ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKER.CACt No. 9246 VRIJDAG 11 JANUARI 1935 75e Jaargang 3 De volksstemming van Zondag 13 Januari 1935 Feuilleton De man van Nergenshuizen Binnenland EERSTE BLAD •is: "AKKERTJES' 1BS5U9 ■rzsssi tcsszz NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden B(j vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige ianden 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bultenland alleen bjj vooruitbetaling. (Jltgeefster: Flnna P. J. VAIN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,2© KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aapvraag verkrtjgbaar is. Inzendtng van advertentien liefst een dag voor de nftgave. DIT BEAD VERSCH1JNT IEDEREN MA AN'I) AG-, WOENSDAG- EN VRIJDAG A V OND. Wij hopen, dat onze oud-Minister van Financien. Jhr. Mr. D. J. de Geer, gelijk krijgt, die in een fraai hoofdartikel in het Algemeen Weekhlad voor Christendom en Cultuur vrij optimistische klanken heeft doen hooren, vooral ten aanzien van de huidige internationale politiek. „Er zijn" zoo schreef deze ter zake zeker niet onkundige politicus ,,enkele teekenen. die een bevestigend antwoord schijnen te rechtvaardigen n.l. op de vraag, of er grond bestaat om voor 1935 iets beters te verwachten. En dan vervolgt hij: ,,Inzon- derheid aan den internationaal-politieken heme! is den laatsten tijd de lucht eenigs- zins opgeklaard". Jhr. De Geer denkt daarbij o.a. aan het Saargebied. De ern- stige gevaren, die uit dien hoek dreigden, acht hij, zoo niet alle voorteekenen be- driegen, bezworen. Niet het minst door het beleidvol optreden van den Volken- bond, zijn, zoo schrijft hij, nagenoeg alle kwesties, die zich bij of na de volksstem ming kunnen opdoen, op bevredigende wijze opgelost. En het meest verheugende verschijnsel daarbij acht hij wel (en wij hooren hier uit des oud-Ministers ge- schreven woord hetzelfde, wat hij ook in de Tweede Kamer reeds met veler in- steimming had gezegd) dat voor de hand- having van de rechtsorde gebruik ge- maakt wordt van de gewapende macht van volkomen gedesinteresseerde landen, waarmede een voortreffelijk antecedent geschapen wordt van een internationale politiemacht, zooals wij die in de toekomst noodig zullen hebben om den oorlog tus schen beschaafde volken overboaig te maken. Dit alles en nog zoo veel meer wijst op het naderen van een hoogst belangrijke beslissing, en omdat de 13de Januari zoo dicht voor de deur staat, meenen wij goed te doen om ook hier ter plaatse aan deze kwestie nog wat meer aandachf te schen- ken dan anders door korte en zeer ver- spreide courantenberichten misschien het geval zou zijn. Wij mogen er dan wel allereerst aan herinneren, hoe door Hitler naar aanlei- ding van de breuk met Geneve uitdrukke- lijk" is verklaard, dat, als het Saargebied weer tot het Duitsche vaderland zal zijn teruggekeerd, het Rijk geen territorial verlangens meer zal hebben. welke een reden tot oorlog zouden kunnen vormen. Men kan zoo'n mededeeling naar twee kanten uitleggen men kan er uit lezen, dat het toch wel heel verblijdend zal zijn, als een behoorlijke meerderheid voor ver- eeniging met Duitschland zich uitspreekt, omdat dan immers verdere oorzaken voor een oorlog (die natuurlijk weer in een wereldoorlog zou ontaarden) zouden zijn weggenomen, maar men kan Hitler s mededeeling ook zoo opvatten, dat een beslissing ten gunste van Frankrijk of ook maar het enkele behoud van de huidige •echtsorde voor Duitschland wel een aan- door VICTOR BRIDGES (Nadruk verboden.) (Vervolg.) 