ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9246 VR1JDAG 11 JANUARI 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD VERMINDERING VAN DE VASTE EASTEN VAN DE GEMEENTEN. TERNEUZEN, 11 JANUARI 1935. HOEK. AXEL. TCTsesmamKaeaflBes numtnmsBuaaBmua ■■ill II ■in i i ii hi it will ill mi I x TER NEUZENSCHE CO U RANT MINISTER KALFF. In verb and met de ziekte van minister Kaltf wordt nader geaneld, dat de minister lydende is aan de gevolgen wan gevatte, emstige, koude. Hoewel de temperatnursveriiooging voortduiurit, is er geen red en om den toes tan d ems tig in te zien, aanigezien zich geen com- piksaties voordoen. DE NEUEREANDSCHE BURGEMEESTERS TE SAARBRttCKEN. Gistereivmorgen vertrokken van af Amster dam en Zwolle extratreinen die de burge- meesters en andere ambtsbekleeders die als voorzitter van een stembureau zullen fungee- ren naar Saarbrticken zoudeci brengen. Te Roermond kwamen de treinen samen om daar tot 66n train te worden geformeerd. Naar uit Zwolle gemeld wordt, was de stemming eenigs- zins gedrukt, als gevolg van de laatste be- rlcbten uit Saarbriicken. Eenige burgemees- ters waren om gezondheidsredenen achter- gebleven. Met ongeveer een uur vertraging is de trein gisteravond te Saarbriicken aangekomen. Zestig der Nederlandscbe burgemeesters zijn aangewezen voor stembureaux aldaar, de overigen zijn over het land verdeeid. Ver- schiilende autoriteiten, ook Nederlanders, waTen op het perron ter verwelkoming tegen- woordig, ojm. ook kapitein De Bruijne met enkele zijner officieren, benevens een compag- nie mariniers. Heden zouden de voorzitters den eed afleggen. Op bet ministerie van binnenlandsche zaken is Woensdagmiddag een bespreking gebouden aan welke eenenzijds de ministers De Wilde, Oud en Sloteanaker de Bruine, anderzijds de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben deelgenomen. Bijzonderheden over den inhoud van de besprekingen werden nlet meegedeeld, alleen, dat zij van informa- tief karakfcer waren en betrekking hadden op de venminderiiiig van de vaste lasten der ge meenten. DE REGEERING EN DE PARTICUUERE E1EIDAD1GHE1I). Naar de Tel. vemeemt, is deizer dagen de circulaire van den minister van sociale zaken aan de gemeentebesturen te verwachten, be- treffende de berekening van giften van de partac Here liefdadiigheid aan ondersteunden. Hiierdoor wordt uitvoering gegeven aan den tipdems het begrootingsdeibat door de regee- rlnig toegezegden meerderen armslag voor de particuliere liefdadiigheid, waarap speciaal de beer Aaibersie stenk had aangedrongen. GEHAKT IN BLIK. De minister van binnenlandsche zaken heeft een cdreulaire aan de gemeentebesturen ge- aorsden ibetreffende de distributie van geihakt in blik. De minister deelt daarin mede, dat met de cHstriibutde van gebakt in blik thans een aan- vaijg kan worden gemaakt. Gezden de be- adhikbare voorraden acht de minister het echter met gewenscht, dat tot een onbeperkte dietritoutie wordt overgegaan. De verbouding tusschen te distribueeren nundivleeseh in blik en te distribueeren gebakt, zal ongeveer moe- ten zijn als 2 1, zoodat van de totale te dis tribueeren boeveeliheid ten hoogste een derde gedeelte uit gebakt mag bestaan. Uiteraard is de comsument dus niet venplidht naast rund- vleesdh in blik ook gehakt in blik af te nemen. In venbawd biermede zal door de gemeente besturen een regeling moeten worden getrof- fen, ingevolge welke de afgifte van een bus geihakt in blik alleen kan plaats vinden, tel- kens nadat de bussen rundvleesch in blik zijn afgenomen. Met de distributie