Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Woensdag 16 Jan. 1935 No. 9248 GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. i VAN Vergadering van Donderdag 13 December 1934 des voormiddags 10 uur. Voorzitter: de heer J. Huizinga, burge- mocctcr Tegenwoordig de heerenL. J. Geelhoedt, D. Scheele, M. de Jonge, C. A. Verlinde, D. van Aken, A. de Bruijn, P. F. de Bakker, H. J. Oolsen, L. J. van Driel, A. J. Harte, J. H. van Doeselaar, P. van Cadsand, G. Dees en N. A. Hamelink. Een vacature. (3. Vervolg.) Hoofdstuk I. Vrioegere diensten. Inkomsten 1. Batig slot van den gewonen dienst vol- gens de laatst vastgestedde rekening, voor zoover daaraan niet reeds eene bestemming is gegetven. 33.742,53. 2. Achterstallige inkomsten van vorige dienstjaren. Memorie. Udtgaven 3. Achterstallige uitgaven van vorige dienstjaren. Memorie. 4. Bijdrage aan hoofdstuk I van den kapi- taaldienst. 18.200. Hoofdstuk II. Algemeen beheer. Inkomsten: 5. Uitkeerinig uit het gemeentefonds inge volge artikel 3 onder a der wet van 15 Juli 1929. 750. 6. Uitkeering uit het gemeentefonds mge- volge artikel 3 onder b der wet van 15 Juli 1929. 22.775. 7. Secretarie-leges en rechten van den bur gerlijken stand, f 2625. 8. Rechten ingevolge het vuurwapenregle- ment. 20. 8a. Restitutie gedeelte jaarwedde van de wethouders. 100. 6a. Uitkeeringen uit het gemeentefonds betreffende het uitkeeringsjaar 1935/36. f 68.100. Uitgaven 9. Jaarwedde van den burgemeester. f 5200 10. Jaarwedden van de wethouders. f 1900. 11. Jaarwedde van den secretaris. 5200. 12. Jaarwedde van den ontvanger. 3100. 13. Presentiegelden der leden van den raad. f 540. 14. Jaarwedden van de ambtenaren en be- dienden der gemeentesecretarie, den concier ge en de boden en van het kantoor van den gemeenteontvanger. f 11.350. 15. Schrijf en bureauibehoeften, briefpor- ten, vrachtloonen en andere kleine uitgaven. /1000. 16. Druk- en bindwerk. /800. 17. Onderhouden en schoonhouden van het gebouw of vertrek, .bestemd voor de vergade- rinig van den raad en van burgemeester en wetnouders en voor de secretarie der ge- meente. 500. 18. Onderhoud en aankoop van meubelen voor die gebouiwen of vertrekken. 100. 19. Verlichting en verwarming. f 500. 20. Abonnementen op het staatsblad, pro- vinciaal blad en de dag-, week- of maandbla- den en den aankoop van boeken. f 200. 21. Aanplakken en omroepen. Memorie. 22. Plaatsen van advertentien. f 300. 23. Reis- en verblijfkosten. f 300. De heer VAN CADSAND ziet dat op deze post is geraamd 300 en in 1933 is verbruikt 105,87. De VOORZITTER deelt mede, er pnjs op te stellen, dit bedrag te voteeren. Indien het noodig is, kan men dan paraat zijn, is het niet noodig, zoo wordt het niet verteerd. 24. Onkosten en eventueele rechten vallen- de op de postrekeningen. 15. 25. Abonnement op de telefoon en kosten van telefoongesprekken. 325. 26. Oontributie aan de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten en/of aan hare pro- vinciale afdeelingen. f 175. ,27. KiezerSlijsten en het uitoefenen der kiesverrichtingen. 400. 28. Verteringen ten behoeve van het bu reau van stemopneming. 250. 29. Bezoldiging der ambtenaren van den burgerlijken stand 415. 30. Overige kosten van den burgerlijken stand. 50. 31. tBevolkingsregisters en huisnumme- ring. 50. 32. Kosten vallende op het keuren voor den dienstplicht. Memorie. 33. VenzekeTing tegen ongevallen en inva lidated. Nihil. 34. Premien ingevolge de ziektewet. Nihil. 36. Kosten van verzekering tegen brand- schade en stormschade. f 10. 36. Grondlasten. Nihil. 37. Dijik- en polderiasten. Nihil. Inkomsten 38. Veijjjaal van bijdragen voor eigen en weiduwen- en weezenpensioen ingevolge art. 36 der pensioenwet 1922. f 2260. Uitgaven 39. Bijdragen voor eigen en weduwen- en weezenpensioen ingevolge art. 36 der pen sioenwet 1922. 