ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN ^/erkouden No. 9245 WOENSDAG 9 JANUARI 1935 75© Jaargang Binnenland Feuilleton De man van Nergenshuizen EERSTE BLAD AMBTENARENGERECHT TE 's GRAVENHAGE. BURDEMEESTER VAN ALBURY NAAR ONS LAND. BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN. v wmmar.*.- rv; vw -ntwyxyy*! +rj*ttc»nkm*UKJi.Tmn MtKXif WjawTMMUmK- 41 xwm? i -flpnmni ■wawwiwiwhwihi whwimnn» NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige ianden 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bultenland alleen by vooruitbetaling. UitgeefsterFlrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 88150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVac 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0.2&. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekecd. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen vermtnderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6£n dag voor de nitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE G EZONDHEIDSTQESTANI) VAN DE KONINGIN. Reeds geruimen tijid doen in de residentie geruchten de ronde omtrent den gezondheids- toestanid van H.M. Koningin WiLhelmina. Met name neeimt mem het als vaststaamd aan, dat de vorstin binnenkort een operatie zou hebben te ondergaan, en zelfs weet men te vertellen, dat daarvoor reeds een ventrek in het Paleis Huis ten Bosch, waar de Koningin en de Prin ses nu aJ maanden lang vertoeven, in gereed- lieid zou zijn geforacht. Wij zx>uden aldus de Arnhemsche Courant, van deze igeruchten geen melding hefbben gemaakt, ware het ndet, dat thans Engelsdhe bladen het beriobt van een spoedige operatie van H.M. de Konicigin lamceeren. Van zeer ibevoegde zijde verzeker- de men 't blad nu, dat deze gerudhten van alien grond ontbloot zijn en dat er geen sprake van is, dat onze Koningin een operatie zal moeten ondergaan. Wei heeft de gezondlheidstoestand van onze vorstin en met name haar zenuwigestel, zeer geleden onder de zware schokken die zij het vorige jaar door het overlijden in een korte spanne tijds van Haar Moeder en Haar Ge- maal heeft moeten doorstaan. Juist in den laatsten tijd echter is, zoo verzekerde men het blad, de gezondheidstoestand van de Ko ningin zeer verbeterd en zij voelt ziclh thans vodlkamen wel. EEN GIFT VAN H.M. DE KONINGIN. Van H.M. de Koningin mochit het bestuur van de vereeniging tot instandihouding van een fonds voor Nederlandsche Beeldende Kun- stenaars en hum weduiwen en weezen 'n aan- elenlijke gift ontvangen, welke in deze voor beeldende kunstenaars zoo moeilijke tijden dufldbel welkom was. KEN FILMBIOGRAFIE VAN PRINSES JULIANA. Als venvalg op Neerlands Oranjefilm is thans een film betreffende het leven van Prinses Juliana vervaardigd, waarvan gister- avond in besloten gezelschap een vertooning is ge even. De film is samengesteld door de HAVO- anderneming uit een groot aantal opnamen van nationale gelbeurtenissen, welke H. K. H. in den loop der jaren heeft bijgewoond en welke destijds door de N.V. Profilti werden vereeuiwigdvoor zoover uit de eersbe levens- jaren van de Praises nog geen films waren verkregen, zijn een aantal fobo's uit die jaren kiekjes waanvan er versdheddene nog on- bekend zijn voor het publiek daarin inge- lascht, terwijl het geheel in dhroniologische voXgorde is gezet en muzikaal is geillustreerd. Zoo zien wij de doopplechtighedd op 30 April 1909, de Prinses als balby, als opgroeiend kind, ate studentewe omtmoeten haar verder op di verse bezoeken door Nederland, hij de weer- macht, bij de installable van het Nationaal- Crisis-comitd, bij de hulde in het Stadion, bij de ter aarde bestellimg