van hot geihakt kan op 21 Januari een aanwang worden gemaakt. Daarvoor is het noodig, dat de gemeentebe- aturen uiterlijk 12 Jamuari aan de Nederland scbe Veehouderr) Oentraile opgeven, hoeveel bussen gebakt zij wenschen te ontvangen. Het geihakt in blik moet aan de consumen- ten verkocht worden voor 35 cent per bus. Aan de Nederlandscbe Veeihouderij Centrale moet door de gemeenten 30 cent worden be- taald. Tenigevoige van de groote hoeveelheid vet, welike zich in de bussen bevimdt, bedrakgt de intooud daarvam iets minder dan 1 K.G. I VESTIGENG TE PEATTELAND IN ENGCIUAND. In zijn mieuwjaardbocdschap heeft MacDo- nald gezegd, dat hy groote verwachtingen koesterde van een plan om duizenden gezin- nen teruig te brengen naar het land. De Daily Telegraph weet nu te meliden, dat dit plan ontworpen is door de commdssde tot steun aan de noodlijdende streken, in samenwerking met den minister van landibouiw. Het plan schijnt te zijn om kleine plaatsjes van tusschen 35 acres (1%2 H.A.) te stidhten in groepen van 150 tot 200. Op die manier hoopt men 18.000 gezinnen op het platteland te kunnen ondeilbrengen. Bike groep kriiigt een instruc- teur, die de kolonisten zal onderwijzen in het fuinieren van marktprcducten en in het hou- den van varkens en pluimgedderte. De regee- ripg zal zorgen voor het bouwmateriaal, de dieren en het gereedschap. TEGENSPRAAK. In ons mimmer van Maandag kwam een be- rlcht voor van onzen correspondent uit Hoek, omtrent een aanrijding waarbij zou betrokken zijn geweest een wagea van de N.V. ,,De Hoop" alhier. Van wege die firma wordt ons berioht, dat dit onjuist is en geen harer wagens bij die aanrijding is betrokken ge weest. WEER DE STEIGER! Gistermiddag waren, ondanks de waar- achuwing die eenigen tjjd geleden in ons blad daartegen werd geplaatst, weer eenige jon- gens aan het spelen op de steigerdam aan de Oostelijke buitenhaven alhier. Daarbij is de ongeveer 12-jarige J. Moens, bij laag water, naar beneden op de glooiing gevallen. De jongen werd deerlijk gewond, door een zoon van de wed. De Lege bewusteloos opge- nomen en is na eerst door Dr. Stevens be- handeld te zijn, per ziekenauto naar het zie kenhuis alhier vervoerd. Naar wij vernamen heeft hij een hersen- schudding opgeloopen, terwiji verschillende andere kneuzingen werden geconstateerd. Zijn toestand is niet zonder zorg. Even te voren was een andere jcngen er ook afgevallen, doch deze bekwam geen letsel. Men zij nogmaals gewaarschuwd! BEGIN VAN BRAND. Heden tegen den middag werd bemerkt, dat het hevig rookte in den kelder van de cen trale verwarming in het ziekenhuis alhier. Het stond daarin z66 vol rook, dat men er niet meer in durfde gaan, doch de brandweer alarmeerde. Daze was spoedig met de auto- motorspuit ter plaatse. Bij het ingestelde on- derzoek bleek, dat de haard van het vuur ge- legen was in een nevens den stookkelder ge- legen keldertje, waar eenige zakken en rijs- hout geborgen waren, dat, nu wegens de koude wat harder gestookt moet worden, in brand was, geraakt en smeulde. Een der brandweerlieden heeft met een natten zak- doek voor den mend met een minimax in het keldertje weten door te dringen en toen op korten tijd den brand gebluscht, zoodat alles goed afliep en de spuit geen dienst behoefde te doen. AEG. NED. VERBOND. Een tiental Zuid-Afrikaanscbe studenten hebben op hun reis door Nederland Ter Neuzen bezocht om de banden tusschen het volk van Holland en van Zuid-Afrika nauwer aan te halen. Woensdagavond 9 Jamuari hadden zij de gelegenheid, zich tot de Ter