u i te nemen: goeda Handelszaak Predikbeurten Gemengde Berichten Feuilleton-vertellingen HITLER-TOREN TE OFFENBACH. TER NEUZEN, 4 JANUARI 1935. HOEK. AXEL. (met gekend merk), gelegen in commercieele straat, Centrum Gent. Gemak van betaling. Schrijven: Publieiteit HEENE, Eecloo (B.). (Ing. Med.) gram te verwezenlijken, mag de hoop worden gekoesterd, dat de situatie zal verbeteren, te meer daar de intemationale politiek, die zoo'n diepgaanden invloed op de economische con- junotuur uitoefent, bij het begin van 't nieilwe jaar er wat bemoedigender uitziet. Nochtans zal het zonder een herstel van het algemeene vertrouwen niet mogelijk zijn het schip in een veilige haven te brengen. Belgie moet opnieuw vertrouwen krijgea in zijn kracht en mogelijkheden. Het beschikt zelf over alles wat noodig is om een herste' te bewerken, zelfs over de financieele mid- delen, doch te veel landgenooten potten ge- daehtenloos op. Zij, die, hun geld improductief laten liggen, maken een onhandige berekening. Zij verliezen niet alleen de rente van hun geld, maar op zijn minst genomen is het absurd zijn vertrouwen in het Belgische bankbiljet te stellen en aan de Belgische staatsfondsen te twijfelen, terwijl deze twee toch nauw met elkaar verbonden zijn. De regeering zal alles in het werk stellen om de spaarders het vertrouwen terug te geven. Indien het kapitaal opnieuw in circu- latie komt, zal het in 1935 het begin van een oplevingsperiode inluiden. DE NEUTRALE VOORZITTERS 1)111 STEMBUREAUX. De 950 personen uit neutrale landen, o.w. 350 Zwitsers, 350 Nederlanders, en 250 Lu- xemburgers, die zijn gekozen tot voorzitters deT stembureaux bij de volksstemming op 13 Januari, zullen op 10 Januari te Saarbrucken aankomen,. vanwaar zij zich na den eed voor de plebisciet-commissie te hebben afgelegd naar de stemdistricten zullen begeven, die hun zijn aangewezen. BEWARING VAN PRINSES HELENA. De villa Sparta te Florence, de verblijfplaats van prinses Helena van Roemenie, waar momenteel de Roemeensche kroonprins, prins Michael, zijn moeder bezoekt, wordt als een militaire versterking bewaakt. De Italiaan- sche autoriteiten wenschen geen enkel risico te loopen en derhalve staan de villa en het park onder strenge bewaking en lossen politie- posten elkaar voortdurend af. Niemand mag het park betreden, zonder vergunning vein de ipolitie te Florence, die pas na nauwkeurig onderzoek een dergelijke vergunning geeft. GEEN VERTROUWEN IN EEN ROOD BE WIND. Het consortium van Zwitsersche bankiers heeft geweigerd, nieuwe credieten te verstrek- ken aan de kantonnale regeering van Geneve op grond van het feit, dat de bankiers geen vertrouwen stellen in het socialistische be- wind. De financieele toestand van Genfrve is thans zeer emstig geworden, aangezien de schatkist zoodanig is uitgeput, dat de salaris- sen der ambtenaren deze maand niet ten voile kunnen worden uitbetaald. In November moest met de ambtenaren een regaling voor de betaling der salarissen in termijnen worden getroffen, en de weigering, van de banken, om verdere credieten te ver- strekken, heeft groote beroering bij de ambte naren verwekt. Kort geleden heeft het kantonnale parle- ment het aftreden geeischt van het hoofd der socialistische regeering, Nicole. Nicole wei- gerde evenwel af te treden en verklaarde, dat het parlementsvotum hem volgens de grond- wet niet bindt. Intusschen verluidt, dat de politieke tegenstanders van Nicole thans ver- langen dat een volsstemming over zijn aftre den zal worden gehouden. MILLIOENEN NOODLIJDENDEN