Gemengde Berichten Dam- en Schaakrubriek Feuilleton-vertellingen 18* 4m DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. DAMMEN. SCHAKEN. mwmwm. mm P n. m. rv. v. vn. FRAUDULEUS GESLACHTE VARKENS. In samenwerking met eea controleur hebben he marechauss^e te Horst (Limburg) bij taJ ran ingezetenen aldaar een controle gehouden op -de naleving der crisiswetten. In ver acheidene woningem werd vleesch afkomstig van frauduleus geslacibte varkens in beslag genomen. EEN GOEDE VANGST. Ddnsdagnacht heeft de gemeente-veldwach- ter van Berghem op den provincialen weg aldaar aangehouden zekeren V., een berucht misdadiger nit Oss, die zich daar op ver dachte wijze ophield. Op korten afstand van de plaats waar bij werd aangehouden, werd een gordel gevonden met drie revolvers, ge- laden met 32 scherpe patronen, die hij blijk- baar bij de komst van de politie had wegge- warpen. WRA AKNEMING Een of meer onbekend gebleven personen zijn via de kelderruimte binnengedrongen in een drukkerij aan den Groenburgwal te Am sterdam. De stookinrichting ward bescha- digd en een groote hoeveelheid zetsel werd door elkander gegooid. De schade bedraagt ankele hondierden guldens. Het is niet uitge- sloten, dat er wraakneming in het spel is. DOOR EEN PAARD DOODGETRAPT. De jeugdige van Z. uit Kerkrade, in dienst t>t) den bakker M. te HoltumBorn, kreeg een trap van een paard en is Dinsdag aan zijn verwondingen overleden. Te Maastricht is Woensdagmiddag op den oprit van de oude Maasbrug de 17-jarige jongen Emands, die per fiets reed, in botsing gekomen met mej. Simons uit Utrecht. Beiden Tielen en kwamen terecht onder een kolen- auto van de firma Prick. De jongen werd dood opgenomen. Mej. S. is emstig gewcnd oaar het ziekenhuis overgebracht. AANVARING OP DE WAAL. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is het sleepschip ,,De Zeven Gebroeders", dat te Ouderkerk aan den IJssel thuis behoort, op de Waal ter hoogte van de schoenfabriek „De Zandberg" bij Nijmegen, aangevaren door het sleepschip ,,Rhenus 47", dat vermoedelijk den verkeerden wal heeft gehoudsn. De aanvaring was zoo emstig, dat ,,De Zeven Gebroeders" onmiddellijk zonk. De ,,Rhenus" draaide bij en nam de bemanning aan boord. De knecht van het zinkende aehip raakte daarbij te water, doch koa gered worden. De „Rhenus" kreeg averij aan den kop en maakte water. Het schip is voor anker ge- gaan. De plaats, waar „De Zeven Gebroe ders", die met grint beladen was, is gezonken, is met bakens afgezet. AGHTERLIJK KIND STEEKT BOERDERIJ IN BRAND. Dinsdagavond is in de afgelegen buurtschap (Driene gem. Enschede) de boerderij van den iandbouwer B. afgebrand. Uit 't onderzoek der politie is gebleken, dat de brand is ont- staan, doordat een achterlijk kind, terwijl de moeder afwezig was, een krant in brand heeft gestoken en in den stal geworpen, waar bij de boerderij in een oogwenk in lichte laaie stond. Het vee kon worden gered. Alles was verzekerd. POUITIEKE HELDENDAAD. Dinsdagavond zijn onbekenden, maar men mag aannemen zekere politieke te^nstanders van de N.S.B., binnengedrongen in he binnen- plaats van de stalhouderij van den heer Sohipper