3905. Inkomsten 40. Vergoeding van de bedrijven in de kos ten van verzekering, pensionneering enz. van ambtenaren en beambten. Nihil. 50. Kosten van officieele ontvangsten. Me morie. 51. Bijdrage voor de stichtdng ,,Rust- en vacantie-oord" van den Nederlandschen bond van gemeente-amibtenaren. 15. 52. Kosten van vergaderingen, verver- schinigen enz. 100. 53. Kosten van aansluiting aan het regis- tratuurbureau der Vereeniging van Neder landsche gemeenten. 75. 54. Kleeding- en rijiwieltoelage gemeente- bode. 25. 55. Kosten van onderhoud van het woon- wagenkamp. f 85. De heer COLSEN vraagt of dit jaar de be- loofde paardenstal zal gemaakt worden. Er is reeds 5 of 6-maal toegezegd, dat deze zal ge maakt worden. De VOORZITTER: Doch zooals nu nooit. Het zal dit jaar in orde komen. De heer OOLSEN vraagt of dit nu niet, nog v66r 1935 kan geschieden. Hij vraagt of er niet mee kan begonnen worden, voor de winter geheel invalt. Vorigen winter hebben de paarden den heeien tijd in de sneeuw buiten moeten staan. Dit is toch zonde. Spreker is verbaliseerd, omdat hij een rund buiten had gehouden, doch de paar den van die menschen moeten een heeien win ter dag en nacht buiten blijven. Hij vraagt of daarmede desnoods volgende week geen aan- vang kan gemaakt worden. De VOORZITTER deelt mede, dat de wet- houder van openbare werken ten aanzien hiervan van goeden wille is. De heer GEELHOEDT zegt toe, hierin eerstdaags te zullen voorzien. 56. (Kosten van rechtskundig en ander des- kundig advies. 100. 57. Vergoeding aan den agent van politie te Sluiskil voor het beschikbaarstellen van zijn woning in het belang van den algemeenen dienst. f 100. 'Hoofdstuk III. Openbare veiligheid. Inkomsten 58 Verhaal van pensioensbijdragen. 2010. 59. Restitutie van kosten wegens bewa ring van gearresteerden. Memorie. 60. Rechten, als bedoeld bij art. 8 der bios- coopwet. 50. 61. Inkomsten ter zake van de huisvestmg. 150. Udtgaven 41. Bijdragen voor inkoop van pensioen ingevolge de artt. 40 en 135 der pensioenwet 1922. Nihil. Inkomsten 42. Restitutie van teveel betaalde kosten van verzekering tegen ongevallen. Memorie. 43. Restitutie van teveel betaalde pen sioensbijdragen ex art. 36 der Pensioenwet 1922. Memorie. U d t g a v e n 44. Renten van geldleeningen. Nihil. 45. lAflossing van geldleeningen. Nihil. 46. Annuiteiten van geldleeningen. Nihil. 47. Bijdrage aan hoofdstuk II van den ka pitaaldienst. Memorie. 48. Subsidie aan de Nederlandsche ver eeniging voor gemeentabelarDgen. 5. 48a. Ooupo nb el as tingf 5. De VOORZITTER merkt op, dat bij post 48a nog rekening moet worden gehouden met couponbelasting. 49. Kosten van uitbetaling van aflosibare obldgaties en vervallen coupons. 20. Uitgaven 62. Beiooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beamibten van politie, mitsgaders van de veldwachters. 19.400. 63. Kleeding en uitrusting der politiedie- naars en veldwachters. 900. 64. Kleeding- en rrjiwieltoelagen. 285. De heer OOLSEN vraagt of het niet moge- lijk is, dat de agent te Sluiskil een abonne ment voor zijn rijwiel krijgt op dezelfde wijze als die te Ter Neuzen. De VOORZITTER zegt toe, dit te zullen onderzoeken. Het is van belang dat de agent te Sluiskil een goed vervoermiddel heeft. De heer OOLSEN verzoekt dan, als de abonnementsrijwielen worden aanbesteed, hier- naar door rijiwielhandelaren te Sluiskil te doen inschrijiven, opdat de agent niet telkens voor een reparatie van zijn rijwiel naar Ter Neuzen zal moeten. De VOORZITTER: Mijnheer Oolsen, men kan menschen abonneeren en fietsen, men schen zonder fietsen, en fietsen zonder men schen, maar als men met menschen op fietsen abonneert, komt die zaak in orde. 65. Kosten van wachtgebouwen en bu reaux, alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen. f 585. 