van Haar Gnootmoeder en van Haar Vader; tezamen met de Koningin bij diverse gelbeurtenissen en tenslotte o.m. hij de opening van het nieuwe hoofdkwartier van de Nederlandsche padvinders. iDe vertooning van deze interessamte film, die over eenigen tijd in het openbaar zal ge- edhiieden duurt ongeveer 5 kwartier. MINISTER KALFF ONGESTELD. Naar gemeld wordt is de minister van wa ters taat, ir. J. A. Kalff, lijdende aan een aan- val van griep, iwelke met een niet onbelang- door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 27) (Vervolg.) „Prachtig", kondigde hij aan. ,,'t Is zoo good als dicht. ,,Dat is het resultaat van een gezond gestel en zedelijke levenswijze. Van- daag zullen wij het verband er nog omlaten, alleen maar voor de zekerheid, maar morgen kan het er af." ,,Laat ik dan, voor je het nieuwe verband legt, esrst een had nemen", zei ik. ,,Zeg, wat ik zeggen wilde, kan jij chauffeeren?" Billy knikte. ,,Ik heb het zeer veel gedaan. In Buenos-Ayres rijdt allds auto tegenwoor- dig." ,rDan moet je mij er vandaag heenrijden. Ik ben geen professor in het chauffeeren en met dezen arm heb ik een grondig excuus." „Laat het maar aan mij over", zei Billy rustig. Wij namen ieder een bad, waama Billy mijn arm verbond en ik beloonde zijn vrien- delijkheid, door hem mijn scheergereedschap te leenen. De emotie van de keukenmeid over het verdwijnen van Milford deed aan het be- reiden van een uitstekend ontbijt geen schade en wij deden het overvloedig eer aan, doch Billy, die sterk onder den indruk van de luxueuse schotels was, het meest. Het was inmiddels tien uur geworden. Om half elf was de auto besteld. Ik stak een pijp op en benutte den tijd, dien ik nog over had, om naar beneden te gaan en te kijken, wat er van mijn personeel was overgeschoten. Ik be- gon te vreezen, dat met het oog op de laatste gebeurtenissen, zoowel de keukenmeid als het kamermeisje hun dienst zouden opzeggen of wegloopen, terwijl ik weg was en dit was een treurspel, dat ik vast besloten had, zoo mo- gelijk, te voorkomen. Zij waren beiden in de keuken en met de wetenschap, dat een vlugge aanval het beste verdedigingsmiddel is, opende ik terstond het vuur. rijike temperatuursverho'oging gepaard gaat, i zoodat hij althans deze week niet in staat zal zijn, zijn werkzaamheden aan het departement te hervatten. Bij beschikkimg van den minister van Justi- tie is aan den heer W. Drop te Rotterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het amlbtenarengerecht te 's Grajvenhage en is bepaald, dat het aantal leden van dat gerecht voorloopig met een wordt vermtnderd. BOTER EN MARGARINE. Naar de N. R. Crt. vemeemit, zal het per centage boter dat krachtens regeeringsvoor- schrift in de margarine moet worden ge- mengd zeer binnenkort van 25 worden ge- bracht op 15 pet. Zooals onlangs is gemeld, zou de burge- meester van Albury, die op het oogenblik in Indie veirtoefi, het voomemen koesteren dit jaar naar ons land te komen. Thans kan het Hbl. met vrij groote zeker heid mededeelen, dat de heer Wough in Juli a.s. Nederland zal bezoeken. ONDERHANDELINGEN MET BEXGIE BEGONNEN. Maandagmorgen zijn, meldt het „Handels- blad", te Brussel de economieche beprekingen tusschen Nederland en Belgie begonnen. Zij zullen vermoedelijk tot Woensdag duren en dan onderbroken worden om later te 's-Gra- venhage te worden voortgezet. De Belgische delegatie, die onder leading van den heer Sue- tens staat, telt voorts onder haar leden de heeren Verboom, van het Belgische departe ment van buitenlandsche zaken, Hespel, van het ministerie van landhouw, en van Iseghem, handelsattach^ van het Belgische gezantschap