IN DE V. S. ONTVANGEN STEUN. De administrateur voor de steunverleening Harry Hopkins verklaarde, dat de staats- en plaatselijke steunfondsen in de eerste tien maanden van 1934 bijna 30 pCt. grooter waren dan in de overeenkomstige periode van 1933. De regeeriag is thans belast met de zorg voor ongeveer 19 millioen personen. De leider van de Nationale Steunactie Donald Richberg, vferwachtte in den afgeloopen zomer, dat het aantal steuntrekkenden in Februari 1935 zijn hoogtepunt zou bereiken. Hij had geen speciaal cijfer genoemd, doch verwachtte, dat de fede- rale regeering tegen dien tijd voor ongeveer 23 millioen personen zou moeten zorgen. Voor de steunverleening over de maand Januari zouden de staten de beschikking krrjgen over een bedrag van 136.791.263 dol lar. Het totale bedrag, dat in de maand No vember door de regeering, de staten en de plaatselijke instanties voor steunverleening was besteed, was in November 12.1 pCt. hooger dan in October j.l. Te Offenbach is zoo juist de eerste ,,Hitler- toren" in Duitschland gereed gekomen. Van de 537 ,,Bismaxck-torens", die aan den grooten staatsman van het keizerrijk herinneren, werd er niet een gedurende Bis marck's leven gebouwd, daar zulks niet in overeenstemming met diens wil was. Hitler heeft daarentegen in September 1933 toestem- ming gegeven tot het bouwen van den eersten Hitler-toren". Het volledig bouwwerk is 41 meter hoog en weegt 500 ton. De bouw er van heeft eer. jaar en vijftien dagen geduurd. Volgens de bladen, zijn de bouwkosten uitsluitend door het publiek opgebracht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 23 tot en met 29 December zijn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van roodvonk, nl. 1 te Nieuw- en St. Joos- land en 1 te Wemeldinge. VAN HET SMOf-UiELFRONT. Te Selzaete, waar in den laatsten tijd de smokkelaars steeds met meer stoutmoedigheid optreden, zijn de tolbeambten naar het ,,Dagbl. v N.-Br." meldt, er in geslaagd een gepant- serde auto in beslag te nemen, waarmee de smokkelaars werkten. De douaniers lagen om vijf uur 's morgens in hinderlaag te Selzaete, toen de verwachte auto de polderstraat kwam ingereden, in de richting van de Nederlandsche grens. De sokkel, dat is het ijzeren tuig met tan- den, werd midden op den weg geworpen en door een poging om het te ontwijken, reed de bestuurder van den smokkelwagen op een boom. De wagen, hoewel nog al gehavend, bleef in handen van de beambten, terwijl de chauffeur nog kon ontsnappen. Den volgenden nacht hadden de beambten van Hauwe en Lybaert, van Wachtebeke, twee verdachte personenauto's langs den Wachtebeekschen steeniweg zien rijiden zonder licht, en ze besloten de wagens bij den terug- keer af te wachten. Twee uren later verscheen een van de auto's inderdaad opnieuw. Terwijl een van de beambten een teeken deed om te stoppen, plaatste de ander de sokkels op den weg. De autobestuurder stopte niet en reed met geweld op de sokkels. Twee pinnen braken af en de auto stopte. De drie inzittenden kozen het hazenpad. De tweede auto, die volgde, kon den hinderpaal ontwijken en ont- snapte. De douaniers deden toch een goede vangst, want de auto was nieuw. Zij heeft slechts 9000 kilometer geredem en was volledig ge- pantserd. Volgens het onderzoek moest er een groote partij koffie mee vervoerd geweest zijn. De papieren in het voertuig werden ook in beslag genomen. Ze zijn gesteld op naam van een zekeren S. N., uit St. Jansteen. De Christelijke Zangvereeniging alhier hield op 3 Januari haar jaarvergadering