66. Kosten van de ambtswoningen der veldwachters. /20. 67. Bureaubehoeften. f 100. 68. Kosten van telefoon en telegraaf en van radio-telefonische en -telegrafische be- richtgeving. f 150. 69. Kosten van dag-, week- en maandbla- den en aankoop van boeken ten dienste van de politie. 50. 70. Plaatsen van advertentien. Memorie. 71. Reis- en verbijfkosten. 25. 72. Kosten van zegels. 5. 73. Bewaring van gearresteerden. 50. 74. Kosten van opsporing en onderzoek in strafzaken. f 50. 75. Reisgeld voor passanten en overige uitgaven der politie. 325. 76. Subsidies en andere uitgaven ten be hoeve van politiescholen en cursussen. 5. 77. Beiooning en premien aan ibrandmees- ters en brandspudtlieden. 500. 78. Onderhoud brandbluschmiddelen 1200 79. Onderhoud van brandweerkazernen en brandspuithuizen. f 100. De heer VAN DRIEL vraagt of het niet noodig is, voorzieningen te treffen met be- trekking tot de petroleumvaart, en ook met het oog op het overnachten van petroleum- vaten op de Heerengracht. De VOORZITTER deelt mede, dat juist met het oog hierop wordt voorgesteld voor de brandweer een sohuimbluschkanon aan te schaffen. De heer DE BAKKER deelt mede, dat er voor de petroleumvaart een regeling is. De schepen moeten boven de trambrug blijven tot het de beurt is van schutten. Deheer VAN DRIEL is met deze regeling bekend. De heer DE BAKKER wenschte echter on der het oog te zien of niet een betere regeling mogelijk zou zijn. Wellicht zouden die sche pen door de nieuwe sluis kunnen schutten. Hij wijst hierop met het oog op het brandgevaar. De deuren in de Oostsluis zijn houten deuren, en indien door een ongeluk een schip lek moest stooten, had men de kans dat de olie op het water aan het branden ginig en daar- door ook de sluisdeuren in brand geraakten. 80. Onderhoud der lantaams en verdere kosten der verlichting. f 9000. 81. Kosten wegens buitengewoon lidmaat- schap Algemeene Nederlandsche Wielrrjders- bond A.N.W.B.)25. 82. Kosten ter zake van verzekering, pen sionneering, enz. van ambtenaren en beamb ten. 3260. 83. Kosten van verzekering tegen brand- schade en stormschade. f 10. 84. Rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk III komende. f 195. 85. Atflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk III komende. 160. 86. Bijdrage aan hoofdstuk VII van den kapitaaldienst tot het herkrijgen van ver- vreemde kapitalen. Memorie. 87. Bijdrage aan hoofdstuk XVI van den kapitaaldienst tot dekking van de kosten van sluiting, vervroegde aflossing en conversie van geldleeningen. Memorie. 88. Kosten van de iburgerwacht en van den bijzonderen vrijwilligen landstorm. 50. 89. Aandeel van het rijk in de ontvangen rechten, als bedoeld bij art. 8 der bioscoop- wet. .f 20. 90. Keuring en herkeuring van trekhon- den. 10. 91. Bijdrage aan hoofdstuk VII van de ge- wone dienst wegens derving van rente van vervreemde kapitalen. f 585. 92. Bijdrage aan hoofdstuk"VI van den ge wonen dienst wegens gedeelte van de jaar wedde van de vaste gemeentewerklieden. 100. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. Inkomsten 93. Keur- en slachtloonen. f 3200. De heer COLSEN merkt op, dat een nieuwe wet hiervoor in voorbereiding is, en dat de Minister in de Kamers heeft gezegd, dat hier op geen winst mocht gemaakt worden. De VOORZITTER: Geen belangrijke winst. De heer COLSEN merkt op, dat er hier toch een belangrijke winst is gemaakt. Hij althans vindt een ontvangst van f 3694,25 tegenover een uitgaaf van 2500 een belangrijke winst. De heer VERLINDE: Dat is een mooie winst. De VOORZITTER merkt op, dat het cnte- rium hierin door Den Haag zal worden vast- gelegd. De heer HAMELINK is van meenmg, dat een belangrijke verlaging der vleeschprijzen hiervan