28) Wij gingen de trap af en een groote kamer binnen, die vrij overdadig was behangea met afbeeldingen van beroemde renpaarden, afge- wisseld door portretten van de geheele konin- klijke familie. Binnen enkele minuten bracbt een Suffolk- eebe schocne, van buitengewoon mollige ver- houdingen, een reuzenblad binnen de thee was tip-top complet en bestond, bebalve dan uit dit geurig mengsel, waarvoor wij de Zonen van het Hemelsche Rijk niet dankbaar genoeg kunnen zijn, uit jam, waterkers, geroosterd j brood, boter en eenige soorten cake. Terwijl wij met deze ingredienten mond en maag in staat stelden, zieh nuttig en aange- naam bezig te houden, overlegden wij ons „plan de campagne" en maakten naar bEste weten, de meest praktische afspraken. Wij kwamen overeen, dat ik den volgenden mor- gen voor het ontbijt stilletjes Ashton zou ver- laten en Billy op den hoofdweg van Wqod- fiord ontmoeten. Hij zou in dien tusschentijd alle mogelijke inlichtingen, betreffende Mau rice en zijn omgeving inwinnea en speciaal scherp navraag doen, of er soma esn beer met een gabroken neus of een sportman met schou- ders van ongelij'ke hoogte, getracht hadden het landschap dezer schoone omgeving door hun aanwezigheid verder op te tooien. ,.Ik zal mijn auto bij jou laten, Billy en een rjjtuig nemen, om naar Maurice te gaan. In- gevai wij er een overhaast gebruik van wil- len maken. hebben wij 'm steeds te onzer be- schiikking."' „Maar", opperde Billy, zouden ze je niet vragen, waar je den wagen hebt gdaten leiding tot een oorlog zouden kunnen vormen. De stembus zal aanstaanden Zondag geopend zijn van 's morgens half negen tot s avonds acht uur. In de stemlokalen heeft de voorzitter van het stembureau ook zeggenschap over de politie. De stem- biljetten dragen in het Franseh en in het Engelsch het opschrift: ..Societe des Nations" en ..League of Nationsen daaronder staat in het Duitsch te lezen: ,,Abstimmungs-kommission des Volker- bundes". Men krijgt een keus uit drie mo- gelijkheden: Men kan stemmen voor het behoud van de huidige rechtsorde (z.g.n. ..status quo"), men kan stemmen voor vereeniging met Frankrijk, of voor ver- eeniging met Duitschland. De vraag zal allicht door onze lezers worden gedaan: wat eigenlijk het Saar gebied is en door wat voor bevolking het bewoond wordt. Geographisch vormt het Saargebied een schakel tusschen Rijnland en Lotharingen, en zoo behoorde het tot het midden der 17e eeuw onbetwist tot het Duitsche Rijk. Maar Lodewijk XIV drong ook hier binnen, hoewel reeds aan het einde dier eeuw Frankrijk weer moest wijken met behoud van Saarlouis (door Vauban gebouwd). Nog volgde er een Fransche periode van 1792 tot 1815, maar toen moest Frankrijk zich uit dit gebied, dat als kolengebied inmiddels veel belang- rijker was geworden, weer terugtrekken, al bleven er sinds dien wel sympathien bij sommigen achter. De bevolking was al vrijwel Duitsch, maar een sterke immigratie uit het overige deel van het Duitsche rijk deed die Duitschgezindheid nog toenemen. Van grensbewoners met veeivuldige en hechte verwantschapsbanden over de grens, werden de Saarlanders, althans in de ,rootere centra, nu voor een niet onbe- angrijk deel Pruisen en zelfs ,,100 Duitschers". Toen dan ook na beeindi- ging van den grooten oorlog Frankrijk een Eoging deed om tegelijk met den Elzas en otharingen ook het Saargebied binnen zijn grenzen te trekken, en zich beriep op de aanwezigheid