Neuzensche burgers te richten. De dames Malherbe en Van Welt droegen eenige gedichten voor, maar het hoogtepunt van den avond was de rede van den heer P. J. Meyer, die vooral den nadruk er op legde, dat de Zuid-Afrikaners hopen in Nederland sympathie en zedelijken steun te krijgen bij hun moeilijken strrjd voor het behoud hunner nationaliteit, die ook de coze is. Wij geven hier een korte samenvat- ting van zijn woorden. Die lede van die Eerste Dietse Studiereis na die Nederlande is almal verteenwoordigers van die Afrikaans-Nasionale Studentebond. 'n organisasie wat voortgespruit het uit die Afrikaanse volkstrewe en volkstryd. Die wor- dingsgeskiedenis van elke volk is 'n lydiags- geskiedenis dit geld ook vir die Boerenasie. As gevolg van die Engelse verdrukking het die Boerenasie nie gekwyn en ten gronde ge- gaan nie, maar het die klein Dietse volksge- meenskap in die suidhoek veq Afrika sy his- toriese wordingsproses voortgesit. In die jongste tyd is die imperialisme nie meer ge- munt op die vemietiging van die Afrikaanse taal nie, maar op die aan slaap sussing van die Boerenasie deur die toekenniag van ver- hoogde status ens., dit wil se, die ekonomiese en dommiale vasklemming van die Afrikaner- nasie binnen die grense van die Britse ryk. Die Afrikanerstudente het hul georganiseer in 'n bead wat, kos wat dit wil, die geskied- kundige strewe van die Boer na vryheid sal voortsit. Ons bet na die Nederlande gekom om hier die Dietse aard te peil, om bier aansluiting te vind by ons gemeenskaplike wortel van waar- uit alleen die lewenssap gesuig kan word. As die Nederlande Diets bly, 'a positiewe Dietse taak vervul, sal die Afrikaner ook uit sy ge- isoleerde stryd geruk en gehelp word. Die stryd van die Afrikaner om sy eieaard te be- hou, wordt tot 'n groot mate in die Neder lande besleg. Mag die Nederlander sy taak teenoor die stamverwante Afrikaner vervul, opdat die Afrikaner die taak deur God aan horn gestel, mag vervul. EEN DRAMA. Hedemmorgen, bij aankomst van de te 7.20 uit Ter Neuzen vertrokken provinciale boot ,,Sehouwen" te Vlissingen, heeft zich aan boord eea drama afgsspeeld. Te 6 uur was deze boot voor de eerste reis naar Ter Neuzen van Vlissingen vertrokken. Aldaar was o.m. een 40-jarige bankdirecteur, wonende in een klein plaatsje nabij Gent, aan boord gekomen. De mea gebruikte onderweg nog eenige verversching en onderhield zich geheel gewoon met den hofmeester. Hij hield zich overigens het grootste deel van den tijd bezig met het schrijven van brieven. Toen de boot te Ter Neuzsn was gearriveerd gaf hij te kennen met zijn brieven nog niet gereed te zijn en mede terug te varen naar Vlissingen, om dan over Breskens terug te keeren naar huis. Gedurende de terugreis gaf hij de ge- reedgekomen brieven aan den hofmeester met het verzoek deze voor hem te willen fran- keeren en verzenden. Toen de boot aan de ponton te Vlissingen lag, klonk plotseling op het achterschip een revolverschot. De toe- loopende bemanning vend daar den Belgischen reiziger bewusteloos en ernstig gewond op den igrcnd liggen. In zeer ernsfcigen toestand is de man naar het ziekenhuis „Bethesda" ge- bracht, terwiji de brieven, die zeker over deze droeve zaak wel ecnig lioht zullen kunnen ontsteken, aan de politie zijn ter hand gesteld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand December 1934 op spaarbamk- boekjes ingelegd 39.546,62 en terugbetaald 24.194,42; derhalve meer ingelegd dan terug betaald 15.352,20. Het aamtal nieuw uitgegeven spaarbamk- boekjes bedroeg 25. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre- ven nominaal 1100; derhalve meer in- dan afgeschreven 1100. DE „MATO" VEOT GljXOMEN. Het motorschip „Mato", dat met een lading steenen aan boord bij Everinge was omhoog- gevaren, is omstreeks vijf uur Dinsdagmiddag bij gunstig gettj en hoogen waterstand op eigen kracht vlotgekomen en naar Vlissingen opgevaren. De schade aan het schip is slechts gering. De sleepbooten, die ter assistentie uit Ter Neuzen waren vertrokken, hebben geen dien°t behoeven te doen. MOTORSCHIP ..AMBULANT". Het motorschip .Ambulant", schipper A. de Waal, geladen met kunstmest voor Strijen, is heden bjj evea gevallen water op den dam te Strijen-Sas vastgeloopen en nog hetzelfde getij door een der sleepbooten van de Ter Neuzen Tugboat Company vlot gesleept. DE UITVAART VAN DR. D. BUIJZE. Donderdagmorgen om half acht is het stoffelijk overschot van Dr. D. Buijze, arts bij den geneeskmdigen dienst te 's Gravenhage, per auto naar Zierikzee vervoerd. Dit vertrek uit Den Haag had onder groote belangstelling in alien eenvoud plaats. Voor het sterfhuis aan de Van Boetzelaer- laan was een groot aantal leden van het per- soneel van aen geneeskundigen dienst opge- steld. Voorts waren er ook eenige doktoren van dien dienst, en de administrateur. Vele leden van de Haagsche Eerste Hulp- brigade, waarvan de overledene medisch leider was, warea eveneens aanwezig om een laatsten groet aan den ontslapsne te brengen. Zij ston- den in het midden van de straat opgesteld. Ook leden van het politie-corps en van de brandweer, adspirsnt-leden van de Eerste Hulp-brigade waren tegenwoordig. Ook werd nog een aantal verpleegsters uit het wijkge- bouw Duinstraat opgemerkt. Een bestuurslid van de Eerste Hulp-brigade, de heer Richel heeft met enkele woorden afscheid genomen van den betreurden doode. Daarna ving de stoet den tocht naar Zierikzee aan. Donderdagmiddag half vier is op de alge- meene begraafplaats te Zierikzee het stoffelijk overschot van wijlen Dr. D. Buijze teraarde- besteld. Het stoffelijk overschot arriveerde met de Provinciale boot van 3 uur te Zierikzee, waar- na naar de begraafplaats werd gereden. Bij de geopende groeve, omringd door een schat van bloemstukken, voerde allereerst Ds. J. A. Gouverneur, zwager van den over ledene en predikant te Roosendaal (Geld.) het woord. Spr. herinnerde Uan de bijzonder goede familiebetrekkingen in den kring van den overledene, betrekkingen, die in dezen tijd zeker buitengewoon genoemd mogen worden. In breede kringen in Den Haag, aldus spr., zal Dr. Buijze worden gemist. Namens den G. G. en G. D. van de residentie sprak een der doktoren, die den overledene herdacht als vriend en medewerker, wiens plotseling ver- scheiden verslagenheid in hun midden braeht. Dr. Buijze stak boven de middelmaat uit, hij was niet alleen arts, maar echt dokter van den ouden stempel, die in zijn hoofdwerk een succes behaalde als weinigen, vooral bij de Scheveningers, onder wie hij de laatste 20 jaar werkte. Hij was dokter uit roeping; hij had een sterk gevoel voor socialen arbeid. Een onderscheiding was het voor hem, benoemd te worden tot lector aan de Delftsche Hooge- school, waarmede zijn arbeid op het gebied van redd:'agwezen en eerste hulp werd ge- waardeerd. Daarna voerde het woord de w.n. voorzitteT van de Haagsche eerste hulp-bri gade, die den overledene dankte voor wat hij gedurende 10 jaar voor de organisatie deed en als laatste spreker voerde het woord een af- gevaardigde van het hoofdbestuur van Eerste Hulp van ongelukken, welke spreker