het gevolg zou kunnen zijn. De VOORZITTER merkt den heer Colsen op, ijat deze heeft kunnen lezen, dat een ont- werp van wet in voorbereiding is, dus de Kamers nog niet heeft bereikt. Nu is het ge- wone verloop bij dergelijke wetten, dat het nogal een tijdje duurt voor deze aangenomen zijn. De heer COLSEN is eenigen tijd geleden op een vergadering te Utrecht gezegd, dat die wet nog dit jaar door de Kamer zou worden goed- gekeurd. Hij wenschte daarom, dat in een vol gende raadszitting voorstellen met betrekking tot vermindering zouden komen. De VOORZITTER: Maar, mijnheer Colsen, begrijpt u dan niet, als het rijksregeling wordt, dat dan de heer Brons naar boven moet, en er een hulpkeurmeester zal moeten komen. De heer COLSEN bestrijdt, dat een rijks regeling dat gevolg zou hebben. De VOORZITTER: Daar komt nog bij, dat de Minister van Sociale Zaken een voorstan- der is van destructie, zoodat de kans niet ge- ring is, dat een destructor voor Zeeland voor- geschreven zou worden en men dan het eene met het andere zou moeten betalen. De heer SOHEELE verzoekt den heer Col sen, hiermede af te wachten tot de betreffende wet in uitvoerimg komt. 94. Verhaal van pensioensbijdragen. j zzo. Uitgaven 95. Beiooning voor te verrichten vaccina- tien en lijkschouwingen. f 10. 96. Kosten van maatregelen, genomen krachtens de besmettelijke ziektenwet. 30. wordt gegeven. Door deze verhoogde subsidie valt het plan tot verlaging der personeele belasting met 10 opcenten in duigen. De heer VAN CADSAND merkt tegenover zijn rechterbuurman op, dat de subsidie tot het hoogst noodzakelijke beperkt moet blijven. Hij herinnert zich een soortgelijk voorstel, gedaan onder een voorganger van den heer Geelhoedt, den heer Van Hasselt. Deze zou geantwoord hebben, dat het er de tijd niet naar was, subsidies te verhoogen. En indien er instrumenten aangeschaft moeten worden die noodig zijn, dan is er toch het legaat van 20.000 waaruit men dit doen kan. Spreker kan zijn stem aan het voorstel niet geven. De heer COLSEN dacht eigenlijk, dat bur gemeester en wethouders een grondig onder zoek zouden ingesteld hebben. Dan zou hen gebleken zijn, dat het ziekenhuis te Sluiskil over het algemeen vol is, en er zeer veel operaties worden verricht. Het ziekenhuis is bijna vol met patienten, welke tegen het tarief van de laagste klasse worden verpleegd. Hij vraagt, kan hierop dit ziekenhuis winst male en? Ook do minsttedselden krijgen, wan- neer zij in het ziekenhuis zijn, wat de doktoren voor voedsel voorschrijven. Het is toch te betreuren dat een ziekenhuis met veel patien ten achteruit moet gaan. De heer Dees wist toch ook wel, dat het ziekenhuis te Sluiskil beschikt over een toestel voor Rontgenfoto's. De heer DEES betwijfelt of dit sterk ge- noeg is. De heer COLSEN merkt op, dat er te Sluis kil ook vele duizenden bij moeten. De heer DE BAKKER kan het standpunt van den heer Scheele in geen geval deelen. Hij is van meening, dat in geen geval op der gelijke dingen mag beknibbeld worden. Het is verkeerd om te zeggen, dat het daarvoor geen tijd is. Hij heeft het idee dat burge meester en wethouders wel een meerderheid zullen kunnen vinden om de subsidie voor Ter Neuzen tot 4000 op te voeren. Hij acht echter dezen post verkeerd bezien. Naar zijn meening moet alles gedaan worden, wat maar mogelijk is ten gunste van de zieken en ge- wonden. Het is treurig dat hier slechts aar- zelend gegeven kan worden, dat hiervoor nog een lange discussie noodig is. Zijn standpunt is, dat men moet geven wat noodig is, is meer noodig, dan meer. Is er een Rontgentoestel noodig, welnu, schaf aan. Het is jammer, dat burgemeester en wethouders dit standpunt niet deelen, en men ten opzichte van het zie kenhuis van Sluiskil niet genegen is, het noodige te geven. Dat de menschen daar met 97 Kosten van den keuringsdienst inge- j een kle;n beetje veel kunnen doen, is bekend 4* O^fin j.r*j oolr era. volge de vleeschkeuringswet. 