op de Gehoorzaal. Om 7 uur werd de vergadering geopend door den voorzitter den heer C. Zegers. Hij laat zingeci Ps. 66 1, leest Ps. 33 waarna hij voorgaat in gebed. Hiema spreekt hij een openingswoord, een woord van welkom aan leden en begunstigers en wekt de leden op tot meer ijver nog en degenen die geen lid of be- gunstiger zijn om dit alsnog te worden. Een woord van waardeering voor het werk der directeuren de heeren De Blaaij van Hoek en Van der Peijl uit Ter Neuzen blijft niet achterwege. Alsnu geeft de zangvereeniging enkele num- mers ten beste, onder leiding van den heer F. v. d. Peijl uit Ter Neuzen. Enkele zangers uit Ter Neuzen verleenen hierbij him medewer- king. De secretaris, de heer M. de Blaaij, leest uit het jaarverslag over het afgeloopen jaar voor. Op 2 Januari 1933 werd deze vereeniging op- gericht, die spoedig tot 25 leden klom. Hij schetst oprichting, doel en wederwaardig- heden der vereeniging. Wekt de 17 begunsti gers op trouw hun medewerking te blijven verleenen. De penningmeester, de heer P. Zegers Czn., leest nu het financieele jaarverslag voor. In- kamsten bedroegen f 90,51, uitgaven f 83,27, alzoo was er een goed slot van 7,24. Hiema werd enkele oogeinblikken gepau- zeerd. Na de pauze gaf de zangvereeniging weer enkele nummers ten gehoore die zeer in den smaak vielen en waarin duidelijk uitkwam de goede vorderingen die in dit 66ne jaar tijds gemaakt zijn. De afgevaardigde van de zangvereeniging „De Heere is onze Banier" te Ter Neuzen, de heer Wisse, spreekt een woord van geluk- wensch namens zijn vereeniging. Ook de voorzitter van Ter Neuzen, de heer Verschel- ling, spreekt nu enkele woorden van geluk- wensch en wekt de jeugdigen op om lid te worden. Er zijn nog sopraans gebrek. Werkt alien mee. De voorzitter van Hoek beantwoord de af- gevaardigden, waarna weer enkele oogenblik- ken wordt gepauzeerd. Tijdens de pauze zor gen enkele jonge dames voor ververschingen. De heer K. de Blaaij leest een gedicht voor getiteld: ,De roemende Christen". Op het podium verschenen nu weer de zan gers, om ons van hun kunst te doen genieten. Een ider begunstigers gaf nu een voor- dracht ten beste getiteld: ,,De snelle Kerst- vlucht". Nadat de zangvereeniging nog gezongen heeft spreekt de voorzitter een kort slot- woord. Hij wijst er op, dat de kunst, dus ook de zangkunst staan moet in dienst van den Schepper van alle goede gaven en volmaakte giften. Alle aanwezigen ten getale van on geveer vijftig brengt hij dank voor hun be- wijs van medeleven. Nadat gezongen is Ps. 89 1 sluit de voor zitter de vergadering met dankg.ebed. De Chr. Zangvereeniging van Hoek kan met ge- noegen op dezen avond terugzien. Hij is ge slaagd. Moge het een aansporing zijn voor anderen om lid of begunstiger van deze jonge vereeniging te worden. Het Centrum. ,,Malle Gevallen." Nu de premiere van deze film in Zeeuwsch- Vlaanderen reeds liep en in deze rubriek uit- voerig werd geresenseerd zouden wij het over- bodig kunnen achten nog veel ter aanfoeveling neer te schrijiven voor een bezoek aan „Het Centrum", waar vanaf morgen deze dol ver- makelij'ke, studentikoze avonturenreeks op het witte doek zal verschijnen. Geizien het enorme succes van ,,De Jan- tjes" en Bleeke Bet" hier ter plaatse kunnen wij niet nalaten ook deze derde nationale film even onder de loupe te nemen, omdat hier ook maar al te waar bleek het woord: Een Hol- landsche zin gaat er veel beter in, dan een heel lang verhaal in een andere taal. Degenen die de film reeds elders zagen of Hans Martin's boek