zich op sociaal terrein schoolt, om weerstand te kunnen bieden tegen iederen aanval, van welke zijde die ook komt. Patri- monium is de plaats voor studie van deze be- ginselen. ANTI-REVOLUTION AIRE PARTIJDAG. Naar ,,De Zeeuw" verneemt, zal begin Feforuari van wege het provinciaal comite van anti-rev. kiesvereenigingen, te Middelburg een partijdag worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer. DE PltOV. STATEN-VERKIEZINGEN. In een vergadering van de Statenkieskrin- gen der Ohr.-Hist. Unie in Zeeland is beslo- tea voor de a.s. verkiezing van leden van de Prov. Staten, met edn lijst voor de geheele provincie uit te komen. AANVARING OP DE REEDE VAN TER NEUZEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag had op de reede voor Ter Neuzen een aanvaring plaats tusschen 2 stoomschepen, waarbij groote materieele schade werd beloopen. Op het tijdstip der aanvaring' was het uitzicht eenigszins door mist belemmerd. Het uit zee komende en voor Antwerpen bestemde Eng. s.s. „Nugget" had als tegenligger het van Antwerpen komende Poolsch s.s. ,,Kattawice". Beide stoomschepen wilden elkaar passeeren en weken daarvoor uit, doch de manoeuvre mislukte en de schepem liepen op elkaar in. Volgens de eerste berichten bekwam de Nug get" groote schade aan den voorsteven, terwijl de „Kattowice", die in de zijde geraakt was. een gat bekwam ter hoogte van de kolen- V.1 inkers De doffe knal der aanvaring, nadat de schepen fluitsignalen hadden gegeven, werd hier op den wal gehoord. Een sleepboot der „Union de Remorquage et de Sauvetage" hier gestationneerd, voer onmiddellijk uit, voor het verleenen van assistentie, die echter niet noodig bleek. De ,,Kattowice" die door het midscheeps bekomen l'ek water binnen kreeg is doorgestoomd naar Vlissingen, voor het afwaohten van nadere orders en zal vermoedelijk aan ,,De Schelde" worden gerepareerd. De Nugget" heeft op eigen kracht de reis naar Antwerpen voort- gezet. UITVOERING DOOR DE EN GILDE. K. J. V. Gisteravond werd in het R- K- Vereenigings- gebouw een uitvoering gegeven door de leden van de K. J. V. en Gilde, geholpen door nog eenige meisjes van't Patronaat. De zaal was goed bezet, toen de Directeur van de K. J. V. en Gilde den Zeereerw. heer Pastoor den avond opende met een hartelijk welkomst- woord tot de aanwezigen en de consideratie inriep der aanwezigen voor mogelijke tekort- komingen, daar er nog verschillende meisjes bij waren, die voor de eerste maal op de plan- ken kwamen en misschien wel plankenkoorts zouden hebben. Dat is tijdens de uitvoering ook een paar maal gebeurd, maar door de tusschenikomst van den souffleur kwam alles gauw in 't reine. Verder sprak hij ook nog een dankwoord ten opzichte van de leidster, voor wie geen moeite en opoffering te groot zijn als 't haar meisjes betreft. Opgevoerd werd „De sombere molen", een spel in 4 bedrijven met zang en dans, waarbij enkele dames en heeren voor de muzikale begeleiding zorgden. De korte iohoud van het stuk is als volgt: de Zigeuners verschijnen weer in 't dorp, waar ruim 18 jaar geleden de molen afbranldde. De molenaar werd van brandstichting besehuldigd. De molenarin en haar kind waren naar iedereen dacht in den brand omgekomen. Maar het kind was door Jagella, de Zigeunermoeder van den nu weer in het dorp aangekomen troep gestolen en is nu als Liola bij den troep. De molenarin trekt als onbekende leurster van dorp tot dorp en komt nu ook weer in haar dorp terug. Jagella, die de eigenlijke brandstichter is, heeft gewetenswroeging en praat 's nachts luidop, zoodat haar dochter Silvera alles ver neemt. Jagella wil 't O. L. Vrouwebeeldje, dat alleen op de plaats van de ramp prijkt doen verdwjjnen. Zij wordt betrapt, maar ze zullen haar niet hebben. Ze neemt vergif in en sterft. Moeder en kind vinden nu elkaar en de on- schuld van den molenaar wordt bewezen; de molen zal weer opgebouwd worden. Dit is „the happy end" van de geschiedenis. Het spei werd over 't algemeen goed ge- speeld. Zonder nu tekort te willen doen aan 't vertoonde spel der andere speelsters, willen we hier toch even wijzen op 't bizonder mooie spel van Liola, Silvera, Jagella en Klaartje een dochtertje van den boer op de „Wltte hoeve". Het was een prachtige avond. 