aan de Gouvernestraat te Rotter- CCCLXXII. Voor het volgende analyse-vraagstuk van den heer C. Janneman te Hillegersberg, oud- kamipdoen van Zuid-Holland, vragen we de taflzondere aandacht onzer lezers. iHet is ontleend aan de H.P. van 29 Dec. '34, waarin het als Nieu/wjaaravraagstiuk ter op- kissing werd gegeven. ZWART 1 2 3 4 b WIT 47 48 49 50 Gevraagd wordt, of zwart in deze stand 1217 mag spelen, met vermelding van alle van an ten, die nodig zijn am het antwoord te motiveren. Waar het hier een zeer practise en dus leenzame stand geld, die z6 in een partij kan zijn voorgekomen, zullen we er een groot deel dozer rubriek aan wrjden, waama het ons aangenaam zou zijn, ook de stem onzer lezers ■W mogen vememen. !Het geheel biedt een nuttige oefening, waarbij de kansen van alle lezers gelijk zijn, omdat de aplossing nog inlet ta de H.P. is verschenen. Wij kwamen tot de navolgende fraaie vairianten: 12—17 12. 34—29 23X34 3. 40X29 712 of 812 4. 2923 19X28 6. 32X23 18X29 6. 3530 24X35 7- 33X4 13—18 enz. en wit heeft 1 schrjf gewonnen. Hieruit blrjkt, dat ziwart in geen geval de darnzet naar 4 mag toelaten. Na wit 40X29 blijven aiao over de zetten 1923, 2025 en 10—15. We zullen deze de revue eens laten pas- aeren en spelen telkens uit de op diagram ge geven posltde. 12—17 HANDEN ONBRUIKBAAR Vrouw dje hulpeloos was door rheumatiek Nu werkt zij weer als de beste „Nadat ik achttien jaar aan rheumatiek ge- leden had in mijn armen, handen, beenen en voeten, bssloot ik twee maanden geleden Kru- schen Salts eens te probeeren. Ik ben blijU te kunnen zeggen, dat ik er groote verbete- ring door gehad heb. Ik heb mij met electrici- teit laten behandelen, en probeerde tallooze zoogenaamde anti-rheumatiek middelen, docb daarbij was er niet een, die mij eenig goed heeft gedaan. Mija handen waren nu en dan zoo slecht, dat ik er onmogelijk iets mee kon vasthouden. Sinds ik Kmschen Salts gebruik, ben ik weer in staat praktisch gesproken alles te doen wat ik wil. Ik zal het altijd aan- bevelen." Mevr. L. B. Indien de inwendige organen niet behoorlijk functionneeren, gaan bepaalde zure afvalstof- fen zich in het lichaam ophoopen in plaats van verwijderd te worden; zij verontreinigen het bloed en veroorzaken lastige symptomen: rheumatiek, overmatige vermoeidheid, etc. Kmschen Salts heeft een stimuleerenden invloed op de inwendige organen, waardoor nieren en ingewanden elken dag aangespoord worden alle schadelijke afvalstoffen uit het tichaam te verdrijven. Zoo zorgt de ,,kleine dagelijksche dosis" Kmschen er voor, dat de afvalstoffen zich nooit weer kunnen ophoopen, en zuiver, frisch bloed door Uw lichaam stroomt. Kmschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten voor f 0,90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor- komt. Adv. dam, waar de wagen van de winterhulp, waar- mee de N.S.B. in de stad uitdeelingen houdt, stond opgesteld. De indringers hebben den wagen geheel met teer besmeurd en er de woorden, „Redt Thalmann", benevens een hamer en een sikkel op aangebracht. Toen de vrouw van den stalhouder onraad be- speurde en een raam openschoof gingen de indringers er