aldaar van 150.000 Franschen, die dat zouden zijn „de coeur et de volonte" (met heel hun hart en wil) zooals Clemenceau dat uitdrukte, was dat wel zeker sterk overdreven. Sinds 1920 is er een heftige strijd ge- voerd tusschen de Duitsche en de Fran sche politieke en economische machten om de sympathie te winnen van de Saar- bewoners. En het moet gezegd worden, dat daarbij de Reaeeringscommissie van en uit den Volkenoond niet altijd geheel onpartijdig te werk ging. Maar later kwam er een kentering, vooral toen ook Duitschland in den Volkenbond trad. De volksstemming, die a.s. Zondag zal gehouden worden is de eenige, die in het verdrag van Versailles werd bepaald en die nog altijd niet is gehouden. Had Amerika zich indertijd niet verzet. dan zou het Saargebied dadelijk aan Frank rijk zijn gekomen, nu werd de beslissing nog vijftien jaar verschoven. En het is be- grijpelijk, dat er een groot interesse is aan beide zijden voor dit rijke mijn- en indu- striegebied, met een productie van 10 tot ,,Ik zal hun de waarheid zeggen, of ten minste ongeveer. Ik zal zeggen, dat de motor nagezlen moest worden en wij den auto in de garage achtergelaten hebben." Billy keek mjj bewonderend aan. „Jack", lacbte hij, „in jou is een talentvol predikant verloren gegaan." Wij bestelden een rijtuig waarin ik mijn bagage borg; daama gaf ik Billy nog eenige bankbilietten, uit voorzor.g voor mogelijke ge- beurlijkheden, en met een ernstige vermaning om de appelroode Norfolksche schoone niet bet hof te maken, staple ik in het rijtuig en reed in de richting van het buiten van mijn gastvrijen neef, met een mengeling van nieuwsgierigheid en ongeru&theid, wat de komende dagen zouden brengen. Ashtcci zag er uit, als een welgevormd huis, half steen, half hout. Het stond op eenigen afstand van den weg; het was omgeven door een mooien tuin en had hoog geboomte op den acbtergrond. Toen ik door de oprijlaan reed, zag ik twee heeren op een bank in den tuin zitten en toen ik naderbij kwam ontdekte ik, dat een van hen Maurice was. Zoodra mijn rjjtuig voor de deur stllhield, stonier) zij bei- den op en staken het grasperk over om mij te verwelkomen. „Bonjour": zei Maurice, „zeg, ik dacht dat je met je auto zou komcn." Ik gaf hem 'n hand en evenzoo zjjn met- gezel, een gezet man met fleurig gelaat: hij maakte op mij den indruk van een bookmaker, die zijn sohaapjes op het droge heeft, maar het was duidelijk, dat hij mij kende. ,,Ik ben ook met mijn auto gekomen", antwoordde ik, „maar ik heb 'm in Woodford laten staan. Er mankeert iets am den motor, want hij heeft aldoor slecht gewerkt ,,Dat is zoo vervelend met motoren", zei de welgedane bookmaker; ,,elk oogenblik man- keeren ze iets." ,,Heb je den chauffeur meegebracht?" vroeg Maurice, toen er een bediende kwam. om mijn bagage uit het rijtuig te haien. Ik schudde ontkennend mih hoofd. „Neen", zei ik. „Ik vond het ditmaal niet noodig, hem mee te nemen". Dit, zal iedereen toestemmen was vol- 13^ millioen ton steeokool per jaar, en met een bevolking van meer dan 800.000 menschen. Toch is er nog een andere aameiding voor de onrust, \Vant ook in dit gebied hebben sociaiisme en commu- nisme hun aanhangers gcvonden, terwijl bovendien in dit vroeger vrijwei geheel kathoiieke land ook het Centrum een zeer invioedrijke rol speelde en nog speelt. Hitler en de zijnen vonden in het Saar gebied eenig verzet, en hier hebben de oude Duitscne partijen, die eiders geheel verdwenen en opgerost schijnen te