te 's-Gravenhage. Wg hebben den indruk gekregen, dat de Belgische regeering ten aanzien van de be- scherming van den landbouw, die naar men weet, in het middelpunt dezer besprekingen zal staan, nog niet definitief positie heeft ge- kozen, zoodat men eigenlijk nog niet precies weet, wat men de Nederandsche gedelegeer- den moet voorstellen. Handel en nijverheid toesdhouwen de tot dusver gevoerde landlbouw- politiek als een der ernstigste hinderpalen voor de uitlbreiding van den Belgischen ex port en eischen, dat het landlbouw-protectio- nisme hinnen redelijke grenzen zal worden teruggehracht. Zij vinden hierlbij steun in het departement van Buitenlandsche Zaken en in dat van Handel en Nijverheid. IMaar het ministerie van landbouw, dat zich tot dusver tegen deze edsehen met kracht heeft verzet, schijnt ook thans nog niet tot noemenswaardige concessies toereid te zijn. Onder deze omstandigheden acht men het in goed ingelichte kringen te Brussel zeer twij- feladhtig of de Nederlandsch-Belgische onder- handelingen tot een voelbare verbetering van het wederzijdschie handelsverkeer zullen lei- den. Ook in de kringen van de Nederland sche delegatie, zijn, naar ons heden gebleken is, de verwachtingen niet al te hoog gespan- nen. Maandagmdiddag hooid onze gezant, jhr. mr. Tjarda vaa Starkenborgh Stachouwer, den Nederlandschen gelegeerden in het gezant schap een noemmaal aan. DE ONDERWIJZERSOPLEIDING. De Oommissie van voortoeireading uit de Tweede Kamer, in welker handen het wets- ,,Dat is een lastig geval met Milford", ze* ik. ,,Het lijdt geen twijfel, dat de goede man 't in zijn hoofd heeft gekregen. Ik zal nog dazen morgen een onderzoek instellen en ik verwacht, dat wij hem spoedig zullen vinden, maar inmiddels weet ik nog niet, wat ik zal doen. Na hetgeen wij hebben ondervonden, zou ik niet gaarne een nieuwen huisknecht nemen, zonder de strengste inlichtingen in te winnen. Zouden jelui samen op het huis wil- len passen, zoolacig ik afwezig ben? Ik weet heel goed, dat het niet gemakkelijk is en daar- om zou ik jelui dubbel loon willen betaien, als het jelui aannemelijk voorkomt." Mijn royaal aanbod bleek succes te hebben. Beide vrouwen verklaarden zich bereid en in staat, om het vraagstuk op te lossen. De keu kenmeid ging zelfs zoover, te verzekeren, dat zjj alles in het werk zou stellen, om het een heer, zooals ik was, naar den zin te maken. Zij schenen bijzonder verlangend, om nog ver der over de verdwijning van Milford uit te weiden, doch ik ging, onder voorwendsel, dat ik mijn koffer aog moest in orde maken, vlug de trap op naar de hal, waar ik Billy vond, die de marmeren pilaren aan 't bewonderen was. „Dat hutje zal esn lieven duit gekost heb ben", zei hij critisch. ,,Ik zou wel eens willen weten, hoeveel inkomsten die Northcote heeft." „Nu, het is vierhonderd pond per jaar min der dan het was", zei ik, terwjjl ik met vol- docning op mijn gordel klopte. „Kom, ga mee naar boven en help mij de riemen van mijn koffers vastmaken." Wij waren juist met ons werk klaar, toen wij de auto hoorden voorrijden en toen ik uit het raam keek, zag ik den trouwen Simpson uitstappen. „Hij zal de koffers wel in de auto dragen, Billy. Doe maar geen moeite." Ik ging naar beneden om den chauffeur mijn bevelen te geven en terwijl een en ander in den wagen werd gezet, nam ik twee van de beste jassen van Northcote mede; een voor Billy en een voor mij. ,,Hoe loopt de wagen, Simpson?" vroeg ik, toen de chauffeur klaar met laden was en de deur beleefd voor mij open hield. ,,Zeer goed, mijnheer", antwoordde hij be- ontwerp inzake de nieuwe regeling van de ondeiwijzersopleiding gesteld