vandoor met achterlating van hun materiaal. STAMBOEKVEE VERBRAND. Te Nyelamer, bij Wolvega, is de boerderij van den heer K. de Boer, door onbakende oorzaak totaal afgebrand. Van het beslag vee, 55 stuks, verbrandden 28 runderen en 2 paarden. Voor het meerendeel was dit stam- boekvee. Ook de huisboedel ging verloren. Alles is verzekerd. HET VERGAAN VAN DE I IVER. Een vreemde vraag op Croydon. Aan den vooravond van de ramp van de ,,Uiver" toen de „Uiver" mstig boven de Syrische woestijn, die zijn graf zou worden, vloog, werd op het Engelsche vliegveld Croy don gevraagd: „Is de „Flying Dutchman" al neergestort?" Vreemde vraag! Niemand weet iets van een ongeluk van de ,,Uiver", waar twee vreemdelingen naar informeeren. Tien uur later komt het verpletterende bericht. Aldus deelt het Engelsche luchtvaarttijd- schrif ..Flight" mee. De Londensche correspondent vhn de Telegr. heeft naar aanleiding van dit merkwaardige bericht zich tot Captain Leverton, den K.L.M.- ohef op Croydon gewend, die hem heeft ver zekerd, dat het vreemde gebeuren zich inder- daad zoo heeft toegedragen. Het werd hem persoonljjk meegedeeld, door twee beambten van het vliegveld, die de beide vreemdelingen, waarvan ze de nationaliteit niet konden vaststellen en die ze daarom maar als Hollanders hebben aangezien, te woord hebben gestaan. De vreemdelingen dronken een kopje koffie in de hall van het vliegveld en zijn daarna weggegaan. „Ik zou de beide beambten niet geloofd hebben", aldus captain Leverton, indien ze niet reeds lange jaren hier werkzaam waren en een leeftijd hebben bereikt, waarbij vergissing of overdreven 2. 34—29 23X34 3. 40X29 19—23 4. 31—27!! en altjjd volgt nu wit 2721!! met dam op I, hoe zwart ook slaat. Alzo weer een voort- zetting, die zwart doet verliezen. We gaan verder: 1. 12—17 2. 34—29 23X34 3. 40X29 20—25 4. 29X20 10—15 (zie a) 5. 31—27!! en wint als boven dioor 2721! In deze laatste variant kan zwart na wit 4. 29X20 ook als volgt voortzetten: 4. 25—30 5. 35X24 14 X25 31—27!! en wint als boven door 2721! Bovendien kan wit hier winnen door 4440, 39—34 en 32X1. Men ziet, dat zwart in al de genoemde varianten verliest. De sterkste voortzetting hebben we echter voor het laatst bewaard, n.l. 1015. Hier liggen o.i. ook de voetan- gels en klemmen! 1- 12—17 2. 34—29 23X34 3. 40X29 10—15! Uit het voorafigaande is nu wel gebleken, dat dit momenteel de enigste zet is. 4. 35—30 24X35 6. 29—24 19X30 defoeste 6. 3934 30X50 7. 45—40 Men onderzoeke, of dit sterker is dan 47—41. 7- 35X44 8. 49X40 50X28 9. 32X1 Ziwart kan nu de witte dam afnemen door 8—12 (wit 1X5 en 9—14, maar dan blijft wit een schijf v66r. 9- 14—19!! Dreigt 19—23 en 13—18. 10. 31—27 22X31 II. 36X27 20—24! waama de dam met gelijk spel afigenomen wordt. Toch dunven we uit deze variant niet te ooncludeeren, dat zwart zonder bezwaar 1217 mag spelen in de aanvangsstand. Al- vorens een hesdissing te nemen, zou het nodig zijn ook de gevolgen van wit 7. 