lazen vormen in Axel verre de minderheid. En zij zullen natuurlijk in de eerste plaats de lotgevallen van een Bram van Booven, die elf jaar lang de col lege's in de medicijnen aan de Leidsche Uni- versiteit volgt met zijn vrienden Boy en Hans en hun meisjes Kitty, Toos en Loeki gaan aanschouiwen, zoo goed als diegenen voor wie de vertooning hier een weikome reprise zal zijn. En hun zal blijken dat onze nationale filmproducbie zich in opgaande lijn beweegt. Van de Sleutelstad verplaatst het beeld op het doek ons al ras na de kenndsmaking met de drie genoemde schoonen, die een openbaring voor het driemanschap is, naar de Residentie en Scheveningen en daar volgen de talrijke verwikkelingen zich in een snel tempo op. De iiefdesillusies dreigen verstoord te worden, doordat een arroganten nietsnutter, bijge- naaimd ,,de Klit", welke Kitty door zijn attentie's wil veroveren, roet in het eten dreigt te strooien. Om dit alles spelen zich allerlei pikante scene's af, zooals een ontmoeting van Hans met een secretaresse op een redactie- toureau, waar hij een manuscript van zijn hand komt aanbieden en door zijn onhandigheid in botsing met het meisje komt, waardoor haar fraaie jurk door inktspatten bedorven wordt, een avontuurlijke tocht op de Kagerplassen en last not least de altijd terugkeerende fatale „Klit" welke laatste ontmoeting eindigt met een vechtpartij en zelfs bijna met een duel. Als edndelijk een anonieme brief, die tenslotte door den fatterigen „Klit" blijkt geschreven te zijn en die de liefdeshbanden dreigde te verbreken, toch een verizoenende uitwerking heeft, is spoedig het einde daar. Het einde waarbij de liefde triumfeert, behalve dan ten opzichte van Bram, den eeuwige student die wij als bij het begin zijn roes vinden uitslapen bij het standbeeld van den groote Boerhave. Een rolprent van echte gezelligheid, joilijt, vreugde en geconden humor, met tekst en liedjes in moedertaal. ,3reng ze levend mee". Als tweede hoofdfilm een geheel ander genre, maar een genre dat gewild is en de spanning en emotde in ,,Het Centrum" tot een hoogtepunt zal opvoeren. Een echter Tarzan- film, die met een onuitputtelijik geduld en uit- houdingsivermogen in den kamp met klimaat en vele andere moeilijkheden is venvaardigd. Elen natuurfilm van unieke waarde waardoor elk spoor van slangen, tijgers en krokodillen naulwkeurig moest worden gevolgd, daar men uit envaring weet, dat de drinkplaats in het oerwoud steeds het punt is waarheen de die- ren na hunne rooftochten vermoeid terug- keeren en die opgenomen werd in de wilder- nissen van Sumatra. De onverschrokkene Frank Buck, leider van een oerwoud-filmexpeditie is de held van dlit machtiig natuurwerik en zijn motto als ontdekkingsreiziger en dderenvanger voor de zoologische tuinen en menagerieen der Ver- eenigde Staten was steeds: ,,Breng ze levend mee!..." In Singapore kwam Mr. Buck's trouiwe bediende Ali met een zestai andere inboorlingen zich bij de expeditie voegen, die achtereemvolgens per kleine stoomboot, trein, kano en daama per olifant redsde. De expe ditie trachtte uit te vorschen waar zich groote pythons ophielden en hoorde toen van inlanders dat zij behalve een enorme reptiel ook een zeldzame zwarte panter hadden ge- zien. Alle tentopeninjgen werden met ijizer- draad bespannen; want alleen geluk kan een ontdekkingsreiziger tegen bezoek van slangen en groote roofdieren vrijwaren... En zoo ver- toont zich aan ons oog dit natuurdrama, waarbij kondngstijger en zwarte panter hun strijd strijden, de strijd van