was, heeft ver- slag uitgelbracht. Een der voomaamste be- palingen van dit wetsontwerp is een splitsing van de onidenwijslbevoegdiheid in twee deelen: een volledige, die verkregen wordt na een vijfjarige opleiding en e4n, speciaal voor on- derwijizeressendie verkregen wordt na een driejarige opleiding en die slechts bevoegd- heid geeft om in de laagste twee klassen les te geven. In haar eonclusie schrijft de oommissie, dat vele leden tegen het ontwerp emstige bezwa- ren hadden en het, deels uit financieele over- wegingen, deels op grond van de overtuiging, dat de speciale driejarige onderwijzeressen- opleiding uit den booze is, voorhands moeilijk zouden kunnen aanvaarden. Daartegenover stonden andere leden, die zich met de strekking van het ontwerp zeer wel konden vereenigen. Zij vertrouwden, dat door gemeen overleg de hoofdstrekking van het ontwerp, 'n heperking en tevens verbete ring van de onderwijzersopleidmg, zal worden hereikt. In zijn antwoord op deze samenvatting be- strijdt minister Marchant de aangevoerde ern- stige hezwaren. Het landsbelang eischt, dat geen gelden uit de openlbare kassen worden besteed om meer onderwijzers op te leiden, dan voor het onderwijs noodig zullen zijn; het landsbelang eischt tevens, dat de onderwij zers, op wie in een moeilijke toekomst een zeer zware taak zal komen te rusten, zoo goed mogelijk worden opgeleid. Vele vreemdelingen moeten verdwijnen. Het R. N. schrijft: (Het gelaat van dezen tijd is niet vriendelijk en dat kan ook moeilijk anders wanneer een worgende hand van de crisis zich om de keel klemt. Daardoor kan zelfs Nederland niet meer zoo gastvrij zijn tegenover vreemdelin gen als spneekwoordelijk was in het verleden. (Duizenden Nederlanders zijn werkloos. Hon- derden buitenlanders hebben hier wel werk. Nu de ianden tegenwoordig in de eerste plaats aan zdchzelf denken en het land zooveel mo gelijk afsluiten voor buitenlandsche elemen- ten voor zoover daar geen behoefte aan is, is ook de Nederlandsche Regeering er toe overgegaan de eigen landgenooten in Neder land te Ibeschermen tegenover vreemdelingen. Zoo is er de wet gekomen, volgens welke de vreemdeling een vergunning noodig heeft om hier te mogen werken. Op I Januari is deze wet in werking getreden. De aanvragen om ver'guruling zijn zeer tal- rijk geweesit en Rotterdam is de eenige groote gemeente die op 31 December gereed was met het uitlbrengen van advies aan den Minister op al de ingekomen vragen by de Arbeids- beurs aldaar, Amsterdam, Den Haag, Utrecht, enz. zijn nog met het onderzoek van de aan vragen bezig. Het ministerie is uit het heele land met aanvragen 14.000 in totaal overstroomd en daar alle gevallen stuk voor stuk moeten wiorden becordeeld, is er in tal van gevallen een voorloopige beslissing genomen. Vele vreemdelingen hebben een vergunning gekre gen, volgens welke zij nog een paar maanden kunnen blijven werken. Die voorloopige be slissing lijfct dikwijls verontrustend. Wan neer een vreemdeling, die reeds 25 jaar in Nederland werkt, slechts een voorloopige ver gunning krijgt voor een paar maanden, dan voelt hij zich toch niet veilig, maar het schy'nt niet de bedoeling te zijn dergelijke menschen uit hun betrekking te zetten, waarin zij reeds hebben gejuhileerd. Het Ministerie heeft met het geven van een voorloopige vergun- leafd. „Ik heb 'm gisterenmiddag goed na- gezien en. ik geloof niet, dat U ergens last mede zult hebben. De benzinetank van aeh- teren is gevuld." „Mijnheer Logan zal sturen", zei ik. ,.Ik heb mijn arm bezeerd." Billy, die al achter het stuurrad zat, onder- zocht even de hefboomen, vroeg daama nog een en ander aan