zijn, zich nog kunnen nandhaven. Het Saar gebied is dus op dit punt eenigszins te vergelijken met Uostenrijk. Van een be volking, die enkele jaren geleden onge- twijfeid voor een zeer sterk percentage gestemd zou hebben voor terugkeer tot Duitschland, staan nu aanziemijke groe- pen vijandig tegenover het Hitler-regime. iVlerkwaardige opvattingen en zeer uit- eenioopende meeningen worden daar dus aangetroffen. Uitgesioten wordt nog niet geacht de mogelijkneid, dat een groot deel der bevolking zich zal uitspreken voor be- stendiging van den ..status quo", en dus onder het Voikenbonds-regime zal willen blijven. Ook dit zou voor Frankrijk van groote beteekenis kunnen zijn, en zoo zien wij dan dit wonderiijke gebeuren, dat de westelijke buren haast even sterk een stemming voor Frankrijk als voor den hui- digen toestand in de hand trachten te werken. Menschen, die dezer,dagen zich in het Saargebied ophouden, hebben zoo hier en ginds eens het oor te Hiisteren ge- legd, en bijvoorbeeld op een, eenheids- front-vergadering gehoord, hoe er zoo juist een christeiijke volksbond was opge- richt, waarin Kathoiieke en Protestant- sche Saarbewoners zich met nadruk uit- spraken voor den status quo", en dus ook samenwerken met het reeds bestaande eenheidsfront van S. D. A. P. en Commu- nisten onder de leuze „Zu Deutschland, gegen Hitler, fur Status Quo Deze bond is van zeer recenten datum, maar er schijnt daarbij voor velen het verlossende woord te worden gesproken, en een oud moedertje durfde uit te roepen: ,,Oh, krummes Kreuz, was hast du Deutsch land gebracht Elend, Hunger und Thranen Zoo staan wij dan ook in deze wel voor een zeer onzekere toekomst. Men heeft gelezen en ook in illustraties kunnen zien, hoe op het moment in het Saargebied vrij wel alle uiterlijke propaganda is stopgezet. Maar daarbinnen kookt het. Wij zullen nu spoedig den uitslag weten, en hoe die ook uitvailein elk geval zal straks de- wereld verlost worden van een der allerA moeilijkste en gevaarlijkste vraagstukken, die door en na den wereldoorlog aan de orde werden gesteld. Dankbaar mag worden erkend, dat de Volkenbond reeds zeer veel heeft gedaan tot oplossing van dit zoo moeilijk pro- bleem. Wij hopen vurig, dat alles nu en later in goede orde mag verloopen, en dat onze Nederlandsche magistraten en onze Nederlandsche militairen spoedig na een wel volbrachte taak weer hier mogen terugkeeren. komen waar. Misschien is het veroeelding geweest, maar ik meende een glunp van vol- doenicig op het gelaat van mijn neef te zien verschrjnen. „Daten wij in den tuin gaan zitten, of wil je liever thee of iets anders gebruiken?" zei Maurice. „Baradell is naar de stad en blijft daar vannacht; York en L,ady Baradell zijn uit, maar tante Mary is thuis. Weet je niet waar zij is, Vane?" Ds dikke bookmaker streek zijn knevel om- hoog. „Rozen spuiten", antwoordde hij laconiek. ,Miss York is bij haar." Ons gesprek werd afgebroken door het plotselinge verschijnen van de twee dames in kwestie, die van achter een heestergroep te voorschijn traden en naar ons toe kwamen. Tante Mary was een dame van middelbaren leeftjjd, met een kalm gelaat en grijs haar; haar metgezisllin, een groote bevallige jonge dame van ongeveer acht en twintig in een keurig tailor-made costuum. Het was een angstig oogenblik voor mij, want ik vermoedde, dat ik vsrondersteld werd hen beiden te kennen, doch de wijze, waarop zij mij groettea, nam alien twijfel op dit punt weg. „Ik ben blij, dat U kon