wees op het feit, dat Dr. Buijze steeds instellingen leidde, welke smart en lijden voorkomen wil- den. De zoon van den overledene, Dr. Buijze Jr., dankte namens de familie voor de eer zijn overleden vader bewezen. EAFFE AANRANDING. Zondagavond heeft in de Molenstraat vaa Kapellebrug naar Clinge een aanranding plaats gehad. Omstreeks 7 uur kwam L. v. D. van Kapellebrug gersden in de richting van Clin ge. Onverwachts werd hij door iemand neer- geslagen met een hard voorwerp. Van D. stortte bloedend ten gronde. waar hij nog enkele slagen in ontvangst had te nemen. Enkele oogenblikken naclien kon hij aan zijn aanranders ontkomen. Deze waren ten getale van twee of drie. Er werd aangifte gedaan bij de politie, die de zaak in onderzoek heeft. KANTONRECHTER-PLAATSVERVANGER. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Mid- delburg, Mr. P. Dieleman en Mr. F. B. Evers. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 30 December tot en met 5 Januari zijn in onze provincie voorgekomen 15 gevallen van roodvonk, n.l. 3 te West- kapelle, 3 te Wissekerke, 2 te Colijnsplaat, 2 te Domburg, 2 te St. Jansteen en 1 in ieder der gemeenten Goes, Koudekerke en Wemel- dinge en 1 geval van diphtberie te Hulst. MINIMUMPRIJS GEPEI.DE CONSUMPTIE- GARNALEN. Bij Kon. besluit is aan groothandelaren in gepelde consumptie-gamalen, welke geen bs- drijf als gamalenpellerij uitoefenen, onthef- fing verleend van het bepaalde in artikel 3, lid 2, van het consumptie-gamalenbesluit 1934 I, voor zoover het betreft het in den handal brengen van gepelde consumptie-garnalen, ten aanzicn waarvan door hen ten genoegen i van de Ned. Visscherijcentrale is aangetoond, dat zij deze op den dag van het in werking 1 treden van voornoemd besluit voor eigen i rekening in gepelden toestaad in voorraad hadden, onder voorwaarde, dat bedoelde groot handelaren zich jegens de crisis-organisatie voornoemd verbonden hebben om de betref- fende garnalen niet te verkoopen dan voor of boven d'en minimumprys van 0,92^ per K.G., af pakhuis. DRIEWEGEN. Op Dinsdag }.l. hield de varkensvereeniging „Cnderling Samenwerken" haar jaarvergade- ring des avoflds om 6 uur bij den heer Th. Weijne. Nadat de voorzitter de opgekomenen had welkom geheeten, werden eerst de notulen voorgelezen en vervolgena het jaarverslag, die beiden werden goedgekeurd, Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat is ingekomen 125,40 en uitgegeven 62,90. Aan rente j werd verkregrn f 25,35, zoodat een goed slot werd verkregen van f 87,85. Aan kasgeld was een bedrag van f 23,05, de j overige geldsn f 968,96 zijn geplaatst op de Boerenleenbank, zoodat de vereeniging 992,01 bezit. Aan de beurt van aftreden was de secretaris-penningmeester J. Riemens die met overgroote meerderheid van stemmen werd herkozen. In ean vacature ontstaan, door overlijden, werd tot bestuurslid gekozen de heer D. Hof- man. Tot commissaris werd benoemd de heer P. Jansea en tot bode de heer M. Schoonakker. De prijzen voor uitkeering bij verlies van j varkens voor 't jaar 1935 werden vastgesteld op 40 cent per K G. tot en met 25 K.G. ge- wioht en daar boven op 32 cent per K.G. Hiema sloot de voorzitter de vergadering van deze welvarende vereeniging. De afdeeling Hoek van den Ned. Bond van Arbeid ers in het Land- en Tuinbouw- en Zui- velbedrijf, hield op Donderdag 10 Jan. haar jaarvergadering. De voorzitter opende de vergadering om half zes en heette alien welkom. De 3 aftredende bestuursleden werden alle met groote meerderheid herkozen. De penningmeester bracht verslag