4741 in de laatate spelgang ten voile te onderzoeken. En daarvoor ontbreekt ons tlhans de plaatsmimte. Laten de lezers die voortzeting zelf eens on der de loupe nemen. Zij zullen schitterende mogelijikheden ontmoeten, ze zullen verbluft staan over wat er aan een analyse-vraagstuk vastzit en respect hebben voor wie zulk een labyrinth te componeren wist! AntwerpenZeeuws- Vlaanderen In het Zeeuws-Vlaamse tiental is een wijzi- ging gekomen. Risseeuw te Sdhoondijke is verhinderd en wordt vervangen door J. C. le Bleu, Breskens. Bewijizen van Nederlanderschap meenemen! voorstelling in zake de feiten is uitgesloten. Ik voor mij," vervolgde captain Leverton, „weet geen jiadere verklaring te geven, even- min weten de beide beambten iets anders mede te deelea. Het blijft een mysterie. Er is tevens zoo weinig houvast, dat een en ander geen gelegenheid biedt om op nader onder zoek uit te gaan." Merkwaardig. Een toevallige coincidentie? Wie zal het zeggen. WIJN OP DE GOLVEN. De douane-beambten te Seattle hebben 18 dudzend flesschen met Zuid-Afrikaanschen wijn in zee gegooid. Zij waren verleden jaar Februari door een wijnhandelaar ingevoerd, die hoopte ze aan de staatsiwijnzaken te kun nen verkoopen, maar de drankcommissie heeft geweigerd ze te koopen. Daar de importeur niet meer in staat was om de douane-kosten te voldoen, werd de wijn in beslag genmen en in zee geiworpen. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 8 Januari 1935. Menier, Op veurhand heb 'k me van 'men plicht te kwijten, amico, die 'k. nie verzaken kan, mag of zou willen. 'Nen zuuten, 'nen plazierigen plicht, da's stellig, maar toch 'nen plicht, die me al enkele dagea hoog zit. 'k Heb 'nen sta- pel Nuuwjaars- wenschen meugen ontvangen, z66 hoog, da'k er host nie over kijken kan. Zoowveul as 't meugelijk was, heb 'k de goeie wenschen beantwoord. 'k Heb enkele avonden achtereene 'n uur laanger opgeble- ven en stuk veur stuk de schoone kaarten, bedrukt met goud en sierlijk ornament (m'nen ,,vrind" a'n artist van onderlest, zou zeggen, „stompzinnig") sjuust! van die gezellige, ouwerwets-stompzinnige, m'n ouwe hart deugddoende sierkaarten, beantwoord! Van die gemoedelijk-schoone kartonnekes, met gouwen hoefijzers, met kupidoowkes, met besneeuwde kerkskens en deurschijnende loch- ten, waarin 't maantje en de sterren geel blinken, as ge 't Nuuwjaarsgevalleke teugen de laamp houdt. 'k Mag ze geren, die ouwerwetsche, genoeg- lrjke en kinderlijke veurstellingen van 's men- schen fantasie! Waarom nie? Zpn ons liefste veurstellingen in onze ker- ken, veurstellingen over de hemelsche zaken, zijn die grootemenschachtiger En zijn ze 'r ons minder lief om Ge meugt 't weten: 'k Heb meer devotie in m'n geren-openstaande-ziel bij 'n ouwer- wetsch Kerststalleke, mee 'n ,,echt" raifke mee nog echter hooi waarin 't blozende kind- beeldeke te lachen ligt, dan b(j 'nen vierkaan- ten brok gips, waaronder 'n naamplotje is gesteld: „dit is den heiligen Antonius" of zoo iets. En op dit punt, amico, zijn wij menschen allegaar gelijk! Die grootemenschachtige menschen, die te „groot" zijn veur 't primitieve schoon, zijn maar verdorde aanstellers, die den gewichti- gen leeftijd van 1618 jaren niet te boven kunnen komen! D'n leeftijd van de eerste laange broek, 't eerste studeerkamerke, waarmoeder of zus of 't dagmeske niks deur malkaar gooien mag, as 't spulpardon: studeerkamerke nou en dan 's uitgemest mot worren! Want dan is ,,meneer" in de we6r endan zou de weareld efkens nie kunnen deurdraaien. D'n leeftijd van de eerste ster op 't offi- cierskraagske, maat 15%. Damepion-opening. Wit: Lilientfeal. Zwart: Capablamca. (Hastings 1 Jan. 1935). 