cMbois unite tondea Sport TER NEUZEN, 7 JANUARI 1935. IN ST ALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN KOUDEKERKE. HOEK. SAS VAN GENT. WESTDORPE. WALSOORDEN. Loop der Bevolking over 1934. VOETBAL. Het voordeel van de voorzichtiger Ameri kaansche methode is, dat men met met de miggegraat van den staat experimenteert, zoodat niet het geraamte hoeft aangetast te zips, ais het experiment misloopt. Men ver- geiijke daarmede b.v. den toestand in Duitsch- land, waar de proefnemkig met den staats- vorm, en de vele sentimenten, ondergrondsche stroomingen enz., welke daardoor in beweging zijn gebracht, het oeconomische herbouwings- werk dat ermee bedoeld was, ondermijnen en vertroebelen. Men ziet nu in Amerika een ieerzaam tafe- reeL Aan de rechten der constitutioneele in- stellingen is niets veranderd. De constitutio neeie lichamen doen echter al hun best, zich zooveel mogelijk naar de behoeften van het beleid van den president te plooien. Het is het bekende verschijnselAis een regeering werkelijk weet wat zij wil en vertrouwen daarvoor vermag te wekken, dan zijn parle- meztten meegaande genoeg. Dat blijkt nu zelfs ten opzichte van het Amerikaansche Congres, dat van ouds eens, uit traditie ach- terdochtig en eigenzinnig lichaam, een bolwerk van vastgeroeste begrippen, en rijk aan leden met zeer individueele denkbeelden is geweest. Het is waar, dat Roosevelt totnogtoe zich een meester heeft getoond in het bespelen van dit uitermate moeilijke instrument, en onge- past heeft dingen door te zetten, die al te zeer tegen bovenbedoelde begrippen zouden met Doos 20 ct Tube 40 en 60 ct. (Ingez. Med.) Hitler, de volkstribuun, de autocraat, is dan, naar van vele kanten is gemeld, door een terughoudende, zwijgecide of bijna zwijgende menigte gereden. Langs den weg de Janus- achtig geschaarde bewaking; boven hem het luchtruim „abgesperrt". En om hem heen de luguberste stilte die er wellicht ter wereld bestaatJ: De stilte rondom het absolute staatshoofd, dat slechts ais afgod der menigte blijvend kan bestaan, en dat slechts in den roes van het gejuich kan tieren. NED. HERV. KERK. Beroepen te Vrouwepolder (toez.) de heer H. M. J. van Duyne, cand. en hulpprediker te Ter Neuzen. P. T. T. Bij Kon. besluit van 31 December is met in- gang van 1 Februari aangeiwezen ais direc- teur van het post- en telegraafkantoor te Alk- maar, de referendaris der P.T.T. de heer H. A. Pabbruwe, thans adjunct-inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie te Arnhem, vroeger directeur alhier. hebben opgebotst. Hij spreekt niet ernstig over schrapping van oorlogsschulden, en bij alle teekenen van toenadering en gewenning doet hij voorzichtig met alles, wat den Volken- bond betreft. Zoo is er ook allerlei in het binned and, dat hij ais taboe beschouwt. Maar daar staat tegenover, dat hij plannen heeft weten door te zetten, waarvan alle stuurlui aan wal wisten, dat het Oongres ze nooit, of wel alleen na hevigen strijd en ten koste van veel aanzien van den president, zou slikken. De waarheid is, dat hij op dit oogenblik, na •welhaast twee jaar van zeer kostbaar experi- menteeren met zeer beperkt zichtbaar succes, meer dan ooit te voren kan doen wat hij wil. Zijn triomf bij de verkiezingen heeft waar- schijnlijk de stoutste verwachtingen van zijn verstandige aanhangers overtroffen. Deze overweldigende overwinning van zijn partij belastte echter deze partij met een groep van, ook naar de opvattingen van Roosevelt al te zeer doordravende democratische Congres- leden. Velen dezer heeren hadden hun be- noeming te danken aan een delirium van Rooseveltisme, dat Roosevelt zelf moest ver- scihrikken. Maar bij de vorming der commis- sie voor het Oongres werden deze elementen terzijde geschoven. Deze commissies vielen uit zooals de president ze noodig had. En, men began