uit be- treffende de uitgaven en inkomsten. De secretaris deed mededeeling van de in gekomen stukken, waarna het zang- en too- neelgezelschap„Ons Ideaal", uit Ter Neuzen optrad, hetgeen zeer goed voldeed. De zaal was stampvol, waaronder een 35- tal vrouwen. „Het Centrum". „Ridders van de droeve figuur". Slim Per kins bewoont zijn in staat van verval verkee- rende ranch, een armelijike bezitting met een schrale koe, een werkelijk mooie merrie Cyn thia Ann genaamd, de gebruikelijke hypotheek en zijn niet zoo snuggere cowboy Andy. In de nabijheid woont Angelica Wayne, eveneens op een ranch, maar in beteren doea en bij noemt haar zijn aangebedene. Haar familie koestert voor haar groote toekomstplannen en zoo vertrekt zij uit de landelijke stilte naar Londen, waar zij in adellijke kringen komt te verkeeren. Ondertusschen is echter op Slim's ranch radium gevonden en door dit feit is hij plotseling millioimair en besluit eveneens naar Londen te vertrekken in gezelschap van zijn lievelingspaard, waarvoor hij weet dat zijn liefste groote genegenhoid bezit, een genegen-. heiid waarvan hij voor zichzelf niet zoo over- tuigd is. Een reeks komisdhe verwikkelinigen kenmerken de reis en de aankomst in Londen en bij toeval maakt hij kennis met de herto- gin bij wie zijn Angelica logeert en veraot als deze is op cowboys en paardenvleesch wordt hij op een bal ter eere van zijn aangebedene genoodigd. Oerkomisch zijn de verwikkelinigen als Slim in een zware wapenrusting op het ibal is verschenen, waar ook een gentleman- schurk aanwezig blijkt te zijn. Aan een detec tive van Scotland Yard bewijst hij onschatbare diensten bij het arresteeren van den sehurk, waarbij de komische noot weer niet ontbreekt en door het doortastend optreden van Slim triomplheert zijn liefde die hem tot tevreden- heid van de sportieve hertogin, Angelica doet verwerven. „De Sage van den Rooden Vos". Een edhte film voor Axel, waar sedert tientallen jaren voor Zeeuwsch-Vlaanderen het brandipunt van de paardensport is gevestiigd. Liefhebbers van de edele ruitersport zullen likkebaarden om de staaltjes van durf, behendigheid en moed door deze rolprent ten aansdhouiwe gebracht. Het gegeven speelt zdeh af om een listig be- raamide diefstal van de merries van Ken Mas ters, die men met een kudde wilde paarden wil meetronen. Ademlbeklemmende staaltjes van ruiterkunst zullen U bij deze film in span ning houden, temeer omdat de liefdesintrige het geheel te interessanter maakt. Een gewetenlcoze cowboy blijkt tenslotte wel in staat door mishandelingen het gevan- gen paard dd te maken, doch niemand slaa.gt er in een minuut in den zadel te blijven van het woeste dier, totdat tenslotte Ken Masters, die de held is van het stuk zelf, een bewon- derenswaardige proeve van zijn ruiterkunst j aflegt, waarmede hij bevens het hart van de vrouw in dit spel weet te winnen, terwiji de j onmeedcgenlooze cowboy een verdiende be- straffin.g krijgt. Jaarvergadering Chr. Land- arbeidersbond. Een goede gedachte van verschillende be- sturen van vereenigingen is het om de jaar- vergaderingen te onbdoen van het stijfvonme- lijke dat andere vergaderlmgen meestal ken- merkt en deze een gezellig of zoo men wil i feestelijk cachet te geven. De Ohristeliiike vakbondbestuurders hder ter plaatse hebben dit zeer wel begrepen en zoo sbond ook de jaarvergadering van bovengenoemde vereeni- gimg in dit teeken en was de groote zaal van de Hervormde Ziondags-school allerwege met j 'guirlandes versierd, terwiji de kraakiheldere, wit overdekte tafels (toovendien