1. d2d4 Pg8f6 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 Rf8b4 Zwart heeft geen ruime keus; Wit dreigt e2e4, en dit is slechts te verhinderen door Rb4 of d7d5, met welken laatsten zet een damegambiet ontstaat. 4. a2a3 Wit heeft ruime keus: den zet negeeren door Pf3, e3 of Rg5; door Db3 aanvallen of door Dc2 den zet Pe4 verhinderen. Ons trekt het tempoverlies a3 niet erg aan. 4Rb4Xc3f 5. b2Xc3 b7b6 Er gaat nu f3 en e4 volgen, waartegen Zwart zich verzet. 6. f2f3 d7d5 7. Rclg5 h7h6 8. Rg5h4 Rc8a6 9. e2e4 Een pionoffer, waarmee Wit alle combina- ties van Zwart omverwerpt. Zwart kan zoo wel c4 als e4 winnen, bijv.: 9. g5; 10. Rg3, de; 11. fe, Pe4: 12. Re5, f6; 13. Df3, fe; 14. De4: en Wit staat beter; of 12Tg8, 13. Dh5 met sterken aanval. Of die aanval win- nend is, kunnen we niet beoordeelen; blijkbaar durft Capablanca die voortzetting niet aan. Maar dan is zijn opstelling, bedoeld als ver- hindering van e2e4, niet goed, want juist die zet wordt er niet door verhinderd. 9. Ra6Xc4 Dit wint slechts sohijnbaar een pion: c4 is tweemaal aangevallen en tweemaal gedekt, nl. door den Rfl en door de combiaatie Da4f. 10. RflXc4 d5Xc4 11. Ddl—a4f Dd8d7 12. Da4Xc4 Dd7c6 Wit heeft nu een goed centrum, maar voor het eindspel geen noemenswaard voordeel. Daarom ruilt hij de dames nog niet. 13. Dc4d3 Pb8-^d7 14. Pgl—e2 Ta8d8 Dreigt Pc5, wat echter ongevaarljjk is: Pe5, 15. De3, Pc4; 16. Df4 en wint een pion. 15. 00 a7a5 Een vrrj nuttelooze zet, die tegen Da6 ge- richt is. 16. Dd3c2 Leidt tot een schoone combiciatie, maar be- trekkelijk toevallig. e4e5 leidt tot geen re- sultaat wegens g7g5. 1 6Dc6c4 17. f3f4 Dit gaat net, want door zijn laatsten zet heeft Zwart zich de dreiging De4: ontnomen. 1 7Td8c8 Wegens het dreigende e4e5, waarop g5 niet meer kan. 18. f4f5 e6e5 Zwart kan ook wel ef5: spelen. Van een gewonnen stand is nog geen sprake. D'n leeftijd van 't sjuust-geslaagde school- meesterke, dat droomen ga^,t van hoofdacte m.o. actes en misschienheel in de verte aan 'nen schemerig-gouwen horizont van 'n baan op 'n H.B.S. D'n leeftijd van 't nufke, dat heur eigen te goed acht om mensdh te zijn en dus te eten op tjjd, te lachen op tijd, serieus te zijn op tijd. D'n leeftijd van't eerste zeegroene bal-jurkske-met-wat-bloots, waarvan sommi- ge stommelingen 't gewicht nie begrijpen. Ja, da's 'nen moeilijken leeftijd. „Groot mensch" worren, valt nie mee. En veul zes- tigjarigen is 't dikkels n6g nie gelukt. 't Zijn de lui, die tegenwoordig om de twee, drie woorden het woord „cultuur" gebruiken. Da's de nuuwe mode. Vroeger lee da soort om de paar woorden 'nen „knoop" daar- tusschen. Maar genogt efkens: 'k zouw m'nen plicht vergeten en 't is den naastbij-gelegen plicht die eerst gedaan mot worren, al Ijjkt 't soms weerstompzinnig. 