met hun een ongewone macht te geven tegenover de al te geestdriftige afge- vaardigden. Totnogtoe had een initiatief in het Huis van Afgevaardigden 145 onderteeke- nicgen noodig, om aan behandeling in de commissie te ontsnappen. Een derde der leden, een minderheid dus, kon altijd de on- middellijke discussie van een onderwerp door- zetten. Dat is nu anders geworden. De com missie kan de bespreking van ieder voorstel in de volledige vergadering naar de wijze van onwelwillende commissies naar hartelust ver- tragen, ais het voorstel niet door de volstrekte meerderheid van de leden onderteekend is. Het Huis telt 322 democraten, 102 republikei- nen, 7 progressieven, en drie agrarische socia- listen, terwijl den zetel vacant is. 218 leden vormen de volstrekte meerderheid. Men ziet, dat door dit voorstel de macht van de regee ring nog aanzienlijk verstrekt is, daar zij nu veel meer dan tevoren is gevrijwaard tegen onwelkome denkbeelden van wetgevenden aard. Het Amerikaansche Congres heeft Zaterdag de boodschap van Roosevelt ontvangen, waar- in deze zijn verdere plannen schetst. Wij heb- ben over dit alles vroeger reeds gesproken, en zullen er dezen keer geen critische be- schouwing aan wijden. Genoeg zij op te mer- ken, dat Roosevelt hier maatregelen aankon- digt, die een gematigd leider van de Britsche Lahourpartij niet licht op een kiezersverga- dering ais de eerste taak voor een nieuw kabinet van zijn partij zou durven aankondi- gen. Wij zullen meer bijzonderheden over dit in vogelvlucht geschetste Utopia moeten ver- nemen, voor wij in een nadere besohouwing kunnen treden. v Hitler. Van Roosevelt wenden wij ons naar een ander grootmachtige Hitler. Wat er te Berlijn Vrijdag precies is gebeurd, is totnog toe voor oningewijden niet uit te maken. Dit plotselinge appel tot een z.g. Nieuwjaars- viering heeft alle waamemers overrompeld; tot de meest overrompelden hoorde blijkbaar niemand minder idan minister Goebbels in eigen persoon. Deze half plechtige, half fees- telijke bijeenkomst, waarbij het vliegen boven Berlijn verboden werd, en waarbij de voor af- zetting gebruikte formaties rug aan rug stoo- den, altijd een rij met het gezicht naar het pubiiek en een rij met het gezicht naar den stoet. maakte door tal van uiterlijke ver- schijnselen, maar vooral toch door de wijze, waarop er bericht over is uitgebracht, een beklemmeod vreemden indruk. In de vele uitvoerige, maar door gebrek aan gegevens aan mededselingen armelijke berich- ten over het gebeurde, dat iedereen, zelfs de ervarenste vreemde correspondenten te Ber lijn, schijnt te hebben verward, vinden wij een punt, dat ons meer dan al het andere getrof- fen heeft. In tal van beschrijvingen vinden wij het terug. Het is de stilte in de menigte van toeschouwers. Over het getal armen, dat amhoog ging over de beperktheid ervan zijn de berichten het weer eens loopen de mededeelingen uit een, niet echter 'over die stilte. Die stilte voelen wij, zelfs op een af- stand en achteraf, ais beangstigend. Ds nationaal-socialisten hebben het altijd gewetenSlechts golven van geestdrift kun nen hun bewegimg dragen, onverschillig hoe die golven worden opgewekt. Alleen in den gloed van steeds door laaiende en stormach- tig geuite gevoelens kan het nationaal- socialisme gedijen. Het moet, zooals het bolsjewisme. de menigte cciophoudelijk gele- genheid tot betoogen geven. Uit dit oogpunt moet men heel veel beoordeelen, dat ons anders overbodig, theatraal tot in het on- waardige lijkt. De geestdrift moet gaande worden gehouden, al moet het volk ertoe worden opgezweept. Alleen in de groote suggestie der menigte, waartoe gejuich het machtigste middel is, kunnen vrees en twijfel verdrinken. Het delirium van de menigte is de levensadem van den volkstribuun. Nooit is daarvoor meesterlijker gezorgd, ■is-n in