alle tijden, zoo- lang de wereld bestaat. In het gevecht tus- schen tijger en pythoon breekt de eeuwige haat tusschen reptiel en viervoeter zich baan. In dit mysterie van de wildemis zijn dit hoog- tepimten. De film heeft groote pedagogische waarde en leert dat de concurrentie in de die- renwereld even onmeedoogenloos is als onder de menschen. Zonder genade verslinden zij elkaar als het er op aankomt hun prooi of voedsel wat vlugger tusschen de klauwen te krggen. Voor de eerste maal wordt in Axel op dit gebied vertoont waartoe de lens in staat is. ZONDAG 6 JANUARI 1935. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, voorber. H. A.; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. SLUISKTTi. 9,30 u. en 2 u., de heer H. J. iPlaggemars. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams ZAAMSDAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. S. Groene- veld. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Dekkerstraat Ter Neuzen. Nam. 6 u., de heer Huizinga. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienst; 2.30 u., Lof. VVAARSOHUWINGEN. In het Algemeen Politietolad geeft de bur- gemeester van Best iedereen, doch speciaal grossiers en winkeliers in overweging niet in handelsreilatie te treden met P. Biermann, wonende te Best D 45. De Commdssaris van Poldtie te Apeldoorn vestigt de aandacht van belanghebbenden op de omstandigheid, dat sommige gewezen col porteurs van het Adiministratie-Kantoor van Aflosbare Waarden te Amsterdam, thans werkzaam zijnde voor het Apeldoomsche Ad- ministratiekantoor voor aflosbare waarden (thans genaamd Nationaal Kantoor voor af losbare waarden), dirCCteur Schram, op een vermoedelij'k misleidende wijze de clienten van het in liquidatde zijnde Amsterdamsche Administratie-kantoor trachten over te halen him verdere aibetalingen niet aan het Am- sterdamsche, doch aan het Apeldoomsche flantoor te doen. Het gevolg daarvan is, dat zij, die zich lie- ten overhalen, door beide kantoren voor be taling worden aangesproken. Men zij op zijn hoede. KRANIG WERK VAN NESD®RLANDSCHE y.F.F.T.TF.DF.N. Van de zijde van L. Smit Co's Interna tionale Sleepdienst wordt het volgende mee- gedeeld omtrent een staaltje van uitstekend zeemanswerk, dat dezer dagen Nederlandsche zeelieden op den Atlantischen Oceaan ten beste hebben gegeven. Het Noorsche stoomschip ,,Sisto", op reis van Detroit naar Belfast, is op 19 December tijdens zwaar stonmiweer in zinkenden toe- stand midden op den Atlantischen Oceaan door de bemianming verlaten. De bemanninig werd door het Duitsdhe s.s. New York gered en in Amerika aan land gezet. De Nederlandsche motorsleeplboot Zwarte Zee heeft meer dan een week gezoeht, ten- einde vast te steillen, of het schip werkelijk gezonken was. Op Oudejaarsdiag heeft de Zwarte Zee het schip nog drijvende aangetroffen op 51 4' N. en 16° 39' W. De brug was geheel wegge- slagen en het schip had zware slagzij. Door de hooge zee was het onmogelijk, het schip te bemannen, teneinde een sleeptros over te geven. De Zwarte Zee is steeds bij het schip ge- bleven; het is ten slotte gelukt in den mdddag van Nieuwjaarsdag de sleeptros te bevestigen. De Zwarte Zee sleept thans het zwaar bescha- digde vaartuig langzaam Oostwaarts. Er stond nog een hooge zee, zoodat het sieepen van het geheel onhandelbare vaartuig met veel risico en zorg gepaard gaat. DOODGEVALLEN. Maandag is een jongeman die in een per- ceel aan de St. Willibrordusstraat te Rotter dam een antenne plaatste, van de derde ver- dieping naar beneden gevallen. De man was op slag dood. GEVAARLIJK SPEL. Kinderen, die met brandende iucifers speel- den, gooiden Dinsdag te Berlijn een brandende Iucifers in een gat, waar werklieden bezig waren met het herstellen van gasbuizen. Er volgde een geweldige ontploffing, waardoor een 14jarig meisje werd gedood. Vier andere kinderen zijn zwaar gewond. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 2 Januari 1935. Menier, De feestk55rs- kens zijn gedoofd! Och5rm! Ocherm, ja, 't is zoow rap veurbij weer, dieen schoonen tijd waaraan gid end leek te komen, as ie nog beginner, moest. En toch, ze zijn deur onze vingers geglejen, die serie schoone levensmomenten, ze zijn vergaan, as assie. Niks is meer over, dan die stompkes k&fers, die 'n bietje triest verspreid liggen op den mesthoop. 'n Droog mastentakske, 'n kerst- glinsterke... hier en daar lee nog zo'n afge- daankt brokske, triestig op den mesthoop en in den vuilnisbak. Neee, 'k heb 't verkeeTd gezeed, as ik sprak: ,,nikske is meer over." Waant nog 'n belaangrijk dink is ons gelaten, amico! De herinnerink! Nog staat 't schoone tij in nagloei in m'n ziel te smeulen. De was van de ke^rskens is versmolten, maar 't licht da gevoeid wier deur dieen was, da licht beeft nog na in ons ziel, waarin die feestdagen bewaard liggen, as 'n boeketje in den kerkboek. 'k Heb nie veul lust tot schrijven nou! Waant m'n oogen zijn aan den duster van den grauwen Januaridag nog maar slecht gewend. Ze trillen nog 'n bietje na, van den gouwen gloei, die dagenlaank gescbemerd en gewemeld hee, ieveraans waar ik kwam. D'n nuuwjaarsdag is nog wa nuchter, amico. Sjuust as op 'nen Heiligendag is da, wanneer ge 's mergens, in oew Zondagsche pak uit de kerk komt en ge oew eigen maar gin veur- stelling maken kunt, da ge tdch over 'n uurke gespannen woTdt in de burries van den zwa- ren groentenwagel Ocherm! D'n mensch blijft in zulken aard van dingen kind! En waarom nie? 'k Ben 'n bietje ,,Maandaghouwer", horre, da meugde gerust weten. 's Zaterdags, as den wagel toch zwaarder gelajen is, dan 's Maandagsmergens, dan douwt ie t6ch veul loch ter! Neee, 'k heb nie veul lust in schrijven nou en 't zal 'n kort briefke worren, jonk! De kinders zijn weer vertrokken. Dr6 in is mee z'n vader en moeder mee naar Amsterdam; ons huiske is weer stillekes geworren. Trui en ik, we zijn weer veur laangen tijd alleen. Wa leek van den mergen, bij ons ontbijt, die tafel sakkerjabels groot. 'k Heb maar niks gezeed. Trui hee nie veul noodig nou, om ze 'n bietje broerd te maken. Ze zette zelfs veuls te veul bordengerei op tafel. Van den stapel nam ze 'r twee af en 'n bietje bevend zette zij den stapel terug In de kast. Ocherm! Ok heur oogskes kunnen den nuchteren dag nog nie verdragen En toch, amico, ollee, 'nen goeien tijd brikt aan! We gaan weer dagelijiks 'n stukske meer naar 't licht. Veul kan 'k er nog nie van zeggen. D'n winter van deus jaar doet zoo maar keutelig aan. Maar we zijn over de helft van 't ergste tij. W.e schuiven weer naar 't zonneke, da nou maar gauw komen mot. Zonnelicht is 't ennigste dat ons 't kSfersen- licht kan doen vergeten. We hebben allemaal zo'n brokske zon ge- tooverd in onzen kerstboom, da namaakzon- neke lee nouw in gruzeltjes op den mesthoop, - nouw snakken we naar 't echte zonneke as 'nen koortsigen mensch naar drinken. Waant As ik zoo denk aan 't eerste sneeuwklokske dat al aan 't werken is onder den grond, as ik denk aan 't eerste madelieveke, dat binnen- kort hier en daar al Veur den dag zal komen, as ik denk aan 't lelieke der dalen, dat bij ons in Maart al in ons Ulvenhoutsche bosch te bloeien begint, oilee, dan zit ik al te rijen op mijnen stoel. Dan zou 'k gaan staampen, lijk m'n goeie perdje nou en dan doet, as ik 'm te laank op stal gelaten heb! Zooas op den tweeden Kerstdag. t Beest had al drie dagen gestald gestaan. Wier stijf in z'n knieen. „Heurt toch dieen Bles 's staan stampen", zee Trui, die er zenuwachtig van wier! Toen ben 'k effen d'r op uitgegaan. 