'k Heb dan enkele avonden aan Sen stuk m'nen nuuwjaarscorrespondentie zittem af- doen veur zoover meugelijk! Veur zoover meugelijk, ja! Waant groote brieven uit Indie, uit Duitschlaand, uit Hongarije bleven efkens liggen nog; alles kan nie gelijk op SSnen boerenwagen, en dan... de luikes die vergatten d'r adres te schrijven. Die lesten, die daank ik hierbij, ok namens Trui, veur huillie wSlgemeende felicitaties. Zalig Nieuwjaar had ik al gewenscht in m'n veurleste brieven. Ik ben dus nie gereed kunnen komen. N6g 'nen avond mot ik onder de laamp gaan zit- ten, mee m'n spullen en postzegels, Frijters, cozen postbooi, hee al gezeed: ,,Dr6, 't wordt tijd, dat ze in den Haag ons kantoorke in 'n hoogere klas plotsen! „Asteblieft nie, Driek", hS'k gezeed: ,,lot 't nog 'n bietje zoo, zoo gaat 't sjuust zoo pront. As 't grooter wordt, dan is alle gerief weg!" „Jawel, gpj hedt lekker praten", pruilde d'n Driek: „maar as 't vergroot wordt bij me thuis, dan krijg ik meer tractement". 'k Heb me krom gelachen, amico! Dieen goeien Driek. Die postdirecteur wil zien te worren uit mijn vrindencrispondentie' Hoe hee-t-ie 't zoo uitgerekend, dat mottig stuk vleesch. Afijn! 't Hemd is nader dan den rok, ok veur Drieke! Enik gun 't 'm gSren, horre. Altij brengt ie prontjes de dingen hier. En of ze komen van 't aander end van de weareld (hij hee me brieven bezurgd uit Canada, uit Zuid- Amerika, uit Oost en West, uit de gevangenis, uit ziekenhuizen en kostscholen, uit durpkes en wereldstejenj waar 't ok vandaan komt, mee de ongelukkigste adreskes, de post wit me steeds en ieveraans te vinden; daar gerokt gin visitekortje teloor. Dus: as ze den Driek willen promoveeren tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Ulvenhout, ollee, dan zal ik me-n-eigen geren behelpen mee 't ongerief van 'n grootere instelling. Tot heden is ons postkantoorke nie veul meer, dan 'nen ouwerwetsch deksel. Dat zit zoo: in den Driek z'n huiske hebben ze in de deur van z'n zijkamerke in zijnen gaang 'n gat gezaagd. En toen daar haalver- lings in gelegd zo'nen ronden deksel, goed vastgeschroefd. En daarop doen wij onze zaken mee Drieke. En 't gaat pront, best! D'n deksel is er nooit afgevallen, hij zit goed vast en hij is zwart gaan glimmen van 't ge bruik. Dus En Zondagsmergens, as me uit de kerk komen, dan lopt d'n Driek zoo hard as ie kan ons veuruit, kruipt achter zijnen deksel en dikkels staan me nog in z'n huiskamer in den keu, zoo druk is 't. As 't h661 erg druk is, in den zomer b.v. mee de vrimdelingea, dan knip ik 'n o-gske naar'm en dan komt ie mijn de spullen efkens op z'n fiets nabrengen. Waant z'n goeie, vaste klaanten, daar is ie veur gestrejen, as ik veur m'n groeatenklaanten, horre! En komt daar maar 's om, op groote kan- toren. Vandaar da'k mee ongerustheid d'n Driek z'nen deksel nog 's zie veraanderen in 'n echt loket mee kiepengaas. Dan is de leut, 't gemak ervan af. 19. d4Xe5 Dc4Xe4 Op Pe5: volgt Rf6: met eenig voordeel voor Wit. Het best was misschien Dc5t en De5: Na den textzet schijnt dameruil onvermyde- lijk, daar ook Rh4 instaat. 