2500 98. Bijdrage aan de centrale gemeente in de kosten van den keuringsdienst ingevolge de warenwet. /1400. 99. Kosten ter zake van verzekering, pen- j sionneering enz. van ambtenaren en beamb ten. 360. 100. Subsidie aan bad- en zwemvereenigm- gen. 200. De heer VAN CADSAND deelt mede, dat deze post voor hem altijd een struikelblok is geweest. Hij wenscht geacht te worden, tegen dezen post te stemmen. De VOORZITTER: Het is mogelijk, dat het volgend jaar deze post nog met eed f 200 zal moeten worden verhoogd. De heer VAN CADSAND heeft gehoord, dat de zwemmers alletmaal naar de zee gaan. Daarom is het z.i. ook niet meer noodig, die subsidie te verleenen. De heer VERLINDE moet opmerken, dat weliswaar vele zwemmers naar de Schelde gaan, doch niet allemaal. Ook om zwemmen te leeren, is in de eerste plaats het zwembad noodig. 101. Kosten van hitzending en verplegmg van kinderen in gezondheids- en vacantiekolo- nies. /10. 102. Subsidie aan de vereeniging ,,Het Groene Kruis". f 800. 103. Kosten van en bijdragen voor wijk- verpleging, ziekenhuisverpleging, kraamver- pleging en kinderzorg. f 4500. De heer COLSEN zal zich niet verzetten tegen het voorstel van burgemeester en wet houders, doch kan zich er niet mede accoord verklaren dat de subsidie voor het ziekenhuis te Sluiskil wordt verlaagd. Nu is hem wel van de zijde van den wethouder van financien ge zegd, dat het ziekenhuis te Ter Neuzen voor meer moeilijkheden staat dan dat te Sluiskil, doch dit is een kwestie die niet terzake doet. De subsidie voor het ziekenhuis te Sluiskil is verleend als een betuiging van erkentelijkheid voor de prestaties daarvan, en is toen bepaald op 500. Moedlijk of niet, het standpunt van spreker is, dat men daaraan niet moet tomen. Bovendien wil spreker er ook op wijzen, dat ook het ziekenhuis te Sluiskil met moeilijk heden heeft te kampen, waarom hij voorstelt, de subsidie te handhaven op f 500. Met het oog op den slechten tijd, waardoor ook verschei- dene mingegoeden van het ziekenhuis te Sluis kil moeten gebruik maiken. De heer DEES heeft de hoop, dat door de 1000 grootere subsidie het ziekenhuis te Ter Neuzen in de gelegenheid zal zijn, thans ook een toestel aan te schaffen voor het maken van rontgenfoto's. Menschen waarvoor deze moeten worden gemaakt, worden door het artmbestuur enz. dikwijls naar Goes gezonden, wat ook weer kosten met zich medebrengt. Hij is van meening, dat deze kosten hierdoor zouden kunnen worden gecompenseerd. De heer COLSEN merkt op, dat men te Sluiskil ook Rontgenfoto's kan maken. De heer SOHEELE was ervan overtuigd, dat het voorstel van burgemeester en wethou ders niet onaangevochten zou blijven. De sub sidie voor het ziekenhuis te Ter Neuzen is in gelijke mate als andere instellingen van socia- len aard verminderd. Spreker heeft zich niet bij het voorstel van burgemeester en wethou ders kunnen neerleggen, omdat hij bevreesd was, dat ook anderen om verhooging van sub sidie zouden vragen. Spreker stond op het standpunt dat men alles moest inspannen om te redden wat er te redden was. Het is ook bekend, dat het ziekenhuis te Ter Neuzen een legaat heeft gekregen van 20.000, waarvan de rente de inkomsten toch ook komt verhoogen. De heer Colsen wijst er op, dat ook in Sluiskil, in verband met dezen tijd, verschillende menschen in het ziekenhuis worden opgenomen, die niet kunnen betalen. Door de vereeniging voor ziekenverzorging heeft het ziekenhuis te Ter Neuzen ook eer, hoop patienten gekregen, het ziekenhuis wordt zeer geroemd, men is er algemeen over tevreden. Het is een voorreoht dat men er een goede behandeling kan