het tegenwoondige Duitschland. Wat ook geschokt kon worden van het aanzien der paladijnen. Hitler's verschijnen maakte net volk uitzinnig van gejuich. LEVERING LESSINISCHE MACADAM. Het bestuur van den Margarethapolder te Zaamslag heeft de leverantie van 50.000 K.G. Lessinische macadam (13) gegund aan de N.V. „De Hoop" te Ter Neuzen voor /2,73 per 1000 K.G. DRAAD IN DE SCHROEF. Het Zweedsche stoomschip ,,Ella" kreeg op het kanaal alhier een draad in de schroef. Nadat een gedeelte van de draad was ver- wijderd heeft het schip zijn reis voortgezet. VERGADERING R.K. KIESVEREENIGING. Zondagmiddag werd op de bovenzaal van hotel „De Arend" een vergadering der R. K. Kiesvereeniging gehouden, waarbij de opkomst bevredigend genoemd kon worden. De a.s. verkiezingen schijnen de politiek-sluimerenden al wat wakker te maken. De voorzitter, de heer Van Rompu, opende de vergadering met den Christelijke groet, waarna hij in zijn kort openingswoord wees op de donkere tijdsomstandigheden, op de moeilijkheden die de Regeering te overwinnen heeft om de zaken loopende te houden. Hij wees op het belang der komende verkiezingen J en hoopte dat de Katholieken de eenheid j zouden bewaren en op hun hoede zouden zijn. Daama las de secretaris, de heer Spinhof, de notulen der laatstgehouden vergadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. De concept-reglementen welke nu werden voor- gelezen werden zonder bespreking goedge keurd, waarna bij de omvraag de heer Diele- man hoopte, dat de thans zittende leden van de leden van de Provinciale Staten en den gemeenteraad weer zouden worden gekozen, omdat ze speeds zoo goed mogelijk de alge- meene belangen en de Katholieke belangen hebben behartigd. De voorzitter sloot de vergadering met den Christelijken groet. H. MISS1E. In de maand April zal in onze parochie door Eerw. Paters weer een H. Missie worden gegeven. GEPAST, NIET OPGEPAST EN ONGEPAST. Vrijdagmididag wilde een came uit Ter Neu zen meldit de N. R. Crt. in een magazijn te Rotterdam een ring koopen. Om een ring te passen deed zij den ring, welken zij droeg, uit en legde deze even op de toonbank. Tij- dens het pasisen van den te koopen ring paste zij niet op den terzijde gelegden ring. Een van de amstanders was toen zoo ongepast om den terzijde gelegden ring mee te nemen. De ^ge- stolen ring is van goud en met 8 briljantjes bezet. Hij heeft een waarde van f 70 a f 80. DR. D. BUIJZK f Zondagochtend is te 's Gravenhage in den ouderdom van ruim 61 jaar plotseling over- leden de bekende arts Dr. D. Buijze, vroeger te Ter Neuizen, sedert vele jaren veribonden aan den G. G. G. D. te 's Gravenhage. Dit plotseling verscheiden zal in breeden kring worden gevoeld, niet in het minst bij de Eerste Hulp Brigade waarvan hij sedert het overlijden van Dr. Gevers Leuven de be- minde en zoo geziene leider was. Dr. Buijze die midden in zijn wenk werd weggenomen voelde zich Zondagochtend in het Gebouw van den G. G. G. D. waar hij dienst verrichtte, plotseling onwel worden. Men bracht hem over naar zijn woning aan de Van Boetzelaer- laan, waar hij spoedig na aankomst den geest gaf. De thans ontslapene werd op 14 Maart 1873 te Zierikzee geboren. Na zijn voorbereidende studien bezocht hij de Universiteit te Amster dam en later die te Utrecht alwaar hij promo- veerde. Kort daarop vestigde hij zich ais arts te Ter Neuizen. Hij was hier zeer geizien en bekleedde gedurende een aantal jaren de functie van voorzitter der afdeeling van de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunde. Voorts heeft hij gedurende een 17-tal jaren de me- dische verzorging der militairen alhier op zich genomen. Toen bij het uitbreken van den oorlog tal- rijke Belgische vluchtelmgen de grens bij Zeeuwsch-Vlaanderen overtrokken en zich in deze streek vestigden, vonden zij bij Dr. Buijze hulp