Simpson, schakelde den stroom in en liet de auto zachtjes over de straat glijden. ,,Goddank, dat wij weg zijn", zei ik met een zuchtje van verlichting. „Ik begon juist ge- noeg van Park-Lane te krijgen." Hij glimlachte en nadat hij keurig voor een razende autobus was uitgeweken en een an dere den pas had afgesneden, reed hij den Knightbridge op, nog voor de verontwaardigde chauffeur van de laatste kans had ons een vloek na te zenden. „Zijn wij niet op den verkeerden weg?" vroeg Billy. ,,Hoe luidt het programma?" ,,Ik moet eerst een telegram aan Maurice zenden", zei ik; „dan gaan wij een beetje uit- rusting voor jou halen. Wat dunk je van Hajrrod?" „0, Harrod is best", zei BOly. ,,Ik ben niet ydel." Hy draaide de Napier naar links den Bromp- tcnroad op en stopte voor het prachtige ma- gazijn. Toen wij door de draaiende tochtdeu- ren gingen, overhandigde ik hem een bundel- tje bankbiljetten. ,,Koop maar, waar je zin in hebt, Billy en stop het in den wagen. Ik ga even telegra- feeren." Mijn telegram aaci Maurice bevatte de vol- gende woorden: ,,Doe geen moeite my van den trein te halen. Ik kom met de auto. Ben tegen etenstijd aanwezig. NORTHCOTE." Nadat ik het had verzonden, kocht Ik een goede kaart van Essex, Suffolk en omstreken en ging toen Billy opzoeken. Ik cntdekte hem in de overhemdenafdeeling en ondergoederenmagazyn. Een bediende met ninig echter even den tijd voor een bezonken oordeel voor een definitieve beslissing. Intusschen, al is de Regeering soepel met de toepassing van deze nieuwe wet, zij geeft toch niet teveel toe aan sentimenteele over- wegingen en staat op het standpunt, dat wanneer er in een betrekking voor een bui- tenlander een gelykwaardige Hollandsche werkkracht kan worden aangesteld, dan gaat de Hollander voor. Dan krijgt de vreemdeling geen vergun ning om te werken en wanneer hij dan zonder middelen van bestaan koimt en zich bij Maat- schappelijk Hulpbetoon moet vervoegen, dan zit er niets anders op voor deze vreemdeling dan in zijn eigen land bij Maatschappeiy'k Hulpbetoon aan te kloppen, want de uitgaven van dezen dienst bedragen bier reeds zoovele millioenen, dat men in dezen tijd er niet aan kan denken ook niet-Nederlaniders te onder- steunen. Die worden tenslotte als zijnde zon der middelen van bestaan over de grens ge zet. Dat is de harde consequentie van deze wet. Het gelaat van dezen tijd is niet vriendeiyk. De wet treft niet alleen eenvoudige arbei- ders, doch ook directeuren van naamlooze vennootschappen, die in den zin der wet ook wenknemers zijn (van de naamlooze vennoot- schap). Dergelijike directeuren, die niet de Nederlandsche natlonaliteit bezitten, hebben ook een vergunning noodig en wanneer de Regeering meent, dat op de plaats van dezen directeur even goed een Hollander kan zitten, die voor de funotie even geschikt is, dan moet ook de directeur van vreemde natlonaliteit plaats maken. Dit geldt o.a. ook voor agen- ten van scheepvaartmaatschappijen, wanneer men meent, dat even goed een 'Hollandsche reedery het agentschap kan waamemen. De Regeering wil haar landgenooten in dezen tijd niet laten verdringen door buiten landers. Er zijn in Nederland 120.000 vreem delingen van wie 40.000 Duitschers, docb in Duitschland zijn maar 18.000 Nederlanders, van wie er 10.000 werkloos zijn, die op den langen duur op kosten van Nederland komen. De Regeering meent dus, dat zeker in Nederland de Hollander voorgaat en daarom kan zelfs de Minister van Economische Zaken beslissen, dat een buitenlander hier geen eigen zaak mag beginnen, wanaeer daaraan econo- misch geen behoefte bestaat. Voorts kan van de wet ook gebruik worden gemaakt om