komen". zei tante i Mary, zonder echter eenig zichtbaar enthou- siasme aan den dag te leggen. ,,'t Gehaurt maar zalden, dat ge U van Donden kunt los- rukken ,,'t Gebeurt ook maar zelden, dat ik zoo'n hartelijke uitnoodiging ontvang", antwoordde ik, terwijl ik haar hartelijk de hand schudde. Zij keek mij eenigszins verrast aan en plot- seling schoot het mij te binnen, dat ik wel een beetje te vriendelijk in mijn optreden was, voor den eehten Northcote. Of tante Mary familie van mij was, bleef mij ten eenecimale onbekend, maar waarsehijn- lijk kende zij mijn dubbelganger tamelijk goed en in dat gaval zou zij zonder twijfel op de hoogte van zijn karakter zijn. Ik moest dus terdege op mijn hoede zijn. Miss York toon- de meer neiging tot vriendelijk zijn. ,,Ik heb gehoord, dat U uw auto heeft medegebracht, mijnheer Northoote. Ik hoop. DE NEDEREANDSCH-BEEGISCHE HAN IKELSBEilPRFi'tLNGEN. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt Woensdagavond De Nederlandsch-Belgische handelsonder- handelingen hebben vandaag te Brussel een einde genomen. De beide delegaties hebben na de plenaire vergadering een communique aan de pers verstrekt, waarvan de vertaling luidt als volgt: „Zooals voor den aanvang van de bespre- kingen tusschen de betrokken regeeringen was overeengekomen, zijn de op 7 Januari met Belgie geopende onderhandelingen voor de vernieuwing van het contingenteeringsaccoord dat 1 Februari a.s. vervalt, vandaag onder- broken. Zij zullen 25 Januari in Den Haag worden hervat. In den loop van de te Brussel gehouden bijeenkomsten hebben de twee dele gaties na een algemeene gedachtenwisseling zich beperkt tot de mededeeling van hun resp. mogeljjkheden en het bespreken van de vraagstukken, die nog op een oplossing wach- ten alvorens een nieuwe overeenkomst kan worden gesloten. Er is overeengekomen, suib-commissies sa- men te stellen met het doel de versehillende kanten der vraagstukken te bestudeeren en een oplossing voor te bereiden, die behandeld zal worden op de plenaire vergaderingen, welke 25 Januari worden hervat. Er zijn drie van die sub-commissies. De eerste zal zich bezig houden met de industrieele contingen- teeringen. De tweede met de landbouwcontin- genteering en de derde met den handel in kolen in beide landen. Gebleken is, dat de te regelen kwesties zekere moeilijkheden opleve- ren, doch de twee delegaties hebben goede hoop tot een compromis te komen, waarbij de essentieele belangen van de beide landen ge- vrijwaard blijven." Tot daar het officieele communique. De moeilijkheden op het stuk van steenkolen. Zoowel van Nederlandsche als van Belgi- sche zijde hoorde ik, dat de beide partijen ern stige moeilijkheden ondervinden om den be staande wederzijdschen export zooveel moge- lrjk te handhaven. Vooral de van Belgische zijde getroffen en verder in uitzicht gestelde maatregel inzake de steenkolenindustrie ma ken een accoord op dit gebied vrij moeilijk. Men weet, dat de Belgen den invoer van cokes die tot dusver vrij was, met ingang van 1 Ja nuari ondergeschikt hebben gemaakt aan het voorleggen van een consent. Met ingang van 1 Februari zal, zooals ik reeds vroeger heb gemeld, de invoer van cokes belast worden met 10 fr. per ton voor de cokes ten behoeve van de metaalindustrie en 15 fr. per ton voor de andere cokessoorten. Deze maatregel valt geheel uit ten nadeele van Nederland, daar, afgezien van het groot-hertogdom Luxem burg, hetwelk zich in Duitschland van cokes voorziet, Belgie alleen