en troost. Wijlen Koning Albert van Belgie heeft de vele verdiensten van den thans ontslapene in die dagen, beloond met de Albert-Medaille. In 1916 vertrok Dr. Buijze naar Den Haag alwaar hij spoedig bij den G. G. en G. D. werkzaam werd gesteld en hij bij dag en nacht klaar stond om den evenmensch hulp te bieden. Doch ook in vele andeTe functies trad de menschlievendheid van den thans ontslapene naar voren. Zoo was htj medisch leider van de Eerste Hulp-Brigade, een functie waaraan hij al zijn krachten gaf. Deze nuttige instal ling wordt wel na de nabestaanden het zwaarst door dit overlijden getroffen. Voorts was hij medisch leider van de Haagsche bloedltransfusiedienst, leider van den medi- schen cursus aan de Zeevaartschool te Sche- veningen en sedert eenige jaren lector in de beginselen der verbandleer en eerste hulp bij ongelukken aan de Teehnische Hoogeschool te Delft. Voorts was hij lid van het Hoofdbestuur van de Nederlandsohe Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken. WEELRIJDER AANGEREDEN TE WALSOORDEN. Uit Walsoorden wordt aan de Tel. gemeld, dat tusschen een auto en een fietsrijder Za- terdagmorgen een aanrrjding plaats had, waarhij de wielrijder J. F. de Kort, uit Osse- nisse, het bewustzijn verloor, en terstond naar het ziekenhuis te Groenendijk moest worden vervoerd, waar hij eerst 's aivonds bij kennis kwam. Zijn toestand was onlbevredigend. De fietsrijder, komende van de provinciale booit, moest am een voertuig voorbij te rijden, naar links uitwijken. Toen hij het voertuig voorlbij was, zag hij een auto komende uit de richting Groenendijk naderen. De fjetser wilde den weg nog aversteken, doch de automolbi- list, de heer S. uit Roosendaal, die de boot van 11.25 nog wilde halen reed met een snelle vaart en kon niet meer op tijd een ongeluk voorkomen, daar ook hij voor het voertuig moest uitwijken. De fietser werd door den auto gegrapen en met een hevig bloedende hoafdiwonde opgenamen. Een terstond aan- wezige geneesheer oordeelde de overhrenging naar het ziekenhuis te Groennedijk noodzake- lijik. Zooals wij in ons vorig ciummer in 't kort mededeelden is de heer J. L. Dregmans jl. Vrijdag in een plechtige raadszitting geinstal- leerd ais burgemeester van Koudekerke. Hij heeft zijn ambt nadat hij was toegesproken door den wethouder, den heer Contant, en deze hem den ambtsketen had overhandigd, aanvaard met de volgende rede: Mijnheer de Voorzitter, Mijne Heeren! Het zal geen bevreemding wekken, dat ik in oogenblikken ais deze, waarin ik een reeds eenige jaren gekoesterd ideaal in vervulling zie gaan, behoefte geyoel om uiting te geven aan mijn gevoelens van dank jegens H. M. de Koningin, Wie het heeft behaagd mij te be- noemen tot burgemeester dezer gemeente, jegens Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en den heer Commis- saris der Koningin in dit gewest voor hun voordracht en aanbeveling en jegens alien die in meerdere of mindere mate deze benoeming hebben helpen bevorderen. Bovenal dank ik in mijn hart den Almacn- tige van wien ik belijd dat zijn voorzienig bestel, mijn weg naar deze gemeente heeft ge- leid. U, Mijnheer de Voorzitter, dank ik voor de hartelijke woorden tot mij gesproken en voor de accurate wijze waarop door U het burge- meestersambt gedurende de vacature is waar- genomen. Ernstig, hoogst ernstig zijn de tijden welke wij beleven. Ik behoef de ocitzettende gevol- gen van de immer voortdurende structureele crisis niet nader aan te geven; ze zijn toch overbekend. Ook de publiekrechtelijke licha men ontgaan de gevolgen van deze tijdsom standigheden niet. Een vermindering der in- komsten gaat schier overal gepaard met een veel grootere toename der uitgaven. De lasten welke de gemeenten voor werk- loosheids- en armenzorg op zich moeten nemen, beheerschen tegenwoordig dikwijls het