krijgen en alles wat noodig is. Spreker is er echter niet van overtuigd. dat door de vereeniging alle krach- ten worden ingespannen, dat deze er zich nog niet genoeg op spitst, de zoozeer noodige zuinigheid te betrachten. Men moet er ook bedacht zijn. het particu- lier initiatief niet te dooden, docB het aan te sporen de vleugels uit te slaan. Hij kan zrjn stem aan het voorstel van den heer Colsen niet geven als de subsidie voor het ziekenhuis te Sluiskil evengoed wordt verhoogd als die voor dat van Ter Neuzen, heeft men de kans, dat straks het Wit-Gele-, Het Groene- en an dere kruizen eveneens komen om verhooging van de subsidie. Hierop ziende, heeft spre ker de overtuiging, dat men dan binnen enkele jaren weer voor het feit zou komen te staan, dat uit de gemeentekas veel te veel subsidie Spreker is er eenigen tijd geleden ook ge weest, er wordt daar alles voor de patienten gedaan. Zoo had men het plan een lift te bouwen, hetgeen ook ten gerieve der patien ten is, doch de financien ontbraken. Het ge- meentebestuur moest dankbaar wezen, dat het ziekenhuis van Sluiskil als het ware de zieken en gewonden van de Sluiskilsche fabrieken op- vangt. Dat de menschen daar met een klein beetje veel kunnen doen, is verheugend, doch mag hierin geen rol spelen. Ze vragen geluk- kig niet teveel. doch indien een f 5000 tot 6000 noodig was geweest, had spreker zich daarbij onmiddellijk neergelegd. De heer SCHEELE: Dat geloof ik van u. De heer DE BAKKER gaat verder, dat hij ervan overtuigd is, dat het noodzakelijk is, en dat hier niet teveel wordt gevraagd van burgemeester en wethouders. Hij kan er zrjn stem aan geven dat voor Sluiskil 500 wordt verstrekt. Hij vraagt of burgemeester en wethouders bevreesd zijn, dat het ziekenhuis te Sluiskil dat van Ter Neuzen concurrence zal aandoen. De VOORZITTER: Neen, neen! De heer DE BAKKER zal erkentelijk zijn, indien het voorstel van den heer Colsen wordt aangenomen. Het is niet te veel gevra,agd. Hij vindt het goed, dat aan het ziekenhuis te Ter Neuzen f 4000 wordt verstrekt, doch dan aaci Sluiskil ook f 500. De heer GEELHOEDT deelt mede, dat aan de hand van berekeningen en de administratie door het bestuur van het ziekenhuis is be- toogd, dat deze er met een subsidie van 3000 niet komen kon. De heer Dees spreekt de hoop uit, dat door de verhooging der subsidie met 1000 het het ziekenhuis mogelijk zal zijn, over te gaan tot aanschaffing van een sterke Rontgentoestel. Hij wil echter advi- seeren dit niet te doen. Indien het ziekenhuis de verhoogde subsidie krijgt onder de halve verplichting. dan een Rontgentoestel van 6 a 7000 te moeten aanschaffen De heer COLSEN: 6800. De heer GEELHOEDT gaat voort, dat de mogelijkheid daarvan ook onder bet oog is gezien. Men zou hiervoor dan het ziekenhuis moeten uitbreiden, de kosten zouden te hoog worden en is men er daarom van af moeten zien. De heer Scheele heeft gezegd, aan de verhooging der subsidie zijn stem niet te kunnen geven. Spreker wist dit. Bij het overleg dat hieromtrent is gepleegd, is ge zegd. dat het ziekenhuis de subsidie niet kon missen, doch dat indien deze niet werd be- schikbaar gesteld, het zou trachten, het zondei te stellen. De vermindering der subsidie zou echter door het aanboren van andere bron- nen niet zijn op te vangen. Het bestuur en S leden zijn eenigen tijd geleden wezen propa- geprg-n voor het ziekenhuis en hebben toen een goede vangst gedaan. Waar echter de meeste leden een contributie van 1,betalen, diept dit niet op. Indien dus wordt gezegd, dat het particulier initiatief zijn vleugels moet uit- siaan moet spreker opmerken, dat ook daar aan een grens is, en die grens is bereikt. Er is gezegd, dat het ziekenhuis een legaat van 20.000 heeft gekregen. Hiervan is afgegaan een aflossing