'k Heb 'm 't Zondagsche zaal opgeleed en ben effen mee 'm gaan draven deur de bosschen. Amico, da's zo'n schoon werk, jonk! Wat hinnekte m'n brave perdje, as ie weer 's dag- licht zag, as ie weer 's frissche lucht in z'n sterke borst kost slurpen. Hij sohaterde zijnen hinnik uit, dat ie echode tusschen de boomen. Hij schaterde zij nen hinnik uit, dat ie trilde over de stille velden. 'k Heb gedraafd, ollee, as 'nen jongkearel, die afgeexerceerd is bij de Veld. En die 't genot van ruitersport pas hee leeren kennen. We hebben slootjes genomen, struikgewas en gevelde boomen, dat onzen asem veur ons uit krulde, den mistigen dag in. D'n ouwen Bles en den ouwen Dr6, ze aten da stuk Kerstmis op, as 'nen sappigen appel, die eten en drinken tegelijk is. En as me wijd in de bosschen zatten, as me niks aanders meer teugenkwamen dan de Stilte van dieen Kerstmiddag, dan viel den duster met den mist, zwaar op eerde, krin- gelde tusschen 't gebomte, viel op de wegels, da ge 'm om oew henen vullde kroelen as 'n kouw laken. Bles z'nen gaank klotste dof de stilte aan klonters. '.t Maantje begost te klimmen boven 't donkere sparregroen uit. Watertielder glom 't tusschen 't wolkenrag, da dunnekes veurbij stoof. ,,En nouw gaauw op huis-aan, Bleske!" Da verstond ie. Z'n vel schokte evenkes over de spieren, die hij spande, z'n huid glaansde on der 't zulveren manelicht en n6g 's hinnekte- n-ie den verdwenen dag na, die opgezogen scheen in den zwarten duster van de bosschen laankszij. In stagen draf klotsten wij de wegels af. Amico! Da moeste gij 's meemaken, jonk! Op zo'nen oogenbllk, alleenig in den plecto- tig-stillen Kerst, daarbuiten temidden van Gods schoone scheppitig, mee de zulveren maar boven oew hoofd mee zul'vren manelicht teugen de ouwe boomreuzen aan, dravend op oew brave pAerd, dat oew ver- staat as ge met 'm praat, dat oew knieSn jouw verlangen voelt om thuis te komen weer, ah! da's 'n genieting die 'k nie beschrjjven kan. Zoo op huis aan, op oew gestrekte peerd, dat as 'n mannestraal veurt-schuift in 't heilig Kerstedonker, da's 'nen tocht uit 'n sprook. Zoo den ,,stal-ruuken", gijzelvers en oew perdje, ah daar is 'n heele Fordfabriek 'nen blekslagerswinkel bij! Zoo te draven naar oew huiske, dat ergeus aan 't end van de bosschen te drijven lee in den mistigen avond, naar oew huiske, waar- binnen Dr6 III te wachten zit brj 't stalleke op zijnen Opa, da's 'n Kerstmomentda misschient met de Kerstgedacht-zelvers nie veul te maken hee maar acimo, 't is een van de oogenblikken die nou nog nagloren in m'n ziel waarin 'nen heelen Kerstboom te braanden staat op den olie van deher innerink Ik zeg: „da misschient met de Kerstge dacht-zelvers nie veul te maken hee." En da raakt zoow uit m'n potlood, jah! Nie heelegaar toevallig! Ik heb critiek gelezen op's menschen Kerst- viering. Zooas teugeswoorig ieveraans critiek op is. Zooas teugeswoorig alles en alles gemoevd wordt, deur lui, die schrijven en spreken mee d'r harssens, mee d'r vertroebelde harsons. en nie mee d'r werme, d'T kloppende ziel. 