geheele gemeentelijke budget, want de ge meente moet, zij het ook met een grooter of kleiner subsidiebedrag van het rijk, haar eigen werkloozen verzorgen. Aan dien plicht kan en mag zjj zich niet onttrekken. Zij moet zich laten leiden eenerzijds door gevoelens van deemis met die werknemers, die geheel tegen him zin uitgeschakeld wor den uit het productieproces en aangewezen zijn op overheidssteun, waardoor zij bij be- trachting van de grootst mogelijke zuinigheid, zich slechts de meest noodzakelijke levensbe- hoeften kunnen verschaffen; anderzijds dient zij er rekening mede te houden, dat ook andere categorieen moeilijke tijden beleven, waardoor het financieel mogelijke der gemeente tot be- perkter proportie wordt teruggebracht. Deze omstandigheden maken regeeren vaak moeilijk en dat zal wel de oorzaak zijn, da; hier en daar symptomen merkbaar zijn van een tendenz, om de leidsels van het bestuur los te laten en zoo mogelijk in handen te geven van het Oentraal Gezag. Daarom doe ik hierbij hopelijk onnoodig een ernstig beroep op U alien, am nu, nu vooral, nu in de allereerste plaats het schip genaamd ,,de gemeente Koudekerke" niet te verlaten, maar geen enkele poging ongebruikt te laten, om het met alle stuurmanskunst welke in ons is, met vaste hand door de zeer woelige branding heen te voeren naar veiliger haven. Wij dienen daarmede het Cenfaal Gezag, wij handhaven daardoor onze autonomie en wij zijn het ook verplicht aan de door ons af- gelegde eeden. In dit verband doe ik een beroep op het ge- meentepersoneel, dat ons in ons bestuur met raad en daad dient bij te staan. In de aller eerste plaats op U, mijnheer de secretaris. Uw medewerking welke gij mij reeds spontaan hebt toegezegd, stel ik op zeer hoogen prijs. Ais man van rijperen leeftijd met de admini- stratie dezer gemeente ais het ware samen- gegroeid, zult gij voor mij een krachtigen steun kunnen zijn, om een behoorlijke naleving der verschillende voorschriften te helpen be vorderen. Ik hoop op een aangename, prettige samenwerking. Ik stel mij op het standpunt, dat, waar de Gemeentewet voor iedere gemeente drie be- stuursorganen heeft ingesteld, de competentie dier organ en gescheiden moet blijven. Dat wil zeggen gemeenteraadsleden en col lege van Burg, en Weth., dat ik uw besluiten, en dan vat ik het woord besluiten op in de ruimste beteekenis van het woord, steeds en onder alle omstandigheden stipt zal uitvoeren en toepassen, voorzoover deze naar mijn mee- ning niet strijdig zijn met wet of algemeen belang. Daarbij zal ik eigen gevoelen uitschakelen, maar de rechten en bevoegdheden welke de wetgever U heeft toegedacht, ten voile res- pecteeren. Maar, de wetgever heeft den burgemeester in tal van gevallen ais zelfstandig bestuurs- apparaat ingeschakeld en nu vertrouw ik, dat gij raad en college van Burg, en Weth. ook daarmede zult willen rekening houden. Wanneer wij wederkeerig onze rechten en plichten zoo zien, dan is een goede basis ge- legd voor een vruchtdragende samenwerking. Ten opzichte van de handhaving van het gezag wensch ik op te merken, dat tegen ondermijning daarvan steeds door mij zal wor den gewaakt. Wat mijn persoonlijk leven betreft, hoop ik me te laten leiden door de Eeuwige Beginse len door God in Zijn Woord geopenbaard; maar ik wensch nadrukkelijk vast te stellen, dat ik ten opzichte van de ingezetenen nooit, maar dan ook nooit zal vragen welke wereld- en levensbeschouwing zij zijn toegedaan, of welke plaats zij in het maatschappelijk leven innemen. Voor mij zijn ze alien een. Ik heb onder aanroeping van den naam van God Almachtig gezworen, dat ik de belangen van uw, die ik vanaf heden mijn gemeente noem, zal voorstaan en bevorderen en dat sluit bij mij uit, de belangen van een bepaal- de partij of groep voor te staan. Burgemeester zal ik zijn voor