20. e5Xf6! Een ongelooflijk dameoffer, dat Zwart al- leen weigeren kan door Dh4: 21. fg7: Tg8; 22. Tf4, Df6; 23. Te4f, Kd8 en Wit krjjgt met Pf4 en Tdl overwegend spel. 20De4Xc2 Waarom ook eigenlijk niet? In het ergste geval kan Zwart een heele dame terugofferen. 21. f6Xg7 Th8—g8 22. Pe2—d4 Dc2e4 Er dreigde Telt en mat. Op bijv. f6 volgt Pc2: en Wit blijft een stuk voor. 23. Tal—el Fd7c5 Of De5, Te5:t. Pe5: Tel en zoo noodig Rf6. 24. TelXe4f Pc5Xe4 25. Tfl—el Tg8Xg7 26. TelXe4f Zwart geeft op. Dit laatste vinden wij wat voorbarig, want weliswaar is Wit materieel en positioneel in het voordeel, maar directe winst is niet aan te toonen. Toch is het spel van Zwart nogal hopeloos: na Kf8, 27. Rf6, Th7 staan beide torens buiten spel. Oplossing van Probleem No. 1. abcdefgh J. B. Verdonk, Hulst. Wit begint en geeft mat in twee zetten. Wij ontvingen van dit probleem nogal wat oplossingen, en dat dioet ons veel genoegen. Echter waren alle oplossingen op £6n na fout, en dat doet ens minder genoegen. Niet, omdat daardoor velen hun kacis op een prijs zouden verliezen, want daarvan kan nog geen sprake zijn, maar omdat wij vreezen, dat men teleur- gesteld raakt. Problemen oplossen is niet zoo gemakkelijk! Maar een probleem geheel op- gelost te hebben, is een genoegen dat de moeite geweldig loont. Wij bekijken nu nog eens ons probleem. Welke zetten kan Zwart doen? Op Rd2 neemt de witte raadsheer met mat; op Rf4, Rg5 (Tngez. Med.) Daar was lest 'nen expresse-brief veur me. Ik was nie thuis. Maar denkte gij nou, dat d'n Driek 'm aan Trui gaf? Hij hee net zoolaank gefietst, tot le me ge vonden had. Enlaat ik nou toevallig in de „Gouwen Koei" zitten! Op 'n uur, da'k er zelden koom! En lot dieen pronten Driek wel twintig keeren veurbij de „gouwen" zijn gestaampt. 't Zweet brak'm uit. 'n Expresse- bestellink! En den geadresseerde nie kunnen vinden! Da was 'm te bruin. Waar ie me nie veur uitgescholden hee, net zoow laank as ik noodig had om den brief te lezen, ollee, da was 'n lust. De ergste schellis was nog nie goed genogt, c*m hum zijnen ambitie veur z'n expresse- zending uit te doen vieren! „Lapzwaans", zee-t-ie: „ge had 'm al drie kwartier eerder kunnen hebben! Plakken die menschen daarveur 'n dubbeltje hekstra op den envelop? Broerling! En as 't nou te laat is? Dan hee de post 't gedaan!" Hfl schoid net zoolaank tot ik 'n rondje gaf. „Is't wa bezonders?" vroeg ie na zjjnen eersten teug. „Mneee". „Maar waarom had den afzender dan so'n haast, Dre?" ,,Heet gebakerd in zijnen tijd, Driek". „Loop!" „Proost". Na 'n paar minuutjes: „nie om nuuwsgie- rig te zijn, Dr6, maar „'t Rokt oe niks, Driek". „Zekers van de kranten?" „Ja". „Of van den Kroow?" „Ja". ,,Van oewen zeun, waant hij komt uit Am sterdam". „Ja". „Dr<57" „Driek ,,De moord van Raasmdonk". „Saluut Driek, bij gelegenheid". ,,Maar dan zal 'k toch de beenen nie meer onder m'n gewitwel uitfietsen, horre!" „Daar hedde gij gelijk in, Driek". „Dan heb 'k nou 's 'n expresse-zending", bromde-n-ie en zoo gong ie weg. Amico, wa-d-'n leut h£'k g'ad om dieen, goeien, dieen trouwen Driek. Hij bedient z'n klaanten, ollee, of ie de postzegels zelf fabri- ceert. Hoe meer ontvaangsten, hoe liever. 