op de loopende schulden, en dan leveren f 20.000 hoogstens f 800 aan rente op. Daarom zegt ook het bestuur van het zieken huis, dat het zonder verhooging der subsidie niet voldoende heeft om genoegzaam te kun nen exploiteeren. Ook kan niet gezegd wor den, dat niet voldoende is bezuinigd. Het is maar natuurlijk, dat bij den slechten toestand van vorige jaren er achterstand is ontstaan. Thans is de zaak prachtig in orde, en beschikt het ziekenhuis over een heeleboel geld, door het legaat dat haar is vermaakt. Van dit legaat is nog een bedrag overgebleven, doch nu gaat het toch niet op, dit overschot te verleven, dan zou men binnen enkele jaren komen te staan voor een groot exploitatie- tekort, en was de toestand veel ernstiger. Het is moeilijk voor de vereeniging, het aantal patienten wordt steeds grooter, dank zij den goeden naam dien het ziekenhuis heeft. Daarom ziet spreker de noodzakelijkheid op een gegeven oogenblik tot verdere uitbreiding te moeten overgaan. Nu is reeds uitgebreid met een kamer voor een verpleegster en een °-arage voor de auto. Op het legaat moet niet worden gekeken alsof de instelling daarmede alles heeft wat ze noodig heeft. Spreker meent toch dat bij uitzondering aan het voorstel van burgemeester en wethouders moet gehoor gegeven worden, het gaat hier om zoovele en zoo emstige belangen. De VOORZITTER vraagt of het voorstel van den heer Colsen, tot verhooging der sub sidie voor het ziekenhuis te Sluiskil met 200 tot 500 wordt gesteund. Dit wordt gesteund door de heeren De Bakker en Van Driel. De heer GEELHOEDT merkt op, dat Inst voor hem maar moeilijk zal zijn, hier tegem: te stemmen, waar hij zelf zijn best doet voor luet ziekenhuis te Ter Neuzen op te komen. De heer OOLSEN hoopt, dat zijn vooEMai zal aangenomen worden. Het voorstel van den heer Colsen '«*4t aangenomen met 10 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Geelhoedt, Off Jonge, Verlinde, De Bakker, Colsen, Van. Driel, Harte, Van Doeselaar, Dees en Hame link; tegen stemmen de heeren Scheele, Van Aken, De Bruijn en Van Cadsand. 104. Suibsidie aan het Wit-Gele Krais te Sluiskil. 200. 105. Subsidie aan het Wit-Gele Krufs Kohl 250. Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. Inkomsten 106. Renten en aflossing van voorsehortUien, verleend in het belang van de verbetering «ter volkshuisvesting. 330.000. 107. Bijdragen van het rijk, krachtens art. 56, derde lid der woningwet. f 13.125. De VOORZITTER deelt mede, dat deze past geraamd op 12.000, is te brengen op 13-125. Blijkens een nadere circulaire van den Minis ter is in uitzicht gesteld, dat de anmuteit <aea looptijd zal krijgen van 75 jaar. Hij verzoekt daarom het voorstel van burgemeester wethouders tot verlaging der woninghuren aan te houden en dit nader te herzien. Het sii hierdoor wellicht mogelijk zijn, tot een groo tere verlaging over te gaan. 108. Huur van arbeiderswo ningenge- bouw in het belang van de verbetering- der volkshuisvesting. 425. 109 Huur van noodwoningen f 5SO 110 Erfpacht voor de uitgifte van gronden gebruikt in het belang der Volkshuisvesting: f 1980. 111. Voordeelig saldo der exploitatienslce- ning van de middenstandswoningen. Meanorfe. 112. Restitutie door de woningboruwver- eeniging ,,Werkmansbelang" in verband met de af rekening der Rijksbijdrag? ex. art. 38, te lid der Woningwet. Memorie. Uitgaven 113. Overige rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk V. komende. 2125. 114. Overige aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk V komende. 1605. 115. Annuiteiten aan het rijk, verschukfigd ter zake van ontvangen voorschotten in het belang van de verbetering der volkstaiis- vesting. 15.100. 116. Overige annuiteiten van geldleeningen: ten laste van hoofdstuk V komende. 18200. 