de geheele gemeente. Niemand, wie hij ook zij, schrome om zich* tot mij te wenden. Ik stel mij geheel en altijd beschikbaar. Ik vlei mij niet dat ik het iedereen naar den zin zal kunnen maken. Mogelijk zelfs zal een stipte naleving der verschillende voorschrif ten wel eens eenigszins stroef werken, maar in het belang van de rechtseenheid en rechts- zekerheid, die daardoor alleen zullen kunnen worden gediend, zal die vaste lijn door het ge heele bestuur moeten loopen, want loslating der voorschriften moet tot willekeur en rech- teloosheid leiden. Het was me een bijzonder genoegen te mogen vememen, dat naast alle verschil van gevoelen welke er ook hier, en waar niet, be- staat, de samenwerking en de onderlinge ver- standhouding goed genaamd mag worden. Het is mijn innige wensch, dat deze prettige verhouding blijft bewaard; daartoe doe ik een ernstig beroep op U alien. Ik stel me voor de zaken op een gemoede- lijke maar degelijke wijze in bespreking te geven, waarbij ik echter moet opmerken, dat voorstellen en besprekingen welke enkel zou den beoogen de publieke tribune of een be- paald partij- of groepsbelang, mijn instemming niet kunnen erlangen. Laten wij voor onze meening uitkomen. zakelijk ons standpunt verdedigen en vast- houden, maar eerbied hebben voor anderer meening en nooit de personen met de zaken vereenzelvigen, maar deze geheel gescheiden houden. Wanneer wij ons dit voor oogen stellen, dan is een goede samenwerking waardoor het al gemeen belang gediend zal worden, verzekerd. Met de bede in het hart, dat God mij de kracht, de gezondheid, de lust en de gelegen- heid moge geven veel in het belang van deze gemeente te mogen doen, aanvaard ik het voorzitterschap uwer gemeente. De heer De Kroo sprak vervolgens namens de A.-R. fractie. Het is ons ernstig voor- nemen, aldus spr., den burgemeester te steu- nen. Ais Zeeuw is het spr. een genoegen den nieuwen burgemeester te begroeten. Spr. hoopt, dat het den burgemeester moge ge- lukken vastberaden de teugels van het be- wind in handen te houden en dat alle burgers hem zullen steunen. Ds. Heij sprak namens de Geref. Kerk en wenschte den heer Dregmans geluk met zijn benoeming tot burgemeester. Hij verbond daaraan de bede, dat God hem moge bekwa- men om tot zegen van de gemeente te arbeiden. Hierna sprak de burgemeester van Bigge- kerke, de heer Simons, woorden van welkom, mede namens den kring van burgemeesters op Waloheren. De secretaris van Ter Neuzen, de heer Zonnevijlle, schetste den heer Dregmans ais een uitstekende kracht en zegt dat Koude kerke een man ontvangt, die het vak, de gemeente-administratie, door en door kent. Spr. schetste den heer Dregmans ais 'n man van nauwgezette plichtsbetrachting. De nieuwbenoemde burgemeester richtte zich hierop in hartelijke bewoordingen tot den heer Zonnevijlle en dankte hem voor de op- leiding die hij van hem heeft ontvangen. Tenslotte nam nog Ds. J. W. van Kooten, predikant der Ned. Herv. gemeente het woord en wees op de vele moeilijkheden, die zich in een plaats ais Koudekerke voor doen Spr. vernam met genoegen dat de burgemees ter voor alle gezindten toegankelijk zal zijn en hoopte hem ook eens te zien op de plaats in de Herv. Kerk, die voor de burgemeester gereserveerd is. Hierna hebben de aanwezigen gebruik ge- maakt van de gelegenheid om den burge meester te complimenteeren. Zij waren toen tevens in de gelegenheid de beide mooie bloe- menmanden op de burgemeesterstafel die van de gemeente Koudekerke en die van den secretaris en het secretariepersoneel van Ter Neuzen, te bewonderen. Buiten was ,,Voorwaarts" op de tent gegaan en zorgde voor feeste' ijke muziek. Dit was weder een bewijs van het zachte winterweer. In de Koudepolder wilde Zaterdagmorgen een vraehtwagen van de firma Deij uitwijken voor een auto van „De Hoop" beiden uit