on- gewenscbte vreemdelingen te weren de wet is vooral ook van belang voor de toekomst! of thans uit het land te zetten. Buiten landsche Zaken en Justitie bemoeien zich daarom ook met de toepassing van de wet en onder die omstandigheden is het begrijpeiyk, dat niet direct op 1 Januari alle beslissingen konden zijn genomen, terwijl trouwens de ad- vdezen op alle aanvragen nog niet waren bin- nengekomen. Men komt voor moeilijke gevallen te staan. Er zijn Hollanders, die nog ee.n pleegkind hebben uit den tijd, dat Oostenrijksche kin- deren naar Nederland werden gestuurd om hier op te stenken. Het is nmuner de bedoe ling geweest, dat deze kinderen (hier zouden blijven. Er zijn er toch gebleven of ze zijn teruggekomen en die kinderen zijn nu groot geworden, hebben haer een betrekking gevon- den, maar ze zijn Oostenrijker of Oostenrijk- sohe. Wat moet men nu doen als de Hol lander voor gaat? Er zijn hier ook verscheidene Joodsdhe emi- granten uit Duitschland, een apart probleem. In hun vaderlanid zijn deze menschen niet wel kom. Ze zijn destijos naar Nederland ge- vlucht. Het is niet de bedoeling geweest, dat ze hier zouden blijven, maar ze kunnen niet direct weg, zijn hier een poosje geholpen, met wat geld begint de vader van zoo'n gevlucht emstig gelaat was bezig een grooten lederen koffer vol te paikken. „Heb je gevonden, wat je zocbt?" infor- meerde ik. „Billy knikte: ,,Zij doen bun best!", zei hij vriendelijk. ,,Niet het soort, dat ik gewend ben, maar toch goed genoeg voor de provia- cie." Het gezicbt van den bediende was een stu- die, maar wij hadden geen tijd er ons in te verdiepen, want er waren nog verschillende artikelen noodig, zooals een spons, tanden- borstel en dergelijke kleine onmisbaarheden om de uitrusting te completeeren. Toen wij alles bij elkaar en in den nieuwen lederen kof fer hadden gepakt, gingen wij naar de auto terug en plaatsten den koffer bij de andere bagage. Nadat wij onze plaatsen hadden in- genomen, nam Billy het stuurrad ter hand en spreidde ik de kaart op mijn knieen uit. „Vooruit maar", zei ik, ,,langs de bank en dan het West-End in." En met vroolijk getoeter, aanvaardden wij onze reis. XIII. Precies half vijf reden wy de buitenwijk van Woodford binnen. De wagen had prachtig ge- loopen; met uitzondering van een kleine bot- sing met een groentenkar in de buurt van Chelmsford, was onze reis een eentonig suc ces geweest. Wij hielden stil voor ,,de Ploeg", een ouderwetsche, degelijke herberg in het centrum van het stadje. Er hing een rood en wit uithangbord, dat den automobilisten reeds van verre aankondigde, hier te stoppen, want dat er een Garage" ter beschikking stond. ,,Dit ziet er nog al fatsoenlijk uit", zei ik. ,,Als het buiten van Maurice niet al te ver hier vandaan is, zou je het best hier je intrek kun nen nemen." Wij reden met de auto het binnenplein op en stapten uit; onze bagage lieten wij er in en gingen de gelagkamer binnen. Er zaten twee mannen in een hoek met elkaar te praten en een juffrouw van middelbaren leeftijd voer- de de heerschappij over het gebied, dat in der gelijke inrichtingen met den naam ..buffet" bestempeld wordt. ASPIRIN oefent een gun- stige invloed uit op de circulatie van het bloed, verwijdt de kleinste bloed- vaten en bevordert zo de bloedsomloop. Vandaar L J zijn Aspi ri n-tabletten bij r. verkoudheid onontbeeriijk. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandouisjes va» 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 c4s- (In^ez. Med gezin een handeltje, de kinderen gaan in be trekking tegen een laag loon, omdat alle beet- jes voor het gezin helpen. Wat moet men met deze menschen doen? Terug kunnen ze niet, maar de kinderen hebben bier betrekkin- gen, die ook Hollanders zouden kunnen be- zetten en Hollanders gaan voor. Men komt voor pynlijke gevallen te staan en moeilijke gevallen. Er zijn buitenlanders, die men een vergunning iwil onthouden, die een contract hebben met de firma, waar joj werken, volgens hetwelk zy sledhst kunnen worden omtslagen met een opizeggingatermijn van drie maanden. Wanneer de aangevraag- de vergunning dus is geweigerd, zou de firma drie maanden salaris moeten uitbetalen en daarmee zjou de firma worden gedupeerd. Het is trouiwens reeds voorgekomen, dat een werk- gever op 31 December jl. bericht kreeg, dat aan een van zijn arheiders een vergunning is geweigerd Maar de arbeider, die per week wordt hetaald, kan pas Zaterdag by bet uit betalen van het loon met een week worden opgezegd. Een vreamd geval. Zoo doen zich allerlei moeiiykheden voor. Wat moet er bq- voorbeeld gescbieden met een buitenlander, die met een Hollandsche vtouw is getrouwd? Het schynt, dat men in zulke gevallen een vergunning niet weigert, omdat daardoor ook de 'Hollandsche vrouw zou worden gedupeerd, doch men heeft toch even weer voor een pro bleem gesitaan. Met alle aanvragen am vergunning krijgt men nu echter een aarddigen indruk van het aantal buitenlaniders, dat in ons land werkt, al dient men er rekening mee te houden, dat de wet niet alle bedrqven omvat doch 21 be- drijiven. Kantoorhedienden, indien niet op banken of bij zaken in effecten, en dienst- boden vallen er bijvoorbeeld buiten. Ook eigenaren van zaken (geen N.V.) Het is ook wel gebleken, dat hier lang niet uitsluitend Duitschers zijn. Er zijn ook bijrvoorfbeeld Tta- Ik nam mijn hoed voor haar af en bestelde twee whiskies. „Kent U misschien Asbton, het buiten van mijnheer Maurice Eurnivall ,,Ashton!" herhaalde zij. „Ik beb dec. naam wel eens gehoord; 't moet hier ergens in de buurt zijn. Ik denk, dat de veldwachtex het U wel kan zeggen. Mijnheer Rowe! deze heer zou graag willen weten, waar Ashton is" Een van de mannen in den hoek keek op. „U behoeft niet ver te loopen", sprak hij „Recht de stad door en dan links af den heu- vel af. De poort van de oprijlaan is aan de rechterhand." Ik bedankte hem en noodigde hem uit een glas met cas te drinken, hetgeen hij met vrien- delijke bereidwilligheid aannam. Voor een veldwachter zag hij er nog al schrander uiL ,,Kan ik hier voor eenige dagen een slaap kamer krijgen?" vroeg Billy terloops. „Ja, dat zal wel gaan, mijnheer", antwoord de de dame achter het buffet. ,,Ik zal mijn heer Martin even roepen." Zij ging de deur uit en kwam eenige oogen- blikken later terug met den herbergier; een voor zijn soort zeer tenger man met bakke baarden en zonder colbert. Billy herhaalde zijn verzoek en ontving be richt, dat er ruimte genoeg was en of wij maar mede naar boven wilden komen. Een wenteltrap voerde cas naar de bovengang. ,,'Dit is Een mooie ruime kamer", zei hij, terwijl hij een deur aan de linkerhand opende. ,,'t Is aan de hoofdstraat ook een moos uitzicht." ,,'t Is goed", zij Billy. „Als er een op- stootje, of een paar vechtende bonden zijn of een paard op hoi of iets dergelijks, is het al tijd een mooi uitkijkje. Enfin ik zal 'm itr ieder geval nemen." ,,Kunt U ons thee met lets er hy bezorgen? vroeg ik. De herbergier ik vergat nog te zeggen dat er een permanente glimlach om zijn mond speelde, die op den duur een gevoel van mede- lijden opwekte de herbergier dan, knikte ,,Zekerlijk, mijnbeer. Ik zal het in de eet- zaal laten opdienen. Dezan kant, mijnheeren.'" (Wordt vervolgd.v

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1