met levende bloemen opigesmukt) voorspeiden dat ook ,,de j keuken" niet was vergeten en werd van tijd tot tijd gedurende de vergadering een kopje thee met een koekje, of voor de sterk e sekse „een pdttige Havanna" ronidgediend. j De heer M. Wieland opende als praesus deze bijeenkomst door te doen zingen Psalm 68 i 10, heette daarop alle aaniwezigen, inizonder- heid de hoofdibestuurder Vingerling, ds. Van i Oeveren, de pers en afigevaardigden der ver schillende zusterorganisatdes, enz. welkom en vond stof tot dank in de verzachting van het leed der werkeloosheid door de vakbonden. Voorts sprak bij de hoop udt dat men zou bre- ken met de laksheid in het vergaderinigsbe- zoek en in 1935 niet meer gehoor zou geven aan de zoete lokstem van de vogelaars tot het teekenen op een petitionnement waarvan de cpsfellers zelf overtudgd zijn, dat slechts mislukking en ontmoediiiging het gevolg kan zijn, Laten wij eerrit zoeken het Konlnkriik Gods en Zijne gerechtighedd en het overige zal u worden toegeworpen. Ds-livuna verdrijft spoedig a!Ie kou in hook" L/CliiipO en neus 0p borst en keel door rn- wrijving met Dampo en irademing der dampen. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Droqisten. „Wat Mijnhardt maakt is goed. Ingez. Med. Ds. Van Oeveren voelt zidh hier voor %en moeilijke taak geplaatst, cmdat men op een jaarvergadering gewoon is een blik achteruit en voorudt te werpen en dat gesclhiedt door secretaris en penningmeester. Wat zal hij ditmaal dus zeggen? „De arbeider is zijn loon waardig?"... Maar er is geen arbeid en dus... geen loon en voorzoover er nog arbeid is mag men zeker van geen vvaardig loon spreken,. waarmede spreker niet wil zeggen dat het anders kan. Hij zit daar niet voldoende in en kan dan ook in dezen geen solutie geven. Hij wijsit op den buditengewoon emstigen tijd waardn wij leven, Buropa wordit bij een kruit- huis vergeleken, waar de lont slechts schijnt te wachten om ingeworpen te worden. In ons land leven wij nog vrij, organisatieleven als hier is in vele landen reeds onmogelijk ge maakt. Over de berichten die van over de grens komen sprekende, is daaruit af te lei- den dat men daar het geloof in eigen zaak verliest. Spreker wekt op bet geloof in eigen zaak en beginsel hder te bewaren en herin- nert aan de klacht van den voorzitter over het slechte bezoek aan de vergaderingen. Ook hem leerde de ervaring denmaal dat juist de grootste schreeuwers niet op de vergaderin gen komen. Er zij dus geloof in de zaak waar het hier om gaat. De bond zij ook bond en bond van arbeiders: dus, er zij ook werk.. En dan: een Christelijke bond, dus met Qhris- tus! Hij zij dus Koning! Geen Hitler en geen andere demonische machten. Want Christus bezit alle macht in den Hemel en op aarde. Het woord was hierna aan den heer P. Die leman Fzn. voor het uitbrengen van zijn jaar verslag, die natuurlijik een belangrijk deel daarvan besteedde aan het „schrikwekkende monster" van de werkeloosheid. Stof tot dank vindt hij in het feit dat onze vroede voderen 42.000 hebben gevoteerd voor'bestrijding van dit euvel in 1935. Het aantal leden steeg van 207 tot 212. Verschillende mutaties in het bestuur werden gereleveerd, terwiji naast een 10-tal bestuursvergaderingen 4 ledenvergade- ringen plaats hadden. De voorzitter brachit den secretaris dank, voor zijn keurig werk. Een voorbeeldig stuk werk was ook het jaarverslag van den penningmeester, den heer D. J. Freekenhorst. Deze noemde de contri- butietoetaling van de leden, welke deze uit de vaak schrale loontjes moeten voldoen voor beeldig en memoreerde ook de financieele of fers voor de groote vergadering in Ter Neu zen gebracht, waar zij met 116 marmen en 12 vrouwen (in een 5-tdl huscenl uit Axel aan wezig waren in het gebouw „Emanuel", Van week tot week waren de cijfers keurig gespecificeerd en bleek een totaal ontvangst van bonds- en werkeloozen-oontribuitde van 4907,91. Voor het t.b.c.