uit Nederland cokes invoert. De maandelijksche invoer van deze cokes bedraagt ongeveer 24.000 ton, waarvan 3000 ton uit Sluiskil en de rest uit Neder- landsch-Limlburg. Ook is de Belgische regee- ring van plan de reeds bestaande belasting op den invoer van steenkolen nog te verhoo- gen met 5 fr. per ton. In deze omstandigheden zal het weldra zoo goed als onmogelijk wor den nog Nederlandsche kolen uit te voeren naar Belgie, waar men ze nochtans, vooral in het Ludksche industriegebied, moeilijk kan missen. In den loop van de Brusselsche besprekin- gen is, naar mij uit gesprekken met diverse gedelegeerden is gebleken, alweer de zwakke dat zij groot genoeg is, om ons alien te ber- gen." Ik lachte. „Ik heb het juist tot Woodford kunnen brengen", zei Ik, ,,ea toen geraakte de motor defect. Binnen een paar dagen zal een en ander wel weer in orde zijn, denk ik." ,,'n Aardig smoesje, vindt U niet, Miss York?" lachte sir George Vane, geheel cabe- wust van de waarheid, welke in zijn scherts lag opgesloten. ,,Nu, 't komt er niet op aan", viel Maurice hierop in. „Je zou den wagen toch niet ge bruiken, als hij hier was. Wij gaan morgen op jacht, overmorgen is er een tuinpartijtje bij Cuthberth en den volgenden dag cricketwed- strijd; daar moet Berty revanche halen." „0..., cricket", zei Miss York minachtend, Bertie is dol op cricket. Speelt U het ook, mijnheer Northcote?" ,,Heel weinig", zei ia ernstig en ik hoorde Maurice in zichzelf lachen. Er klonken nu voetstappen in de oprijlaan en wij keken alien op. ,,'t 13 Bertie met Lady Baradell", zei Miss York: „ik hen nijuwsgierig te hooren, waar zij geweest zijn." Ik herinnerde mij plotseling, den beteekenis- vollen grijns, waarmede Maurice den naam Baradell had genoemd, toen hij bij mij in Park-Lane op bezoek was; daarom nam ik de nader oijl mender met oegrijpelijik. belang- stell'ng en nauwkeurig op. Bertie was, zooals ik begreep een broer van Miss York; hij was naar mijn schatting der- tig jaar en ik vond hem het zuivere type van een militair. Om zijn gezellin te beschrljven zijn enkele woorden meer noodig. Groot en bevallig was zij en zij kwam naar ons toe, met die eigenaardige, bijna onbe- schaamde zelfvoldaaoheid, welke moots vrou- wen meestal aan den dag leggen. Ontegen- zeggelijk was zij mooi, doch in vergelijkmg met Mercia (ik vergeleek tegenwoordig in- stinctmatig iedereen met Mercia) was het de schconheid van het vuur tegenover die van den zonneschijn. Vuur scheen werkelijk een zeer passende vergelijking voor Lady Baradell. Het glinsterde in haar wondermooie bronzen haren, het smeulde op gevaarlijke wijze in het Pijn in rug en lendenen? Dar lastige gevolg van een zit- tend leven behoefl Uw dag niet te bederven of U belet- Nederlandse'i jel yjj le gaan. Neem daar- rodvc> voor 'n "AKKERTJE" en Ge zijt geholpen. Neem AKKER- CACHETS in htos, ze komen telkens van pas bij Hoofd- fijn, Kiespijn, Zenuwpijn, heumatische pijnen, enz. Gebruik dus voortaan uitsiuitend t Volgens recept van Anothe'ier On (lug. Med.) kant van de Nederlandsche steenkolenpositie, welke hoofdzakelijk een gevolg is van het ge- mis aan overleg en samenwerking tusschen de staatsmijnen en de particuliere mijnen in Ne- derlandsch Limburg, tot uiting gekomen. De Belgen, die een compacte belangengroep vor men, moeten het in die omstandigheden bijna altijd van de Nederlandsche steenkolenprodu- centen winnen. TROEPEN IN HET SAARGEBIED BLIJVEN WAARSOHIJNLIJK TOT BEGIN APRIL. Naar het Hbld. meldt, is