't Is jammer dat ie gin zaak van z'n eigen hee! Dalijk had ie 'n filiaal. Kom, ik schei er af. Volgende week nog 's 'n tiepeke. Dieen optocht hfe'k 's effen stop gezet veur de hoage en schoone feestdagen, mee al z'n embras van dien, tot en met d'n nuuwjaars correspondentie toe. 't Gewone leventje gaat zijnen gaank weer beginnen. Dr6 HI (ollee, ze hebben hum al net zoo steuvig nuuwjaar gewenscht as mijn, iedereen houdt van dat keareltje, is mesjokken op mijn boskeDre IH is vandaag ok weer begonnen 't Nuuwe jaar is nouw volledig op zijnen post! Amico, tot de noste week. Veul groeten van Trui en as altij ghh hofke minder van oewen toet A voe DRA evenzoo; op Rh6: volgt Dh6: mat. Speelt Pg3, dan volgt Pe2 mat. Speelt Tal, dan volgt Pa2 mat. Op den zet o3a2 volgt Da3 mat. Deze laatste mogelijkheid hebben verscheidene oplossers over het hoofd gezien, zoodat hun oplossing Dg6, Dc6 of Df6 onjuist is wegens a3a2 en er is geen mat. Ook de oplossing Da3:f, Ta3: Tbl is verkeerd, want er volgt cblDe probleemcomponist moet met al der- gelijke dingen rekening houden. We hebben dus te maken met een tempo- probleem: als Zwart aan zet was, zou op iederen zet van hem mat volgen. Wit moet dus trachten, de stelling precies zoo te laten als ze is. Het blijkt terstond, dat de pionnen e5 en f5 niet kunnen spelen: op e5e6 en f5 f6 volgt Re3Xb6 en Wit kan geen mat geven De raadsheer moet door de dame gedekt blij- ven; op Rg5 zou volgen Rg5: en wederom is mat onmogelijk. Het paard kan niet ver- plaatst worden, omdat daardoor Pe2 en Pa2 mat onmogelijk zouden worden. Maar Tb4? Nu ljjkt de stelling geheel gelijkgebleven, al- leen volgt a3a2 en de toren staat de dame in den weg, die op a3 mat moet zetten. Aan gezien de witte koning niet van zijn plaats kan, moet de sleutelzet wel met de dame ge daan worden. De dame moet (na a2) op a3 en (na Rh6:) op h6 mat zetten. Als we haar z66 plaatsen, dat ze zoowel a3 als h6 blijft dekken, hebben we waarschijnlijk de oplossing te pakken. Dit kan: 1. Df8. En nu gaan we alles nog eens na. Sleutelzet: 1. Dd6£8 Pc3e2 mat. Rh6Xd2 mat. Rh6Xf4 mat. Rh6Xg:5 mat. Df&Xh6 mat. Pc3—a2 mat Df8a3 mat. Alle zwarte zetten hebben we hiermee ge- probeerd en op iederen zet een matzet gevon den. De oplossing is dus in orde. Natuurlijk kan men het wel eens anders opsohrijven (bijv. Re3 speelt, Rh6 neemt met mat; Re3Xh6, Df8Xh6 mat; of ook wel Tbl, Pc3a2 mat), maar dat maakt geen verschil Iedere mat-zet van Wit vormt een ..variant", waarbij het geen verschil maakt, of met den laatsten zet een stuk genomen wordt of niet (bijv. in variant I: Pg3e2, Pc3Xe2 mat; en in var. VI: Tal—a2, Pc3Xa2 mat). Voor een goeden sleutelzet kennen wij 2 punten toe, voor iedere variant die genoemd wordt 1 punt. In totaal kan men voor probleem no. 1 dus 9 punten behalen. Goede oplossing: P. J. Benjaminse, Amster dam. Van de problemen 2 en 3 verwachten wij tot 15 Januari nog oplossingen: wie na boven- staande uiteenzetting zijn reeds ingezonden oplossing nog verbeteren wil, kan dat doen v6dr dien datum. I. Pg3 speelt 2. Re3^d2 2. Re3f4 2. Re3g5 2. Re3h6 2. VI. Tal speelt 2. a3<a2 2.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3