Ter Neuzen. Daar hier kort geleden een gleuf gegraven is voor een electriciteitskabel en de grond hierover nog zacht is, geraakte eerst- genoemde auto hierin met het gevolg dat deze geheel wegzakte. Nadat de lading, bestaande uit cira 6000 KG bieten gelost was en de auto was uitge- graven kon deze haar weg vervolgen. Een meevaller. Het ndeuwe jaar heeft ons, ondanks alle slechte vooruitzichten, een onverwachte aaT- dige verrassing bereid. Bg wijze van Nieuwjaarsfooi werden, zon der zulks te vermoeden een kleine f 10.000 gestort, zoodat we met eenigszins verlicht hart de benauwende nachtmerrie van het dreigende opcentenspook van ons mogen af- weren. Wat is het geval! De korte zitting van den gemeenteraad, gehouden op Zaterdag 5 Janu- ari 1.1. zal ons uit den droom helpen. De voorzitter had een spoedeischende ver gadering uitgeschreven, want in de vergade ring van 28 December hadden de stemmen gestaakt over het voorstel tot wijziging van het reglement, waarop de aangenomen 110 tot 200 opcenten op de Personeele belasting zouden moeten i'ngevorderd worden. In aanmeTking nemende de samenstelling van ons besturend Parlement, bestond er niet veel hoop, dat dit lichaam zich op een ander standpunt zou stellen, dan zulks de vorige maal het geval was. Maar het toeval heeft anders beslist. Doch laten we de zaken niet vooruitloopen. Nadat de voorzitter de vergadering geopend en onze volksvertegenwoordiging met den gebruikelijken Nieuwjaarsgroet verwelkomd had, kwam hij met de, verrassende mededee- ling, dat na verzending van de agenda, het heuglijke nieuws was binnengekomen, dat de gemeentekas, uit hoofde van tantiemes- en opcenten door een industrieele installing de somma van f 9848,40 ter beschikking kreeg. Door dit bizonder toeval is een verandering gekomen in het standpunt van Burg, en Weth. ten aanzien van de heffing der 110 tot 200 opcenten op de Personeele belasting, want de hiaat in de begrooting oorspronkelijk berekend op 22.000 wordt door dezen meevaller tot slechts ruim 12.000 gereduceerd. Deze omstandigheid dan is oorzaak dat het college van Burg, en Weth. het overbodig achten - nog te pleiten voor handhaving van hun oorspronkelijken eisch, ja, er zelfs prijs op zouden stellen, hun voorstellen door den raad verworpen te zien. Gebeurt zulks, dan zijn Burg, en Weth. m de gelegenheid gesteld, met een ander, nieuw voorstel bij den raad te komen om in de ont- brekende f 12.000 te voorzien. De heer De Meijer maakte de opmerking, dat hem dezen gang van zaken lang niet koud liet en uitte zelfs den wensch, dat men den raad bij iedere jaarwisseling zou mogen ver- TdLSS 611 De heer Neeteson was dit nieuws al evenmin onwelkom. Hij trok er de conclusie uit dat ZAKENMAN HET SLACHTOFFER VAN RHEUMATIHK Daeht zijn werk te moeten opgeven Nu is de pijn verdwenen. ,,Een paar weken geleden was ik er zoo slecht aan toe, door een zenuiw-rheumatiek aan den achtenkant van mijn been, dat ik nauiweldjik kon loopen. De pijn was ondraag- lijk. Ik ben handelsredziger en het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moeten ophouden. Toen raadde een goede vriend mij aan om Kruschen Salts te nemen, omdat het hem ook weer in orde had gelbracht. Dus nam ik elken morgen regelmatig een dosis Kru schen, tot een week geleden toen het is me een vreugde dit te kunnen schrijiven de pijn volkomen verdwenen was. Daama ben ik doorgegaan met elken morgan precies de klein'e dosis in mijn koffie te nemen. Ik heb Kruschen Salts al aan zoovele bekenden aan- bevolen, dat enikelen dachten, dat ik het ver- koopen moest." W. A. D. Wat Kruschen Salts deed voor den Heer W. A. D. was: het kwaadaardige urinezuur ver- drijven, dat de kwellende rheumatisohe pijn veroorzaakt. En Kruschen zal hem ook verder bewaren voor de verschrikkdngen van rheu- matiek. Want de ,,dagelijksdhe