-fonds „Draagt el- kanders lasten" werd 94,24 bijgedragen. Overige ontvangsten f 7,50; totaal 5009,65. Daar de uitgaven bedroegen 5022,85, is er een tekort van 13,20, heitwelk echter gedekt wordt uit een batiig slot van het vorig jaar, grcot 125,46, waardoor nu in kas blijft 112,26. Het aantal handteekeningen door werkeloozen geplaatst bedroeg 5158. Uitge- keerd werd 5620,50 of ongeveer 760 min der dan het vorig jaar. Dit sohrijft de pen ningmeester niet toe aan verlbetering, doch aan den zachten winter. (Het hier en daar geestig gekruide ver-slag werd met groote instemming door de verga dering ontvangen en de voorzitter was voor- zeker in zijn dank ook aller tolk. Na de pauze spraik de hoofdibestuurder Vin- gerldng een diepgaand woord van bageestering hetwelk met groote aandadht werd gevoigd Verder zong men gemeensch appel ijik het bondslied en werden door een 7-tal afgevaar- digden van gelijkgezinde organisatie's toespra- ken gehouden, waarbij door den beer A. Oost- dijk, sprelkende namens het t.b.c.-ftonds, werd aangedrongen op en bloc toetreden der leden tot dit fonds als den der eerste pliclhten van. organisatie. Van de 212 leden zijn n.l. nog 119 leden geen lidDat zal en moet dus anders. Onnoodig te zeggen dat de daartoe noodige voordrachten er een opgewekte en dlkwijla uitbundige stemming in brachten. Door den heer P. C. Mangold, de ex-voorzit- ter, werd een referaat geleverd, waarbij hij de vlucht van de „U:ver" en den moed der K.L.M luchtivaarders aangreep om den Qhristelijk georganiseerden hun principled zijn als pUcfet voor oogen te stellen. Met een kort slotwoord van ds. Post werd de goedibezochte vengadering beeindigd. De voorzitter dankte alien die tot het we4- slageh hadden bijgedragen en na het zingen van het Lutiherlied: ,,Een vaste Burcht is onze God!", ging de vergadering na het dankgebed uiteen. Jaarvergadering Algem. Zang- vereeniging „Orelio". Gisteravond hield in ,,het Centrum" boven genoemde vereaniging bare jaarlijiksche al- gemeene ledenvergadering. Daze vergaderingen kenmerken zich in ge wone omstandigiheden door een sfeer van humor en vroolijkheid maar werd thans over- schaduwd door de zeer emstige slag die ,,Orelio" trof in het verscheiden van haar eminenten directeur, wijlen den heer J. E. Blansaart. Reeds het openingswoord van den voorzitter, de heer J. IK. Bsselbrugge getuigde- daarvan. De vereeniging was als het ware- met dezen grijzen ddrigent vergroeid! En nog kemachtiger spraik de vioe-voorzitter het uit. toen hij zed: „Jarenlang hebben wy gestredea onder een generaal en wij gingen onbedreigd aan het hoofld." Maar toen liet hij er iets an ders cp volgen: „Thans worden we op den voet gevoigd door een gevaarlijtken concur rent en nu worden we aangevoerd door een vrou/w. Ook zij moge ons als een Jaeime d'Arc ten overwinning voeren en ndeuiwc lauweren voagen bij de reeds verworvene!" Er werd n.l. bij de opening medegedeeld van de bestuurstafel dait na de teleurstellende tydinig dat de heer Moerdijik voor zijn direc- teurs-ibenoeming had bedankt, zyne echtge- noote als directrice zou optreden en als zoo-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5