't Zijn de dieven van de leste warden, die den mensch gelaten wieren. Alles moest ie afgeven. Z'n vertrouwen in menschen, z'n geld en z'n goed, z'n hoop, z'n liefde, z'ngeloof dikkels! Een ding bleef 'm. De zuute stemming van oogenblikken as Kerstmis, opgewekt dikkels mee 'n onnooeel k&irseke, mee 'n prullig glinsterke, mee "n brokske klatergoud, mee 'n vroegtjjdig bloed- ermoeiig tulpke. Mot al da leste nog afgenomen worren deur judasserige dikdoenders, die niks meer k*n- nen prijzen, niks meer kunnen waardeeren dand'r eigen bestofte, zwarte, wire brein? 'k Kwam deuze dagen in 'n groot winkei- paleis. Daar sting 'nen Kerstboom, zoo groot as ze bij ons in de bosschen maar groeien. Van boven tot onder was deuzen reuzeo- spar opgesierd mee zulveren prullen en ge kunt nie galeuven wa-d-'n weelde aan 't ver- gfaauwde oog, da gin blom of licht meer ge wend was, wat 'n weelde dieen Kerstboom spreidde onder z'n takkCn aan de menschen... van goeien wil. Met open mond stond ik te kijken. Dank- baar veur den winkelier, die z6o de komende dagen, op zijn manier, aan de menschen deel- achtig mokte. 'Nen meneer, van zestig omtrent, mee bolle. uitpuilende oogen, 'nen slordigen (artisten!) hoed op zijn hooft, gooide dieen kop heelegaar achterover, z66 hoog was den boom, en zee teugen zijn dochter, turend naar den boom,,stompzinnig!" Ik schoot vol vuur. „Ellendeling," zee ik: „bederf 't nie veur oew dochterke; bij heur glom de versiering sjuust in d'r oogskes en nouw staan die oogs kes dof en leeg! Stompzinnig Gij, menier den artist, die schoonheid zoekt, waar ze nie te vinden Is! In 'n kist verf, in 'nen stommen bonk klei, in 'n blad muziek- noten of weet ik veul? Gij zijt stompzinnig!" „Welviel ie uit! „Nog efkes, artiest! Stompzinnig is den mensch, die de sfeer nie bespeurt. Die al leenig tuurt naar foutjes in 'n bladzrj schrift, in 'n doek mee verf, in 'n melodic. En veur de rest: zalige Kerstmis bij 't stompzinnige stalleke, dat al millioenen menschen gelukkig mokte, geluksdief!" „Hoor 'szee-t-ie. „Ja?" ,,Weet je wie ik ben?" ,,Zekers!" ,,Zoo, wie dan?" „Ge zijt den modernen duuvel, huichel66r en veur de rest, nog eens: zalige Kerstmis en den wensch da ge die dagen oew eigen tot ge- nogt stompzinnigheid kunt verheffen, om ge- gelukkig te zijn as 'n kind. Saluut!" Ik liet 'm verders staan. 'k Had 't gevoel of ik 'n verken geslaCht had. Amico! Da moest ik 's kwijt. 'k Heb de leste jaren veul zien vemielen deur modeme critiek. 'k Heb altti zoo meugelijk, daar teugen 't opgenomen. 'k Ben ok altij alleen gebleven, daarin. Ge kunt dus nie zeggen, da 'k hulp zocht veur m'n brieven. Ge kunt dus veilig zijn veur misseljjke streberei van mijnen kant. Ge kunt me dus...... geleuven! Waant ik verdien er wezenlijk niks aan. Zoo gaan we weer 't nuuwe jaar in. Vol moed! Vol moed achter den zwaren wagel, teugen den wind op, over hellende wegen, laanks de pingelende menschheid! En we hopen den wagel weer netjes en prontjes't ouwejaar uit te rijen, naar't ouwe, steeds nuuwe geluk, da 'k zoo g&ren bezit, da 'k de dieven er van steeds In de gaten houw, al is 't maar in 'nen winkel mee 'nen „stompzinnigen kerstboom". 'n Bietje meer stompzinnigheid, 'n bietje minder scherpzinnigheid, wa zou't mensch- dom veul gelukkiger en veul vrediger gestemd zijn in deus moeilijke weareld, mee de zware groentenwagels, die we allemaal te douwen hebben! Ok descherpzinnige gladjanus- sen! Amico vol. Veul groeten van Trui en as al tij gin horke minder van oewen toet a voe DR6.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6