dosis'' zal zjjn organisme in een perfecte conditde houden, zoodat schadelijke s toff en ais urinezuur zich nooit meer kunnen ophoopen. Krusdhen Salts is uitsluitend verkrijigbaar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel ais op de buitenverpiakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor- komt. Adv. er bij alle somberheid der tijden, toch nog uit bleek, dat er hier in Sas van Gent industriedn gevonden worden, die 't goed maken. Toen het voorstel van Burg, en Weth. dan ook in stemming gebracht werd, kon gecon- stateerd worden, dat alle 10 aanwezige leden (de heer De Leux was absent), zelfs de beide wethouders het oorspronkelijke voorstel, blijkbaar met groote ingenomenheid ten grave brachten. Dergelijke Vorkomnisse doen zich slechts zelden voor, maar in soortgelijke gevallen is het torpedeeren van een eigen schip volkomen gewettigd en zelfs toe te juichen. Daarmee was de Nieuwjaarsreceptie ten einde. De heer Sijbel informeerde nog even wan neer met de werkverschaffing een aanvang zou genomen worden en kreeg daarop het bevredigende antwoord, dat zulks zoo gauw mogelijk zou gebeuren. Er moest nog even gewacht worden op het binnehkomen von enkele kaarten van den Minister. Ook de heer Machielsen interesseerde zich voor deze aangelegenheid, terwijl de heer De Maaijer tenslotte nog een lans brak voor de steunregeling. De voorzitter verzekerde dat het college van Burg, en Weth. hun uiterste best zullen doen om alles in den kortst mogelijken tgd voor elkaar te brengen. Daar niemand verder te kennen gaf nog iets ter tafel te willen brengen, werd deze korte vergadering gesloten. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda is benoemd tot kapelaan alhier de WelEerw. heer Adr. Verhoeven, die werkzaam was in het aartsbisdom Mechelen. De onderwijzenes mej. M. L. de Waal alhier, op wachtgeld en sedert Maart 1934 tijdelijk in betrekking aan de St. Vincentiusschool te Tegelen, is met ingang van 3 Januari j.l. tot onderwijzeres benoemd te Heille, gem. Sluis. GRAAUW. Geboren 19 m., 21 vr., totaal 40. Gevestiigd 17 m., 30 vr., totaal 47. Overladen 6 m., 13 vr., totaal 19. Vertrokken 33 m., 46 vr., totaal 79. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1933 1009 919 1028 Bevolking op 31 Dec. 1934 1006 911 1917 alzoo verminderd met 11 personen. Voltrokken huwelijken 17. Ecbtscheidingengeen. SAS VAN GENT. Geboren 28 m., 21 vr., totaal 49. Gevestigd 100 m., 108 vr., totaal 208. Overleden 8 m., 11 vr. totaal 19. Vertrokken 96 m., 110 vr., totaal 206. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1933 1587 1564 S151 Bevolking op 31 Dec. 1934 1611 1572 3183 alzoo vermeerderd met 32 personen. Elders geboren die in de gemeente woon- plaats hadden: 1 m., 3 vr. totaal 4. Elders overleden die in de gemeente woon- plaatis hadden: 2 m., 1 vr., totaal 3. In de gemeente geboren die elders woon- plaats hadden: 1 m., totaal 1. In de gemeente overleden die elders woon- plaats hadden: 3 m., totaal 3. Levenloos aangegeven 2. Voltrokken huwelijken 18. Echtscheidimgen 2. HULST. Geboren 3f m., 50 vr., totaal 87. Gevestigd 132 m., 165 vr., totaal 297. Overleden 23 m., 29 vr., totaal 52. Vertrokken 106 m., 142 vr., totaal 248. m. vt. tot. Bevolking op 31 Dec. 1933 1911 2106 4017 Bevolking op 31 Dec. 1934 1951 2150 4101 Alzoo vermeerderd met 84 personen. Voltrokken huwelijken 22. UITSLAGEN VAN ZONDAG. K. N. V. B., Afdeeling IV. le klasse. LONGAEindhoven JulianaPSV NOADBleijerheide NAC—MVV 3—2 afg 4—2 doelp. gap. gew. gel. verl. pnt. v.—t. PSV 12 9 8 21 32—12 NAC 13 8 4 1 20 42—22 BVV 13 7 1 5 15 27—29 Juliana 13 5 4 4 14 25—24 Eindhoven 13 5 2 6 12 27—29 LONGA 12 4 3 5 11 20—26 MVV 14 3 5 6 11 21—20 Bleijeiheide 13 3 3 7 9 16—25 NOAD 12 3 2 7 8 2381 Willem II 13 2 3 8 7 14—31

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2