't Is alleen maar jammer, dat de opkomst niet veel drukker was. KONIJNENTEELT. De heer F, A. de Doelder alhier behaalde met een door hem gekweekte jonge Castor- Rex-ram op de groote Avicultura-tentoonstel- linig te 's-Gravenhage een eersten prijs en drie eereprijzen. Dit wordt door het bestuur meegedeeld. Een voorstel van een der leden om het vervoer en het uitlossen der kolen alleen te doen plaats hebben door leden uit eigen gemeente wordt eveneens na breedvoerige discussie aanvaard. Door enkele leden werden naar aanleiding van de besteding van het uitlossen nog enkele vragen gesteld die door het bestuur worden beantwoord. Daar er niets meer te behandelen was werd deze vergadering, die bijna drie uur duurde en waarop een kleine 90 leden aanwezig waren, door den voorzitter gesloten. De afdeeling Zaamslag van den Ned. Ghr. Landarbeidersbond hield Vrijdag haar jaar- vergadering in de Chr. Bewaarschool. De vergadering werd door den voorzitter den heer J. de Pooter geopend door te laten zingen Ps. 121 1 en 2 waama hij voorging in gebed en een kort woord van welkom spreekt. Na hem spreekt de heer Ds. Van Dis een opwek- kend woord met als inhoud: ,,Den zegen van het persoonlijk en gemeenschappelijk gebed in dezen donkeren tijd". De secretaris leest nu zijn jaarverslag voor dat af is en waarvoor hij dan ook een dankbaar applaus mag oog- sten. Het woord is nu aan. den heer A. Vin- gerling uit Goes, Hoofdfoestuurder van den N. C. L. B., die spreekt over „Gedenken en doen". Op heldere en op de hem eigen vlotte wijze spreekt hij over wat achter ligt, doch wijst inzonderheid op de taak van het heden. Door den heer C. Hamelink wordt voorge- dragen .Alles" en ,,Belet", waama twee cou- pletten van het Bondslied worden gezongen en enkele oogenblikken wordt gepauzeerd. Hierna werden door de vrienden Herrebout en Van Doeselaar enkele samenspraken ge daan die zeer in den smaak vielen. De heer P. Herrebout houdt nu een inleiding over: ,,De zegen van den arbeid en de ont- aarding door zonde". Met aandacht werd naar dit referaat geluisterd dat op vlotte wijze werd voorgedragen. Weer houdt men pauze waarna door enkele vrienden nog wat samenspraken of voordrachten worden ge- houden. De heer Kr. Hamelink levert nu zijn onderwerp; over „Naastenliefde". De naas- tenliefde van dezen tijd toetste hjj aan de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan Na het zingen van den Avondzang werden door enkele afgevaardigden woorden van ge- lukwensch gesproken, die door den voor zitter werden beantwoordt. Het slotwoord werd gesproken door den heer Ds. Kok, die de aanwezigen bepaalde bij wat de Sohrift ons leert in Gal. 6 1 en 2. Dragen van elkan- ders lasten is vervullen van de wet van Ghristus. Het dienen in liefde, een zichzelf geven moet meer en meer in ons gevonden worden. Na het zingen van Gezang 96: Halleluja, eeuwig dank en eere, wordt de vergadering gesloten, waarbij de heer Ds. Kok voorging in dankgebed. De afdeeling steeg tot li91 leden. Al liet het jaarverslag van den penningmeester ons droeve cijfers zien inzake de uitgaven voor werkloozensteun, bemoedigd gaat men voor- waarts en ook dezen avond die goed geslaagd is, mag daaraan meewerken. Jaarvergadering van de K. O. B. Zaterdagmiddag werd in hotel ,,De Graan- beurs" te Hulst de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Hulst (Oost Zeeuwsch- Vlaanderen) van de Katholieke Onderwijzers- bond. Gezien de attractie die aan deze jaarverga dering verbonden was in den vorm van een voordracht over en demonstratieproeven met vloeibare lucht, was de belangstelling niet buitengewoon groot. Een kleine 50 leden waren slechts aanwezig. De voorzitter, de heer Schelfhout van Groe- nendijk, opende de vergadering en sprak zijn beste wenschen uit voor de leden en hun ge- zinnen voor het pas begonnen jaar. De af- tredende heeren Schelfhout, Eggermont (onder-voorzitter) en Kint (penningmeester) werden met bijna algemeene stemmen her kozen. Voorstellen voor de algemeene verga dering van de dioeesane bond in April werden niet gedaan; alleen zal getracht worden te verkrijigen dubbele of 3-voudige zending van „Het Katholiek Schoolblad" in edn gezin on- gedaan te maken. Het rapport „tuchtpro- bleem vond zoo wat algemeene instemming. Ondertusschen waren de rekeningen nagezien van den penningmeester en de hoofdacte- cursus, welke beide met een batig saldo sloten en werden goedgekeurd. Bij de rondvraag vond de heer Van de Poel dat de tijd voor rustige besprekitig der agenda tekort was en dus weinig vmchtdragend. De voorzitter ontzenuwde de bezwaren. Daarna kwam dan de heer W. C. de Vol- kere met zijn voordracht en proeven met vloei bare lucht. Genoemde heer bleek een prettig causeur te zijn en de proeven waren werkelijk zeer interessant. Het was werkelijk een buitengewone namiddag en de voorzitter ver- tolkte de gevoelens van alle aanwezigen in een hartelijk dankwoord aan den experimentator. Beuoeming. Bij het handdorschen in Oost Zeeuwsdh- Vlaanderen zal, namens de Rijksinspectie Werkverschaffing voor Zeeland, als controleur optreden de heer J. R. Scheele te Ter Neuzen. PATRIMONIUM. Vrijdagavond werd alhier van wege de ver- eeniging ..Patrimonium" een vergadering ge houden in „Ons Huis" die matig bezocht was. Zij werd geleid door den heer A. P. van Baal, terwijl als spreker optrad het lid der Tweede Kamer, de heer C. Smeenk, bendsvoorzitter, die denzelfden avond ook was opgetreden voor de afdeeling Zaamslag, waar de vergadering was geleid door den heer L. C. Voorbij. In zijn rede, die tot onderwerp had: „Be- wogenheid en Vastheid" gaf spreker een over- zicht van den economischen achteruitgang der laatste jaren. Hij teekende de op econo- misch gebied bsstaande verwarring en daar na ook die op politiek en sociaal gebied, als onderdeel der algemeene geestelijke verwar ring van onzen tijd. Hij zette uiteen dat libe- VERBODEN TERUGKEER. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht J. S., oud 33 jaar, zonder be- roep te Clinge, wegens verboden terugkeer in het bewakingsgebied waaruit hij was ver wijderd. De kolenvereeniging ,,'t Vooruitzieht" alhier hield Zaterdag j.l. haar jaarvergadering op de bovecizaal van den heer W. Nieuwelink. Uit het jaarverslag van den secr.-penningm. bleek, dat bij de voorjaarslevering de inkom- sten met de bezitting der vereeniging bedroeg de som van 3039,43. De uitgaven 2762,17. Alzoo een goed slot van f 277,26. Bij de najaarslevering waren deze cijfers respectie- velijk 4571,64 en f 4291,70 met een goed slot dus van 279,94. De boeken waren door de controlecommissie nagezien en in orde be- vonden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre- dende heeren Mart. Dieleman en P. C. Diele- man herkozen met bijna algemeene stemmen. In plaats van den heer H. Wagenaar werd nu langdurige stemming gekozen den heer F. v. Es De herkozenen en de nieuw gekozene namen ender dank aan de leden hun benoe- ming aan. Het bestuursvoorstel om toe te treden tot de federatie van kolenvereenigingen in Zeeland wordt aangenomen. Door enkele leden wordt nogmaals aangedrongen op aankoop van Hollandsche kolen. Door toetreding tot de federatie wordt dit bevorderd. Bij de rondvraag wordt nog gevraagd naar de prijs der kolen van de laatste aanbesteding. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg is heden failliet verklaard J. P. M Hauser, koopman te Ter Neuzen, Schelde- ks,d6 T. Rechter-commissaris M. C. E. Muller. Curator Mr. Jac. J. Adriaansen. UITSLAGEN VAN ZONDAG. K. N. V. B. Afd. IV. le klasse. LONGA-BW EindhovenMVV JulianaPSV PSV NAC Juliana BVV Eindhoven LONGA MW NOAD Blerjerheide Wdllem II gsp. gew. gel. verl. pnt. 14 10 3 1 23 13 8 4 1 20 14 6 4 4 16 14 7 2 5 16 15 6 2 7 14 13 4 4 5 12 15 3 5 7 11 13 4 2 7 10 13 3 3 7 9 14 2 3 9 7 5—5 2—0 2—1 doelp. v.—t. 37—14 42—22 27—25 32—34 29—33 25—81 21—22 25—81 18—25 14—33

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2