117. Bijdragen ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot in het belang: van de verbetering der volkshuisvesting. f 17.500. De VOORZITTER deelt mede, dat door bet hiervoren gezegde dit bedrag moet wordai geraamd op f 17.500. 118. Onderhoud van arbeiderswoniwgien, gebouwd in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. 50. 119. Onderhoud van noodwoningen. f 100. 120. Aandeel van het rijk in het voordeelig saldo, van de exploitatierekening der nood woningen. 405. 121. Aandeel van het rijk in het voordeelig saldo der exploitatierekening der midden standswoningen. Memorie. 122. Restitutie aan het rijk ontvangen bijdragen ex. art. 38, woningwet. Memorie. van teveel 3e lid der Hoofdstuk VI. Openbare werken. Inkomsten 123. Marktgelden, wik-, weeg- en moet- gelden. f 3000. 124. Begrafenisrechten. f 1400. 125. Rechten wegens door den gemeentetg- ken reinigingsdienst verstrekte diensten. 2500. De heer COLSEN deelt mede, dat het be stuur van den Zeeuwsch-Vlaamschen slagers- bond gaarne de mogelijkheid onder oogen m»u wenschen gezien, of de voor het ophalen -van bedrijfsvuil geen andere regeling kon worden getroffen. Naar de meening van spreker is het niet te betwisten, dat de kosten bij de thans vigeerende regeling van den re in igingadasiat even hoog zijn gebleven. Tevens wil hij crop wijzen, dat bij het ophalen van huisvuU oak de noodige soepelheid worde betracht- De VOORZITTER noodigt den heer Oolsen uit, rustig af te wachten. De heer COLSEN deelt nog mede, dat het te Sluiskil reeds is voorgekom^n, dat men daar een mandje tulpjes weigerde mede te nemen. Het kan toch nooit de bedoeling zgn, dat dit niet als huisvui! kan beschouwd war den. Het kon hier hoogstens een kwestie zijn van een beetje grond en wat tulpjes samen misschien een K.G. Dit te weigmen en bij de menschen op de stoep te leggen, whmB hij verregaand. De VOORZITTER verwijst den heer OoHaea naar het afdeelingsverslag. De heer COLSEN wenscht te weten wat de bedoeling is. De VOORZITTER deelt mede, da^t de wet houder van openbare werken en de geineente- opzichter thans bezig zijn, een betere am- schrijving van het geen al dan niet als hnxsvmt beschouwd moet worden, samen te stellen. De heer GEELHOEDT wijst erop, dat mat nu toe nog geen enkele klacht omtrent. den ophaaldienst van vuilnis is veriiomerr. De heer VERLINDE: Nu wordt er veel on het kanaal gegooid, en op plaatsen waar het niet hoort. De heer COLSEN kan dit bevestigen. Hij wijst hierbij op de veiling, waar men ook veel vuil aan den dijk daar vindt liggen De VOORZITTER deelt mede, dat het dff bedoeling is, een nadere regeling hiervoor te treffen. Hij heeft tevens het vermoederi. dat een en ander wel beter zal gaan, als er eem grootere wagen is. De heer COLSEN wijst er op, dat er in ver band met den reinigingsdienst ook een adres is ingekomen, waarbij men het afhalen vam. huisvuil wil aannemen. Hij vraagt wat tea. aanzien hiervan de bedoeling is van bmje- meester en wethouders. De VOORZITTER deelt mede, dat men het heengaan van den heer Van Ek^selaar sf- wacht. De heer GEELHOEDT kan nog mededeefcn, dat de geheele omschrijving van wat als tatis- vuil kan worden beschouwd, en wat niet wordt onderzocht. 126. Opbrengst van den verkoop van ascfa en vuilnis. Memorie. 127. Belasting wegens gebouwde eigen- dommen en daarbij beboorende erven, die sean openbare land- of waterwegen in de gemeente belenden of in de onmiddellijke nabijheid .daar van gelegen zijn, en wegens ongebouwde eigendommen, die aan deze wegen belenden of op deze wegen uitgang hebben. f 4800. 128. Terugontvangst van kosten van ver- stratingen enz. ten behoeve van de bedrijvm en van derden. f 200. 129. Opbrengst van verkochte bestefcfceis. Memorie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5