het zeer waar- schijnlijk, dat ingeval het Saargebied zich Zondag a.s. in meerderheid voor aansluiting hij Duitschland uitspreekt, de buitenlandsche troepen met inbegrip van de Nederlandsche, tot begin April in het Saargebied zullen blij ven. Verwacht wordt, dat tegen dien tijd de officieele overdracht van zaken aan de Duit sche overheden dan haar beslag zal hebben gekregen. BEBOUWING WIERINGERMEER. Toestand per 1 Januari j.I Op 1 Januari j.I. was er van de ciTca 18000 H.A. grooten Wieringermeerpolder in cultuur gebracht ongeveer 11500 H.A. Hiervan was voor akkerbouiw ruim 5000 H.A. beschikbaar. Van deze oppervlakte is geoogst dertien mil lioen K.G. zaad. Tevens werd er vijftien mil lioen K.G. hooi gewonnen. Dank zij het gunstige weer in de oogst- periode, kon alles op tijd ondergebracht wor den. Wat verder de uitibreiding der bebouw- de kommen aangaat, daarin is niet veel ver- andering gekomen. Vanwege de directie werd niet aanigebouwd, alleen een beetje particu liere bouiw kon gecomstateeid worden. Buiten de kom echter werd de bouiw van boorenbehuizdngen kracihtig ter hand ge nomen. Zoo staan er nu bijna geheel voltooid 115 boerderijen, zoodat vordg jaar circa 42 nieuwe gebouwd zijn. Van deze hoeveelheid zijn er thans 40 uitgegeven. Nu is het dus niet alleen meer de cultuurmaatsdhapprj, die den landlbouiw drijft, maar daamaast kexmen oak particuliere ondernemers. Enkelen daarvan zijn reeds gearriveerd. VERLAGING ZIEKTEWTTTPREMIE. Gelijik indertijd reeds is aamgekondigd zou de ziektewetpremie met ingang van 1 Januari 1935 verlaagd worden tot 2 pet. Uit het feit, dat het K. B., waarbij de premie voor de diepe bruin van haar oogen, met die eigen aardige goudgetinte irissen. Haar onbehoor- lijk, gewaagd costuum vea gevlamde stof was in volmaakte overesnstemming met haar uiterlijk. „En dus heeft de groote man zich over ons ontfermd", sprak zij met langzame, muzikale stem. „Was Londen zoo vreeselijk warm, mijnheer Northcote „Ik schijn een onverdiende reputatie te ge- nieten", verweerde ik mij. Lady Baradell trok haar wemkbrauwen op en keek glimlachend rend. ,,Saul onder de profetenf" riep zij. .Mau rice, wat is er met hem gebeurd?" Ik wachtte het antW'Oord van Maurice met eenigszins boosaardig genoegen af. „Ik weet het niet", sleeptongde hij. „Ik heb het hem een paar dagen geleden ook al ge- vraagd en toen zei hij, dat men aangenaani moet zijn, als de gelegenheid zich voordoet,. al was het alleen maar voor de variatie." Hierop volgde een algemeen gelach, dat ech ter plotseling werd afgebroken door het geluicf. van een gong. „Tijd voor toilet maken", kondigde tante1 Mary aan. ,,Och hemel, wat gaat de tijd toch Wij gingen alien naar het huis en Maurice stak zijn arm door den Aiijnen alsof hij mijn trouwste vriend was en zei, dat hij mij foavdn zou brehgen en mij mijn kamer laten XSe~>. Het was een groote, vriendelijke kamer, die op den tuin uitkeek. „Deze zal wel naar je zin zijn, denk ik", zei hij. ,,Niemand zal je hier storen; alleen de heer en mevrouw Baradell hebben een kamer aan het einde van de gang. Ik hoop, dat er voor een en ander goed is gezorgd." „Ja, dat zal wel in orde zijn", zei ik, „wel bedankt." „Om acht uur gaan wij aan tafel", zei Mau rice, terwijl hij de deur uitging en haar ach ter zich sloct. Ik kleedde mij langzaam en zorgvuldig en liet onder dit belangrijk werk alle gebeurtenissen sinds mijn aankomst nog eens de revue passeeren. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1